PDA

View Full Version : Το πιο αξιόπιστο παπί;



Σελίδες : [1] 2

nikonian
06/09/2013, 10:49
Υπάρχει κανένας έμπειρος κούριερ εδώ μέσα;
Ξέρει κανένας να μας πει ποιό είναι το πιο αξιόπιστο παπί (αν εξαιρέσουμε το crypton x), από αυτά που πουλιώνται καινούρια;

lspiros
06/09/2013, 11:55
kriss 115 μακραν.(απο συζητησεις με πολλους ντιλιβεραδες)...

nikonian
06/09/2013, 11:58
kriss 115 μακραν.(απο συζητησεις με πολλους ντιλιβεραδες)...


Και το 125 είναι εξίσου καλό; Για καινούριο σκέφτομαι

yiannis172
06/09/2013, 12:13
kriss 115 μακραν.(απο συζητησεις με πολλους ντιλιβεραδες)...


Φοραει ακομα το μοτερ του παλιου KAZE-R,αυτο;

@ngelos
07/09/2013, 20:24
Αν δν μπορείς για Crypton X και το Adress της Suzuki είναι μια επιλογή.

AUFGEBRACHT
07/09/2013, 22:16
το Adress της Suzuki είναι μια επιλογή.


:nono:

zephyr1
08/09/2013, 10:50
Δεν ειναι παπι... αλλα ειναι κιολας.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136887

nikonian
08/09/2013, 13:39
Μπράβο!
Καλό μηχανάκι, αλλά ...όχι για μένα.
Δεν μπορώ να βάλω γαντζάκια για τις σακκούλες.
Δεν πάει μπαγκαζιέρα .
Θα γελάει το παρδαλό κατσίκι μόλις βγεί το κράνος και αντί για 16χρονο δει 50χρονο.

Gi_4ce
08/09/2013, 14:00
Επειδη δουλευω delivery 2 χρονια τωρα σε σκατοπεριοχές που κανεις εντουρο για να πας παραγγελιες (κυψελη πολυγωνο γκυζη) θα σου ελεγα να πας για κρυπτον. καλο ειναι καιι το Χ, αλλα υπαρχουν και τα απλα κρυπτον τα οποια ειναι σκυλια του πολεμου.

Αλλιως, μην λυπηθεις να δωσεις καποια λεφτακια σε κανα καλο dream (μαυρο μοτερ) επειδη ειναι παλιο...

Αλεξισφαιρα μεχρι αηδιας λεμε...

zephyr1
08/09/2013, 15:04
Μπράβο!
Καλό μηχανάκι, αλλά ...όχι για μένα.
Δεν μπορώ να βάλω γαντζάκια για τις σακκούλες.
Δεν πάει μπαγκαζιέρα .
Θα γελάει το παρδαλό κατσίκι μόλις βγεί το κράνος και αντί για 16χρονο δει 50χρονο.

Δεν το διαβασες καλα το θρεντ μου φαινεται.
Και γω ετσι ελεγα.
40 ειμαι.

nikonian
09/09/2013, 13:49
Ταλαντεύομαι ανάμεσα σε τρια που φαίνονται αξιόπιστα οικονομικά και σε λογική τιμή:
1) modenas kriss 125 (το είχα για λίγο)
2) kawa joy 125
και ίσως
3)daelim ace 110

Gi_4ce
09/09/2013, 13:59
καλυτερο το modenas απο ολα αυτα αλλα στο ξαναλεω.

κρυπτον.

Bradipous
09/09/2013, 14:00
Ταλαντεύομαι ανάμεσα σε τρια που φαίνονται αξιόπιστα οικονομικά και σε λογική τιμή:
1) modenas kriss 125 (το είχα για λίγο)
2) kawa joy 125
και ίσως
3)daelim ace 110

Η daelim νομιζω εχει κλεισει.

endopandou
09/09/2013, 16:18
Θέλει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί το Suzuki δεν είναι καλή λύση εκτός του ότι ΜΟΝΟ στην Ελλάδα απο όσο γνωρίζω δεν πουλάει;

alex14
09/09/2013, 16:22
Θέλει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί το Suzuki δεν είναι καλή λύση εκτός του ότι ΜΟΝΟ στην Ελλάδα απο όσο γνωρίζω δεν πουλάει;

Καποια εχουν βγαλει προβλημα στο σαζμαν. Εγω παντως του εκανα 35-40.000 χλμ χωρις κανενα απολυτως προβλημα.
Επισης πιστευω οτι εχει μακραν την καλυτερη ποιοτητα κατασκευης απο ολα.

Bradipous
09/09/2013, 16:53
Θέλει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί το Suzuki δεν είναι καλή λύση εκτός του ότι ΜΟΝΟ στην Ελλάδα απο όσο γνωρίζω δεν πουλάει;

Σε ποια αλλη χωρα το εισαγουν και πουλαει;

transalpblack
09/09/2013, 18:33
Το παλιό γνωστό και αθάνατο astrea πως και δεν το έχει αναφέρει κανείς?????
(δεν λέω για glx λόγω πηρουνιού)

bruno
09/09/2013, 21:12
Το παλιό γνωστό και αθάνατο astrea πως και δεν το έχει αναφέρει κανείς?????
(δεν λέω για glx λόγω πηρουνιού)

ηταν αθανατο..τωρα 15+ χρονια εχει βρωμισει,ασε που εχει ενα ταμπουρο ΝΑ μπροστα.Ελεος με τα honda πια,ειδα και το innova που ειχα τι ριμαδι ειναι.

Corvo
09/09/2013, 21:25
ηταν αθανατο..τωρα 15+ χρονια εχει βρωμισει,ασε που εχει ενα ταμπουρο ΝΑ μπροστα.Ελεος με τα honda πια,ειδα και το innova που ειχα τι ριμαδι ειναι.

με κατι το μπερδευεις, το astrea εχει δισκοφρενο μπροστα και ειναι σκυλι μαυρο....

bruno
09/09/2013, 21:44
το τελευταιο supra λες..ο.κ δεν συνκρινω με το kazer που με ιδια χρηματα θα βρεις πιο καινουργειο μοντελο και καλυτερη κατασταση.

nikonian
09/09/2013, 22:16
1) Το honda supra κλπ , όσο αξιόπιστο κι αν ήταν, είναι πλέον ένα μηχανάκι 10 ετών , που έχει περάσει 10 ιδιοκτήτες και έχουν κάνει 100 μετατροπές και έχει γυρίσει 3 φορές το κοντέρ, οπότε δεν παρέχει τα εχέγγυα για μακρά απροβλημάτιστη συμβίωση.

2) το crypton 135 καλό φαίνεται, αλλά θα προτιμούσα μια Buggati Veyron (που είναι και φτηνότερη). Το Τ110 είναι κινέζικο με τα όλα του.

3) το address από τη μια έχει το πρόβλημα με το σαζμάν γύρω στα 20-30000χλμ (φημολογείται ευρέως), αλλά έχει ακριβύνει κιόλας σημαντικά.

4) kawa-modenas 130-135, έχουν όλα τα μοντέλα μεγάλα προβλήματα τροφοδοσίας και είναι ΑΛΥΤΑ.

Τελικά ελάχιστες πραγματικές επιλογές υπάρχουν. Πολύ σκουπίδι στην αγορά.

Ευχαριστώ όλους για τη φιλότιμη προσπάθεια...μάλλον θα το κρατήσω το CBF

@ngelos
10/09/2013, 08:35
Είσαι το λιγότερο υπερβολικός.

Δν μπορεί να ζητάς αξιοπιστία ιαπωνικού και τιμή κινέζικου.
Μια χαρά είναι οι επιλογές που σου δώθηκαν.Μηχανές είναι κάποια στιγμή θα βγάλουν και κάποιο πρόβλημα.Το κόστος σε μοτοσυκλέτα τύπου παπιού είναι γελοίο.
Τα Kawa και Modenas είναι μια χαρά μηχανάκια για τα λεφτά τους.Αν έχεις και αντιπροσωπία να βρίσκεις έυκολα ανταλακτικά κοντά σου δν βλέπω γιατί πρέπει να έχεις πρόβλημα.
Το Adress που σου πρότεινα και εγώ,αν είναι τόσο συχνό αυτό το πρόβλημα με το σασμαν τι να πω,μν το παίρνεις.
Το Crypton X έχει 2500Ε.Δν είναι τόσο πιο ακριβό από ένα Innova σε σχέση με το πόσο μπροστά είναι από τα υπόλοιπα παπιά της αγοράς,αλλά αν το θες για ντιλίβερι δν υπάρχει νομίζω λόγος.
Το Τ110 τώρα είναι μια χαρά αξιόπιστο.Προφανώς αναφέρεσαι στο 115 που πουλάει τώρα η Yamaha στα 1700Ε,αυτό ναι είναι κινέζικο και δν σου κάνει.Τα Τ110 και Τ115 όμως προηγούμενης γενιάς τα βρίσκεις εύκολα μεταχειρισμένα και μπορείς να ανησυχείς μόνο μν σου κάψουν καμια λάμπα.

alex14
10/09/2013, 09:00
Εγω αγορασα πολυ προσφατα το Honda wave 110. Αν και κινεζικο φαινεται καλο. Εχω κανει πολυ λιγα χιλιομετρα για να εχω αποψη περι αξιοπιστιας, ιδωμεν.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η καταναλωση. Πανω απο 1,8 lt/100 χλμ δεν εχω δει.
Επισης δεν τριζει τιποτα.

notakos600
10/09/2013, 10:34
Εγω αγορασα πολυ προσφατα το Honda wave 110. Αν και κινεζικο φαινεται καλο. Εχω κανει πολυ λιγα χιλιομετρα για να εχω αποψη περι αξιοπιστιας, ιδωμεν.
Αυτο που μου κανει εντυπωση ειναι η καταναλωση. Πανω απο 1,8 lt/100 χλμ δεν εχω δει.
Επισης δεν τριζει τιποτα.

Αναμένουμε long term εντυπώσεις, με ενδιαφέρει πολύ το wave γιατί κατά βάση το θεωρώ τίμιο. Γράφει made in china?

alex14
10/09/2013, 13:19
Αναμένουμε long term εντυπώσεις, με ενδιαφέρει πολύ το wave γιατί κατά βάση το θεωρώ τίμιο. Γράφει made in china?

Θα αργησει πολυ το long term review γιατι δεν το πολυδουλευω. Το εχω κανα 3μηνο και δεν εχει κανει ακομη 1000 χιλιομετρα. Αυριο θα σου πω ακριβως το εργοστασιο κατασκευης (99 % κινεζικο).
Εγω παντως στην ερευνα αγορας που εκανα (ημουν αναμεσα στο καινουργιο kazer, τo yamaha το κινεζικο και το honda) κατεληξα οτι το honda εχει την καλυτερη ποιοτητα.

Α, αυτα στα λεει ανθρωπος που το τελευταιο honda που αγορασε ηταν ενα C90 εν ετη 1990 :D

Gi_4ce
10/09/2013, 15:42
Παμε παλι...

Kawa - modenas 135 Προβληματα στην τροφοδοσια σε μερικα μοντελα. Ειναι λαχειο, τι θα τυχεις.

Honda innova - wave. Σκορπάνε πολύ γρήγορα και καινε λάδια τον κώλο τους.

Honda astrea - supra - dream - grand. Σκυλιά. Παίρνεις και ζαντα δισκο δαγκανα μποτα και του βαζεις δισκοφρενο μπρτοστα. Η φαση παει 80 Ευρω ολο το κιτακι και αξιζει.

yamaha crypton x. Συμφωνώ ακριβό αλλα η γιαμάχα ε3χει βγαλει και ΑΛΛΑ ΠΑΠΙΑ λεμε!!!!

yamaha crypton OXI TO X. Το ΑΠΛΟΟΟΟΟΟ Εκατό φορές το είπα... Γαμ3ι παρθένες κWλάρες απο θεμα αξιοπιστιας και ποιότητας!!! Το βρισκεις και φθηνά.

suzuki adress 125. Σπάει πιο γρηγορα απο τα κινεζικα.

alex14
10/09/2013, 15:48
Honda innova - wave. Σκορπάνε πολύ γρήγορα και καινε λάδια τον κώλο τους.



Αμαν :sick:
Οκ, για το innova κατι εχει ακουστει, αλλα και το wave ?? Τσεκαρισμενο ?

Dbnn
10/09/2013, 15:50
Παμε παλι...

Kawa - modenas 135 Προβληματα στην τροφοδοσια σε μερικα μοντελα. Ειναι λαχειο, τι θα τυχεις.

Honda innova - wave. Σκορπάνε πολύ γρήγορα και καινε λάδια τον κώλο τους.

Honda astrea - supra - dream - grand. Σκυλιά. Παίρνεις και ζαντα δισκο δαγκανα μποτα και του βαζεις δισκοφρενο μπρτοστα. Η φαση παει 80 Ευρω ολο το κιτακι και αξιζει.

yamaha crypton x. Συμφωνώ ακριβό αλλα η γιαμάχα ε3χει βγαλει και ΑΛΛΑ ΠΑΠΙΑ λεμε!!!!

yamaha crypton OXI TO X. Το ΑΠΛΟΟΟΟΟΟ Εκατό φορές το είπα... Γαμ3ι παρθένες κWλάρες απο θεμα αξιοπιστιας και ποιότητας!!! Το βρισκεις και φθηνά.

suzuki adress 125. Σπάει πιο γρηγορα απο τα κινεζικα.

Honda astrea - supra - dream - grand
Βρές μου ενα να μην εχει χτυπημένα νούμερα, να μην είναι κλεμμένο, να μην είναι σπασμένο και κολλημένο στην καλύμπρα του μαστρομήτρου και αύριο το πρωί παω και το αγοράζω. Οπότε άστα στην άκρη.
Κατά τα άλλα είναι όντως σκυλιά.

bruno
10/09/2013, 17:06
Aν θα αγοραζα καινουργιο παπι,θα πηγαινα στο kawasaki Kaze r 115 .1800e ειναι πανεμορφο,πιο ωραιο απο το andress και ασ χαλαγε καθε μερα:p

McGyver
10/09/2013, 18:01
Αμαν :sick:
Οκ, για το innova κατι εχει ακουστει, αλλα και το wave ?? Τσεκαρισμενο ?

Για το Wave όχι :winka:.

Gi_4ce
10/09/2013, 22:56
για wave πηγαινα και εγω αλλα ηθελα να δω τι παιζει...

Πηρε ενα μαγαζι εδω διπλα απο αυτο που δουλευω εγω 2 wave και εχει και ενα crypton 115.

12000χλμ το ενα και 8500 χλμ το αλλο wave. Kαι τα 2 τριζουν απο πλαστικα ενω το 12αρι καιει λαδι. το κρυπτον με 40000 χλμ παει σαν καινουριο.

just saying.

McGyver
11/09/2013, 06:50
για wave πηγαινα και εγω αλλα ηθελα να δω τι παιζει...

Πηρε ενα μαγαζι εδω διπλα απο αυτο που δουλευω εγω 2 wave και εχει και ενα crypton 115.

12000χλμ το ενα και 8500 χλμ το αλλο wave. Kαι τα 2 τριζουν απο πλαστικα ενω το 12αρι καιει λαδι. το κρυπτον με 40000 χλμ παει σαν καινουριο.

just saying.

Για το Wave δεν έχω (ακόμα) προσωπική άποψη.
Από διερευνητικές ερωτήσεις πάντως που έχω κάνει, έχω μάθει πως το μοτέρ του Wave είναι ένα "αναβαθμισμένο" σε ψεκασμό Honda Astrea.
Ναι, υπάρχει εμπειρία από κατανάλωση λαδιού αλλά δεν είχε γίνει καλό στρώσιμο.

Το ότι ένα μαγαζί πήρε δυο Wave, τα έδωσε "κούτα" σε υπαλλήλους για εξωτερικές δουλειές και βγάζουν πρόβλημα προσωπικά δε μου λέει απολύτως τίποτα.
Το ίδιο πιστεύω θα γινόταν κι αν έπαιρναν και καινούριο Crypton ή Kaze.

TROOPER
11/09/2013, 14:09
modenas kriss 115
crypton T110

παλιοτερα μοντελα και τα 2 αλλα μαλλον τα πιο σκυλια παπια μετα το στρογγυλοφαναρο.

ktmakis
11/09/2013, 14:41
Και με ταμπούρο μπροστά μια χαρά ειναι το Grand.
Αμα δεν καίγεσαι να πηγαίνεις πάνω από 90 αξίζει το κόπο. Οχι λόγω κατανάλωσης αλλά λόγω συντήρησης.
Οπως σωστά ειπωθηκε πριν είναι δύσκολο να βρείς ένα "καθαρό". Και να βρείς κοστίζουν πιο πολλά απο το να το φτιάξεις βίδα βίδα μόνος.
Και το crypton του 2004 που είχα πριν επίσης καλό και καλύτερο ίσως.

alex14
12/09/2013, 09:18
Αναμένουμε long term εντυπώσεις, με ενδιαφέρει πολύ το wave γιατί κατά βάση το θεωρώ τίμιο. Γράφει made in china?

Δεν γραφει made in china αλλα το εργοστασιο κατασκευης ειναι το φημισμενο :cry: SUNDIRO HONDA MOTORCYCLE LTD.
Αν το googlαρις θα δεις οτι ειναι κινεζικο.

nikonian
12/09/2013, 09:30
Παμε παλι...

Kawa - modenas 135 Προβληματα στην τροφοδοσια σε μερικα μοντελα. Ειναι λαχειο, τι θα τυχεις.

Honda innova - wave. Σκορπάνε πολύ γρήγορα και καινε λάδια τον κώλο τους.

Honda astrea - supra - dream - grand. Σκυλιά. Παίρνεις και ζαντα δισκο δαγκανα μποτα και του βαζεις δισκοφρενο μπρτοστα. Η φαση παει 80 Ευρω ολο το κιτακι και αξιζει.

yamaha crypton x. Συμφωνώ ακριβό αλλα η γιαμάχα ε3χει βγαλει και ΑΛΛΑ ΠΑΠΙΑ λεμε!!!!

yamaha crypton OXI TO X. Το ΑΠΛΟΟΟΟΟΟ Εκατό φορές το είπα... Γαμ3ι παρθένες κWλάρες απο θεμα αξιοπιστιας και ποιότητας!!! Το βρισκεις και φθηνά.

suzuki adress 125. Σπάει πιο γρηγορα απο τα κινεζικα.

Το απλό crypton των 1700 είναι γερό;;;; Αν είναι θα το προτιμούσα απ'τα modenas.

notakos600
12/09/2013, 14:27
Δεν γραφει made in china αλλα το εργοστασιο κατασκευης ειναι το φημισμενο :cry: SUNDIRO HONDA MOTORCYCLE LTD.
Αν το googlαρις θα δεις οτι ειναι κινεζικο.

Το sundiro είναι στη Κίνα? :cry:

alex14
12/09/2013, 14:33
Το sundiro είναι στη Κίνα? :cry:

Δυστυχως :cry:

http://investing.businessweek.com/research/stocks/private/snapshot.asp?privcapid=27143471

McGyver
12/09/2013, 14:33
Το sundiro είναι στη Κίνα? :cry:

Ναι, Shanghai.

notakos600
12/09/2013, 14:34
Οπότε το μοτεράκι lifan 110 που έβαλα στο εξάβολτο μια χαρά είναι.
Ξέρω-ξέρω άλλες προδιαγραφές.

nikonian
15/09/2013, 15:54
Τελικα αφου πελαγωσα' μολις πουλησα το CBF , μπηκα στο πρωτο μαγαζι και πηρα ο,τι ηθελαν να μου πουλησουν . Το wave. :)

notakos600
15/09/2013, 15:56
Τελικα αφου πελαγωσα' μολις πουλησα το CBF , μπηκα στο πρωτο μαγαζι και πηρα ο,τι ηθελαν να μου πουλησουν . Το wave. :)

Καλορίζικο και καλολάσπωτο, πιστεύω πως αγόρασες καλό παπί. :beer:

OlKa
15/09/2013, 16:15
Honda Supra...Σκυλιά...Μόνο λάδια και βενζίνη ζητάνε...Τίποτα παραπάνω...

McGyver
15/09/2013, 16:50
Τελικα αφου πελαγωσα' μολις πουλησα το CBF , μπηκα στο πρωτο μαγαζι και πηρα ο,τι ηθελαν να μου πουλησουν . Το wave. :)

Καλώς το συνάδελφο...

:beer::beer::beer::beer::beer:

alex14
15/09/2013, 17:09
Καλοριζικο και παντα ορθιος

:beer:

nikonian
15/09/2013, 21:02
ευχαριστώ για τις ευχές σας,
σύντομα θα γράψω εντυπώσεις (για την ώρα πα να πάρω πάνες ακράτειας γιατί φοβάμαι όταν ανεβαίνω).
:beer::beer::beer:

zephyr1
16/09/2013, 06:47
Τελικα αφου πελαγωσα' μολις πουλησα το CBF , μπηκα στο πρωτο μαγαζι και πηρα ο,τι ηθελαν να μου πουλησουν . Το wave. :)

:lol:

Καλοταξιδο και ασπαστο!!!

Red Rider
16/09/2013, 07:46
ευχαριστώ για τις ευχές σας,
σύντομα θα γράψω εντυπώσεις (για την ώρα πα να πάρω πάνες ακράτειας γιατί φοβάμαι όταν ανεβαίνω).
:beer::beer::beer:

Καλά είχα ακούσει ότι είναι τέρας,δεν μπορείς να το κάνεις καλά έ?:lol:
Καλορίζικο!

Gi_4ce
21/09/2013, 14:39
Το ότι ένα μαγαζί πήρε δυο Wave, τα έδωσε "κούτα" σε υπαλλήλους για εξωτερικές δουλειές και βγάζουν πρόβλημα προσωπικά δε μου λέει απολύτως τίποτα.
Το ίδιο πιστεύω θα γινόταν κι αν έπαιρναν και καινούριο Crypton ή Kaze.

3 αδερφια εχουν τον μαγαζι (και δεν ειναι η ταβερνα τα 3 αδερφια:lol:) και ολα τα μηχανακια καινούρια τα παίρνουνε.

3 καινούρια "κοινοχρηστα" μηχανακια που τα κυκλοφορουν 3 συγκεκριμένα άτομα εναλλαξ. Ιδια συντήρηση, ιδια χρήση. Το ενα αντέχει, το άλλο την ψιλοακούει. Εύκολα συμπεράσματα.

Και ξαναλέω, το οτι δεν είναι τόσο άξιο για ντελίβερι όσο άλλα μηχανάκια (άσχετα αν όλοι οι ντελιβεράδες, οπως και εγω, πεσανε στην λούμπα της κατανάλωσης και αρκετοί πήγανε και το πήρανε) δεν το κανει κακο μηχανάκι για καποιον που θέλει να κάνει την δουλειά του,

Σε καμία περίπτωση δεν το "θαβω". Εξ'άλλου και τα ιννόβα ξεμπιελώνουν αλλα ακόμα κυκλοφορούν αβέρτα.

Εμενα παντως με βλεπω για κρύπτον απλό.:beer:

irinia
22/09/2013, 07:03
ΚΑΙ ΤΟ ΓΙΑΜΑΧΑ ΤΟ ΦΘΗΝΟ...............ΚΙΝΕΖΙΚΟ ΕΙΝΑΙ



Άλλαγή λαδιών έλεγε κάθε 2000χλμ.....!!!
Τί λάδι νά κάψει καί πότε...??
Όλα τά παπιά άν τά πιέσεις μετά τά 2500-3000 χλμ. θέλουν συμπλήρωμα λαδιού.
Άλλά έφόσον οί περισσότεροι κατασκευαστές γράφουν πώς οί άλλαγές γίνονται
τόσο συχνά..............ποιό τό πρόβλημα...??
125 κυβικά είναι,άμα τό τσιτάρεις θά κάψει.
Μήν άσχολείστε μέ αύτό.
Καί ναί στό wave πού έχω ,ό μπάρμπα Χόντας μού είπε φέρτο μετά τά 1000 στά 3000χλμ.,
ένώ τό μάνουαλ γράφει στίς 4000...!!
Τό κοίταξα καί γώ καί έριξα 100μλ. λαδάκι στίς 3000χλμ. γιατί τά χρειαζόταν...!!!
Καί τό ΖΧ πού είχα ρούφαγε καί τό Μοντένας 125 πού γράφετε όλοι άξιόπιστο καί σούπερ άξιόπιστο
καί έκείνο ρούφαγε καί παρέδωσε καί μπιέλλα στίς 9000χλμ.....!!!
ΠΑΠΙΑ ΕΙΝΑΙ...............παίδες,πάρτε το χαμπάρι.
Άν κινείστε μέ 30-35 βαθμούς θερμοκρασία καί πρώτες δευτέρες,άερόψυκτα είναι θά πιούνε,άν τό τσιτάρετε
πάλι θά πιεί....!!
Γιατί έχετε τήν έντύπωση πώς άν πάρεις μιά μερσεντάρα και πάς Άθήνα -Θεσσαλονίκη καί τήν ξεσκίσεις
δέν θά σού πιεί λαδάκι...??
Άς πάει 100000χλμ. καί άς μού πιεί καί 10 λίτρα λάδι,τά βάζω στό κοστολόγιο,άντε καί 100-200 γιά λαδάκι...!!!

alex14
22/09/2013, 08:57
Γιατί έχετε τήν έντύπωση πώς άν πάρεις μιά μερσεντάρα και πάς Άθήνα -Θεσσαλονίκη καί τήν ξεσκίσεις
δέν θά σού πιεί λαδάκι...??


Δεν χρειαζεται καν να την ξεσκισεις;)
Τα περισσοτερα γερμανικα τσιμπανε λαδακι

ASTRAKITCAR
23/10/2013, 19:14
εκτος απο το δικο μου vw jetta 1.4 tsi.....οπως τα εβαλα πριν 5000km ετσι ειναι τωρα...εκτος απο 200ml...απλα για να τελειωσω το μπουκαλι που ειχα στην αποθηκη...

το καλο λαδι ΔΕΝ καιγετε ευκολα....

αν βαζεις 20/50 στο παπι...το βαζεις μπρος και στα πρωτα 10 sec εχεις 4η και 80km στο κοντερ.....οι ανοχες στα ελατηρια του πιστονιου ειναι τετοιες οπου και 75/90 βαλβολινη να βαλεις παλι θα την καει...

εχω αλλαξει-οδηγησει 10 αυτοκινητα δικα μου-οικογενειακα, και 5 μοτοσυκλετες...ΚΑΝΕΝΑ δεν εκαιγε περα απο το φυσιολογικο...αλλα εβαζα λαδια καλα,τα οποια αλλαζα συχνα πχ καθε 7500Km στα αυτοκινητα κτλ.

ας μην ειμαστε υπερβολικοι...το παπι με 40+ κελσιου στην αθηνα αν το σπας θα καψει λαδι...λογικο ειναι ενα αεροψυκτο μοτερακι με ενα λαδι μαπα να καιει...

indianos950
12/01/2014, 09:33
Στην αγορά Παπίου μετα από 98600χιλ από στο στρογγυλοφαναρο που το άφησα στο χωριό για το καλοκαίρι (3φορες κύλινδρο πιστονο και 1 στροφαλομπιελα) στα 15 χρονια που το εχω το λέω αξιόπιστο με κάθε 1000 λάδια. Και κρις 115 που μέχρι τα 50,000 ήταν τέλειο με αλλαγή κάθε 1500 λάδια δεν εχω παράπονο. Τωρα πήρα ενα χ135 από φίλο δεν καίει λάδια παει 110χιλ δικαβαλο και καίει 2,5 λίτρα χωρίς οικονομία συμπεριφέρεται εξαιρετικά ιδιαίτερα στις λακούβες δεν κουναει καθολου. Δεν εχω παράπονο. Φίλος το εκανε 150,000 χιλ ντιλιβερι χωρίς να λύσει μοτέρ και του εκανε ταξίδια των 300χιλ με τέρμα γκάζι. Ασπαστο μονο λιγο τρίζουν τα πλαστικά.

NickSt
14/02/2014, 17:51
Λοιπον ειχα το INNOVA καρμπυρατέρ: εβγαλε χιλίομετρα μεχρι που πηγε για ρεκτιφιε και πωληση καπακι... Στροφαλο-μπιελα και επεσε χρημα στα 99700χλ. Όμως από την αρχη εκαιγε λάδια και στα 64000χλ ειχε παλι βαρεσει μπιελα. Τωρα την αξιοπιστια δεν την επιασα πουθενα αν προσθεσω πως εκανε ολα τα σερβις σε εξουσιοδοτημενο και τελευταιο σερβις 138ευρω παρακαλω, μολις 1900χλ πριν την 2η μπιελα... HONDA σκατα πια καμια αξιοπιστια σε σερβις και ειλικρινα κωλωνω να παρω το νεο INNOVA.

Τωρα ψαχνοντας παπι και παλι:
Crypton 135 ok συμφωνω απολυτα με ενα ανωτέρω σχόλιο περι τιμης! Το ξεφτυλισαν η YAMAHA

T110: αισχος ... καινεζικο τερμα λες και παιρνεις από LIDL μηχανακι και βγαζει σκουριες. Τσεκαρετε τα μεταχειρισμενα εως 2 ετων.

DAYTONA 125: Ίσως εκει κλεινω οχι γτ ειναι το καλυτερο ή πιο αξιοπιστο, απλά η τιμη και αυτο που δινει ειναι αξιοσεβαστο και τα ανταλλακτικα πανφθηνα σε αντιθεση με τα απο πανω. ΟΚ δεν υπερτερει σε θεματα του INNOVA πχ, αλλα ειπαμε Σαρακακης σε γδυνει...

KYMCO: Γενικα τσεκαροντας τα παπια και σκουτερ της και στο forum κατοχων Kymco και απο προσωπικη εμπειρια απο τον κολλητο μ με το Agility 125, εχω να πω ενα μεγαλο "ΑΙΣΧΟΣ"... καμια αξιοπιστια σε τιποτα και η αντιπροσωπεια ειλικρινα κανει οτι μπορει , ο ανθρωπος ειναι εξυπηρετικοτατος αλλα ΑΙΣΧΟΣ ποιοτητα σε ολα τα επιπεδα, ΑΙΣΧΟΣ καταναλωσεις (μη βλεπετε την αναγραφομενη της εταιρειας), ΑΙΣΧΟΣ στα ανταλλακτικα που δεν ερχονται ποτε (περιμενει ποδια κ κτ ψιλα ενα 4μηνο...ΜΟΝΟ),ΑΙΣΧΟΣ στα σερβις που θελουν στ αμισα χιλιομετρα απο τις αλλες εταιρειες, οποτε απλα τα σερβις σ λενε κτ τιμες απιστευτα χαμηλες αλλα καθε τρεις κ λιγο εκει , αρα τα ιδια βγαινουν και ΤΣΕΚΑΡΙΣΜΕΝΟ εις διπλουν αυτο ...

NickSt
14/02/2014, 17:52
KAWASAKI ΖΧ: Τι να πω μ φαινεται χαλια εξωτερικα, πινει αρκετα αλλα οκ ειναι δυνατο. Και παλι αν τα ακουμπαγα σε παπι θα χτυπαγα το Crypton.

ΚΑΖΕ 2013: ΟΚ το τσεκαρα ομορφο για την τιμη του τπτ το ιδιαιτερο και συγκρινομενο με το DAYTONA το αλλο εχει στα ιδια λεφτα κ injection...

ATHLETE: Τελειο αν εισαι με μοικανα ή φρατζα απο Μπουρναζι, ομως οχι emo ή punk-ης... Απλα καγκουρας που σκοπευεις να ριξεις γκομενα εως 15 αντιστοιχου life style... Απλα άθλιο και θεση οδηγησης εμενα που ανεβηκα για πλακα χαλια... Μη εξυπηρετικο και πινει τον πατο του. Αν δεν ανηκετε στις παραπανω κατηγοριες μη το αγγιξετε, καντε το για την φουκαριαρα τη μανα σας που παιζει να ντρεπεται στη γειτονια (αν μενετε αλλου απο Περιστερι Μπουρναζι Μενιδι κτλ...)
(ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ για τις περιοχες, μη παρεξηγηθω....:Ρ )

MODENAS: δυνατο αλλα πινει τον πατο του... και ειλικρινα επειδη τσεκαρα καταναλωσει με φιλο μ που το ειχε, οταν ειχα το INNOVA τα αποτελεσματα ηταν απογοητευτικα. Πινει τρελά και εννοειται καμια σχεση με τι δηλωνει η εταιρεια.

Γενικα πιστευω πως οποιος ψαχνει παπι μην ξεχναει πως μετα τα 55000χλ οσο καλη χρηση κ αν κανει κανεις το παπι ειναι για φουντο... Θα αρχισει αργα ή γρηγορα να ζηταει πολυ περισσοτερα απο οσα θα επιτρεπει το κοστος μεταπωλησεις του.

indianos950
14/02/2014, 17:56
Γι αυτο το 135 εχει 2400 το απλό. Ειναι και τα address γερά αλλά η Suzuki σκοτώνει γενικα σε Ανταλακτικα γιατί οπως και να χει κάπου θα πέσεις

gregogti
14/02/2014, 20:07
Kawasaki joy-r

akis_trevor
14/02/2014, 20:14
μακρια απο daytona.εκτος αν το προσεχεις σαν ιταλικο σκουτερ,δεν κανεις πολλα χλμ κλπ κλπ.εγω εχω ενα κρυπτον του 00' και τωρα λεω σιγα σιγα να του περασω ενα καινουργιο πιστονακι.εχουμε daytona στην δουλεια,οπως και modenas.ιδιας χρονιας,ιδια χλμ πανω κατω.τα 2 daytona εχουν κολλησει ηδη,τα modenas ουτε καν.τα θεωρω πολυ κοντα στα κινεζικα τα daytona.

andreas 400
14/02/2014, 23:06
μακρια απο daytona.εκτος αν το προσεχεις σαν ιταλικο σκουτερ,δεν κανεις πολλα χλμ κλπ κλπ.εγω εχω ενα κρυπτον του 00' και τωρα λεω σιγα σιγα να του περασω ενα καινουργιο πιστονακι.εχουμε daytona στην δουλεια,οπως και modenas.ιδιας χρονιας,ιδια χλμ πανω κατω.τα 2 daytona εχουν κολλησει ηδη,τα modenas ουτε καν.τα θεωρω πολυ κοντα στα κινεζικα τα daytona.

κινεζικα ειναι!!

akis_trevor
14/02/2014, 23:11
really?κορεατικα νομιζα...ακομα χειροτερα :D...

alres
15/02/2014, 00:12
Μακρυά από daytona, innova (παλιό), joy -r, crypton 110 (το τελευταίο)

Ναι σε modenas, crypton παλιο 110 και crypton x.

Το τελευταίο έχει φάει πολλές φορές 350 χιλιόμετρα σερί με στάση pit stop μόνο για βενζίνη και γκάζι πάντα τέρμα, δικάβαλα με φόρτωμα, τρικάβαλα, σκίσιμο ανελέητο, άσφαλτο, χώμα...Αξίζει κάθε ευρώ του στο πολλαπλάσιο, είναι σκυλί του πολέμου, δεν βγάζει τίποτα, πάει παντού, πάντα, παραπάνω από αξιοπρεπέστατα..

DAYMAN
15/02/2014, 02:11
glx-C τα μονα σκυλια:rolleyes:

supraman
22/04/2014, 18:16
φιλος στο μεσολογγι deliveras εχει ενα γκραντ τοοποιο δουλευη ολη την μερα και δεν ξεκουραζεται καθολου τομονο που ηθελεηταν λαδι και μπουζι το παπι εχει 99.874 χλμ και τομονο που επαθε ηταν μπιελα καιεδω τα ντελιβερι ταπηγενουντερματα και δεν τα λυπουντε πεφτουν σε οποια λακουβα να βρουνε και αντεχουν ακομα καιολα ταντελιβερη εχουν χοντα απο γκραντ σουπρα και τζιελεξ ενας ειχε κρυπτον χ και αυτο βαρεσε μπιελαστα πρωτα 10.000 χλμ το εδωσε καιπηρε γκραντ παπια ειναι καποια στιγμηκαι προβλημα θα βγαλουν και λαδι θα καψουν και μπιελαθα βαρεσουν αν δεν τα πρσεχεις και δεν τα συντηρεις ομως σε αφηνουν στην στιγμη ολα απο αυτοκινητα μεχρι μηχανακια

geo99rge
25/04/2014, 17:59
Δηλαδή σήμερα δεν υπαρχουν αξιόπιστα πάπια? Εντάξει δεν είναι όπως παλιά αλλά και παλι αυτά που υπάρχουν δεν ικανοποιουν σε ολους τους τομείς, π.χ. το ενα καιει, το άλλο χαλάει εκεί - εδώ. Οποτε δεν θα είναι καληπτη συνολικα, βέβαια παλιά ηταν 5 τα μοντέλα τώρα 50. Ενδιαφέρον θέμα γιατί όλοι το παπί το θέλουν σκυλί αθάνατο όπως και γω

mariosz1000
25/04/2014, 19:05
φιλος με suzuki address 240.000 χιλιομετρα με το ιδιο πιστονι!! ζιμιες καμια μονο αναλωσιμα και service!! :smokin:

SHOOTER045
25/04/2014, 19:06
το τελευταιο made in japan 100% παπι
ειναι το max100
μετα αρχισαν ινδονησιες,ταυλανδη,κλπ κλπ
παραδοξως τα πρωτα crypton βγηκαν παπια σκυλια

akis_trevor
25/04/2014, 20:33
το τελευταιο made in japan 100% παπι
ειναι το max100
μετα αρχισαν ινδονησιες,ταυλανδη,κλπ κλπ
παραδοξως τα πρωτα crypton βγηκαν παπια σκυλια

παραδοξως γιατι;

yiannis172
25/04/2014, 21:06
Δηλαδή σήμερα δεν υπαρχουν αξιόπιστα πάπια? Εντάξει δεν είναι όπως παλιά αλλά και παλι αυτά που υπάρχουν δεν ικανοποιουν σε ολους τους τομείς, π.χ. το ενα καιει, το άλλο χαλάει εκεί - εδώ. Οποτε δεν θα είναι καληπτη συνολικα, βέβαια παλιά ηταν 5 τα μοντέλα τώρα 50. Ενδιαφέρον θέμα γιατί όλοι το παπί το θέλουν σκυλί αθάνατο όπως και γω

Τα καινουργια παπια,ειναι ετη φωτος καλυτερα απο της παλιας καλης γενιας,στο θεμα της συμπεριφορας στο δρομο και στα φρενα.Για να κρατηθει το κοστος σε νορμαλ επιπεδα λογικο ειναι να κοψουν απο αλλου και το εκαναν απο την αντοχη του μοτερ. Εγω αν ηθελα ενα παπι για μεσο δουλειας και για σκληρη χρηση θα επενδυα σε ενα παλιο honda το οποιο θα ανακατασκευαζα πληρως.Τουλαχιστον τα λεφτα θα ξερεις οτι εχουν πιασει σιγουρα τοπο.

SHOOTER045
25/04/2014, 21:07
το ειπα ηδη
αν και οχι τζαπαν
τα πρωτα crypton βγηκαν σκυλια

SHOOTER045
25/04/2014, 21:09
Τα καινουργια παπια,ειναι ετη φωτος καλυτερα απο της παλιας καλης γενιας,στο θεμα της συμπεριφορας στο δρομο και στα φρενα.Για να κρατηθει το κοστος σε νορμαλ επιπεδα λογικο ειναι να κοψουν απο αλλου και το εκαναν απο την αντοχη του μοτερ. Εγω αν ηθελα ενα παπι για μεσο δουλειας και για σκληρη χρηση θα επενδυα σε ενα παλιο honda το οποιο θα ανακατασκευαζα πληρως.Τουλαχιστον τα λεφτα θα ξερεις οτι εχουν πιασει σιγουρα τοπο.

αυτο κανω και εγω εχω glx πανω απο 20 χρονια
τωρα προχωραω σε αλλαγη αντικατσταση μπροστινου με τηλεσκοπικου,δισκοφρενου
και προσεχως σοβαρα αμορτισερ πισω και ισως αλλο ψαλιδι

yiannis172
25/04/2014, 21:11
το ειπα ηδη
αν και οχι τζαπαν
τα πρωτα crypton βγηκαν σκυλια

Ολα τα Crypton εχουν αποδειχθει ανθεκτικοτατα...ειναι το μονο μηχανακι που δεν εχει ριξει το μοτερικο του επιπεδο(αν και το τελευταιο μοντελο R νομιζω φοραει το προηγουμενο μοτερ οποτε θα ειναι οκ,χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια).Αλλα το X για παραδειγμα,περα του οτι ειναι υπεραρκετα δυνατο για παπι,εχει και ενα υπεροχο δουλεμα,στρωτο και χωρις μηχανικους θορυβους.Και απο αντοχη...τοσα χρονια τα λιωνουν σε κοντρες και ντελιβερυ και κρουσματα Honda (μπιελα,τεντωτηρες) δεν εχουν ακουστει.

nassosxlvbros
25/04/2014, 21:32
Μετά από τόσα Honda στο γκαράζ,:rolleyes: στη δουλειά "ξέπεσα" σε ένα Kaze-r 115-το "VR" μάλιστα...Οι προηγούμενοι-κυρίως πακιστανοί/φιλιππινέζοι του είχαν πιεί κυριολεκτικά το αίμα...Μιλάμε στο φόρτε της δουλειάς δούλευε 15ωρα σβήνοντας μόνο για βενζίνη!!!
Το κοντέρ του έχει μηδενίσει 2-3 φορές,έγινε γενική επισκευή μοτέρ πριν κάνα χρόνο,και αυτό όχι από πεσμένο μοτέρ,αλλά γιατί δεν του βάζαν λάδι ποτέ,έχει ΘΕΜΑΤΑ με την τροφοδοσία ανάλογα τα φεγγάρια του,αλλά δε μασάει τίποτα και πουθενά!...με μισή μανιβελιά παίρνει πάντα,όλη μέρα σχεδόν δε το σβήνω,και από λάδι προσθέτω 150-200cc κάθε 2-3 βδομάδες (με μέσο όρο 100 χιλιόμετρα τη μέρα)....
Αν βρω ένα ίδιο πάντως ή το παλιότερο,το χτυπάω για γάμο...:D και ντελιβεράδες που ρωτάω κατά καιρούς,το καζέρι είναι το μόνο που δε χαλάει παρά μόνο αν ξεχάσεις λάδια....

gsman
25/04/2014, 22:08
Ολα τα Crypton εχουν αποδειχθει ανθεκτικοτατα...ειναι το μονο μηχανακι που δεν εχει ριξει το μοτερικο του επιπεδο(αν και το τελευταιο μοντελο R νομιζω φοραει το προηγουμενο μοτερ οποτε θα ειναι οκ,χωρις να εχω προσωπικη εμπειρια).Αλλα το X για παραδειγμα,περα του οτι ειναι υπεραρκετα δυνατο για παπι,εχει και ενα υπεροχο δουλεμα,στρωτο και χωρις μηχανικους θορυβους.Και απο αντοχη...τοσα χρονια τα λιωνουν σε κοντρες και ντελιβερυ και κρουσματα Honda (μπιελα,τεντωτηρες) δεν εχουν ακουστει.

Φιλε μου δεν εχω θεμα με καμμια εταιρεια μοτο και ναι, το crypton x ειναι το πιο δυνατο,το πιο ικανο να ταξιδεψει κτλ αλλα ξερω μεσα απο τα delivery 2 παιδια με το μηχανακι αυτο που ειχαν θεματα με μπιελα και ανοιξανε μοτερ. Τωρα τι κανανε ή τι δεν κανανε, αν αλλαξανε λαδια ή οχι κτλ μονο αυτοι ξερουν... Ομοιως και το crypton r το τελευταιο, σε ενα παιδι, ντελιβερι ,παλι βαρεσε στα 40.000 χλμ. Για τα ινοβα δε το συζηταω, σχεδον οσα παιδια ξερω με ιννοβα παλιο και νεο εχουν βαρεσει μετα απο καποια χλμ... Και μοντενας, παλια και νεα μοντελα αρκετα θεματακια...

Nομιζω οι εταιρειες τη μυριστικανε τη δουλεια με τα παπακια...ενω μπορουν, δεν θελουν...

andreas 400
25/04/2014, 22:36
το νεο κρυπτον 110cc ας περασετε απο εξουσιοδοτημενα και μη....ρωτηστε ποσο λαδι καιει απο αλλαγη σε αλλαγη και αλλα σχετικα με το μοτερ,κινεζος με αυτοκολλητα ιαπωνιας

IRA57
26/04/2014, 00:54
Το ποιο αξιοπιστο παπι ειναι αυτο που συντηρειται σωστα...και ειναι οσο περισσοτερο γινεται Τζαπαν ;)

Dbnn
26/04/2014, 11:13
Το ποιο αξιοπιστο παπι ειναι αυτο που συντηρειται σωστα...και ειναι οσο περισσοτερο γινεται Τζαπαν ;)

+1000 ;)

akis_trevor
26/04/2014, 11:42
το ειπα ηδη
αν και οχι τζαπαν
τα πρωτα crypton βγηκαν σκυλια

ναι,γιατι παραδοξως εννοω;οχι μονο τα πρωτα,μεχρι και τα 115(τριτης γενιας δηλαδη) που ασχολιουμουν με μικορυ κυβισμου μηχανακια,μια χαρα αξιοπιστα ηταν..

SHOOTER045
26/04/2014, 11:47
Για τα πρώτα ακούω και έχω εμπειρία γι αυτό και ΜΟΝΟ

Dbnn
26/04/2014, 11:55
ναι,γιατι παραδοξως εννοω;οχι μονο τα πρωτα,μεχρι και τα 115(τριτης γενιας δηλαδη) που ασχολιουμουν με μικορυ κυβισμου μηχανακια,μια χαρα αξιοπιστα ηταν..

Γιατί έτυχε και δεν έπεσαν σε κάγκουρες 15χρονους να στήνονται κόντρες χωρίς σταγόνα λάδι μέσα και ναφθαλίνες στο ντεπόζιτο.

akis_trevor
26/04/2014, 11:58
Γιατί έτυχε και δεν έπεσαν σε κάγκουρες 15χρονους να στήνονται κόντρες χωρίς σταγόνα λάδι μέσα και ναφθαλίνες στο ντεπόζιτο.

εγω εχω το r του 2000 102 cc.το πηρα 4 χρονων και για 1-2 χρονια φοραγε καρμπυρατερ εξατμιση και το γκαζι δεν εκλεινε..βεβαια μετα επεσε πολυ σε αποδοση,αλλα τωρα με 56000 χλμ δουλευε κανονικα ακομα,αλλαξα κυλινδρο πιστονι κλπ και ειχε αρπαξει λιγο αλλα και παλι πηγαινε..νομιζω αυτα και τα γκραντ τα αστρα ηταν τα πιο σκυλια..

Dbnn
26/04/2014, 12:02
γκραντ και αστρακια είχαμε στο σπίτι. Φαντάσου ο αδερφός μου που μου ρίνει 9 χρόνια, με μηχανάκια / μηχανές μεγάλωσα και εγω...
Πραγματικά σκυλιά αλλά έχω τύχει και σε άλλα που μια χαρά αντέξανε, με σωστή συντήρηση!

o_gavros
26/04/2014, 12:19
Στη δουλειά μου, υπάρχουν και μοντενας (κριςς,125,135) και αστρεα γκραντ και μαξ100 και ιννοβα και ταουνμεητ και κρυπτον115 και καζεΡ και κρυπτονΧ.κοινώς τα πάντα.
και ολοι κάνουν καθημερινά πολύ χιλιόμετρο.
όλοι (πλην των κρυπτονΧ) καίνε λάδια.άλλος λίγο άλλος πολύ. κάποιοι πηρανε μπιελες στα χέρια. γενικά όλοι εχουν θεματα.
Εγω με το κρυπτονΧ, 60Κ χλμ σε 2,5 χρόνια και το μηχανάκι δεν έχει κάνει κιχ!!! ούτε λάμπα λέμε.
φροντίζω βέβαια και το συντηρώ ευλαβικά (λάδια κάθε 3Κ, μπουζί & φίλτρο κάθε 6Κ) και να μη το σκίζω σε τελικές τις ατελείωτες ώρες Φάληρο-Κηφισιά.

Τι θελω να πω με όλα αυτά;
ότι ναι καλά χρυσά και άγια τα παλιάς κοπής glx/καζε/γκραντ (τα οποία εξαιρετικά δύσκολα βρίσκεις κάποιο που να το έχουν σεβαστεί) αλλά το Χ δεν παίζεται.
τα (πολλά) λεφτά που κοστίζει αντισταθμίζονται στην πορεία απο την αξιοπιστία του.
Είχα κι ενα καζερ για καμια ντουζίνα χρόνια.σκύλος μαύρος δε το συζητώ αλλά απο τα ζόρια που είχε φάει, η κατανάλωση του είχε φτάσει να είναι περισσότερη απο ΧΤ600.
Γνωμη μου για όποιον ψάχνει εργαλείο για την πόλη,είναι να κάνει την υπέρβαση και να πάει στο Χ.

Christos ktm R
15/07/2014, 18:10
Για εμενα 2 ειναι τα πιο ααξιοπιστα.honda cub 90 και suzuki fx 125.απλα σκυλια..

bestoftherest7
28/09/2014, 15:34
Παπιά είναι ρε παιδιά. και να βαρέσει μπιέλα πιστόνι το φτιάχνεις με 100 ευρω. για να αλλάξεις λάστιχα σε μια μεγαλη μηχανη θες τουλαχιστον τα διπλασια. made in china made in thailand made in japan δεν λεει κατι. οι εταιριες ( καπιταλιστες ειναι μην ξεχνιομαστε) τα πανε σε χωρες με φτηνα μεροκαματα για να εχουν περισοτερο κερδος. ξερω τα παιδια που δουλευουν delivery ανγχωνονται μην τους παθει ζημια το εργαλειο. μπορουν να οργανωθουν στα σωματεια τους και να διεκδικουν τις ζημιες να τις πληρωνει το αφεντικο ή τουλαχιστον να καλυπτει ενα μερος τους. δεν το παιζω επαναστατης απλα λεω την αποψη μου. :)

Dbnn
28/09/2014, 15:45
Παπιά είναι ρε παιδιά. και να βαρέσει μπιέλα πιστόνι το φτιάχνεις με 100 ευρω. για να αλλάξεις λάστιχα σε μια μεγαλη μηχανη θες τουλαχιστον τα διπλασια. made in china made in thailand made in japan δεν λεει κατι. οι εταιριες ( καπιταλιστες ειναι μην ξεχνιομαστε) τα πανε σε χωρες με φτηνα μεροκαματα για να εχουν περισοτερο κερδος. ξερω τα παιδια που δουλευουν delivery ανγχωνονται μην τους παθει ζημια το εργαλειο. μπορουν να οργανωθουν στα σωματεια τους και να διεκδικουν τις ζημιες να τις πληρωνει το αφεντικο ή τουλαχιστον να καλυπτει ενα μερος τους. δεν το παιζω επαναστατης απλα λεω την αποψη μου. :)

Και μετά άμα βρεις δουλειά σε ντελίβερυ σφύρα μου κλέφτικα....
Όσο για τα υπόλοιπα συμφωνώ απόλυτα!

Bradipous
28/09/2014, 16:42
Υπαρχει σωματειο ντελιβεραδων; :confused:

Dbnn
28/09/2014, 19:05
Υπαρχει σωματειο ντελιβεραδων; :confused:

Αμέ.... Κλαδική παντού, μη χάσουμε τα προεδριλίκια!

pab-lo
28/09/2014, 19:33
Παπιά είναι ρε παιδιά. και να βαρέσει μπιέλα πιστόνι το φτιάχνεις με 100 ευρω. για να αλλάξεις λάστιχα σε μια μεγαλη μηχανη θες τουλαχιστον τα διπλασια. made in china made in thailand made in japan δεν λεει κατι. οι εταιριες ( καπιταλιστες ειναι μην ξεχνιομαστε) τα πανε σε χωρες με φτηνα μεροκαματα για να εχουν περισοτερο κερδος. ξερω τα παιδια που δουλευουν delivery ανγχωνονται μην τους παθει ζημια το εργαλειο. μπορουν να οργανωθουν στα σωματεια τους και να διεκδικουν τις ζημιες να τις πληρωνει το αφεντικο ή τουλαχιστον να καλυπτει ενα μερος τους. δεν το παιζω επαναστατης απλα λεω την αποψη μου. :)

100! που ρε παιδια να πανα φτιαξω καναδυοτρια;

SHOOTER045
28/09/2014, 19:46
Εδώ μου βγήκε 140 ευρό να κάνω γενική το μοτέρ Glx 90-μπιελα κομπλέ, πιστονι τζαπαν, κύλινδρο τζαπαν/γιατι μεγάλωσε λίγο
Μαζί με δισκάκια λάδι κλπ
Βέβαια δεν το φοράω αυτό το μοτέρ
Έχω πάνω το λιφαν
Αν σπάσει αυτό θα βάλω το Χοντα

andreaspetr
30/09/2014, 01:50
Καζερι με +3mm πιστονι,εκκεντροφορο,εξατμιση ζητησε μια μπιελα στις 45.000χλμ.
κοστος με εργατικα,λαδια,φιλτρο,φλατζες,ρουλεμαν και μπιελα λιγο κατω απο 200€

TROOPER
30/09/2014, 10:14
Υπαρχει σωματειο ντελιβεραδων; :confused:

ναι και κανει και δουλεια (προσπαθει τουλαχιστον).

thunder ace
30/09/2014, 12:28
Καλημερα.Αν και ειμαι υπερ της HONDA στα παπακια,αυτο που εχω καταλαβει (και το βλεπω)τερας αξιοπιστιας ειναι οντως το crypton x.Λιγο να εισαι προσεκτικος με το γκαζι(μη του γ...ς τη μανα συνεχεια )θα το εχεις πολλα χρονια χωρις ζημια.Αυτα.

Red Rider
30/09/2014, 12:35
Καλημερα.Αν και ειμαι υπερ της HONDA στα παπακια,αυτο που εχω καταλαβει (και το βλεπω)τερας αξιοπιστιας ειναι οντως το crypton x.Λιγο να εισαι προσεκτικος με το γκαζι(μη του γ...ς τη μανα συνεχεια )θα το εχεις πολλα χρονια χωρις ζημια.Αυτα.
Φίλος διανομέας κοντεύει τις 100.000 τέρμα γκάζι, απροβλημάτιστα.Με προβλεπόμενη συντήρηση βέβαια.. Κάθε 3.000 λάδι δηλαδή.

yiannis172
30/09/2014, 17:42
Καλημερα.Αν και ειμαι υπερ της HONDA στα παπακια,αυτο που εχω καταλαβει (και το βλεπω)τερας αξιοπιστιας ειναι οντως το crypton x.Λιγο να εισαι προσεκτικος με το γκαζι(μη του γ...ς τη μανα συνεχεια )θα το εχεις πολλα χρονια χωρις ζημια.Αυτα.

Κατα τη γνωμη μου στο ποιος ειναι ο βασιλιας των παπιων απο αποψη ποιοτητας,ισχυει το οτι αλλος εχει το ονομα και αλλος τη χαρη.Ενω δηλαδη η Honda ειναι ο ''βασιλιας'',θεωρω πως η Yamaha εβγαζε παντα κατι καλυτερο και σε μοτερ (ειδικα τη τελευταια 15ετια) και σε φρενα (δισκοφρενο απο το '98).

Το Χ λοιπον απλα συνεχιζει την πολυ καλη ιστορια της Yamaha στη κατηγορια αυτη.

Desperado
30/09/2014, 18:06
Κατα τη γνωμη μου στο ποιος ειναι ο βασιλιας των παπιων απο αποψη ποιοτητας,ισχυει το οτι αλλος εχει το ονομα και αλλος τη χαρη.Ενω δηλαδη η Honda ειναι ο ''βασιλιας'',θεωρω πως η Yamaha εβγαζε παντα κατι καλυτερο και σε μοτερ (ειδικα τη τελευταια 15ετια) και σε φρενα (δισκοφρενο απο το '98).

Το Χ λοιπον απλα συνεχιζει την πολυ καλη ιστορια της Yamaha στη κατηγορια αυτη.

Θα συμφωνήσω 100% και θα το επεκτείνω και εκτός παπιών....

SHOOTER045
30/09/2014, 18:24
Δεν έχεις άδικο
Τα Τ50/80 περπατάνε ακόμα αν και δεν έτυχαν τής αναγνώρισης του Χοντα
Τα mate 2 χρονα/ με τις καρφωτες ταχύτητες
Ήταν ο Πρόδρομος των Ζ που στους πιτσιρικοκαγκουρες είναι το τοπ κοντραδικο παπί
Και το crypton το θεωρώ πολύ καλύτερο από ινοβα

bruno
30/09/2014, 19:47
Αυτα τα καινουργια παπια,τα ψεκαστα οταν μεινουν απο μπαταρια,παιρνουν μπροστα,με μανιβελα φυσικα;Αυτες οι ζαντες αλουμινιου,θα παρουν λαστιχα χωρις σαμπρελα επιτελους;Το ψυγειο νερου σε παπι ειναι περιττο,ενα παπι πρεπει να θελει μονο λαδια και βενζινη,ακομα και τα φιλτρα να καθαριζονται,οχι να αλλαζουν.Αυτο θα ειναι ο βασιλιας των παπιων.

catmaster
30/09/2014, 20:03
Δεν έχεις άδικο
Τα Τ50/80 περπατάνε ακόμα αν και δεν έτυχαν τής αναγνώρισης του Χοντα
Τα mate 2 χρονα/ με τις καρφωτες ταχύτητες
Ήταν ο Πρόδρομος των Ζ που στους πιτσιρικοκαγκουρες είναι το τοπ κοντραδικο παπί
Και το crypton το θεωρώ πολύ καλύτερο από ινοβα

Τα ταούνια ήταν κτήνη λέμε τα είχαν πολλοί αγρότες που νομίζαν ότι ήταν στάγιερ και δεν τους ρίχναν φράγκο επάνω :lol:.... και αυτά τα δύστυχα πηγαίναν ενα εκατομμύριο χιλιόμετρα

Red Rider
30/09/2014, 20:09
Αυτα τα καινουργια παπια,τα ψεκαστα οταν μεινουν απο μπαταρια,παιρνουν μπροστα,με μανιβελα φυσικα;Αυτες οι ζαντες αλουμινιου,θα παρουν λαστιχα χωρις σαμπρελα επιτελους;Το ψυγειο νερου σε παπι ειναι περιττο,ενα παπι πρεπει να θελει μονο λαδια και βενζινη,ακομα και τα φιλτρα να καθαριζονται,οχι να αλλαζουν.Αυτο θα ειναι ο βασιλιας των παπιων.

Εμένα όταν έμεινε από μπαταρία, έπαιρνε κανονικά με μανιβέλα.
Προαιρετικά μπορείς να βάλεις tubeless λαστιχα στις αλουμινένιες ζάντες.
Για το ψυγείο νερού είχα την ίδια άποψη,δηλαδή όσο πιο απλό τόσο το καλύτερο.
Ήθελα να πάρω το address για αυτό το λόγο.Ήμουν λάθος γιατί στην συντήρηση δεν έχει σχεδόν καμία διαφορά με ένα απλό παπί, και το κόστος του service και των φίλτρων π.χ. είναι πολύ μικρό, και μάλιστα σε εξουσιοδοτημενο.
Όταν έδωσα το innova και πήρα το X πήγα ένα κλικ πάνω σε σχέση με όλα τα παπιά που είχα οδηγήσει.

bruno
30/09/2014, 21:50
Για την μπαταρια δεν είμαι σιγουρος,τα λάστιχα μονο το daelim ace φοραει χωρις σαμπρελα,αλλα δεν υπαρχουν λάστιχα ευκολα 16αρια.Ακομα και η τρομπα βενζίνης ισως θελει περισσοτερης προσοχης,να μην αδειασει το ρεζερβουαρ.https://www.youtube.com/watch?v=PCVEUJ2rW44