PDA

View Full Version : Overize Δισκοπλάκα



Anritsu
30/08/2013, 18:35
Καλησπέρα .

Μετά από ένα χαζό ατύχημα , κατέληξα με μια στραβωμένη δισκόπλακα στο παπί μου , Modenas Kriss 125 . Ο μάστορας που πήγα να το δει επιβεβαίωσε πως δεν υπάρχει άλλο θέμα , ουτε δαγκάνες ούτε καλάμια . Ακόμα και η δισκόπλακα πως στράβωσε είναι περίεργο μια και σταματημένος όπως ήμουνα έπεσε επάνω μου ένα μηχανάκι το οποίο με χτύπησε κάπου στο δεξί καπάκι του μότερ και με έριξε κάτω. Οπως και να έχει είπα με την ευκαιρία να βάλω μια μεγαλύτερη με σκοπό το καλυτερο φρενάρισμα μια και τα φρένα του Modenas δεν.

Χωρίς πολύ ψάξιμο κατέληξα στο γνωστό φρενόμαγαζο στην Καλλιρόης . Μου προτάθηκε μια επώνυμη δισκόπλακα breaking , είχε και δώρο τακάκια , όλα αυτά λίγο κάτω από τα 100 € . Μια χαρά λοιπόν.

Τοποθετήθηκε λοιπόν η πλάκα με τα νεά τακάκια της προσφοράς . 1000 χλμ μετά άρχισε να με προβληματίζει γενικότερα καθώς ήτανε κάπως άτσαλο το φρενάρισμα . 2000 χλμ ήταν ξεκάθαρο πως υπάρχει πρόβλημα . Με σταθερή πίεση στην μανέτα , χωρίς να τη νιώθω να παίζει ,το μπροστινό έκανε σαν να πατούσα και να άφηνα το φρένο . Σε κάποιο τόξο της πλάκας έπιανε παραπάνω και σε άλλα λιγότερο με το φαινόμενο να είναι πολύ έντονο προς το τέλος του φρεναρίσματος . Αν μάλιστα πατούσα λίγο παραπάνω την μανετα ενδέχεται και να κοκάλωνε το μπροστινό .
Πήγα στο αντιπρόσωπο της ΜΟΝΤΕΝΑΣ εδώ στην Μύκονο , για τον οποίο μόνο καλά λόγια έχω να πω . Με το που το είδε μου είπε πως κακώς έβαλα τόσο μεγάλο δίσκο μια και λόγω διαμέτρου ανεβάζουν θερμοκρασία και στραβώνουν , ή κάπως έτσι . Εγώ αντιπαρέθεσα πως για το λόγο αυτό πήρα επώνυμη ιταλική και οχι κινέζικη. Το έκανε μια μεγάλη βόλτα και κατέληξε πως επειδή δεν κλωτσάει η μανέτα κάτι πρέπει να παίζει με τα τακάκια . Μια και ήταν αυτά της προσφοράς (φτηνιαρικά δηλαδή) χωρίς δεύτερη σκέψη είπα να τα αλλάξουμε . Μπήκαν καινούρια newfren sport και όλα καλά εκ θαύματος. Χάρηκα μεν , ήξερα πως πρεπει να δουλέψουνε λίγο για καταλήξω σε συμπέρασμα .
Χίλια χιλιόμετρα μετά πάλι τα ίδια δυστυχώς .Το μηχανάκι φρενάρει με δόσεις Ξαναπήγα στον αντιπρόσωπο και μου είπε το απολύτως φυσιολογικό , πως σε αυτήν την περίπτωση θα πρέπει να βάλουμε μαμά πλάκα και να δούμε πως θα πάει .
Το μηχανάκι έχει υψηλής ιταλικό σωληνάκι βαλμένο πριν δυο περίπου χρόνια . Η καινούρια δίσκοπλακα δεν έχει χτυπήσει ακουμπήσει κάπου . Οπτικά επίσης όσο και να προσπάθησα δεν είδα κάποια απόκλιση στην πλάκα αν και όπως την περιστρέφω ο ήχος δεν ακούγεται πάντα ο ίδιος
Είναι δυνατόν να στράβωσε έτσι εύκολα ή να έπεσα σε ελαττωματική ? Έχει κάνεις να προτείνει κάποια εναλλακτική λύση ? Θα μπορούσε να μπει μαμά δισκόπλακα για άλλο μοντέλο πχ Honda ?? Αν και φαντάζομαι όλες πάνω κάτω μια ποιότητα είναι .

Ευχαριστώ

298390

298392

Bradipous
30/08/2013, 18:46
Μηπως παιζει κατι με τις δαγκανες σου, μηπως τελικα αρπαξαν και αυτες με την πτωση και δεν πατανε καλα τα τακακια και τρογωντε ανομοιομορφα;
Αν η ροδα ειναι στον αερα και την γυριζεις δεν υπαρχει θεμα με τον δισκο;

Γιατι ο δισκος εχει μαυρισει;

AUFGEBRACHT
30/08/2013, 19:34
Πάντως μια φορά έβαλα τακάκια της braking και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, για την ακρίβεια τα έβαλε ο μάστορας χωρίς να με ρωτήσει νομίζοντας πως λόγω τιμής θα τα προτιμούσα από τα μαμίσια... τα κράτησα λιγότερο από μήνα, ένοιωθα πως δεν είχα καθόλου αίσθηση στο φρενάρισμα και μερικές φορές ένοιωθα το ίδιο που λες κι εσύ, λες και πάταγα και άφηνα το φρένο. Τα άλλαξα με τα μαμίσια της brembo και όλα καλά πάλι, από τότε μόνο γνήσια τακάκια για μένα!!!

infidel
30/08/2013, 20:40
Εγώ πήρα ένα crypton χ πριν κανένα 6μηνο μεταχειρο και είχε πάνω αυτή τη δισκόπλακα. Σε συνδιασμό με τα λάστιχα που ήταν ψιλοτελειωμένα το μηχανάκι ήταν κίνδυνος θάνατος! Το φρένο δάγκωνε τρελά, μόνο για endo έκανε. Δεν μιλάμε σε φρενάρισμα πανικού, είχες πέσει πριν το καταλάβεις. Πήγα στην αντιπροσωπεία και έβαλα τη μαμά δισκόπλακα και είδα την υγειά μου. Πούλησα και την braking στο car.gr και έβγαλα και κέρδος. Προσωπική μου άποψη, για τους δρόμους μας είναι πολύ απόλυτη.

Anritsu
30/08/2013, 22:49
Μηπως παιζει κατι με τις δαγκανες σου, μήπως τελικα αρπαξαν και αυτες με την πτωση και δεν πατανε καλα τα τακακια και τρογωντε ανομοιομορφα;
Αν η ροδα ειναι στον αερα και την γυριζεις δεν υπαρχει θεμα με τον δισκο;

Γιατι ο δισκος εχει μαυρισει;

Τι θέμα να υπάρχει δηλαδή ? Μάλλον εννοείς να βλέπω τον δίσκο να κόβει δεξιά - αριστερά . Όχι , αν υπήρχε κάτι τέτοιο προφανώς και θα τον είχα ήδη πετάξει στα σκουπίδια . Τώρα που λες για το μαύρισμα αν εννοείς στα σημεία που δεν πατιούνται οι σκουριές , φαντάζομαι λόγω νησιωτικού περιβάλλοντος η φθορά έρχεται πιο γρήγορα




Πάντως μια φορά έβαλα τακάκια της braking και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος, για την ακρίβεια τα έβαλε ο μάστορας χωρίς να με ρωτήσει νομίζοντας πως λόγω τιμής θα τα προτιμούσα από τα μαμίσια... τα κράτησα λιγότερο από μήνα, ένοιωθα πως δεν είχα καθόλου αίσθηση στο φρενάρισμα και μερικές φορές ένοιωθα το ίδιο που λες κι εσύ, λες και πάταγα και άφηνα το φρένο. Τα άλλαξα με τα μαμίσια της brembo και όλα καλά πάλι, από τότε μόνο γνήσια τακάκια για μένα!!!

Τα brembo τα προτιμάω και εγώ συνήθως , μπροστά και πίσω , τα newfren μπορεί να μην είναι ίδιας ποιότητας σίγουρα δεν είναι για πέταμα στα 1000 χλμ . Έδωσα ήδη 20 € για μια αλλαγή τακάκια , να παραγγείλω και brembo πες για να μου φύγει η απορία άλλα 30 € με αποστολή θα έχω δώσει 50 € και πιθανά το πρόβλημα να παραμείνει .Οπότε καλύτερα να βάλω μαμά πλάκα , να δω τι γίνεται , και αν το πρόβλημα παραμείνει σημαίνει πως κάτι παίζει με τις δαγκάνες πλέον και δίνω και την μαμά πλακά μετά όσο όσο να μειωθεί η χασούρα . Κρίμα να βγάλω την Breaking άχρηστη αν είναι αλλού το πρόβλημα ...

transalpblack
30/08/2013, 23:08
Παιδιά, αυτή η δισκόπλακα δεν κάνει για αυτό το μηχανάκι.
Μόνο για μούρη είναι.
Από τη στιγμή που μεγαλώνει η δισκόπλακα, λογικό είναι το φρένο να είναι ξερό και απρόβλεπτο.
Και τα newfren που έβαλες, οκ... δεν θα τα σχολιάσω...
Βάλε ξανά τη μαμά, βάλε και ένα καλό τακάκι, όπως ferodo, galfer, γνησιο!!!
Σιγά την τεράστια διαφορά δηλαδή για να πεις ότι εξοικονόμησες κάτι.
Ο πατέρας μου που έχει ένα modenas, φοράει γνήσια δισκόπλακα με ferodo τακάκι και τα έχει πάνω 8 μήνες και έχει μια χαρά φρένο.
Και άμα τα πατήσει και πολύ κοκαλώνει κιόλας.
Οπότε ποιος ο λόγος για μεγαλύτερη δισκόπλακα?
Πήγαινε και πλήρωσε την γνήσια.
Ούτε oversize, ουτε shark, μόνο γνήσια με ένα καλό ζευγάρι τακάκια.
Και όταν λέω καλό, δεν εννοώ πολυδιαφημισμένο.

Anritsu
30/08/2013, 23:18
Παιδιά, αυτή η δισκόπλακα δεν κάνει για αυτό το μηχανάκι.
Μόνο για μούρη είναι.
Από τη στιγμή που μεγαλώνει η δισκόπλακα, λογικό είναι το φρένο να είναι ξερό και απρόβλεπτο.
Και τα newfren που έβαλες, οκ... δεν θα τα σχολιάσω...
Βάλε ξανά τη μαμά, βάλε και ένα καλό τακάκι, όπως ferodo, galfer, γνησιο!!!
Σιγά την τεράστια διαφορά δηλαδή για να πεις ότι εξοικονόμησες κάτι.
Ο πατέρας μου που έχει ένα modenas, φοράει γνήσια δισκόπλακα με ferodo τακάκι και τα έχει πάνω 8 μήνες και έχει μια χαρά φρένο.
Και άμα τα πατήσει και πολύ κοκαλώνει κιόλας.
Οπότε ποιος ο λόγος για μεγαλύτερη δισκόπλακα?
Πήγαινε και πλήρωσε την γνήσια.
Ούτε oversize, ουτε shark, μόνο γνήσια με ένα καλό ζευγάρι τακάκια.
Και όταν λέω καλό, δεν εννοώ πολυδιαφημισμένο.

Τα newfren ήτανε πρόταση του μάστορα με την κλασσική λογική "παπι είναι" . Ειδικά στα φρένα οικονομία δεν κάνω και για το λόγο αυτό πήγα σε επώνυμη πλάκα όταν η shark που λες κάνει 40 € . Αμφιβάλλω κατά πολύ αν έχει ferodo και brembo στο νησί όταν εννιά στους δέκα ζητάνε το φτηνό .Κατά τα αλλά και εγώ εκεί καταλήγω να πάω σε μαμά καινούρια με καλά τακάκια .

Bradipous
30/08/2013, 23:28
Τώρα που λες για το μαύρισμα αν εννοείς στα σημεία που δεν πατιούνται οι σκουριές , φαντάζομαι λόγω νησιωτικού περιβάλλοντος η φθορά έρχεται πιο γρήγορα


Δεν προσεξα οτι ειναι σκουρια, καλα θα κανεις να την τριψεις ομως λιγο γιατι αν μεσα σε λιγους μηνες εγινε ετσι σε κανα 2-3 χρονια θα ειναι για πεταμα.
Καλα τακακια ειναι και τα EBC.

transalpblack
30/08/2013, 23:41
Τα newfren ήτανε πρόταση του μάστορα με την κλασσική λογική "παπι είναι" . Ειδικά στα φρένα οικονομία δεν κάνω και για το λόγο αυτό πήγα σε επώνυμη πλάκα όταν η shark που λες κάνει 40 € . Αμφιβάλλω κατά πολύ αν έχει ferodo και brembo στο νησί όταν εννιά στους δέκα ζητάνε το φτηνό .Κατά τα αλλά και εγώ εκεί καταλήγω να πάω σε μαμά καινούρια με καλά τακάκια .

Θα σου πω από Δευτέρα αν και ποιος μπορεί να έχει Ferodo στη Μύκονο.