PDA

View Full Version : Ρουλεμαν στραφαλου. Τοποθετηση.



sonic22
06/09/2013, 10:56
Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος τοποθετηση των ρουλεμαν στραφλου (σε 2Τ);

Α. Ζεσταμα των καρτερ (ψυξη των ρουλεμαν optional), τοποθετηση των ρουλεμαν. Μετα στην πρεσα για να πρεσαρουμε τον στροφαλο μεσα στα καρτερ.

Β. Ζεσταμα των ρουλεμαν, ψυξη του στραφαλου και περασμα των ρουλεμαν στον στροφαλο. Μετα ζεσταμα των καρτερ (ψυξη του στροφαλου με τα ρουλεμαν optional) και κλεισημο των καρτερ χωρις πρεσα, με λιγο ματσολιασμα.

Γ. Αναμικτο. Ζεσταμα των καρτερ, τοποθετηση των ρουλεμαν στα καρτερ, ξαναζεσταμα των καρτερ με τα ρουλεμαν και πρεσαρισμα των καπακιων στον στροφαλο.


υ.γ. Διευκρινήσεις.
Ζεσταμα με πιστολι θερμου αερα εως θερμοκρασια καπακιου 150-200C.
Ψυξη σε καταψυξη οικιακου ψυγειου αφου πρωτα περαστουν με WD-40 και κλειστουν σε ναιλον.

OldMan
06/09/2013, 14:36
Αν ζεστάνεις ρουλεμάν, αποχαιρέτησε το γράσσο που χάνεις ...

bros400pgm
06/09/2013, 14:47
Ρουλεμαν στροφαλου με γρασσο?:D

OldMan
06/09/2013, 14:57
Ρουλεμαν στροφαλου με γρασσο?:D
Όχι ..???:D

sonic22
06/09/2013, 16:56
Θα του βαζω λαδολεμονο οπως θα τα ψηνω...

OldMan
06/09/2013, 16:59
Θα του βαζω λαδολεμονο οπως θα τα ψηνω...
Τρικυμία, οι 200βC που αναφέρεις ΕΙΝΑΙ ψήσιμο...


Υ.Γ.
Όταν ανοίγεις τα καπάκια, τα ρουλεμάν μένουν στις φωλιές τους ή στον στρόφαλο ..?? :p

iliasfyntanidis
06/09/2013, 17:07
Τα ρουλεμαν στροφαλου λιπαινονται ρε παιδια απο το μίγμα αν ο κινητήρας ειναι 2χρονος ειδάλλως απο το λάδι αν ειναι 4 χρόνος.
Εγω θα πήγαινα σε ενα μηχανουργειο να μου τα πρεσαρει.
Αυτο με την κατάψυξη που λες δεν θα το έκανα για τον λογο που επισης λες.Ρισκαρεις την οξειδωση.

lspiros
06/09/2013, 17:09
Τα ρουλεμαν στροφαλου λιπαινονται ρε παιδια απο το μίγμα αν ο κινητήρας ειναι 2χρονος ειδάλλως απο το λάδι αν ειναι 4 χρόνος.
Εγω θα πήγαινα σε ενα μηχανουργειο να μου τα πρεσαρει.
Αυτο με την κατάψυξη που λες δεν θα το έκανα για τον λογο που επισης λες.Ρισκαρεις την οξειδωση.
και αν ο στροφαλοφορος θαλαμος ειναι στεγανος σαν τα συγχρονα ktm που ο στροφαλος δεν ειναι σε μπανιο λαδιου?

OldMan
06/09/2013, 17:15
Μάλλον κάποιοι δεν πιάνουν το κλίμα της συζήτησης..;)

Anyway, τα ρουλεμάν τοποθετούνται στις φωλιές τους μετα από ζέσταμα των καπακιών σε φούρνο (κάποιοι το κάνουν και με φλόγιστρο αλλά προσωπικά έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με την ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας...) και ΔΕΝ χρειάζεται ψύξη τους ΟΥΤΕ ματσόλιασμα...
(αν δεν μπαίνουν με αυτόν τον τρόπο, κάτι παίζει με τις διαστασεις τους..)

iliasfyntanidis
06/09/2013, 17:27
και αν ο στροφαλοφορος θαλαμος ειναι στεγανος σαν τα συγχρονα ktm που ο στροφαλος δεν ειναι σε μπανιο λαδιου?

Νομιζω οτι στεγανος ειναι ο στροφαλος σε όλα τα μηχανάκια-αυτοκινητα.Τι εννοείς δλδ οτι το ρουλεμαν ειναι στεγνό απο λιπανση;
Κανένας στροφαλος δεν ειναι σε μπάνιο λαδιου βουτηγμενος οπως λες αλλα το λάδι μεταφέρεται μέσω της τρομπας και των οπων στα ρουλεμαν,στους πειρους των εμβολων κ.τ.λ
Το λάδι κάθεται σε λεκάνη αλλα ο στροφαλος δεν ειναι μεσα σε αυτο καλυμένος μεχρι πανω.
Επίσης στο αρχικό ποστ ρωτάει ο φίλος για ρουλεμαν στροφαλου;Τότε το πιθανότερο ειναι τα ρουλεμαν να τοποθετούνται στα άκρα του στροφαλου και όχι σε φωλιές.Τουλαχιστον στο rgv250 που του είχα κανει ανακατασκευή ετσι ηταν.
Τι εννοείς οτι κάποιοι δεν πιάνουν το κλίμα της συζήτησης.

OldMan
06/09/2013, 17:32
Τι εννοείς οτι κάποιοι δεν πιάνουν το κλίμα της συζήτησης.
Αυτό το είπα εγώ και πρέπει να ξερεις το sonic22 για να καταλάβεις...

Όσο για τα ρουλεμάν, προφανώς μιλάμε για το ΤΜ (2Τ), οπότε είναι αυτολιπαινόμενα...

sonic22
06/09/2013, 19:04
αν δεν μπαίνουν με αυτόν τον τρόπο, κάτι παίζει με τις διαστασεις τους..)
Βρε θα μπουν, το θεμα ειναι ποσο "σακατεμενα" θα εινα, γιατι και αυτα που εβγαλα τωρα καινουρια ειναι αλλα το ενα ειχε μαλον φαει τσαμπουκα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
Σε αυτο βαλε οτι θα ηθελα ο στροφαλος να καστει ακριβος στην μεση των καρτερ και οχι οπου τον παει η πρεσα. Μικρολεπτομεριες αλλα τα ψαχνω...


Τρικυμία, οι 200βC που αναφέρεις ΕΙΝΑΙ ψήσιμο...
Ψυσιμο ναι, τηγάνισμα (επικαθισεις) οχι, ετσι δεν ειναι;
Αμα το λαδωνω με ζεστο λαδακι (ή και κανα γρασο PTF) θα υπαρχει προβλημα;


Όταν ανοίγεις τα καπάκια, τα ρουλεμάν μένουν στις φωλιές τους ή στον στρόφαλο ..??
Οπως ξερεις το δεξιο ρουλεμαν μενει στην φωλια του και το αριστερο πανω στον στροφαλο.

virus
06/09/2013, 20:33
Βρε θα μπουν, το θεμα ειναι ποσο "σακατεμενα" θα εινα, γιατι και αυτα που εβγαλα τωρα καινουρια ειναι αλλα το ενα ειχε μαλον φαει τσαμπουκα απο τον προηγουμενο ιδιοκτητη.
Σε αυτο βαλε οτι θα ηθελα ο στροφαλος να καστει ακριβος στην μεση των καρτερ και οχι οπου τον παει η πρεσα. Μικρολεπτομεριες αλλα τα ψαχνω...





Οπως ξερεις το δεξιο ρουλεμαν μενει στην φωλια του και το αριστερο πανω στον στροφαλο.

ιδια κατασταση με klx250.

εγω περισσοτερο εμπιστευομαι τον φουρνο απο το καμινετο. οπως ειπε ο ολντμαν.

η τελευατια σου γραμμη στην παραθεση εδω, νομιζω δεν ταιριαζει με το αρχικο σου ποστ.

εγω παντως παγωσα τον στροφαλο και του περασα το ενα ρουλεμαν. μετα παγωσα το αλλο ρουλεμαν και το εβαλα στο αλλο καρτερ. και τελος παγωσα τον στροφαλο με το ρουλεμαν μαζι και το περασα στο καρτερ που τοχα φουρνισει.

yiannis172
07/09/2013, 00:33
Μάλλον κάποιοι δεν πιάνουν το κλίμα της συζήτησης..;)

Anyway, τα ρουλεμάν τοποθετούνται στις φωλιές τους μετα από ζέσταμα των καπακιών σε φούρνο (κάποιοι το κάνουν και με φλόγιστρο αλλά προσωπικά έχω τις ενστάσεις μου σχετικά με την ομοιόμορφη κατανομή της θερμότητας...) και ΔΕΝ χρειάζεται ψύξη τους ΟΥΤΕ ματσόλιασμα...
(αν δεν μπαίνουν με αυτόν τον τρόπο, κάτι παίζει με τις διαστασεις τους..)


Σε τι ζημια μπορει να οδηγησει η ανομοιομορφη κατανομη της θερμοτητας; Στραβωμα των καρτερ ισως;

sonic22
07/09/2013, 06:57
Σε τι ζημια μπορει να οδηγησει η ανομοιομορφη κατανομη της θερμοτητας; Στραβωμα των καρτερ ισως;
Μικροστραβωμα των καρτερ οπωτε δεν θα εφαρμοζουν καλα ή και διμιουργια μικρο-ρογμων που θα μεγαλωσουν με τον χρονο και τις καταπονησεις.
Μονο σε ακραιες περιπτωσεις (απότομη και εντελος τοπικη θερμανση με οξυ-ασετ απο ασχετο ή πολυ αποτομη ψυξη) υπαρχει ο κυνδινος να ραγισει το καρτερ επιτοπου.
Αντιστοιχα οσο πιο παλια τα καρτερ τοσο πιο καταπονημενα ειναι αλλα και χειρότερα μεταλλα ειχαν.


υ.γ. το αλουμινιο εχει πολυ καλο συντελεστη θερμικης αγωγημοτητας (σε σχεση με το ατσαλι π.χ) που συμαινει οτι λαμβανει και αποδιδει πολυ γρηγορα τα θερμικα φορτια (ζεσταινετε και κρυωνει πολυ γρηγορα σε απλα Ελληνικα). Αυτο ομως εχει ενα προβλημα οτι σε αποτομες και μεγαλες μεταβολες θερμικων φορτιων υπερθερμαινετε και κρυωνει πολυ γρυγορα δημιουργοντας "εντασεις" μεσα στο υλικο. Για περισσοτερες πληροφοριες μαθετε για την θερμοχωρητικοτητα και το φαινομενο της θερμικης καταβοθρας.

sonic22
07/09/2013, 07:00
Αυτό το είπα εγώ και πρέπει να ξερεις το sonic22 για να καταλάβεις...
Αυτο τωρα ειναι καλο ή κακο; :confused: :sick: :lol:

tifoso4ever
07/09/2013, 15:04
ΩΠ! ΕΔΩ ΒΓΗΚΕ ΕΙΔΗΣΗ....
ΕΓΩ ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΑ....ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΣΤΑ 2Τ ΤΜ (ΠΟΙΟ ΜΟΝΤΕΛΟ/ΜΟΤΕΡ? ΜΟΤΟ ή ΚΑΡΤ?) ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΛΙΠΑΙΝΟΜΕΝΑ?

ΤΩ ΚΑΙΡΩ ΕΚΕΕΙΝΟ ΠΟΥ ΗΜΟΥΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΑΣ ΜΕ ΑΚΓΥΛΩΣΗ ΣΤΟ ΔΕΞΙ ΚΑΡΠΟ,(ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΚΑΙ ΓΩ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΣΧΕΤΟΙ....) ΚΑΙ ΗΘΕΛΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΚΑΘΕ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ, ΣΤΟ ΔΙΧΡΟΝΟ ΑΕΡΟΨΥΚΤΟ ΠΕΝΗΝΤΑΡΙ ΜΟΥ, ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΤΗΝ ΛΥΣΗ ΑΥΤΟΛΙΠΑΙΝΟΜΕΝΩΝ ΡΟΥΛΕΜΑΝ....
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΥ ΨΑΞΙΜΟ, ΔΙΑΒΑΣΜΑ, ΚΑΙ 5.387 ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΣΜΑ ΜΟΤΕΡ, ΑΝΑΚΑΛΥΨΑ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΣΤΡΟΦΑΛΟΥ ΣΕ 2Τ ΜΟΤΕΡ, ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΥΝΘΕΤΙΚΑ ΛΑΔΙΑ ΜΙΞΗΣ, ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΧΑΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΥΝΕΡΓΕΙΩΝ ΜΟΤΟ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΑΠΟΨΗ ΠΕΡΙ ΤΙΜΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΣΙΑΣ....
:smokin: