PDA

View Full Version : Καινούργιο CBF 125 πρόβλημα



kiiraklis94
08/09/2013, 20:33
Μώλις 60χλμ του έχω κάνει και μου έβγαλε πρόβλημα.
Πήγαινα χαλαρά σε μια κατηφόρα χωρίς γκάζι και με νεκρά και ξαφνικά σβήνει. Στρίβω σε ένα στενό για να μην σκοτοθώ κιόλας και προσπαθώ να το βάλω μπροστά.

Δεν έπαιρνε οπότε το βάζω στο Off και επιτόπου στο On πάλι. Ξαναπροσπαθώ και παίρνει μπρός. Πάω να ξεκινήσω και ξεκινάει κανονικά. Κάνω έναν κύκλο να δω αν θα το ξανακάνει και το ξανακάνει.

Αυτή τη φορά όμως ενώ ήταν στο ρελαντί για 2" σβήνει μόνο του. Το ξαναβάζω μπρος και πάλι το ίδιο.

Καταφέρνω να να το ξεκινήσω χωρίς να σβήσει (Πήγε να σβήσει αλλά το έσωσα κάπως με πολύ γκάζι.).

Στην διαδρομή προς το σπίτι μου, ενώ είχα μέσα 3η-4η (αλλά σε όλες τις ταχύτητες το κάνει) με πέταγε. Κατέβαζε μόνο του στροφές για λίγα δευτερόλεπτα ενώ εγώ είχα σταθερό το γκάζι και μετά με πέταγε μπροστά. Σταματάω σε φανάρι και σβήνει πάλι. Έμεινα εκεί πέρα για 5' προσπαθώντας να το κρατήσω να μην σβήσει και μου έκανε το ίδιο μέχρι να πάω σπίτι. Με το που σταμάταγε σε φανάρι η για οποινδήποτε λόγο μου έσβηνε.

Όταν οδηγούσα ήταν έτσι: http://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk
Αυτός δεν κάνει τίποτα με το γκάζι. Μόνο του κάνει έτσι το μηχανάκι.

Λένε πως έχουν προβληματική αντλία βενζίνης τα συγκεκριμένα και θέλει αλλαγή με το που παρουσιάσει πρόβλημα. Αναφέρεται και εδώ: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82/80-honda-cbf-125-2009.html

Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην ζέστη κυρίως.

Το ξαναπήρα μία βόλτα τώρα που έπεσε ο ήλιος και δεν μου έκανε τίποτα. Αλλά δεν το θεωρώ λογικό να κάνει τέτοια κόλπα με λίγη ζέστη. Λέτε να είναι όντως η αντλία?

Έχω ακούσει που λένε πως είναι καλό αν το κάνει αυτό, να βάλω και ένα φίλτρο βενζίνης πριν την αντλία και δεν θα έχει θέμα( http://cbf125rider.wordpress.com/2011/08/06/in-line-fuel-filter/ )

Το προτείνετε?

Αν είναι όντως η αντλία μου την αλλάζουν με εγγύηση έτσι? Δεν πληρώνω κάτι ε?

Ευχαριστώ προαιρετικά για τις απαντήσεις.

akis_trevor
08/09/2013, 20:36
βασικα τροφοδοσια φενεται οτι ειναι.το πας αμεσως εκει που το πηρες και τους λες τι και πως.εννοειται καλυπτεται απο εγγυηση...

kiiraklis94
08/09/2013, 20:40
βασικα τροφοδοσια φενεται οτι ειναι.το πας αμεσως εκει που το πηρες και τους λες τι και πως.εννοειται καλυπτεται απο εγγυηση...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Όταν λες τροφοδοσία? Βενζίνης εννοείς φαντάζομαι, σωστά?
Τι μπορεί να γίνεται δηλαδή ακριβώς?

Να προσθέσω πως μέσα έχω βάλει 100άρα βενζίνη Racing. και είναι πάνω από την μέση. Μία γραμμή έχει πέσει. Δεν ξέρω αν έχει σχέση αλλά...

Επίσης ο dealer είναι πάνω στην θηβών και φοβάμαι μην μου το κάνει εκεί πάνω... Έχουν οι dealers υπηρεσία που έρχονται και την παίρνουν ή κάτι τέτοιο ή ζητάω πολλά?

akis_trevor
08/09/2013, 21:12
πιθανο να ειναι τρομπα,οτιδηποτε εχει σχεση με την τροφοδοσια καυσιμου.δεν εχω ασχοληθει καθολου με το συγκεκριμενο μηχανακι.
παρε ενα τηλεφωνο αν μπορουν να ερθουν να το παρουν,εκτος αν εχεις οδικη βοηθεια στην ασφαλεια σου.

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 21:23
Ο κατασκευαστής τι βενζίνη προτείνει; Δεν το ξέρω καθόλου το μηχανάκι, ρωτάω γιατί στο δικό μου π.χ. το manual αναφέρει ρητά πως μόνο απλή αμόλυβδη επιτρέπεται να βάζεις...

kiiraklis94
08/09/2013, 21:52
Ο κατασκευαστής τι βενζίνη προτείνει; Δεν το ξέρω καθόλου το μηχανάκι, ρωτάω γιατί στο δικό μου π.χ. το manual αναφέρει ρητά πως μόνο απλή αμόλυβδη επιτρέπεται να βάζεις...

To manual δεν αναφέρει κάτι αλλά o dealer μου είπε να βάζω 100άρα γιατί υπάρχουν θέματα νοθείας οπότε με την 100άρα θα είμαι καλημένος.

Πρώτο γέμισμα όμως έβαλα Shell V Racing ή όπως λέγεται τέλος πάντων γιατί είναι πολύ καλή ποιότητα (βαζει ο πατέρας μου στο αμάξι) και μάλιστα από έμπιστο πρατήριο.

Λες να έχει θέμα αυτό? Δηλαδή η Racing μπορεί να είναι χειρώτερη για μία μηχανή από την απλή 100άρα?

EDIT: Το βρήκα στο μανουαλ και τελικά λέει "ΑΜΟΛΥΒΔΗ ΒΕΝΖΙΝΗ ΜΟΝΟ".

Αυτή δεν είναι αμόλυβδη? Δεν νομίζω...

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 22:01
Έχει καταλύτη και αισθητήρα λ η μοτοσυκλέτα; Παρόμοιο πρόβλημα σε άλλες βέβαια μοτοσυκλέτες που έχω ακούσει οφείλονταν είτε στον αισθητήρα λ είτε σε πρόβλημα στον ψεκασμό.

kiiraklis94
08/09/2013, 22:12
Έχει καταλύτη και αισθητήρα λ η μοτοσυκλέτα; Παρόμοιο πρόβλημα σε άλλες βέβαια μοτοσυκλέτες που έχω ακούσει οφείλονταν είτε στον αισθητήρα λ είτε σε πρόβλημα στον ψεκασμό.

Έχει καταλύτη ναι και αισθητήρα οξυγώνου (αυτό φανταζομαι εννοείς με το "αισθητήρα λ").

AUFGEBRACHT
08/09/2013, 22:18
Έχει καταλύτη ναι και αισθητήρα οξυγώνου (αυτό φανταζομαι εννοείς με το "αισθητήρα λ").

Ναι αυτό εννοώ ακριβώς... κοίτα, όπως και να έχουν τα πράγματα, αντί να λέμε το μακρύ μας και το κοντό μας, αν κατάλαβα καλά το μηχανάκι το έχεις αγοράσει καινούριο και είναι μέσα στην εγγύηση, οπότε πήγαινε να το ελέγξουν, να το βάλουν και στο εγκέφαλο και να έχεις επίσημη και εμπεριστατωμένη απάντηση.

Υ.Γ. Μια φιλική συμβουλή οδηγικής φύσεως κι ουχί υπόδειξη. Ίσως δεν είναι καλή ιδέα σε κατηφόρες να αφήνεις τη μηχανή να ρολάρει με νεκρά... :wave2:

kiiraklis94
08/09/2013, 22:20
Υ.Γ. Μια φιλική συμβουλή οδηγικής φύσεως κι ουχί υπόδειξη. Ίσως δεν είναι καλή ιδέα σε κατηφόρες να αφήνεις τη μηχανή να ρολάρει με νεκρά... :wave2:

Ευχαριστω για την απάντησή σου φίλε μου.

Αυτό έκανα απλά μάλλον δεν το έθεσα σωστά στο αρχικό post.

shadowhunter
08/09/2013, 22:37
Καινούριο με 600χλμ. στο οδόμετρο (μοντέλο 09) παρουσίασε στα χέρια μου το ίδιο πρόβλημα. Αλλάχθηκε η αντλία βενζίνης και έστρωσε η κατάσταση (εντός εγγύησης, είναι γνωστό θέμα στο συγκεκριμένο). Ωστόσο κάποια σβησίματα (μόνο) στο ξεκάρφωτο τα κάνει που και που χωρίς όμως να παρουσιάζει την αυξομείωση των στροφών. Από ότι βλέπω το πρόβλημα παραμένει και στα καινούρια (με το στροφόμετρο)

http://youtu.be/YU_EB8ogb2w


http://youtu.be/Yz6ljcPzY7E

http://youtu.be/F3EWQdjIBWk

Πραγματικά επικίνδυνο... και σοβαρός λόγος να μη το αγοράσει κάποιος.

kiiraklis94
08/09/2013, 22:53
Για το φίλτρο βενζίνης ξέρει κανείς τίποτα? Λέτε να είναι καλύτερη η κατάσταση να βάλω ένα ακόμα και αν αλαχτεί η αντλία?

Το φιλτρο:

http://cbf125rider.files.wordpress.com/2011/08/100_0868.jpg

blade_
09/09/2013, 01:24
γνωστο θεμα,το εχω δει σε παρα πολλα,οντως σημαντικος λογος να μη το παρεις...δε ξερω αν αυτη που θα σου βαλουν αυριο ειναι καποια ανανεωμενη...

toyar
09/09/2013, 06:59
το επιπλεον φιλτρο ειναι περιττο, το ιδιο και η 100αρα βενζινη σε αυτο το μοτερ
για το προβλημα εγγυηση-αντιπροσωπεια και τελος

notakos600
09/09/2013, 07:17
Μώλις 60χλμ του έχω κάνει

Φιλική συμβουλή:
Μην διανοηθείς να πειράξεις τίποτε στο μηχανάκι πριν το πας στο συνεργείο, ούτε καν να βάλεις εξωτερικό φίλτρο βενζίνης.
Όπως είναι το πας για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικού.
Στο γράφω γιατί ψάχνουν σαν τρελλοί να βρούνε πάτημα για ακύρωση της εγγύησης.
Το μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει είναι σκυλί άρα μιλάμε για κάποια αστοχία-ελαττωματικό ανταλλακτικό.

nickald
09/09/2013, 08:16
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενιες... χαλαρωσε και πηγαινε πισω να στο φτιαξουν.

Ουτε 100αρα θελει ουτε extra φιλτρο. Απλα εισαι λιγο γκαντεμης :p

kiiraklis94
09/09/2013, 15:28
Συμβαινει και στις καλυτερες οικογενιες... χαλαρωσε και πηγαινε πισω να στο φτιαξουν.

Ουτε 100αρα θελει ουτε extra φιλτρο. Απλα εισαι λιγο γκαντεμης :p

Είμαι πολύ γκαντέμης γενικά φίλε μου xD

Αν βάλω φίλτρο για σιγουριά θα κάνει κακό? Οτι θα κάνει καλό νομίζω είναι σίγουρο. Γιατί το φιλτράκι κάνει 5€ και αν φραξει το αλλάζεις. Αντίθετα όμως το εσωτερικό φιλτράκι της αντλίας αν πάθει τίποτα δεν αλλάζει και πρέπει να αλλάξεις ολόκληρη την αντλία που κάνει ~300€... Με ανησυχεί μόνο μην κάνει κακό. Αν δεν κάνει κακό τότε μάλλον θα βάλω ένα.. Ξέρεις μηπως να μου πεις φίλε μου?

Ευχαριστώ προαιρετικά.


Φιλική συμβουλή:
Μην διανοηθείς να πειράξεις τίποτε στο μηχανάκι πριν το πας στο συνεργείο, ούτε καν να βάλεις εξωτερικό φίλτρο βενζίνης.
Όπως είναι το πας για δωρεάν επισκευή ή αντικατάσταση ανταλλακτικού.
Στο γράφω γιατί ψάχνουν σαν τρελλοί να βρούνε πάτημα για ακύρωση της εγγύησης.
Το μηχανάκι από ότι έχω διαβάσει είναι σκυλί άρα μιλάμε για κάποια αστοχία-ελαττωματικό ανταλλακτικό.

Ευχαριστώ για την συμβουλή φιλε μου. Δεν πρόκειτε να πειράξω τίποτα. Αν βάλω φιλτράκι θα πω στον dealer να το βάλει ώστε να μην έχω θέμα.



Πηρα σήμερα τηλέφωνο και ευτυχώς αναγνόρισε πως είναι γνωστό θέμα με την αντλία και θα μου την αλλάξει βεβαια καθώς έχω εγγύηση.

tzo
10/09/2013, 15:40
Το ίδιο πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε φίλο μου, 2 φορές και κάθε φορά πήγαινε στην αντιπροσωπεία και του αλλάζανε την αντλία.
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας μόνωση(για να μην ζεσταίνεται) ανάμεσα στην αντλία και τον κινητήρα, και αυτό το κάναν στον εξουσιοδοτημένο που το πήγαινε.
Από τότε του σταμάτησαν εντελώς τα προβλήματα.

notakos600
10/09/2013, 15:56
Το ίδιο πρόβλημα είχε παρουσιαστεί και σε φίλο μου, 2 φορές και κάθε φορά πήγαινε στην αντιπροσωπεία και του αλλάζανε την αντλία.
Τελικά το πρόβλημα λύθηκε βάζοντας μόνωση(για να μην ζεσταίνεται) ανάμεσα στην αντλία και τον κινητήρα, και αυτό το κάναν στον εξουσιοδοτημένο που το πήγαινε.
Από τότε του σταμάτησαν εντελώς τα προβλήματα.:lol:

Ψεκαστό δεν είναι το μηχανάκι;
Πως είναι η αντλία βενζίνης έξω από το ρεζερβουάρ;

toyar
10/09/2013, 16:38
δεν ξερω για το συγκεκριμενο αλλα υπαρχουν και αντλιες γραμμης υψηλης πιεσης που ειναι εξωτερικες

transalpblack
10/09/2013, 18:56
Εγω΄δεν καταλαβαίνω ακόμη γιατί σκας, τρελαίνεσαι και δεν το πας εκεί που το πήρες ή σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το δουν;
Ό,τι και να έχει θα περαστεί εγγύηση

kiiraklis94
11/09/2013, 00:51
Εγω΄δεν καταλαβαίνω ακόμη γιατί σκας, τρελαίνεσαι και δεν το πας εκεί που το πήρες ή σε οποιοδήποτε εξουσιοδοτημένο συνεργείο να το δουν;
Ό,τι και να έχει θα περαστεί εγγύηση

Όταν αγόραζα το μηχανάκι ήξερα πως αυτό μπορεί να συμβεί. Υπάρχει παντού στο νετ.

Θα το πάω κάποια στιγμή που θα μπορέσω για αλλαγή της αντλίας.

Απλά είναι ένα θέμα που δεν θέλω να ξαναεμφανιστεί. Ώς νέος οδηγός ήταν λίγο τρομακτικό όταν έγινε πρώτη φορά και ευτυχώς ήμουν κοντά στο σπίτι μου και μπόρεσα κοντά στραβά να το γυρίσω. Αλλά άν μου συναίβενε στην Θηβών όπου θα είναι η καθημερινή μου διαδρομή λόγω σχολής?

Θέλω να αποφύγω όσο γίνεται το φαινόμενο από το ξανασυμβεί και γι'αυτό ρωτάω για φίλτρα.

Ξέρω ότι ακούγομαι τρελαμένος αλλά νέος οδηγός και ψαρομένος είμαι, πρώτη μηχανή είναι...

Ξέρετε κάνα καλό εξουσιοδοτημένο συνεργείο Honda στον Πειραιά-Νίκαια?

notakos600
11/09/2013, 07:12
http://www.honda-motorcycles.gr/

kiiraklis94
29/09/2013, 16:49
Η αντλία άλλαξε και για καποια χλμ λυθηκε το προβλημα... προχθες όμως πάλι τα ίδια (ήμουν Πειραιά και έκανε ζέστη. Επρεπε να περιμένω μισή ώρα να κρυώσει για να πάω σπίτι μου).

Το ψαξα πολύ και τελικά θα πω στον μάστορα που το πάω (εξουσιοδωτημένο) να μου βάλει ένα φίλτρο μαζί με την νέα αντλία.

Παραπάνω ο tzo είπε πως σε έναν φίλο του έβαλαν μόνωση.

Ρώτησα οταν το πήγα και μου είπαν πως βάζουν μια μόνωση στο ντεπόζιτο απο κάτω, γιατί μπορεί απο την ζέστη να εξατμίζεται η βενζίνη και να περνάνε φυσαλίδες μέσα στην αντλία.

Επίσης μετα από ψάξιμο και ερωτήσεις στο FB Group (CBF 125 Owners' Club), έμαθα πως τα στέλνουν απο ινδία με μία αντισκουριακή αλοιφή μέσα στο ντεπόζιτο. Έχει στείλει memo η χόντα να καθαρίζουν το ντεπόζιτο οι dealers πριν το πουλήσουν, με κυροζίνη ή diesel ώστε να φεύγει αυτό απο μέσα.

Πιθανότατα να μην το κάνουν και παρασείρεται αυτό το πράγμα με αποτέλεσμα να φράζει η αντλία. Οπότε γι'αυτό θα τους πω να κάνουν καθαρισμό στο ντεπόζιτο και να βάλουν φίλτρο για σιγουρια.

Τώρα για την μόνωση που μου είπαν ξέρει κανείς κάτι?

bruno
29/09/2013, 21:09
Δεν ξερω ρε φιλε πως νιωθεις?Να περνεις ενα καινουργιο μηχανακι,να κινδυνευεις να σκοτωθεις και δεν ξερεις αν θα φτιαχτει?Ηξερες και το προβλημα προκαταβολικα αρα ειναι χρονιο.Και τι κανει η HONDA για αυτο?

kiiraklis94
30/09/2013, 02:05
Δεν ξερω ρε φιλε πως νιωθεις?Να περνεις ενα καινουργιο μηχανακι,να κινδυνευεις να σκοτωθεις και δεν ξερεις αν θα φτιαχτει?Ηξερες και το προβλημα προκαταβολικα αρα ειναι χρονιο.Και τι κανει η HONDA για αυτο?

Δέχονται επιστροφές οι dealers?

Κοιτα το μηχανάκι μ'αρέσει. Και είναι γενικά σκυλί. Απλά είμαι άτυχος. Είναι όντως επικύνδηνο και σκεφτόμουν σοβαρά να πάω στον dealer και να του το δώσω στην μούρη, να μου δώσει πίσω τα λεφτά μου για να πάρω άλλο (PCX 125 πχ).

Αλλά δεν ξέρω κατά πόσο γίνεται αυτό, και δεν προτιμώ να τσακωθώ. Νομικά φαντάζομαι εφόσον το μηχανάκι είναι επικύνδηνο, κάτι μπορεί να γίνει. Αλλά δεν ξέρω τι να κάνω απο το να σηζυτήσω με τον μάστορα και να το φτιάξω μια και καλή.

bruno
30/09/2013, 15:33
To 2003 παιρνω καινουργιο innova,απο την πρωτη εβδομαδα αρχισαν τα πανηγυργια,το πισω φρενο εκανε σαν λεωφορειο ικαρος, μετα σε μια καλη λακουβα σπανε οι βασεις του μπροστα φαναριου και το βραδυ ηταν σαν να επαιζες μ@@@κια με φακο.Στο διμηνο τα εφτυσε η μπαταρια,την αλλαζω, την ξαναλαζω στο 15μερο, μετα λεει ειναι ο ανορθωτης,τον αλλαζουμε και αυτον.Μετα μενω νυχτιατικα απο βενζινη για το κοντερ-φλοτερ που εδειχνε λαθος.Και το αποκορυφωμα,ειμαι στην εθνικη με το αμαξι και μπροστα μου ειναι ενας φιλος με το innova μου να καιει λαδι σαν διχρονο μετα απο πολυ καλο στροσιμο 1000+κμ.Σκεψου μονο που το διαβαζεις εχεις κουραστει,σκεψου καθε λιγο να τρεχεις στο συνεργειο.Στους 9 μηνες το πουλησα με 17000κμ 1800ε η καλυτερη τιμη που βρηκα γιατι καινουργιο εκανε 2100ε.Και αυτο γιατι παντα μες το μυαλο μου ηταν οταν το καβαλουσα ,τι ζημια θα βγαλει σημερα.Συγνωμη για το σεντονι αλλα να την χ@@ω την εγγυηση.

kiiraklis94
30/09/2013, 18:08
Ευχαριστω φιλε μου για την απάντηση. ΚΑταλαβάνω τι θες να μου πεις αλλα νομίζω βρήκα το πρόβλημα αφού μίλησα με τον μάστορα σήμερα.

Θα βάλουμε θερμομόνωση κάτω απο το ντεπόζιτο ώστε να μην βράζει η βενζίνη. Όπως είπε και ένας φίλος πιο πάνω, κάπως έτσι λύθηκε το πρόβλημα ενός φίλου του με το ίδιο πρόβλημα με μένα.

Ξέρει κανείς τι θερμομονωτικό πρέπει να βάλω από κάτω? Βρήκα ένα Dynamat Xtreme το οποιό είναι και για ηχομόνωση στα αυτοκίνητα κτλ, αλλά και θερμομονοτικό. Το οποίο ακούω πως είναι καλό.

Ξέρετε τι άλλο μπαίνει? Κάποια ίσως καλύτερη λύση? Ψάχνω αλλά στα ελληνικά βρίσκω μόνο αναφορές σε θερμομόνωση σπιτιών κτλ.

Οποιαδηποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη.

Ευχαριστώ προαιρετικά.

bruno
30/09/2013, 18:40
αρμαφλεξ,πολυ φτηνο,αφλεκτο το βρισκεις παντου σε ειδη με υδραβλικα.

kiiraklis94
30/09/2013, 21:07
αρμαφλεξ,πολυ φτηνο,αφλεκτο το βρισκεις παντου σε ειδη με υδραβλικα.

Ευχαριστω πολύ φίλε μου. Πιστεύω να μου κάνει αυτό. Απ'οτι βλέπω πουλιέται και σε φύλλα. Είναι αρκετά ανθεκτικό σε μεγάλες θερμοκρασίες?

Nostradamus
30/09/2013, 21:18
Σημερα κυκλοφορεί ενα θρεντ με το αποτέλεσμα της ιστορίας του μέλους ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

Το μηχανάκι σου το πήρες καινούργιο σωστά?? Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που ονομάζεις ως "ο μαστορας" αυτό ή "ο μάστορας" εκείνο αλλά δεν το βρίσκω λογικό το να αρχισετε τις πατέντες.

Αν έχω καταλάβει καλά είσαι αρκετά μικρός σε ηλίκια. Αυτό δεν αποτελεί λόγο όμως να σε πηγαίνει μπάλα ο "μάστορας".

Μιλα με τα "κεντρικά" θα έλεγα εγγράφως (μεηλ η επιστολή) πριν αρχισεις τις πατέντες. Αν διστάζεις βάλε κάποιον άλλο να το κάνει για σένα.

bruno
30/09/2013, 21:24
Απ οτι ξερω ναι,αλλα μπορεις στο εξω μερος να παρεις αλουμινιοταινια για να μην ξεφτιζει με τον καιρο.Αυτα ειναι, να κανεις πατεντες σε ολοκαινουργιο μηχανακι. edit με προλαβε ο παραπανω,που θα συμφωνισω.

kiiraklis94
30/09/2013, 21:29
Σημερα κυκλοφορεί ενα θρεντ με το αποτέλεσμα της ιστορίας του μέλους ΓΙΑΓΙΑ ΑΡΚΟΥΔΑ.

Το μηχανάκι σου το πήρες καινούργιο σωστά?? Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός που ονομάζεις ως "ο μαστορας" αυτό ή "ο μάστορας" εκείνο αλλά δεν το βρίσκω λογικό το να αρχισετε τις πατέντες.

Αν έχω καταλάβει καλά είσαι αρκετά μικρός σε ηλίκια. Αυτό δεν αποτελεί λόγο όμως να σε πηγαίνει μπάλα ο "μάστορας".

Μιλα με τα "κεντρικά" θα έλεγα εγγράφως (μεηλ η επιστολή) πριν αρχισεις τις πατέντες. Αν διστάζεις βάλε κάποιον άλλο να το κάνει για σένα.

O μαστορας που αναφέρω είναι το εξουσιοδοτημένο συνεργείο που το πηγαίνω γιατί βρίσκεται κοντά μου.

Ο ίδιος μου άλλαξε την αντλία την πρώτη, και μου ξαναέκανε τα ίδια και ο ίδιος θα μου την ξανααλλάξει. Εκείνος δεν μου πρότεινε τίποτα άλλο πέρα απο την αλλαγή της αντλίας, και εγώ του είπα για την μόνωση γιατί κάποιος το ανέφερε σε αυτό το thread, και μου είπε πως αν θέλω μπορούμε να το κάνουμε και αυτό και πως δεν επηρεάζεται η εγγύηση.

Τι εννοείς πως "με πηγαίνει μπάλα" ?

Το μηχανάκι ναι καινούργιο το πήρα.
Τα κεντρικά που λές αναφέρεσαι στον αντιπρόσωπο που το πήρα, ή στον Σαρακάκη άμεσα?
Ξέρουμε το mail?

AUFGEBRACHT
30/09/2013, 21:31
Βρε αρχηγέ στην εποχή της πληροφορίας ζούμε, το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρεις το mail που ζητάς...

kiiraklis94
30/09/2013, 21:37
Βρε αρχηγέ στην εποχή της πληροφορίας ζούμε, το πιο εύκολο πράγμα είναι να βρεις το mail που ζητάς...

Όντως άκυρο το βρήκα. Το χα βρει και πριν αλλά είναι info@saracakis.gr και φαντάστηκα πως θα είναι μόνο για πληροφορίες όπως τα περισσότερα που εχουν αυτή την μορφή.


EDIT: Και πατέντα δεν είναι ακριβώς. Πολλά μηχανάκια έχουν μόνωση κατω απο το ντεπόζιτο. Το δικό μου δεν έχει. Είναι εν μέρη πατέντα αλλά όχι πάνω στο ίδιο το μηχανάκι. Προσθέτω κάτι για καλύτερη λειτουργία. Αλλά γενικά έχετε δίκιο.

bruno
30/09/2013, 21:37
Αντε και το στελνει,θα απαντησουν?

spyrval
30/09/2013, 22:15
Η αντλία άλλαξε και για καποια χλμ λυθηκε το προβλημα... προχθες όμως πάλι τα ίδια (ήμουν Πειραιά και έκανε ζέστη. Επρεπε να περιμένω μισή ώρα να κρυώσει για να πάω σπίτι μου).



Από μεθαύριο κρυώνει ο καιρός οπότε ξεκινάς τις βόλτες άφοβα. Θα'σαι ο πρώτος που θα κοροϊδεύουν οι φίλοι του "αυτός είναι φλώρος, κυκλοφορεί μόνο χειμώνα".
(Σόρρυ για το πείραγμα, δεν άντεξα... Εύχομαι να λυθούν όλα και να χαρείς το μηχανάκι σου)

kiiraklis94
30/09/2013, 22:22
Από μεθαύριο κρυώνει ο καιρός οπότε ξεκινάς τις βόλτες άφοβα. Θα'σαι ο πρώτος που θα κοροϊδεύουν οι φίλοι του "αυτός είναι φλώρος, κυκλοφορεί μόνο χειμώνα".
(Σόρρυ για το πείραγμα, δεν άντεξα... Εύχομαι να λυθούν όλα και να χαρείς το μηχανάκι σου)

Ευχαριστώ φίλε μου.



Αντε και το στελνει,θα απαντησουν?

Έχεις δίκιο. Και να στείλω, τι να πω?

Έστειλα τώρα ένα mail και εξήγησα την κατάσταση και παραπονέθηκα, αλλά αυτοί θα μου πούνε τι να κάνω? Δεν νομίζω καν να ασχοληθούν.

gregogti
01/10/2013, 00:41
πας στα κεντρικα το παρατας τους τραβας μια μυνηση για επικυνδυνο οχημα με δικηγορο βεβαια και να δεις για ποτε στο αλαζουν

notakos600
01/10/2013, 04:14
πας στα κεντρικα το παρατας τους τραβας μια μυνηση για επικυνδυνο οχημα με δικηγορο βεβαια και να δεις για ποτε στο αλαζουν

+600
καινούριο μηχανάκι πήρες, έλεος.

Bradipous
01/10/2013, 09:24
Ρε 'σεις, εχετε δει πολλες φορες να γινεται κατι τετοιο;

Εδω μηχανες με πολυ σοβαροτερα προβληματα και αντικατασταση δεν παιζει ουτε για πλακα, οχι τωρα για μια αντλια βενζινης να του δωσουν αλλη μηχανη.

Παρολαυτα επιχειρησε το, δεν εχεις να χασεις κατι.

alex14
01/10/2013, 09:41
..... σπανε οι βασεις του μπροστα φαναριου και το βραδυ ηταν σαν να επαιζες μ@@@κια με φακο.

:bawl::lol:

notakos600
01/10/2013, 14:47
Ρε 'σεις, εχετε δει πολλες φορες να γινεται κατι τετοιο;

Εδω μηχανες με πολυ σοβαροτερα προβληματα και αντικατασταση δεν παιζει ουτε για πλακα, οχι τωρα για μια αντλια βενζινης να του δωσουν αλλη μηχανη.

Παρολαυτα επιχειρησε το, δεν εχεις να χασεις κατι.

Αντικατάσταση με τπτ...

kiiraklis94
01/10/2013, 15:21
Δεν θα το πιστεψετε. Χθες το βράδυ έστειλα mail και σήμερα με πήραν τηλέφωνο.

Ο τυπος μου είπε πως ενδιαφερεται και καλα να ειμαι ικανοποιημένος κτλ... τα γνωστά.

Ήξερε που το πηγαίνω για service και μου ειπε πως θα μιλήσει άμεσα με εκείνους ώστε να γίνουν κάποιοι έλεγχοι κτλ.

Αρχικά μου είπε πως πιθανότατα να μου αλλάξουν το ρεζερβουάρ μαζί με την αντλία γιατι μπορεί να υπάρχουν κατακαθίσεις ή κάτι τέτοιο.

Επιπλέον θα γίνουν κάποιοι έλεγχοι στα μπεκ για να δουνε αν ειναι όλα καθαρά κτλ.

Μου είπε και για τον συναγερμό να κοιτάξουν μήπως επηρεάζει κάτι κάπως στην μηχανή.

Τώρα θα δούμε.

Θα επικοινωνήσει το service μαζί μου όταν έχουν τα υλικά. Μου είπε για να μην μείνω χωρίς μηχανή να μην την πάω ακόμα γιατί μπορεί να αργήσει.

Αυτά.

OldMan
01/10/2013, 15:27
Απλά, να έχεις υπόψη σου ότι η εγγύηση των απλήρωτων ανταλακτικών λήγει με την λήξη της εγγύησης της μηχανής...

kiiraklis94
01/10/2013, 17:29
Απλά, να έχεις υπόψη σου ότι η εγγύηση των απλήρωτων ανταλακτικών λήγει με την λήξη της εγγύησης της μηχανής...

Εννοείς πως ότι καινούργιο βάλουν πάνω δεν έχει επιπλέον εγγύηση και πάει σαν σύνολο φαντάζομαι.. ε?

OldMan
01/10/2013, 17:40
Εννοείς πως ότι καινούργιο βάλουν πάνω δεν έχει επιπλέον εγγύηση και πάει σαν σύνολο φαντάζομαι.. ε?
Ακριβώς...

Μπορεί να βάλουν αντλία (δωρεάν) μια βδομάδα πριν την λήξη της εγγύησης της μηχανής...
Αν αυτή χαλάσει σε 2 βδομάδες, την καινούρια την πληρώνεις (αλλά έχει πλέον την εγγύηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού..)

kiiraklis94
01/10/2013, 17:59
Ακριβώς...

Μπορεί να βάλουν αντλία (δωρεάν) μια βδομάδα πριν την λήξη της εγγύησης της μηχανής...
Αν αυτή χαλάσει σε 2 βδομάδες, την καινούρια την πληρώνεις (αλλά έχει πλέον την εγγύηση του συγκεκριμένου ανταλλακτικού..)

Ναι αυτό το φαντάστηκα ντάξει.

Ευχαριστώ πάντως.

figo-migo
01/10/2013, 21:29
Μώλις 60χλμ του έχω κάνει και μου έβγαλε πρόβλημα.
Πήγαινα χαλαρά σε μια κατηφόρα χωρίς γκάζι και με νεκρά και ξαφνικά σβήνει. Στρίβω σε ένα στενό για να μην σκοτοθώ κιόλας και προσπαθώ να το βάλω μπροστά.

Δεν έπαιρνε οπότε το βάζω στο Off και επιτόπου στο On πάλι. Ξαναπροσπαθώ και παίρνει μπρός. Πάω να ξεκινήσω και ξεκινάει κανονικά. Κάνω έναν κύκλο να δω αν θα το ξανακάνει και το ξανακάνει.

Αυτή τη φορά όμως ενώ ήταν στο ρελαντί για 2" σβήνει μόνο του. Το ξαναβάζω μπρος και πάλι το ίδιο.

Καταφέρνω να να το ξεκινήσω χωρίς να σβήσει (Πήγε να σβήσει αλλά το έσωσα κάπως με πολύ γκάζι.).

Στην διαδρομή προς το σπίτι μου, ενώ είχα μέσα 3η-4η (αλλά σε όλες τις ταχύτητες το κάνει) με πέταγε. Κατέβαζε μόνο του στροφές για λίγα δευτερόλεπτα ενώ εγώ είχα σταθερό το γκάζι και μετά με πέταγε μπροστά. Σταματάω σε φανάρι και σβήνει πάλι. Έμεινα εκεί πέρα για 5' προσπαθώντας να το κρατήσω να μην σβήσει και μου έκανε το ίδιο μέχρι να πάω σπίτι. Με το που σταμάταγε σε φανάρι η για οποινδήποτε λόγο μου έσβηνε.

Όταν οδηγούσα ήταν έτσι: http://www.youtube.com/watch?v=F3EWQdjIBWk
Αυτός δεν κάνει τίποτα με το γκάζι. Μόνο του κάνει έτσι το μηχανάκι.

Λένε πως έχουν προβληματική αντλία βενζίνης τα συγκεκριμένα και θέλει αλλαγή με το που παρουσιάσει πρόβλημα. Αναφέρεται και εδώ: http://www.used-moto.gr/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CE%BF%CF%82-%CE%B1%CE%B3%CE%BF%CF%81%CE%B1%CF%82/80-honda-cbf-125-2009.html

Το πρόβλημα παρουσιάζεται στην ζέστη κυρίως.

Το ξαναπήρα μία βόλτα τώρα που έπεσε ο ήλιος και δεν μου έκανε τίποτα. Αλλά δεν το θεωρώ λογικό να κάνει τέτοια κόλπα με λίγη ζέστη. Λέτε να είναι όντως η αντλία?

Έχω ακούσει που λένε πως είναι καλό αν το κάνει αυτό, να βάλω και ένα φίλτρο βενζίνης πριν την αντλία και δεν θα έχει θέμα( http://cbf125rider.wordpress.com/2011/08/06/in-line-fuel-filter/ )

Το προτείνετε?

Αν είναι όντως η αντλία μου την αλλάζουν με εγγύηση έτσι? Δεν πληρώνω κάτι ε?

Ευχαριστώ προαιρετικά για τις απαντήσεις.

Διάβασε τι έπαθα και εγώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137563

Σήμερα έχω κάνει συνολικά 160 χλμ και όπως διάβασες έχω κάνει και εγώ πρώτο γέμισμα με 100στάρα βενζίνη. Έχω να παρατηρήσω κάποια σβησίματα που μου κάνει όταν το βάζω μπροστά και αναγκάζομαι να ξαναμιζάρω. Παρατηρώ επίσης και κάποια αρρυθμία στις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί.

bruno
01/10/2013, 22:20
Σε καμια εβδομαδα να αρχισεις τα τηλεφωνα και τον μαστορα και τα κενρικα,να ενοχλεις πιεζεις διακριτικα ευγενικα,μην περιμενεις απο αυτους,αν και λογικα αφου σου απαντησαν εχει δρομολογηθει το θεμα σου αλλα μην επαναπαυεσαι.

kiiraklis94
02/10/2013, 02:03
Διάβασε τι έπαθα και εγώ:
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137563

Σήμερα έχω κάνει συνολικά 160 χλμ και όπως διάβασες έχω κάνει και εγώ πρώτο γέμισμα με 100στάρα βενζίνη. Έχω να παρατηρήσω κάποια σβησίματα που μου κάνει όταν το βάζω μπροστά και αναγκάζομαι να ξαναμιζάρω. Παρατηρώ επίσης και κάποια αρρυθμία στις στροφές του κινητήρα στο ρελαντί.

Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.

devil's animal
02/10/2013, 02:25
Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.

ο συναγερμος εχει να κανει με τα ηλεκτρικα και την συνδεσμολογια...
αν δεν ηξερε αυτος που τον τοποθετησε και πηρε ρευμα απο αλλου ντ'αλλου, ενδεχεται να παρουσιαζει προβλημα με αναφελξη, σπινθηρα, μπουζι και παει λεγοντας...

γενικοτερα, συναγερμοι και xenon φωτα μπορει να δημιουργησουν "αρρυθμιες" στην λειτουργια του μοτερ σου...

kiiraklis94
02/10/2013, 02:42
ο συναγερμος εχει να κανει με τα ηλεκτρικα και την συνδεσμολογια...
αν δεν ηξερε αυτος που τον τοποθετησε και πηρε ρευμα απο αλλου ντ'αλλου, ενδεχεται να παρουσιαζει προβλημα με αναφελξη, σπινθηρα, μπουζι και παει λεγοντας...

γενικοτερα, συναγερμοι και xenon φωτα μπορει να δημιουργησουν "αρρυθμιες" στην λειτουργια του μοτερ σου...

Αααα μάλιστα. Καμιά φορά όταν είμαι σε ρελαντί αφού βάλω μπροστά την μηχανή, οι στροφες παίζουν λίγο (κανονικά είναι στις 2000 στο ρελαντί).

Και πιο σπάνια αν τραβήξω ίσα ίσα μια γκαζιά (πάλι σε ρελαντι) ώστε να ανέβουν 3000, μένουν εκεί και δεν κατεβαίνουν μέχρι να πατήω συμπλέκτη. Αυτό σημαίνει κάτι.?

devil's animal
02/10/2013, 02:45
Αααα μάλιστα. Καμιά φορά όταν είμαι σε ρελαντί αφού βάλω μπροστά την μηχανή, οι στροφες παίζουν λίγο (κανονικά είναι στις 2000 στο ρελαντί).

Και πιο σπάνια αν τραβήξω ίσα ίσα μια γκαζιά (πάλι σε ρελαντι) ώστε να ανέβουν 3000, μένουν εκεί και δεν κατεβαίνουν μέχρι να πατήω συμπλέκτη. Αυτό σημαίνει κάτι.?

δεν εχω ιδεα που ειναι το ρελαντι του...(εμενα ειναι απο τα πρωτα και δεν εχει στροφομετρο)
τωρα για το οτι κολλαει στις 3000, για δες λιγο με την ντιζα γκαζιου αν εχει φαει κανενα κολληματακι...(ειναι αρκετα επικινδυνο)

kiiraklis94
02/10/2013, 02:48
δεν εχω ιδεα που ειναι το ρελαντι του...(εμενα ειναι απο τα πρωτα και δεν εχει στροφομετρο)
τωρα για το οτι κολλαει στις 3000, για δες λιγο με την ντιζα γκαζιου αν εχει φαει κανενα κολληματακι...(ειναι αρκετα επικινδυνο)

Κανονικά είναι η ντίζα και την σπρόχνω κιόλας να πάει τέρμα όταν το κάνει αυτό. Με το που τραβήξω συμπλέκτη κατεβαίνει επιτόπου όμως.

devil's animal
02/10/2013, 02:55
Κανονικά είναι η ντίζα και την σπρόχνω κιόλας να πάει τέρμα όταν το κάνει αυτό. Με το που τραβήξω συμπλέκτη κατεβαίνει επιτόπου όμως.

λαδωσε την...
εικαζω οτι το μηχανακι ηταν πολυ καιρο σε αποθηκη και αν ισχυει αυτο που ειπες για το συντηρητικο μεσα στο ντεποζιτο, παιζει να εχει γινει στοκος...

δεν νοειται σε καινουργιο μηχανακι να κολλαει η ντιζα γκαζιου...

kiiraklis94
02/10/2013, 03:03
λαδωσε την...
εικαζω οτι το μηχανακι ηταν πολυ καιρο σε αποθηκη και αν ισχυει αυτο που ειπες για το συντηρητικο μεσα στο ντεποζιτο, παιζει να εχει γινει στοκος...

δεν νοειται σε καινουργιο μηχανακι να κολλαει η ντιζα γκαζιου...

Δεν κολλάει η ντίζα. Για σιγουριά το σπρόχνω και πάντα είναι τέρμα. Δεν εννοούσα πως χρειάζεται να το σπρόξω για να φτάσει στην αρχική του θέση.

Θα μου αλλάξουν το ρεζερβουάρ και βλέπουμε. Θα γίνουν και άλλοι έλγχοι οπότε αν είναι κάτι θα το βρούν φαντάζομαι.

Θα κοιτάξουν και τον συναγερμό. Θα πάω αύριο στο σερβις να επιβεβαιώσω τι γίνεται.

Και λέω να βάλω όντως μόνωση από κάτω απο το ντεπόζιτο. Ακόμα και στο Wikipedia (το χα βρει κάπου χθες), λέει στα μέρη της μηχανής και θερμομόνωση κάτω απο το ντεπόζιτο και το αναφέρει ως σημαντικό.

EDIT: Εδώ το βρήκα, όχι στο Wiki : http://books.google.gr/books?id=wC2dThrY2BMC&pg=PA30&lpg=PA30&dq=motorcycle+fuel+tank+insulation&source=bl&ots=jfsWSWA-5e&sig=8xz9zGpmFleQOUkklGyYkW6LjQ8&hl=el&sa=X&ei=hHBLUqy1GsXI0AW2y4GgBA&ved=0CNQBEOgBMBA#v=onepage&q=motorcycle%20fuel%20tank%20insulation&f=false
(κάτω κάτω, σελίδα 30)

OldMan
02/10/2013, 11:40
εικαζω
Έχεις καιρό να ακούσεις τα μπινελίκια σου, γλύκούλη ..??

devil's animal
02/10/2013, 14:22
Έχεις καιρό να ακούσεις τα μπινελίκια σου, γλύκούλη ..??

:blush:

figo-migo
02/10/2013, 15:05
Αυτά στα κάνει ακόμα ή φτιάχτηκε?

Δεν ακούγεται να έχει τα ίδια προβλήματα με μένα. Στο θέμα σου είδα πως κάποιος ρώτησε αν εχεις συναγερμό πάνω. Ξέρει κανείς τί σχέση έχει αυτό γιατί μου το ρώτησε και ο αντιπρόσωπος από Σαρακάκη.

Δεν έχω συναγερμό και δεν έβαλα γιατί τέτοια πράγματα φοβήθηκα...
Πραγματικά φαίνεται να είναι άλλο πρόβλημα το δικό σου. Εμένα σβήνει πάντα το πρωί και θέλει και δεύτερη μιζιά.
Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι φίλος πήρε και αυτός το καινούργιο (με το στροφόμετρο) και ξέμενε όταν το μηχανάκι έπεφτε σε κίνηση. Δεν είχε κάνει ούτε 200χλμ. άστρωτο δηλ. Με τα πολλά πήγαινε έλα στην αντιπροσωπία και τη σχετική γκρίνια του άλλαξαν τελικά όλο το σύστημα του ιντζέκσιον. Από τότε δεν του έχει κάνει κιχ.

bruno
02/10/2013, 15:16
Aστο να κανει τα πρωτα 1000km να στρωσει ο κινητηρας,ισως ειναι σφιχτος ακομα.Συναγερμο μπορεις να βαλεις χωρις να εχει σχεσει με το σβησιμο του μοτερ, δηλαδη μονο με την παραβιαση της μοτο.

kiiraklis94
02/10/2013, 17:12
Δεν έχω συναγερμό και δεν έβαλα γιατί τέτοια πράγματα φοβήθηκα...
Πραγματικά φαίνεται να είναι άλλο πρόβλημα το δικό σου. Εμένα σβήνει πάντα το πρωί και θέλει και δεύτερη μιζιά.
Πάντως πέρυσι το καλοκαίρι φίλος πήρε και αυτός το καινούργιο (με το στροφόμετρο) και ξέμενε όταν το μηχανάκι έπεφτε σε κίνηση. Δεν είχε κάνει ούτε 200χλμ. άστρωτο δηλ. Με τα πολλά πήγαινε έλα στην αντιπροσωπία και τη σχετική γκρίνια του άλλαξαν τελικά όλο το σύστημα του ιντζέκσιον. Από τότε δεν του έχει κάνει κιχ.

Α αυτό που καμιά φορά σβήνει μου το κάνει και μένα σπάνια. Είναι από το κρύο φαντάζομαι και ποτε δεν το θεώρησα ιδιαίτερο πρόβλημα.

Μετά την δευτερη μιζιά το αφήνω να ζεσταθεί λιγάκι και όλα καλά.

kiiraklis94
03/10/2013, 12:24
Μία ακόμα ερώτηση βρε παιδιά.

Πήγα ενα απλό φιλτράκι στο σερβις για να το βάλουν πριν την αντλία.

Αυτός μου είπε όμως, πως το φιλτράκι εκεί μόνο προβλήματα θα μου δημιουργήσει λόγω μεγάλης πίεσης κτλ.

Μπορεί πραγματικά να δημιουργήσει πρόβλημα το φίλτρο?

Ένα τέτοιο πήρα: http://karagiannis-moto.gr/admin/prod/images/%CE%A6%CE%99%CE%9B%CE%A4%CE%A1%CE%9F_%CE%92%CE%95%CE%9D%CE%96%CE%99%CE%9D%CE%97%CE%A3-160312112228_0_l.jpg

Πήρα και μεταλικούς σφυγκτήρες με βίδα για σιγουριά.

Το θέμα είναι πως το αντίστοιχο YBR 125 που είναι βασικά το ίδιο με το CBF-άκι, έχει φίλτρο ενώ το δικό μου όχι.

OldMan
03/10/2013, 14:22
Πήγα ενα απλό φιλτράκι στο σερβις για να το βάλουν πριν την αντλία.
ΠΡΙΝ την αντλία δεν υπάρχει καμία πίεση...

Αν ο μάστορας εννούσε ότι θα υπάρχει πρόβλημα στην παροχή (ουσιαστικά στην υποπίεση που δημιουργείται λόγω τροφοδοσίας της αντλίας) μάλλον κάνει λάθος..
(τουλάχιστον όσο το φίλτρο δεν είναι μπουκωμένο..)

notakos600
03/10/2013, 14:54
Επιστήμονας ο εν λόγω μάστορας...:cry:

toyar
03/10/2013, 15:49
παντως σε συστηματα ψεκασμου οπου η πιεση της βενζινης πρεπει να ειναι συγκεκριμενη και σταθερη δεν προσθετουμε φιλτρα βενζινης οπου γουσταρουμε:rolleyes:
δεν υπαρχει και λογος αλλωστε...........

kiiraklis94
03/10/2013, 16:17
Λοιπόν. Σήμερα το μηχανάκι το πήγα για έλεγχο του συναγερμού κτλ.

Μου άλλαξε μπεκ για σιγουριά και από αύριο ή Δευτερα περιμένω και την νέα αντλία.

Επίσης παρήγγειλε ρεζερβουάρ και το περιμένουμε αεροπορικώς.

Καθώς έκανε τον έλεγχο όμως παρατήρησε πως κάτι παίζει με τα καλώδια. Μου είπε πως λείπει η σίτα (Δεν πολυκατάλαβα) και πως κανονικά δεν θα έπρεπε να χρειάζεται να πατάω συμπλέκτη για να βάζω μπροστά το μηχανάκι.

Τηλεφώνησε τον dealer που μου πούλησε το μηχανάκι και τον ρώτησε τι γίνεται. Και αυτός του είπε πως κάτι είχε ένα ανταλλακτικό στο μηχανάκι και γι'αυτό μου το έκανε έτσι ώστε να μην μου καθυστερήσει το μηχανάκι. Του είπε όμως πως έχει γίνει παραγγελία του ανταλλακτικού και πως στα 1000χλμ που θα το πήγαινα για σερβις θα το έβαζε.

Αυτός στο σερβις του είπε να με πάρει με το που φτάσει και να μην περιμένω μέχρι τα 1000χλμ. ώστε να το βάλει και να είμαι κομπλέ.

Τέλος πάντων. Δεν ξέρω τι παίζει αλλά δεν νομίζω μετά από αυτά τα τελευταία να ξαναγίνει τίποτα με το μηχανάκι.

Αυτή η σίτα ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει? Κάτι με τα καλώδια αλλά δεν κατάλαβα. Αυτό το ανταλλακτικό στον συμπλέκτη είναι?


EDIT: Τελικά μακακίες λέω, λάθος κατάλαβα. Για την πλεξούδα με τα καλώδια μου είπε. Ο ντίλερ την είχε βάλει έτσι ώστε να έχω νεκρά γιατί κάτι είχε. Έχει παραγγήλει άλλη με το που πήρα το μηχανάκι και θα την άλλαζε στο σερβις των 1000χλμ.

Μου το έκανε έτσι ώστε να πάρω το μηχανάκι γρήγορα και να μην περιμένω κάνα μήνα μέχρι να έρθει.
Τον πήρα τηλ και κανόνισα να με πάρει με το που έρθει (σε καμιά βδομάδα), ώστε να το αλλάξουμε κατ'ευθείαν.

Οπότε μετά απο αυτό και την μόνωση όλα θα ναι καλά.

Αυτά και σόρρυ που σας έπριξα παιδιά.

AUFGEBRACHT
03/10/2013, 20:58
Μου είπε πως λείπει η σίτα (Δεν πολυκατάλαβα)
Αυτή η σίτα ξέρει κανείς τι ρόλο βαράει?

300507

bruno
03/10/2013, 21:03
:bawl:Ρε συ δεν παιζεσαι:bawl:

AUFGEBRACHT
03/10/2013, 21:20
:bawl:Ρε συ δεν παιζεσαι:bawl:

Ό,τι μπορούμε κάνουμε...

kiiraklis94
03/10/2013, 22:34
Σαν δεν ντρέπεστε να κοροιδεύετε τον άσχετο xD

AristidisZ
03/10/2013, 22:35
Σαν δεν ντρέπεστε να κοροιδεύετε τον άσχετο xD

πάντως πολύ περίεργα στα λένε...
(εννοώ ο dealer και ο μάστοράς σου)

kiiraklis94
04/10/2013, 20:56
πάντως πολύ περίεργα στα λένε...
(εννοώ ο dealer και ο μάστοράς σου)

Έχεις δίκιο και γι'αυτό ρώτησα έναν γνωστό μου μηχανικό ο οποίος μου είπε να το κυνηγήσω για αντικατάσταση και να επικοινωνήσω κατ'ευθείαν με τον Σαρακάκη.

Αυτό και έκανα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει:



Καλησπέρα σας.

Έχω ξανά επικοινωνήσει μαζί σας σχετικά με ένα μοτοσυκλετάκι CBF 125 που έχω αγοράσει.

Το μηχανάκι μου έχει είδη βγάλει 2 φορές το πρόβλημα με την αντλία και περιμένω την δεύτερη αντικατάστασή της από Δευτέρα.

Ένας αντιπρόσωπός σας, με είχε πάρει τηλέφωνο την προηγούμενη φορά που έστειλα mail και μου είχε πει πως πρέπει να γίνουν κάποιοι επιπλέον έλεγχοι στο μηχανάκι που περιλαμβάνουν ρεζερβουάρ, συναγερμό κτλ.

Ο τεχνικός στο σέρβις που το πηγαίνω έκανε τους ελέγχους αυτούς και έχει παραγγελθεί καινούργιο ρεζερβουάρ, αλλάχτηκε μπεκ και περιμένουν, όπως είπα, την αντλία.

Το θέμα όμως είναι πως παρατήρησε και κάτι άλλο. Το μηχανάκι για να πάρει μπροστά πρέπει να κρατηθεί πατημένος ο συμπλέκτης και μετά η μίζα. Κανονικά, μου είπε, αυτό δεν θα έπρεπε να είναι έτσι. Μόνο την μίζα θα έπρεπε να πατάω.

Ο ίδιος τεχνικός τηλεφώνησε στο dealer από όπου πήρα την μηχανή και τον ρώτησε τι γίνεται. Εκείνος του είπε πως θα μου άλλαζε πλεξούδα στο σέρβις των 1000κμ και πως την έχει είδη παραγγείλει. Του είπε πως το έκανε έτσι ώστε να έχω νεκρά μέχρι να αλλάξει η πλεξούδα.

Το ερώτημά μου είναι το εξής. Είναι λογικό σε ολοκαίνουργιο μηχανάκι να γίνονται τέτοιου είδους πατέντες? Πόσες πιθανότητες υπάρχουν να έχει καινούργιο μηχανάκι πρόβλημα με την πλεξούδα και να χρειάζεται άλλαγμα?

Για να είμαι σίγουρος ρώτησα κάποιους γνωστούς μου μηχανικούς και μου είπαν πως δεν υπάρχει περίπτωση. Γνώμη μου είναι πως η πλεξούδα χρειάστηκε για κάποιο άλλο CBF 125 πάνω στο σέρβις και πως την πήραν από το δικό μου. Μου πούλησαν το δικό μου με προσωρινή πατέντα και πιθανώς προβληματική πλεξούδα χωρίς να ενημερωθώ (αν το ήξερα δεν θα το αγόραζα), και θα μου έβαζαν την καινούργια στο δικό μου όταν θα το πήγαινα για σέρβις.

Το είπα και στο προηγούμενο mail μου, το λέω και τώρα. Πήρα Honda λόγω της αξιοπιστίας και οι συνεργάτες σας κάνουν ό,τι θέλουν.

Καινούργιο μηχανάκι με πατέντες δεν νοείται και θέλω να ξέρω τι θα γίνει με αυτό.

Πλέον δεν με ενδιαφέρει η αλλαγή της πλεξούδας. Έδωσα 2580€ για να αγοράσω ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ μοτοσυκλέτα με ό,τι συνεπάγεται αυτό.

Όταν ρώτησα τον dealer σχετικά με το θέμα, ισχυρίστηκε πως μου το είχε πει. Το θέμα είναι πως μαζί μου ήταν άλλα δύο άτομα και κανείς δεν άκουσε κάτι τέτοιο. Όπως προανέφερα εξάλλου, αν το ήξερα δεν θα το είχα πάρει.

Χρειάζομαι ένα αξιόπιστο μηχανάκι καθώς είμαι νέος οδηγός. Αυτό ΔΕΝ είναι αξιόπιστο. Δεν θα δεχτώ αλλαγή πλεξούδας σε καινούργιο μηχανάκι. Μόνο αντικατάσταση με άλλο (ίδιο μοντέλο ή ίσως κάποιο πιο αξιόπιστο στην ίδια περίπου τιμή πχ το PCX 125), ή το χρηματικό ποσό που πλήρωσα πίσω για να πάρω άλλο μηχανάκι.

Προτιμώ όμως αλλαγή με PCX 125 καθώς είναι προφανώς πιο αξιόπιστο και δεν παρουσιάζει ένα ίδιο πρόβλημα 2 φορές (μία στα 60χμ και μία στα 300χμ) που είναι εξαιρετικά τρομακτικό, επικίνδυνο και μη λογικό για ολοκαίνουργιο μηχανάκι.

Το επόμενό μου βήμα είναι να απευθυνθώ κατ’ ευθείαν στα κεντρικά της Honda στο εξωτερικό, και έπειτα στην Γενική Γραματεία του Καταναλωτή.

Ευχαριστώ και περιμένω να ακούσω από εσάς,

<το όνομά μου>

devil's animal
04/10/2013, 21:12
Έχεις δίκιο και γι'αυτό ρώτησα έναν γνωστό μου μηχανικό ο οποίος μου είπε να το κυνηγήσω για αντικατάσταση και να επικοινωνήσω κατ'ευθείαν με τον Σαρακάκη.

Αυτό και έκανα.

Όποιος ενδιαφέρεται ας διαβάσει:

μια χαρα ξηγηθηκες...
:a013:

kiiraklis94
06/10/2013, 16:47
Ευχαριστώ devil's animal.

Ρε παιδιά ξέρει κανείς που είναι οι αντιπροσωπείες Σαρακάκη?

Μάλλον θα το περάσω απο εκεί για να ζητήσω την αντικατάσταση αλλα μετά απο ψάξιμο δεν είμαι σίγουρος ποιά είναι αντιπροσωπείες και ποια dealers.

Ευχαριστώ προαιρετικά

Nostradamus
06/10/2013, 18:15
Στον βαθμό που μπορείς και γίνεται να έχεις επικοινωνία μόνο εγγραφως και να ζητας να σου απαντάνε και εγγραφως...

καλά ξεμπερδέματα εύχομαι το συντομότερο δυνατόν.

kiiraklis94
15/10/2013, 16:33
Λοιπόν παιδιά συγγνώμη για την καθυστέρηση ενημέρωσης (για όσους ενδιαφέρονται)

Αλλάχτηκαν:
1. Ρεζερβουάρ
2. Μπεκ
3. Αντλία
4. Πλεξούδα

Η πλεξούδα αλλάχτηκε γιατί σύμφωνα με τον dealer υπήρχε πρόβλημα εξαρχής με αυτήν (μάλλον κατά την μεταφορά).

Μου έκανε πατέντα για να το πάρω γρήγορα και να μην χρειαστεί να περιμένω ένα μήνα για να το παραλάβω.

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το μηχανάκι να μπορει να πάρει μπρος ΜΟΝΟ πατώντας συμπλέκτη ΚΑΙ μίζα ΚΑΙ με το σταντ ανεβασμένο.

Με το που κατέβαζα το πλαινό σταντ έσβηνε.

Τωρα όλα καλά σε αυτόν τον τομέα.

Με την αλλαγή των υπολοίπων το μηχανάκι πήρε τα πάνω του. Προς το παρών δεν μου έχει ξαναβγάλει πρόβλημα (είναι η 2η αντλία που έχω αλλάξει).

Βέβαια δεν έκανε ζέστη αρκετή τις τελευταίες μέρες οπότε θα δούμε.

Μου είπαν βέβαια πως με καινούργιο ντεπόζιτο δεν νομίζουν να γίνει κάτι.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

SoR
18/04/2017, 12:21
τελικά είχε άλλος παρόμοιο πρόβλημα; ξαναπαρουσιάσε πρόβλημα απο τότε;

ρωτάω γιατί με ψιλοενδιαφέρει να πάρω αυτή τη μοτό

emmathiou
22/04/2017, 13:15
Καλησπέρα

Είχα και γω ένα cbf125 και το αντάλλαξα με μία fazer άλλη εντελώς κατάσταση. Ωστόσο ναι και σε μένα όταν το πήρα το CBF έβγαλε πρόβλημα η αντλία βενζίνης και την άλλαξα. Από τότε μέχρι και που το έδωσα κανένα πρόβλημα δεν είχε.

Να την αλλάξεις την αντλία γιατί είναι δεν θα μπορείς να οδηγησεις με τιποτα, χώρια και την επικυνδινοτητα του.

Καλές βόλτες!!!

chrisvek
23/05/2017, 01:24
Σε γνωστό (το μηχανάκι ήταν του ΚΟΥΤΙΟΥ), έτυχε στα 300 ή 400 χλμ αν θυμάμαι καλά...βέβαια εννοείται οτι καλύφθηκε απο την εγγύηση!