PDA

View Full Version : XT και αναρτηση



Untouchable
08/09/2013, 12:16
Τελικα αυτο το xt που πηρα ( 2002 ) μου ειναι χαμηλο, η τουλαχιστον μου φενετε εμενα χαμηλο σε σχεση με το Tenere που ειχα.
Κοιταξα το μονοσοκ πισω, του εφερα μερικες βολτες μηπως και ψιλωσει, αλλα μπα .... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Για καντε καμια προταση να ψηλωσει πισω και να σκληρυνει. Ελατηριο η αλαγη ολο το μονοσοκ, η τι αλλο?

DrBig
08/09/2013, 13:41
Τελικα αυτο το xt που πηρα ( 2002 ) μου ειναι χαμηλο, η τουλαχιστον μου φενετε εμενα χαμηλο σε σχεση με το Tenere που ειχα.
Κοιταξα το μονοσοκ πισω, του εφερα μερικες βολτες μηπως και ψιλωσει, αλλα μπα .... ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ.

Για καντε καμια προταση να ψηλωσει πισω και να σκληρυνει. Ελατηριο η αλαγη ολο το μονοσοκ, η τι αλλο?

Ο ποιο φτηνος τροπος ειναι να αλλαξεις τα λαμακια του μοχλικου (dogbones) με πιο κοντα. Χοντρικα για καθε εκατοστο κοντυτερα, η μηχανη θα ψηλωσει περιπου 3 εκατοστα. Αυτη η αναλογια ειναι γενικη διαπιστωση στα μοχλικα των μοτοσυκλετων και ενδεχομενως να μην ισχυει για το δικο σου, αλλα δεν νομιζω να πεφτει και πολυ εξω. Αλλιως πας για αφτερμαρκετ αμορτισε με ρυθμιση υψους (προσοχη αλλη η ρυθμιση υψους, αλλη η προφορτιση).

daz
08/09/2013, 16:38
Αν χρειάζεσαι πιο σκληρό ελατήριο αλλάζεις πρώτα το ελατήριο.

Αν μετά θέλεις έχτρα ύψος αλλάζεις και τα dogbones που είπε ο δοκτορας από πάνω.

Αλλά γιατί να το ψηλώσεις? Τι θα κερδίσεις?

Untouchable
08/09/2013, 20:48
Τι θα κερδισω....
Στο 1.80 που ειμαι, φτανω ανετα και παταω. Αμα κατσει κι αλλο ατομο γινετε παπακι...ασε που μπορει το παπακι να ειναι και πιο ψηλο :)
Nα αναφερω οτι εχει γινει φουλ ανακατασκευη ( μαμα ).
Παμε για πιο σκληρο ελατηριο για αρχη και βλεπουμε !!!

faraway
08/09/2013, 21:10
Ξεκίνα με ελατήρια μπρος πίσω για αρχή , για να δεις φως . :winka:

Αν βάλεις μόνο πίσω μετά θα σου φανεί το μηχανάκι μόνιμα να ψάχνει με τη μούρη κάτι να βρει στο δρόμο . :lol:
Εγώ είχα wp ελατήρια μπρος πίσω και σαφώς η κατάσταση του ήταν απείρως καλύτερη , και όσο αφορά το βύθισμα στο δικάβαλο , και στα φρένα αλλά και στη συμπεριφορά του στο δρόμο . :D

nkugiu
22/10/2013, 00:22
Που θα μπορούσα να βρω dogbones, τα εχει αλλαξει καποιος;