PDA

View Full Version : Ήχος καδένας σε CBR 600 RR 2005



mikRRopixel
03/09/2013, 12:15
Καλησπέρα σε όλους,
εδώ και αρκετά km σε συγκεκριμένο φάσμα στροφών (3.000 -7.000 rpm) ακούω έναν περίεργο ήχο σαν "χαρχάλιασμα", σαν να συντονίζει κάτι. Ο μηχανικός είπε ότι είναι η καδένα που χαλαρώνει με το χρόνο. Στο προηγούμενο service τεντώθηκε και στην αρχή όλα καλά αλλά μετά από λίγο άρχισε πάλι να το κάνει. Διάβασα online ότι είναι μια "κακή" συνήθεια που παρουσιάζουν τα honda, ο δε μηχανικός στο service είπε ότι ίσως να θέλει αλλαγή ο τεντωτήρας αλλά με διαβεβαίωσε πως δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και ότι δεν απαιτείται άμεση ενέργεια για αντικατάσταση, μπορούμε να το δούμε δηλ και πιο μετά.
Τώρα τελευταία ο ήχος έχει ενταθεί και τον ακούω περισσότερο, είναι και ενοχλητικός.
Έχει κάποιος κάτοχος CBR 600 RR (ή μη κάτοχος) εμπειρία από κάτι αντίστοιχο? Σίγουρα δεν πρόκειται να παρουσιαστεί κάτι περίεργο μέσα από αυτή την κατάσταση?
Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας! :)

Bladerunner
03/09/2013, 12:31
Ακριβώς το ίδιο παρουσίασε το δικό μου. Άλλαξα τον τεντωτήρα και ησύχασε. Κι εγώ μαζί! :)

sniper
03/09/2013, 12:32
Ναι, δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτό το
Στο προηγούμενο service τεντώθηκε θες λίγο να μας πεις τι εννοείς και πως τέντωσες την καδένα του εκκεντροφόρου;

sniper
03/09/2013, 12:34
Ακριβώς το ίδιο παρουσίασε το δικό μου. Άλλαξα τον τεντωτήρα και ησύχασε. Κι εγώ μαζί! :)

Εντάξει, δεν πρόκειται να χαλαρώσει τόσο που να πηδήξει δόντι... γενικά δεν υπάρχει πρόβλημα (πέραν του ηχητικού) αλλά και το κόστος αλλαγής τεντωτήρα και φλάτζας είναι μικρό.

Bladerunner
03/09/2013, 12:36
το κόστος αλλαγής τεντωτήρα και φλάτζας είναι μικρό.

Αυτό ακριβώς! Όντως δεν πρόκειται να πάθει τίποτα αλλά γιατί να το αφήσεις; Και να κοψοχολιάζεσαι σε κάθε κλείσιμο γκαζιού;

mikRRopixel
03/09/2013, 13:00
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με καθυσηχάσατε!


Ναι, δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτό το θες λίγο να μας πεις τι εννοείς και πως τέντωσες την καδένα του εκκεντροφόρου;

Εγώ δεν έκανα τίποτα, ο μηχανικός που το πάω για service μου είπε ότι τέντωσε την καδένα λίγο. Δεν γνωρίζω πολλά μηχανολογικά και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό ή απλά μου έλεγε π@π@ριές. Σε κάθε περίπτωση θα αλλαχτεί στο επόμενο service για να ησυχάσω.

sniper
03/09/2013, 13:12
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, με καθυσηχάσατε!



Εγώ δεν έκανα τίποτα, ο μηχανικός που το πάω για service μου είπε ότι τέντωσε την καδένα λίγο. Δεν γνωρίζω πολλά μηχανολογικά και δεν ξέρω κατά πόσο αυτό είναι εφικτό ή απλά μου έλεγε π@π@ριές. Σε κάθε περίπτωση θα αλλαχτεί στο επόμενο service για να ησυχάσω.

ΟΚ, πάντως αν βάλεις τον μαμά τεντωτήρα κάποια στιγμή θα στο ξανακάνει. Μπορείς βέβαια να βάλεις μηχανικό με εξωτερική βίδα και κόντρα παξιμάδι (η ΑPE μου φαίνεται τους φτιάχνει).


298520

bros400pgm
03/09/2013, 13:23
:lol: Ηonda, μια ζωη πατεντα

mikRRopixel
03/09/2013, 13:30
Ωραίος sniper, καλή μόντα θα το έχω υπόψην.
Τσακώστε και μία :beer:

mikRRopixel
29/10/2013, 16:36
Λοιπόν νομίζω το βρήκα, αυτό εδώ πρέπει να είναι:
http://ebay.eu/1abVgJ3

Και εδώ σχετικό vid με εγκατάσταση και ρύθμιση (ο τύπος είναι στην Αλάσκα!!!)
http://www.youtube.com/watch?v=cln1SDCajcY

:)

edit: Δεν μπορώ να βρω την φλάτζα που δείχνει ο τυπάς part no: EC814. Αυτό άραγε είναι της honda ή της APE? Sniper γνωρίζεις?

McTalas
30/10/2013, 20:49
για να ησυχασεις και να μην εχεις θεμα πας αλλαζεις τεντωτηρα και καδενα και εισαι κομπλε για αλλα 100.000 κμ

εχω αλλαξει τεντωτηρα και μονο οταν αλλαξα και καδενα ησυχασα. τωρα εχω θεμα με την μιζα...:lol:

power hornet
31/10/2013, 09:29
δεν εχεις πει ποσα χλμ εχει πανω του το cbr αμα εχει γυρω στα 40.000 αλλαξε μονο τεντοτηρα δεν χρειαζετε ακομα καδενα,στα 90.000
αλλαζεις και τα δυο.

επισης σημαντικο και το εχω παρατηρησει ειναι τα λαδια στα ποσα χλμ τα αλλαζεις και αυτο λεω συγκριτικα με ιδια μηχανακια ιδιο τροπο οδηγησης,εγω αλλαζα ποιο συχνα τα λαδια στα 4.000 ενω ο φιλος τα αλλαζε στα 6με 7000 ιδια μαρκα λαδια και ιξωδες,αλλαξε κατα 10.000χλμ ποιο νωρις απο εμενα τεντοτηρα.

mikRRopixel
31/10/2013, 10:21
για να ησυχασεις και να μην εχεις θεμα πας αλλαζεις τεντωτηρα και καδενα και εισαι κομπλε για αλλα 100.000 κμ

εχω αλλαξει τεντωτηρα και μονο οταν αλλαξα και καδενα ησυχασα. τωρα εχω θεμα με την μιζα...:lol:

Σε 1.500 km περίπου που είναι το επόμενο service θα τα αλλάξω και τα 2 (τεντωτήρα και καδένα), αλλά σκεφτόμουν και την πρόταση του sniper με τον aftermarket μηχανικό τεντωτήρα γιατί δεν θέλω να μου το παρουσιάσει πάλι σύντομα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει για 100.000 km, αν σκεφτείς ότι μου το παρουσίασε στα πρώτα περίπου 40-50.000 km.
Θυμάσαι περίπου κόστος για τα 2 αυτά ανταλλακτικά?
Ελπίζω να ξεπεράσεις το πρόβλημα με τη μίζα :)

mikRRopixel
31/10/2013, 10:23
δεν εχεις πει ποσα χλμ εχει πανω του το cbr αμα εχει γυρω στα 40.000 αλλαξε μονο τεντοτηρα δεν χρειαζετε ακομα καδενα,στα 90.000
αλλαζεις και τα δυο.

επισης σημαντικο και το εχω παρατηρησει ειναι τα λαδια στα ποσα χλμ τα αλλαζεις και αυτο λεω συγκριτικα με ιδια μηχανακια ιδιο τροπο οδηγησης,εγω αλλαζα ποιο συχνα τα λαδια στα 4.000 ενω ο φιλος τα αλλαζε στα 6με 7000 ιδια μαρκα λαδια και ιξωδες,αλλαξε κατα 10.000χλμ ποιο νωρις απο εμενα τεντοτηρα.

Έχει πάνω τώρα 70.000 και κάτι. Λάδια αλλάζω κάθε 6.000 km όπως ορίζεται στο manual, προσπαθώ να το τηρώ πιστά. ;)

catmaster
31/10/2013, 12:06
Σε 1.500 km περίπου που είναι το επόμενο service θα τα αλλάξω και τα 2 (τεντωτήρα και καδένα), αλλά σκεφτόμουν και την πρόταση του sniper με τον aftermarket μηχανικό τεντωτήρα γιατί δεν θέλω να μου το παρουσιάσει πάλι σύντομα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει για 100.000 km, αν σκεφτείς ότι μου το παρουσίασε στα πρώτα περίπου 40-50.000 km.
Θυμάσαι περίπου κόστος για τα 2 αυτά ανταλλακτικά?
Ελπίζω να ξεπεράσεις το πρόβλημα με τη μίζα :)

εκατό χιλιάδες δεν αντέχει ο τεντωτήρας και η καδένα της Honda ... τιμή έχουν γύρω στα 120 και 85 ευρώ

ο μηχανικός αντέχει σαφώς παραπάνω απλά χρειάζεται ρύθμιση με το χέρι σε κάποιο διάστημα χιλιομέτρων (ο μαμίσιος είναι αυτόματος με ελατήριο )

δεν έχει να κάνει με τις αλλαγές λαδιών ούτε με τα ιξώδη , απλά τυχαίνει σε άλλον σε 10000 σε άλλον σε 30000 χιλ διαφορά ... είναι απλά ηλίθιο ανταλλακτικό και μηχανολογικά λάθος σαν σύλληψη και εφαρμογή :(


:wave2:

McTalas
31/10/2013, 12:06
Σε 1.500 km περίπου που είναι το επόμενο service θα τα αλλάξω και τα 2 (τεντωτήρα και καδένα), αλλά σκεφτόμουν και την πρόταση του sniper με τον aftermarket μηχανικό τεντωτήρα γιατί δεν θέλω να μου το παρουσιάσει πάλι σύντομα. Δεν είμαι σίγουρος ότι θα αντέξει για 100.000 km, αν σκεφτείς ότι μου το παρουσίασε στα πρώτα περίπου 40-50.000 km.
Θυμάσαι περίπου κόστος για τα 2 αυτά ανταλλακτικά?
Ελπίζω να ξεπεράσεις το πρόβλημα με τη μίζα :)
το θεμα δεν ειναι ο τεντωτηρας, ο τεντωτηρας εχει ενα στανταρ μηκος, οταν ομως τον τεζαρεις τοτε ειναι ασταθης οποτε και παιζει η καδενα, η καδενα εχει ξεχιλωσει, εστω και λιγο, οποτε και αλλαγη να στον τεντωτηρα να κανεις παλι σε λιγο θα παιζει, οποτε τα αλλαζει και τα 2 και εισαι κομπλε, κοστος ειναι περιπου το 2πλασιο καπου στα 200€,
η μιζα μαλον θελει καρβουνακια, απο ανοιξη τωρα...

mikRRopixel
31/10/2013, 12:54
Μάλιστα, οπότε έχω τη 200άρα στο περίπου στο μυαλό μου για τα παραπάνω, συν ό,τι άλλο χρειαστεί από περιφερειακά (λάδια, φίλτρα, φρένα, εργασίες κλπ). Πάμε για ξεβράκωμα δηλαδή!
Δεν πειράζει μωρή Hondάρα, εγώ και πάλι σ'αγαπάω :D
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα παιδιά για τις αποαντήσεις σας.

astrahan
02/11/2013, 10:01
εκατό χιλιάδες δεν αντέχει ο τεντωτήρας και η καδένα της Honda ... τιμή έχουν γύρω στα 120 και 85 ευρώ

ο μηχανικός αντέχει σαφώς παραπάνω απλά χρειάζεται ρύθμιση με το χέρι σε κάποιο διάστημα χιλιομέτρων (ο μαμίσιος είναι αυτόματος με ελατήριο )

δεν έχει να κάνει με τις αλλαγές λαδιών ούτε με τα ιξώδη , απλά τυχαίνει σε άλλον σε 10000 σε άλλον σε 30000 χιλ διαφορά ... είναι απλά ηλίθιο ανταλλακτικό και μηχανολογικά λάθος σαν σύλληψη και εφαρμογή :(


:wave2:Άραγε,η εφαρμογή της (γνωστής και εφαρμοσμένης εδώ και πολλά χρόνια) τεχνολογία της κίνησης των εκκεντροφόρων με γρανάζια,εγκαταλείφθηκε για λόγους κόστους και μόνο,ή είχαν προκύψει και άλλα προβλήματα?

sapila racing
02/11/2013, 10:36
Άραγε,η εφαρμογή της (γνωστής και εφαρμοσμένης εδώ και πολλά χρόνια) τεχνολογία της κίνησης των εκκεντροφόρων με γρανάζια,εγκαταλείφθηκε για λόγους κόστους και μόνο,ή είχαν προκύψει και άλλα προβλήματα?

Εχει πολύ μεγάλο κόστος κατασκευής, δεν έχει άλλα μειονεκτήματα η προβλήματα.
Εδώ να πω οτι σε άλλα μοτέρ Honda που δεν πανε συνέχεια τέρμα ο τεντωτήρας και η καδένα αντέχουν περισσότερα χλμ, και φτάνουν και τις 100.000 χλμ.

astrahan
02/11/2013, 11:39
Εχει πολύ μεγάλο κόστος κατασκευής, δεν έχει άλλα μειονεκτήματα η προβλήματα.
Εδώ να πω οτι σε άλλα μοτέρ Honda που δεν πανε συνέχεια τέρμα ο τεντωτήρας και η καδένα αντέχουν περισσότερα χλμ, και φτάνουν και τις 100.000 χλμ.Eπειδή είναι ένα αντικείμενο ατέρμονης ''διαμάχης'' και αναλύσεων στον μικρόκοσμο των vfrάδων,και όντας κάτοχος v-tec,γι'αυτό ρωτάω για κάτι που με ''καίει''... (Άλλαξα τεντωτήρες στα 55000χλμ).