PDA

View Full Version : NC700X VS CB500X



Wisdover
01/09/2013, 13:21
Καλησπέρα και καλο μηνα σε όλους, εάν και παρακολουθώ το forum αρκετό καιρό ποτε δεν μπήκα στην διαδικασία να κάνω account κακώς βεβαια αλλα κάλιο αργά παρα ποτε. Έρχεται όμως κάποια στιγμή που χρειάζεσαι την βοήθεια τον fellow riders ( πως τα λέω πως τα λέω ) που είναι οι μονοι που μπορούν να σε βοηθήσουν είτε λόγο εμπειρίας είτε λόγο γνώσεων. Καλός ο πρόλογος αλλα πάμε στο ζουμί.

Έχω οδηγήσει από παπί, σκούτερ, 250cc μηχανή( ο θεός να την κάνει ),400cc μηχανή, ένα 600αρι Hornet του 2007 και ένα 1000αρι CBF για τα 23 μου καλες εμπειριες ( θαρρω ). Με τα πάντα ευχαριστημένος εκτος από το 250αρι. Οι καιροί αλλάζουν έτσι και τα γούστα, ανάγκες και οικονομική ευχέρεια. Πάει ο καιρός που παίρναν 1000cc για πειραιά καλλιθέα.


Εγώ προσωπικά λατρεύω και τις δυο μηχανές που αναφέρω στον τίτλο. Κάθε ένα για ξεχωριστό λόγο παρότι μοιάζουν σαν δυο σταγόνες νερό. Δυστυχώς όμως δεν είμαι πρώτο Μποι, ζήτημα να είμαι 1.72 max 1.74. Δεν έτυχε ποτε να μου πάρω μετρα. Φοβάμαι λοιπόν ότι θα είμαι " κοντός " για το NC700x άλλο βάρος το ένα άλλο βάρος το άλλο. Ακόμα και οι 3 πόντοι διαφορα στην σέλα σε μενα φαίνονται μεγάλη υπόθεση.


Μέχρι τώρα όσο έχω κοιτάξει έχω βγάλει μερικά συμπεράσματα τα οποια θα τα αναλύσω παρακάτω :

Θετικα CB500X


Ιδανική για την πολη.

Παιχνιδιάρα διότι ο κινητήρας σε προκαλεί να τον τσιγκλίσεις.

Ευέλικτη.

Ελαφριά.

Ελαχιστα πιο κοντη.


Αρνητικα CB500X


Μεγαλύτερη κατανάλωση.

Μικρότερη επιτάχυνση.


Θετικα NC700X


Άνετη σε ταξίδι.

Οικονομική.

Δυνατότητα DTC.

Μπορεί να κάνει τα πάντα με λίγη δυσκολία στην πόλη.


Αρνητικα NC700X


Βάρος.

Ογκος.


Εγώ αυτή την στιγμή βρίσκομαι σε αδιέξοδο. Δεν ξέρω τι να επιλέξω ανάμεσα στα δυο και γιατί. Η τιμή είναι ένας μεγάλος παράγοντας στην άποψη μου. Εάν πάρω το CB500X θα πάω για καινούργιο στα 6.600 εάν πάω στο NC700X μεταχειρισμένο μπορώ να το παζαρέψω στα 6.800-7.000.

Δώστε τα φώτα σας, πείτε τις απόψεις σας διαφωνήστε ώστε να με βοηθήσετε όσο μπορείτε να καταλήξω.

Υ.Γ Για να προλάβω αυτούς που θα πουν κανε ένα test ride δυστυχώς λείπω εκτος αθηνών γιαεπαγγελματικούς λόγους.

Υ.Γ2 Η χρήση θα είναι για μέσω μεταφοράς μέσα στην πολη και για μεγάλες αποστάσεις 2 φορες τον μηνα. Συνήθως οι αποστάσεις στην πόλη είναι από 40-60 χιλιόμετρα την μέρα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Sapadak
01/09/2013, 13:33
Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?

nikvolos
01/09/2013, 13:43
Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?

Σωστά.
Αν το θέλεις για την πόλη και κανά κοντινό, μια χαρά θα ειναι το 500, αν το θέλεις να γυρίσ(ζ)εις την Ευρώπη, προφανώς και όχι... συν τον υπολογισμό του βάρους-όγκου, που όπως γράφεις σε απασχολεί, τότε μια πρώτη σκέψη ειναι υπέρ του 500 ;) Πάντως να μην αυτό το μόνο σου κριτήριο, γιατί (με λίγη συνήθεια) μαθαίνεις να το κουμαντάρεις...

Wisdover
01/09/2013, 13:56
Τι θελεις να κανεις με το μοτοσακο?


Σωστά.
Αν το θέλεις για την πόλη και κανά κοντινό, μια χαρά θα ειναι το 500, αν το θέλεις να γυρίσ(ζ)εις την Ευρώπη, προφανώς και όχι... συν τον υπολογισμό του βάρους-όγκου, που όπως γράφεις σε απασχολεί, τότε μια πρώτη σκέψη ειναι υπέρ του 500 ;) Πάντως να μην αυτό το μόνο σου κριτήριο, γιατί (με λίγη συνήθεια) μαθαίνεις να το κουμαντάρεις...

Με συγχωρείτε και τους δυο ξέχασα να το αναφέρω. ανανεώθηκε και το πρώτο post.

Η χρήση θα είναι για μέσω μεταφοράς μέσα στην πολη και για μεγάλες αποστάσεις 2 φορες τον μηνα. Συνήθως οι αποστάσεις στην πόλη είναι από 40-60 χιλιόμετρα την μέρα.

Η αλήθεια είναι και ότι το hornet 208 κιλά ήταν, δεν είχα κάποια δυσκολία. Απλά τώρα βολευόμουν με ένα PCX και φαντάζει τεραστια διαφορα ξανά.

Drake Ramore
01/09/2013, 14:14
Πάρε το CBX.

Sapadak
01/09/2013, 14:55
Πάρε το CBX.

+1
cb και απο μενα

mixalhsCr
01/09/2013, 15:04
Εγώ θα έπερνα ενα NC700X μεταχειρισμένο

dimzan
01/09/2013, 15:07
Εχουμε το ιδιο υψος.

Εχω ανεβει στατικα σε ενα cb500x και μου αρεσε παρα πολυ. Μπορουσα να κανω μανουβρες και να χειριστω το βαρος του ευκολα, και δε μ φανηκε ψηλο. Νομιζω εχει 78εκατοστα υψος σελας. Βεβαια εγω εχω ενα θεοβαρο bandit (230 κιλα ) οποτε ισως φταιει αυτο.

Απ την αλλη, εγω προσωπικα δεν εχω καταλαβει τις ουσιαστικες διαφορες με το 700. Το 700 ειναι πιο βαρυ, με υποτετραγωνο κινητηρα, πιο οριζοντια τοποθετημενο. Πολλη ροπη, αλλα καθολου αλογα για 700αρι. Θεωρω πως σε πραγματικες συνθηκες θα καιει το ιδιο με το 500αρι. Πανω κατω 4λιτρα εντος πολης χωρις πολλα γκαζια και τα 2.

Για μενα το 500αρι ειναι το ιδανικο all round μηχανακι. Ισως το καλυτερο 500αρι on-off για πολη, με καλες δυνατοτητες για ταξιδι. Νομιζω κι εγω πως σου ταιριαζει καλυτερα.


Φυσικα θα πας και θα τα κανεις και τα 2 test ride

NIKOS.
01/09/2013, 15:08
επειδη οι καιροι ειναι δυσκολοι και δεν αλλαζεις πια ευκολα μοτο εγω θα σου ελεγα ,το nc ως πιο ολοκληρωμενη απο της δυο.
τα αρνητικα που αναφερεις για το nc δεν υφαστανται δεν εχει ουτε βαρος ουτε ογκο η για να ειμαι πιο ακριβης το βαρος εξαφανιζεται στα πρωτα 10 χλμ ο ογκος που λες..
δεν νομιζω να εχει ογκο το nc:uplate: εγω το παω σαν παπι και ειμαι περιπου στης ιδιες διαστασεις με εσενα !λογω στησιματος και χαμηλου κεντρου βαρους. ειμαι κατοχος του. [nc700x dc-t ]
βασικα εαν σε παιρνει οικονομικα παρε nc700x θα σε αποζημιωσει ! με το παραπανω , οικονομια,ευλιξια,σταθεροτητα, γκαζι,ταξιδια κλπ
ενοειται οτι μιλαμε για τη αυτοματη εκδοση [dc-t] θεωρο τραγικο λαθος να το παρει καποιος χειροκινειτο το συγκεκριμενο μοντελο.
τωρα εαν θες ντε και καλα συμπλεκτη ,μανετα , κλπ προτιμησε το cb500x, αν και το nc ειναι δυο κλικ πανω κατ εμε.:wave2:
μην ψαρωνεις με τους 52 ιππους ειναι πολυ πιο γρηγορο , απ οτι φενεται ....η απο οτι νομιζουν πολλοι !!!!!!...:) το αυττοματο σασμαν και η ροπη κανουν φοβερη δουλεια !
εαν το κανεις βολτα θα καταλαβεις..;)

Wisdover
01/09/2013, 15:48
Αρχικά να σας ευχαριστήσω όλους για τον κόπο που κάνατε να μου απαντήσετε.

Δεν έχω καβαλήσει κανένα απλά στο μάτι το 700 μοιάζει πιο γεμάτη μηχανή για αυτό και αναφέρω τον όγκο.
Εάν πάω σε nc σίγουρα θα είναι η έκδοση DCT δεν έχω σκοπό να κάνω τέτοιο λάθος. Γεγονός το οποιο νομίζω ότι θα βοηθήσει και την μετακίνηση στην πολύ.
Σίγουρα πρέπει να κάνω ένα test ride και στα δυο για να σχηματίσω μια πλήρη εικόνα.

Μεχρι στιγμης μετραω 3-2 υπερ του CBX για να δουμε :evil:

sapila racing
01/09/2013, 15:58
Ενδιαφέρον και πολύ οικονομικό μηχανάκι το NC, ειδικά για άπειρους αναβάτες που θα προτιμήσουν το DCT.
Είναι ακριβούτσικο όμως.
Καβαλησέ τα και τα δυο για να αποφασίσεις.

Wisdover
01/09/2013, 17:24
Σίγουρα το DCT είναι μεγάλη Βοήθεια μέσα στην πολη

Panoskl
01/09/2013, 17:42
Αν θυμάμαι σωστά, το NC έχει και συνδυασμένα φρένα ενώ το CB όχι.

Whiteyez
01/09/2013, 17:50
Και τα 2 θα σε αφήσουν ικανοποιημένο σίγουρα το NC όμως ίσως λίγο παραπάνω κατά την γνώμη μου, στα + του NC έξτρα χώρος μπροστά για να βάζεις κρανάκι και λοιπά πράγματα, μεγάλη υπόθεση.
Επίσης το NC είναι βαρύ στα χαρτιά αλλά δεν το καταλαβαίνεις με τίποτα με το που το οδηγήσεις, και δεν θεωρείτε με τίποτα ογκώδες μηχανή, ίσα ίσα στην πόλη ανάμεσα σε αμάξια κινείσαι άνετα.
Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι δεν σου κάνει λόγο ύψους, να ξές ότι μπορείς να το χαμηλώσεις άνετα.

298454

NIKOS.
01/09/2013, 18:08
Εγώ θα έπερνα ενα NC700X μεταχειρισμένο
+700..αυτο το σκεφτηκες ? μπορεις να βρεις nc με πολυ λιγα χλμ σχεδον καινουριο, σε πολυ καλη τιμη !!

Wisdover
01/09/2013, 19:10
+700..αυτο το σκεφτηκες ? μπορεις να βρεις nc με πολυ λιγα χλμ σχεδον καινουριο, σε πολυ καλη τιμη !!
Ισχυει αυτο. Υπαρχουν μηχανες με DTC στα 7000. Μπορεις να το ριξεις κανα 2 κατοσταρικα.


Αν θυμάμαι σωστά, το NC έχει και συνδυασμένα φρένα ενώ το CB όχι.
Ετσι ακριβως ειναι. C-ABS το ενα ABS το αλλο.



Και τα 2 θα σε αφήσουν ικανοποιημένο σίγουρα το NC όμως ίσως λίγο παραπάνω κατά την γνώμη μου, στα + του NC έξτρα χώρος μπροστά για να βάζεις κρανάκι και λοιπά πράγματα, μεγάλη υπόθεση.
Επίσης το NC είναι βαρύ στα χαρτιά αλλά δεν το καταλαβαίνεις με τίποτα με το που το οδηγήσεις, και δεν θεωρείτε με τίποτα ογκώδες μηχανή, ίσα ίσα στην πόλη ανάμεσα σε αμάξια κινείσαι άνετα.
Σε περίπτωση που πιστεύεις ότι δεν σου κάνει λόγο ύψους, να ξές ότι μπορείς να το χαμηλώσεις άνετα.

298454

Δεν μπορω να εχω αποξη σε θεμα οδηγησης καθως δεν το εχω καβαλισει. Ισως να την ειδα εγω μεγαλη μιας και εχω καρεκλα με ροδες τωρα. Σιγουρα με την πρωτη ευκαιρια θα παω να τα κανω και τα 2 test ride.
Ποσο παει το κιτ χαμηλοματος?

Εριξα μια γρηγορη ματια γυρω στα 70 Ευρα βγαινει.

dimzan
01/09/2013, 22:06
βαλε και 30-50€ για εργατικα γτι απ οσο ξερω θελει δουλεια για να αλλαξουν αυτα τα σιδερα απ το μοχλικο. επισης καλο ειανι να μην το χαμηλωσεις πολυ για να μη χαλασεις τη γεωμετρια.

Wisdover
01/09/2013, 22:15
Αυτό εννοείται. Ευτυχώς έχω έναν πολύ καλό φίλο σε εξουσιοδοτημενο οπότε τα εργατικά μπορεί να τα αποφύγουμε.

mixalhsCr
02/09/2013, 08:24
Wisdover !!
Αν εχεις υπομονη τον χειμωνα θα το βρεις σε αρκετα χαμηλοτερη τιμη !
Αν και αρκετα φρεσκο μοντελο νομιζω πως και παλι θα αξιζει τον κοπο να περιμενεις λιγο !

Wisdover
02/09/2013, 09:07
Από υπομονή άλλο τίποτα. Για να κάνω την κίνηση να πάρω την μηχανή πρέπει να καταφέρω να πουλήσω το αμαξι θα πάρει αρκετό χρόνο σίγουρα

KotsosDR
02/09/2013, 14:05
Παρε versys ... :beer:

Wisdover
02/09/2013, 14:41
Φανατικός χοντάκιας οπότε δενν:p

Bradipous
02/09/2013, 14:52
Φανατικός χαντάκια οπότε δενν:p

Κανεις δεν ειναι τελειος. :a9: :tooth:



Και εγω nc θα σου προτεινα.
Εγγυηση θα εχει, λιγα χλμ (λογικα) θα εχει και ισως διαθετει και λιγη προικα απο τον προηγουμενο.

Wisdover
02/09/2013, 19:43
Μακαρι να βρεθει καμια τετοια περιπτωση. Αντε να φυγει το αμαξι δεν κρατιεμαι αλλο!

stefanos
03/09/2013, 10:58
Κανεις δεν ειναι τελειος. :a9: :tooth:
Και εγω nc θα σου προτεινα.
Εγγυηση θα εχει, λιγα χλμ (λογικα) θα εχει και ισως διαθετει και λιγη προικα απο τον προηγουμενο.

Συζητάμε για καμιά 50αριά άλογα από 700 δικύλινδρο, με κόκκινο στις 6000 και αυτοκινητιστικές και δη honda καταβολές, made in japan.
Δεν θα το φοβόμουνα ιδιαίτερα και από δεύτερο χέρι.

pipe_smoker
03/09/2013, 11:16
Συζητάμε για καμιά 50αριά άλογα από 700 δικύλινδρο, με κόκκινο στις 6000 και αυτοκινητιστικές ... καταβολές.


Αν δεν είναι αυτός ο ορισμός της απόλυτης μοτοσικλετιστικής κ@υλας τότε τί είναι???:D



Πέραν της πλάκας κι εγώ ανάμεσα στα δύο το NC θα προτιμούσα.
Με τόσα "μπόσικα" που του έχει αφήσει η χόντα, αυτό και να θες να το σπάσεις δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις:lol:

Bradipous
03/09/2013, 11:39
Συζητάμε για καμιά 50αριά άλογα από 700 δικύλινδρο, με κόκκινο στις 6000 και αυτοκινητιστικές και δη honda καταβολές, made in japan.
Δεν θα το φοβόμουνα ιδιαίτερα και από δεύτερο χέρι.

Ναι, αν δεν ειχε χοντα ανορθωτη ουτε εγω θα το φοβομουν. :bawl:

DrBig
03/09/2013, 11:41
Φατε ματια ψαρια...τι ειναι, τι ειναι?

298519

Stergios69
03/09/2013, 12:07
CB500...

AristidisZ
03/09/2013, 12:09
africa 2014 project ? :bawl:

DrBig
03/09/2013, 12:15
cb500x φτιαγμενα απο την Thai-Honda (ταυλανδη) για ενα τοπικο αγωνα.
Ενα τετοιο θεμε και δε το ξερομε.

pipe_smoker
03/09/2013, 12:17
Φατε ματια ψαρια...τι ειναι, τι ειναι?

298519

CB500X (adventure, αν ποτέ το βγάλει έτσι που το αποκλείω?)

έντιτ: Με πρόλαβες.

stefanos
03/09/2013, 12:55
Ενα τετοιο θεμε και δε το ξερομε.

Για να κάνουμε 18000 χιλ το χρόνο στην πόλη και μερικά ταξιδάκια?:lol:

DrBig
03/09/2013, 13:02
Για να κάνουμε 18000 χιλ το χρόνο στην πόλη και μερικά ταξιδάκια?:lol:

ανετα! :D

bar-code
04/09/2013, 00:58
kai ego to idio dillima eixa alla mono stin arxi.molis kavalisa to nc,to pira.meta pou irthe to cb500x eipa doksa to theo pou de to perimena kai na exana to kalokairi!
to kavalisa to cb kai einai poooolu mikro!sa pseftiko.kai i sela tou sa koutsouro mou fanike.vevea oute tou nc i sela einai polu aneti.alla sigoura kaluteri tou cb.
o apothikeutikos xoros mprosta einai trooooomera volikos.kai afou tha to xrisimopoieis kathimerina sti poli,de mporeis na fantasteis poso tha se volepsei.
dld.....DEN TITHETAI SOVARO THEMA SUGKRISIS KATA TI GNOMI MOU.cb mono ama eisai mikros se ilikia alliws.....vour sto nc!!!!

aut(i)a :D

mixalhsCr
04/09/2013, 09:30
Εγω δεν εχω οδηγησει το NC, αλλα το vfr με το αυτοματο κυβωτιο και ειναι ολα τα λεφτα !

manosamos
04/09/2013, 16:35
Μακρυα απο την υπερτιμημενη φολα ονοματι NC.:beer:

NIKOS.
04/09/2013, 17:18
μερικοι δεν αγοραζουν μοτο ..για να μεγαλωσει το πουλι τους...:wave2:

H.A.Balafoutre
04/09/2013, 17:34
Έλα κι ένα συγκριτικό φρεσκότατο και διαφωτιστικότατο...

https://www.youtube.com/watch?v=SXDEA6zRI2Q

Whiteyez
04/09/2013, 18:16
Μόνο συγκριτικό δεν το λές, απλά τραγικοί.

Άκου εκεί αδιάφορο το NC, οοοοοοοοοοk. :sick:

manosamos
04/09/2013, 18:21
Ποναει η αληθεια?:smokin:

mixalhsCr
04/09/2013, 18:26
Η αλήθεια ειναι ότι ενα ohlins μπροστα πισω και brembo φρένα περίμενα πως θα τα είχε στον στάνταρ εξοπλισμό η honda αλλα οκ! Μπορει να ειναι και αδιάφορο αλλα την μοναδική αλήθεια θα την πει η αγορά και το πόσο θα κυκλοφορήσει !

matas
04/09/2013, 19:57
Φιλε μου εγω θα σου πω για τα περι υψους και βαρους. Πηγα απο Hornet 08 σε Tiger 800 την ασφαλτινη εκδοση. Για κανα μηνα, με υψος 1.72, το ενιωθα ουρανοξυστη και θεοβαρο αλλα πλεον το χειριζομαι πολυ πιο ευκολα και δεν ανησυχω τουλαχιστον για το βαρος. Για το υψος απλα εχε το νου σου να μην σταματας κοντα σε φρεατια, λακουβες κλπ. Κανα 2 φορες με κοψοχολιασε που δεν παταγα καλα κατω αλλα πλεον ολα οκ.
Α ναι, εγω ψηφιζω ΝC.! :)

Panoskl
04/09/2013, 20:32
Αν και οι πωλήσεις δεν τα λένε όλα, μάλλον στην Ελλάδα του σήμερα το NC πουλάει παρά πολύ καλά στην κατηγορία του (500+ cc).

http://www.mrbike.gr/website/pinakes-poliseon-Moto/poliseis-motosikleton-A%E2%80%99-eksamino-2013.html

Στη Γερμανία είναι στο top 10 το 2012 ανεξαρτήτως κατηγορίας.

http://www.acem.eu/images/publiq/Statistical_overview_full_updated_20130418.pdf

Και μην ακούσω την γνωστή ατάκα για τα σκ@τ@ και τις μύγες... Εχουμε κάποιες διαφορές.

Whiteyez
04/09/2013, 21:50
Ποναει η αληθεια?:smokin:

Όντως πονάει.

Δεύτερο σε πωλήσεις το NC το μήνα Ιούνιο και τρίτο τον μήνα Ιούλιο στην Ιταλία σύμφωνα με στατιστικά ιταλικού περιοδικού.

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=it&u=http://www.moto.it/news/mercato-a-giugno-2013.html&prev=/search%3Fq%3DMotociclismo%2Bvendite%2Bdi%2Bgiugno%26client%3Dsafari%26rls%3Den%26biw%3D1275%26bih%3D 615

http://translate.google.gr/translate?hl=en&sl=it&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.moto.it%2Fnews%2Fmercato-a-luglio-tengono-moto-ancora-giu-scooter.html

Wisdover
04/09/2013, 22:03
Δεν υπάρχει νοήμων άνθρωπος με ελάχιστες γνώσεις στον τομέα δίκυκλο και να θεωρεί το NC αδιάφορο. Στα μάτια μου φαντάζει ίσως ότι καλύτερο για commuter-tourer.

stefanos
04/09/2013, 22:16
Αντίθετα στα μάτια μου φαντάζει ότι η τεράστια HONDA αλλάζει το παιχνίδι του ανταγωνισμού ΞΑΝΑ και το φέρνει στα μέτρα της:)

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 23:15
Δεν υπάρχει νοήμων άνθρωπος με ελάχιστες γνώσεις στον τομέα δίκυκλο και να θεωρεί το NC αδιάφορο.

Aς κάνω εγώ την αρχή... :D

MikeG
04/09/2013, 23:16
Aς κάνω εγώ την αρχή... :D


+1 και από εδώ. Εκτός αν η τιμή του ήταν πολύ πολύ πιο χαμηλή.

stefanos
05/09/2013, 00:05
Aς κάνω εγώ την αρχή... :D

Το ίδιο θα έλεγες και για c50:)

bar-code
05/09/2013, 00:42
entaksei....tragiko apla!
oi katoxoi goustaroun nc kai oi alloi to thavoun....
na tis bgaloume ekso,na tis metrisoume!
poso elliniko,etsi?POSO??????

stefanos
05/09/2013, 01:08
entaksei....tragiko apla!
oi katoxoi goustaroun nc kai oi alloi to thavoun....
na tis bgaloume ekso,na tis metrisoume!
poso elliniko,etsi?POSO??????

Εγώ δεν είμαι κάτοχος και δεν έχω σκεφτεί αν το γουστάρω.

bar-code
05/09/2013, 01:54
Εγώ δεν είμαι κάτοχος και δεν έχω σκεφτεί αν το γουστάρω.

esu eisai europaios!

NIKOS.
05/09/2013, 07:06
τα ακουσαμε κ αυτο "αδιαφορο" :uplate: ενα μηχανακι που εχει ολη την εξελιξη στα σασμαν και εναν απο τους πιο οικονομικους κηνιτηρες... ,ροπη, οικονομια !
ακουσα οτι το επομενο μοντ θα χει συστημα εκτοξευσης της θεσης οδηγου για να μη σας φενεται αδιαφορο ..:ninja:
μαλλον μερικοι η τους εχει φαει η πληξη του πληκτρολογιου και γραφουν οτι να ναι ....
η οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...
μπορεις να πεις πολλα για το nc ..δε μου κανει , δε μ αρεσει , θελω αλλο μοτο να σκαβω την ασφαλτο...
αλλα εαν εχεις βασικες.... γνωσεις ...και δεις την τεχνολογια του ..αδιαφορο δεν το λες ...:uplate:

stefanos
05/09/2013, 07:18
τα ακουσαμε κ αυτο "αδιαφορο" :uplate: ενα μηχανακι που εχει ολη την εξελιξη στα σασμαν και εναν απο τους πιο οικονομικους κηνιτηρες... ,ροπη, οικονομια !
ακουσα οτι το επομενο μοντ θα χει συστημα εκτοξευσης της θεσης οδηγου για να μη σας φενεται αδιαφορο ..:ninja:
μαλλον μερικοι η τους εχει φαει η πληξη του πληκτρολογιου και γραφουν οτι να ναι ....
η οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...
μπορεις να πεις πολλα για το nc ..δε μου κανει , δε μ αρεσει , θελω αλλο μοτο να σκαβω την ασφαλτο...
αλλα εαν εχεις βασικες.... γνωσεις ...και δεις την τεχνολογια του ..αδιαφορο δεν το λες ...:uplate:

Στήν Ελλάδα η πλειοψηφία αγοράζει μοτοσυκλέτα με ένα κριτήριο.
Την ΜΟΣΤΡΑ.

manosamos
05/09/2013, 07:43
Όντως πονάει.

Δεύτερο σε πωλήσεις το NC το μήνα Ιούνιο και τρίτο τον μήνα Ιούλιο στην Ιταλία σύμφωνα με στατιστικά ιταλικού περιοδικού.

http://translate.google.com/translate?hl=en&sl=it&u=http://www.moto.it/news/mercato-a-giugno-2013.html&prev=/search%3Fq%3DMotociclismo%2Bvendite%2Bdi%2Bgiugno%26client%3Dsafari%26rls%3Den%26biw%3D1275%26bih%3D 615

http://translate.google.gr/translate?hl=en&sl=it&tl=en&u=http%3A%2F%2Fwww.moto.it%2Fnews%2Fmercato-a-luglio-tengono-moto-ancora-giu-scooter.html

Ρε Σαλλονικιέ σαν ανθρωπο σε ''παω'' αλλα σαν μοτοσυκλετιστη....αστο καλυτερα.
Στο φορουμ εδω,οπως και σε άλλο δεν εισαι γραμμενος επειδη γουσταρεις,αλλα επειδη θες να κανεις promotion το μηχανακι σου,τοσο εσυ οσο και ο άλλος ο αναλφαβηττος που μιλαει για μικροτσουτσουνους,χολες και οτι άλλο παιδιάστικο κατεβαζει το κενο μυαλού κεφαλι του.

Στο θεμα τωρα.
Εαν ποτέ ειχες διαβασει το τι ειχα γραψει για το μηχανακι σου,θα εγραφες αλλιως.
Στην Ιταλια,γερμανια κλπ που αναφερεις σαν αγορες η μοτο σου πουλιέτε 1500 ευρω φθηνοτερα.
Δεν νιωθεις αβολα που εισαι κοροιδο και το πληρωσες 1500 ακριβοτερα?Το οτι το πληρωσες ακριβοτερα σε κανει να νιωθεις ανωτεροτητα?Πιστευεις πχ,οτι η δικια σου ειναι πιο απροβληματιστη απο του γερμανου..........τι?

Λες οτι η ''αγορα θα διξει''.
Ποια αγορα?Αυτη που ενα φαρμακευτικο προιον(coca-cola) το νομιζει για αναψυκτικο?:lol:

Η μοτο σου θα ηταν οτι καλυτερο στα 6000 ,οχι στα 7500.
Τοσο κοστιζουν τα λεπτα καλαμια,ο μονος δισκος,τα αβαφα πλαστικα κλπ κλπ.
Εγω κομπλεξ δεν εχω.Εχω μοτο 1000 κυβικα και αλλη μια 600.Για ποιο λογο να νιωσω μειονεκτικα δηλαδη απεναντι σου?
Απλα,δεν εχετε μαθει να κουτε καποια αλλη αποψη.Βαφτιζετε κομπλεξικους τους οποιους εχουν διαφορετικη αποψη απο εσας για να καλυψετε την αδυναμια σας στο να προβαλετε επιχειρηματα στο γιατι πληρωσατε τοσο ακριβα μια τοσο φτηνη μοτοσυκλεττα.
Φιλικά παντα:beer:

Panoskl
05/09/2013, 07:45
Μην μασάτε. Μόνο αδιάφορο δεν είναι το μηχανάκι αυτό.

Αν ήταν, δεν θα γινόταν τόσο θυελλώδεις συζητήσεις για πάρτη του. ;)

Wisdover
05/09/2013, 07:54
Ρε Σαλλονικιέ σαν ανθρωπο σε ''παω'' αλλα σαν μοτοσυκλετιστη....αστο καλυτερα.
Στο φορουμ εδω,οπως και σε άλλο δεν εισαι γραμμενος επειδη γουσταρεις,αλλα επειδη θες να κανεις promotion το μηχανακι σου,τοσο εσυ οσο και ο άλλος ο αναλφαβηττος που μιλαει για μικροτσουτσουνους,χολες και οτι άλλο παιδιάστικο κατεβαζει το κενο μυαλού κεφαλι του.

Στο θεμα τωρα.
Εαν ποτέ ειχες διαβασει το τι ειχα γραψει για το μηχανακι σου,θα εγραφες αλλιως.
Στην Ιταλια,γερμανια κλπ που αναφερεις σαν αγορες η μοτο σου πουλιέτε 1500 ευρω φθηνοτερα.
Δεν νιωθεις αβολα που εισαι κοροιδο και το πληρωσες 1500 ακριβοτερα?Το οτι το πληρωσες ακριβοτερα σε κανει να νιωθεις ανωτεροτητα?Πιστευεις πχ,οτι η δικια σου ειναι πιο απροβληματιστη απο του γερμανου..........τι?

Λες οτι η ''αγορα θα διξει''.
Ποια αγορα?Αυτη που ενα φαρμακευτικο προιον(coca-cola) το νομιζει για αναψυκτικο?:lol:

Η μοτο σου θα ηταν οτι καλυτερο στα 6000 ,οχι στα 7500.
Τοσο κοστιζουν τα λεπτα καλαμια,ο μονος δισκος,τα αβαφα πλαστικα κλπ κλπ.
Εγω κομπλεξ δεν εχω.Εχω μοτο 1000 κυβικα και αλλη μια 600.Για ποιο λογο να νιωσω μειονεκτικα δηλαδη απεναντι σου?
Απλα,δεν εχετε μαθει να κουτε καποια αλλη αποψη.Βαφτιζετε κομπλεξικους τους οποιους εχουν διαφορετικη αποψη απο εσας για να καλυψετε την αδυναμια σας στο να προβαλετε επιχειρηματα στο γιατι πληρωσατε τοσο ακριβα μια τοσο φτηνη μοτοσυκλεττα.
Φιλικά παντα:beer:

Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα μοντέλα που γίνονται εισαγωγή έρχονται στην Ίδια τιμή με άλλες ευρωπαϊκές χώρες? Αυτό προσπαθείς να μου πεις τώρα?

Bradipous
05/09/2013, 08:00
Να πεταχτω και εγω
και να πω οτι τα σκουτερ σε πωλησεις γ@μουν τις μηχανες,
να συμπερανω λοιπον οτι οι μηχανες ειναι αδιαφορες σε σχεση με τα σκουτερ;

NIKOS.
05/09/2013, 08:24
Ρε Σαλλονικιέ σαν ανθρωπο σε ''παω'' αλλα σαν μοτοσυκλετιστη....αστο καλυτερα.
Στο φορουμ εδω,οπως και σε άλλο δεν εισαι γραμμενος επειδη γουσταρεις,αλλα επειδη θες να κανεις promotion το μηχανακι σου,τοσο εσυ οσο και ο άλλος ο αναλφαβηττος που μιλαει για μικροτσουτσουνους,χολες και οτι άλλο παιδιάστικο κατεβαζει το κενο μυαλού κεφαλι του.

Στο θεμα τωρα.
Εαν ποτέ ειχες διαβασει το τι ειχα γραψει για το μηχανακι σου,θα εγραφες αλλιως.
Στην Ιταλια,γερμανια κλπ που αναφερεις σαν αγορες η μοτο σου πουλιέτε 1500 ευρω φθηνοτερα.
Δεν νιωθεις αβολα που εισαι κοροιδο και το πληρωσες 1500 ακριβοτερα?Το οτι το πληρωσες ακριβοτερα σε κανει να νιωθεις ανωτεροτητα?Πιστευεις πχ,οτι η δικια σου ειναι πιο απροβληματιστη απο του γερμανου..........τι?

Λες οτι η ''αγορα θα διξει''.
Ποια αγορα?Αυτη που ενα φαρμακευτικο προιον(coca-cola) το νομιζει για αναψυκτικο?:lol:

Η μοτο σου θα ηταν οτι καλυτερο στα 6000 ,οχι στα 7500.
Τοσο κοστιζουν τα λεπτα καλαμια,ο μονος δισκος,τα αβαφα πλαστικα κλπ κλπ.
Εγω κομπλεξ δεν εχω.Εχω μοτο 1000 κυβικα και αλλη μια 600.Για ποιο λογο να νιωσω μειονεκτικα δηλαδη απεναντι σου?
Απλα,δεν εχετε μαθει να κουτε καποια αλλη αποψη.Βαφτιζετε κομπλεξικους τους οποιους εχουν διαφορετικη αποψη απο εσας για να καλυψετε την αδυναμια σας στο να προβαλετε επιχειρηματα στο γιατι πληρωσατε τοσο ακριβα μια τοσο φτηνη μοτοσυκλεττα.
Φιλικά παντα:beer:
1] εισαι γνωστος σπαμερ που το μονο που κανει ειναι να μας τα κανει τσουρεκια..οπου υπαρχει θεμα με το nc θα μπεις να γραψεις τη μακακια σου....εεε ναι δεν μπορεις να κρατηθεις... θα σου απαντησω μιας και δεν εχω κατι καλητερο να κανω αυτη τη στιγμη...
2] εαν ειχε 1500 χιλ ,λιγοτερα θα ηταν καλο και τωρα που δεν εχει δεν ειναι?? ...αυτο δεν κρητιριο...για να κρινεις μια μοτο ! αυτο ειναι.... ειμαι καρμιρης η μπατιρης η δε θελω να τα χοσω..εαν εχεις οικονομικη στενοτητα δεν παιρνεις μηχανακι σ αυτη την κατηγορια τιμης ,παιρνεις ενα παπι να κανεις τη δουλεια σου και καθαρισες αρα ...μη μας αραδιαζεις αρλουμπες ..περι τιμης κλπ...

3] ενω εσυ δεν κανεις promotion για αυτο μας τα χεις ζαλισει με την kafasaki...
4] ναι εσυ δεν εχεις κομπλες για αυτο ..οπου υπαρχει στο νετ κατι για το nc μπαινεις και μας τα κανεις τσουρεκια ...δεν ασχολεισαι λιγο με το δικο σου μηχανακι...
το αλλα με τον τοτο να μας πεις...
5] εσυ δεν εχεις απλα μια αλλη αποψη εσυ σπαμαρεις και γραφεις ενα καρο μαλ&κιες για το nc χωρις ουτε καν να το χεις οδηγησεις η καβαλησει εστω στατικα ...φενεται απ τα γραφομενα σου....
6] οσο για τα λεπτα καλαμια και το μονο δισκο τοσα ξερεις τοσα λες ..."οτι του φανει του λολοστεφανη" ..:bawl:
7] λυσε το προβλημα που εχεις να παιρνεις μοτο για να το παιζεις μαγκια και μπρουταλ και οταν το λυσεις ξανακουβενταιζουμαι...καταλαβες γιατι αναφερομαι σε
κομπλεξ...και σε μικροτσουτσουνους :wave2: εσυ κομπλεξ χριστος κ παναγια..:ZZZ:
γιατι εσενα το μονο που σε απασχολει και γραφεις συνεχως ειναι το ποσο μπρουταλ..ειναι το μοτο και ποσο αγριο κλπ '
εαν εκρινα απ τα γραπτα σου ,θα ελεγα οτι μιλαω με 16χρονο κανγκουρα..αυτου του επιπεδου ειναι αυτα που γραφεις...:bawl:
αντε μη μας τα κανεις τσουρεκια συνεχεια ξερω κ εγω να χαρακτηρισω η να βρισω κλπ ...αντε γιατι το παραχεσες..:wave2:
καταλαβες αναλφαβιται...:wave2:
και κατι τελευταιο μπας και παρεις χαμπαρι τιποτα ..[χλωμο το βλεπω] πολλοι ανθρωποι δεν εχουν ως προεκταση του πουλιου τους το μηχανακι η τ αμαξι.
Απλα αγοραζουν με κρητιρια την καθημερινη χρηση και την πρακτικοτητα.
κατι που τους αρεσει και τους εξυπηρετει σε καθημερινη βαση.
καταλαβες αητοπουλο...:cry:

H.A.Balafoutre
05/09/2013, 08:39
Παιδιά γιατί μαλώνετε...το είπε αδιάφορο κυρίως σε σχέση με το ψβ500χ γι'αυτό το έβαλα το βίντεο για να βοηθήσω το παλικάρι στην επιλογή του!

mixalhsCr
05/09/2013, 08:43
Αυτα γουσταρω , για παμε λιγο δυνατα !!!!

AristidisZ
05/09/2013, 08:47
Αυτα γουσταρω , για παμε λιγο δυνατα !!!!

νωρίς δεν είναι ακόμα ;

teogtp
05/09/2013, 09:20
Εχω οδηγησει το "ξαδερφακι" του το Integra και μπορω να πω οτι ΜΕ αρεσε.....

mixalhsCr
05/09/2013, 09:27
Εχω οδηγησει το "ξαδερφακι" του το Integra και μπορω να πω οτι ΜΕ αρεσε.....

Integra λεει !!! Σ'αρεσε ????? Μα ελεος !!
ΟΥουοΥ με το σωβρακο ! Εδω μιλαμε για σοβαρες μηχανες !!!!
Βεβαια μαρεσει η πινελια που βαζεις γιατι θα δωσει πονο και χαμο !

Wisdover
05/09/2013, 11:27
Παιδιά γιατί μαλώνετε...το είπε αδιάφορο κυρίως σε σχέση με το ψβ500χ γι'αυτό το έβαλα το βίντεο για να βοηθήσω το παλικάρι στην επιλογή του!
Σε ευχαριστώ για το βίντεο δεν έχω προλάβει να το δω καθώς βρίσκομαι συνέχεια για δουλειά. Με την πρώτη ευκαιρία θα το δω:-)

KotsosDR
05/09/2013, 12:40
τα ακουσαμε κ αυτο "αδιαφορο" :uplate: ενα μηχανακι που εχει ολη την εξελιξη στα σασμαν και εναν απο τους πιο οικονομικους κηνιτηρες... ,ροπη, οικονομια !
ακουσα οτι το επομενο μοντ θα χει συστημα εκτοξευσης της θεσης οδηγου για να μη σας φενεται αδιαφορο ..:ninja:
μαλλον μερικοι η τους εχει φαει η πληξη του πληκτρολογιου και γραφουν οτι να ναι ....
η οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...
μπορεις να πεις πολλα για το nc ..δε μου κανει , δε μ αρεσει , θελω αλλο μοτο να σκαβω την ασφαλτο...
αλλα εαν εχεις βασικες.... γνωσεις ...και δεις την τεχνολογια του ..αδιαφορο δεν το λες ...:uplate:

Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ενα μηχανακι μπορει να εχει ολα αυτα που λες και στην οδηγηση να ειναι αδιαφορο ...

πχ .. οδηγησα πριν απο καιρο ενα crossrunner 800 ( το nc 700 δεν το εχω οδηγησει ) και ενω ειναι μια μοτοσυκλετα που ανταποκρινεται στη περιγραφη που δινεις , μπροστα στο KTM 990 smt που επεισης ειχα οδηγησει ηταν σχετικα αδιαφορο σε οδηγικη συμπεριφορα ... απο το ενα κατεβηκα και ειπα ενταξει , καλο ταξιδι κανεις με αυτο ,πολυ πολιτισμενο ... και απο το αλλο κατεβηκα απλα ..... κ@υλομενος με ενα χαμογελο ΝΑ , σκεπτομενος ακομα και τωρα να το αποκτησω .


Οση τεχνολογια και να εχει πανω ενα μηχανακι μπορει να ειναι οδηγικα αδιαφορο σε σχεση με ενα 30 χρονια παλαιοτερο ... Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει το αντιστοιχο κοινο (βλεπε cbf...), αλλοι κοιταζουν την αξιοπιστια , αλλοι την ηρεμια , αλλοι τα στριψιματα , αλλοι τις επιδοσεις , αλλοι την αδρεναλινη ... γουστα ειναι αυτα


BTW .. μπορει το μοτερ - σασμαν του nc να εχουν τεχνολογια , αλλα το ψαλιδι , οι αναρτησεις και τα φρενα δεν ειναι και τιποτα το συνταρακτικο θα ελεγα ... ισα το αντιθετο .

:beer: ελπιζω να μπορουμε να συζητησουμε σα μοτοσυκλετιστες και να εκφραζουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας , ισως και να μα8αινουμε μεσα απο αυτες μερικα πραγματα .

teogtp
05/09/2013, 12:42
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ενα μηχανακι μπορει να εχει ολα αυτα που λες και στην οδηγηση να ειναι αδιαφορο ...

πχ .. οδηγησα πριν απο καιρο ενα crossrunner 800 ( το nc 700 δεν το εχω οδηγησει ) και ενω ειναι μια μοτοσυκλετα που ανταποκρινεται στη περιγραφη που δινεις , μπροστα στο KTM 990 smt που επεισης ειχα οδηγησει ηταν σχετικα αδιαφορο σε οδηγικη συμπεριφορα ... απο το ενα κατεβηκα και ειπα ενταξει , καλο ταξιδι κανεις με αυτο ,πολυ πολιτισμενο ... και απο το αλλο κατεβηκα απλα ..... κ@υλομενος με ενα χαμογελο ΝΑ , σκευτομενος ακομα και τωρα να το αποκτησω .


Οση τεχνολογια και να εχει πανω ενα μηχανακι μπορει να ειναι οδηγικα αδιαφορο σε σχεση με ενα 30 χρονια παλαιοτερο ... Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει το αντιστοιχο κοινο (βλεπε cbf...), αλλοι κοιταζουν την αξιοπιστια , αλλοι την ηρεμια , αλλοι τα στριψιματα , αλλοι τις επιδοσεις , αλλοι την αδρεναλινη ... γουστα ειναι αυτα


BTW .. μπορει το μοτερ - σασμαν του nc να εχουν τεχνολογια , αλλα το ψαλιδι , οι αναρτησεις και τα φρενα δεν ειναι και τιποτα το συνταρακτικο θα ελεγα ... ισα το αντιθετο .

:beer: ελπιζω να μπορουμε να συζητησουμε σα μοτοσυκλετιστες και να εκφραζουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας , ισως και να μα8αινουμε μεσα απο αυτες μερικα πραγματα .

Στο εστειλα αλλα παρτο και εδω.....:a013:

manosamos
05/09/2013, 14:56
Δηλαδή όλα τα υπόλοιπα μοντέλα που γίνονται εισαγωγή έρχονται στην Ίδια τιμή με άλλες ευρωπαϊκές χώρες? Αυτό προσπαθείς να μου πεις τώρα?

Αντι να ρωτας εμενα,δεν ανοιγεις τις σελιδες της Kawasaki γερμανιας/ελλαδας να δεις τις τιμες του Versys?
Θα εκπλαγεις εαν δεις διαφορα τιμης 300 ευρω.Τοσο ηταν την τελευταια φορα που το τσεκαρισα.

NIKOS.
05/09/2013, 14:57
Συγνωμη για την παρεμβαση αλλα ενα μηχανακι μπορει να εχει ολα αυτα που λες και στην οδηγηση να ειναι αδιαφορο ...

πχ .. οδηγησα πριν απο καιρο ενα crossrunner 800 ( το nc 700 δεν το εχω οδηγησει ) και ενω ειναι μια μοτοσυκλετα που ανταποκρινεται στη περιγραφη που δινεις , μπροστα στο KTM 990 smt που επεισης ειχα οδηγησει ηταν σχετικα αδιαφορο σε οδηγικη συμπεριφορα ... απο το ενα κατεβηκα και ειπα ενταξει , καλο ταξιδι κανεις με αυτο ,πολυ πολιτισμενο ... και απο το αλλο κατεβηκα απλα ..... κ@υλομενος με ενα χαμογελο ΝΑ , σκευτομενος ακομα και τωρα να το αποκτησω .


Οση τεχνολογια και να εχει πανω ενα μηχανακι μπορει να ειναι οδηγικα αδιαφορο σε σχεση με ενα 30 χρονια παλαιοτερο ... Αυτο δε σημαινει οτι δεν εχει το αντιστοιχο κοινο (βλεπε cbf...), αλλοι κοιταζουν την αξιοπιστια , αλλοι την ηρεμια , αλλοι τα στριψιματα , αλλοι τις επιδοσεις , αλλοι την αδρεναλινη ... γουστα ειναι αυτα




:beer: ελπιζω να μπορουμε να συζητησουμε σα μοτοσυκλετιστες και να εκφραζουμε ομορφα και ωραια τις αποψεις μας , ισως και να μα8αινουμε μεσα απο αυτες μερικα πραγματα .
ακριβως για τους ιδιους λογους που λες δλδ οτι δεν μας αρεσει σ ολους ο ιδιος τροπος οδηγησης... το τι ειναι αδιααφορο ? και το τι οχι στον καθενα ειναι διαφορετικο ?
για μενα και το nc και ειδικα το crossrunner ειναι συναρπαστικα μηχανακια, για διαφορετικους λογους το καθενα...αρα καταληγουμε στο τι συναρπαζει το καθενα ?
ποιος τροππος οδηγησης ? ποσο γκαζι ? πως μπαινει στις στροφες ? πως ειναι στης εναλαγες κατευθνυσης ? και πολλα αλλα παρομοια...
αρα το να μην αρεσει σε καποιον και να λεει οτι ειναι καποιο μοτο " αδιαφορο " μου φενεται λιγο γενικευση...και τσουβαλιασμα...
επισης συνφωνο και με την τελευταια παραγραφο σου...

Wisdover
05/09/2013, 15:10
Αντι να ρωτας εμενα,δεν ανοιγεις τις σελιδες της Kawasaki γερμανιας/ελλαδας να δεις τις τιμες του Versys?
Θα εκπλαγεις εαν δεις διαφορα τιμης 300 ευρω.Τοσο ηταν την τελευταια φορα που το τσεκαρισα.

Δεν φέρνουν μοναχα ένα μοντέλο. Υπάρχουν χίλια δυο και σίγουρα υπάρχει τεραστια απόκλιση στις τιμές. Δεν μπορώ να ακούω για φτηνά μηχανάκια κλπ

7.990.de 8.395.gr

Nostradamus
05/09/2013, 15:23
ακριβως για τους ιδιους λογους που λες δλδ οτι δεν μας αρεσει σ ολους ο ιδιος τροπος οδηγησης... το τι ειναι αδιααφορο ? και το τι οχι στον καθενα ειναι διαφορετικο ?
για μενα και το nc και ειδικα το crossrunner ειναι συναρπαστικα μηχανακια, για διαφορετικους λογους το καθενα...αρα καταληγουμε στο τι συναρπαζει το καθενα ?
ποιος τροππος οδηγησης ? ποσο γκαζι ? πως μπαινει στις στροφες ? πως ειναι στης εναλαγες κατευθνυσης ? και πολλα αλλα παρομοια...
αρα το να μην αρεσει σε καποιον και να λεει οτι ειναι καποιο μοτο " αδιαφορο " μου φενεται λιγο γενικευση...και τσουβαλιασμα...
επισης συνφωνο και με την τελευταια παραγραφο σου...

Βασικά αν κάποιος το έχει οδηγήσει και το αποκαλει αδιαφορο τότε σίγουρα δεν είναι γενίκευση και τσουβάλιασμα.. είναι προσωπική αποψη όπως η δική σου οτι είναι συναρπαστικά μηχανακια.

Κατα τα άλλα συμφωνω.. Ο καθένας έχει τα γούστα του.

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 17:51
τα ακουσαμε κ αυτο "αδιαφορο" :uplate: ενα μηχανακι που εχει ολη την εξελιξη στα σασμαν και εναν απο τους πιο οικονομικους κηνιτηρες... ,ροπη, οικονομια !
ακουσα οτι το επομενο μοντ θα χει συστημα εκτοξευσης της θεσης οδηγου για να μη σας φενεται αδιαφορο ..:ninja:
μαλλον μερικοι η τους εχει φαει η πληξη του πληκτρολογιου και γραφουν οτι να ναι ....
η οσα δε φτανει η αλεπου τα κανει κρεμασταρια...
μπορεις να πεις πολλα για το nc ..δε μου κανει , δε μ αρεσει , θελω αλλο μοτο να σκαβω την ασφαλτο...
αλλα εαν εχεις βασικες.... γνωσεις ...και δεις την τεχνολογια του ..αδιαφορο δεν το λες ...:uplate:

Nα υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο ούτε πλήξη να μην έχει φάει κανέναν, ούτε η αλεπού να μην φτάνει τα κρεμαστάρια το έχεις σκεφτεί; Δηλαδή η αδιαφορία ή μη, συνδέεται μόνο με την κατοχή βασικών... γνώσεων και την τεχνολογία που κουβαλάει; Δε μπορεί να μας είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ οπτικά; Να μας χαλάει την αισθητική; Και για να προλάβω κάποιες απαντήσεις δεν είναι θέμα μόστρας που αναφέρθηκε παραπάνω, είναι θέμα αισθητικής και οπτικής άποψης. Τί να κάνεις τη ροπή και την οικονομία και δεν ξέρω και ΄γω τί άλλο αν πας να το καβαλήσεις κάθε πρωί και σου έρχεται να βάλεις τα γέλια μόλις το αντικρύζεις; (Άσε που παρουσιάζεται σαν να κουβαλάει πάνω του τεχνολογία αιχμής αδιανόητη για τα σημερινά δεδομένα...).

mixalhsCr
05/09/2013, 18:05
Πιστεύω ότι η χονδα κάνει κίνηση ματ με την νέα γκάμα και θα εξηγήσω τι εννοώ !
Βγάζει μια νέα γκάμα μηχανών και τα υποστηρίζει με το αυτόματο κιβώτιο (που το εχω οδηγήσει και ειναι φοβερό) αφήνοντας τα περιφερειακά σε αρκετα χαμηλό επίπεδο(επίπεδο φυσικα χαμηλό για να μείνει και η τιμη χαμηλά), επίπεδο κοσμου όμως που ειναι ακριβώς αυτο που θέλει να φέρει κοντα της ! Αυτός ο κόσμος ειναι οι σκουτεραδες (και ειναι τεραστιο το κοινο)που νομίζουν οτι οδηγούν μηχανη αλλα οδηγούν ένα τίποτα απλα για την οικονομία ! Όταν λοιπόν φέρει αυτόν τον κοσμο ,στον πραγματικό κοσμο της μηχανής θα αρχίσει να φορτώνει αυτήν την γκάμα με αναρτήσεις κτλπ! Αυτο θα κάνει για να βγάζει τα ιδια και ιδια μηχανάκια για 15 χρόνια.
Η γνώμη μου παντα έτσι !

stefanos
05/09/2013, 19:09
(Άσε που παρουσιάζεται σαν να κουβαλάει πάνω του τεχνολογία αιχμής αδιανόητη για τα σημερινά δεδομένα...).

Δεν βλέπω όμως να υπάρχει ανταγωνιστής αυτή τη στιγμή στην αγορά.
Ούτε στον τομέα κιβώτιο (που προσωπικά θεωρώ καλή φάση αλλά δεν θα πλήρωνα την διαφορά για να το αγοράσω σε καθημερινό μηχανάκι)
ούτε στον τομέα κατανάλωση.
Και εννοώ την πραγματική κατανάλωση όχι την ανακοινώσιμη που στο δρόμο δεν την πετυχαίνεις με τίποτα.

Α! και το γεγονός από μόνο του να καβαλάς κάτι στίς μέρες μας ακόμα και αν σου φέρνει γέλια (χώρια που έχει συμπαθέστατο κοντέρ) είναι πολύ καλό για την ψυχολογία.

Whiteyez
05/09/2013, 19:32
ούτε στον τομέα κατανάλωση.
Και εννοώ την πραγματική κατανάλωση όχι την ανακοινώσιμη που στο δρόμο δεν την πετυχαίνεις με τίποτα.

Μα με τίποτα λέμε δεν την πετυχαίνεις, όλοι οι κάτοχοι αυτό λένε. :dizzy:

stefanos
05/09/2013, 19:40
Μα με τίποτα λέμε δεν την πετυχαίνεις, όλοι οι κάτοχοι αυτό λένε. :dizzy:

:lol: ΠΟΙΟ?

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 19:49
Δεν βλέπω όμως να υπάρχει ανταγωνιστής αυτή τη στιγμή στην αγορά.
Ούτε στον τομέα κιβώτιο (που προσωπικά θεωρώ καλή φάση αλλά δεν θα πλήρωνα την διαφορά για να το αγοράσω σε καθημερινό μηχανάκι)
ούτε στον τομέα κατανάλωση.
Και εννοώ την πραγματική κατανάλωση όχι την ανακοινώσιμη που στο δρόμο δεν την πετυχαίνεις με τίποτα.

Α! και το γεγονός από μόνο του να καβαλάς κάτι στίς μέρες μας ακόμα και αν σου φέρνει γέλια (χώρια που έχει συμπαθέστατο κοντέρ) είναι πολύ καλό για την ψυχολογία.


Aνταγωνιστή σε τί ακριβώς; Στο κιβώτιο και στην κατανάλωση; Ανταγωνιστή σε κάποια κατηγορία, ας πούμε στην κατηγορία adventure; Γιατί η Honda στην επίσημη σελίδα της εκεί το εντάσσει, στην κατηγορία adventure... το βλέπεις το μηχανάκι και θέλεις να πάρεις τα όρη και τα βουνά. Εγώ ας πούμε που έχω ένα 650GS τί δεν μπορώ να κάνω που το κάνει το NC700; OK, δεν έχω αιχμηρή μάσκα, εντυπωσιακό προβολέα και πληρέστατη ψηφιακή κονσόλα (αντιγραφή από το site της Honda), δεν έχω καλύτερη κατανάλωση αλλά κι η δική μου δεν είναι καθόλου άσχημη, δεν έχω χώρο κάτω από το ρεζερβουάρ (που btw έχει ας πούμε το Aprilia και νομίζω και το Scarver της BMW πολύ πριν την... επανάσταση της Honda), άρα μένουμε στο ότι έχει κινητήρα τεχνολογικό διαμάντι και μπράβο της. Δε βλέπω όμως γιατί δε μπορώ να μετακινηθώ αξιοπρεπέστατα στα ίδια μέρη που θα πάει και το Honda, μπορεί και σε περισσότερα (αν έχεις χωμάτινες ανησυχίες).

To άτιμο marketing την έχει κάνει μια χαρά τη δουλειά του, μπορεί οπτικά να μη μου αρέσει και να το σνομπάρω, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι ένα τίμιο μηχανάκι, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε νομίζω πως αλλάζει η Honda τίποτα δεδομένα στην αστική μετακίνηση όπως επαίρεται, απλά έχει πέσει το marketing να κάνει πλύση εγκεφάλου να σε κάνει να απορείς πως ζούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό το μηχανάκι. Και με την ευκαιρία ας σταματήσει αυτή η διαφημιστική σαχλαμάρα με το χιλιοειπωμένο σλόγκαν "η μετακίνηση στην πόλη τώρα γίνεται διασκεδαστικό παιχνίδι"...

stefanos
05/09/2013, 22:59
Aνταγωνιστή σε τί ακριβώς; Στο κιβώτιο και στην κατανάλωση; Ανταγωνιστή σε κάποια κατηγορία, ας πούμε στην κατηγορία adventure; Γιατί η Honda στην επίσημη σελίδα της εκεί το εντάσσει, στην κατηγορία adventure... το βλέπεις το μηχανάκι και θέλεις να πάρεις τα όρη και τα βουνά. Εγώ ας πούμε που έχω ένα 650GS τί δεν μπορώ να κάνω που το κάνει το NC700; OK, δεν έχω αιχμηρή μάσκα, εντυπωσιακό προβολέα και πληρέστατη ψηφιακή κονσόλα (αντιγραφή από το site της Honda), δεν έχω καλύτερη κατανάλωση αλλά κι η δική μου δεν είναι καθόλου άσχημη, δεν έχω χώρο κάτω από το ρεζερβουάρ (που btw έχει ας πούμε το Aprilia και νομίζω και το Scarver της BMW πολύ πριν την... επανάσταση της Honda), άρα μένουμε στο ότι έχει κινητήρα τεχνολογικό διαμάντι και μπράβο της. Δε βλέπω όμως γιατί δε μπορώ να μετακινηθώ αξιοπρεπέστατα στα ίδια μέρη που θα πάει και το Honda, μπορεί και σε περισσότερα (αν έχεις χωμάτινες ανησυχίες).

To άτιμο marketing την έχει κάνει μια χαρά τη δουλειά του, μπορεί οπτικά να μη μου αρέσει και να το σνομπάρω, δεν αμφισβητώ ότι μπορεί να είναι ένα τίμιο μηχανάκι, αλλά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ δε νομίζω πως αλλάζει η Honda τίποτα δεδομένα στην αστική μετακίνηση όπως επαίρεται, απλά έχει πέσει το marketing να κάνει πλύση εγκεφάλου να σε κάνει να απορείς πως ζούσες τόσο καιρό χωρίς αυτό το μηχανάκι. Και με την ευκαιρία ας σταματήσει αυτή η διαφημιστική σαχλαμάρα με το χιλιοειπωμένο σλόγκαν "η μετακίνηση στην πόλη τώρα γίνεται διασκεδαστικό παιχνίδι"...

Δεν είπα να πετάξουμε ότι έχουμε για να πάρουμε nc.
Είπα ότι εάν αληθεύει το 4-5 lt/100 χιλ είναι το επόμενο μηχανάκι πολύ κόσμου.
Γιατί να αγόραζες σήμερα το μηχανάκι σου αντί για το nc?
Ειδικά εάν το χρησιμοποιούσες πολύ σε μετακινήσεις?
Εγώ με το σκουτεράκι καταναλώνω 5,5-6,5 lt /100χιλ.
Που σημαίνει ότι στα 100κ xil Θα έχω κάψει κανά 2 χίλιαρο παραπάνω και κανα χιλιάρικο σε ανταλλακτικά μετάδοσης.
Ολα αυτά με την παραδοχή ότι ένα 300αρι σκούτερ έχει παρόμοια ανάγκη συντήρησης με μια μοτοσυκλέτα 700 (ούτε στον ύπνο του).
Μου στοιχίζει λοιπόν ακριβότερα.
Να σε πάω στα διάφορα ΤΑ και cbf bandit tdm κλπ καθημερινά χρηστικά μηχανάκια?

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 23:13
Δεν είπα να πετάξουμε ότι έχουμε για να πάρουμε nc.
Είπα ότι εάν αληθεύει το 4-5 lt/100 χιλ είναι το επόμενο μηχανάκι πολύ κόσμου.
Γιατί να αγόραζες σήμερα το μηχανάκι σου αντί για το nc?
Ειδικά εάν το χρησιμοποιούσες πολύ σε μετακινήσεις?
Εγώ με το σκουτεράκι καταναλώνω 5,5-6,5 lt /100χιλ.

4-5lt/100km;;;; Άμα σου πω ότι εγώ που έχω κι ελαφρύ χέρι μου καίει 4-4,5 (maximum) θα με πιστέψεις; Γιατί να αγόραζα σήμερα το μηχανάκι μου; Γιατί το γουστάρω οπτικά, γιατί έχει φθηνό service, γιατί είναι δοκιμασμένο και ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΤΑΤΟ και γιατί με πάει παντού. Οπότε το ερώτημα δεν είναι γιατί να αγόραζα σήμερα το μηχανάκι μου, αλλά αυτό που έθεσα παραπάνω, γιατί να το αλλάξω με ένα NC;;; Το οποίο NC είχα την ευκαιρία να το περιεργαστώ επί μακρόν το προηγούμενο Σαββάτο σε αντιπροσωπεία της Honda, από κοντά είναι ασχημότερο από ότι στις φωτό (καθαρά υποκειμενικό αυτό βεβαίως), ενώ δεν ξέρω γιατί αλλά μου φαίνεται και "φθηνιάρικο" σαν κατασκευή, βάζουμε ένα καλό κινητήρα πάνω και τα υπόλοιπα περιφερειακά απλά υποφερτά, π.χ. ψαλίδι-αναρτήσεις για να ρίξω το κόστος και να πω ότι είναι και προσιτό...

NIKOS.
05/09/2013, 23:22
το nc με ελαφρυ χερι καιει 3,5 στα 100χλμ και με πολυ βαρυ φτανει τα 4,2 με 4,8 ...

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 23:32
το nc με ελαφρυ χερι καιει 3,5 στα 100χλμ και με πολυ βαρυ φτανει τα 4,2 με 4,8 ...

Στο Adventure Magazine μέτρησαν κατανάλωση 5lt/km σε συνθήκες που δεν είχαν την οικονομία καυσίμου κατά νου... Παρεμπιπτόντως πάλι οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν lifestyle bike, ο χαρακτηρισμός με καλύπτει απόλυτα. Το δε MCN αναφέρει πως είναι ιδανικό για να πηγαίνεις στο super market και να κάνει τα ψώνια παιχνιδάκι, άσε που χωράνε και στον αποθηκευτικό χώρο...

toyar
05/09/2013, 23:34
ειναι ωραιο να εισαι ευχαριστημενος απο κατι που εχεις (αυτοκινητο-μηχανη) και να μη θες να το αλλαξεις και μπραβο σου..........
η οποια εταιρεια απευθυνεται σε αγοραστες που ειναι υποψηφιοι γιατι εχουν κατι παλιοτερο, κατι μικροτερο, κατι που το βαρεθηκαν ή δεν εχουν τιποτα και ψαχνουν να αγορασουν
αν και σημερα στην Ελλαδα δεν υπαρχει κανενος ειδους αγοραστης:(
τωρα η γνωστη ιστορια να κρινουμε μηχανη απο specs και φωτογραφιες αφορα ανθρωπους που ειναι τοσο χεραδες που δεν οδηγουν τιποτα με λιγοτερα απο 100 αλογα και 45αρι αντεστραμενο
το θεμα φθηνο και ακριβο ειναι καθαρα υποκειμενικο
κι εμενα μου φαινεται παραξενο να δινει καποιος 5000 και να παιρνει σκουτερ αλλα αφου το κανει με δικα του λεφτα κι οχι δικα μου δε με νοιαζει

NIKOS.
05/09/2013, 23:46
Στο Adventure Magazine μέτρησαν κατανάλωση 5lt/km σε συνθήκες που δεν είχαν την οικονομία καυσίμου κατά νου... Παρεμπιπτόντως πάλι οι ίδιοι το χαρακτηρίζουν lifestyle bike, ο χαρακτηρισμός με καλύπτει απόλυτα. Το δε MCN αναφέρει πως είναι ιδανικό για να πηγαίνεις στο super market και να κάνει τα ψώνια παιχνιδάκι, άσε που χωράνε και στον αποθηκευτικό χώρο...
δεν με νοιαζει τι μετρησαν αυτοι ..εγω λεω τι μετρησα εγω.
οσο για το τι ειπαν για super market κλπ ...μ&λακιες ειπαν ...
τι πα πει δλδ "ειπαν ..στο mcn" πρωσοπικα δεν λανβανω υποψιν την ειπαν οι ταδε και οι δεινα...απο την στιγμη που τα βλεπω με τα ματια μου μονος μου..

AUFGEBRACHT
06/09/2013, 00:00
δεν με νοιαζει τι μετρησαν αυτοι ..εγω λεω τι μετρησα εγω.
οσο για το τι ειπαν για super market κλπ ...μ&λακιες ειπαν ...
τι πα πει δλδ "ειπαν ..στο mcn" πρωσοπικα δεν λανβανω υποψιν την ειπαν οι ταδε και οι δεινα...απο την στιγμη που τα βλεπω με τα ματια μου μονος μου..

Δεν αμφισβητώ ότι εσύ μέτρησες λιγότερο, ούτε υπονοώ ότι επειδή το μέτρησαν αυτοί τόσο είναι και τελείωσε. Τα δε σχόλια τα ανέφερα γιατί με κάλυψαν απόλυτα, από το MCN ας πούμε απομόνωσα τη συγκεκριμένη φράση, δεν το θάβουν το μηχανάκι αλλά το αντίθετο, εγώ πιστεύω πάντως πως αυτή η φράση είναι το "ζουμί", όταν έφτιαχναν αυτή τη μηχανή ένα μεγάλο target group είναι ο homo urbanus που θα γουστάρει να πάει με το αστραφτερό μηχανάκι για ψώνια. Tα σχόλια πού καλά κάνεις και δεν τα λαμβάνεις υπόψιν σου κι εγώ δεν τα λαμβάνω υπόψιν γενικά, μέχρι και ότι είναι ένα ικανότατο off road μηχανάκι διάβασα...

stefanos
06/09/2013, 12:57
ένα μεγάλο target group είναι ο homo urbanus που θα γουστάρει να πάει με το αστραφτερό μηχανάκι για ψώνια.

Μα γι αυτό υπάρχει το grand cherokee 5.7 hemi.
Είναι και οικονομικό όταν το super market είναι στο ίδιο τετράγωνο με το σπίτι σου και δεν ζεσταίνεις τον κινητήρα πάνω από 3 sec.:lol: