PDA

View Full Version : Δεν θα συμβεί σε εμένα



endopandou
07/09/2013, 23:00
http://www.youtube.com/watch?v=MmpK_EshSL4

Εγώ πάντως ομολογώ πως έχω οδηγήσει και αυτοκίνητο και μοτό έχοντας πιει παραπάνω απ' ότι πρέπει για να πάω με πλήρη ασφάλεια.
Το πάω πιο σιγά, αν και συμβαίνει, τελικά είναι μια απλή δικαιολογία.

Ζεύκας
08/09/2013, 04:17
Η μάνα ενός ανθρώπου που υπεραγαπώ παρασύρθηκε και σκοτώθηκε από ένα μεθυσμένο οδηγό.
Μετά από χρόνια δικαστικών διαμαχών και ενώ όλα αυτά τα χρόνια ο θύτης έκανε τα πάντα για να αθωωθεί, βγήκε η απόφαση: ΕΝΟΧΟΣ ΓΙΑ ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ.

Ξέρετε πόσα χρόνια μπήκε φυλακή; Αρχίδια τίποτα. Αυτή είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη. Δεν το ήθελε. Εξ'αμελείας.
Συμπέρασμα: Πιείτε όσο θέλετε. Σκοτώστε άνθρωπο. Δεν θα σας τιμωρήσει κανένας.

Και αφήστε πίσω μανάδες, συζύγους και μικρά παιδιά να μη μπορούν να ζήσουν φυσιολογικά γιατί ο άνθρωπός τους χάθηκε ένα βράδυ βίαια.
Αφήστε τους να σπαράζουν πάνω από ένα κλειστό φέρετρο, αφήστε τους να κλαίνε κάθε μέρα κι εσείς τραβάτε Μύκονο για μοχίτο.

Στ'αρχίδια σας. Άντε γαμήσου Δικαιοσύνη.

notakos600
08/09/2013, 06:05
Η μάνα ενός ανθρώπου που υπεραγαπώ παρασύρθηκε και σκοτώθηκε από ένα μεθυσμένο οδηγό.
Μετά από χρόνια δικαστικών διαμαχών και ενώ όλα αυτά τα χρόνια ο θύτης έκανε τα πάντα για να αθωωθεί, βγήκε η απόφαση: ΕΝΟΧΟΣ ΓΙΑ ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ.

Ξέρετε πόσα χρόνια μπήκε φυλακή; Αρχίδια τίποτα. Αυτή είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη. Δεν το ήθελε. Εξ'αμελείας.
Συμπέρασμα: Πιείτε όσο θέλετε. Σκοτώστε άνθρωπο. Δεν θα σας τιμωρήσει κανένας.

Και αφήστε πίσω μανάδες, συζύγους και μικρά παιδιά να μη μπορούν να ζήσουν φυσιολογικά γιατί ο άνθρωπός τους χάθηκε ένα βράδυ βίαια.
Αφήστε τους να σπαράζουν πάνω από ένα κλειστό φέρετρο, αφήστε τους να κλαίνε κάθε μέρα κι εσείς τραβάτε Μύκονο για μοχίτο.

Στ'αρχίδια σας. Άντε γαμήσου Δικαιοσύνη.

Πολλά respect

nicksior
08/09/2013, 06:43
Σίγουρα κάτι πίνετε μερικοί εδώ μέσα.

Που δεν είναι μπύρα!

vaska
08/09/2013, 07:13
Η μάνα ενός ανθρώπου που υπεραγαπώ παρασύρθηκε και σκοτώθηκε από ένα μεθυσμένο οδηγό.
Μετά από χρόνια δικαστικών διαμαχών και ενώ όλα αυτά τα χρόνια ο θύτης έκανε τα πάντα για να αθωωθεί, βγήκε η απόφαση: ΕΝΟΧΟΣ ΓΙΑ ΦΟΝΟ ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ.

Ξέρετε πόσα χρόνια μπήκε φυλακή; Αρχίδια τίποτα. Αυτή είναι η Ελληνική Δικαιοσύνη. Δεν το ήθελε. Εξ'αμελείας.
Συμπέρασμα: Πιείτε όσο θέλετε. Σκοτώστε άνθρωπο. Δεν θα σας τιμωρήσει κανένας.

Και αφήστε πίσω μανάδες, συζύγους και μικρά παιδιά να μη μπορούν να ζήσουν φυσιολογικά γιατί ο άνθρωπός τους χάθηκε ένα βράδυ βίαια.
Αφήστε τους να σπαράζουν πάνω από ένα κλειστό φέρετρο, αφήστε τους να κλαίνε κάθε μέρα κι εσείς τραβάτε Μύκονο για μοχίτο.

Στ'αρχίδια σας. Άντε γαμήσου Δικαιοσύνη.


Τα είπες όλα

nicksior
08/09/2013, 08:56
Τα είπες όλα

Τι όλα ρε Βασκα?
Διάβασες την δικογραφία ?
Δηλ ο πρόεδρος του δικαστηρίου ήταν κολητός του οδηγού?
Να σου φτιάξω ένα σενάριο ?
Πες πως εσύ 100+ κιλά άντρας βγηκες με δυό φίλους , έφαγες μισό κιλό παιδάκια , ήπιες και 4 ποτήρια μπύρα .
Στη συνέχεια οδηγώντας για το σπίτι σου σου πετάγεται κάποιος στο μισό μέτρο μέσα απο τις πικροδάφνες της διαχωριστικής νησίδας.
Ερχεται το ανακριτικό σου κάνει αλκοτέστ και βρίσκει να έχεις υπερβεί τα όρια , άρα μεθυσμένος , λέω εγώ .
Τι πρέπει να γίνει ? Να σε δικάσουν ισόβια για εκ προθέσεως έγκλημα ?
Δεν λέω πως έγιναν έτσι τά πράγματα αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με κάτι που δεν γνωρίζω.
Φαίνεται πως εδω μέσα όλοι είναι άψογοι..
Δεν πίνουν δεν καπνίζουν , δεν οδηγουν χωρίς κράνος , μπότες , γάντια , τηρουν ευλαβικά τα όρια ταχύτητας , δεν παρκάρουν παράνομα ,δεν κατουράνε εκτος τουαλέττας , δεν δεν ...
Παρθεναγωγείο ένα πράμα!!

Και μην αρχίσουν τα ακραία παραδείγματα ..

"....έχοντας πιει παραπάνω απ' ότι πρέπει για να πάω με πλήρη ασφάλεια.
Το πάω πιο σιγά, αν και συμβαίνει, τελικά είναι μια απλή δικαιολογία. "

έγραψε ο άνθρωπος όχι λυώμα .

Κανείς δεν το επικροτεί, αλλά ρωτάει .. Το έχετε κάνει ναι ή όχι ?

nicksior
08/09/2013, 09:00
που στο διάλο βρίσκοντα τα διαλυτικά ? παιδάκια αρνίσια εννοώ όχι παιδιά - παιδάκια :lol:

Εδω που τα λέμε για μόνο μισό κιλό .. Δεν σε κόβω :lol: Ούτε κι εγώ!!

yannis24
08/09/2013, 09:11
Το θέμα είναι ότι στις συγκεκριμένες περιπτώσεις διαλύονται 2 οικογένειες....γιατι και αυτη του θύτη (που μπορει να είναι ο γιος σου, η κόρη σου, ο πατέρας σου κτλ), θα περάσει τον δικο της γολγοθα.....που σίγουρα δεν συγκρίνεται με την απώλεια ενός ανθρώπου αλλα......
Προσοχη μάγκες και σύνεση......

endopandou
08/09/2013, 09:19
Για διαλυτικά ΚΑΙ τόνο πατάμε shift + w μαζί, μετά τα αφήνουμε να ξαποστάσουν και μετά πατάμε το γράμμα που θέλουμε μόνο του. (πχ ΐ ή ΰ)
Για σκέτα διαλυτικά πατάμε shift + ; (σε Ελληνικό πληκτρολόγιο πάντα), αφήνουμε τη ζύμη να ξεκουραστεί και μετά πατάμε το γράμμα που θέλουμε μόνο του (πχ ϊ ή ϋ)


Νίκο το θεματάκι θα πάει άπατο γιατί δεν μπορούμε να εκτεθούμε ούτε καν με ψευδώνυμο. Αν κάτσει κάνα κράξιμο όμως δεν κρατάμε σειρά, τρέχουμε να χωθούμε.

nicksior
08/09/2013, 09:19
Το θέμα είναι ότι στις συγκεκριμένες περιπτώσεις διαλύονται 2 οικογένειες....γιατι και αυτη του θύτη (που μπορει να είναι ο γιος σου, η κόρη σου, ο πατέρας σου κτλ), θα περάσει τον δικο της γολγοθα.....που σίγουρα δεν συγκρίνεται με την απώλεια ενός ανθρώπου αλλα......
Προσοχη μάγκες και σύνεση......

Συγνώμη , είπα εγώ το αντίθετο?
Η έγραψα σουρώστε όλοι?
ο Endopantou ρωτησε κάτι , δεν προέτρεψε κανέναν να το κάνει ..
Εγώ εμμέσως απάντησα , ναί το έχω κάνει , χωρίς να είμαι περήφανος γιαυτό , αλλά σε πλαίσια δύο τριών ποτηριών κρασιού παραπάνω .

Ζεύκας
08/09/2013, 09:38
Διάβασε ένα 100% πραγματικό σενάριο:

Είναι η μητέρα σου και ο πατέρας σου και πηγαίνουν μια βόλτα με ένα φιλικό ζευγάρι σε φωταγωγημένο πεζοδρόμιο.
Η μητέρα σου με την φίλη της είναι μπροστά και συζητάνε "γυναικεία πράγματα" και ο πατέρας σου με τον φίλο του τρία μέτρα πιο πίσω.

Ξαφνικά ένα τζιπάκι καβαλάει το πεζοδρόμιο, παρασέρνει και εξφενδονίζει τη μητέρα σου και τη φίλη της δεκάδες μέτρα μακρυά.
Σύμφωνα με τον ιατροδικαστή η μητέρα σου χαροπαλεύει για λίγο ενώ η φίλη της πεθαίνει ακαριαία.

Ο οδηγός του τζιπ εγκαταλείπει τον τόπο του εγκλήματος και εξαφανίζεται. Είχε πιεί κάτι ποτηράκια παραπάνω.

nicksior
08/09/2013, 09:39
Νίκο το θεματάκι θα πάει άπατο γιατί δεν μπορούμε να εκτεθούμε ούτε καν με ψευδώνυμο. Αν κάτσει κάνα κράξιμο όμως δεν κρατάμε σειρά, τρέχουμε να χωθούμε.


Δίκιο έχεις , την κάνω με ελαφρά πηδηματάκια .
Επίσκεψη στον πατέρα μου σήμερα , θα πιώ αποσταγμένο νερό , αυτό που έχω για την μπαταρία και το σίδερο της κυράς .. :wave2:

vaska
08/09/2013, 09:58
Τι όλα ρε Βασκα?
Διάβασες την δικογραφία ?
Δηλ ο πρόεδρος του δικαστηρίου ήταν κολητός του οδηγού?
Να σου φτιάξω ένα σενάριο ?
Πες πως εσύ 100+ κιλά άντρας βγηκες με δυό φίλους , έφαγες μισό κιλό παιδάκια , ήπιες και 4 ποτήρια μπύρα .
Στη συνέχεια οδηγώντας για το σπίτι σου σου πετάγεται κάποιος στο μισό μέτρο μέσα απο τις πικροδάφνες της διαχωριστικής νησίδας.
Ερχεται το ανακριτικό σου κάνει αλκοτέστ και βρίσκει να έχεις υπερβεί τα όρια , άρα μεθυσμένος , λέω εγώ .
Τι πρέπει να γίνει ? Να σε δικάσουν ισόβια για εκ προθέσεως έγκλημα ?
Δεν λέω πως έγιναν έτσι τά πράγματα αλλά δεν μπορώ να συμφωνήσω ή να διαφωνήσω με κάτι που δεν γνωρίζω.
Φαίνεται πως εδω μέσα όλοι είναι άψογοι..
Δεν πίνουν δεν καπνίζουν , δεν οδηγουν χωρίς κράνος , μπότες , γάντια , τηρουν ευλαβικά τα όρια ταχύτητας , δεν παρκάρουν παράνομα ,δεν κατουράνε εκτος τουαλέττας , δεν δεν ...
Παρθεναγωγείο ένα πράμα!!

Και μην αρχίσουν τα ακραία παραδείγματα ..

"....έχοντας πιει παραπάνω απ' ότι πρέπει για να πάω με πλήρη ασφάλεια.
Το πάω πιο σιγά, αν και συμβαίνει, τελικά είναι μια απλή δικαιολογία. "

έγραψε ο άνθρωπος όχι λυώμα .

Κανείς δεν το επικροτεί, αλλά ρωτάει .. Το έχετε κάνει ναι ή όχι ?

Όταν οδηγείς πιωμένος είσαι εν δυνάμει δολοφόνος, το καταλαβαίνουμε αυτό??

Και ναι δεν έχω ποτέ οδηγήσει πιωμένος (ίσως φταίει το ότι δεν πίνω).

SHOOTER045
08/09/2013, 10:10
το 83% των τροχαιων ατυχηματων που οφειλονται σε καταναλωση αλοκοολ,εχει ποσοστα αλκοολης στο αιμα αντιστοιχο με 2 μπυρες
αν λεει κατι αυτο
και ναι μπορει να ηπιες 2 και να νιωθεις καλα
αλλα θα αργησεις να δεις το παιδακι,πισω απ το παρακαρισμενο
η την γιαγια που πεταχτηκε απο τις πικροδαφνες


οταν βγαινω για πιωμα παω πεζος
και αν ειμαι μακρια,οδηγαει η γυναικα μου

faraway
08/09/2013, 10:40
Ναι όλοι έχουμε κάνει μ@λ@κίες , (έχουμε οδηγήσει πιωμένοι , στέλνουμε sms , μιλάμε στο κινητό , τρέχουμε ....κτλ )

ναι είμαστε όλοι λάθος και εν δυνάμει δολοφόνοι !!

Απλά οι περισσότεροι είμασταν τυχεροί και δεν σκοτώσαμε κάποιον αθώο εκέι έξω από την απερισκεψία μας ,
και κάποιοι ίσως με τη πάροδο των χρόνων βάλαμε μυαλό και κόψαμε τις πολλές μ@λ@κίες στο δρόμο .


Για τη τιμωρία , ενός οδηγού που προκαλεί με την απερισκεψία του ένα ατύχημα θανατηφόρο , η άποψη μου είναι μπερδεμένη .
Ναι θέλουν κρέμασμα από τη μία , όχι από την άλλη γιατί έκαναν τη μ@λ@κία τους και ανεβαίνουν και αυτοί το δικό τους γολγοθά .

Πιο πολύ τείνω στην οριστική και δια παντός απώλεια του διπλώματος για κάθε όχημα , και στην εφόρου ζωής στήριξη με οποιοδήποτε τρόπο της οικογένειας του νεκρού .

AristidisZ
08/09/2013, 10:54
το 83% των τροχαιων ατυχηματων που οφειλονται σε καταναλωση αλοκοολ,εχει ποσοστα αλκοολης στο αιμα αντιστοιχο με 2 μπυρες
αν λεει κατι αυτο


εμένα πάλι μου λέει κάτι άλλο αυτό :)



οταν βγαινω για πιωμα παω πεζος
και αν ειμαι μακρια,οδηγαει η γυναικα μου

+ όσα θες :beer:

devil's animal
08/09/2013, 11:13
πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι δεν πρϋποθετει να ειναι λιωμα για να δημιουργησουν ενα ατυχημα...
οσο περισσοτερο πινεις τοσο πεφτουν τα αντανακλαστικα σου και μειωνεται η προσοχη σου στην οδηγηση...
γιατι νομιζετε οτι υπαρχουν αλλα ορια για μοτοσυκλετιστες και αλλα για αυτοκινητο? γιατι το να οδηγεις μοτοσυκλετα προϋποθετει περισσοτερη προσοχη και προσπαθεια να κρατηθεις στον δρομο απ'οτι ενα αυτοκινητο...

ΑΡΑ..
το να πιεις και να οδηγησεις, ειναι ΛΑΘΟΣ...

και δεν το παω με ορια...
γιατι σημερα αντεχεις 3 μπυρες, αυριο ομως που σε παρατησε η γκομενα με 2 μπυρες γινεσαι κουρελι..(ναι, παιζει σημαντικο ρολο και η ψυχολογια)...
ή το 1 ποτο στο μπαρ ηταν μπομπα και σε "επιασε" αμεσως...
ή δεν ειχες φαει καλα και το να ανακατεβεις ουϊσκυ με τεκιλα, δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα..
ή..
ή..
ή..


ΚΑΘΟΛΟΥ αλκοολ γιατι εμεις, πρεπει να προσεχουμε και για τις μ@λακιες των αλλων, αρα διπλα...
:wave2:

btw, σοκαριστικο το βιντεο...ειδικα οταν κοιταει την καμερα καταματα και παρακαλαει να μην πιει και οδηγησει κανενας αλλος..:(

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 11:20
Όταν οδηγείς πιωμένος είσαι εν δυνάμει δολοφόνος, το καταλαβαίνουμε αυτό??

Και ναι δεν έχω ποτέ οδηγήσει πιωμένος (ίσως φταίει το ότι δεν πίνω).


Παρομοίως!!! Κι όταν λέμε ΠΟΤΕ εννοώ ΠΟΤΕ!!!

bruno
08/09/2013, 14:08
πολλοι δεν εχουν καταλαβει οτι δεν πρϋποθετει να ειναι λιωμα για να δημιουργησουν ενα ατυχημα...
οσο περισσοτερο πινεις τοσο πεφτουν τα αντανακλαστικα σου και μειωνεται η προσοχη σου στην οδηγηση...
γιατι νομιζετε οτι υπαρχουν αλλα ορια για μοτοσυκλετιστες και αλλα για αυτοκινητο? γιατι το να οδηγεις μοτοσυκλετα προϋποθετει περισσοτερη προσοχη και προσπαθεια να κρατηθεις στον δρομο απ'οτι ενα αυτοκινητο...

ΑΡΑ..
το να πιεις και να οδηγησεις, ειναι ΛΑΘΟΣ...

και δεν το παω με ορια...
γιατι σημερα αντεχεις 3 μπυρες, αυριο ομως που σε παρατησε η γκομενα με 2 μπυρες γινεσαι κουρελι..(ναι, παιζει σημαντικο ρολο και η ψυχολογια)...
ή το 1 ποτο στο μπαρ ηταν μπομπα και σε "επιασε" αμεσως...
ή δεν ειχες φαει καλα και το να ανακατεβεις ουϊσκυ με τεκιλα, δεν ειναι και το καλυτερο πραγμα..
ή..
ή..
ή..


ΚΑΘΟΛΟΥ αλκοολ γιατι εμεις, πρεπει να προσεχουμε και για τις μ@λακιες των αλλων, αρα διπλα...
:wave2:

btw, σοκαριστικο το βιντεο...ειδικα οταν κοιταει την καμερα καταματα και παρακαλαει να μην πιει και οδηγησει κανενας αλλος..:(
Συμφωνω απολυτα,οταν πας για ποτο η τελος παντον να πιεις ενα ποτο,δεν ξερεις που θα καταληξει και ποσα θα πιεις.Προσωπικα δεν πινω ειδικα τα τελευταια χρονια,μου εχει τυχει ομως και σε μενα και σε παρεα,φιλους κ.λ.π το ενα να γινεται πολλα και μετα αρχιζουν τα προβληματα,χαχαχουχα μουσικες στο αμαξι...να περναμε με κατακοκκινα,να παμε αναποδα σε λεωφορο κ.α.Ποτε λοιπον οδηγηση ουτε για ενα ποτο.

Pan (dvs)
08/09/2013, 15:25
Όταν οδηγείς πιωμένος είσαι εν δυνάμει δολοφόνος, το καταλαβαίνουμε αυτό??

Και ναι δεν έχω ποτέ οδηγήσει πιωμένος (ίσως φταίει το ότι δεν πίνω).

Μια φορα το εκανα και αυτο πριν απο αρκετα χρονια.Οδηγησα μαλιστα και για 75χλμ δυσκολου δρομου ,αρκετα αργα και επιφυλακτικα (λεμα τωρα).Δεν ειχα καταλαβει δυστυχως ποσο ειχα πιει,μεχρι την επομενη μερα που μου το ειπανε οι υπολοιποι.Απο τοτε οχι μονο δεν το ξαναεκανα αλλα σταματησα να πινω εξω πανω απο δυο ποτηρια.

Ναι ειναι απαραδεκτο να πινουμε και να οδηγουμε.Δεν καταστρεφονται μονο δυο οικογενειες.
Μεθυσμενος πεφτει σε λεωφορειο ......Μετρα οικογενειες και πες μου αν πρεπει να συνεχιζουνε μερικοι να το βλεπουνε τοσο επιπολαια.

nicksior
08/09/2013, 15:57
Με το αλκοόλ , ο χρόνος "μακραίνει" ο υπολογισμός των αποστάσεων επίσης ... Συμφωνώ και προσυπογράφω!
Ομως.. Αυτός που περνάει με κόκκινο ή εγκαταλείπει τα πιθανα θύματά του μεθυσμένος , θα το έκανε και ξεμέθυστος , δεν φταίει το ποτό (αν και θα το επικαλεστεί) αλλά ο σκατοχαρακτήρας του.
Δηλ το αλκοολ απελευθερώνει κάποιες σκοτεινές πτυχές της προσωπικότητας όπως επιθετικότητα κλπ (οι παλιοί έλεγαν πως δείχνει τον χαρακτήρα του ανθρώπου).
Συνετός οδηγός είναι αυτός που έχοντας συναίσθηση της κατάστασής του προσαρμόζει τον τρόπο οδήγησής του **, ακόμη και ένας πονοκέφαλος μπορεί να προκαλέσει ατύχημα.
Καθημερινά συναντώ ξεμέθυστους αλήτες του δρόμου που είναι ικανοί να σε λυώσουν για 2 μέτρα άσφαλτο και φυσικά να εξαφανιστούν , το κόκκινο και η παραβίαση των στοπ το ψωμοτύρι τους .
Πάντως καλά κάνετε και δεν πίνετε. :wave2:

** ή δεν οδηγεί καθόλου.

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 16:12
Τώρα καθόμαστε και σχολιάζουμε το ότι ποτό και οδήγηση δεν πρέπει να συνδυάζονται, το αυτονόητο δηλαδή...

notakos600
08/09/2013, 16:20
Τώρα καθόμαστε και σχολιάζουμε το ότι ποτό και οδήγηση δεν πρέπει να συνδυάζονται, το αυτονόητο δηλαδή...

+600

pipe_smoker
08/09/2013, 16:28
Οι του χωρου που πιθανως γνωριζουν κατι παραπανω...

Με τα ναρκοτεστ εχει γινει καμια προοδος ή ακομα στην μπυρα εστιαζουμε?

blackbusa
08/09/2013, 16:50
to idio fantazomai isxyei kai gia tin ypervoliki taxytita mesa stin poli...i otan pername apo xwria se mia volta stin eparxia???

Panoskl
08/09/2013, 17:15
Ναι όλοι έχουμε κάνει μ@λ@κίες , (έχουμε οδηγήσει πιωμένοι , στέλνουμε sms , μιλάμε στο κινητό , τρέχουμε ....κτλ )

ναι είμαστε όλοι λάθος και εν δυνάμει δολοφόνοι !!

Απλά οι περισσότεροι είμασταν τυχεροί και δεν σκοτώσαμε κάποιον αθώο εκέι έξω από την απερισκεψία μας ,
και κάποιοι ίσως με τη πάροδο των χρόνων βάλαμε μυαλό και κόψαμε τις πολλές μ@λ@κίες στο δρόμο .


Για τη τιμωρία , ενός οδηγού που προκαλεί με την απερισκεψία του ένα ατύχημα θανατηφόρο , η άποψη μου είναι μπερδεμένη .
Ναι θέλουν κρέμασμα από τη μία , όχι από την άλλη γιατί έκαναν τη μ@λ@κία τους και ανεβαίνουν και αυτοί το δικό τους γολγοθά .

Πιο πολύ τείνω στην οριστική και δια παντός απώλεια του διπλώματος για κάθε όχημα , και στην εφόρου ζωής στήριξη με οποιοδήποτε τρόπο της οικογένειας του νεκρού .

Χαίρομαι πραγματικά για την ψύχραιμη και ανθρώπινη προσέγγισή σου. :a18:

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι "θύτες" έχουν καταδικαστεί ήδη ισόβια από την συνείδησή τους.

pipe_smoker
08/09/2013, 18:40
to idio fantazomai isxyei kai gia tin ypervoliki taxytita mesa stin poli...i otan pername apo xwria se mia volta stin eparxia???

Μην το πας εκεί να χαρείς και γίνει της Κορέας πάλι εδώ μέσα.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα το σκεπάσει κι αυτό το θρεντάκι γιατί άκρη δε θα βγάλουμε.

blackbusa
08/09/2013, 18:51
Μην το πας εκεί να χαρείς και γίνει της Κορέας πάλι εδώ μέσα.

Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα το σκεπάσει κι αυτό το θρεντάκι γιατί άκρη δε θα βγάλουμε.

re pipa ti psaxnoume???thats fucking life dystixws...meta kala tis kai ta asxima tis...me ta an kai isws kai den kserw ti den vgazeis akri...

ton Babino ton agapaw poly kai to kserei kai lypame pou egine ayto alla thats fucking life...

Pan (dvs)
08/09/2013, 18:58
Τώρα καθόμαστε και σχολιάζουμε το ότι ποτό και οδήγηση δεν πρέπει να συνδυάζονται, το αυτονόητο δηλαδή...

Αυτονοητο τωρα.Πριν απο μερικα χρονια (στα νιατα μας:()το θεωρουσαμε ολοι αυτονοητο?Μαλλον οχι.Τα χρονια που περασαμε και οι εμπειριες που μαζεψαμε ειναι αυτα που μας κανουνε σημερα να το κατακρινουμε.
Οι νεοτεροι του φορουμ καλο ειναι να το ακουνε και να το ξαναακουνε μεχρι να καταλαβουνε τι μπορει να τους στοιχισει μια στιγμη απερισκεψιας.

pipe_smoker
08/09/2013, 19:22
re pipa ti psaxnoume???

Αρχικά να σου πω τί πιστεύω ότι βρήκαμε [στο θρεντ για την ελληνική συμμετοχή στο Isle (που έκαναν προπόνηση σε δημόσιο δρόμο) και σε ένα άλλο θρεντάκι αν θυμάμαι καλά.]:

1. Υπάρχει πάω κομμάτια και πάω κομμάτια. Άλλο "εγώ" άλλο "εσύ".

2. Υπάρχουν κόκκινα και κόκκινα. Άλλο το φανάρι Χ κι άλλο το Υ.

Σου αναφέρω αυτά τα δύο γιατί πολλοί συμφωνήσαμε περί των μεταξύ τους διαφορών.

Για το τί ψάχνουμε?
Τρέμω και να τα αναφέρω (για να μη γίνει της Κορέας όπως είπα και πριν)

1. Υπάρχει οδηγώ υπό την επήρεια και οδηγώ υπό την επήρεια ή για όλους είναι το ίδιο?

2. Υπάρχει οδηγώ ακράνωτος και οδηγώ ακράνωτος ή καμία περίπτωση δε διαφέρει από την άλλη?

3. Υπάρχει οδηγώ μιλώντας στο κινητό και οδηγώ μιλώντας στο κινητό ή όλα το ίδιο είναι?

και διάφορα άλλα που μπορούν να αναφερθούν...

Γι'αυτό είπα, ας μην πάει σε σύγκριση με το θέμα "υπερβολική ταχύτητα" γιατί Θεέ μου φύλαγε τί έχει να γίνει.

ΥΓ. Δεν παίρνω κάποια θέση στα παραπάνω, ούτε υποστηρίζω ομοιότητες ή διαφορές στις συγκρίσεις. Απλά λέω ότι άμα αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι των ευθυνών/ηθικών φραγμών/γουατέβα δεν έχει τελειωμό.



thats fucking life dystixws...meta kala tis kai ta asxima tis...me ta an kai isws kai den kserw ti den vgazeis akri...

ton Babino ton agapaw poly kai to kserei kai lypame pou egine ayto alla thats fucking life...

Όταν υπάρχει κάποια προσωπική ανάμιξη είναι δύσκολο να δει κάποιος καθαρά (δε λέω ότι δε βλέπει καθαρά ο Ζεύκας. Γενικά μιλάω.)
Αν εγώ για παράδειγμα είχα χάσει κάποιον γιατί τον είχε χτυπήσει μηχανή που πήγαινε κομμάτια σε δημόσιο δρόμο (κι ας ήτανε κι ο Ρόσσι που πήγαινε για προσκύνημα στον Άι Γιάννη το Ρόση που λέει κι ο Βύρωνας), θα σου'λεγα αν θα μπορούσα να αντιμετωπίσω ψύχραιμα την κουβέντα περι υπερβολικής ταχύτητας και street racing κλπ, ή αν θα είχα φάει μπαν με το καλημέρα.


Κατά τα λοιπά, όπως είπα θεωρώ ότι άκρη με τέτοια θέματα δε βγαίνει.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.
Το τί είναι καθολικά σωστό και λάθος εξαρτάται από τα κριτήρια του καθενός (εκτός απ'αυτούς που νομίζουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια οπότε με'γεια τους με χαρά τους).

vaska
08/09/2013, 19:29
Μια φορα το εκανα και αυτο πριν απο αρκετα χρονια.Οδηγησα μαλιστα και για 75χλμ δυσκολου δρομου ,αρκετα αργα και επιφυλακτικα (λεμα τωρα).Δεν ειχα καταλαβει δυστυχως ποσο ειχα πιει,μεχρι την επομενη μερα που μου το ειπανε οι υπολοιποι.Απο τοτε οχι μονο δεν το ξαναεκανα αλλα σταματησα να πινω εξω πανω απο δυο ποτηρια.

Ναι ειναι απαραδεκτο να πινουμε και να οδηγουμε.Δεν καταστρεφονται μονο δυο οικογενειες.
Μεθυσμενος πεφτει σε λεωφορειο ......Μετρα οικογενειες και πες μου αν πρεπει να συνεχιζουνε μερικοι να το βλεπουνε τοσο επιπολαια.


Σε μένα τα λες αυτά??? :confused::confused:

nicksior
08/09/2013, 19:53
Η αλήθεια είναι πως δεν κάνει να πίνουμε..

endopandou
08/09/2013, 19:57
Η αλήθεια είναι πως δεν κάνει να πίνουμε..
:tooth:

blackbusa
08/09/2013, 20:01
Αρχικά να σου πω τί πιστεύω ότι βρήκαμε [στο θρεντ για την ελληνική συμμετοχή στο Isle (που έκαναν προπόνηση σε δημόσιο δρόμο) και σε ένα άλλο θρεντάκι αν θυμάμαι καλά.]:

1. Υπάρχει πάω κομμάτια και πάω κομμάτια. Άλλο "εγώ" άλλο "εσύ".

2. Υπάρχουν κόκκινα και κόκκινα. Άλλο το φανάρι Χ κι άλλο το Υ.

Σου αναφέρω αυτά τα δύο γιατί πολλοί συμφωνήσαμε περί των μεταξύ τους διαφορών.

Για το τί ψάχνουμε?
Τρέμω και να τα αναφέρω (για να μη γίνει της Κορέας όπως είπα και πριν)

1. Υπάρχει οδηγώ υπό την επήρεια και οδηγώ υπό την επήρεια ή για όλους είναι το ίδιο?

2. Υπάρχει οδηγώ ακράνωτος και οδηγώ ακράνωτος ή καμία περίπτωση δε διαφέρει από την άλλη?

3. Υπάρχει οδηγώ μιλώντας στο κινητό και οδηγώ μιλώντας στο κινητό ή όλα το ίδιο είναι?

και διάφορα άλλα που μπορούν να αναφερθούν...

Γι'αυτό είπα, ας μην πάει σε σύγκριση με το θέμα "υπερβολική ταχύτητα" γιατί Θεέ μου φύλαγε τί έχει να γίνει.

ΥΓ. Δεν παίρνω κάποια θέση στα παραπάνω, ούτε υποστηρίζω ομοιότητες ή διαφορές στις συγκρίσεις. Απλά λέω ότι άμα αρχίσει να ξετυλίγεται το κουβάρι των ευθυνών/ηθικών φραγμών/γουατέβα δεν έχει τελειωμό.




Όταν υπάρχει κάποια προσωπική ανάμιξη είναι δύσκολο να δει κάποιος καθαρά (δε λέω ότι δε βλέπει καθαρά ο Ζεύκας. Γενικά μιλάω.)
Αν εγώ για παράδειγμα είχα χάσει κάποιον γιατί τον είχε χτυπήσει μηχανή που πήγαινε κομμάτια σε δημόσιο δρόμο (κι ας ήτανε κι ο Ρόσσι που πήγαινε για προσκύνημα στον Άι Γιάννη το Ρόση που λέει κι ο Βύρωνας), θα σου'λεγα αν θα μπορούσα να αντιμετωπίσω ψύχραιμα την κουβέντα περι υπερβολικής ταχύτητας και street racing κλπ, ή αν θα είχα φάει μπαν με το καλημέρα.


Κατά τα λοιπά, όπως είπα θεωρώ ότι άκρη με τέτοια θέματα δε βγαίνει.
Ας κάνει ο καθένας ό,τι καταλαβαίνει.
Το τί είναι καθολικά σωστό και λάθος εξαρτάται από τα κριτήρια του καθενός (εκτός απ'αυτούς που νομίζουν ότι κατέχουν την απόλυτη αλήθεια οπότε με'γεια τους με χαρά τους).

ola krinontai apo to apotelesma oti kai na leme...exw akousei gia ksekranwto poy epese me 5...nai 5xlm...alla eksase me to kefali...pige o allos na perasei me elegxomeno kokkino kai skwtose kapoion pou pigene me polla...o animal (xeris dosi irwnias) epeidi den pinei me ena bailys arxizei kai tragoudaei Noti kai xorevei karsilama kai egw sto 5 ypovrixio arxizw kai tin akouw...paradeigmata yparxoun polla...

eipame thats fucking life...na eiste oloi panta orthioi...

Pan (dvs)
08/09/2013, 20:21
Σε μένα τα λες αυτά??? :confused::confused:

Οχι,τα λεω και στους υπολοιπους:D.
Με αφορμη αυτα που εγραψες (και συμφωνω) εγραψα για τη δικη μου περιπτωση

devil's animal
09/09/2013, 00:35
o animal (xeris dosi irwnias) epeidi den pinei me ena bailys arxizei kai tragoudaei Noti kai xorevei karsilama kai egw sto 5 ypovrixio arxizw kai tin akouw...

εκεινο το καλοκαιρι, θα με στιγματιζει για παντα...
:a33::a34:

SHOOTER045
09/09/2013, 00:36
Οι του χωρου που πιθανως γνωριζουν κατι παραπανω...

Με τα ναρκοτεστ εχει γινει καμια προοδος ή ακομα στην μπυρα εστιαζουμε?

τιποτα
στην επαρχια τουλαχιστον
στας αθηνας κατι ακουγεται σε πειραματικο σταδιο-αξιολογησης κλπ

blackbusa
09/09/2013, 02:25
εκεινο το καλοκαιρι, θα με στιγματιζει για παντα...
:a33::a34:

me dosi eirwnias mode

for ever...