PDA

View Full Version : "ΚΛΑΣΙΚΑ" ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ...



ggs
05/09/2013, 11:49
Χθες είχα μια κουβέντα με ένα φίλο σχετικά με κάποιες μηχανές που σήμερα τις λέμε «κλασσικές» (π.χ. BMWr25/26,Triumph , παλιες γυμνές γιαπωνέζες k.l.p.) και ακόμη και σήμερα ,μετα από 30-40 χρόνια κυκλοφορίας ,λειτουργούν , έχουν ψυχή και συγκινούν χιλιάδες μοτοσικλετιστές σε όλο τον κόσμο …

Άλλωστε , και η παραγωγή σύγχρονων μοτοσυκλετών με «old school» look (triumph Bonneville, Guzzi V7, Kawa w800,Honda cb k.l.p) δείχνει ότι και εμπορικά υπάρχει ενδιαφέρον για τέτοιες μηχανές…

Τα φιλοσοφικά ερωτήματα που τέθηκαν – μετά την δευτερη μπύρα :lol:- ήταν :

Άραγε , αρκεί μόνο η προχωρημένη ηλικία μιας μηχανής για να χαρακτηριστεί «κλασσική» και να προσφέρει συγκινήσεις σε σύγχρονους αναβάτες ?

Υπάρχουν σημερινά μοντέλα που μετά από 30-40 χρόνια θα προσφέρουν τις ίδιες συγκινήσεις όπως π.χ. μια BMW r25/26 σήμερα ή είναι όλες μοτοσυκλέτες fast-food ?



…και μετά την τρίτη μπύρα άρχισαν οι εξομολογήσεις για το πόσο μας αρέσει το Triumph Bonneville Scrambler…:blush:

….εκεί κατάλαβα ότι δεν αντέχω πλέον πολύ το πότο….:sick:

Bowleno
05/09/2013, 11:53
Ευτυχώς που δεν έφτασες και σε καμιά 5η η 6η μπύρα και άρχιζες να λες πόσο σΕ αρέσει η η electra wide glide.... :D

spyrakos35
05/09/2013, 11:56
Υπάρχουν σημερινά μοντέλα που μετά από 30-40 χρόνια θα προσφέρουν τις ίδιες συγκινήσεις όπως π.χ. μια BMW r25/26 σήμερα ή είναι όλες μοτοσυκλέτες fast-food ?

μελλοντικά προβλέπω το μόνο που θα κάνουμε (πολύ αισιοδοξία εεεεε?) είναι απλά να είμαστε πάνω στο δίτροχο....

θα στριβει μόνο του, θα τρέχει μόνο του, θα φρενάρει μόνο του..... για τις αναρτήσεις δεν γράφω γιατί ήδη ρυθμίζονται μόνες τους....

υπο αυτό το πρίσμα, ναι, ίσως κάποιες που δεν έχουν τόσα ηλεκτρονικά πάνω τους να θεωρούνται τότε "κλασσικές"....

….εκεί κατάλαβα ότι δεν αντέχω πλέον πολύ το πότο….

:bawl:

AristidisZ
05/09/2013, 11:57
vstrom / tdm / africa

end of story :smokin:

Aerobitch
05/09/2013, 12:05
Triumph street triple με τα στρογυλλά φωτα. Νομίζω οτι θα μπορούσε σίγουρα να γίνει future classic

sapila racing
05/09/2013, 12:05
vstrom / tdm / africa

end of story :smokin:

Αυτα σε 40 χρόνια θα κανουν μόνο για ανακύκλωση/scrap.

To R26 μου φέτος ειναι 56 χρονών. :wave2:

nikos_abel
05/09/2013, 12:08
vstrom / tdm / africa

end of story :smokin:

NC700





























:lol:

AristidisZ
05/09/2013, 12:08
To R26 μου φέτος ειναι 56 χρονών. :wave2:

με κίνδυνο να ακουστώ σαν τη γιαγιά μου, προφανώς και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με αυτά που φτιάχναν τότε, πολλώ δε μάλλον για μια κούκλα σαν τη δικιά σου

Sapadak
05/09/2013, 12:12
Προσπαθώ να σκεφτώ μερικά μοντέλα και αυτά που μου έρχονται πρώτα στο μυαλό ειναι τα σουπερσπορτ ντουκάτια

KotsosDR
05/09/2013, 12:15
To Yamaha MT09 πιστευω θα ειναι ενα απο αυτα ...

sonic22
05/09/2013, 12:30
Honda CR 500 (AF αν θες να ειναι σημερινο)

ggs
05/09/2013, 12:31
Αυτα σε 40 χρόνια θα κανουν μόνο για ανακύκλωση/scrap.

To R26 μου φέτος ειναι 56 χρονών. :wave2:


με κίνδυνο να ακουστώ σαν τη γιαγιά μου, προφανώς και δεν υπάρχει καμία σύγκριση με αυτά που φτιάχναν τότε, πολλώ δε μάλλον για μια κούκλα σαν τη δικιά σου


Αυτό ακριβώς…
Πως τα «έφτιαχναν τότε…»???
Είχαν καλύτερα περιφερικά? ..
Είχαν καλύτερα υλικά?...
Είχαν καλύτερη γεωμετρία?
Έκανε καλύτερες κολλήσεις ο Καρλ Χαινς από το Robot XVZT6000 ?...

Δεν νομίζω…

τότε? Τι εβαζαν στην «συνταγη» που δεν βαζουν σημερα?

ΥΓ.
Άρη να τα εκατοστίσει η κούκλα..

stefanos
05/09/2013, 12:34
Πράγματι θα ήθελα να δώ ο εγγονός μου πώς θα αναπαλαιώνει τα πλαστικά τους ψεκασμούς και τα abs στις σημερινές φτηνοκατασκευές τριτοκοσμικών εργοστασίων
που αγοράζουμε κατά εκατοντάδες χιλιάδες.

McGyver
05/09/2013, 12:35
τότε? Τι εβαζαν στην «συνταγη» που δεν βαζουν σημερα?

Καλύτερα να ψαχτείς για το τι δεν έβαζαν τότε στη συνταγή που βάζουν σήμερα :winka:.

Ένα σωρό σκατολοΐδια, ηλεκτρονικά και μη.
Καλύτερα για την ασφάλειά μας ναι, αλλά ενάντια στη βασική αρχή του "ό,τι δεν υπάρχει, δε χαλάει".

teogtp
05/09/2013, 12:39
Με τι κριτηρια οριζουμε σημερα μια μοτο "κλασσικη"?

sonic22
05/09/2013, 12:44
Πράγματι θα ήθελα να δώ ο εγγονός μου πώς θα αναπαλαιώνει τα πλαστικά τους ψεκασμούς και τα abs στις σημερινές φτηνοκατασκευές τριτοκοσμικών εργοστασίων
Θα εχει τον 3D πριντερ που θα παραγει οτι θελει ενω θα βλεπει καμια σειρα και θα παραπονιετε οτι κανει πολυ ωρα για να εκτυπωσει το ανταλακτικο που θα ειναι πολυ καλυτερο απο το μαμα.

stefanos
05/09/2013, 12:54
Θα εχει τον 3D πριντερ που θα παραγει οτι θελει ενω θα βλεπει καμια σειρα και θα παραπονιετε οτι κανει πολυ ωρα για να εκτυπωσει το ανταλακτικο που θα ειναι πολυ καλυτερο απο το μαμα.

Αυτό ακυρώνει μάλλον και το "αναπαλαίωση" :)

sonic22
05/09/2013, 13:03
Αυτό ακυρώνει μάλλον και το "αναπαλαίωση" :)
Γιατι υπαρχει μηχανη που μετα απο 100 χρονια εχει τα μαμα λαστιχα ή τα μαμα καλωδια-ηλεκτρικα και δουλεβει;
Απο την στιγμη που θα ειναι ιδια (αλλα με καλυτερες ανοχες εκει που χρειαζετε) το μονο προβλημα ειναι το "original" και οχι το restorring.

astroman76
05/09/2013, 13:08
κλασσικα και τεραστια γραμμη παραγωγης με τεραστιες πωλησεις δεν πανε μαζι

κλασσικα του μελοντος θα ειναι RC30 FZR750OW01 R7 GSXR limited kai RK ολλα τα μικρης παραγωγης ντουκατι.. 888SP/SPO,916SPS,996R.998R, διαφορα R/SP μοντελα

ggs
05/09/2013, 13:10
Καλύτερα να ψαχτείς για το τι δεν έβαζαν τότε στη συνταγή που βάζουν σήμερα :winka:.

Ένα σωρό σκατολοΐδια, ηλεκτρονικά και μη.
Καλύτερα για την ασφάλειά μας ναι, αλλά ενάντια στη βασική αρχή του "ό,τι δεν υπάρχει, δε χαλάει".



Θεωρείς ότι οι τότε μηχανές ,λόγο της απλότητας κατασκευής ,ήταν πιο αξιόπιστες ή/και επισκευάζονταν πιο εύκολα?

Εντάξει , για τις BMW μπορεί να ισχύει …:lol:

τα σύγχρονα μοτέρ θεωρώ ότι πλέον σπάνια θα ακούσεις ότι έχουν πάθει βλάβη..
τα ηλεκτρικοηλεκτρονικα είναι σίγουρα μια νέα πηγή προβλημάτων ,άλλα έκτος του EFI που πλέον έχουν όλες , πολλες σύγχρονες δεν έχουν ακόμη πολλά μπλιμπλικια …

τα πλαστικά μέρη που είπε ο Στέφανος είναι μια καλή παρατήρηση … οι περισσότερες σύγχρονες είναι τιγκα στο πλαστικό…
όσες κλασσικές μου έρχονται στο μυαλό , δεν είχαν πλαστικά μέρη ή είχαν ελάχιστα…

θα μπορούσαμε να πούμε ότι μια σύγχρονη μοτοσυκλέτα με όσο το δυνατόν λιγότερα ηλεκτρικοηλεκτρονικα και full metal body θέτει υποψηφιότητα για μελλοντική κλασσική?

devil's animal
05/09/2013, 13:21
Άραγε , αρκεί μόνο η προχωρημένη ηλικία μιας μηχανής για να χαρακτηριστεί «κλασσική» και να προσφέρει συγκινήσεις σε σύγχρονους αναβάτες ?

Υπάρχουν σημερινά μοντέλα που μετά από 30-40 χρόνια θα προσφέρουν τις ίδιες συγκινήσεις όπως π.χ. μια BMW r25/26 σήμερα ή είναι όλες μοτοσυκλέτες fast-food ?





1. οχι...δεν εχει να κανει ΜΟΝΟ με την εξωτερικη εμφανιση...εγω θεωρω οτι απο τοτε που μπηκαν οι ψεκασμοι και οι εγκεφαλοι, εγιναν ολα fast food...οχι βεβαια με την κακη εννοια...
γιατι η κλασσικη δεν προσφερει συγκινηση σε εναν νεο/συγχρονο αναβατη...δεν του λεει τιποτα γιατι παει αργα, φρεναρει χαλια, εχει χαλια αναρτησεις κλπ, κλπ...σε σχεση με αυτα που εχει μαθει...
συγκινηση προσφερει μονο σε καποιον που εχει την ιδια ηλικια με αυτη και ηταν dream bike απ'οταν ηταν πιτσιρικας (δλδ να ειναι και αυτος πουρο)...εκει τον συγκινει η γενικοτερη αισθηση, οχι το μηχανακι αυτο καθεαυτο...

2. αναλογως την εξελιξη που θα υπαρχει τοτε... αν εχουμε ξεφυγει και τα μηχανακια πετανε (κυριολεκτικα στον αερα:lol:) ακομα και το super ντουπερ ducati με τις ηλεκτρονικες παπαριτσες που εχει τωρα θα φαινεται αρχαιολογια και θα μας λεει το εγγονι μας "τι καβαλαγατε ρε παππου τοτε? πηγαινατε στην ασφαλτο και στριβατε με αυτους τους ταφους, χωρις να σας κραταει η αστροπαπαρικη αντιβαρυτητα!...ειστε ηρωες λεμε"... και ακριβως τα ιδια λεει ενας σημερινος αναβατης που καβαλαει την ducati και βλεπει τους τρελους των 80's να καβαλανε τα 500αρια διχρονα και να πηγαινουν διχως αυριο..:eek:

McGyver
05/09/2013, 13:23
Θεωρείς ότι οι τότε μηχανές ,λόγο της απλότητας κατασκευής ,ήταν πιο αξιόπιστες ή/και επισκευάζονταν πιο εύκολα?

Yeap.

astroman76
05/09/2013, 13:24
μην ξεχνατε οτι τα κλασσικα που λετε τωρα,τοτε ειτανε τα συπερσπορτ της εποχης... παραδηγμα το CB750/900/1100F ειναι κλασσικα και με καποια αξια τα CB400/250N/RS οχι...

ενα R45 μπορει να φενετε κλασσικο αλλα ξανα δεν εχει καποια μεγαλη αξια αντιθετα με το R90/S

Takata Dome
05/09/2013, 13:34
Η ενσωμάτωση περισσότερης τεχνολογίας,δεν συνεπάγεται πως μια μηχανή δεν θα μπορεί να θεωρηθεί κλασσική.Όταν βέβαια τα διάφορα συστήματα φτάνουν να υποκαθιστούν τον αναβάτη,είναι άλλη υπόθεση.Δεν θεωρώ πως έχουμε φτάσει (ακόμα) σε αυτό το σημείο.Είμαι σίγουρος πως αν γυρίζαμε πολλά χρόνια πίσω,θα έβρισκες πολλούς που θα παραπονιούνταν για την κατεύθυνση που είχε πάρει ο κόσμος της μοτοσυκλέτας πχ με τις UJM μηχανές που έβγαζαν οι Ιάπωνες.Και όμως σήμερα,πολλές απο αυτές θεωρούνται κλασσικές!

Bradipous
05/09/2013, 13:50
κλασσικα και τεραστια γραμμη παραγωγης με τεραστιες πωλησεις δεν πανε μαζι

κλασσικα του μελοντος θα ειναι RC30 FZR750OW01 R7 GSXR limited kai RK ολλα τα μικρης παραγωγης ντουκατι.. 888SP/SPO,916SPS,996R.998R, διαφορα R/SP μοντελα

Δηλαδη το monster δεν θα το θεωρουσες κλασσικο;
Ή τα cb1300, gsx1400, xjr1300 και τα μικροτερα 250αρια ybr, cb?

Αλλα θα ελεγες πιο ευκολα κλασσικο ενα Agusta F4 RR ή ενα desmosedici rr ?

buckley
05/09/2013, 14:04
κλασσικα και τεραστια γραμμη παραγωγης με τεραστιες πωλησεις δεν πανε μαζι

κλασσικα του μελοντος θα ειναι RC30 FZR750OW01 R7 GSXR limited kai RK ολλα τα μικρης παραγωγης ντουκατι.. 888SP/SPO,916SPS,996R.998R, διαφορα R/SP μοντελα

Όχι ακριβώς ,το cb 750 με τις 4 σε 4, τη "λαδιέρα" κάτω από το δεξί καπάκι και τον διακόπτη κάτω από το τεπόζιτο έβγαινε σχεδόν ίδιο από το 69 ως το 76 ,αν σου γράψω πόσα έβγαζε κάθε χρόνο η Honda θα καταλάβεις.Δεν παύει όμως να είναι το πιο περιζήτητο κλασσικό μηχανάκι (και μην ακούσω ότι είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα γιατί έχω και άλλα τέτοια μηχανάκια να αναφέρω).
Κλασσικό του μέλλοντος (ευρείας παραγωγής) TDR - Africa .
Το αντίθετο τώρα (μιας και ασχολούμαι με τη μάρκα αυτή την εποχή) Τα Bimota μήπως περνάνε άπαντα για κλασσικά ???

buckley
05/09/2013, 14:10
Δηλαδη το monster δεν θα το θεωρουσες κλασσικο;
Ή τα cb1300, gsx1400, xjr1300 και τα μικροτερα 250αρια ybr, cb?

Αλλα θα ελεγες πιο ευκολα κλασσικο ενα Agusta F4 RR ή ενα desmosedici rr ?

Μην μπερδεύεσαι αυτά που αναφέρεις επάνω (τα στρογυλοφάναρα) αντέγραψαν τα UJM των 70s οπότε είναι ήδη "κλώνοι".Σκέψου κάποιο που στα 90s έδειξε κάτι ιδιαίτερο ...

Bradipous
05/09/2013, 14:17
Μην μπερδεύεσαι αυτά που αναφέρεις επάνω (τα στρογυλοφάναρα) αντέγραψαν τα UJM των 70s οπότε είναι ήδη "κλώνοι".Σκέψου κάποιο που στα 90s έδειξε κάτι ιδιαίτερο ...

Επομενως μιλαμε για κατι πρωτοτυπο το οποιο χαρακτηριζεται ως κλασσικο ακριβως λογο αυτης της πρωτοτυπιας του.
Ειναι δηλαδη σε αυτο το στυλ - κατηγορια μηχανης, η πλεον καλσσικη. (ακα αφρικα για ον-οφφ?).

Σκεφτηκα ενα, hayabusa.

tifoso4ever
05/09/2013, 14:32
ΕΙΝΑΙ ΚΟΛΛΗΜΑ ΤΑ ΚΛΑΣΣΙΚΑ....ΜΙΛΑΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΩΡΑ...
ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ ΑΠΟΨΗΣ, ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΙΣΤΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΚΑΘΕΝΑΣ ΕΧΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΚΡΙΤΗΡΙΑ, ΓΙΑ ΠΟΙΟ ΛΟΓΟ ΑΡΕΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΔΙΤΡΟΧΑ ΤΟΥ '20, '40, '50, 6789ΧΧΧΧ ΚΛΠ ΚΛΠ....

ΕΓΩ ΛΑΤΡΕΥΩ ΤΑ BOARD TRACKERS TOY '20, ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΤΟΥ ΜΕΣΟΠΟΛΕΜΟΥ, ΑΓΓΛΙΚΑ, ΙΤΑΛΙΚΑ, ΑΜΕΡΙΚΑΝΙΚΑ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΑΓΕΝΕΣΤΕΡΑ ΓΥΜΝΑ....ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ...ΤΑ ΘΕΩΡΩ ΓΛΥΠΤΑ ΣΕ ΜΕΤΑΛΛΟ, ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗ ΑΞΙΑ ΕΧΕΙ ΠΡΟΣΔΩΘΕΙ ΣΕ ΑΥΤΑ, ΑΠΟ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, ΝΙΚΕΣ ΣΕ ΑΓΩΝΕΣ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ, ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ.... ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΤΡΕΛΑ ΤΑ CUSTOM ΚΑΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΤΡΕΛΛΕΣ ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΠΗΚΑΝ ΠΟΤΕ ΣΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ...
ΕΧΩ ΕΝΑ ΕΙΔΟΣ ΨΥΧΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΜΕ ΤΑ ΔΙΤΡΟΧΑ, ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΝΕΙΣ....
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΦΛΥΑΡΩ ΟΜΩΣ, ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ, ΟΤΙ ΤΕΛΙΚΑ, "ΚΛΑΣΣΙΚΑ"ΔΕΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ ΚΑΠΟΙΑ ΔΙΤΡΟΧΑ ΕΥΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΕ ΚΑΛΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ, ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΠΑΝΙΑ ΕΞΩΤΙΚΑ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ, ΠΟΛΙΤΙΚΑ ΚΑΙ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ, ΜΕ "ΜΗΔΕΝΙΚΕΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ".... ΒΛΕΠΕ JOHN BRITTEN V2, HONDA NR, ΑΠΟ ΤΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ BROUGH SUPERIOR ΠΟΥ ΗΔΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΑΚΡΙΒΑ ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΑ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΤΟΥ ΠΟΘΟΥ, ΑΠΟ ΤΑ "ΠΑΛΙΑ"....

ΑΝ ΨΑΧΝΟΥΜΕ ΤΟΝ ΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ, ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΙΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΜΕ ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑ, ΣΥΓΚΡΑΤΗΜΕΝΗ ΒΕΒΑΙΩΣ, ΠΟΙΑ ΣΥΓΧΡΟΝΑ ΔΙΤΡΟΧΑ ΘΑ ΓΙΝΟΥΝ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ "ΚΛΑΣΣΙΚΑ", ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΝΑ ΑΤΕΡΜΟΝΑ ΚΥΚΕΩΝΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΕΩΝ...
ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ, ΚΙ ΟΛΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟΝΤΟΥΛΑΠΟ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ....ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ, ΓΙΑΤΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 30 - 40 ΧΡΟΝΙΑ, ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ ΜΕ ΤΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΜΑΣ, ΘΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΟΝ ΟΡΟ "ΚΛΑΣΣΙΚΟ".... Ο,ΤΙ ΠΑΛΙΟ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΚΛΑΣΣΙΚΟ, ΑΥΤΟΜΑΤΑ??? ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΕ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑ ΔΙΤΡΟΧΑ ΤΟΥ 2010 (ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ), ΤΟΤΕ, ΣΤΟ ΑΠΩΤΕΡΟ ΜΕΛΛΟΝ?????

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΑΣ, ΚΑΙ ΠΑΝΤΑ ΟΡΘΙΟΙ!!!! :beer: (ΕΓΩ ΑΚΟΜΑ ΑΝΤΕΧΩ, ΚΑΙ ΠΙΝΩ ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΠΥΡΕΣ....:p)

buckley
05/09/2013, 14:40
Bradipous Μέσα είσαι ,βάλε και blackbird.
Tifoso Θα ήθελα να ανάφερες κάποια που νομίζεις ότι "πάνε" προς future classic.

sapila racing
05/09/2013, 15:08
Mην μπερδέυουμε το κλασσικό με το σπάνιο και πανακριβο κλασσικό. Και τα δύο ειναι εξ ίσου κλασσικά, απλά το ενα ειναι σπάνιο και το άλλο όχι.
Κλασσικη μοτοσυκλέτα σήμερα θεωρείται οποιαδήποτε μοτοσυκλέτα κατασκευάστηκε πριν το 1983 και είναι σε original κατάσταση. Η FIVA το λέει, δεν το έβγαλα εγώ.

Και το Honda CB250 του 70 ειναι κλασσικό, όπως και το BMW R26, απλά δεν κοστίζουν τα τρελλα λεφτά αφενός γιατί δεν ηταν πανάκριβα τότε (το BMW ηταν τωρα που το σκέφτομαι) αλλά και γιατί δεν ηταν κατι το εξαιρετικό, κατι που άφησε τον κόσμο με το σαγόνι κατεβασμένο, καθώς επίσης και γιατί η παραγωγή τους δεν ήταν περιορισμένη.

Ας το δούμε κι αλλιώς.
Ενα BMW R90S πχ δεν εχει κατι το τόσο σπουδαίο εναντι του R90/6, αλλά ήταν η ναυαρχίδα και η πιο γρήγορη ενω παρήχθη για μικρό δοιάστημα κι ετσι ειναι σχετικά πιο σπάνια.Το αποτέλεσμα ειναι ότι σήμερα κοστίζει όσο 2 R90/6.
Ενα καλο Kawasaki Z900 απο τα πρωτα κοστίζει οσο 3 μεταγενέσταρα Kawasaki Ζ1000, απλά γιατί οταν βγηκε ηταν η πιο γρήγορη μοτοσυκλέτα και κράτησε αυτό το cult status.

Αν καποιος θέλει μια κλασσική μοτοσυκλέτα που η αξία της να πολλαπλασιαστεί στο μέλλον, θέλει αρκετή μελέτη το θέμα.
πχ Τα RG500 τωρα τελευταία εχουν αρχίσει κι ακριβαινουν υπερβολικά.
Τα Bol D Or θεωρούνται ευκαιρίες, ειναι ακόμα φτηνά, αλλά μαλλον θα ακριβύνουν σιγα σιγα.

tifoso4ever
05/09/2013, 15:12
Μ'ΑΡΕΣΕΙ Η ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΑΥΤΗ....
ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΤΑΠΕΙΝΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΟΛΑ ΤΑ "ΕΞΩΤΙΚΑ" ΜΙΚΡΗΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ, ΒΑΖΟΥΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΤΗΤΑ ΓΙΑ FUTURE CLASSICS... BΛΕΠΕ ΒΙΜΟΤΑ...
ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΚΟΜΑ ΟΤΙ ΟΛΑ ΤΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΤΧΗΜΕΝΗ ΚΑΡΙΕΡΑ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΝΣΩΜΑΤΩΣΕΙ ΠΡΩΤΟΤΥΠΕΣ ΚΑΙ ΠΡΩΤΟΠΟΡΕΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΕΣ, ΔΕΝ ΘΑ ΞΕΧΑΣΤΟΥΝ ΠΟΤΕ...
ΑΠΟ ΤΑ ΕΥΡΕΙΑΣ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ, ΠΑΡΟΜΟΙΩΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΕΠΑΝΩ ΤΟΥΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ, ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ή ΜΗ, ΕΧΟΥΝ ΕΙΣΙΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΤΟ ΚΛΑΜΠ...
ΤΩΡΑ, ΑΠΟ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΗΣ "ΣΕΙΡΑΣ", ΚΑΠΟΙΑ ΜΟΝΤΕΛΑ ΤΗΣ BMW,ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ ΝΕΟ GS,ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΥΓΡΟΨΥΚΤΟ, TO V-ROD ΤΗΣ HARLEY (...), TO DUKE II KAI III ΤΗΣ ΚΤΜ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΤΟ RC8, ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ SUPERBIKE ΑΠΟ ΜΙΑ ΚΑΘΑΡΑ ΧΩΜΑΤΙΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ, ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΤΑ ΛΙΓΩΤΕΡΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΜΕΡΗ....ΤΟ ΜΕΤΑΛΛΟ ΜΕΤΡΑΕΙ....
ΑΠΟ ΧΩΜΑΤΙΝΑ, ΟΝ -ΟΦ, ΚΑΙ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΑ, ΤΟ YZF 400 ΤΗΣ ΥΑΜΑΗΑ ΩΣ ΤΟ ΠΡΩΤΟ 4Τ ΚΑΘΑΡΟΑΙΜΟ ΤΗΣ ΜΕΤΑ-ΔΙΧΡΟΝΗΣ ΕΠΟΧΗΣ, ΤΟ ADV 950 ΤΗΣ ΚΤΜ.
ΑΥΤΑ ΜΟΥ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΩΡΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΣΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΩ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ ΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟ ΧΡΙΣΜΑ ΩΣ FUTURE CLASSIC....

ΠΕΙΤΕ ΚΙ ΕΣΕΙΣ, ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΤΙ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ....

toyar
05/09/2013, 15:20
κλασικο μπορει να γινει κατι που ηταν πρωτοπορο στην εποχη του: παλιες BMW boxer, kawasaki διχρονα τρικυλινδρα Yamaha GTS......
κατι που ξεκινησε μια κατηγορια: ΧΤ, στρογγυλοφαναρο, africa
κατι αξιολογο που βγηκε σε λιγα κομματια: καποια Ducati, Moto-guzzi
κατι που εμεινε στην παραγωγη για χρονια χωρις σοβαρες αλλαγες και με τρελες πωλησεις: Transalp

Joyrider
05/09/2013, 15:44
Θεωρώ πως κυρίαρχη προϋπόθεση για να θεωρηθεί κάτι κλασσικό είναι η ηλικία. Το πως θα ορίσουμε τα διαστήματα κλασσικότητας μπορεί να ποικίλει, πχ ανά μια γενιά (30χρόνια) ή ανά δεκαετία.

Έπειτα πιστεύω μεγάλο ρόλο παίζει ο ντόρος που είχε προκαλέσει η εκάστοτε μηχανή. Είτε αυτό ήταν λόγο τεχνολογικής καινοτομίας, είτε σχεδιαστικής, επιδόσεων είτε οτιδήποτε άλλο ήταν πρωτοπόρο για την εποχή του. Είχε το κάτι δηλαδή για να ξεχωρίσει σημαντικά από τις προηγούμενες και άνοιξε τον δρόμο που ακολούθησαν οι επόμενες.

Η δημοτικότητα της μηχανής είναι επίσης (για μένα) ένας λόγος για να θεωρηθεί κλασσική. Η δημοτικότητα μπορεί είτε να συνδέεται με τον παραπάνω λόγο (να προτιμήθηκε δηλαδή για τις καινοτομίες της) ή να οφείλεται στην απλότητα, αξιοπιστία, διαχρονικότητα της και γιαυτό να επιλέχθηκε. Ένα vstrom είναι ένα μηχανάκι που δεν έχει κάτι που να πεις ουαου και όμως είναι τόσο αγαπητό. Όπως επίσης ένα cb400 παλιότερα.

Όπως σήμερα θεωρούμε πχ την "απλότητα" ως δείγμα "κλασσικού", έτσι στο μέλλον μπορεί η παρουσία ηλεκτρονικών βοηθημάτων να θεωρείται η "κλασσικότητα" της εποχής. Ακριβώς γιατί αυτό ήταν το χαρακτηριστικό που κυριάρχησε την τάδε περίοδο. Στο πολύ μέλλον μπορεί ακόμα και η χρησιμοποίηση της βενζίνης να θεωρείται δείγμα κλασσικότητας. Παίζει ρόλο τι σημαδεύει την κάθε εποχή.

Ζεύκας
05/09/2013, 16:13
Εχμ, εγώ να πώ ποιό θα γίνει κλασικό ή θα θεωρηθώ προκατειλημμένος;

astroman76
05/09/2013, 16:54
Όχι ακριβώς ,το cb 750 με τις 4 σε 4, τη "λαδιέρα" κάτω από το δεξί καπάκι και τον διακόπτη κάτω από το τεπόζιτο έβγαινε σχεδόν ίδιο από το 69 ως το 76 ,αν σου γράψω πόσα έβγαζε κάθε χρόνο η Honda θα καταλάβεις.Δεν παύει όμως να είναι το πιο περιζήτητο κλασσικό μηχανάκι (και μην ακούσω ότι είναι η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα γιατί έχω και άλλα τέτοια μηχανάκια να αναφέρω).
Κλασσικό του μέλλοντος (ευρείας παραγωγής) TDR - Africa .
Το αντίθετο τώρα (μιας και ασχολούμαι με τη μάρκα αυτή την εποχή) Τα Bimota μήπως περνάνε άπαντα για κλασσικά ???


οκ αλλα μονο το Κ1 νομιζω ειναι αυτο που τραβα τα περισοτερα βλεματα για τους συλεκτες ολλα τα αλλα τα βρησκεις αρκετα φτηνα... κλασσικο για μενα ειναι κατι που θα κρατησει την αξια του η θα ειναι και θισαυρος.... τα Βιμοτα ανεκαθεν ητανε κλασσικα και σπανια μηχανακια

ηδη αρκετα μηχανακια απο τα 80ς ειναι κλασσικα το αφρικα και το TDM ειναι 80ς αλλα δεν τα βλεπει κανεις σαν κλασσικα αλλα βλεπουν τα RD250/350LC RD500 RG500 NS400,RC30 OW01 διαφορα 250ρια SP harley XLCR & XL1000 ολλα τα Βιμοτα αρκετα Ducati οπως τα 851 tricolore Pantah 500/600


το κλασσικο ισως να μην ειναι η σωστη λεξη γιατι ολλα τα μηχανακια μετα απο 40 χρονια κλασσικα τα λες... αλλα αλλο πραγμα να ειναι classic Cult και classic Rare.... classic Cult ειναι πλεον τα ελαιοψυκτα GSXR με Classic Rare($$$$) το 86 limited και το 89ρι RK.....

astroman76
05/09/2013, 17:04
και να βαλω μερικα που θα αξιζουν λεφτα στα επομενα 10-15 χρονια

Ηonda - NS250R NSR250SP (ολλα) NSR250proarm, NS400, VF1000R , XR500, CR500, CB750/900F, VF750F

Yamaha - RD250/350LC RD500, FZR750, FZ750, GTS1000, TDR250, R1-98 , YZF750SP, WR500, YZF400

Kawasaki - GPZ1100F, GPz750Turbo, 1000RX, ZXR750H1 , KR/KR1/KR1s ZX7RR

Suzuki - GSXR750-86 , RG250/RG500 RGV (SP montela) SRAD 97ri , Katana1100 GSX1050EF/E

αυτα απο Ιαπωνες... στην ευρωπη τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα! :)

KotsosDR
05/09/2013, 17:26
βαλε και το CBX 1050 :)

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 17:32
α) AFRICA TWIN
β) TDM
γ) VSTROM

Bradipous
05/09/2013, 17:37
Κυριοι σας εχω ασχημα νεα.
Συμφωνα με τις παραπανω γενικευσεις περι κλασσικων, θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν κλασσικα και καποια σκουτερ.

AristidisZ
05/09/2013, 17:38
vstrom / tdm / africa

end of story :smokin:


α) AFRICA TWIN
β) TDM
γ) VSTROM

6 ώρες και 35 λεπτά :bawl:

Bradipous
05/09/2013, 17:45
α) AFRICA TWIN
β) TDM
γ) VSTROM

Θα προσθετα και

δ) 950 & 990
ε) σουπερ τενερε 750
στ) gs1150

AristidisZ
05/09/2013, 17:46
XT ?

MG-KTiNoS
05/09/2013, 17:47
βασικά το να πας Αγγλία να σκάσεις 7000 και να πάρεις μια Νόρτον κομάντο, να τη φέρεις Ελλάδα και να το παίζεις ΜΟΥΡΗ
(ναι όπως το λέω)

ΕΜΕΝΑ

δε μου λέει

ΤΙΠΟΤΑ

(απλά το σέναριο αλλάζει)


Το να πάρεις ένα μηχανάκι να το ζήσεις και να το κρατήσεις λειτουργικό για πολλά είναι για μένα ο ορισμός του Κλασικού.
(καμία σχέση η μάρκα ή το μοντέλο)
Το να πάρεις ένα μηχανάκι από τα σκουπίδια και να του ξαναδώσεις ζωή αφού το γουστάρεις
είναι κι αυτό μια άλλη πράξη που μπορώ να καταλάβω.
Τέσπα ένα σου λέω.
Για να είναι είναι μηχανάκι κλασικό πρέπει αυτός που το έχει να είναι ΜΕΡΑΚΛΗΣ
σε κάθε άλλη περίπτωση είναι μόνο ακριβό.

Bradipous
05/09/2013, 17:53
XT ?

Φυσικα, το 550 δε, θα ελεγα πως ειναι ηδη κλασσικο και στην ιδια γραμμη θα κινηθουν και οι απογονοι του.
Και μπιγκουλας.

Τελικα με ολες αυτες τις γενικευσεις περι κλασσικων, πολυ λιγες θα μεινουν που σε 30 χρονια δεν θα ειναι κλασσικες μοτο.

sonic22
05/09/2013, 17:55
Αυτο που τελικα ψαχνουμε ειναι κατι που θα ανεβασει την αξια του στα επομενα 30 χρονια (γιατι κλασικα ειναι ολα).

Για να γινει αυτο θα πρεπει:
1. Να ειναι πλεον σπανιο ή εστω να εχουν απομεινει ελαχιστα λειτουργικα κομματια (ειναι θεμα προσφορας και ζητησης)
2. Να ηταν κατι ξεχωριστο στην εποχη του ή στην διαρκεια της παραγωγης του μοντελου. (οπωτε καποια που ουτε η μανα τους δεν τα ξερει ή ειναι αδιαφορα για τον πολυ κοσμο ξεχαστε τα)
3. Να εχει τελειωσει η παραγωγη του μοντελου (για να ξερουμε τι μας γινετε. Αν η ducati συνεχιζε να παραγει 916 θα υπηρχε προβλημα)
4. Να ειναι ομορφο (υποκειμενικο και αρα αδιαδφορο)

Ας παρουμε το yamaha yfz (R1) για παραδειγμα. Ποιο μοντελο θα ειναι το ξεχωριστο;
Το πρωτο του 98-99 γιατι ηταν το πρωτο με τρομερες επιδωσεις;
Αυτο με τις εξατμισεις κατω απο την σελα;
Αυτο με τον cross-plane κινητηρα;
Καποιο μελοντικο επετειακο ή με κατι ποιο ξεχωριστο;
Το τελευταιο της σειρας παραγωγης πριν γινει ηλεκτρικο;

Παντος ο μπαλαντερ επιστευω ειναι το να σταματησε η παραγωγη του λογο γραφειοκρατικων προβληματων- νομωθεσιας. (π.χ. Διχρονα ή καρμπιρατερατα)

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 17:55
6 ώρες και 35 λεπτά :bawl:

Οι σπουδαίοι αντιγράφουν, οι μέτριοι μιμούνται :lol: Άσε που έχουμε και μια ηλικία και δεν είδα ότι κάποιος είχε γράψει τα ίδια και να πεις δεν κοίταξα... Πάντως πρέπει να είσαι περήφανος που βαδίζεις στα χνάρια μου, είσαι σε καλό δρόμο, σε περιμένει ένα λαμπρό μέλλον ;)

MG-KTiNoS
05/09/2013, 18:21
Αυτο που τελικα ψαχνουμε ειναι κατι που θα ανεβασει την αξια του στα επομενα 30 χρονια (γιατι κλασικα ειναι ολα).

Αυτή ακριβώς είναι η λάθος προσέγγιση...
Αν θες αξίες κλπ υπάρχει και το ΧΑΑ και ο κόσμος του επενδυτή κλπ κλπ
Το μηχανάκι δεν είναι αξία, είναι χαρά, διασκέδαση συναίσθημα και τρόπος ζωής.

Σέβομαι την άποψη σου αλλά σόρι δεν κάνει για μένα...
:rolleyes:

tifoso4ever
05/09/2013, 19:55
Αυτή ακριβώς είναι η λάθος προσέγγιση...
Αν θες αξίες κλπ υπάρχει και το ΧΑΑ και ο κόσμος του επενδυτή κλπ κλπ
Το μηχανάκι δεν είναι αξία, είναι χαρά, διασκέδαση συναίσθημα και τρόπος ζωής.

Σέβομαι την άποψη σου αλλά σόρι δεν κάνει για μένα...
:rolleyes:

ΣΥΜΦΩΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ...
ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΜΠΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ, ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ....
ΟΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 40 ΧΡΟΝΙΑ, ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΘΑ ΛΕΓΟΝΤΑΙ, ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΕΣ....Α Λ Λ Α :
ΑΛΛΟ ΠΡΑΓΜΑ ΝΑ ΤΑ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΑ, ΚΑΠΟΙΑ ΦΥΣΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΥΝ ΠΟΤΕ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΟ, ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΘΑ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΟΥΝ ΑΚΟΜΑ, ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ....
Α Υ Τ Α , ΓΙΑ ΜΕΝΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΑΞΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ...ΦΥΣΙΚΑ, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΤΙ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ ΘΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΜΕΤΑ 40 - 50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΩΡΑ, ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΜΟΝΤΕΛΑ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΤΗ ΡΟΜΑΝΤΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ, ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΤΟΥ '30 ΚΑΙ ΤΟΥ '40 ΝΑ ΑΦΗΝΟΥΝ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΤΗΝ ΑΣΦΑΛΤΟ ΚΑΙ ΚΑΥΣΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΑΤΜΟΣΦΑΙΡΑ, ΤΟ ΘΕΩΡΟΥΜΕ ΕΦΙΚΤΟ.....ΤΟ ΟΤΙ ΘΑ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΑΠΛΑ ΣΕ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΙ ΑΥΤΟ - ΙΣΩΣ - ΥΠΕΡ-ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ!!!!

astroman76
05/09/2013, 23:49
βαλε και το CBX 1050 :)


δεν το εβαλα γιατι ειναι ηδη... δεν βρησκεις καθαρο κατω απο 10κ

astroman76
05/09/2013, 23:52
Αυτή ακριβώς είναι η λάθος προσέγγιση...
Αν θες αξίες κλπ υπάρχει και το ΧΑΑ και ο κόσμος του επενδυτή κλπ κλπ
Το μηχανάκι δεν είναι αξία, είναι χαρά, διασκέδαση συναίσθημα και τρόπος ζωής.

Σέβομαι την άποψη σου αλλά σόρι δεν κάνει για μένα...
:rolleyes:

οκ καθε μηχανακι εχει αλλη εσθηση... αλλο ειναι να οδηγας ενα RC30 και αλλο ενα GPX750... 2 διαφορετικοι κοσμοι που πρεπει να τα σκασεις για να δεις την διαφορα, αλοστε μοτο ειναι αντικημενα και οπως ολλα τα αντικημενα οτι πληρωσεις περνεις...

Lioulios
06/09/2013, 02:22
Ωραία φάση !!

Είναι θέμα άποψης ...Σαν την κλ@νι@ και τις Χάρλευ .... Στον καθένα αρέσει μόνο η δικιά του .

Εγώ το βλέπω κάπως έτσι ...

Ψάχνουμε να βρούμε μηχανάκια του σήμερα που σε καμιά 15-20 χρόνια θα περνάνε και θα μαγνητίζουν τα βλέματα όπως γίνεται σήμερα με προγενέστερα .

Ας πούμε πως έχουμε ένα XR των 80΄s που αν είναι ανακατασκευασμένο ή καλοσυντηρημένο θα περάσει και θα σταματήσουμε να το κοιτάξουμε ...Και θα το πούμε και σε 2-3 άλλους πως το είδαμε ....Θα μας μήνει η εικόνα .

Να . Κάτι τέτοιο
298714


Δεν έχει να κάνει με το στίλ της μηχανής ή με τα κυβικά . Είναι αυτό που λέει και ο Σόνικ22 ... Να ηταν κατι ξεχωριστο στην εποχη του ή στην διαρκεια της παραγωγης του μοντελου . Να ήταν μηχανάκι σταθμός ή αλλιώς μηχανάκι με @@ ή κάτι τέτοιο τέλος πάντως .

Σύμφωνα και με τα παραπάνω , νομίζω πως τέτοια μηχανάκια από τα σημερινά (και λίγο παλαιότερα) είναι ...

τα SS της ducati (749-999)
mv
street-speed triple τα στρογγυλά
950-990 adv
640 prestige
640 adv
Vmax
Tα 2κίλυνδρα του λίτρου της Aprilia
CRM 250
H Βusa , αν σταματήσει αύριο να βγαίνει όπως την ξέρουμε ktl ktl

Lioulios
06/09/2013, 02:26
Όπα !!

Xr 350 toy 84 ...2600 E http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2350862/

byron
06/09/2013, 10:12
Όπα !!

Xr 350 toy 84 ...2600 E http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2350862/

Νταξ πλάκα έχει το XR, αλλά όταν διαβάζω σε αγγελίες για XR "αντίκα"/"κλασσικό"/"συλλεκτικό" παίρνω μαύρο δρόμο.
Ούτε αντίκα είναι, ούτε κλασσικό, ενώ είχε βρωμίσει ο τόπος από δαύτα. Σαν να λέμε σε 15 χρόνια ένα Ζ750 συλλεκτικό.

spyro
06/09/2013, 10:16
...............Παντος ο μπαλαντερ επιστευω ειναι το να σταματησε η παραγωγη του λογο γραφειοκρατικων προβληματων- νομωθεσιας. (π.χ. Διχρονα ή καρμπιρατερατα)


:beer:

sonic22
06/09/2013, 11:25
Αυτή ακριβώς είναι η λάθος προσέγγιση...
Αν θες αξίες κλπ υπάρχει και το ΧΑΑ και ο κόσμος του επενδυτή κλπ κλπ
Το μηχανάκι δεν είναι αξία, είναι χαρά, διασκέδαση συναίσθημα και τρόπος ζωής.
Σέβομαι την άποψη σου αλλά σόρι δεν κάνει για μένα...
:rolleyes:
Ολα καλα αλλα με καποιο τροπο πρεπει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ να αξιολογισουμε την καθε μηχανη...
Εκτος και αν δεν σε πειραζει να σου λεω σε μερικα χρονια οτι τα Τyphoon ειναι ισαξια με τις "κλασικες" βεσπες.

Ο ορθοτερος και αντικειμενικοτερος τροπος (οπως και στην τεχνη) ειναι η χρηματικη αξια καθε πραγματος.

devil's animal
06/09/2013, 11:29
Να . Κάτι τέτοιο
298714





Όπα !!

Xr 350 toy 84 ...2600 E http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2350862/


καλα, αν γινει καποιο XR κλασικο μετα απο 30 χρονια, θα γινει το τελευταιο, το 650R που ηταν το πρωτο υδροψυκτο και μετα απο αυτο σταματησε η παραγωγη του μοντελου...
:smokin:
ετσι για να παινεψουμε λιγο και το σπιτι μας, μην πεσει και μας πλακωσει...
:tooth:

buckley
06/09/2013, 12:20
Xr 350 toy 84 ...2600 E http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/2350862/
Νταξ πλάκα έχει το XR, αλλά όταν διαβάζω σε αγγελίες για XR "αντίκα"/"κλασσικό"/"συλλεκτικό" παίρνω μαύρο δρόμο.
Ούτε αντίκα είναι, ούτε κλασσικό, ενώ είχε βρωμίσει ο τόπος από δαύτα. Σαν να λέμε σε 15 χρόνια ένα Ζ750 συλλεκτικό.

Ναι θα σου κακόπεφτε εσένα το από κάτω.





καλα, αν γινει καποιο XR κλασικο μετα απο 30 χρονια, θα γινει το τελευταιο, το 650R που ηταν το πρωτο υδροψυκτο και μετα απο αυτο σταματησε η παραγωγη του μοντελου...

ετσι για να παινεψουμε λιγο και το σπιτι μας, μην πεσει και μας πλακωσει...

Το υδρόψυκτο ? θέλει ΠΟΛΛΑ καρβέλια να φάει εκείνο !

XR (the daddy...)298723

devil's animal
06/09/2013, 12:42
Το υδρόψυκτο ? θέλει ΠΟΛΛΑ καρβέλια να φάει εκείνο !

XR (the daddy...)298723

ενταξει ρε φιλε...ειπαμε να μιλησουμε για παλια...
οχι γι'αυτα που καβαλαγε ο Κολοκοτρωνης οταν πολεμουσε τους τουρκους στα Δερβενακια...
:bawl::bawl:

byron
06/09/2013, 13:47
ενταξει ρε φιλε...ειπαμε να μιλησουμε για παλια...
οχι γι'αυτα που καβαλαγε ο Κολοκοτρωνης οταν πολεμουσε τους τουρκους στα Δερβενακια...
:bawl::bawl:

Αυτό που καβάλαγε ο Κολοκοτρώνης άσχετε νέε, σε έπαιρνε απ΄το χεράκι, έκανε σούζα μόνο του και γιούργια στον Δράμαλη όμως.
Θα μπορούσε να είναι μόνο του στην κατηγορία "Classic Wheelie Bike" :wave2:

sniper
06/09/2013, 13:55
Αυτό που καβάλαγε ο Κολοκοτρώνης άσχετε νέε, σε έπαιρνε απ΄το χεράκι, έκανε σούζα μόνο του και γιούργια στον Δράμαλη όμως.
Θα μπορούσε να είναι μόνο του στην κατηγορία "Classic Wheelie Bike" :wave2:

Πες τα ντε... τι έβγαζε τότε η ματρακοεταιρεια;

Σας μάθαμε να καβαλάτε και βγάζετε και γλώσσα τώρα, γατάκια.

buckley
06/09/2013, 14:04
Αυτό που καβάλαγε ο Κολοκοτρώνης άσχετε νέε, σε έπαιρνε απ΄το χεράκι, έκανε σούζα μόνο του και γιούργια στον Δράμαλη όμως.
Θα μπορούσε να είναι μόνο του στην κατηγορία "Classic Wheelie Bike" :wave2:

ΕΤΣΙ ,γιατί προς στιγμή ανησύχησα και είπα πάει αυτό το παιδί πήρε λάθος δρόμο... πάντως εσένα θυμάμαι σου-αρέ πιο πολύ το τρικολόρε.

devil's animal
06/09/2013, 16:24
Αυτό που καβάλαγε ο Κολοκοτρώνης άσχετε νέε, σε έπαιρνε απ΄το χεράκι, έκανε σούζα μόνο του και γιούργια στον Δράμαλη όμως.
Θα μπορούσε να είναι μόνο του στην κατηγορία "Classic Wheelie Bike" :wave2:

ναι, ναι 'νταξει....
σε λιγο θα μας πειτε οτι ειχε και πιο πολυ δυναμη απο το 650...
και καλυτερο πλαισιο, καλυτερα φρενα, αναρτησεις and so on...


καβαλαγατε τα νεουδια τον χαρο με το 80αρι πισω γραναζι, κανατε σουζιτσες με 50χλμ/ωρα και σας πηγαινε το σκατο στην καλτσουλα..:lol:

και μετα απορειτε γιατι σας λεμε Κολοκοτρωνηδες...:p:D

MG-KTiNoS
06/09/2013, 16:54
Ολα καλα αλλα με καποιο τροπο πρεπει ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ να αξιολογισουμε την καθε μηχανη...
Εκτος και αν δεν σε πειραζει να σου λεω σε μερικα χρονια οτι τα Τyphoon ειναι ισαξια με τις "κλασικες" βεσπες.

Ο ορθοτερος και αντικειμενικοτερος τροπος (οπως και στην τεχνη) ειναι η χρηματικη αξια καθε πραγματος.

Κοίτα το MV Agusta trakosadenjerοposo θα γίνει κλασικo και θα πάρει μεγάλη αξία
αλλά τι σχέσει έχει μ εμένα?
οκ απο περιέργεια ή ενδιαφερον μπορείς να το πα΄ρεις να το δεις.
Εγώ όμως με ΤΔΜ900 - ΧΤ600 έκανα τις βόλτες της αρκούδας και αυτά θα είναι τα δικά μου κλασικά.
Είχα και μια παλιά καψούρα με το GSXR1100 (90s) αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Γνώμη μου.

Σεβαστές οι ιδέες όλων φυσικά αλλά όταν ακούω μερικούς "κλασικούς" να μιλάν για μηχανάκια που μέχρι πριν μερικά χρόνια δεν ήξεραν ότι υπάρχουν...
Είναι κάπως.

byron
06/09/2013, 17:09
ναι, ναι 'νταξει....
σε λιγο θα μας πειτε οτι ειχε και πιο πολυ δυναμη απο το 650...
και καλυτερο πλαισιο, καλυτερα φρενα, αναρτησεις and so on...


καβαλαγατε τα νεουδια τον χαρο με το 80αρι πισω γραναζι, κανατε σουζιτσες με 50χλμ/ωρα και σας πηγαινε το σκατο στην καλτσουλα..:lol:

και μετα απορειτε γιατι σας λεμε Κολοκοτρωνηδες...:p:D

Κοίτα, devils...τα μηχανάκια και τα χλμ δεν ανακαλύφθηκαν την δεκαετία του 2000. Μια χαρά χλμ έβγαζαν τότε και στις τελικές τους και στις σούζες τους.

Και για να κάνεις σούζες δεν χρειάζεσαι δύναμη btw. Ροπή και στρωτό μοτέρ χρειάζεσαι. Οι σούζες με τσίτες και κόφτες, είναι για πουλμουρ στους άσχετους.

MG-KTiNoS
06/09/2013, 17:17
τι είναι πουλμουρ?
:D

Pan (dvs)
06/09/2013, 18:20
ναι, ναι 'νταξει....
σε λιγο θα μας πειτε οτι ειχε και πιο πολυ δυναμη απο το 650...
και καλυτερο πλαισιο, καλυτερα φρενα, αναρτησεις and so on...


καβαλαγατε τα νεουδια τον χαρο με το 80αρι πισω γραναζι, κανατε σουζιτσες με 50χλμ/ωρα και σας πηγαινε το σκατο στην καλτσουλα..:lol:

και μετα απορειτε γιατι σας λεμε Κολοκοτρωνηδες...:p:D

Ρε,τον εχει κανεις γειτονα, να τον παρει με τις πετρες?

sonic22
06/09/2013, 19:12
Κοίτα το MV Agusta trakosadenjerοposo
Δεν κοιταμε την τελικη τιμη αλλα την μεταβολη (το ποση αξια θα παρει οπως λεω).

Αν το ΤDM στα επομενα χρονια ανεβασει την αξια του 300% απο π.χ. 1000 σε 3000ευρο το αντιστοιχο agusta θα πρεπει να παει απο τα 7.000 στα 21.000 ευρο.
Αντιστοιχα και ενα αγωνιστικο που θα ξεκινησει με εξαψηφιο νουμερο τιμης αλλα ενδεχομενος να πεσει (εκτος και αν ηταν του rossi).

astroman76
06/09/2013, 20:07
ρε παιδια για τι πραγμα μηλατε εχουμε ηδη επρος μας μηχανακια που αν δειτε ποσο κανανε τοτε και τωρα θα καταλαβετε για πιο λογο ειναι κλασσικα και κρατανε αξια.. για τι TDM και XT μηλαμε?

παρτε παραδηγμα ενα TDM850 του 89 και ενα VFR750R του 89.. το ενα το βρησκεις με κανα 1000ρικο αν δουλεβει ακομα το κολομοτερ του.. το αλλο κατω απο 25.000 χλομο...


http://www.ebay.co.uk/itm/Yamaha-TDM-850-/251322034364?pt=UK_Motorcycles&hash=item3a83f5e8bc

http://www.ebay.co.uk/itm/1991-Honda-RC30-VFR750R-/251307660035?pt=UK_Motorcycles&hash=item3a831a9303

devil's animal
06/09/2013, 20:14
Κοίτα, devils...τα μηχανάκια και τα χλμ δεν ανακαλύφθηκαν την δεκαετία του 2000. Μια χαρά χλμ έβγαζαν τότε και στις τελικές τους και στις σούζες τους.


ναι, ρε byron ενταξει...καλα ηταν και τοτε, απλα δεν συγκρινονται με τα (πιο) καινουργια μοντελα...:)


Και για να κάνεις σούζες δεν χρειάζεσαι δύναμη btw. Ροπή και στρωτό μοτέρ χρειάζεσαι. Οι σούζες με τσίτες και κόφτες, είναι για πουλμουρ στους άσχετους.

οταν εγραφα δυναμη δεν εννοουσα μονο ιπποδυναμη, περιλαμβανει και την ροπη μεσα (κατι που το 650 εχει αφθονη)...και ενταξει καλη η σουζα λογω μεγαλου γραναζιου, αλλα ειναι ααααλλο πραγμα να σηκωνεις το μονοκυλινδρο με αλλαγη 2ας προς 3η και να εχεις καμια 120αρα χλμ στο κοντερ...:D

anyway, επειδη ειμαστε εκτος θεματος, σας αφηνω να συνεχισετε περι κλασσικων και την υπαρξη τους στο μελλον...
:beer::beer:

byron
06/09/2013, 20:42
τι είναι πουλμουρ?
:D

Πουλάει μούρη :D

sotos 8
07/09/2013, 06:01
Μια διευκρινιση , κατα τα γραφομενα σας βλεπω (στα δικα μου ματια) μια συνχυση μεταξυ ΚΛΑΣΙΚΟΥ , ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ , ΣΥΛΕΚΤΙΚΟΥ και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ . Το τι ειναι κλασικο ειναι καθορισμενο και εχει να κανει με χρονολογικα κριτηρια και την κατασταση γνησιοτητας.
Κλασικο για παραδειγμα θεωρειτε το παρακατω μηχανακι , με συναισθηματικη αξια για εμενα.
298751

MG-KTiNoS
07/09/2013, 10:04
α γειά σου...
:a46:

tifoso4ever
07/09/2013, 14:41
Μια διευκρινιση , κατα τα γραφομενα σας βλεπω (στα δικα μου ματια) μια συνχυση μεταξυ ΚΛΑΣΙΚΟΥ , ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ , ΣΥΛΕΚΤΙΚΟΥ και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ . Το τι ειναι κλασικο ειναι καθορισμενο και εχει να κανει με χρονολογικα κριτηρια και την κατασταση γνησιοτητας.
Κλασικο για παραδειγμα θεωρειτΑΙ το παρακατω μηχανακι , με συναισθηματικη αξια για εμενα.
298751

ΣΩΣΤΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΣΣΣΣΣ!!!!!!!! !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ΚΑΙ ΣΩΣΤΟΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΙ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ.......:beer:

dmf
07/09/2013, 15:45
Το monster (696, 796 klp) πιστεύω μπορεί να γίνει κλασσικό κάποτε.

Juohmaru!
07/09/2013, 18:33
Μια διευκρινιση , κατα τα γραφομενα σας βλεπω (στα δικα μου ματια) μια συνχυση μεταξυ ΚΛΑΣΙΚΟΥ , ΔΙΑΧΡΟΝΙΚΟΥ , ΣΥΛΕΚΤΙΚΟΥ και ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΙΚΗΣ ΑΞΙΑΣ . Το τι ειναι κλασικο ειναι καθορισμενο και εχει να κανει με χρονολογικα κριτηρια και την κατασταση γνησιοτητας.
298751

Συμφωνώ με το φίλο από πάνω...
Επειδή ακριβώς η έννοια του κλασσικού είναι... τεχνικώς καθορισμένη, ΟΛΑ τα σημερινά μηχανάκια μετά από 30 χρόνια θα θεωρούνται κλασσικά, εφόσον βρίσκονται σε εργοστασιακή κατάσταση φυσικά.... Άρα ο όρος Future Classic αφορά το κατα πόσο ένα μηχανάκι του σήμερα έχει τη δυναμική να γίνει κάποτε... συλλεκτικό! Και αυτό δεν αφορά απαραίτητα μόνο εξωτικές κατασκευές (πχ, Bimota) αλλα και απλά καθημερινά μηχανάκια που απλά "έχουν κάτι να πούν"... Θα εξηγηθώ με μερικά παραδείγματα...

Ένα V-Strom για παράδειγμα θα γίνει κάποτε κλασσικό, όμως δεν νομίζω να γίνει ποτέ συλλεκτικό (με κάθε σεβασμό προς το συμπαθές δίτροχο που άλλωστε υπήρξα κι εγώ στο παρελθόν κάτοχός του)!! Το ίδιο και για μια Africa Twin 750... Αντιθέτως η πρώτη Africa 650 που παράχθηκε μόλις για 2 χρόνια (1988-1989) και ηταν και η μόνη AT που έτρεξε και κέρδισε το Rally Dakar (στην κατηγορία Marathon, γι' αυτό και φέρει τα αυτοκόλλητα του HRC), πριν... χαμηλωσει και βαρύνει σαν 750, θεωρείται ήδη συλλεκτική...

Τελευταίο παράδειγμα -και το πιο τραβηγμένο ίσως- ενός future classic, που αποδεικνύει κατά τη γνώμη μου πως μια μηχανή για να γίνει συλλεκτική δεν είναι κατ' ανάγκη ούτε η ακριβότερη, ούτε η ομορφότερη, ούτε η καλύτερη.... απλά διαφορετική!

298764

Ζεύκας
08/09/2013, 04:02
Η ντροπή της Aprilia. Κατάρα στον Starck.

Bowleno
08/09/2013, 08:19
Η ντροπή της Aprilia. Κατάρα στον Starck.

Αν και apriliaκιας κι εγώ, όποτε τύχει να το πετύχω στον δρόμο στρέφω αλλού το βλέμμα μου :yuck::yuck::a04::a04:

buckley
08/09/2013, 08:38
Θυμάμαι τους BMWδάκηδες όταν βγήκε το Κ1 τι λέγανε και τώρα υποκλίνονται απαξάπαντες.
ΥΓ Περιμένω την άποψη του Βύρωνα για το Aprilia...

byron
08/09/2013, 13:33
ΥΓ Περιμένω την άποψη του Βύρωνα για το Aprilia...

Δεν το αντέχω... :tooth:

Καλός ο Starck για καμμιά ντιβανοκασέλλα, αλλά όταν μπλέκει η στυλιστική μπουρδολογία και το design του λεμονοστίφτη με μοτοσυκλέτες ή πλεούμενα άστο να πάει στο διάλο...
Τι να λέμε για το aprilia ρε παίδες. Εδώ ο mr.Apple έδωσε 100.000.000$ στον Starck για το παρακάτω έκτρωμα. :eek:

Ημαρτον λέμε, σαν πάγκος της λαικής είναι :tooth:

298776

Ζεύκας
08/09/2013, 14:16
Μια χάρη παρακαλώ: γίνεται ένας διαχειριστής να αφαιρέσει ένα σίγμα από τον τίτλο;

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 16:16
Εδώ ο mr.Apple έδωσε 100.000.000$ στον Starck για το παρακάτω έκτρωμα. :eek:298776

Να γιατί Microsoft!!!

298779

ggs
08/09/2013, 18:35
Μια χάρη παρακαλώ: γίνεται ένας διαχειριστής να αφαιρέσει ένα σίγμα από τον τίτλο;

νεανίες ...:lol:

298797

sonic22
08/09/2013, 20:21
Μια διευκρινιση [/ATTACH]
Κλασικα ειναι ολα ανω των 30 αιτων
Ενα κλασικο που εχει διαχρονικη ομορφια ή αξια, θα ειναι και συλλεκτικο.
Συλλεκτικο απο την αλλη μπορει να ειναι και ενα (ημι)αδιαφορο καματι μονο και μονο επιδει αποτελει τμημα μιας συλλογης ή μιας παραγωγης. Αν η συλλογη "σπασει" χανουν εντελος την αξια τους.

Ο μονος αντικειμενικος τροπος για να ξεχωρισουμε τα αξιολογα, απο τα αδιαφορα ειναι η προστιθεμένη αξια που αποκτουν (ή χανουν) χρονο με τον χρονο.
Δεν ειναι (και δεν πρεπει αν ειναι) ο μονος τροπος αξιολογισης, αλλα για να διαχωρισουμε τα καλα, τα κακα και τα αδιαφορα ειναι εξερετικος.

Απο εκει και περα το ποιο ειναι καλυτερα απο τα καλα ειναι θεμα γουστου και προτιμησεων.

Τα συνεσθηματικης αξιας ειναι εντελος αδιαφορα για ολους εκτος απο τον αμεσα ενδιαφερομενο και για αυτο η αξια τους ειναι χαμηλη.

astroman76
08/09/2013, 22:55
το VTRSP1 θα εχει συλεκτικη αξια? :D εχω και ενα GSXR400SP στο γκαραζ αυτο? Α και το Husqvarna WR400?

imitrelos
09/09/2013, 02:28
Και τα 3 θα εχουν κάποια αξία στο μέλλον πρώτο το husky γιατί πολλούς λόγους ειδικά αν είναι original και μετά το 400 και τέλος το vtr ( το sp1 όχι το sp2 )

Οι συλλέκτες έχουν μια συγκεκριμένη λογική και κάποια κριτήρια πχ κατι μη original ρίχνει την τιμή του και όσο πιο σπάνιο τόσο πέφτει και η τιμή

Ένα παράδειγμα μπορείς να βρεις Indian scout ίδιας χρονολογίας με 20000 και μπορείς να βρεις και με 100.000 και η πλάκα ότι μπορρι η ακριβή να είναι τίγκα στην σκουρια :-) original και ειδικά non restored με τα εργοστασιακά πράγματα ανεβάζει την τιμή

Επίσης ειδικές σειρές ( πρώτη παραγωγή η μικρή παραγωγή) ανεβάζουν την τιμή

Αλλο παράδειγμα στην Τσεχία αν θυμάμαι καλά βρήκε τύπος σε αποθήκη παλιόυ μαγαζιού που αγόρασε 4 Norton του κουτιού ( πραγματικά ήταν ακόμα στις ξύλινες κούτες με 0 χλμ χωρίς να εχουν δουλέψει ποτέ και ολα εργοστασιακά ) οι τιμές τους οταν δημοπρατηθηκαν ηταν στα ύψη

Bradipous
09/09/2013, 13:36
Και τα 3 θα εχουν κάποια αξία στο μέλλον πρώτο το husky γιατί πολλούς λόγους ειδικά αν είναι original και μετά το 400 και τέλος το vtr ( το sp1 όχι το sp2 )

Οι συλλέκτες έχουν μια συγκεκριμένη λογική και κάποια κριτήρια πχ κατι μη original ρίχνει την τιμή του και όσο πιο σπάνιο τόσο πέφτει και η τιμή

Ένα παράδειγμα μπορείς να βρεις Indian scout ίδιας χρονολογίας με 20000 και μπορείς να βρεις και με 100.000 και η πλάκα ότι μπορρι η ακριβή να είναι τίγκα στην σκουρια :-) original και ειδικά non restored με τα εργοστασιακά πράγματα ανεβάζει την τιμή

Επίσης ειδικές σειρές ( πρώτη παραγωγή η μικρή παραγωγή) ανεβάζουν την τιμή

Αλλο παράδειγμα στην Τσεχία αν θυμάμαι καλά βρήκε τύπος σε αποθήκη παλιόυ μαγαζιού που αγόρασε 4 Norton του κουτιού ( πραγματικά ήταν ακόμα στις ξύλινες κούτες με 0 χλμ χωρίς να εχουν δουλέψει ποτέ και ολα εργοστασιακά ) οι τιμές τους οταν δημοπρατηθηκαν ηταν στα ύψη

Μαλλον εννοεις οσο πιο σπανιο τοσο ανεβαινει η τιμη.

Σε ολα τα παλια - συλλεκτικα αντικειμενα ισχυουν αυτα, οσο πιο κοντα στην αρχικη του κατασταση ειναι κατι τοσο μεγαλυτερη αξια εχει.
Αν υποστει καποια επεξεργασια, ανακατασκευη, καθαρισμο, αναπαλεωση κλπ (και) τοτε πεφτει η αξια του.

imitrelos
09/09/2013, 15:57
ναι αυτό εννοώ εγραφα απο το κινητό και τα πράγματα γίνονται δύσκολα

εκτός βέβαια απο τήν σπανιότητα παίζουν και άλλα πράγματα
π.χ είναι πρώτη σειρά , όταν βγήκε είχε κάποιο ιδιαίτερο αντίκτηπο στήν αγορά ( σπάνια η NR αλλά άν έχεις πχ αριθμό πλαισίου 0001 ε τότε καταλαβαίνεις )

άλλο κλασικό παράδειγμα είναι το ducati supermono η τιμή του είναι στα ύψη και κανενας δέν πουλάει και απο όταν βγήκαν μερικά άν θυμάμε καλά supermono καινούρια ( φτιαγμένα σήμερα ) η τιμή τών original ανέβηκαν περισσότερο

εγώ πάντος μια v-due θα ήθελα να τήν βάλω στο σαλόνι μου :smokin:

astroman76
09/09/2013, 16:42
το αφεντικο μου αμερικη εχει 2 συπερμονο και 2 750σσ πρασινο σκελετο.... επισης bayliss 998 F1 750 ΤΤ2 ΤΤ1 και πολλα αλλα!

sapila racing
09/09/2013, 16:44
το αφεντικο μου αμερικη εχει 2 συπερμονο και 2 750σσ πρασινο σκελετο.... επισης bayliss 998 F1 750 ΤΤ2 ΤΤ1 και πολλα αλλα!

Kαι στην Ελλάδα υπαρχουν όλα αυτα astro.
Απλά δεν φαίνονται πουθενα. ;)

buckley
09/09/2013, 19:13
Δεν το αντέχω... :tooth:

Καλός ο Starck για καμμιά ντιβανοκασέλλα, αλλά όταν μπλέκει η στυλιστική μπουρδολογία και το design του λεμονοστίφτη με μοτοσυκλέτες ή πλεούμενα άστο να πάει στο διάλο...
Τι να λέμε για το aprilia ρε παίδες. Εδώ ο mr.Apple έδωσε 100.000.000$ στον Starck για το παρακάτω έκτρωμα. :eek:

Ημαρτον λέμε, σαν πάγκος της λαικής είναι :tooth:

298776

Μάλλον πολεμικό του Αμερικανικού εμφυλίου...

buckley
09/09/2013, 19:14
Kαι στην Ελλάδα υπαρχουν όλα αυτα astro.
Απλά δεν φαίνονται πουθενα. ;)


Ανοίχτε ρε κανά μουσείο λέμε !

MG-KTiNoS
09/09/2013, 19:28
το αφεντικο μου αμερικη εχει 2 συπερμονο και 2 750σσ πρασινο σκελετο.... επισης bayliss 998 F1 750 ΤΤ2 ΤΤ1 και πολλα αλλα!

http://www.firemuseum.gr/uploads/fckeditor/episkeceis/uid000001_20081125020804093b1ef4.jpg

Αυτός στη μέση δεξια με το μούσι και το τζιν που θυμίζει τον Οβελίξ να δεις ΠΟΣΑ έχει...

(για Ελλάδα είναι α π ι σ τ ε υ τ ο)
;)

byron
09/09/2013, 19:51
Ανοίχτε ρε κανά μουσείο λέμε !

Μπα...μοναχοφαγάδες (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=110695&page=4&p=1875877&viewfull=1#post1875877) ρπμ...

astroman76
09/09/2013, 22:45
ειμαι τυχερος που ειδα να ανακατασκεβαζουν ενα με 100% ΟΕΜ εξαρτηματα..... (καρτερ κτλ)

298951

298952

notakos600
11/09/2013, 15:38
Το κάθε μηχανάκι θεωρείται κλασικό από τον καθένα, βάση εμπειριών, βιωμάτων, κ@ύλας και φυσικά ηλικίας.

sernodas2
14/09/2013, 09:51
μετα απο 16χρονια συμβιώσεις.......... σε 5-6 χρονακια:):)
299316

sapila racing
14/09/2013, 11:02
ειμαι τυχερος που ειδα να ανακατασκεβαζουν ενα με 100% ΟΕΜ εξαρτηματα..... (καρτερ κτλ)

298951

298952

Δεν το εχω ξαναδεί ετσι λυμένο το Supermono.
Ωραίες φωτό Astro. :eek:

christof40
15/09/2013, 10:18
ειμαι τυχερος που ειδα να ανακατασκεβαζουν ενα με 100% ΟΕΜ εξαρτηματα..... (καρτερ κτλ)

298951

298952

κοσμημα ειναι το ατιμο:uplate:

RORY FOR EVER
29/10/2013, 00:13
Μετα την κλασικη σειρα των r25, r26, κλπ ισως μονο το sr400-sr500 της ΓΙΑΜΑΧΑ...ΚΑΙ ισως καποιες HD SPORSTER HUGGER...