PDA

View Full Version : Ducati Panigale - 899



Σελίδες : [1] 2

Sapadak
10/09/2013, 06:17
148 άλογα
192 kg wet-weight

298959

298960

298961

Sapadak
10/09/2013, 06:20
298962

298963

Sapadak
10/09/2013, 06:21
298964

298965

298966

spyrakos35
10/09/2013, 09:32
αυτοί οι φουστηδες οι ιταλοί, άμα σχεδιάζουν κάτι κλείνουν σπίτια.......

devil's animal
10/09/2013, 11:18
α,καλα για τους ducatisti δλδ αυτο θα ειναι το "600αρι" τους??

αλλα να μου πεις, αν για "1000αρι" εχουν το 1200αρι, λογικο να βγαλουν το μικρο τους 900cc...:rotflmao:

ρε θα τρελαθουμε εντελως λεμε...
αντε και σε λιγα χρονια θα παιζουν στα κυβικα των χαρχαλεϊ...μπας και ανταγωνιστουν τους ιαπωνες και τους βαυαρους...
:lol:

ομορφο ομως ειναι το ατιμο...
:a07:

PetranGR
10/09/2013, 11:46
αυτοί οι ιταλοί το έχουν στο σχεδιασμό ....ΑΜΑΝ!

όμορφο πολύ...


αλλά ΝΤΕΦΙ;;;τς τς τς τς...

Sapadak
10/09/2013, 12:13
αλλά ΝΤΕΦΙ;;;τς τς τς τς...

τι εννοεις ντέφι?

PetranGR
10/09/2013, 12:22
τι εννοεις ντέφι?

http://www.youtube.com/watch?v=KooABbX0lQA

spyrakos35
10/09/2013, 12:28
τι εννοεις ντέφι?

ή αλλιώς .....

ο,τι δεν φτάνει η αλεπού, τα κάνει κρεμαστάρια..... ;)

Sapadak
10/09/2013, 12:31
http://www.youtube.com/watch?v=KooABbX0lQA

de mporw na dw yt

AristidisZ
10/09/2013, 12:31
http://www.youtube.com/watch?v=KooABbX0lQA

αυτό που γράφει από κάτω πάντως έχει αρκετή δόση αλήθειας....

There is nothing wrong with owning a japanese bike if you can't afford the real deal.

πάντως είναι Μο**αρος !!!

sniper
10/09/2013, 12:31
τι εννοεις ντέφι?

Για τις αρκούδες....

299025

g@m@ei το 899

McGyver
10/09/2013, 12:49
de mporw na dw yt

Μετά απ' αυτό δεν μπορώ να δω καθόλου...

:vava:

PetranGR
10/09/2013, 12:52
έχει ωραίο design ...αλλά ως εκεί...

sniper
10/09/2013, 12:53
έχει ωραίο design ...αλλά ως εκεί...


Πέραν της πλάκας, έχεις καβαλήσει ποτέ ducati;

pipe_smoker
10/09/2013, 12:54
α,καλα για τους ducatisti δλδ αυτο θα ειναι το "600αρι" τους??


Πιο πολυ για "750αρι" το κοβω.

Ομορφο ειναι οπως και το μεγαλο το παπαγκαλε.
Αυτο τους ελειπε να μην ηταν κι ομορφα.

GIXXERAKIAS
10/09/2013, 13:09
Πέραν της πλάκας, έχεις καβαλήσει ποτέ ducati;

Στιβαρό,άμεσο,ωμή δύναμη και ώπου σημαδεύεις πάς....και άσε εμάς με τα Γιαπώνια να τα βελτιώνουμε σημεία για να έχουμε λίγη από την αίσθηση τους....

Γ@μεί το 899....:eek:

sniper
10/09/2013, 13:10
Στιβαρό,άμεσο,ωμή δύναμη και ώπου σημαδεύεις πάς....και άσε εμάς με τα Γιαπώνια να τα βελτιώνουμε σημεία για να έχουμε λίγη από την αίσθηση τους....

Γ@μεί το 899....:eek:

Θένκιου.

PetranGR
10/09/2013, 13:39
Πέραν της πλάκας, έχεις καβαλήσει ποτέ ducati;

μια φόρα μόνο, να πώ την αλήθεια,όχι σαν συν-οδηγός αλλά σαν οδηγός σε απόσταση σχετικά μεγάλη .

Sapadak
10/09/2013, 14:16
Μετά απ' αυτό δεν μπορώ να δω καθόλου...

:vava:

:lol:

Παντως οι κερατάδες δε παίζονται, αλλα αυτό με το ανέβασμα το κυβικών καταντάει αστείο

pipe_smoker
10/09/2013, 14:34
...αυτό με το ανέβασμα το κυβικών...

Δεν έχει να κάνει με τους κυλίνδρους αυτό?

Θέλω να πω, λογικό δεν είναι ένα 1000άρι τετρακύλινδρο εν σειρά να συγκρίνεται με ένα πχ 1200άρι δικύλινδρο L ή V για παράδειγμα?

Λιγότεροι κύλινδροι = περισσότερα κυβικά για να βγει η αντίστοιχη δύναμη (σε πολυυυυυυυ γενικές γραμμές), ή όχι?

sniper
10/09/2013, 14:35
Δεν έχει να κάνει με τους κυλίνδρους αυτό?

Θέλω να πω, λογικό δεν είναι ένα 1000άρι τετρακύλινδρο εν σειρά να συγκρίνεται με ένα πχ 1200άρι δικύλινδρο L ή V για παράδειγμα?

Λιγότεροι κύλινδροι = περισσότερα κυβικά για να βγει η αντίστοιχη δύναμη (σε πολυυυυυυυ γενικές γραμμές), ή όχι?

Αν μιλας για τελικές, γενικά ναι, έχεις δίκιο.

Allst@rf
10/09/2013, 14:48
Είδα ένα μεγάλο πανιγκαλε στο Λουτράκι και χαζεψα, από εικόνα και ήχο...

Πτνα ντουλαπι, ονειροξη είσαι...

DoctoR_k6
10/09/2013, 14:51
Πολυ ωραιο κλπ κλπ. Δεν αντιλεγουμε. Κ φορτωμενο με πολλα πραγματα ακριβα που μπαινουν κ στα δικα μας βεβαια... Ασχετα που λογω κοστους κρατιουνται χαμηλα με υποδεεστερα περιφερειακα. Αλλα το ερωτημα ειναι μετα απο 30-40k...τι γινεται???
Ποσα απο ολα αυτα που ειχε πανω απο καινουριο εξακολουθει να δουλευει απροβληματιστα??? Που σκεφτεσαι μονο βενζινες κ λαστιχα για ταξιδι κ οχι αλλα πραγματα??
Ωραιο ειναι αλλα ας το εχει ενας φιλος να το παιρνω κ γω καμια βολτα...

AristidisZ
10/09/2013, 14:52
Πολυ ωραιο κλπ κλπ. Δεν αντιλεγουμε. Κ φορτωμενο με πολλα πραγματα ακριβα που μπαινουν κ στα δικα μας βεβαια... Ασχετα που λογω κοστους κρατιουνται χαμηλα με υποδεεστερα περιφερειακα. Αλλα το ερωτημα ειναι μετα απο 30-40k...τι γινεται???
Ποσα απο ολα αυτα που ειχε πανω απο καινουριο εξακολουθει να δουλευει απροβληματιστα??? Που σκεφτεσαι μονο βενζινες κ λαστιχα για ταξιδι κ οχι αλλα πραγματα??
Ωραιο ειναι αλλα ας το εχει ενας φιλος να το παιρνω κ γω καμια βολτα...

μα για αυτό αγοράζουμε γιαπωνέζικα και σαλιαρίζουμε με τις Ιταλίδες :bawl:

pipe_smoker
10/09/2013, 14:55
Αν μιλας για τελικές, γενικά ναι, έχεις δίκιο.

Δε μιλάω μόνο για τελικές.

Βασικά δεν το πάω από πλευράς επιδόσεων. Μιλάω από πλευράς "δικαιολόγησης".

Τί εννοώ:
Έχω παρατηρήσει μια πατέρνα, τα μη τετρακύλινδρα εν σειρά μηχανάκια να έχουν "περίεργο" και συνήθως μεγαλύτερο κυβισμό από τα αντίστοιχά τους τετρακύλινδρα.

Πχ. R6, CBR600, GSXR600 αλλά Daytona675.
Αυτά τα παραπάνω 75 κυβικά κάπως δε δικαιολογούνται? Είναι "δίκαιο" ένα τρικύλινδρο να έχει 75 κυβικά παραπάνω από τα υπόλοιπα 600άρια και να το χαρακτηρίζουμε 600άρι, ή "κλέβει" για να το πω έτσι?

Κι αντιστοίχως με τα μεγάλα. Τα τζαπάν στάνταρ χιλιάρια, και τα γιούροπ ανάλογα τους κυλίνδρους, τη διάταξη και τις ορέξεις τους.
Ανήκουν στην ίδια κατηγορία μοτοσυκλετών και τα μεν και τα δε?
Ασχέτως αν του αλλάζει τον αδόξαστο, μπαίνει έστω και τυπικά σε σύγκριση το fireblade με το panigale (το μεγάλο), ή όχι λόγω διαφοράς κυβικών?


(ανάποδο παράδειγμα: μου σηκωνόταν η τρίχα όταν έβλεπα σε περιοδικά τίτλο "Τεστ: ποιό είναι το καλύτερο γυμνό 600άρι" και μου είχε μέσα και το Z750:plaf: )

sniper
10/09/2013, 14:58
Δε μιλάω μόνο για τελικές.

Βασικά δεν το πάω από πλευράς επιδόσεων. Μιλάω από πλευράς "δικαιολόγησης".

Τί εννοώ:
Έχω παρατηρήσει μια πατέρνα, τα μη τετρακύλινδρα εν σειρά μηχανάκια να έχουν "περίεργο" και συνήθως μεγαλύτερο κυβισμό από τα αντίστοιχά τους τετρακύλινδρα.

Πχ. R6, CBR600, GSXR600 αλλά Daytona675.
Αυτά τα παραπάνω 75 κυβικά κάπως δε δικαιολογούνται? Είναι "δίκαιο" ένα τρικύλινδρο να έχει 75 κυβικά παραπάνω από τα υπόλοιπα 600άρια και να το χαρακτηρίζουμε 600άρι, ή "κλέβει" για να το πω έτσι?

Κι αντιστοίχως με τα μεγάλα. Τα τζαπάν στάνταρ χιλιάρια, και τα γιούροπ ανάλογα τους κυλίνδρους, τη διάταξη και τις ορέξεις τους.
Ανήκουν στην ίδια κατηγορία μοτοσυκλετών και τα μεν και τα δε?
Ασχέτως αν του αλλάζει τον αδόξαστο, μπαίνει έστω και τυπικά σε σύγκριση το fireblade με το panigale (το μεγάλο), ή όχι λόγω διαφοράς κυβικών?


(ανάποδο παράδειγμα: μου σηκωνόταν η τρίχα όταν έβλεπα σε περιοδικά τίτλο "Τεστ: ποιό είναι το καλύτερο γυμνό 600άρι" και μου είχε μέσα και το Z750:plaf: )

Δες τις υποδυνάμεις και τις ροπές των 600 i4 και των v4. Θα καταλάβεις.

AristidisZ
10/09/2013, 14:58
σε βλέπω λίγο off - topic :p

manosamos
10/09/2013, 16:07
Το θέλω..............:rolleyes:

Bradipous
10/09/2013, 16:10
Panigale 899 VS F3 800 :a2: :a8:

sapila racing
10/09/2013, 16:21
Δε μιλάω μόνο για τελικές.

Βασικά δεν το πάω από πλευράς επιδόσεων. Μιλάω από πλευράς "δικαιολόγησης".

Τί εννοώ:
Έχω παρατηρήσει μια πατέρνα, τα μη τετρακύλινδρα εν σειρά μηχανάκια να έχουν "περίεργο" και συνήθως μεγαλύτερο κυβισμό από τα αντίστοιχά τους τετρακύλινδρα.


kawasaki ZX 636 σου λεει τίποτα? ;)

Δεν καταλαβαίνω την εννοια 'δικαιολόγησης'.
Οι κατηγορίες διαμορφώνονται απο την αγορά. Παλιότερα ειχαμε κατηγορίες 400, 500, 750, 900.
Μετα έγιναν 400, 550, 750, 900, 1000, στην συνέχεια τα 550 έγιναν 600, τα 900 εγιναν 1000, τα 750 και τα 1100 εξαφανίστηκαν κοκ.
Το απλοποίησα λίγο βέβαια αλλά καταλαβαίνεις τι λέω.

devil's animal
10/09/2013, 16:36
Δε μιλάω μόνο για τελικές.

Βασικά δεν το πάω από πλευράς επιδόσεων. Μιλάω από πλευράς "δικαιολόγησης".

Τί εννοώ:
Έχω παρατηρήσει μια πατέρνα, τα μη τετρακύλινδρα εν σειρά μηχανάκια να έχουν "περίεργο" και συνήθως μεγαλύτερο κυβισμό από τα αντίστοιχά τους τετρακύλινδρα.

Πχ. R6, CBR600, GSXR600 αλλά Daytona675.
Αυτά τα παραπάνω 75 κυβικά κάπως δε δικαιολογούνται? Είναι "δίκαιο" ένα τρικύλινδρο να έχει 75 κυβικά παραπάνω από τα υπόλοιπα 600άρια και να το χαρακτηρίζουμε 600άρι, ή "κλέβει" για να το πω έτσι?

Κι αντιστοίχως με τα μεγάλα. Τα τζαπάν στάνταρ χιλιάρια, και τα γιούροπ ανάλογα τους κυλίνδρους, τη διάταξη και τις ορέξεις τους.
Ανήκουν στην ίδια κατηγορία μοτοσυκλετών και τα μεν και τα δε?
Ασχέτως αν του αλλάζει τον αδόξαστο, μπαίνει έστω και τυπικά σε σύγκριση το fireblade με το panigale (το μεγάλο), ή όχι λόγω διαφοράς κυβικών?


(ανάποδο παράδειγμα: μου σηκωνόταν η τρίχα όταν έβλεπα σε περιοδικά τίτλο "Τεστ: ποιό είναι το καλύτερο γυμνό 600άρι" και μου είχε μέσα και το Z750:plaf: )



μικρε μου καπνοσυριγγιστη, ακου να δεις...
οι dutatisti εχουν ΚΟΛΛΗΣΕΙ σε 1 (ολογραφως ενα) μοτερ...

και αυτο ειναι το δικυλινδρο...
οσες μετατροπες και αν κανουν, οτι γωνια και αν δωσουν στους κυλινδρους, οτι εξωτικο υλικο και να βαλουν μεσα, εξω, πανω ή κατω απο το μοτερ...θα παραμενει ενα δικυλινδρο...

ενταξει, ωραιο το δικυλινδρο, με φοβερη ροπη, ισως περισσοτερο αξιοποιησιμη απο ενα υστερικο 4κ, αλλα οταν τα αλογα απο τις αλλες εταιρειες (ιαπωνες) αρχισαν να παιρνουν την ανιουσα, αυτοι δεν μπορουσαν να ακολουθησουν...
αρχισαν λοιπον να προσθετουν κυβικα μπας και καταφερουν να κατσουν διπλα σε καποιο ποταπο 4κ με τα μισα λεφτα, σε καμια ευθεια...

με συμμαχο τους λοιπον το design, την ωραια οδηγησιμοτητα και την κοφτερη γεωμετρια του συνολου, προσπαθουν να κερδισουν την παρτιδα καμποσα χρονια τωρα...
α, ναι...να μην ξεχναμε και τον χ α ρ α κ τ η ρ α που φημολογουνται να εχουν ολα τα ducati και δεν εχουν ολα τα αλλα...και καπου εδω ξεκιναμε να γελαμε...:lol::lol::lol:

sniper
10/09/2013, 16:42
μικρε μου καπνοσυριγγιστη, ακου να δεις...
οι dutatisti εχουν ΚΟΛΛΗΣΕΙ σε 1 (ολογραφως ενα) μοτερ...

και αυτο ειναι το δικυλινδρο...
οσες μετατροπες και αν κανουν, οτι γωνια και αν δωσουν στους κυλινδρους, οτι εξωτικο υλικο και να βαλουν μεσα, εξω, πανω ή κατω απο το μοτερ...θα παραμενει ενα δικυλινδρο...

ενταξει, ωραιο το δικυλινδρο, με φοβερη ροπη, ισως περισσοτερο αξιοποιησιμη απο ενα υστερικο 4κ, αλλα οταν τα αλογα απο τις αλλες εταιρειες (ιαπωνες) αρχισαν να παιρνουν την ανιουσα, αυτοι δεν μπορουσαν να ακολουθησουν...
αρχισαν λοιπον να προσθετουν κυβικα μπας και καταφερουν να κατσουν διπλα σε καποιο ποταπο 4κ με τα μισα λεφτα, σε καμια ευθεια...

με συμμαχο τους λοιπον το design, την ωραια οδηγησιμοτητα και την κοφτερη γεωμετρια του συνολου, προσπαθουν να κερδισουν την παρτιδα καμποσα χρονια τωρα...
α, ναι...να μην ξεχναμε και τον χ α ρ α κ τ η ρ α που φημολογουνται να εχουν ολα τα ducati και δεν εχουν ολα τα αλλα...και καπου εδω ξεκιναμε να γελαμε...:lol::lol::lol:

Θες να μας πεις ότι πας (πχ στας Σέρρας) γρηγορότερα με το μπ@υρδέλο σου παρά με το 1198?

p@nos
10/09/2013, 16:52
καλα αυτα τα περι μοτερ πανε βερεσε ο κυβισμος αυτος/διαμετρος διαδρομη και αποδοση απλα ειναι τελειος για δρομο...κατι σα το 848 σε καλυτερο δλδ που ηταν πολυ πιο απολαυστικο στο δρομο απο το γκαζμα το 1098 που ειναι τρομος

2 φαουλ...
α)ψαλιδι :yuck: σαν 696 ειναι

β)δαγκανες....ουτε καν τις καλες δε βαλανε...τεσπα καλη σειρα βρισκεις με 250ε και μονομπλοκ με 400κατι μεταχειρω αλλα ειανι η φαση της γυφτιας που ειναι ξενερα δε θα ναι και φτηνο το μηχανακι...νταξ το μονομπρατσο ειναι κλασικη συνταγη της ντουκατι να το καταργει απο τις ''φτηνες'' σειρες αλλα τα φρενα αισχος...και ο σακης πισω επισης μια ζωη σουμιες ηταν

devil's animal
10/09/2013, 17:01
Θες να μας πεις ότι πας (πχ στας Σέρρας) γρηγορότερα με το μπ@υρδέλο σου παρά με το 1198?

δεν εχει να κανει με μενα...
εγω ειμαι κουλος και επ'ουδενι δεν εξαντλω τις δυνατοτητες αυτων των μηχανακιων...πιθανοτατα οπως πηγαινω με το ενα να πηγαινω και με το αλλο...
αν ομως δωσεις σε εναν καλο χερα ενα Κ9 και ενα 1198, δεν νομιζω να εχουν τρελες διαφορες στους χρονους και ας εχει το ενα τα τριπλα λεφτα του αλλου...και ας εχει το ενα τα ρυθμιζομενα ohlins κλπ, κλπ...
ενταξει εχει να κανει και με τις προσωπικες προτιμησεις του καθενος...αλλος μπορει να γουσταρει την ροπη του δικυλινδρου και αλλος να την μισει...
ο swantz μπηκε με μαμα Κ7 (ουτε εξατμισεις δεν πρεπει να ειχε) και εκανε 1,24...
αυτα εχουν γραφτει και στο ebike* (δεν θυμαμαι τευχος) που τα ειχαν συγκρινει καποια στιγμη..

αλλα το θεμα μας δεν ειναι αυτο...
το θεμα μας ειναι οτι σε απολυτη δυναμη τα ducati ειναι πισω απο τα 4κ (ειδικα απ'οταν βγηκε το BMW) και προσπαθουν να ισοφαρισουν βαζοντας κυβικα...

για φερε ενα ducati 999 ή 1098 να κατσουν διπλα στο Κ9 στην ευθεια για να γελασουμε λιγο...:lol:



*και αναφερω το ebike γιατι φημιζεται και πιστευω στην αντικειμενικοτητα του...δεν ειναι Μ..Ο που προωθουσε το μηχανακι του οποιου η αντιπροσωπεια του εριχνε φραγκα σε διαφημισεις κλπ...

sapila racing
10/09/2013, 17:07
για φερε ενα ducati 999 ή 1098 να κατσουν διπλα στο Κ9 στην ευθεια για να γελασουμε λιγο...:lol:


Ετσι γελάγανε καποιοι με γρήγοροι με GSXR1000 κάποτε στις Σέρρες κι ελεγαν στον Χριστοδούλου οτι δεν παίζει με τίποτα να μην τον φτάσουν και περάσουν στην ευθεία αφού το Ducati του ηταν πολύ πιο αδύναμο.
Ομως γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος, και φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο με ποσα θα βγείς από την Κ16.
Τούς περίμενε κιόλας. :lol:

Sapadak
10/09/2013, 17:24
β)δαγκανες....ουτε καν τις καλες δε βαλανε...

Ε θα βγει και κανα 899s

devil's animal
10/09/2013, 17:37
Ετσι γελάγανε καποιοι με γρήγοροι με GSXR1000 κάποτε στις Σέρρες κι ελεγαν στον Χριστοδούλου οτι δεν παίζει με τίποτα να μην τον φτάσουν και περάσουν στην ευθεία αφού το Ducati του ηταν πολύ πιο αδύναμο.
Ομως γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος, και φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο με ποσα θα βγείς από την Κ16.
Τούς περίμενε κιόλας. :lol:

δεν μιλαμε για την ευθεια των Σερρων ρε Αρη...
το εγραψα και απο πανω...η πιστα ειναι πιστα και παει γρηγορα ο γρηγορος...οχι το μηχανακι...φυσικα και εχει να κανει με το ποσα βγαινεις απο την Κ16...
μιλαμε για απολυτη ιπποδυναμη και ευθεια κοντραδικη ή αλλιως δρομο...

sapila racing
10/09/2013, 18:01
δεν μιλαμε για την ευθεια των Σερρων ρε Αρη...
το εγραψα και απο πανω...η πιστα ειναι πιστα και παει γρηγορα ο γρηγορος...οχι το μηχανακι...φυσικα και εχει να κανει με το ποσα βγαινεις απο την Κ16...
μιλαμε για απολυτη ιπποδυναμη και ευθεια κοντραδικη ή αλλιως δρομο...

Δηλαδή κόντρα σε ατέλειωτη ευθεία ποιός θα παει πιο γρήγορα? Ποτέ δεν με ενδιεφερε αυτό. :wave2:

endopandou
10/09/2013, 18:29
Ψηλέ πιστεύεις πως αν ο Χριστοδούλου είχε κάποιο 4Κ δεν θα τους περίμενε;

Όχι μόνο έχει δίκιο ο ντέβιλ αλλά η σύγκριση με τα 2κ είναι ακόμα πιο δύσκολη γι αυτά σύμφωνα και με τον διεθνή τύπο.
Πότε που και κυρίως ποιοι κατάφεραν να γυρίζουν πιο γρήγορα (στις πίστες) με τα 2κ συγκριτικά με τα 4κ?
Ποιος γρήγορος (σε νορμάλ πλαίσια) οδηγός θα γυρίσει πιο γρήγορα στις Σέρρες με ένα 1198 αντί ενός R1 του 2004 πχ. Απο όσο ξέρω όλοι όσοι τέσταραν πάντα έλεγαν πως οι χρόνοι με τα 4κ βγαίνουν πιο εύκολα και κυρίως με περισσότερη ασφάλεια και πιο διασκεδαστικά. Εκεί που το πιο άκαμπτο πλαίσιο των 2κ μπορεί να κάνει μια ΜΙΚΡΉ διαφορά έχει τελειώσει ο αναβάτης.
Το ότι κάποιοι του 22 - 24 θα καταλάβουν τη διαφορά είναι η απόδειξη πως το όλο κόνσεπτ των κόκκινων ήταν πάντα για ελάχιστους τη στιγμή που οι περισσότεροι ήθελαν να κατέχουν την ιδέα, τον θρύλο, το ακριβό και δεν ξέρω τι άλλο έχουν στο μυαλό τους.
Ποιον απλά καλό οδηγό ωφέλησε η κατοχή ενός 1098; Εγώ λέω και μάλιστα με αρκετή σιγουριά, ελάχιστους. Οι περισσότεροι μου θυμίζουν αγοραστές τεράστιων τζιποειδών που θα περάσουν μία το ρυάκι για να λένε πάντα πως άμα λάχει περνάνε και ποτάμια.
Μην μπερδεύουμε το ότι ένας σαπίλας ή ένας ράνερ μπόρεσαν να ξεζουμίσουν ένα 696 ή όπως λέγεται τεσπα ή ένας τάδε πήγε τάπα το 1098. Αυτοί είναι ελάχιστοι. Επίσης μην συγχέουμε άλλα μοτά τύπου 675.

Αυτά για τις σέρρες γιατί στα μέγαρα που οι κώλοι σφίγγουν και το hi είναι πανταχού παρών η διαχείριση τόσο απότομης ροπής όσο των 2κ θέλει ακόμα πιο γερούς χεράδες.

Για τον δρόμο δεν θα το συζητήσω καν. Δεν έχει εξ όσων γνωρίζω άνθρωπος που να μην πει πόσο πιο ευκολοοδήγητα είναι τα 4κ.

Καταλήγω πως τελικά ο real badass αναβάτης δεν θα διαλέξει μπιμπελό μοτό, μα χρηστικό για τις ανάγκες του μοτό. Οι άλλοι μάλλον γιαλαντζί badasses είναι.
σημ. Μην ψαρώνετε με κάτι βιντεάκια στον Άγιο και στην Επίδαυρο. Αυτοί είναι πολυυυυυυ έμπειροι αναβάτες.

Κατα τα άλλα όντως κούκλα είναι το εννιακόσα



Δηλαδή κόντρα σε ατέλειωτη ευθεία ποιός θα παει πιο γρήγορα? Ποτέ δεν με ενδιεφερε αυτό. :wave2:
Η ευθεία δεν είναι κανενός ζητούμενο, αντίθετα το κυνήγι στη δημοσιά αποτέλεσε πεδίο δοκιμών αρκετών απο εμάς.
Δεν πιστεύω λοιπόν να νομίζεις πως σε μια ανάβαση τρύπα ας πούμε θα κάτσει κάνα 1098 κοντά σε κάποιο 4κ.

devil's animal
10/09/2013, 18:41
Δηλαδή κόντρα σε ατέλειωτη ευθεία ποιός θα παει πιο γρήγορα? Ποτέ δεν με ενδιεφερε αυτό. :wave2:

οχι κοντρα σε ατελειωτη ευθεια...
αλλα βρισκεις εναν με 1098 στην παραλιακη και σου κουνιεται και εσυ του δειχνεις τι θα πει βερικοκο...
οπου παραλιακη, μπορεις να βαλεις αττικη οδο, εθνικη οδο κλπ...

αλλα δεν ειναι μονο εκει η πλακα...
η πλακα ειναι οτι τα ducati ΔΕΝ κανουν κατι καλυτερα στην πιστα απο εναν Ιαπωνα...ουτε στα χερια του κουλου ερασιτεχνη, ουτε στα χερια του επαγγελματια που τρεχει πανελληνιο, BSB, SBK κλπ...

επισης, μην κανεις οτι δεν καταλαβαινεις...οι περισσοτεροι ducatisti ειναι φαση "live your myth"...:rolleyes:

Takata Dome
10/09/2013, 18:49
Δεν θα ζητούσα ποτέ απ'την Ducati να βγάλει τετρακύλινδρο σε σειρά,αλλά γιατί οχι έναν V4 στο "μεγάλο" τους superbike? Ούτως ή άλλως και στα GP V4 έχουν...

endopandou
10/09/2013, 19:30
Πάντως ο ανταγωνισμός φαίνεται να δουλεύει πολύ καλύτερα στην Αμερική απο ότι στην Ευρώπη του ''ότι πληρώνεις παίρνεις''
Τιμή στην Ευρώπη για την κούκλα 15.800 ευρώ.
Τιμή US 15.000 ΔΟΛΆΡΙΑ.
Τα μεταφορικά τελικά την ρίχνουν την τιμή...

299040

Bradipous
10/09/2013, 20:32
Μη μαλωνετε, υπαρχουν και τα 3κυλινδρα. :D

p@nos
11/09/2013, 06:27
με ενα ρεκτιφιε παντως μπορουν να το πουν πανιγκαλε 916 θα ειναι και κλασικ το οχημα :D

pipe_smoker
11/09/2013, 06:45
Δεν καταλαβαίνω την εννοια 'δικαιολόγησης'.


Ουτε κι εγω:sick:

Σε αυτο που εχω στο μυαλο μου και (νομιζω) οτι ρωταω, απαντηση δεν εχω παρει. Οποτε μαλλον στραβος ειναι ο γιαλος. Γιατι να αρμενιζετε στραβα 10 νοματαιοι που προσπαθειτε να μου εξηγησετε ειναι αδυνατο.

Θα σκεφτω λιγο καλυτερα ποιο ακριβως ειναι το ερωτημα μου και πώς μπορω να το θεσω (γιατι μπορει να λεω και βλακειες και το ερωτημα να ειναι ανευ ουσιας και να μην το εχω παρει χαμπαρι), και μπας και καταφερω να διατυπωσω καπως καλυτερα το τι εννοω με τον ορο "δικαιολογηση" πρωτα μεσα στο κεφαλι μου, και βλεπουμε.

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παντως.

MG-KTiNoS
11/09/2013, 07:11
Ετσι γελάγανε καποιοι με γρήγοροι με GSXR1000 κάποτε στις Σέρρες κι ελεγαν στον Χριστοδούλου οτι δεν παίζει με τίποτα να μην τον φτάσουν και περάσουν στην ευθεία αφού το Ducati του ηταν πολύ πιο αδύναμο.
Ομως γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος, και φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο με ποσα θα βγείς από την Κ16.
Τούς περίμενε κιόλας. :lol:

Γελάει καλύτερα όποιος γελάει και η βιοτεχνία γελάει εδώ και πάρα πολλά χρόνια αφού με πενιχρά μέσα γ... κΩλοσσούς.
Φυσικά έχει και άλλο μοτέρ εκτός από το V2 (4K) kai φυσικά θα μπορούσε να πάρει και μοτέρ από 3ους αλλά δεν είναι εκεί το θέμα.
Το θ'εμα είναι ότι δεν υπάρχει πρωτάθλημα ταχ. που δεν έχουν πάρει (παγκοσμίως)
Οι βιοτέχνες....

:lol:

υγ
Τα κυβικά δε τα ορίζει η αγορά. Τα ορίζουν τα ΠΠ, τα διπλώματα και οι ασφάλειες.
ΑΝ είχα λ7 (που δεν έχω) θα ξαναπερνα ένα τέτοιο μηχανάκι !
(όχι όμως για κέθε μέρα)
:p

DrBig
11/09/2013, 07:25
Ειμαι ασχετος επι του θεματος, αλλα το S1000 της BMW δεν εχει ταπεινωσει ολα τα υπολοιπα?
Τουλαχιστον με αυτην την εντυπωση εχω μεινει. Αν ειναι ετσι τα V2 δεν ειναι ναχαμε να λεγαμε (τουλαχιστον σ'αυτην την κατηγορια)? :confused:
Οποτε θαρρω οτι τα 4Κ ειναι για να γραφεις χρονους και τα υπολοιπα για τους μερακληδες.

endopandou
11/09/2013, 07:48
V4 οι κόκκινοι έχουν και μάλιστα καλό.
2 θέματα έχουν. Το πρώτο είναι πως δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τους άλλους στα ίσα και το δεύτερο ότι πουλάνε διαφορετικότητα.
Επίσης... όταν λέμε ''χαρακτήρα'' εννοούμε δύστροπο μοτό (δηλαδή αρχαίας σχεδίασης) ή προβλήματα λειτουργίας ή και τα 2 :D

Τυγχάνει να έχω ''αγωνιάρικο'' Ευρωπαϊκό (ναι οκ...) με ''χαρακτήρα'' ενώ πριν είχα κάποια 4κ και έχω οδηγήσει τα περισσότερα απο αυτά και μπορώ να συγκρίνω.
Με τον Γιάπωνα δεν ασχολείσαι, οδηγάς. Με τον Ευρωπαίο έχεις θέματα γιατί έχει θέματα.-
Είναι μπιμπελά όμως τα άτιμα...

theofilos888
11/09/2013, 08:13
V4 οι κόκκινοι έχουν και μάλιστα καλό.
2 θέματα έχουν. Το πρώτο είναι πως δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τους άλλους στα ίσα και το δεύτερο ότι πουλάνε διαφορετικότητα.
Επίσης... όταν λέμε ''χαρακτήρα'' εννοούμε δύστροπο μοτό (δηλαδή αρχαίας σχεδίασης) ή προβλήματα λειτουργίας ή και τα 2 :D

Τυγχάνει να έχω ''αγωνιάρικο'' Ευρωπαϊκό (ναι οκ...) με ''χαρακτήρα'' ενώ πριν είχα κάποια 4κ και έχω οδηγήσει τα περισσότερα απο αυτά και μπορώ να συγκρίνω.
Με τον Γιάπωνα δεν ασχολείσαι, οδηγάς. Με τον Ευρωπαίο έχεις θέματα γιατί έχει θέματα.-
Είναι μπιμπελά όμως τα άτιμα...

Και μετά αρχίζεις το τραγούδι....
http://www.youtube.com/watch?v=nYD-yW9P9Vw

MG-KTiNoS
11/09/2013, 08:21
V4 οι κόκκινοι έχουν και μάλιστα καλό.
2 θέματα έχουν. Το πρώτο είναι πως δεν θέλουν να ανταγωνιστούν τους άλλους στα ίσα και το δεύτερο ότι πουλάνε διαφορετικότητα.


kai ποιός ορίζει τα ίσα ρε Μάνο?
Κάποιοι που ξέρουν πολλά λένε ότι ΤΟ μοτέρ είναι το ν2.

DrBig
11/09/2013, 08:47
Κάποιοι που ξέρουν πολλά λένε ότι ΤΟ μοτέρ είναι το ν2.

καποτε που δεν υπηρχαν traction control εκανε την ζωη πιο ευκολη, τωρα ομως μπορει και οχι

Stabak
11/09/2013, 08:49
1. Τα κυβικά τα οριζει το R&D της κάθε εταιρίας ανάλογα τον κινητήρα και τους στόχους της μοτο
2. Τους κανονισμους και τις κατηγορίες στα πρωταθλήματα τις οριζει η καθε αρχή με την συνεισφορά και επιρροη των εταιριων
3. Το ποια ειναι η καλύτερη διάταξη κινητήρα και κυβισμός ανα κατηγορία ειναι ένα τεράστιο θέμα που εξαρταται και απο άλλους παράγοντες όπως ελαστικά, αντοχή, περιορισμοι κιλων κλπ

theofilos888
11/09/2013, 08:57
Καλύτερο μοτέρ πού; Στο δρόμο, στην πίστα, στους αγώνες, σε αίσθηση; Ο κάθε ένας το αντιλαμβάνεται διαφορετικά!!!! Και η κάθε εταιρία επίσης! Πολύ ωραίο το μικρό panigale αλλά μικρό 900 κυβικά δε το λές!

p@nos
11/09/2013, 09:02
ρε παιδια τι καθεστε και συζητατε για το αν ειναι αδικο η δικαιο που ειναι 900 κυβικα η 1200 το μεγαλο για να περναει τα 1000 γτ η ντουκατι δε μπορει λεει να φτιαξει μοτερ τι παπαριες ειναι αυτες που λετε που κολανε αυτα...οπως επισης και που κολαει αμα θα μπορεσει να μπει σε πρωταθλημα αμα ηταν ετσι ολες οι εταιριες θα επρεπε να ειχαν ενα 600 ενα 1000 και δυο μχ 250 και 450 και να μην υπηρχαν αλλα μηχανακια....

για την ιστορια το παπαγκαλε ειναι το πιο δυνατο απο ολα τα τζαπαν εκτος απο το καβα που παιζει σχεδον στα αλογα του μπεμπε...τα σβκ ειναι μηχανακια καβλας κανενας δε τα παιρνει για να το παει πρωταθλημα...αμα θες το καλυτερο στα χαρτια για να λες στην καφετερια οτι εχεις το καλυτερο παιρνεις το μπεμπε ειναι μακραν η καλυτερη προταση(αν εινια να λετε τη ντουκατι αχρηστη εξισου αχρηστοι ειναι ολοι οι τζαπαν που η μπεμβε με το καλυμερα εβγαλε μηχανακι 20 χρονια μπροστα απο τα δικα τους που τα εβγαζαν 30 χρονια...)

μηχανακια αγοραζεις με το κατω κεφαλι και αυτο νομιζω σιγουρα προτιμαει το παπαγκαλε...η το απριλια με τον διαολεμενο ηχο...η ντουκατι εκει παταει εβγαλε ενα σχεδιο που τρεχαν τα σαλια ολων και τωρα στο δινει σε λιγο πιο προσιτο για να πας να τις τα σκασεις...


παντως ηδη εχουν αρχισει αμερικη να στουκαρουν παπαγαλους οποτε στο εμπαη υπαρχουν πολλα μονομπρατσα και ειναι μπολτ ον αυτα :p

Stabak
11/09/2013, 09:15
για την ιστορια το παπαγκαλε ειναι το πιο δυνατο απο ολα τα τζαπαν εκτος απο το καβα που παιζει σχεδον στα αλογα του μπεμπε...τα σβκ ειναι μηχανακια καβλας κανενας δε τα παιρνει για να το παει πρωταθλημα...

Τωρα αυτα θες και τα λες ή σου ξεφεύγουν; Όλα τα εθνικά/ευρωπαϊκα/αντοχής πρωταθλήματα ειναι βασισμένα σε αυτα τα μηχανάκια...

Το 2007 το 999 εγινε 1098 συμφωνα με την Fim για να γινει 1098R δηλαδη 1198 κυβικά.... Το αν ειναι δικαιο ή άδικο οσο αφορα τα κυβικά ειναι ενα πολυ μεγαλο θέμα που φαινομενικά με την μεθοδο των τριών δειχνει σωστό όμως ο υπερτετράγωνος κινητήρας απολαμβάνει και διαφορετικά χαρακτηριστικά/προνόμια αναλογα την εξελιξη και των ελαστικών

Μεγαλη συζήτηση για να ειναι καφετέριας

p@nos
11/09/2013, 09:34
η δε διαβαζεις τι γραφω η εσενα σου ξεφευγουν χωρις να διαβαζεις...

εσενα τι σε νοιαζει αμα το μηχανακι που θα πας να αγορασεις η εταιρια θα το κατεβασει σε αγωνα αντοχης η παγκοσμιο πρωταθλημα θα παρεις κανα ποσοστο? η μηπως αμα κερδισει θα σου κανει καμια εκπτωση για να σε νοιαζει αν το μηχανακι εχει καλες βλεψεις στους αγωνες που θα κατεβει?

p@nos
11/09/2013, 09:37
δηλαδη ας πουμε αν εβγαζε η χοντα ενα ν6 παραγωγης 1200 κυβικα 160 κιλα και 300 αλογα λεμε τωρα και αυτοματο κιβωτιο με αλλαγες σε 0,0001δευτερολεπτο θα λεγατε οχι οχι ειναι μαλακια το μηχανακι ειναι αδικο για τα υπολοιπα και δε μπορει να τρεξει σε παγκοσμιο πρωταθλημα δε το παιρνω :lol:

Stabak
11/09/2013, 09:42
η δε διαβαζεις τι γραφω η εσενα σου ξεφευγουν χωρις να διαβαζεις...

εσενα τι σε νοιαζει αμα το μηχανακι που θα πας να αγορασεις η εταιρια θα το κατεβασει σε αγωνα αντοχης η παγκοσμιο πρωταθλημα θα παρεις κανα ποσοστο? η μηπως αμα κερδισει θα σου κανει καμια εκπτωση για να σε νοιαζει αν το μηχανακι εχει καλες βλεψεις στους αγωνες που θα κατεβει?

Ακυρώνεις δλδ το 90% του συγχρονου μαρκετινγκ των μοντέρνων sbk ;;
Εσενα δεν σου λέει τίποτε οτι δομικά εστω το 1000ρι σου κερδίζει αγώνες; Δεν σου λέει τίποτε αυτο για την ποιοτητα κατασκευής και υλικών μεχρι οδηγικής συμπεριφοράς; Οτι θέλετε λέτε;

stefanos
11/09/2013, 09:43
δηλαδη ας πουμε αν εβγαζε η χοντα ενα ν6 παραγωγης 1200 κυβικα 160 κιλα και 300 αλογα λεμε τωρα και αυτοματο κιβωτιο με αλλαγες σε 0,0001δευτερολεπτο θα λεγατε οχι οχι ειναι μαλακια το μηχανακι ειναι αδικο για τα υπολοιπα και δε μπορει να τρεξει σε παγκοσμιο πρωταθλημα δε το παιρνω :lol:

Εγώ πάντως αν μη τι άλλο θα ντρεπόμουνα να φαίνομαι ΤΟΣΟ .

stefanos
11/09/2013, 09:45
Ακυρώνεις δλδ το 90% του συγχρονου μαρκετινγκ των μοντέρνων sbk ;;
Εσενα δεν σου λέει τίποτε οτι δομικά εστω το 1000ρι σου κερδίζει αγώνες; Δεν σου λέει τίποτε αυτο για την ποιοτητα κατασκευής και υλικών μεχρι οδηγικής συμπεριφοράς; Οτι θέλετε λέτε;

Δομικά όλες οι μοτό είναι ίδιες.

Stabak
11/09/2013, 09:46
Δομικά όλες οι μοτό είναι ίδιες.

Μη το λες. Η ντουκ πουλαγε χρονια με σημαια το χωροδικτυωμα πέραν του L2

DrBig
11/09/2013, 09:47
Ακυρώνεις δλδ το 90% του συγχρονου μαρκετινγκ των μοντέρνων sbk ;;
Εσενα δεν σου λέει τίποτε οτι δομικά εστω το 1000ρι σου κερδίζει αγώνες; Δεν σου λέει τίποτε αυτο για την ποιοτητα κατασκευής και υλικών μεχρι οδηγικής συμπεριφοράς; Οτι θέλετε λέτε;

Για τον Πανο δεν ξερω, εμενα παντως δε μου λεει τιποτε απολυτως.

stefanos
11/09/2013, 09:48
Μη το λες. Η ντουκ πουλαγε χρονια με σημαια το χωροδικτυωμα πέραν του L2

Το ότι αναγκάζεται να μην το κάνει πλέον λέει πολλά.:)

Stabak
11/09/2013, 09:50
Για τον Πανο δεν ξερω, εμενα παντως δε μου λεει τιποτε απολυτως.

Δεν σου λεει τιποτε αν το στοκαρια πλαισιο σου μπορει να διαχειριστει ιπποδυναμεις 200+ με ευπρέπεια κ να κερδίσει πρωταθλημα;
Ειλικρινα εχετε καβαλησει ποτε μηχανακια SBK ή να μιλάμε στον αέρα;

p@nos
11/09/2013, 09:50
Ακυρώνεις δλδ το 90% του συγχρονου μαρκετινγκ των μοντέρνων sbk ;;
Εσενα δεν σου λέει τίποτε οτι δομικά εστω το 1000ρι σου κερδίζει αγώνες; Δεν σου λέει τίποτε αυτο για την ποιοτητα κατασκευής και υλικών μεχρι οδηγικής συμπεριφοράς; Οτι θέλετε λέτε;


οχι ρε φιλε τι να μου λεει οτι το ''μηχανακι'' μου το οποιο δεν εχει ουτε ενα εξαρτημα ιδιο με αυτο του παγκοσμιου κερδιζει αγωνες?που κολανε η ποιοτητα κατασκευης και η οδηγηση συμπεριφορα αφου μιλαμε για διαφορετικα μηχανακια το μονο που περναει στην παραγωγη ειναι η φιλοσοφια μην εισαι θυμα του μαρκετινγκ...πχ φιλοσοφια ηλεκτρονικα στους αγωνες περναει ηλεκτρονικα στις μοτο δρομου...αν νομιζεις οτι εχει σχεση το τραξιον και το αβσ οποιουδηποτε αγωνιστικου με του παραγωγης εισαι βαθια νυχτομενος...φιλοσοφια ακτινικα φρενα και τρομπες βαζουμε ακτινικα και στο δρομο αν επισης νομιζεις οτι ειναι ιδιες οι τρομπες δαγκανες κλπ παμε παλι στο προηγουμενο...

αυτο με τους αγωνες οπως το πες αυτο ειναι μαρκετινγκ και απο αυτο βρισκουν τα θυματα...οτι ειχε γινει με το καβασακι το 636 δεν μπορουσε να τρεξει σε αγωνες αλλα ηταν το πιο δυνατο 600 και το πηραν τελικα ολοι...

DrBig
11/09/2013, 09:52
Δεν σου λεει τιποτε αν το στοκαρια πλαισιο σου μπορει να διαχειριστει ιπποδυναμεις 200+ με ευπρέπεια κ να κερδίσει πρωταθλημα;
Ειλικρινα εχετε καβαλησει ποτε μηχανακια SBK ή να μιλάμε στον αέρα;

Δεν εχω και ουτε προκειται, αλλα σαν καθημερινος αναβατης, θελω τελειως αλλα πραγματα απο την μηχανη μου απο το να μπορει να βγαλει 200 αλογα στις 15,000 στροφες και να κερδιζει αγωνες. Επισης θελω να εχει αλλη ακαμψια το πλαισιο, οπως θελω να δουλευουν διαφορετικα οι αναρτησεις. Δεν παιρνω μηχανακι για πιστα, για καθημερινη διασκεδαση το παιρνω.

endopandou
11/09/2013, 09:53
Την τελευταία εικοσαετία+ τα cc ορίζονται απο το μάρκετινγκ της κάθε εταιρίας και την λομπίστικη αποτελεσματικότητα αυτού εκεί στα βασιλικά σαλονοκαφέ της FIM.
Η εταιρία που βάσισε τη φήμη της στους αγώνες (και καλά έκανε), κατάφερε να συμβάλει καταλυτικά στη δημιουργία του καλύτερου πρωταθλήματος, έγραψε και τους κανόνες όπως την βόλευαν και όρισε τα ίσα.
Αυτοί μόνοι τους το έκαναν, βλέποντας πολύ μπροστά και μαγκιά τους όσο αφορά στο όφελος της ίδιας τους της εταιρίας.
Στο θέμα δικαιοσύνη-ισότητα στους αγώνες πραγματικά βαριέμαι να ξαναγράφω αλλά χοντρικά λέω πως για τους Ιταλούς είναι κάτι εντελώς σχετικό και ρευστό που μπόρεσαν να το πλάσουν κατα βούληση.

Στο δρόμο τώρα τα cc είναι ένα εντελώς άλλο θέμα. Προσωπικά έχω καταλήξει πως δεν με απασχολεί όσα και να είναι αυτά αρκεί να εκπληρώνουν κατά το καλύτερο το σκοπό που φτιάχτηκαν και το βέρος παραμένει χαμηλά.
Δηλαδή τώρα πια που το βάρος των κόκκινων έπεσε δεν με απασχολάει αν είναι 1000 ή 1200 ή 1300 που θα φτάσουν σε λίγο.
Τα 636 της Kawa όμως αν και ανοίκουν στην ίδια κατηγορία θα τα κρίνω διαφορετικά, πολύ αυστηρά αφού αντιτίθενται σε ολόκληρη την Ιαπωνική φιλοσοφία. (τεσπα αυτό είναι εντελώς υποκειμενικό)

Πάντως το ότι τα μεγάλα V2 βάζουν καλύτερα τη δύναμη κάτω (στο δρόμο) είναι μια τεράστια παπαριά. Ενας μύθος του μάρκετινγκ και τίποτα άλλο. Πότε έβγαλαν τα ίδια άλογα για να συγκρίνουμε ίδια πράγματα;
Όταν το 999 έβγαζε 120κάτι τα 4κ έβγαζαν 30-40 περισσότερα και με περισσότερη ροπή. Τώρα πια που τα rbw και όλα τα υπόλοιπα ηλεκτρονικά τραξιοπαπαράκια βγάζουν το φίδι απ την τρύπα όλα τα είδη μοτέρ έγιναν απο καλά έως άριστα.

sniper
11/09/2013, 09:54
Δεν σου λεει τιποτε αν το στοκαρια πλαισιο σου μπορει να διαχειριστει ιπποδυναμεις 200+ με ευπρέπεια κ να κερδίσει πρωταθλημα;
Ειλικρινα εχετε καβαλησει ποτε μηχανακια SBK ή να μιλάμε στον αέρα;

Το πλαίσιο είναι/ήταν το πρόβλημα; Αν πάρω δλδ την Enzo και της φορέσω μοτέρ από panda, έχω Φερράρι;

MG-KTiNoS
11/09/2013, 09:54
Το ότι αναγκάζεται να μην το κάνει πλέον λέει πολλά.:)

Τίποτα δε λέει, στη ζωή όλα αλλάζουν.
Κάποτε έτρεχαν με ταμπούρα και κέρδιζαν (Εξτρίμ παράδειγμα) έφτασαν ως εκεί που έφτασαν μ αυτά
και κάποια στιγμή άλλαξαν.
Λογικά πέρασαν στο μη πλαίσιο του παπαγκάλε...

:)

sniper
11/09/2013, 09:57
Δεν εχω και ουτε προκειται, αλλα σαν καθημερινος αναβατης, θελω τελειως αλλα πραγματα απο την μηχανη μου απο το να μπορει να βγαλει 200 αλογα στις 15,000 στροφες και να κερδιζει αγωνες. Επισης θελω να εχει αλλη ακαμψια το πλαισιο, οπως θελω να δουλευουν διαφορετικα οι αναρτησεις. Δεν παιρνω μηχανακι για πιστα, για καθημερινη διασκεδαση το παιρνω.

Όταν μιλάμε για SS δρόμου όμως θες άλλα πράγματα, όχι άνεση, οικονομία κλπ. Θες το πλαίσιο, τις αναρτήσεις και τα φρένα όσο το δυνατόν πιο κοντά με αυτά των αγώνων.

Μην μπερδεύεσε, κι εσύ θα ήθελες to KTM του Dakar :winka:

Stabak
11/09/2013, 09:57
Το πλαίσιο είναι/ήταν το πρόβλημα; Αν πάρω δλδ την Enzo και της φορέσω μοτέρ από panda, έχω Φερράρι;

Ενα στοκ CBR 1000 των 170 αλογων κ ενα SBK tvn 200+ ειναι συγκριση κινητηρα εντζο με παντα;

stefanos
11/09/2013, 10:03
Τίποτα δε λέει, στη ζωή όλα αλλάζουν.
Κάποτε έτρεχαν με ταμπούρα και κέρδιζαν (Εξτρίμ παράδειγμα) έφτασαν ως εκεί που έφτασαν μ αυτά
και κάποια στιγμή άλλαξαν.
Λογικά πέρασαν στο μη πλαίσιο του παπαγκάλε...

:)

Η Honda κέρδιζε.
Οταν γινόταν βαρετό βάζανε και κανα μαιδανό μέσα cagiva ducati klp για να χουμε να λέμε.
Εκτός εάν μιλάμε για εποχές προ ιαπώνων οπου και εκεί...

Stabak
11/09/2013, 10:04
supersport δρομου και supersport πιστας; υπαρχει τετοια διαφοροποιηση;

spyrakos35
11/09/2013, 10:07
συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά δεν έχω καταλάβει αν θέλετε να συγκρίνετε τα αγωνιστικά ή τα πολιτικά.... η μήπως μεταξύ τους???

μπορεί πάλι να είμαι και χαζός..... :confused:

MG-KTiNoS
11/09/2013, 10:08
Η Honda κέρδιζε.
Οταν γινόταν βαρετό βάζανε και κανα μαιδανό μέσα cagiva ducati klp για να χουμε να λέμε.
Εκτός εάν μιλάμε για εποχές προ ιαπώνων οπου και εκεί...


Οι ίδιοι άνθρωποι είναι αυτοί που λες και σόρι αλλά δεν ήταν έτσι.
Η Απρίλια τους έδωσε πόδι από 125 2,5
Η ντουκάτι από ΣΒΚ
και στα μοτο τζι πι ισα που πρόλαβαν.

Σ όλες τις περιπτώσεις απλά άλλαξαν τον κανονισμό.

(όπως έκαναν και την Mv Agusta του Agostoni)

Το θέμα είναι ότι η βιοτεχνία τους έκοψε το Γκώλο !

Stabak
11/09/2013, 10:14
Αυτο που δεν καταλαβαινουν μερικοι ειναι πως η παραγωγη των μοντέρνων SS ειναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τους αγώνες και τις διαφορες κατηγορίες εκαστοτε (εστω και μαρκετινιστικα) και οχι με τις αναγκες του καθημερινού δρομίσιου οδηγού.
Κάπως ετσι απαξιώθηκε μια ακομα και τωρα σημαντικη κατηγορια μηχανων οπως των 750 που στο δρομο ειναι ταμαμ...

Για να γυρισω στο θεμα το μικρο πανιγκαλε θα ακολουθησει την μοιρα του 848, του 749 κ.ο.κ μια μπατζετ λυση σε αδιαφορη αγωνιστικά εως και ανυπαρκτη κατηγορία με τον απλο στοχο των πωλήσεων άσχετα αν μπορει να γινει όπλο σε καταλληλα χέρια και συνθηκες με ψιλοπαρεμβάσεις.

spyrakos35
11/09/2013, 10:16
Αυτο που δεν καταλαβαινουν μερικοι ειναι πως η παραγωγη των μοντέρνων SS ειναι άρρηκτα συνδεδεμένη με τους αγώνες και τις διαφορες κατηγορίες εκαστοτε (εστω και μαρκετινιστικα) και οχι με τις αναγκες του καθημερινού δρομίσιου οδηγού.
Κάπως ετσι απαξιώθηκε μια ακομα και τωρα σημαντικη κατηγορια μηχανων οπως των 750 που στο δρομο ειναι ταμαμ...

Για να γυρισω στο θεμα το μικρο πανιγκαλε θα ακολουθησει την μοιρα του 848, του 749 κ.ο.κ μια μπατζετ λυση σε αδιαφορη αγωνιστικά εως και ανυπαρκτη κατηγορία με τον απλο στοχο των πωλήσεων άσχετα αν μπορει να γινει όπλο σε καταλληλα χέρια και συνθηκες με ψιλοπαρεμβάσεις.

+1300

endopandou
11/09/2013, 10:18
Όταν οι καταναλωτές ψωνίζουν ένα μεγάλο μερίδιο στην απόφαση έχουν οι αγωνιστικές επιτυχίες. Αυτό συνέβαινε απ ανέκαθεν. Τα άλλα περί πόσο γαμάτων είναι τα V2 ή τα W8 είναι παπάτζες.
Οι κόκκινοι μοτέρ έχουν λέμε. http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ducati/ducati_desmosedici_rr%2006.htm Πουλάνε αγωνιστικές επιτυχίες ξαναλέμε. Αμάν. :p

stefanos
11/09/2013, 10:30
Οι ίδιοι άνθρωποι είναι αυτοί που λες και σόρι αλλά δεν ήταν έτσι.
Η Απρίλια τους έδωσε πόδι από 125 2,5
Η ντουκάτι από ΣΒΚ
και στα μοτο τζι πι ισα που πρόλαβαν.

Σ όλες τις περιπτώσεις απλά άλλαξαν τον κανονισμό.

(όπως έκαναν και την Mv Agusta του Agostoni)

Λέω τα αυτονόητα που βγάζουν μάτι όσον αφορά τους αγώνες.
Τώρα αν στα 50 η tomos σπέρνει και η aprilia είναι κορυφή στα 125 θα τις προτιμήσω όταν πάω να πάρω ss125.
Και στα moto gp τετρακύλινδρο είδα να τρέχουν με πλαίσιο δοκών.
Τεχνικά απαιτείται για την συγκεκριμένη χρήση.
Δεν γίνεται αλλιώς εκτός εάν υπάρχει bonus από τους κανονισμούς.
Αυτό είναι μιά αλήθεια γνωστή από τότε που τρέχαν 6κύλινδρα 250 και 8κύλινδρα 500.
Τώρα εάν κάποια εταιρεία καίγεται να αποδείξει το αντίθετο για να πουλάει...

stefanos
11/09/2013, 10:35
Όταν οι καταναλωτές ψωνίζουν ένα μεγάλο μερίδιο στην απόφαση έχουν οι αγωνιστικές επιτυχίες. Αυτό συνέβαινε απ ανέκαθεν. Τα άλλα περί πόσο γαμάτων είναι τα V2 ή τα W8 είναι παπάτζες.
Οι κόκκινοι μοτέρ έχουν λέμε. http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ducati/ducati_desmosedici_rr%2006.htm Πουλάνε αγωνιστικές επιτυχίες ξαναλέμε. Αμάν. :p

Ούτε χρειάζεται γαμάτο μοτέρ για να πουλήσουν, απλά να δουλεύει χρειάζεται.:)

fkol k4
11/09/2013, 10:39
Το ότι η αγωνιστική παρουσία μιας εταιρίας επηρεάζει και τη φήμη της όσον αφορά τα μηχανάκια που αγοράζουμε εμείς, είναι αλήθεια από τη μια πλευρά.
Από την άλλη, η Suzuki δεν έχει καταφέρει κάτι εδώ και χρόνια στα SBK, αλλά το GSXR πουλάει πάντα καλά.
Οι αγώνες απλά δίνουν κύρος στην εταιρεία, δηλαδή οκ, δεν παίρνεις σούπερσπορτ από κάποιον που δεν συμμετέχει σε κανένα πρωτάθλημα, εντάξει. Από τη στιγμή όμως που το κάνει, απλά ξέρεις πως μπορεί να φτιάξει ένα σούπερσπορτ της προκοπής και το βάζεις σε σύγκριση με τα άλλα.
Το αν πατώνει ή όχι στους αγώνες δεν λέει και πολλά, πιο πολύ μετράει το design για παράδειγμα.
Εκτός αν είσαι αγωνιζόμενος και δεν ψάχνεις να αγοράσεις μηχανάκι, αλλά εργαλείο.

Από κει και πέρα, πάλι καλά που βρέθηκε και ένας άνθρωπος να πει το αυτονόητο:

Πάντως το ότι τα μεγάλα V2 βάζουν καλύτερα τη δύναμη κάτω (στο δρόμο) είναι μια τεράστια παπαριά. Ενας μύθος του μάρκετινγκ και τίποτα άλλο.

Με ποιον V2 συγκρίνουμε ένα Ι4 πρώτα απ' όλα;

Με αυτόν που βγάζει την ίδια μέγιστη ιπποδύναμη;
Με αυτόν που βγάζει την ίδια μέγιστη ροπή;
Με αυτόν που έχει τα ίδια κυβικά;

Stabak
11/09/2013, 10:52
Η θεωρία λέει πως ο αραιοτερος παλμος (οπως του v2) απόδοσης της δυναμης εκμεταλεύεται καλύτερα το ελαστικό προσφέροντας καλύτερο κράτημα απο ένα συχνότερο αλλα ασθενέστερο... αυτο ειναι που λενε οτι αποδίδει καλύτερα την δυναμη κάτω χωρίς να καταστρέφει το ελαστικό.

DrBig
11/09/2013, 11:01
Η θεωρία λέει πως ο αραιοτερος παλμος (οπως του v2) απόδοσης της δυναμης εκμεταλεύεται καλύτερα το ελαστικό προσφέροντας καλύτερο κράτημα απο ένα συχνότερο αλλα ασθενέστερο... αυτο ειναι που λενε οτι αποδίδει καλύτερα την δυναμη κάτω χωρίς να καταστρέφει το ελαστικό.

Για την ακριβεια, οι λιγοτερο συχνοι παλμοι ισχυος επιτρεπουν στο ελαστικο να ανακτησει προσφυση στο ενδιαμεσο, οποτε προσφερει πιο ελεγχομενο ντριφτ. Καμια σχεση ομως με TC το οποιο κανει την ιδια δουλεια και καλλιτερα.

stefanos
11/09/2013, 11:06
Η θεωρία λέει πως ο αραιοτερος παλμος (οπως του v2)...........

;η του big bang Ι4 ..

Takata Dome
11/09/2013, 11:07
Για την ακριβεια, οι λιγοτερο συχνοι παλμοι ισχυος επιτρεπουν στο ελαστικο να ανακτησει προσφυση στο ενδιαμεσο, οποτε προσφερει πιο ελεγχομενο ντριφτ. Καμια σχεση ομως με TC το οποιο κανει την ιδια δουλεια και καλλιτερα.

Aυτό είναι αποδεδειγμένο; Έχω την εντύπωση πως ο Kevin Ash έγραφε οτι μεγάλος κατασκευαστής ελαστικών (Michelin αν δεν κάνω λάθος) αμφισβητούσε αν πράγματα το ελάστικο μπορεί να "ακολουθήσει" αυτες τις διακοπές στους παλμούς ισχύος.

endopandou
11/09/2013, 11:08
Ούτε χρειάζεται γαμάτο μοτέρ για να πουλήσουν, απλά να δουλεύει χρειάζεται.:)

Φυσικά. Όταν οι κόκκινοι έφτιαξαν το καταπληκτικό - υπέροχο χάιπερ το προίκισαν με τον αρχαίο αερόψυκτο Έλ. (γειά σου λιακόπουλε :tooth: )
Η γραμμή της εταιρίας έλεγε ''δεν χρειάζεται περισσότερα άλογα'' αυτό το σασί για να προσφέρει αυτά που μπορεί και κοιτάγαμε σα μαλάκες με χαμηλή αντίληψη εμείς οι άπιστοι .
Μετά βέβαια ήρθαν οι ίδιοι να μας επιβεβαιώσουν βάζοντάς του πιο σύγχρονο και δυνατό μοτέρ.
Οι φάνς όμως ορκιζόσαντε πως ''δεν χρειάζεται περισσότερα άλογα''... Ζήτω το μάρκετινγκ μάι φρέντ.

Α και να μην ξεχάσω... Στα παιδιά που ονοιρεύονται μοτά σαν το 899 να φροντίσετε μάγκες να είστε απο αυτούς που δεν θα γδαρθεί τίποτα πάνω στο μοτό γιατί μαύρος ευρωπαϊκός χαρακτήρας που την έφαγε την τσέπη σας.
Πήγα να ζητήσω ένα ερωπαϊκού χαρακτήρα καπάκι δοχείου υγρών φρένων για τον δούκα και μου είπαν 35 γιούρα γιατί πάει μαζί με το δοχείο. Το πλαστικό. Που οι κινέζοι τα πουλάνε 3 ευρώ. Αλλά δεν έχουν χαρακτήρα. Ουτε αγωνιστική ιστορία. Και οι Γιάπωνες 5 γιούρα. Εξαργυρώνουν πρωταθλήματα αυτοί...
Ζήτω το μάρκετινγκ.:wave2:

endopandou
11/09/2013, 11:16
Για την ακριβεια, οι λιγοτερο συχνοι παλμοι ισχυος επιτρεπουν στο ελαστικο να ανακτησει προσφυση στο ενδιαμεσο. Καμια σχεση ομως με TC το οποιο κανει την ιδια δουλεια και καλλιτερα.

Ακριβώς μόνο που το
, οποτε προσφερει πιο ελεγχομενο ντριφτ ήταν το 2ο ζητούμενο τότε. Το πρώτο ήταν να βρίσκει πρόσφυση και να κρατάει την γραμμή το. δηλαδή το θέμα ήταν να μην ντριφτάρουν απλά όταν ντρίφταραν να γινόταν πιο ελεγχόμενα


Χοντρικά V2 και big bang δίνουν στο λάστιχο χρόνο να βρεί πρόσφυση ( μέχρι να την ξαναχάσει απο την επόμενη πιστονιά του V2 :tooth: )


Aυτό είναι αποδεδειγμένο; Έχω την εντύπωση πως ο Kevin Ash έγραφε οτι μεγάλος κατασκευαστής ελαστικών (Michelin αν δεν κάνω λάθος) αμφισβητούσε αν πράγματα το ελάστικο μπορεί να "ακολουθήσει" αυτες τις διακοπές στους παλμούς ισχύος.
Φυσικά όχι για τον δρόμο. Ωστόσο σε τεράστιες και απότομα δοσμένες ροπές όπως κάποιων αγωνιστικών το να το χρησιμοποιούν δείχνει πως όντως μπορεί να συνεργαστεί με τους συγκεκριμένους τύπους ελαστικών.

sapila racing
11/09/2013, 11:31
Τι ακριβώς συζητάμε εδώ?
Αν ειναι πολλά η λίγα τα κυβικά του μικρού Panigale?
Αν ειναι καλύτερο/χειρότερο/ακριβότερο απο αντίστοιχο Japan/Ευρωπαικα SS?
Αν ειναι όμορφο?
Αν είναι αξιόπιστο?

Εχετε ξεφύγει και συζητατε άσχετα πράγματα η μου φαίνεται?

Το μηχανάκι είναι κούκλα, σίγουρα θα είναι πολύ καλό στην πίστα χωρίς καμμια μετατροπή, και αρκετά καλό εως πολύ καλό στον δρόμο σε στριφτερές διαδρομές. Δεν ειναι για την πόλη η για χαλαρες βόλτες στην παραλιακή ούτε για ταξίδια σε αυτοκινητόδρομους, αυτό το κανει μια χαρα ενα CBR600F.
Οποιος το γουστάρει κι εχει και τα φραγκα θα το πάρει. Το αν θα το ευχαριστηθεί εξαρτάται απο το τι θα το κάνει.

Αυτα και τέλος απο μένα. :wave2:

p@nos
11/09/2013, 11:43
σαπιλας αλλη μια φορα :wave2:

sniper
11/09/2013, 11:46
Τι ακριβώς συζητάμε εδώ?
Αν ειναι πολλά η λίγα τα κυβικά του μικρού Panigale?
Αν ειναι καλύτερο/χειρότερο/ακριβότερο απο αντίστοιχο Japan/Ευρωπαικα SS?
Αν ειναι όμορφο?
Αν είναι αξιόπιστο?

Εχετε ξεφύγει και συζητατε άσχετα πράγματα η μου φαίνεται?

Το μηχανάκι είναι κούκλα, σίγουρα θα είναι πολύ καλό στην πίστα χωρίς καμμια μετατροπή, και αρκετά καλό εως πολύ καλό στον δρόμο σε στριφτερές διαδρομές. Δεν ειναι για την πόλη η για χαλαρες βόλτες στην παραλιακή ούτε για ταξίδια σε αυτοκινητόδρομους, αυτό το κανει μια χαρα ενα CBR600F.
Οποιος το γουστάρει κι εχει και τα φραγκα θα το πάρει. Το αν θα το ευχαριστηθεί εξαρτάται απο το τι θα το κάνει.

Αυτα και τέλος απο μένα. :wave2:

Φίλε δεν έχουμε λεφτά, οπότε τσακωνόμαστε για το πόσο γ@μάει αυτό που θα παίρναμε...

Back to school και καλή χρονιά!

devil's animal
11/09/2013, 12:13
Οι κόκκινοι μοτέρ έχουν λέμε. http://www.motorcyclespecs.co.za/model/ducati/ducati_desmosedici_rr%2006.htm Πουλάνε αγωνιστικές επιτυχίες ξαναλέμε. Αμάν. :p


το ξερεις οτι αυτο στην πραγματικοτητα ειναι πολλααααα αλογα λιγοτερα απ'οτι δηλωνεται, ετσι??:p
επειδη μετρηθηκε ενα εδω στην Ελλαδα σε superflow και εκλαψαν μανουλες...

endopandou
11/09/2013, 12:18
το ξερεις οτι αυτο στην πραγματικοτητα ειναι πολλααααα αλογα λιγοτερα απ'οτι δηλωνεται, ετσι??:p
επειδη μετρηθηκε ενα εδω στην Ελλαδα σε superflow και εκλαψαν μανουλες...
για πε για πε

(εντωμεταξύ εντελώς τυχαία μου ήρθαν στο μυαλό τα κοντέρ των gixxer...)

DrBig
11/09/2013, 12:18
το ξερεις οτι αυτο στην πραγματικοτητα ειναι πολλααααα αλογα λιγοτερα απ'οτι δηλωνεται, ετσι??:p
επειδη μετρηθηκε ενα εδω στην Ελλαδα σε superflow και εκλαψαν μανουλες...

Την δικια μου ακομα να την συνεφερω!


ΥΓ Ποσα εδειξε?

sniper
11/09/2013, 12:20
για πε για πε

(εντωμεταξύ εντελώς τυχαία μου ήρθαν στο μυαλό τα κοντέρ των gixxer...)

Αισιόδοξα;

endopandou
11/09/2013, 12:25
Αισιόδοξα;Σαν τα 150 άλογα των 929 που έμεναν 120 τροχό ένα πράγμα. :tooth:
Όσο αφορά στο κοντέρ... χωρίς πλάκα, πάνω απο 10% απόκληση. Μέχρι τα 30 χλμ/ώρα όμως δεν καταλάβαινες διαφορά :tooth:

sniper
11/09/2013, 12:31
Σαν τα 150 άλογα των 929 που έμεναν 120 τροχό ένα πράγμα. :tooth:
Χωρίς πλάκα, πάνω απο 10% απόκληση. Μέχρι τα 30 όμως δεν καταλάβαινες διαφορά :tooth:

Εβγαζαν τα 929 150 άλογα; :uplate:

Το 954 με ένα σκασμό αλλαγούλες, με βία βγαζει 142 τροχό... θλιβερό... το κοντέρ μου δεν το κοιτάω...

Αλλά έχει πλάκα να κάνεις πλάκα σε καινούργια Ducati.... :bawl:

299087

sapila racing
11/09/2013, 12:31
το ξερεις οτι αυτο στην πραγματικοτητα ειναι πολλααααα αλογα λιγοτερα απ'οτι δηλωνεται, ετσι??:p
επειδη μετρηθηκε ενα εδω στην Ελλαδα σε superflow και εκλαψαν μανουλες...

Σε superflow 170 και σε Dynojet 180 βγαζουν χωρίς την εξάτμιση που πωλείται extra. Τα 200 η Ducati τα ανακοινώνει με την αγωνιστική εξάτμιση.
Δεν βλέπω τρελλές διαφορές, στα ίδια πλαίσια κινούνται οι αποκλίσεις και στα Japan.
Παντως ειναι πολύ δυνατό κι έχει και τρομερό ήχο με την αγωνιστική εξάτμιση που δίνει και καπου 10 ίππους.

DrBig
11/09/2013, 12:33
με ραμ ερ τα 180 ανετα γινονται 200...



edit
μαλλον υπερεβαλλα, καμια 10ρια αλογα το πολυ θα παιρνει..

endopandou
11/09/2013, 12:41
έχει και τρομερό ήχο με την αγωνιστική εξάτμιση που δίνει και καπου 10 ίππους.
Είδα κάποτε το Μάνο στη θηβών να βάζει ένα κιτ (δεν γνωρίζω τι ακριβώς περιλάμβανε) και τερμινιόνια και το έβαλε μπρός μέσα στο μαγαζί. :eyepop: :moutza: :tooth:
Ο πιο απίστευτος ήχος που άκουσα ποτέ απο μοτό παραγωγής.

Μεγαλογιατρέ μην βγάννει και παραπάνω απο 200 με το ραμ ερ σε συ;... Νταξ.