PDA

View Full Version : Πότε λήγουν τα ελαστικά μηχανής;



Nemoukos
05/09/2013, 22:35
Βρήκα από έναν γνωστό του πατέρα μου που εμπορεύετε ελαστικά, τα dunlop sportmax με 200 ευρό το ζευγάρι καινούργια.Εγώ είμαι λίγο επιφυλακτικός γιατί δεν παίζει να είναι τόσο φτηνά.Εγώ τα βρίσκω από το ίντερνετ γύρω στα 300.Μου λέει ότι είναι καινούργια άλλα το μπροστα ελαστικό είναι από Δεκέμβριο του 11 και το πίσω από Απρίλιο του 12.Δεν καταλαβαίνω πως γίνεται κάτι τέτοιο για βοηθήστε με λίγο γιατί από όσο ξέρω τα λάστιχα μετά τους 8 μήνες αρχίζουν και χάνουν την απόδοσή τους.

AUFGEBRACHT
05/09/2013, 22:58
Η σταθερά είναι πως όλα τα λάστιχα είναι κατασκευασμένα από καουτσούκ, από εκεί και πέρα η διάρκεια ζωής τους εξαρτάται από πολλούς παράγοντες όπως σωστή πίεση, φορτίο, τύπος οδοστρώματος που κινείται η μηχανή, τρόπος οδήγησης του αναβάτη, κλιματολογικές συνθήκες... Κάπου είχα διαβάσει πως 1 χρόνος αποθήκευσης ισούται με 3 εβδομάδες χρήσης, αλλά το α και το ω είναι ο τρόπος με τον οποίο έχει αποθηκευτεί ένα ελαστικό, παράγοντας συνήθως παντελώς άγνωστος. Αυτό ότι μετά τους 8 μήνες τα λάστιχα αρχίζουν και χάνουν την απόδοσή τους πρώτη φορά το ακούω να είμαι ειλικρινής, τα προηγούμενα λάστιχα που είχα τα φόραγα 4 χρόνια πάνω με σωστή συντήρηση και ευλαβική και ποτέ δε με προβλημάτισαν...

Τα λάστιχα δεν έχουν ημερομηνία λήξης σαν τα γιαούρτια, μπορεί να έχουμε το ίδιο λάστιχο με ίδια ημερομηνία παραγωγής, εσύ να αφήνεις την μηχανή χειμώνα καλοκαίρι εκτεθειμένη, να μην κοιτάς πιέσεις και να τα αλλάξεις σε 1 χρόνο, εγώ πάλι μπορεί να ελέγχω τακτικά τις πιέσεις, να κουκουλώνω τη μηχανή και τα λάστιχα να μην είναι εκτεθειμένα και να τα κρατήσω 3-4 χρόνια. Οπότε απόλυτη απάντηση βάσει χρονικού διαστήματος δεν υπάρχει νομίζω. Εγώ τα αλλάζω όταν αρχίζω να μην τα εμπιστεύομαι...

nikvolos
05/09/2013, 23:02
Ποιος λέει οτι τα λάστιχα χάνουν απόδοση μετά τους 8 μήνες;;; Αν ειναι σωστά αποθηκευμένα (σε σταθερή θερμοκρασία, όχι ήλιος, όχι το ένα "πάνω στο άλλο" κ.λ.π.) μπορούν να διατηρηθούν πριν μπουν στη μοτο, για μεγάλο χρονικό διάστημα, μπορεί και δυο χρόνια. Φυσικά όσο πιο φρέσκα τόσο το καλύτερο...

7gibernau
05/09/2013, 23:29
Και το να είναι πολύ φρέσκα δεν είναι πολύ καλό!
Ερώτηση, πως το καταλαβαίνουμε ότι δεν ήταν καλά διατηρημένΑ τα λάστιχα?στη ζυγοσταθμηση??
Ερώτηση 2, αν είναι "παλιά"κάνα δύο χρονών δηλαδή αλλά σωστά διατηρημένΑ τι πρόβλημα θα υπάρξει??δε θα κρατάνε η θα φθαρουν ποιο γρήγορα??

Βασικά εγώ έχω παλιό λάστιχο πάνω, αλλά αύριο θα τα αλλάξω, ναι ναι το τυονο θα βγει ξανά στο δρομο, με γομες πάλι του 2011.
4 χρόνια με του 2008 πάνω δεν είχα κανένα πρόβλημα, το κυκλοφορουσα και κράταγε σαν καινούριο.
Τώρα θα μου πείτε ότι απαντάω μόνος μου σε αυτά που ρώτησα αλλά θέλω να ακούσω και άλλες γνώμες ή εμπειρίες....
Super corsa για να γουστάρουμε....

Dbnn
05/09/2013, 23:51
http://www.youtube.com/watch?v=ERDIsONgSCQ

Μια ιδέα για το φθηνό καινούριο.... ;)

Bradipous
06/09/2013, 09:25
http://www.youtube.com/watch?v=ERDIsONgSCQ

Μια ιδέα για το φθηνό καινούριο.... ;)

Δε νομιζω πως γινετε αυτο για ελαστικα μοτο.

menos
06/09/2013, 09:57
Έχω ακούσει πως παίζει και μεγάλο ρόλο ο τρόπος αποθήκευσης τους.
Κανονικά, τα λάστιχα που κάθονται στα ράφια σε όρθια θέση πρέπει να γυρίζουν ανα διαστήματα, αν δεν υπάρχει κάποιος άνθρωπος να τα γυρίζει (ας πούμε μια φορά την εβδομάδα), το λάστιχο αρχίζει να στραβώνει (σχετικά)..
Ύστερα απο ενα 6μηνο στο ράφι ακινητοποιημένο, το λάστιχο μπορεί άνετα να έχει χάσει την αρχική του μορφή και να αρχίσει να γίνεται οβάλ.
Μπορεί να μην είναι αισθητό στο μάτι, αλλά ενδέχεται όταν το τοποθετήσεις στην μηχανή, να αρχίσουν τα παρατράγουδα, κάτι που γίνεται ιδιαίτερα αισθητό στον μπροστινό τροχό.
Φαντάσου πως θα είναι αν το ελαστικό κάθεται στο ράφι 1 χρόνο...

7gibernau
06/09/2013, 10:31
Σε λίγο θα ξέρουμε...
Αν και το έχω ξανα κάνει και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα.

zannisvel
06/09/2013, 10:45
Τα ελαστικα ερχονται απο το εργοστασιο με μια στρωση απο κερι ετσι ωστε να μπορουν να αποθηκευτουν για πολυ καιρο. Ο λογος ειναι να μεινουν κλειστοι οι ποροι και να μην "ξεραθουν". Αλλα καλο ειναι να μην ξεπερασουν τα 4 χρονια. Αλλα αν ελεγχθουν απο ειδικο, και δεν δειχνουν σημαδια γηρανση τοτε εισαι οκ.

mikes
06/09/2013, 20:23
http://www.youtube.com/watch?v=ERDIsONgSCQ

Μια ιδέα για το φθηνό καινούριο.... ;)

φιλε εισαι 1000% ακυρος! αυτο το πραγμα που παρουσιαζει το βιντεο που εβαλες λεγεται αναγομωση και γινεται ΜΟΝΟ σε φορτηγα ελαστικα καθως και σε ελαστικα οχηματων βοιμηχανικης χρησης, και δεν πωλουνται μετα σαν καινουρια! η διαδικασια εχει ως εξης: πας εσυ τα φθαρμενα ελαστικα του φορτηγου σου, και εφ'οσον τα "σωματα" δεν εχουν κανενα προβλημα, τοποθετουν πανω τους νεο πελμα!
αυτη η διαδικασια, σε καμια περιπτωση δεν γινεται σε επιβατικα ελαστικα και ελαστικα μοτο! καθως αυτα δεν ειναι σχεδιασμενα για κατι τετοιο!

nikvolos
07/09/2013, 15:52
Σωστός ο αποπάνω! Ειναι αυτά τα κομμάτια που βλέπουμε στους δρόμους να έχουν ξεκολλήσει και ειναι κίνδυνος θάνατος... Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται :nono:

mikes
07/09/2013, 16:36
Σωστός ο αποπάνω! Ειναι αυτά τα κομμάτια που βλέπουμε στους δρόμους να έχουν ξεκολλήσει και ειναι κίνδυνος θάνατος... Κανονικά θα έπρεπε να απαγορεύεται :nono:

και εσυ εισαι λαθος! τα φορτηγα ελαστικα ειναι σχεδιασμενα να δουλευουν με καποια συγκεκριμενη πιεση, και μεχρι καποιο συγκεκριμενο φορτιο! φαντασου λοιπον ενα φορτηγο ελαστικο που δουλευει με τη μιση πιεση και αρκετα υπερβαρο! δεν φταιει η αναγομωση για τα κομματια που βλεπεις στο δρομο! η αμελεια και η ανευθυνοτητα των οδηγων/ιδιοκτητων φταιει...

mikes
07/09/2013, 16:43
Η σταθερά είναι πως όλα τα λάστιχα είναι κατασκευασμένα από καουτσούκ........ εκτος απο αυτο, καθως πλεον το καουτσουκ στο μιγμα της γομας ουτε 30% δεν ειναι, το αλλο 70 ειναι συνθετικα υλικα, (εξου και εχει αυξηθει αρκετα η διαρκεια ζωης, η προσφυση και η χιλιομετρικη αποδοση) σε ολα τα υπολοιπα που αναφερεις εισαι 1000% σωστος, και μπορω να πω οτι ειναι ισως και η πιο ολοκληρωμενη απαντηση!

bulmont
07/09/2013, 18:27
H διάρκεια ζωής των ελαστικών ειναι άν θυμάμαι καλά έξι (6) χρόνια, από την ημερομηνία κατασκευής τους.
Οταν όμως τοποθετηθούν έχουν μόνο δύο χρόνια ή περίπου 15000 χλμ (σε κανονική χρήση) Εχουν δηλαδή
την συμπεριφορά που έχουν και οι κονσέρβες. Απ' όταν ανοιχτεί μιά κονσέρβα πρέπει σε σύντομο χρόνο να
καταναλωθεί. Ακριβώς αυτό συμβαίνει και με τα λάστιχα. Τα φόρεσες, δούλεψαν, ζεστάθηκαν, πάγωσαν,
βράχηκαν, αρχίζει η διαδικασία φθοράς τους που είναι μη αναστρέψιμη...........

Και άσε τα παπούδια να τα σκεπάζουν με χαρτόνια μην τους τα κάψει ο ήλιος.............

Και φυσικά δεν έχει καμμιά σημασία άν ένα λάστιχο τριών χρονών έχει κάνει λίγα χλμ ή
έχει ψωμί ακόμα στην γόμα του. Εχει πάψει πλέον να είναι σωστό λάστιχο....

manosamos
07/09/2013, 18:35
Περυσι αγορασα ενα CBR 600 απο μελος του ΜΟΤΟ.
H μηχανη ηταν παρατημενη 3+ χρονια εκτεθημενη κλπ.
Εβαλα τις αναρτησεις της στο Βαραντερο πακετο με τα παλια λαστιχα(Dot 2005).Tα λαστιχα σχεδον απατητα.Ηταν τα Bridgestone Battllax ΒΤ14.
Πηγα ΚΤΕΟ και πιστευα οτι θα με κοψουνε.Ο τυπος μου λεει οκ εισαι στα παντα.
Ρε φιλε οκ,αλλα τα λαστιχα ειναι του 2005 πως και περασα?
Κυριε μου λεει,δεν παιζει ρολο η χρονολογια,αλλα το οτι ο συντελεστης τριβης των ελαστικων ειναι κατα πολυ μεσα στα στνταρ που ζηταμε.Το μηχανημα τα βρηκε οκ............:smokin:

Αναρωτιεμε μετα απο αυτο μηπως τελικα ψυριζουμε την μαιμου με τις ημερομηνιεςς και τα ληγμενα?
Να σημειωσω οτι οσο φορουσα τα λαστιχα αυτα δεν ειχα θεμα αστθειας κλπ.

akis_trevor
07/09/2013, 19:15
εγω απο προσωπικη πειρα θα πω:καλυτερα φαγωμενα παρα ξερα!(σε νορμαλ βαθμο και τα 2,οχι με λινα εξω πχ).
ειχα στο fazer pilot road 2,αν σου δειξω φωτο με το πελμα τους μετα απο 14-15.000 χλμ θα πεις ειναι μια χαρα...σε κλειστο στροφιλικι δεν κραταγανε τπτ.ειχαν περασει 2 χρονια.βεβαια δεν τα πολυφυλαγα απο ηλιο και βροχη.

simple76
25/11/2016, 22:23
εκτος απο αυτο, καθως πλεον το καουτσουκ στο μιγμα της γομας ουτε 30% δεν ειναι, το αλλο 70 ειναι συνθετικα υλικα, (εξου και εχει αυξηθει αρκετα η διαρκεια ζωης, η προσφυση και η χιλιομετρικη αποδοση) σε ολα τα υπολοιπα που αναφερεις εισαι 1000% σωστος, και μπορω να πω οτι ειναι ισως και η πιο ολοκληρωμενη απαντηση!

mike έχω μια απορία και ρωτάω εσένα γιατι βλέπω το κατεεις , αν τα λάστιχα είναι 3 και 4 μηνών (28/16 και 34/16) έχουμε θέμα η είναι οκ σαν ημερομηνία ?

mikes
25/11/2016, 22:33
mike έχω μια απορία και ρωτάω εσένα γιατι βλέπω το κατεεις , αν τα λάστιχα είναι 3 και 4 μηνών (28/16 και 34/16) έχουμε θέμα η είναι οκ σαν ημερομηνία ?
κανενα απολυτως... απλα ορισμενα μοντελα (συνηθως καποια που "γυαλιζουν" λιγο παραπανω), ΙΣΩΣ να χρειαστουν λιιιιιγο παραπανω προσοχη ειδικα στα φρενα για τα πρωτα 50-100 χλμ μεχρι να φυγει η κρουστα με τα συντηριτικα που τους βαζουν απ'το εργοστασιο.. συνηθως στα 6μηνου και μετα εχει ηδη στεγνωσει οποτε δεν υπαρχουν τετοια θεματα...

simple76
26/11/2016, 11:16
κανενα απολυτως... απλα ορισμενα μοντελα (συνηθως καποια που "γυαλιζουν" λιγο παραπανω), ΙΣΩΣ να χρειαστουν λιιιιιγο παραπανω προσοχη ειδικα στα φρενα για τα πρωτα 50-100 χλμ μεχρι να φυγει η κρουστα με τα συντηριτικα που τους βαζουν απ'το εργοστασιο.. συνηθως στα 6μηνου και μετα εχει ηδη στεγνωσει οποτε δεν υπαρχουν τετοια θεματα...


να σε καλά φίλος θα τα βάλω και θα τους κάνω ενα καλό στρώσιμο στην αττική οδό,σε ευχαριστώ πολυ

WiSe
26/11/2016, 11:18
Καταλαβαινω το οικονομικο στριμωγμα που πιθανον να εχεις φιλε μου αλλα καλον ειναι να μη ρισκαρεις τοσο... Βαλε φρεσκο λαστιχακι και μιας και ειναι γνωσος του μπαμπα σου πεστου να σου κανει καλυτερη τιμουλα... Αν δε μπορει ψαξε καποιον φθηνοτερο!

akis_trevor
26/11/2016, 12:36
Καταλαβαινω το οικονομικο στριμωγμα που πιθανον να εχεις φιλε μου αλλα καλον ειναι να μη ρισκαρεις τοσο... Βαλε φρεσκο λαστιχακι και μιας και ειναι γνωσος του μπαμπα σου πεστου να σου κανει καλυτερη τιμουλα... Αν δε μπορει ψαξε καποιον φθηνοτερο!

Πόσο "μαρεσει" που διαβάζουν μερικοί το πρωτο ποστ και τα υπόλοιπα στα @@ τους.
Ούτε καν ημερομηνία..:wave2:

mikes
26/11/2016, 18:54
Καταλαβαινω το οικονομικο στριμωγμα που πιθανον να εχεις φιλε μου αλλα καλον ειναι να μη ρισκαρεις τοσο... Βαλε φρεσκο λαστιχακι και μιας και ειναι γνωσος του μπαμπα σου πεστου να σου κανει καλυτερη τιμουλα... Αν δε μπορει ψαξε καποιον φθηνοτερο!απο τοτε που δημοσιευτηκε το θεμα, παιζει να τα εχει αλλαξει άλλες 2 φορες μεχρι τωρα..

WiSe
27/11/2016, 17:36
Πόσο "μαρεσει" που διαβάζουν μερικοί το πρωτο ποστ και τα υπόλοιπα στα @@ τους.
Ούτε καν ημερομηνία..:wave2:

Ουδης αλανθαστος!

bulmont
27/11/2016, 17:42
Ουδης αλανθαστος!



Δεν το είπες καλά...........


''Ουδείς άσφαλτος'' που έχει πεί και η μεγάλη αοιδός.......:bawl::bawl:

WiSe
27/11/2016, 17:46
Δεν το είπες καλά...........


''Ουδείς άσφαλτος'' που έχει πεί και η μεγάλη αοιδός.......:bawl::bawl:

Που παρ'ολα αυτα ηταν και σωστη! :p:lol:

sniper
28/11/2016, 10:42
Καταλαβαινω το οικονομικο στριμωγμα που πιθανον να εχεις φιλε μου αλλα καλον ειναι να μη ρισκαρεις τοσο... Βαλε φρεσκο λαστιχακι και μιας και ειναι γνωσος του μπαμπα σου πεστου να σου κανει καλυτερη τιμουλα... Αν δε μπορει ψαξε καποιον φθηνοτερο!


Λάστιχα που φορέθηκαν φρεσκότατα, στην 6ετία που έμειναν πάνω στο μηχανάκι είχαν μια χαρά συμπεριφορά, οκ, εκεί στον 5ο χρόνο άρχισαν να γλυστράνε λίγο... Τα λινά θα ήταν...

Μην τρελένεστε τόσο για κάτι μήνες.

leo1964
28/11/2016, 11:52
Στην πενταετία και μένα μου έκαναν κολπάκια