PDA

View Full Version : Συμβουλες για αρχαριο...



John_lar
10/09/2013, 14:50
Θα ηθελα να σας καλησπερω ολους μιας και νεος οδηγος και ιδιοκτητης ενος Daytona sprinter 125 καρπυρατερατου, επειδη αρκετοι εδω μεσα ειστε παλιες καραβανες θα ηθελα τα φωτα σας σε ενα θεματακι που με ταλαιπωρει στα τελευταια χλμ του στρωσιματος.
Οσες φορες εχω παει το το παπι για πλυσιμο μου βγαινει η παναγια να το βαλω εμπρος... στις 3 φορες που το πηγα την 3η(και φαρμακερη) πραγματικα δεν ξερω πως τα καταφερα δεν επερνε μπροστα με τιποτα
με μιζια ουτε για πλακα... με μανιβελα.. παλι τα ιδια.... δυστηχως σαν ασχετος που ειμαι(ουτε καν αρχαριος...) φαινετε πως οταν τραβουσα μανιβελα μετα την 5η 6η φορα δοκιμασα και με ανοιχτο το γκαζι(οχι τερμα)
αργοτερα δοκιμασα και με τσοκ και μετα οντας κουρασμενος φωναξα ενα φιλαρακι να βοηθησει(να ναι καλα το παιδι) μετα απο κανα μισαωρο που δοκιμαζαμε να το βαλουμε μπρος και πηρε εκανε σαν ξελιγωμενο το φιλαρακι εχωντας εμπειρια μου ειπε οτι το μπουκωσα....
Μην τα πολυλογω τα υπολοιπο ισως τα ξερετε πηγενε σαν να ειχε λοξιγκα μεχρι να ξεμπουκωσει και μετα επανηλθε, ολα καλα λοιπον προσωρινα... απο χθες το απογευμα που εγινε το σκηνικο το βραδακι παλι με μανιβελα πηρε γιατι με την μιζα οταν επερνε εσβηνε αλλα παρολα αυτα θεμα μπουκωματος δεν μου εμφανησε...
Σημερα το πρωι ολα καλα καταφερε και πηρε με την μιζα(2η η 3η) αλλα το μεσημερι τωρα ενω πηγα να το βαλω μπρος δεν επερνε με την μιζα και οταν πηρε μια φορα ακουστηκε σαν ξεψυχησμενο και σχεδον αμεσως εσβησε, οταν δοκιμασα ελαφρως γκαζι πηρε με την μανιβελα... αλλα εσβησε... αναγκαστηκα να ανοιξω τσοκ γιατι εσβηνε... καποια στιγμη πηρε και καταφερα να το παω στον αντιπροσωπο που αυτο που μου ειπε ο μαστορας ειναι οτι δεν εχει θεμα και οτι μια χαρα παιρνει εμπρος(μεχρι εκεινη την στιγμη) αυτο προφανως το ηξερα και εγω... μου ειπε επησης οτι οταν το πλενω και δεν παιρνει εμπρος να φισαω με τον αερα το μπουζι και το καλωδιο που το καλυπτει..
Οι αποριες μου ειναι οι εξης:
1)Καθε φορα που θα το παω για πλυσιμο προσεχω να μην βρεξω προς κινητηρα μερια?
2)Εστω οτι βρεχετε το φυσαω με τον αερα στο μπουζι για να φυγει η υγρασια?
3)Αναγκαστηκα θα παρει μονο με μανιβελα?
4)Το τσοκ αν το τραβαω υπαρχει θεμα να μπουκωσει το μηχανακι?
5)Το θεμα μπουκωματος ητανε προφανως επειδει ανοιγα γκαζι?
6)Οταν εγινε το σκηνικο ειχε πανω 780 ΧΛΜ τωρα ειναι στα 820 παιζει να ναι ακομα μπουκωμενο?

Συγγνωμη προκαταβολικα για το κατεβατο αλλα πραγματικα οταν εισαι ασχετος την πατας για πλακα... :rotflmao:



ΥΓ. Φαινετε πως το γκαντεμιασα πως και δεν επαθε τιποτα και μου αρχησε τα νταηλικια απο χθες... :evil:

Dimos35
10/09/2013, 14:59
Πού το πηγαίνεις για πλύσιμο; Αν το πηγαίνεις σε βενζινάδικο και το πλένουν με την πίεση παντού όπως τα αυτοκίνητα, μάλλον έχεις την απάντηση στο ερώτημα σου.

SHOOTER045
10/09/2013, 15:05
και εγω την παπια μου και το ΥΖ τα πλενω μονος με πιεστικο
προσεχω λιγο στο σημειο του μπουζι
στο σβηστηρι-του ΥΖ
και στην κλειδαρια του παπιου
αλλα τα εχω σφιχτα βιδωμενα τα μπουζοκαλωδια στις πιπες τους
επιπροσθετος οταν αλλαζω μπουζι και βαζω καινουργιο ψεκαζω με σπρει σιλικονης που απομακρυνει την υγρασια
και τα δυο μετα το πλυσιμο παιρνουν με την πρωτη αντε με την δευτερη,και χωρις τσοκ

John_lar
10/09/2013, 15:10
Πού το πηγαίνεις για πλύσιμο; Αν το πηγαίνεις σε βενζινάδικο και το πλένουν με την πίεση παντού όπως τα αυτοκίνητα, μάλλον έχεις την απάντηση στο ερώτημα σου.

Σε πλυντηριο το πλενω απλα το θεμα ειναι γιατι τοσο δυσκολια να παρει... αλλες 2 φορες δεν δυσκολευτικα τοσο... και χθες γαμηθηκε το θεμα...
Το ξεκαρφωτο τωρα το μεσιμερι τι ηταν? ενω σημερα το πρωι μια χαρα πηρε....

Billymuse
10/09/2013, 19:10
αν στο παρουσιάζει μόνο στο πλύσιμο,λογικά θα φταίει το πιεστικό στο σημείο που είναι το μπουζί ενδεχομένος να παίρνει και νερό μέσα η εξάτμιση σου τσέκαρε και τη χαλαρώτητα του μπουζοκαώδιου που λέει και ο shooter πιο πάνω.Απο την άλλη αμα σου κάνει παρόμοιες ιστορίες και χωρίς να το έχεις πλύνει πες το μας γιατί πάμε σε άλλες ιστορίες όπως πηνεία.κτλ...

John_lar
11/09/2013, 06:37
αν στο παρουσιάζει μόνο στο πλύσιμο,λογικά θα φταίει το πιεστικό στο σημείο που είναι το μπουζί ενδεχομένος να παίρνει και νερό μέσα η εξάτμιση σου τσέκαρε και τη χαλαρώτητα του μπουζοκαώδιου που λέει και ο shooter πιο πάνω.Απο την άλλη αμα σου κάνει παρόμοιες ιστορίες και χωρίς να το έχεις πλύνει πες το μας γιατί πάμε σε άλλες ιστορίες όπως πηνεία.κτλ...

Και χθες το απογευμα αλλα και το βραδυ που το αναψα πηρε κανονικα με την 1η ακομα και σημερα το πρωι δεν ειχε θεμα... σκευτομαι το ενδεχομενο το μεσημερι που σχολαω απο δουλεια (εκει που το βαζω εχει ακριβως ενα σχολειο) να το πειραξανε τιποτα πιτσιρικαδες και ισως να μπουκωσε? δεν ξερω υπαρχει τετοια περιπτωση?

Billymuse
11/09/2013, 14:25
Και χθες το απογευμα αλλα και το βραδυ που το αναψα πηρε κανονικα με την 1η ακομα και σημερα το πρωι δεν ειχε θεμα... σκευτομαι το ενδεχομενο το μεσημερι που σχολαω απο δουλεια (εκει που το βαζω εχει ακριβως ενα σχολειο) να το πειραξανε τιποτα πιτσιρικαδες και ισως να μπουκωσε? δεν ξερω υπαρχει τετοια περιπτωση?

αν είχες αφήσει τα κλειδία πάνω ναι

OldMan
11/09/2013, 14:29
Στην "γούβα" που βιδώνει το μπουζί, συνήθως κρατάει νερα...

John_lar
11/09/2013, 15:28
Προφανως και αν ειχα αφησει τα κλειδια πανω δεν νομιζω να υπηρχε μηχανακι...
Παντως μεχρι στιγμης σημερα το μεσημερι μια χαρα πηρε μπροστα με την 1η....
Το θεμα πλυσιμο ειναι τελειως διαφορετικο σε σχεση με το αμαξι και αν δεν ξερεις την πατας για πλακα...

John_lar
11/09/2013, 15:29
Στην "γούβα" που βιδώνει το μπουζί, συνήθως κρατάει νερα...

Φυσιγμα με αερα απο εδω και στο εξης....

S705
11/09/2013, 22:32
είχα και εγώ ένα θέμα με το πλύσιμο του παπιού, παλιά που του είχα χοάνη αντί για παπά.
βρεχόταν η χοάνη και δεν μπορούσε να τραβήξει αέρα. έτσι δεν έπαιρνε εμπρός , και όταν έπαιρνε έκανε όπως λες και εσύ , σαν ξεψυχισμένο.
δες λοιπόν , μήπως στον παπά είναι κάποια βίδα χαλαρή και παίρνει νερό.
συνήθως στο κάτω μέρος του έχει και μια αποχέτευση η όποια είναι κλειστεί με ένα διάφανες λάστιχο.
299104