PDA

View Full Version : Ποιό είναι το καλυτερο μερος για αγορα μεταχειρισμενης μηχανης?



enikolo
10/09/2013, 05:00
Καλημέρα σε όλους! Ειμαι 40 χρονων και ειχα παλια μηχανη (πριν 10 χρονια). Λογω κρισης θα πουλησω το αυτοκινητο και θα ξαναγορασω μηχανη.
Για την ιστορια, θα παρω το CBF 600 με ABS. Tα λεφτα ειναι ως 3000 ευρω αλλα δεν θελω ιδιωτη γιατι θελω αν χρειαστει να μπορω να βαλω και καποια δοση η γραμματιο. Και εδω τωρα ειναι το θεμα. Απο μια γρηγορη ματια βλεπω οτι οι εμποροι ψηλοσφαζουν. Ειμαι σιγορος ομως οτι θα υπαρχουν και καποιοι "τιμιοι". Σκεφτηκα λοιπον να ρωτησω εδω που υπαρχει κοσμος με καλυτερη αποψη της αγορας μπας και υπαρχει καποια προταση.
Υπ οψη : 1. Αν ειναι καλη ιδεα η ανταλλαγη με το αυτοκινητο θα με βολευε για να αποφυγω τρεξιματα.
2. Μιλαμε για Αττικη (εγω μενω Περαμα)
3. Ειναι καλη ιδεα η ερευνα στην αγορα του Σχιστου η θα παρω γουρουνι στο σακι?
4. Σας εχαριστω ολους εκ των προτερων! Με εχετε ηδη βοηθησει καθως απο τα φορουμ κατεληξα στον τυπο της μηχανης :-)

toyar
10/09/2013, 06:22
αυτο που χρειαζεσαι ειναι ενας μηχανικος εμπιστοσυνης για να ελεγξει το μηχανακι εφοσον εσυ δεν μπορεις να το κανεις
αν θελεις δοσεις αναγκαστικα πας σε εμπορο, αν αρνηθει τον ελεγχο φευγεις τρεχοντας
το συγκεκεριμενο μηχανακι που κοιτας ειναι αξιοπιστο μηχανικα και ηλελτρικα και συνηθως οι ιδιοκτητες δεν ειναι καγκουρες
δωσε προσοχη στα αναλωσιμα που σιγουρα θα χρειαστει και θα σε επιβαρυνουν μετα την αγορα (λαστιχα, φρενα, αλυσιδογραναζα)

Pan (dvs)
10/09/2013, 08:05
Kαλη επιλογη το cbf και με σχετικα χαμηλο κοστος συντηρησης.

PortisHead
10/09/2013, 09:27
Kαλη επιλογη το cbf και με σχετικα χαμηλο κοστος συντηρησης.
Θα σ'ακουσουν εσενα να προτείνεις "αλλο" μηχανάκι....χάθηκες κακομοίρη :lol:

AristidisZ
10/09/2013, 09:31
βασικά δε νομίζω να υπάρχουν και πολλοί έμποροι που δουλεύουν και με μηχανές και με αυτοκίνητα, οπότε αυτό που ζητάς είναι κομματάκι δύσκολο...

Pan (dvs)
10/09/2013, 12:11
Θα σ'ακουσουν εσενα να προτείνεις "αλλο" μηχανάκι....χάθηκες κακομοίρη :lol:

:vava::vava::vava:

enikolo
10/09/2013, 23:17
Σας ευχαριστω ολους για την απόκριση αλλα το βασικο θεμα παραμενει αναπαντητο :-)
Οκ το πιασα : ανταλλαγη αυτοκινητου δυσκολη εως μη ρεαλιστικη.
Παρ'όλα αυτα, ποιοι εμποροι εχουν γενικα καλο ονομα? Αυτο ειναι το κυριως ερωτημα.
Κατανοω βεβαια την επιφυλακτικοτητα να γραφτουν επωνυμιες αλλα αν δεν χρησιμευουν τα φορουμ για να προστατεψουμε ο ενας τον αλλο απο κακοτοπιες, τοτε τι χρειαζονται?

NIKOS.
11/09/2013, 07:19
ολοι εμποροι ειναι εμποροι και ο μονος σκοπος τους ,το κερδος μπαινεις στο car η σε παρομοιο σαιτ, βρισκεις το μηχανακι που θες το τσεκαρεις πηγαινοντας το σε δικο σου μηχανικο να το ελενξει [εμπιστο] η παιρνεις μαζι καποιον καλο γνωστη φιλο σου . [ενοειται απ τη στιγμη που συνφωνειται για ανταλαγη]
και απο τη στιγμη που η μοτο ειναι ενταξει αρχιζεις της διαπραγματευσεις, ασε τον εμπορο να σου κανει την προταση του , και κανε αντιπροσφορα συνφωνα με το ποσο νομιζεις οτι μπορει να τον ενδιαφερει το αμαξι σου και γενικα η προταση σου .
ο βασικος κανονας ειναι να μην βιαζεσαι και να σαι χαλαρος εφοσον εχεις σκοπο να αγορασεις παντα καποιος θα πουλαει ,μην βιαστεις εαν δεν εισαι 100% σιγουρος.

notakos600
11/09/2013, 09:34
Ποτέ, κανένας έμπορος δεν έχασε, είναι κανόνας.

teogtp
11/09/2013, 09:40
Αν ο ιδιωτης ενδιαφερετε να αλλαξει μηχανακι,πας μαζι του στον εμπορο που αυτος εχει επιλεξει να παρει το νεο του μηχανακι
και του λες να σου κανει ο εμπορος την χρηματοδοτηση που θες.
Ετσι και ο ιδιωτης ειναι ευχαριστημενος που εδωσε μονος του το μηχανακι και ο εμπορος που δεν στοκαρει αλλο ενα μηχανακι στην "συλλογη" του
και εσυ που θες χρηματοδοτηση(δοσεις).:wave2:

Πολυμήχανος
11/09/2013, 11:22
Η παλιά μηχανή, τι ήταν; Έτσι από περιέργεια.

enikolo
11/09/2013, 13:19
Eυχαριστω παιδες! Νομιζω το πιασα το νοημα. Πολυ ενδιαφερουσα η ιδεα του teogtp! Η παλια μηχανη ηταν 250αρα. Το ΑΧ-1. Φοβερο εργαλειο τοτε!!!! Μετα οδηγησα (δανεικη) για εναμισι χρονο το αλλο φοβερο to cb super4! Σας ευχαριστω και πάλι!!!

Pan (dvs)
11/09/2013, 13:37
Ποτέ, κανένας έμπορος δεν έχασε, είναι κανόνας.

Μπα μην το λες, εχουνε φαει και αυτοι κατι παπααααρες.

captajohn
11/09/2013, 14:50
το αμάξι που θα δώσεις είναι ένα γαλάζιο hyundai accent? ;)

enikolo
11/09/2013, 23:09
Ρε π@υστη captajohn εισαι η ο Τσιπ ή ο Κανελλος χαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν το πιστευωωωωωωωωω

captajohn
12/09/2013, 00:05
Ρε π@υστη captajohn εισαι η ο Τσιπ ή ο Κανελλος χαχαχαχαχαχαχαχαχα δεν το πιστευωωωωωωωωω
Στην τρίτη καίγεσαι...

Στο θέμα μας, άποψη μου είναι όχι από έμπορο. Αν δεν καίγεσαι να το πάρεις σήμερα που λέει ο λόγος, περιμένεις, κοιτάς αγγελίες, πας βλέπεις/δοκιμάζεις μηχανάκια και αποφασίζεις. Αν θες βοήθεια σ' αυτό μιας και έχω το cbf 600 abs, εδώ είμαστε. :beer:
Αλλά σαν κάτοχος θα σου πω ότι δεν είναι και το πιο οικονομικό μηχανάκι για εντός πόλης μετακινήσεις (κατανάλωση/ συντήρηση). Αλλά δεν χαλάει με τίποτα.
Για ότι άλλο θες ρώτα ελεύθερα.

enikolo
14/09/2013, 12:18
Δεν ειναι δικαιο να ξερεις ποιος ειμαι κι εγω οχι!
Και τι ειναι πιο οικονομικο απο αυτο, αλλα να εχει και αντιστοιχη αξιοπιστια και αντιστοιχο κοστος αποκτησης?

captajohn
14/09/2013, 16:44
Δεν ειναι δικαιο να ξερεις ποιος ειμαι κι εγω οχι!
299362


Και τι ειναι πιο οικονομικο απο αυτο, αλλα να εχει και αντιστοιχη αξιοπιστια και αντιστοιχο κοστος αποκτησης?
Κάτι σε δικύλινδρο. Ίσως το προηγούμενο transalp.
Δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Το cbf είναι εξαιρετικό μηχανάκι. Απλά ήθελα να τονίσω ότι η κατανάλωση και το κόστος συντήρησης πρέπει να λαμβάνεται υπόψη πριν την αγορά και να μην εστιάζουμε μόνο στο κόστος πρόσκτησης. Βέβαια όταν κάποια απλά (λάδια, φίλτρα, μπουζιά, τακάκια, ψυγείο) τα κάνουμε μόνοι μας, το κόστος συντήρησης μειώνεται δραστικά.
:beer: