PDA

View Full Version : Κεντρικος διακοπτης



saab
04/09/2013, 06:17
Καλημερα σε ολους.
Βandit 650 2007, τωρα τελευταια σκαλωνε καπου-καπου το κλειδι στον διακοπτη ,περιπου 1 εβδομαδα,αλλα τωρα κολησε .wd 40 η www.suzuki.gr ;
Tα φωτα σας παιδια.

imitrelos
04/09/2013, 07:03
wd 40 ...ρίξε στο κλειδι και προσπάθησε να περάσει πρός τα μέσα το υγρό

Ichigo
04/09/2013, 20:21
Αν κολλάει το κλειδί, πριν δοκιμάσεις λάδια αντισκωριακά και λοιπά ματζούνια, απλά εφ όσον έχεις βάλει το κλειδί όλο μέσα στη μίζα και δεις ότι δε γυρνάει, σπρώξε λίγο απαλά το κεφάλι του κλειδιού με το χέρι προς τα εκεί που κοιτάει η εγκοπή της μίζας και θα δεις τι εύκολα που θα γυρίσει! Γνωστό θέμα και από τα VSTROM ;)

298619

Χρηστος FZR
04/09/2013, 21:41
μαλλον αυτο πρεπει να ειναι κλασικο προβλημα για suzuki. ειχα ζητησει καποτε βολτα ενα gsxr 1000 ενος φιλου και δεν μπορουσα να γυρισω το διακοπτη με τιποτα, μεχρι που ηρθε ο ιδιος και μου το εβαλε μπροστα. αν βαλεις το κλειδι μεσα στο διακοπτη και το πιεσεις λιγο προς τα πανω η προς τα κατω, θα γυρισει πολυ ευκολα. το εχω δει και σε vstrom αυτο το προβλημα.

AUFGEBRACHT
04/09/2013, 23:11
μαλλον αυτο πρεπει να ειναι κλασικο προβλημα για suzuki. ειχα ζητησει καποτε βολτα ενα gsxr 1000 ενος φιλου και δεν μπορουσα να γυρισω το διακοπτη με τιποτα, μεχρι που ηρθε ο ιδιος και μου το εβαλε μπροστα. αν βαλεις το κλειδι μεσα στο διακοπτη και το πιεσεις λιγο προς τα πανω η προς τα κατω, θα γυρισει πολυ ευκολα. το εχω δει και σε vstrom αυτο το προβλημα.

Μμμμ, ιαπωνική ποιότητα κατασκευής...

harris_x
05/09/2013, 08:32
Μμμμ, ιαπωνική ποιότητα κατασκευής...
:lol:

THEOD
05/09/2013, 11:14
Επιβεβαιώνω ότι το κάνει και στο Στρώμα - ευτυχώς σε μικρό βαθμό μέχρι στιγμής... Και δεν βελτιώνεται με wd-40 και τα σχετικά...Τουλάχιστον δεν δείχνει να χειροτερεύει...Ίδωμεν... :wave2:

toyar
05/09/2013, 14:11
Μμμμ, ιαπωνική ποιότητα κατασκευής...


μηχανικο immobiliser λεμε.............:cool:

peter86
05/09/2013, 23:21
Αν κολλάει το κλειδί, πριν δοκιμάσεις λάδια αντισκωριακά και λοιπά ματζούνια, απλά εφ όσον έχεις βάλει το κλειδί όλο μέσα στη μίζα και δεις ότι δε γυρνάει, σπρώξε λίγο απαλά το κεφάλι του κλειδιού με το χέρι προς τα εκεί που κοιτάει η εγκοπή της μίζας και θα δεις τι εύκολα που θα γυρίσει! Γνωστό θέμα και από τα VSTROM ;)
298619


+1000 απλά συνήθισε το!!!!
Ούτε που θυμάμαι πόσα χρόνια ανοίγω έτσι τον διακόπτη :lol:
Μια χαρά είναι η ποιότητα μας.......

saab
09/09/2013, 17:23
Αν κολλάει το κλειδί, πριν δοκιμάσεις λάδια αντισκωριακά και λοιπά ματζούνια, απλά εφ όσον έχεις βάλει το κλειδί όλο μέσα στη μίζα και δεις ότι δε γυρνάει, σπρώξε λίγο απαλά το κεφάλι του κλειδιού με το χέρι προς τα εκεί που κοιτάει η εγκοπή της μίζας και θα δεις τι εύκολα που θα γυρίσει! Γνωστό θέμα και από τα VSTROM ;)

298619
Οντως ετσι ειναι.
αλλα με wd40 διορθωθηκε καπως

Pan (dvs)
09/09/2013, 18:36
μαλλον αυτο πρεπει να ειναι κλασικο προβλημα για suzuki. ειχα ζητησει καποτε βολτα ενα gsxr 1000 ενος φιλου και δεν μπορουσα να γυρισω το διακοπτη με τιποτα, μεχρι που ηρθε ο ιδιος και μου το εβαλε μπροστα. αν βαλεις το κλειδι μεσα στο διακοπτη και το πιεσεις λιγο προς τα πανω η προς τα κατω, θα γυρισει πολυ ευκολα. το εχω δει και σε vstrom αυτο το προβλημα.

Δεν ειναι προβλημα.Πιθανοτατα το εχει κανει ετσι ο Γιαπωνεζος για λογους ασφαλειας.Και στο δικο μου και σε ολα τα bandit το κλειδι για να γυρισει, πρεπει πρωτα να το πιεσεις μαλακα προς τα επανω.
Η λυπανση σε ολες τις κλειδαριες ειναι απαραιτητη.