PDA

View Full Version : Η ζωή μας μια βόλτα [Γιάννενα-Μέτσοβο-Καλαμπάκα vol2]



Innersense
08/10/2005, 11:29
Ok, ξέρω ότι sotpag έκανε μόλις ένα μήνα πριν ανάλογο post, επειδή όμως η επιτυχής εκπλήρωση της πρώτης μου βόλτας, αποτελεί κάτι παραπάνω απο επίτευξη προσωπικού στόχου αλλά και άλλα πολλά που ίσως συζητήσουμε στη συνέχεια, είπα να βάλω και εγώ καμία φωτογραφία αφενός για την κουβεντούλα, αφετέρου να δίνουμε εναύσματα στο μυαλό να ταξιδεύει οργανώνοντας βόλτες!

Innersense
08/10/2005, 11:30
Συνοπτικό Background:
Είχα μια φίλη που λέτε στα Γιάννενα, που με παρακάλαγε εδώ και καιρό να ανηφορίσω για ένα ΣΚ. Λίγο κάτι δουλειές λίγο κάτι προβλήματα σπίτι, άφησαν το καλοκαίρι να κυλήσει και τις βροχερές μέρες του Σεπτέμβρη να κάνουν την εμφάνιση τους. Μέχρι που έφτασε ο κόμπος στο χτένι και η βόλτα έπρεπε να πραγματοποιηθεί από ύψιστη εσωτερική ανάγκη για ξεχαρμάνιασμα του πηγμένου στα προβλήματα μυαλού.

Και καλά τα Γιάννενα και η διαδρομή από εθνική στο Ριο που σε πάει καρφί. Έλα όμως που το post του sotpag και η φωτογραφία στα Μετέωρα στοίχειωσαν τα όνειρα μου! Κάτι έπρεπε να γίνει γι’ αυτό!

Ξεκινάω λοιπόν Παρασκευή 29 Σεπτεμβρίου αψηφώντας τις προβλέψεις για κακοκαιρία στη βόρειο Ελλάδα. Είπαμε η ανάγκη είναι ανάγκη! Σφαίρα μέχρι το Ριο και διάλειμμα μπροστά στη γέφυρα για τσιγάρο. Στέλνω μήνυμα σε μια φίλη για καφέ και εκεί που περιμένω την απάντηση σκάει δίπλα μου ένας τύπος με ένα GS1150R Adventure και με ρωτάει πόσα χιλιόμετρα είναι ακόμα για το Μεσολόγκι. Ο τύπος που λέτε ήταν Θεσσαλονικιός και όπως οφείλει κάθε ταξιδιάρα ψυχή επέστρεφε Θεσσαλονίκη μέσω Ρίου / Άρτας / Ιωαννίνων κλπ έτσι για να κάνει την βόλτα του!

Πίνουμε το καφεδάκι μας και την κάνουμε. Κάπου εκεί μας την κάνει και ο καιρός με μια απίστευτη μπόρα πριν την Αμφιλοχία από όπου μόλις κόπασε συνεχίσαμε με ψιλόβροχο. Βραδάκι φτάσαμε πια Γιάννενα και με την φίλη μου αφήσαμε το παιδί σε ένα ξενοδοχείο κατάκοπο να ξεκουραστεί.

Δευτέρα πρωί την κάνω με τον καιρό να έχει πλέον φτιάξει και να προκαλεί για τουρισμό σε όλη την Ελλάδα!

Ήδη πάνω στο Μιτσικέλι έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό να θαυμάζω την ομορφιά της λίμνης των Ιωαννίνων! Και το ταξίδι μόλις ξεκινάει. Ακολουθούν Μέτσοβο, Κατάρα και Καλαμπάκα όπου η μηχανή πηγαίνει με ελάχιστα χιλιόμετρα αφού το αφεντικό της έχει μείνει να χαζεύει αριστερά δεξιά την διαδρομή... Ειδικά σε ένα μικρό σχετικά σημείο μετά την Κατάρα με ένα μικρό κομμάτι του δρόμου να έχει φρεσκοασφαλτοστρωθεί, άρχισα να υποψιάζομαι ότι κάπου εκεί κατοικεί ο Θεός του ορεινού στροφιλικιού! Κάπου εκεί μετά τα Μετέωρα ουσιαστικά τελείωσε και η φυσική ομορφιά του ταξιδιού και πηγαίνοντας προς Τρίκαλα λόγω και των μεγάλων ευθειών επέστρεψα και στις ελαφρές Need For Speed αναζητήσεις. Άλλη μια στάση για καφεδάκι με ένα φίλο στην Καρδίτσα και αυτό ήταν... επιστροφή στην Αθήνα.

Φτάνω σπίτι, παρκάρω τη μηχανή και... μένω εκεί καθισμένος επάνω της να προσπαθώ να καταλάβω γιατί γύρισα... να προσπαθώ να καταλάβω γιατί το ταξίδι τελείωσε...

Ειλικρινά νομίζω ότι σε αυτή την εκδρομή ανακάλυψα τον εαυτό μου και κάπου εκεί στις στροφές τις Κατάρας κάτι διαφορετικό άρχισε να κυλάει στο αίμα. Μια ουσία που λέγεται μοτοσυκλετισμός και όταν βρίσκεσαι μέσα στην πόλη πνίγεται και μιζεριάζει.

Τρίτη πρωί, πήγα δουλειά με το Scooter. Όχι το μπλέ μωράκι μου δεν αξίζει τέτοια ζωή...

Να ‘στε καλά παιδιά
Πάντα όρθιοι και καλά χιλιόμετρα

Γιάννη να ‘σαι καλά φίλε, χάρηκα πολύ που σε γνώρισα και ελπίζω να τα ξαναπούμε. Καλοτάξιδος πάντα

Innersense
08/10/2005, 11:31
Ριο 1


25625

Innersense
08/10/2005, 11:31
Ριο


25626

Innersense
08/10/2005, 11:32
Αμφιλοχία


25627

Innersense
08/10/2005, 11:34
Λίμνη Ιωαννίνων


25647

ronin1
08/10/2005, 11:34
πάντα τέτοια φίλε μπράβο

Innersense
08/10/2005, 11:48
Λίμνη Ιωαννίνων


25635

Innersense
08/10/2005, 11:49
Μέτσοβο


25646

Innersense
08/10/2005, 11:54
Μέτσοβο


25643

Innersense
08/10/2005, 11:55
Κατάρα


25644

Innersense
08/10/2005, 11:58
Καλαμπάκα - Μετέωρα


25645

Innersense
08/10/2005, 12:05
"Σκέφτομαι τις πόλεις που μου λέγαν
μείνε λίγο ακόμα μείνε, που θες να φτάσεις
κι απαντούσα έχω ήδη φύγει απο καιρό
συγχώρεσε με, μη με ξεχάσεις"

"Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"

Kostas NL
08/10/2005, 12:23
Mpravo file,

Pavta tetoia, pos ntav n Amfiloxeia?

To meros sth foto faivetai pantos polu oraio.


:beer:

Innersense
09/10/2005, 12:21
Θανκς παιδία, πάντα καλά χιλιόμετρα να έχουμε

Kostas NL την Αμφιλοχία την είδα πολύ ήρεμη θα έλεγα και δεν πρόσεξα καν τι παίζει απο μαγαζάκια, ταβέρνες κλπ. Μετά απο τόση βροχή που είχαμε φάει, σταματήσαμε απλά για ένα τσιγαράκι με θέα τον Αμβρακικό Κόλπο, ο οποίος για να πω την αλήθεια, τόσο κλειστός που είναι φέρνει λίγο σε λίμνη.

Αυτά!

sotpag
10/10/2005, 00:50
Θα πήγαινα ευχαρίστως πάλι μια και όταν πέρασα έβρεχε και δεν απόλαυσα την διαδρομή , έτσι δεν έχω και φωτο από τον αυχένα.

Σου εύχομαι πάντα όμορφες βόλτες…και καλές γνωριμίες , είναι αυτές που μένουν
:wave2: :wave2: :wave2:

startengine
10/10/2005, 10:41
Μπράβο, αυτή είναι η χαρά του μοτοσυκλετισμού!!!
:wave2: :wave2: :wave2:
Αν και δε μου λείπουν οι βολτίτσες, ζήλεψα φίλε μου την υπέροχη μοναχική (σχεδόν) διαδρομή σου...!

Συνέχισε έτσι, όποτε μπορείς και ανέβαζε και φωτογραφιούλες να ονειρευόμαστε και να σχεδιάζουμε...

Bil
08/11/2005, 08:45
Πράγματι πολύ όμορφη διαδρομή, την έχω κάνει πάρα πολλές φορές (μένω Γιάννενα) και μάλιστα με ποικιλία μηχανών ( BROS, CB400 SF και τελευταία με το 1,5 'ετους μωράκι μου που είναι ίδιο με το δικό σου αλλά ασημί). Πρέπει να ξαναέρθεις σύντομα να πάμε να σου δείξουμε διαδρομές γύρω από τα Γιάννενα και το Μέτσοβο και να κάτσεις και Γιάννενα για το γλυκό τους βράδυ...


27665

Bil
08/11/2005, 08:49
:D


27666

Bil
08/11/2005, 08:55
:D


27668

Bil
08/11/2005, 09:04
:cool:


27670

Innersense
08/11/2005, 15:39
Φίλε και συνονόματε καλωσήρθες στο forum.

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου.

Η αλήθεια είναι ότι αν και την διαδρομή πηγαίνοντας και φεύγοντας από τα Γιάννενα την κατευχαριστήθηκα, κατά την διαμονή μου εκεί δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να κάνω καμία βόλτα (αν και το ήθελα πολύ!) γιατί με την φίλη μου είδα εκτεταμένα τα Γιάννενα… by night και ξύπναγα αργά το πρωί αφενός και αφετέρου τις μέρες που έμεινα έβρεχε. Ήθελα πολύ να πάω Ζαγοροχώρια αλλά δεν πειράζει, αυτό είναι μια πολύ καλή αφορμή για να ξαναέρθω!

Κουκλί το μηχανάκι σου, καλοτάξιδο και πάντα όρθιος.

Η ζελατίνα που έχεις βάλει τι μάρκα είναι; Πόσο πήγε το μαλί; Αν υπάρχει δώσε και κανένα link. Την έχεις ρυθμίσει στην τρίτη θέση από την βάση γιατί μου φαίνεται πάρα πολύ ψηλή!;

nimbus
08/11/2005, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
"Σκέφτομαι τις πόλεις που μου λέγαν
μείνε λίγο ακόμα μείνε, που θες να φτάσεις
κι απαντούσα έχω ήδη φύγει απο καιρό
συγχώρεσε με, μη με ξεχάσεις"

"Γιατί ο δρόμος είναι αλήθεια, χίλια κι ένα παραμύθια
είναι το σπίτι μας, δεν έχει τέλος"

να σαι πάντα καλά να μάς ταξιδεύεις:wave2:

tai
08/11/2005, 20:23
Έτσι έτσι ! Γιατί οι μηχανές είναι για να μαζεύουν χλμ και όχι να στήνονται σαν μοντέλα έξω από της καφετέριες. Μπράβο φίλε. Πάντα να έχεις την διάθεση και την άνεση για ταξίδια. :beer: :beer: :wave2:

Bil
10/11/2005, 07:40
Η ζελατίνα είναι Ermax και είναι ρυθμισμένη στην 2η θέση. Το κόστος ήταν 100 Ευρώ από Μοτορόδα.
Ευχαριστώ για τις ευχές.
Καλές διαδρομές και όμορφες φωττογραφίες.


27784

Innersense
11/11/2005, 13:37
Bil με έψησες πολύ τώρα. Εννοείται βέβαια ότι θα δω ότι μοντέλο παίζει στην αγορά πρώτα πριν την τελική επιλογή.

Tai την μηχανή μου εγώ δεν την έχω για να πηγαίνω για καφέ. Όταν θέλει καφέ της δίνω χαρτζιλίκι και πάει μόνη της.

Nimbus είναι απίστευτο το πόσο διαφορετικά αντιλαμβάνεσαι τους στοίχους όταν κάποια στιγμή ακόμα και μετά από πολλά χρόνια που τους σιγοτραγουδούσες τους βιώνεις. Να ναι καλά το παλικάρι που τους έγραψε. Ίσως από τους μεγαλύτερους ταξιδευτές που έχω γνωρίσει ποτέ στη ζωή μου.

skous
11/11/2005, 18:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
Φίλε και συνονόματε καλωσήρθες στο forum.

Πολύ ωραίες οι φωτογραφίες σου.

Η αλήθεια είναι ότι αν και την διαδρομή πηγαίνοντας και φεύγοντας από τα Γιάννενα την κατευχαριστήθηκα, κατά την διαμονή μου εκεί δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να κάνω καμία βόλτα (αν και το ήθελα πολύ!) γιατί με την φίλη μου είδα εκτεταμένα τα Γιάννενα… by night και ξύπναγα αργά το πρωί αφενός και αφετέρου τις μέρες που έμεινα έβρεχε. Ήθελα πολύ να πάω Ζαγοροχώρια αλλά δεν πειράζει, αυτό είναι μια πολύ καλή αφορμή για να ξαναέρθω!


vre papara, EAN prosexes kala, oi photos einai apo Off! 8a pigaines esi off? Edw sou eipa na pame 500 metra se strwmeno xomatodromo kai ebales kentriko stand gia na min proxwriseis!

ti allo 8a mas peis!!!

Innersense
11/11/2005, 18:43
Άσε ρε μέγα χωμάτινε και εσύ, αν δεν πεταχτείς δεν μπορείς!

Θα βάλεις επιτέλους καμία ενδιαφέρουσα φωτογραφία στο forum… από τις μπριζόλες που έτρωγες στον Εύβοια;

integrale
12/11/2005, 02:12
FILE BILL ANTE RANTEVOU STA PRAMANTA TWRA OLOI OI VSTROMADES!ALLWSTE AYTHN THN DIADROMH THN KANAME SYXNA PHGAINONTAS STO KENTRO YGEIAS!THA PREPEI NA THN XAROUNE KAI OI ALLOI!

Bil
13/11/2005, 09:11
Ρε Integrale πού ξέρεις για τα Πράμαντα και το Κ.Υ. ;;;!!!!
Πράγματι επίσης καταπληκτικές διαδρομές και εκεί και ιδιαίτερα για μικρο μέγαλα πινοκιο-εντούρο σαν το V-Strom...
.
.
.
Μα και το Κ.Υ. ;;;!!!