PDA

View Full Version : KTM 950 adv +5hp???



figo-migo
07/09/2013, 15:46
KTM 950 adv +5hp???
Έχω μια πληροφόρηση ότι με κανα 80άρι ευρά κάνεις μια μετατροπή που καταργεί κάτω από το φίλτρο κάτι σωληνάκια, υποπιέσεων??, αν κατάλαβα καλά και παίρνεις 5 αλογάκια. Αυτό μου είπαν έχει το SM από τη μάνα του και μπορεί να γίνει και στο adv. Ξέρει κανείς τι ακριβώς μετατροπή είναι αυτή;;:)

DrBig
07/09/2013, 16:00
KTM 950 adv +5hp???
Έχω μια πληροφόρηση ότι με κανα 80άρι ευρά κάνεις μια μετατροπή που καταργεί κάτω από το φίλτρο κάτι σωληνάκια, υποπιέσεων??, αν κατάλαβα καλά και παίρνεις 5 αλογάκια. Αυτό μου είπαν έχει το SM από τη μάνα του και μπορεί να γίνει και στο adv. Ξέρει κανείς τι ακριβώς μετατροπή είναι αυτή;;:)

παραπληροφορηση...

Black Mamba
08/09/2013, 15:10
Αν εννοεις την καταργηση του SAS, 5 αλογα σιγουρα δεν παιρνεις!:rolleyes:

gefr
09/09/2013, 08:22
Σίγουρα πάντως δίνεις 80€!

DrBig
09/09/2013, 08:56
Αν εννοεις την καταργηση του SAS, 5 αλογα σιγουρα δεν παιρνεις!:rolleyes:


Μαλλον εννοει την καταργηση του EPC, οπου επισης δεν παιρνει αλογα, απλα μια αδιορατη διαφορα στην επιταχυνση στις 3 πρωτες σχεσεις. Η οποια ομως ειναι τσαμπα.

Black Mamba
09/09/2013, 10:07
Μαλλον εννοει την καταργηση του EPC, οπου επισης δεν παιρνει αλογα, απλα μια αδιορατη διαφορα στην επιταχυνση στις 3 πρωτες σχεσεις. Η οποια ομως ειναι τσαμπα.
Aφου λεει σωληνακια υποπιεσων το SAS ειναι και αφορα το συστημα εμπλουτισμου σε οξυγονο του συστηματος εξαγωγης.
Το EPC εχει τρια καλωδιακια και αφορα τη 2α και 3η ταχυτητα.
Τσαμπα και τα 2!
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

DrBig
09/09/2013, 10:11
Aφου λεει σωληνακια υποπιεσων το SAS ειναι και αφορα το συστημα εμπλουτισμου σε οξυγονο του συστηματος εξαγωγης.
Το EPC εχει τρια καλωδιακια και αφορα τη 2α και 3η ταχυτητα.
Τσαμπα και τα 2!
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

Και το EPC εχει σωληνακια υποπιεσεων απο τα καρμπ εξω στο φιλτροκουτι.

Black Mamba
09/09/2013, 10:24
Και το EPC εχει σωληνακια υποπιεσεων απο τα καρμπ εξω στο φιλτροκουτι.
Εγω απλα ειχα κοψει το ενα καλωδιακι και ειμανε ΟΚ.
Δεν εβγαλα σωληνακια.
Πασο.:rolleyes:

figo-migo
09/09/2013, 22:35
Aφου λεει σωληνακια υποπιεσων το SAS ειναι και αφορα το συστημα εμπλουτισμου σε οξυγονο του συστηματος εξαγωγης.
Το EPC εχει τρια καλωδιακια και αφορα τη 2α και 3η ταχυτητα.
Τσαμπα και τα 2!
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

ΟΚ. Αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα. Και τα 80 Ευρά πολλά δεν είναι για αυτή την τσάμπα κατάργηση ο κλέφτης; Τι κοστίζει τα μεταλλικά καπάκια που βάζει στις τρύπες;Είναι κίτ κάποιας εταιρείας;Τέλος πάντων είδε κανένας κάποια διαφορά που να αξίζει να ασχοληθείς;;

DrBig
09/09/2013, 22:55
ΟΚ. Αυτό είναι κατά πάσα πιθανότητα. Και τα 80 Ευρά πολλά δεν είναι για αυτή την τσάμπα κατάργηση ο κλέφτης; Τι κοστίζει τα μεταλλικά καπάκια που βάζει στις τρύπες;Είναι κίτ κάποιας εταιρείας;Τέλος πάντων είδε κανένας κάποια διαφορά που να αξίζει να ασχοληθείς;;

Αν δεν εχεις τις μαμα εξατμισεις, τοτε καλο ειναι να το κανεις. Συνολικο κοστος οσο ενας βολος που θα φραξει τον σωληνα που βγαινει απο το πισω αριστερα μερος του φιλτροκουτιου..

notakos600
10/09/2013, 08:10
Τελικά εσείς οι ιδιοκτήτες ΚΤΜ αν δεν τα δώσετε σε επισκευές τα δίνετε σε μετατροπές. Θέλετε κάπου να τα δώσετε. :lol:

nickald
10/09/2013, 08:18
Μου θυμιζει την φαση με το bandit που μου ζητησανε 20ε για να "καταργησουν" το pair.....

Ενα κομματι μονωτικη ταινια υποθεση δηλαδη....

Black Mamba
10/09/2013, 08:43
Τελικά εσείς οι ιδιοκτήτες ΚΤΜ αν δεν τα δώσετε σε επισκευές τα δίνετε σε μετατροπές. Θέλετε κάπου να τα δώσετε. :lol:

Ασε δε, που επειδη εχουμε ΚΤΜ, μας περισευουν:lol:

gefr
10/09/2013, 08:43
Τα αλουμινένια καπάκια που κυκλοφορούν στο εμπόριο, στο εξωτερικό, αν είναι και ανοδιωμένα σε χρώμα, μπορεί να κοστίζουν καμμιά $50 + τη δουλειά, ίσως να μην είναι και τόσο εξωφρενικό το ποσό. Τώρα οτι γίνεται και φθηνότερα, σίγουρα γίνεται. Τα μάτια σας δεκατέσσερα λοιπόν και ρωτάτε και εδώ, μιά και μερικοί τα έχουν περάσει πρίν από σας...

Black Mamba
10/09/2013, 08:47
Αν δεν εχεις τις μαμα εξατμισεις, τοτε καλο ειναι να το κανεις. Συνολικο κοστος οσο ενας βολος που θα φραξει τον σωληνα που βγαινει απο το πισω αριστερα μερος του φιλτροκουτιου..

Οπως τα λεει.
Κανεις μια ταπιτσα και "βουλωνεις" τον σωληνα που βγαινει απο το φιλτροκουτι και παει στους κυλινδρους.
Το ειχα κανει και εγω.

AdvTraveller
15/05/2014, 23:06
ΡΕ παιδιά το SAS εμπλουτίζει τα καυσέρια με καθυαρό αέρα και αναφλέγονται ακαυτα με σκοπό καθαρότερα καυσαέρια σε μονοξίδιο.

το EPC τι κάνει; και τι σχέση έχει με την 2 και 3 ταχύτητα;

Mariner
15/05/2014, 23:25
το EPC τι κάνει; και τι σχέση έχει με την 2 και 3 ταχύτητα;
Κόβει την ισχύ στη 2η κ 3η ταχύτητα για να περνάει τις προδιαγραφές ρύπων

AdvTraveller
16/05/2014, 00:49
Κόβει την ισχύ στη 2η κ 3η ταχύτητα για να περνάει τις προδιαγραφές ρύπων

Κατι ακόμα πρεπει να κανει απο οτι βλέπω. Πως κοβει την ισχύ ξερουμε;
Απο ενα κυλινδρικό μηχανιματάκι πανε σωληνακια στα καρμπυρατερ πάνω.
Αν βγαλω ολα τα σωληνακια του εν λόγο συστήματος τα δυο φις μπρος και πίσω κυλίνδρου μενουν στον αέρα;

Mariner
16/05/2014, 08:37
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

notakos600
16/05/2014, 09:40
Δεν φτάνει που χαλάνε, τα πειράζετε κιόλας. :lol:

AdvTraveller
16/05/2014, 16:11
Δεν φτάνει που χαλάνε, τα πειράζετε κιόλας. :lol:

αχαχαχαχαχα καλά τα λες μας τρώει.

Είχα Vardero για 5 χρόναι γιατί έπρεπε να ταξιδεύω Αθήνα Καβάλα δυο τρεισ φορές το μήνα και με πολλά άλλα ταξίδια. μετά απο 200000 χλμ σχεδόν, στις σέλλες δυο varadero οι μόνες ζημιές που είχα ήταν κυριολεκτικά λάδια φίλτρα βαλβίδες τίποτα άλλο.

ΑΛΛΑ δεν έίχα την απόλαυση που έχω τώρα το γκάζι το φρένο το στρίψημο και γενικά όλο το παιχνίδι.

Η αλήθεια είναι ότι στα ταξίδια τώρα αναπολώ το Varadero ΑΛΛΑ μόλις βγω απο την εθνική και αρχίζει το στροφιλίκι τα ξεχνάω όλα αχαχαχχχα

AdvTraveller
16/05/2014, 16:13
http://www.ktm950.info/how/Orange%20Garage/Emissions%20Equipment/epc/sas_epc_removal.htm

Δiστυχώς σε αυτό το σιτε δεν εξηγεί πως δουλέυει το EPC.

notakos600
16/05/2014, 16:14
αχαχαχαχαχα καλά τα λες μας τρώει.

Είχα Vardero για 5 χρόναι γιατί έπρεπε να ταξιδεύω Αθήνα Καβάλα δυο τρεισ φορές το μήνα και με πολλά άλλα ταξίδια. μετά απο 200000 χλμ σχεδόν, στις σέλλες δυο varadero οι μόνες ζημιές που είχα ήταν κυριολεκτικά λάδια φίλτρα βαλβίδες τίποτα άλλο.

ΑΛΛΑ δεν έίχα την απόλαυση που έχω τώρα το γκάζι το φρένο το στρίψημο και γενικά όλο το παιχνίδι.

Η αλήθεια είναι ότι στα ταξίδια τώρα αναπολώ το Varadero ΑΛΛΑ μόλις βγω απο την εθνική και αρχίζει το στροφιλίκι τα ξεχνάω όλα αχαχαχχχα

Τα έγραψες μόνος σου, η δική μου γνώμη περισσεύει...:beer:

AdvTraveller
16/05/2014, 16:17
Τα έγραψες μόνος σου, η δική μου γνώμη περισσεύει...:beer:


χαχαχαχα 'ετσι ακριβώς κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Οπότε λέω να πάρω και ένα Varadero να έχω δύο.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλα τα μηχανακια είναι πολύ πολύ καλά για τον σκοπό που φτιάχτικαν. και άσε τους τύπους της καφετέριας να νομίζουν ότι την έχουν μεγαλύτερη και ότι το μηχανάκι τους είναι το καλύτερο.

notakos600
16/05/2014, 16:26
χαχαχαχα 'ετσι ακριβώς κάπου χάνεις κάπου κερδίζεις. Οπότε λέω να πάρω και ένα Varadero να έχω δύο.

Πάντως η αλήθεια είναι ότι σχεδόν όλα τα μηχανακια είναι πολύ πολύ καλά για τον σκοπό που φτιάχτικαν. και άσε τους τύπους της καφετέριας να νομίζουν ότι την έχουν μεγαλύτερη και ότι το μηχανάκι τους είναι το καλύτερο.

Βγαίνουμε εκτός αλλά σε αυτό έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να είσαι πολύ αγροίκος για να χαλάσεις ένα μηχανάκι σήμερα.