PDA

View Full Version : Περί υλικών κατασκευής κράνους



argiris34
03/09/2013, 21:19
ήρθε η ώρα να πάρω ένα jetακι κρανος αλλα αγοραζοντας μονο arai τα τελευταια χροννια το θέμα υλικο κατασκευης κράνους δεν με απασχόλησε ποτε
δεν συζηταμε για κρανος πρακτικερ αλλα κοιταζοντας και givi καο caberg βλεπω θερμοπλαστικα injected θερμοπλαστικα και technopolymer και πολυκαρμπονατα
ενα οικονομικο πολυκαρμπονατο που βρηκα ειναι αυτο http://www.motoraid.eu/rider/helmets/bayard-xp-40-black-mat&filter=ATTRIBU=Jet+-+%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%82SPER=42=%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A3@@ATTRIBU=PolycarbonateSPER=43= %CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F+%28%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7%29 αλλα δεν το εχει εκει να το δοκιμασω

οποτε οποια διαφωτιση ως προς τα υλικα ευπροσδεκτη με τις αιωνιες ευχαριστιες μου κτλ.

dmf
04/09/2013, 00:35
Λίγο οξύμωρο δεν είναι να παίρνεις jet και να σε απασχολεί το υλικό κατασκευής;

Άθροισε λίγο τα ποσοστά στην μούρη του κράνους.

NIKOS.
04/09/2013, 07:50
Λίγο οξύμωρο δεν είναι να παίρνεις jet και να σε απασχολεί το υλικό κατασκευής;

Άθροισε λίγο τα ποσοστά στην μούρη του κράνους.
+700...:rolleyes:

Pan (dvs)
04/09/2013, 08:13
Εγω που χρησιμοποιω ανοιγομενο ,κανω καλα?
Για πειτε και τιποτε παραπανω.Ποιο υλικο ειναι το καλυτερο,τι προσεχω στο κρανος,απο ποια τιμη και πανω παιρνω κατι σχετικα καλο,ποιες προδιαγραφες χρειαζονται,η ημερομηνια ληξης τι ακριβως σημαινει?
Πολλα απο αυτα υπαρχουνε στο φορουμ αλλα ειναι σκορπια,εκτος αν δεν δεν τα ειδα.

argiris34
04/09/2013, 08:27
τα μειονεκτηματα ειναι γνωστα, δεν θελω να παρω καθικι αλλα κατι που να προστατευει ει δυνατον περισσοτερο σε μικρες τοπικες μετακινησεις
οποτε αν μπορειτε να βοηθησετε ευπροσδεκτο

Nostradamus
04/09/2013, 13:50
Εγω που χρησιμοποιω ανοιγομενο ,κανω καλα?
Για πειτε και τιποτε παραπανω.Ποιο υλικο ειναι το καλυτερο,τι προσεχω στο κρανος,απο ποια τιμη και πανω παιρνω κατι σχετικα καλο,ποιες προδιαγραφες χρειαζονται,η ημερομηνια ληξης τι ακριβως σημαινει?
Πολλα απο αυτα υπαρχουνε στο φορουμ αλλα ειναι σκορπια,εκτος αν δεν δεν τα ειδα.

Θέματα για τα κράνη έχουν υπέραναλυθει δεκάδες φορές. Για κάθε άποψη υπήρχε αντίλογος, μελέτες επιδοκιμάστηκαν απο μέλη και αποδοκιμάστηκαν από άλλα. Υλικά και σχεδιασμός επίσης.

Πραγματικά ποιος μπορεί να σου απαντήσει για το αν κάνεις καλά ή όχι? Υπάρχουν μέλη που έπεσαν με "πολλά" και είναι εδώ ακόμη να πουν τις ιστορίες τους γιατί είχαν καλό εξοπλισμό και τύχη. Αλλά κανένα ατύχημα δεν είναι ίδιο και δεν μπορεί να επαναληφθεί.

Ποιος θα σου βεβαιώσει ότι με το ανοιχτό κράνος δεν θα βρεθείς με το πρόσωπο κάτω?? ακόμη και με 30 χιλιόμετρα πχ στον πλέον γνωστό δρόμο..
Ποίος θα σου βεβαιώσει ότι από 200 ευρώ παράδειγμα και πάνω ότι και να πάρεις είναι καλό??

Επίσης, πολυκαρβονικό έξι μηνών στα 250 € πχ μάρκας shark στο κουτί του αποθηκευμένο και shoei 5ετίας στο ράφι στην βιτρίνα εκτεθειμένο και προσφορά στα 250 € ποίος θα σου πεί αυτό είναι καλύτερο?

Ποιες προδιαγραφές αρκούν ακριβώς?? Γιατί και του Lidl έχουν περάσει κάποιες ευρωπαϊκές προδιαγραφές για να πωλούνται νόμιμα.

Ιδιοκτήτης Arai viper από τότε που το πήρε το είχε πάντα από εδώ και από εκεί χωρίς να το προσέχει ιδιαίτερα. Ιδιοκτήτης X-Lite το είχε στην τσάντα του, το καθάριζε, το πρόσεχε σαν τα μάτια του και 3 χρόνια μετά το κράνος είναι σχεδόν σαν καινούργιο σε σχέση με το Arai του άλλου φίλου. Ποίο έχει καλύτερη ποιότητα κατασκευής??

Προσωπικά θα σου πω, επειδή βλέπω ότι το ψάχνεις σε όλα τα τελευταία πόστ που ανοίχτηκαν για κράνη.
Αγόραζα πάντα επώνυμο κράνος, με την καλύτερη δυνατή εφαρμογή στο κεφάλι μου, full face, και στο μεγαλύτερο δυνατό ποσό που μπορούσα να διαθέσω. Λέγοντας επώνυμο εννοώ κάποιο από αυτά που βλέπω να φοράνε αγωνιζόμενοι αναβάτες (ακόμη και αν αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι επειδή τα bell πχ δεν τα φοράει ο Rossi η ο μαρκος ή ο Ντάνης δεν είναι καλά). ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ, ψυχολογικά επηρεαζόμενη επιλογή αφού κάθε τρείς και πέντε τα κεφάλια τους κάνουν στενές επαφές τρίτου τύπου με την ασφαλτροστ και το βλέπουμε σχεδόν κάθε Κυριακή στους δέκτες μας.

Προφανώς δεν μιλάω επιθετικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Απλά τίποτα δεν μπορεί να είναι απόλυτα δεδομένο.

Nostradamus
04/09/2013, 13:57
ήρθε η ώρα να πάρω ένα jetακι κρανος αλλα αγοραζοντας μονο arai τα τελευταια χροννια το θέμα υλικο κατασκευης κράνους δεν με απασχόλησε ποτε
δεν συζηταμε για κρανος πρακτικερ αλλα κοιταζοντας και givi καο caberg βλεπω θερμοπλαστικα injected θερμοπλαστικα και technopolymer και πολυκαρμπονατα
ενα οικονομικο πολυκαρμπονατο που βρηκα ειναι αυτο http://www.motoraid.eu/rider/helmets/bayard-xp-40-black-mat&filter=ATTRIBU=Jet+-+%CE%A0%CF%8C%CE%BB%CE%B7%CF%82SPER=42=%CE%A4%CE%A5%CE%A0%CE%9F%CE%A3@@ATTRIBU=PolycarbonateSPER=43= %CE%A5%CE%9B%CE%99%CE%9A%CE%9F+%28%CE%92%CE%AC%CF%83%CE%B7%29 αλλα δεν το εχει εκει να το δοκιμασω

οποτε οποια διαφωτιση ως προς τα υλικα ευπροσδεκτη με τις αιωνιες ευχαριστιες μου κτλ.

Και εγώ θα επέλεγα το καλύτερο δυνατό πολυκαρβονικό. Η αλήθεια είναι οτι η τιμή του παραδείγματος που έβαλες δείχνει ασυναγώνιστη. Τουλάχιστον απο μια ματία που έριξα στο παρακάτω γνωστό σάιτ του εξωτερικού.

http://www.helmetcity.co.uk/categories/Helmets/Open-Face/

Να έριχνες και μια ματία στο Fc moto θα έλεγα για να έχεις και απο εκεί μια ιδέα?

OldMan
04/09/2013, 14:12
με τις αιωνιες ευχαριστιες μου
Να μη σε γκαντεμιάσω, αλλά με jetάκι κράνος το "αιώνιες" υπερβραχύνεται ...:(

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 17:18
Μια και μιλάμε για κράνη και αναφέρθηκε παραπάνω από κάποιο μέλος ότι προτιμά κράνη τα οποία βλέπει να φοράνε αγωνιζόμενοι αναβάτες, θυμήθηκα μια απορία που έχω...
Έβλεπα μια μέρα κάποιο αγώνα MotoGP, σκάει κάτω με τα πολλά κάποιος με το κεφάλι, σηκώνεται, το μηχανάκι δούλευε ακόμα, το σήκωσε και συνέχισε. Εκεί δεν ισχύει ο κανόνας κράνος που έχει σκάσει κάτω ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ άμεσα; Συνεχίζει τον αγώνα με ένα επικίνδυνο κράνος; Αμελεί την προσωπική του ασφάλεια; Μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι εταιρείες κατασκευής κρανών; Για πείτε γνώμες...

Pan (dvs)
04/09/2013, 18:26
Προσωπικά θα σου πω, επειδή βλέπω ότι το ψάχνεις σε όλα τα τελευταία πόστ που ανοίχτηκαν για κράνη.

Προφανώς δεν μιλάω επιθετικά και χωρίς διάθεση αντιπαράθεσης. Απλά τίποτα δεν μπορεί να είναι απόλυτα δεδομένο.

Ναι το ψαχνω γιατι μεχρι τωρα αγοραζα εμπιστευομενος καποιο καταστημα και αυτα που μου ελεγε ο καταστηματαρχης.Τωρα θελω να ξερω τι αγοραζω και γιατι.Αυτα που μου λες μου ειναι λιγο η πολυ γνωστα.Θελω κατι ποιο συγκεκριμενο,παντως ευχαριστω

Εγω τουλαχιστον δεν παρεξηγω με τον τροπο που γραφεις.

spyrakos35
04/09/2013, 20:29
Μια και μιλάμε για κράνη και αναφέρθηκε παραπάνω από κάποιο μέλος ότι προτιμά κράνη τα οποία βλέπει να φοράνε αγωνιζόμενοι αναβάτες, θυμήθηκα μια απορία που έχω...
Έβλεπα μια μέρα κάποιο αγώνα MotoGP, σκάει κάτω με τα πολλά κάποιος με το κεφάλι, σηκώνεται, το μηχανάκι δούλευε ακόμα, το σήκωσε και συνέχισε. Εκεί δεν ισχύει ο κανόνας κράνος που έχει σκάσει κάτω ΑΝΤΙΚΑΘΙΣΤΑΤΑΙ άμεσα; Συνεχίζει τον αγώνα με ένα επικίνδυνο κράνος; Αμελεί την προσωπική του ασφάλεια; Μας δουλεύουν ψιλό γαζί οι εταιρείες κατασκευής κρανών; Για πείτε γνώμες...

τώρα μας πήδηξες.....

nihristo
04/09/2013, 21:35
Ναι το ψαχνω γιατι μεχρι τωρα αγοραζα εμπιστευομενος καποιο καταστημα και αυτα που μου ελεγε ο καταστηματαρχης.Τωρα θελω να ξερω τι αγοραζω και γιατι.Αυτα που μου λες μου ειναι λιγο η πολυ γνωστα.Θελω κατι ποιο συγκεκριμενο,παντως ευχαριστω

Εγω τουλαχιστον δεν παρεξηγω με τον τροπο που γραφεις.

Έλα φίλος, από 200-300 ευρώ παίρνεις αξιόλογο κράνος. Δες να έχει σωστή εφαρμογή στο πρόσωπο σου, το να φοράς λάθος κράνος ακυρώνει συνολικά την προστασία του!
Shoei (είμαι κάτοχος 2), Arai, Bell, Shark, AGV είναι καλά κράνη. Προτίμησε ένα καλύτερης σειράς κράνος και ας είναι μονόχρωμο, παρά κάποιο με γραφικά και χειρότερης σχεδίασης.

Όχι σε θερμοπλαστικά και τα συναφή, προφανώς όχι lidl εκτός και αν φοράς καπότες μεϊντ ιν τσάινα και έχεις 22 παιδιά και δεν το ξέρεις. Τότε lidl, ασυζητητί.

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 21:47
τώρα μας πήδηξες.....

Μeaning?...

spyrakos35
04/09/2013, 21:55
Μeaning?...

μίνινγκ, οτι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ και είναι ένα πάρα πολύ καλό ερώτημα....

αν και πιστεύω οτι οι αγωνιζόμενοι φοράνε "αλλα" κράνη....

teogtp
04/09/2013, 21:58
τώρα μας πήδηξες.....

Πεταξε υπερατου ο μπαγασας ε?

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 21:59
μίνινγκ, οτι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ και είναι ένα πάρα πολύ καλό ερώτημα....

αν και πιστεύω οτι οι αγωνιζόμενοι φοράνε "αλλα" κράνη....

Στην αρχή όταν το σκέφτηκα φίλτατε το πρώτο που απάντησα ήταν πως φοράνε "άλλα" κράνη, δε με έπεισε όμως η απάντηση τόσο και συνέχισε να με απασχολεί...

spyrakos35
04/09/2013, 22:02
Στην αρχή όταν το σκέφτηκα φίλτατε το πρώτο που απάντησα ήταν πως φοράνε "άλλα" κράνη, δε με έπεισε όμως η απάντηση τόσο και συνέχισε να με απασχολεί...

http://blog.leatherup.com/2012/07/11/2012-arai-corsair-v-rc-motorcycle-helmet-the-most-expensive-most-luxurious-arai-helmet/

Bradipous
04/09/2013, 22:13
http://blog.leatherup.com/2012/07/11/2012-arai-corsair-v-rc-motorcycle-helmet-the-most-expensive-most-luxurious-arai-helmet/

Αυτο ακριβως ειχα κατα νου.

Εγω παντως δεν δεχομαι οτι ενα κρανος 3000 € (και λιγοτερων) αχρηστευεται μετα απο μια "ηπια" πτωση.

Ειχα διαβασει σε ενα απο τα πολλα φορα κατι σχετικο με μετρησεις σε ενα κρανος μετα απο πτωση.
Εξωτερικα φαινοταν οτι ειχε απλα καποιες γρατζουνιες, εσωτερικα ηταν αριστο.

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 22:17
http://blog.leatherup.com/2012/07/11/2012-arai-corsair-v-rc-motorcycle-helmet-the-most-expensive-most-luxurious-arai-helmet/

Ενδιαφέρον, εκ πρώτης όντως μπορείς να το πεις "άλλο" κράνος, αλλά από την άλλη υπάρχει και ο παράγοντας χειροποίητο και luxurious που ανεβάζει το κόστος σε δυσθεώρητα ύψη. Άντε και στο MotoGP χρησιμοποιούν εξωτικά υλικά απαγορευτικά στους κοινούς θνητούς... δε νομίζω πως όλοι οι αγωνιζόμενοι σε όλο τον κόσμο έχουν ειδικά κράνη σαν δαύτο...

spyrakos35
04/09/2013, 22:21
Ενδιαφέρον, εκ πρώτης όντως μπορείς να το πεις "άλλο" κράνος, αλλά από την άλλη υπάρχει και ο παράγοντας χειροποίητο και luxurious που ανεβάζει το κόστος σε δυσθεώρητα ύψη. Άντε και στο MotoGP χρησιμοποιούν εξωτικά υλικά απαγορευτικά στους κοινούς θνητούς... δε νομίζω πως όλοι οι αγωνιζόμενοι σε όλο τον κόσμο έχουν ειδικά κράνη σαν δαύτο...

δεν ξέρω αν όλοι οι αγωνιζόμενοι τα έχουν (μπα, με τίποτα), και δεν θα μπω σε τέτοια αναζήτηση.... στο ελληνικό πρωτάθλημα πάντως, σίγουρα όχι....

αυτό που προκύπτει από το αρθράκι είναι οτι και τα υλικά και η τεχνογνωσία υπάρχουν για να υπάρχουν "άλλα" κράνη..... στο look των "κοινών".... ;)

Bradipous
04/09/2013, 23:07
Απο οτι θυμαμαι τα ακριβοτερα κρανη ειναι αυτα της F1 με κοστος γυρω στις 4000€.
Το εξωτερικο κελυφος ειναι καρμπον, απο κατω υπαρχουν στρωματα απο αραμιδη, πολυαιθυλενιο, εποξειδικη ρητινη, αλουμινιο και μαγνησιο.
Επισης τα κρανη τους ειναι σχεδιασμενα ακριβως για το κεφαλι του καθε οδηγου, για τελεια εφαρμογη.
Δεν νομιζω τα κρανη των οδηγων του motogp να εχουν και πολλες διαφορες απο αυτα της φ1.

Φανταζομαι πως τα ακριβα κρανη μαζικης παραγωγης δεν διαθετουν ολες αυτες τις στρωσεις υλικων, αρα μιλαμε για ''αλλα κρανη".