PDA

View Full Version : Στρωσιμο καινουριου CBF 600



Pattaya boy
06/09/2013, 00:45
Σε λιγες μερες θα γινω ο ευτυχης κατοχος ενος CBF 600. Θα ηθελα την γνωμη οσον καβαλανε τη συγκεκρημενη μηχανη για τον τροπο που το στρωσανε. Ποιες ειναι οι διαδικασιες για ενα σωστο στρωσιμο και τι πρεπει να προσεξω? Εψαξα λιγο να βρω σχετικο ποστ αλλα βρηκα μονο για τα καμπιλατερατα.
Και κατι αλλο βρε παιδια! Μαυρο η ασπρο? Σε λιγο το παραγγελνω και ειμαι ακομα σε διλημα :)
Ειμαι 1.85 υψος και 80 κιλα. Θα ειναι βολικο σε ταξιδια για τον σωματοτιπο μου?
Ευχαριστω εκ τον προτερον ;)

notakos600
06/09/2013, 07:57
Άσπρο θα διάλεγα εγώ, διαφέρει από το πλήθος.
Στρώσιμο, τα πρώτα 1000χλμ συντηρητικά χωρίς στροφές στα κόκκινα, όχι ζόρισμα με μεγάλη σχέση στο κιβώτιο-λίγες στροφές και ζωντανό δούλεμα του μοτέρ.
Αυτά τα πρώτα χλμ συνήθως καθορίζουν την μακροζω'ί'α του μοτέρ.
Από ύψος μια χαρά σε κόβω και για ταξίδια ταμάμ το 600αράκι.
Καλοβολτάριστο και καλολάσπωτο όταν με το καλό το παραλάβεις.

Sapadak
06/09/2013, 08:00
Δες εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=23933&p=418419&viewfull=1#post418419)

DrBig
06/09/2013, 08:36
To μοτερ σου εχει ηδη δουλεψει στα κοκκινα στο δυναμομετρο πριν μονταριστει στην μηχανη σου. Αν παντως αμφιβαλλεις για αυτο, τοτε ζεστανε το καλα, βρες ενα βουνισιο ανηφορικο κομματι και πιες του το αιμα, ανεβοκατεβαζοντας συνεχεια ταχυτητες και στροφες. κανα μισαωρο ειναι οτι πρεπει. Μετα, αλλαξε λαδια και φιλτρο και αφησε το να κρυωσει για ενα 24ωρο. Επανελαβε αλλη μια φορα και θα εχεις ενα τελεια στρωμμενο μοτερ.

iliasfyntanidis
06/09/2013, 10:46
Το πιθανότερο ειναι το manual να λεει 500 χιλιόμετρα ηρεμης οδήγησης.Το δικό μου CB900 ετσι έλεγε.Το manual της Honda επίσης δεν προτείνει ούτε ιξωδες αλλα αφήνει εσένα να το αποφασίσεις ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία περιβάλλοντος.
Εαν θες να κανεις κατι διαφορετικό και πιο σωστο,στρωστο σε επαρχιακό οδικό δίκτυο και κανε 3 αλλαγές λαδιων σε διάστημα 1500 χιλιομέτρων.Η Επιδαυρος ειναι ιδανική για αυτήν την δουλεια.Θα δουλέψουν κινητήρας,κιβώτιο,φρένα,αναρτήσεις και φυσικα εσυ.
Το στροφόμετρο χώρισε το σε σε 3 περιοχές.Τα πρώτα χιλιόμετρα πήγαινε μεχρι της 4000 στροφές τα επόμενα 500 μεχρι τις 7000 στροφές και τα τελευταία 500 κανε ανοίγματα μεχρι το όριο στροφών που ορίζει ο κατασκευαστής.
Προτίμησε ενα επωνυμο ορυκτελαιο για στρωσιμο και όχι full synthetic.
Εαν θες να βγάλεις μερικά αλογακια παραπάνω κανε το στρωσιμο που σου προτείνει ο απο πανω.Κλασσικη συνταγή για στρωσιμο μοτέρ που θα πάρουν μέρος σε αγώνες με μοτοσικλέτες παραγωγής.

harris_x
06/09/2013, 11:30
Εγώ θα έκανα ακριβώς αυτο που λέει ο κατασκευαστής ;)


... και θα επέλεγα λευκό.



Κατα τα άλλα, με το καλό το νέο μηχανάκι και πάντα με πλήρη και σωστό εξοπλισμό :beer:

Pattaya boy
07/09/2013, 09:13
Ευχαριστω παιδια για τις ευχες και τις συμβουλες! Τελικα ασπρακι το παρηγγειλα. Απο οτι καταλαβα σε γενικες γραμμες για τα πρωτα 1000χλμ χαλαρες βολτες μεχρι 4000 στροφες σε επαρχιακο δυκτιο και μετα σταδιακο ανοιγμα. Να κανω και δυο ερωτισουλες σκομα. Δυκαβαλο μπορω να παρω απο την αρχη η μετα απο καποια χιλιομετρα? Επιρεαζει το στρωσιμο?
Ο αντιπροσωπος με βαζει συναγερμο patrol, γιατι λεει συνδεεται κατευθειαν σε φισα και εχει και servise στην Θεσσαλονικη. Να τον βαλω η να προτιμησω κατι ποιο ποιοτικο π.χ. scorpions? Δεν θελω ομως με τιποτα να κοπουν καλωδια για να συνδεθει ο συναγερμος. Αν συνδεεται με φισα ο εν λογω μπορει να τον προτιμησω, αλλιως patrol. Εχει κανεις ιδεα περι αυτου?:)

AUFGEBRACHT
07/09/2013, 11:01
Εγώ θα έκανα ακριβώς αυτο που λέει ο κατασκευαστής ;)

Αυτό και μόνο αυτό!!!

dmf
07/09/2013, 11:36
Φυσικά και μπορείς δικάβαλο.
Βάλε τον scorpio. Υπάρχουν και εξτρα φίσες για να ταιριάξει χωρίς κοψίματα.

DoctoR_k6
07/09/2013, 11:38
600 ειναι, οχι 50αρι!!! Κανε οτι λεει μεσα το βιβλιαρακι σου κ δεν θα εχεις θεμα.
Καλα χλμ με προσοχη!!

Lioulios
07/09/2013, 15:38
Kαλόβολτο το εργαλείο Κωστή . Να το χαρείς όσο δεν πάει και χαίρομαι που το πήρες άσρπρο !!

:beer:

Pattaya boy
09/09/2013, 00:58
Παιδια ξερει καποιος να μου προτεινει ενα αξιοπιστο μαγαζι που να πουλαει και να εγκαταστει συναγερμους scorpio στη Θεσσαλονικη? Καποιο μαγαζι που να εχει εμπειρια σε εγκαταστασεις συναγερμων σε μηχανες.
Το μηχανακι ειναι καινουριο και οπως καταλαβενεται δεν θελω να πεσω σε κανεναν τσαπατσουλη επαγγελματια που να μην εχει την αναλογη εμπειρια και μου το κανει καμια ζημια.

irinia
09/09/2013, 07:30
AYTH H ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΣΑ............


Δέν καταλαβαίνετε ότι τό νά κουμπώνει ένας συναγερμός σέ μιά φύσσα ,είναι σάν νά λές στόν κλέφτη
βάλε τή γείωση καί φύγε..??
Ότι πιό άπλό καί εύκολο τό νά βγάλει κάποιος αύτή τήν περίφημη φύσσα άν βρεί πρόσβαση γρήγορη,
νά κουμπώσει μετά τήν έργοστασιακή γείωση πού προφανώς θά έχει μαζί του πηγαίνοντας νά κλέψει
τό συγκεκριμμένο μηχανάκι καί άντίο σας.....!!!
Ένας καλός μάστορας πού ξέρει τί κάνει θά κλειδώσει τή μηχανή μέ τό συναγερμό σωστά καί εύκολα.
Όμως ό κάθε κλέφτης δέν θά κάτσει νά ψάχνει μέ τό πολύμετρο πού πάει τό κάθε καλώδιο γιά νά τόν
άφοπλίσει.
Παγιδεύτε τή σέλλα σας μέ ένα μπουτόν ώστε σέ άπόπειρα παραβίασης νά χτυπήσει άμέσως.
Βάζετε τόν συναγερμό σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης ώστε νά μήν τόν ψακάσουν άμέσως μέ κάποιο
σπρέυ γιά νά σταματήσει νά φωνάζει.
Όχι κάτω άπό τή σέλλα σέ κοινή θέα..!!
ΟΧΙ ΦΥΣΣΑ....!!!
Τά μαστόρια ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ, άκόμα καί οί πωλητές στά μαγαζιά έχουν γίνει έγκαταστάτες συναγερμών
μέ τό παραμύθι αύτής τής φύσσας,ή όποία είναι πολύ βολική γιά τόν κάθε άσχετο.
Ένα κολλητήρι καλό, καλάϊ ,ένας καλός ήλεκτρολόγος,ένα πολύμετρο καί κάποιες γνώσεις...!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ........έτσι βάζω τούς συναγερμούς στά μηχανάκια.
ΜΕΤΑ, καί μετά PATROL αύτοί είναι καί μέ τή σειρά πού τούς έγραψα ή άξιολόγηση τους.
Μέ τούς patrol ναί θά έξυπηρετηθείτε καλύτερα αύτή είναι ή έμπειρία μου,οί ΜΕΤΑ όμως είναι
πιό ποιοτικοί μέ καλύτερες λειτουργίες.
Άξιόπιστοι κι οί δύο στά καλά τους μοντέλλα όχι τά φθηνιάρικα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα αύτός ό Σκορπιός μέ τα περιφερειακά ραντάρ καί τούς παππάδες πού κάνει..??
Δέν τόν ξέρω......

McGyver
09/09/2013, 07:35
AYTH H ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΤΗ ΦΥΣΣΑ............


Δέν καταλαβαίνετε ότι τό νά κουμπώνει ένας συναγερμός σέ μιά φύσσα ,είναι σάν νά λές στόν κλέφτη
βάλε τή γείωση καί φύγε..??
Ότι πιό άπλό καί εύκολο τό νά βγάλει κάποιος αύτή τήν περίφημη φύσσα άν βρεί πρόσβαση γρήγορη,
νά κουμπώσει μετά τήν έργοστασιακή γείωση πού προφανώς θά έχει μαζί του πηγαίνοντας νά κλέψει
τό συγκεκριμμένο μηχανάκι καί άντίο σας.....!!!
Ένας καλός μάστορας πού ξέρει τί κάνει θά κλειδώσει τή μηχανή μέ τό συναγερμό σωστά καί εύκολα.
Όμως ό κάθε κλέφτης δέν θά κάτσει νά ψάχνει μέ τό πολύμετρο πού πάει τό κάθε καλώδιο γιά νά τόν
άφοπλίσει.
Παγιδεύτε τή σέλλα σας μέ ένα μπουτόν ώστε σέ άπόπειρα παραβίασης νά χτυπήσει άμέσως.
Βάζετε τόν συναγερμό σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης ώστε νά μήν τόν ψακάσουν άμέσως μέ κάποιο
σπρέυ γιά νά σταματήσει νά φωνάζει.
Όχι κάτω άπό τή σέλλα σέ κοινή θέα..!!
ΟΧΙ ΦΥΣΣΑ....!!!
Τά μαστόρια ΠΑΝΤΟΣ ΕΙΔΟΥΣ, άκόμα καί οί πωλητές στά μαγαζιά έχουν γίνει έγκαταστάτες συναγερμών
μέ τό παραμύθι αύτής τής φύσσας,ή όποία είναι πολύ βολική γιά τόν κάθε άσχετο.
Ένα κολλητήρι καλό, καλάϊ ,ένας καλός ήλεκτρολόγος,ένα πολύμετρο καί κάποιες γνώσεις...!!!
ΧΡΟΝΙΑ ΤΩΡΑ........έτσι βάζω τούς συναγερμούς στά μηχανάκια.
ΜΕΤΑ, καί μετά PATROL αύτοί είναι καί μέ τή σειρά πού τούς έγραψα ή άξιολόγηση τους.
Μέ τούς patrol ναί θά έξυπηρετηθείτε καλύτερα αύτή είναι ή έμεπειρία μου,οί ΜΕΤΑ όμως είναι
πιό ποιοτικοί μέ καλύτερες λειτουργίες.
Άξιόπιστοι κι οί δύο στά καλά τους μοντέλλα όχι τά φθηνιάρικα....!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα αύτός ό Σκορπιός μέ τα περιφερειακά ραντάρ καί τούς παππάδες πού κάνει..??
Δέν τόν ξέρω......

Αν καταφέρει κάποιος να φτάσει στον εργοστασιακό connector του συναγερμού και να τον ξεκουμπώσει χωρίς να χτυπήσει ο συναγερμός, τότε μιλάμε για πολύ μαλακία συναγερμό...

irinia
09/09/2013, 08:18
ΕΒΑΛΕΣ ΔΥΟ ΠΡΑΜΜΑΤΑ ΜΑΖΙ................


Δέν ξεκουμπώνει συναγερμός χωρίς νά φωνάξει,είπα όμως άν είναι σέ κοινή θέα τρώει ένα σπρέυ καί δέν κάνει ΚΙΧ...!!
Δεύτερον ,έχεις δεί γιά παράδειγμα σέ ποιό σημείο είναι ό κονέκτορας ένός άπό τά μέ τίς μεγαλύτερες πωλήσεις μοντέλλα..??
Τού vstrom...???
Πανεύκολη πρόσβαση σέ ένα δευτερόλεπτο,μόλις σηκώσεις τή σέλλα.
Γιαυτό έγραψα έπίσης πώς παγιδεύεις τή σέλλα,νά φωνάξει καί μετά άν τόν έχεις τοποθετήσεις πλάγια σέ δύσκολο σημείο πρόσβασης
πού δέ φαίνεται μέ τήν πρώτη ματιά έχεις πιό πολλές πιθανότητες νά αίφνιδιάσεις τόν κλέφτη καί νά γλυτώσεις τό μοτόρι σου.
Καί κάτι τελευταίο...............δέ χρειάζεται όσοι βάζετε συναγερμό νά έκτίθετε τό λεντάκι σέ θέα νά φαίνεται τρυπώντας μάλιστα κάποιοι καί τά καπάκια σας.
ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ό κλέφτης νά ξέρει ότι έχετε συναγερμό γιά πολλούς λόγους.
Άς τό μάθει τήν ώρα τής άπόπειρας κλοπής,πιστέψτε με είναι καλύτερο.
Ή θεωρία πώς άποτελεί άποτρεπτικό λόγο άν βλέπει ένα λαμπάκι ή ότιδήποτε άλλο νά άναβοσβήνει γιά μένα είναι ΛΑΘΟΣ.
Έπίσης μεγάλη βλακεία τό νά ένημερώνουμε τί μάρκα συναγερμό έχουμε τοποθετώντας σέ έμφανές σημείο τό γνωστό αύτοκόλλητο
πού δίνουν οί εταιρίες....!!!!
Άκόμα πιό μεγάλη χαζομάρα αύτή.........
Όταν ήμασταν πιτσιρικάδες,καί οί συναγερμοί ήταν σέ πρωτόγονη μορφή,είχαμε κάνει κάτι πολύ άπλό.
Ένα διακοπτάκι πού έκοβε τό ρεύμα σέ ένα κρυφό σημείο κάτω άπό τό τεπόζιτο.
Αύτό έσωσε κάποια φορά ένα GSX-E 1100
Γενικά είμαι τής σχολής πώς ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΟΥΜΕ τά όπλα μας τά άμυντικά στόν κλέφτη....!!
Πολλά χρόνια τώρα καί άκόμα δέν μού έτυχε κάτι κακό.
Άπόπειρες κλοπής είχα σέ βάρος μου, άλλά χρησιμοποιώντας τά παραπάνω
καί κάποια άλλα πράμματα έχω γλυτώσει τά μηχανάκια μου.....

captainhog
26/09/2013, 08:37
Terens σε βρισκω πολυ σωστο!!
καλημερα και απο μενα.καινουριο μελος..
υπαρχει θρεντ στο φορουμ για νεα μελη??
εχω αποριες...
οσο για το cbf...για μενα οτι καλυτερο εχω οδηγηση...

p_sapelas
27/09/2013, 21:01
Καλοτάξιδο...Και πάντα όρθιος.. Από εκεί κ πέρα με το στρώσιμο μην τρελαίνεσαι, λίγο ζέσταμα και οδήγηση μέχρι τις 6000 στροφές σε επαρχιακό δρόμο για τα πρώτα 500km και έπειτα ανοίγεις σταδιακά μέχρι την πρώτη αλλαγή λαδιών, μετά απλά καβαλάς κ πάς. Αναφορικά με το συναγερμό βάλε κανένα αξιόλογο χωρίς ιδιαίτερα μπιχλιμπίδια τοποθέτηση κάνει κ η κουτσή Μαρία πλέον..

Pattaya boy
01/10/2013, 03:34
Σας ευχαριστω για τις ευχες σας παιδια! Εφτασα τα 1000 χιλιομετρα με χαλαρες βολτιτσες στη Χαλκιδικη και αυριο το παω για την πρωτη αλαγη λαδιων. Το γουσταρω πολλη το μηχανακι :). Στα θετικα που με εκαναν εντυπωση ειναι οι φρεναρες του και το τραβηγμα του κινητηρα ακομα απο χαμηλες στροφες. Πραγματικα με το που βαζεις 6η ξεχνας μετα τι ειναι οι ταχυτητες. Αυτο παντως που με ενοχλησε περισσοτερο ειναι η σελα του. Μετα απο καποια χιλιομετρα με κουραζει και εσθανομαι μουδιασματα και γλυστριματα. Σκεφτομαι να την αλαξω συντομα με μια ανατομικη της MOTOK που ειδα και σε συμφορουμιτη εδω μεσα αλλα το προβλημα ειναι οτι βρησκομαι Θεσσαλονικη και το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι Αθηνα. Ξερει καποιος αν οι συγκεκριμενοι συνεργαζοντε με καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη?
Επισης αν εχει υποψην του καποιος που μπορω να βρω προιοντα ΜOTECH στη συνπρωτευουσα?

irinia
01/10/2013, 05:27
Σας ευχαριστω για τις ευχες σας παιδια! Εφτασα τα 1000 χιλιομετρα με χαλαρες βολτιτσες στη Χαλκιδικη και αυριο το παω για την πρωτη αλαγη λαδιων. Το γουσταρω πολλη το μηχανακι :). Στα θετικα που με εκαναν εντυπωση ειναι οι φρεναρες του και το τραβηγμα του κινητηρα ακομα απο χαμηλες στροφες. Πραγματικα με το που βαζεις 6η ξεχνας μετα τι ειναι οι ταχυτητες. Αυτο παντως που με ενοχλησε περισσοτερο ειναι η σελα του. Μετα απο καποια χιλιομετρα με κουραζει και εσθανομαι μουδιασματα και γλυστριματα. Σκεφτομαι να την αλαξω συντομα με μια ανατομικη της MOTOK που ειδα και σε συμφορουμιτη εδω μεσα αλλα το προβλημα ειναι οτι βρησκομαι Θεσσαλονικη και το συγκεκριμενο μαγαζι ειναι Αθηνα. Ξερει καποιος αν οι συγκεκριμενοι συνεργαζοντε με καποιο μαγαζι στη Θεσσαλονικη?
Επισης αν εχει υποψην του καποιος που μπορω να βρω προιοντα ΜOTECH στη συνπρωτευουσα?




ΑΠΟ MOTECH ΤΙ ΨΑΧΝΕΙΣ.....??




Διότι διάφοροι φέρνουν κάποια πράμματα.
Άπό σέλλα άν θές νά δείς πραγματική διαφορά μόνο άπό έξω,Άγγλία,ΗΠΑ.
Άλλά κοστίζει ακριβά


http://www.topsellerie.co.uk/HONDA-CBF-600-S-seats-petrol-tank-covers-tank-bags-motorbike_5_931.html

Σού γράφω ένα site

Pattaya boy
01/10/2013, 19:44
Απο ΜOTECH ψαχνω καγκελα κινητηρα, αποστατες καθρεπτων και ισως σχαρα για givi 47lt. Ομορφες οι σελες απο αυτο το site αλλα δεν ειμαστε να δινουμε τοσα λεφτα, μαλλον θα προτιμησω εγχωριο προιον :). Παντος εχω ακουσει οτι υπαρχουνε και στην Ελλαδα επαγγελματιες που κανουν αξιολογη δουλεια στις κατασκευες ανατομικων σελων!

redfantomas
01/10/2013, 20:19
αποστατες στους καθρεπτες γιατι??? αν δεν βλεπεις ριξε μια ματια καρ ή κατι παρεμφερες και βρες καθρεπτες απο το 1.000 ειναι ακριβως αυτο που χρειαζεσαι!!!

θεσσαλονικη εχουμε απο τους καλυτερους μαστορες στις σελες http://tonimpatzio.com/

εχω δει δουλεια του εχω κατσει σε δουλεια του,σκεψου οτι παιδια απο εδω ( ρεθυμνο) στελνουν σελες σε αυτον !!!!

irinia
01/10/2013, 22:41
Απο ΜOTECH ψαχνω καγκελα κινητηρα, αποστατες καθρεπτων και ισως σχαρα για givi 47lt. Ομορφες οι σελες απο αυτο το site αλλα δεν ειμαστε να δινουμε τοσα λεφτα, μαλλον θα προτιμησω εγχωριο προιον :). Παντος εχω ακουσει οτι υπαρχουνε και στην Ελλαδα επαγγελματιες που κανουν αξιολογη δουλεια στις κατασκευες ανατομικων σελων!




ΙΣΩΣ ΣΤΟ ΜΟΤΟΜΑΡΚΕΤ ΕΓΝΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΜΑΡΤΙΟΥ....................



Βρείς κάποια πράμματα.
Έφόσον τό βαλάντιο είναι συγκεκριμμένο,
τότε όπως σού έγραψε ό φίλος.
Αύτός μέ 100-120 εύρώ θά σού κάνει
αύτό πού θέλεις............

Pattaya boy
02/10/2013, 00:29
Ευχαριστω παιδια για τις πληροφοριες, θα παω να ριξω μια ματια στον Τονυ για σελες. Αν δεν βρω Θεσσαλονικη motech τοτε μαλλον θα ψωνισω απο motoraid η μοτοροδα που εχουν την συγκεκριμενη μαρκα. Σημερα που αλαξα λαδια εριξα μια ματια στους καθρεπτες του 1000 μοντ 2010 νομιζω αλλα δεν ειδα καποια διαφορα σε σχεση με αυτους του 600. Θα το ψαξω καλητερα μηπως βρω :)

painterakis
02/10/2013, 09:24
Αν δεις το αντίστοιχο thread για τις σέλες έχω ποστάρει φώτο από την μετασκευή της σέλας μου στο ΜΟΤΟ-Κ, κάτι αντίστοιχο θα σου κάνει και ο Τόνυ.
Μπορείς να πάρεις μια ιδέα.

Όσο αφορά τη Motech, αντιπρόσωπος είναι η Μοτορόδα. Εγώ παράγγειλα κάγκελα κινητήρα, πίσω πλαϊνά κάγκελα, πίσω βάση βαλίτσας, αποστάτες τιμονιού ... και φυσικά μου έκανε δώρο τα μεταφορικά (λογικό είναι μετά από τόσα λεφτά που του έδωσα) μιας και είμαι από Κρήτη.
Το μόνο κακό είναι ότι καθυστέρησαν να έρθουν μιας και (όπως καταλαβαίνεις) δεν υπάρχει τίποτα σε στοκ.

πάρε μια ιδέα ...

Pattaya boy
02/10/2013, 14:47
Φιλαρακι η σελα τα "σπαει"!!!. Θα την δειξω στον Τονυ αν μπορει να με κανει την ιδια, ζηλεψα :). Δε με λες? Σε ποια σκαλα στη ρυθμηση υψους την εχεις? Εγω με 1,85 υψος και 80 κιλα την εβαλα στην 3η την ψηλοτερη αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα απο την μεσαια, αντιθετα σαν να γλιστραει περισσοτερο και με φερνει ποιο κοντα στο τεποζιτο :rolleyes:

ypapadio
03/10/2013, 19:21
Η σέλα μας έχει δυο βάσεις στήριξης! Μια μπροστά και κοντά στο τεπόζιτο και μια πίσω κοντά στο σελάκι του συνοδηγού.

Αν δεν έχεις αλλάξει την θέση και από τις δυο βάσεις ειναι λογικό η σέλα να έχει μια κλίση προς τα εμπρός και να γλιστράς.

:beer:


Φιλαρακι η σελα τα "σπαει"!!!. Θα την δειξω στον Τονυ αν μπορει να με κανει την ιδια, ζηλεψα :). Δε με λες? Σε ποια σκαλα στη ρυθμηση υψους την εχεις? Εγω με 1,85 υψος και 80 κιλα την εβαλα στην 3η την ψηλοτερη αλλα δεν ειδα μεγαλη διαφορα απο την μεσαια, αντιθετα σαν να γλιστραει περισσοτερο και με φερνει ποιο κοντα στο τεποζιτο :rolleyes:

Pattaya boy
15/10/2013, 01:17
Και ξαφνικα μετα απο 1600 χιλιομετρα και ενα μηνα απο την μερα της παραλαβης του cbf, μ'αφησε απο μπαταρια :uplate:
Τωρα το εχουν στο συνεργειο του αντιπροσωπου να δουνε τι και πως :confused:
Αϊ να δουμε τι θα δουμε :rolleyes:

irinia
15/10/2013, 05:14
ΤΟ ΚΑΛΟ ΣΕΝΑΡΙΟ ΕΙΝΑΙ.................







Άπλά μιά μπαταρία πού δέν ήταν καλά φορτισμένη,ή ήταν έλλατωματική,
ή δέν τό δούλευες πολύ πιό σπάνιο διότι τώρα πρίν πιάσουν τά κρύα
καί κάθε δεύτερη βδομάδα νά τό έβγαζες βόλτα ,ταξιδάκι όμως 50-100χλμ.,
άρκεί................
άπό τήν άλλη δέ τό κακό σενάριο είναι νά έχεις θέμα μέ άνορθωτή,πηνία......
πράμμα όχι άπίθανο γιά τή συγκεκριμμένη σειρά.
Άν ρωτήσεις θά δείς ότι παλαιότερα είδικά cbf τό είχαν σάν πρώτο πρόβλημα.
Ότι καί νά είναι μήν ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ, μέσα στήν έγγύηση είναι θά σού τό φτιάξουν.
Τελευταίο καί άκόμα πιό άπίθανο είναι νά σού έβαλε κανένας καβάφης συναγερμό
μέ τέτοιο τρόπο πού έχεις διαρροή ρεύματος διότι καί οί συναγερμοί σήμερα
καταναλώνουν έλάχιστα ώστε νά άδειάσουν μιά μπαταρία,άσε πού
οί περισσότεροι μετά άπό λίγες μέρες άχρησίας μπαίνουν σέ safe mode καί δέν
ξοδεύουν ρεύμα......
Σίδερα είναι...........χαλαρά,καλό ξεμπέρδεμα

Pattaya boy
15/10/2013, 23:52
Φιλε μου το κινουσα σχεδον καθε μερα και τα περισσοτερα χιλιομετρα γινανε με εκδρομουλες στην Χαλκιδικη για να το στρωσω καλα.
Το μηχανακι με αφησε οταν αρχισα να κινουμε μεσα στην πολη, και μαλιστα μετα απο μποτιλιαρισμα οπου το βιντιλατερ βαρεσε υπερωριες!
Εσβησα, μετα απο λιγο πηγα να βαλω μπροστα ενω εκανε τσεκ κανονικα, η μιζα εκανε ενα τσικ τσικ τσικ και δεν επερνε μπροστα. Μαλλον και το λιγο ρευμα που ειχε το εξαντλισε το βιντιλατερ. Καλεσα οδικη βαλαμε καλωδια και η μηχανη πηρε μπροστα κατευθειαν. Την πηγα σπιτι εβησα δοκιμασα να ξαναβαλω μπροστα και επερνε κανονικα καθως και το πρωι που την πηγα συνεργειο.
Ειχα παρατηρισει απο την πρωτη μερα που την πηρα οτι οταν πατουσα μιζα η μηχανη επερνε μπρος λιγο καθηστερημενα, δηλαδη εκανε ενα ζζζζζ κανα ενα ναμιση δευτερολεπτο και μετα γινοτανε η αναφλεξη. Κατα την διαρκεια του ζζζζζ χανοτανε στιγμιαια η ωρα και ο χιλιομετριτης και με το που επερνε μπροστα ξαναεμφανιζοτανε.
Καθοτι λιγο ασχετος απο μηχανολογικα δεν εδωσα σημασια.
Στο συνεργειο που την μετρησαν με κατι καλωδια διαπιστωσαν οτι η μπαταρια δεν φωρτιζε με τις προβλεπομενες τιμες και μου ειπανε οτι θα το κρατισουνε να το ελενξουνε και να δουνε τι συμβενει.
Για να μη πλατιαζω με πηρανε τηλεφωνο σημερα και μου ειπανε οτι αλαξανε ανορθωτη ως ελατωματικο και μου παραγγηλανε απο Σαρακακη καινουρια μπαταρια.
Φιλε μου δεν αγχωνομαι αλλωστε οπως λες σιδερα ειναι και εχει και εγγυηση, θα μου το φτιαξουν. Το μονο που δεν θελω ειναι να ξαναπαω για το ιδιο προβλημα, πραγμα καθολου σπανιο στα Ελληνικα συνεργεια οπως διαβαζω πολλα παραδειγματα εδω μεσα. Δηλαδη οταν λενε οτι το φτιαξανε, να το εχουν ΦΤΙΑΞΕΙ πραγματικα!

notakos600
16/10/2013, 05:54
Φιλε μου το κινουσα σχεδον καθε μερα και τα περισσοτερα χιλιομετρα γινανε με εκδρομουλες στην Χαλκιδικη για να το στρωσω καλα.
Το μηχανακι με αφησε οταν αρχισα να κινουμε μεσα στην πολη, και μαλιστα μετα απο μποτιλιαρισμα οπου το βιντιλατερ βαρεσε υπερωριες!
Εσβησα, μετα απο λιγο πηγα να βαλω μπροστα ενω εκανε τσεκ κανονικα, η μιζα εκανε ενα τσικ τσικ τσικ και δεν επερνε μπροστα. Μαλλον και το λιγο ρευμα που ειχε το εξαντλισε το βιντιλατερ. Καλεσα οδικη βαλαμε καλωδια και η μηχανη πηρε μπροστα κατευθειαν. Την πηγα σπιτι εβησα δοκιμασα να ξαναβαλω μπροστα και επερνε κανονικα καθως και το πρωι που την πηγα συνεργειο.
Ειχα παρατηρισει απο την πρωτη μερα που την πηρα οτι οταν πατουσα μιζα η μηχανη επερνε μπρος λιγο καθηστερημενα, δηλαδη εκανε ενα ζζζζζ κανα ενα ναμιση δευτερολεπτο και μετα γινοτανε η αναφλεξη. Κατα την διαρκεια του ζζζζζ χανοτανε στιγμιαια η ωρα και ο χιλιομετριτης και με το που επερνε μπροστα ξαναεμφανιζοτανε.
Καθοτι λιγο ασχετος απο μηχανολογικα δεν εδωσα σημασια.
Στο συνεργειο που την μετρησαν με κατι καλωδια διαπιστωσαν οτι η μπαταρια δεν φωρτιζε με τις προβλεπομενες τιμες και μου ειπανε οτι θα το κρατισουνε να το ελενξουνε και να δουνε τι συμβενει.
Για να μη πλατιαζω με πηρανε τηλεφωνο σημερα και μου ειπανε οτι αλαξανε ανορθωτη ως ελατωματικο και μου παραγγηλανε απο Σαρακακη καινουρια μπαταρια.
Φιλε μου δεν αγχωνομαι αλλωστε οπως λες σιδερα ειναι και εχει και εγγυηση, θα μου το φτιαξουν. Το μονο που δεν θελω ειναι να ξαναπαω για το ιδιο προβλημα, πραγμα καθολου σπανιο στα Ελληνικα συνεργεια οπως διαβαζω πολλα παραδειγματα εδω μεσα. Δηλαδη οταν λενε οτι το φτιαξανε, να το εχουν ΦΤΙΑΞΕΙ πραγματικα!

Μη μασάς, το πιθανότερο είναι πως θα ξενοιάσεις δια παντός, άλλωστε τα ελαττωματικά εξαρτήματα σε αυτά τα μηχανάκια είναι ''κωδικοποιημένα''.
Καλά χιλιόμετρα. :beer:

irinia
16/10/2013, 17:55
ΟΠΩΣ ΤΑ ΕΙΠΑΜΕ...............ΜΑΛΛΟΝ





Τελείωσε τό θέμα σου.....σπάνιο νά φτάσουμε στά πηνία.
Τό συγκεκριμμένο μοντέλο ότι ήταν νά πάθει τό έπαθε,όπότε......
Καλές βόλτες