PDA

View Full Version : ΜΗΧΑΝΗ ΚΑΙ ΕΦΟΡΙΑ



Souza_me_240kmh
11/09/2013, 16:06
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ

ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΒΓΑΖΩ ΑΚΡΗ ΜΕ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΡΩΤΑΟ ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΛΟΓΙΣΤΕΣ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΛΕΕΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ

ΕΔΩ ΚΑΙ 7ΧΡΟΝΙΑ ΕΧΩ ENA GSXR 1000 KAI ΔΕ ΤΟ ΕΧΩ ΔΗΛΩΣΕΙ ΠΟΤΕ.

ΘΕΛΩ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟΡΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΝΑ HAYABUSA ΔΗΛΑΔΗ 1.300 ΚΥΒΙΚΑ

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ ? Η ΑΝ ΘΕΛΩ ΜΟΝΟ ? ΟΠΩΣ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ 1000

AUFGEBRACHT
11/09/2013, 18:13
Αφού θες να το αγοράσεις τώρα, στη δήλωση που θα κάνεις του χρόνου θα δηλώσεις το ποσό που δαπάνησες για την αγορά.

Lioulios
12/09/2013, 02:09
...Θα πάρεις δηλ μια υπέυθυνη δήλωση και θα γράψει ο πωλητής τα στοιχεία του και πόσο σου το πούλησε , θα στην υπογράψει και θα στην δώσει .
Εσύ με τη σειρά σου θα γράψεις σε μια άλλη δήλωση τα δικά σου στοιχεία και ότι αγόρασες το μοτο αυτό στα λ7 αυτά , θα τη υπογράψεις και θα του την δώσεις .

Το ποσό που θα βάλετε , μπορεί να είναι και εικονικό . πχ 3000 . Και θα το δηλώσετε και οι δύο . Αυτός ότι πήρε 3κ από μηχανή και εσύ ότι δαπάνησες .

...Με την ίδια λογική , το ίδιο θα γίνει και με την πώληση του GSXR .

Mετά την αγορά , δεν χρειάζεται να το ξαναδηλώσεις παρά μόνο όταν κάποια στιγμή το πουλήσεις ... Τότε ...ξανά μανά από την αρχή τα ίδια .

Αυτό που σου λέω είναι το σωστό . Αν θες , δεν κάνεις απολύτως τίποτα και πέρα βρέχει . Μπορεί να μη σε ενοχλήσει ποτέ κανείς , αλλά μπορεί και κάποια στιγμή να σου πούνε τί και πώς .. Βγάζεις άκρη με αυτούς ?

Πολλοί είναι στα @@ τους . Δες το σύντροφο Γιάννη http://www.youtube.com/watch?v=yGBfGaOqbgQ

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 10:15
...Θα πάρεις δηλ μια υπέυθυνη δήλωση και θα γράψει ο πωλητής τα στοιχεία του και πόσο σου το πούλησε , θα στην υπογράψει και θα στην δώσει .
Εσύ με τη σειρά σου θα γράψεις σε μια άλλη δήλωση τα δικά σου στοιχεία και ότι αγόρασες το μοτο αυτό στα λ7 αυτά , θα τη υπογράψεις και θα του την δώσεις .

Το ποσό που θα βάλετε , μπορεί να είναι και εικονικό . πχ 3000 . Και θα το δηλώσετε και οι δύο . Αυτός ότι πήρε 3κ από μηχανή και εσύ ότι δαπάνησες .

...Με την ίδια λογική , το ίδιο θα γίνει και με την πώληση του GSXR .

Mετά την αγορά , δεν χρειάζεται να το ξαναδηλώσεις παρά μόνο όταν κάποια στιγμή το πουλήσεις ... Τότε ...ξανά μανά από την αρχή τα ίδια .

Αυτό που σου λέω είναι το σωστό . Αν θες , δεν κάνεις απολύτως τίποτα και πέρα βρέχει . Μπορεί να μη σε ενοχλήσει ποτέ κανείς , αλλά μπορεί και κάποια στιγμή να σου πούνε τί και πώς .. Βγάζεις άκρη με αυτούς ?

Πολλοί είναι στα @@ τους . Δες το σύντροφο Γιάννη http://www.youtube.com/watch?v=yGBfGaOqbgQ



ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΠΛΑ Η ΒΑΣΙΚΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
ΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ HAYABUSA ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ? Η ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΝΕ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΩΡΑ

spyrakos35
12/09/2013, 10:17
ΩΡΑΙΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΟΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΑΠΛΑ Η ΒΑΣΙΚΑ ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΚΑΝΩ ΜΗΔΕΝΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ
ΑΝ ΔΗΛΩΣΩ ΤΗΝ HAYABUSA ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΟΚ? Η ΘΑ ΜΕ ΠΟΥΝΕ ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ ΠΛΗΡΩΝΕ ΤΩΡΑ

και που τα βρήκες τα γκαφρά?

λογική ερώτηξη δεν νομίζεις?

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 10:22
και που τα βρήκες τα γκαφρά?

λογική ερώτηξη δεν νομίζεις?


ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΠΟΤΕ ?
ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ Η ΜΗΧΑΝΗ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

alex14
12/09/2013, 10:25
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΠΟΤΕ ?
ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ Η ΜΗΧΑΝΗ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

Τα εχεις μπερδεψει. Αλλο η δηλωση αγορας και αλλο το τεκμηριο. Εαν δηλωσεις την αγορα λογικο ειναι να τα σκασεις στην εφορια. Ποθεν εσχες κτλ

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 10:30
Τα εχεις μπερδεψει. Αλλο η δηλωση αγορας και αλλο το τεκμηριο. Εαν δηλωσεις την αγορα λογικο ειναι να τα σκασεις στην εφορια. Ποθεν εσχες κτλ


ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ

ΑΠΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΧΟΥΝ ΤΕΚΜΗΡΙΟ ΟΙ ΜΗΧΑΝΕΣ Η ΟΧΙ ?
ΕΚΕΙ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΑΚΡΗ

Tedvj23
12/09/2013, 10:30
Αμα το παμε ετσι και μονο που υπαρχει και εχει φαι και τρωει ειναι παρανομος που βρηκε τα λεφτα να τον βαλουμε φυλακη για το κρατος ανεργος σημαινει πεθαμενος στην ελλαδα λες και η μαυρη αγορα ειναι σεναριο αλλου πλανητη και κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους..
Μην την δηλωσεις η μοτοσυκλετες δεν πληρουν τεκμηριο διαβιωσης(οπως τα αμαξια πχ...) και στην προκειμενη στο λεω επειδει κανεις μηδενικη δηλωση ειδαλως αυτο με την υπευθυνη δηλωση παιζει σαν σεναριο αλλα και παλι να το κανει 3 στους 10 και αυτο..

Υ.γ.Στην ελλαδα ολα ρευστα ειναι τωρα δεν εχουν του χρονου ομως μπορει αν τους κα$@!σει και να τις φορολογησουν και αυτες..

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 10:38
Αμα το παμε ετσι και μονο που υπαρχει και εχει φαι και τρωει ειναι παρανομος που βρηκε τα λεφτα να τον βαλουμε φυλακη για το κρατος ανεργος σημαινει πεθαμενος στην ελλαδα λες και η μαυρη αγορα ειναι σεναριο αλλου πλανητη και κρυβονται πισω απο το δαχτυλο τους..
Μην την δηλωσεις η μοτοσυκλετες δεν πληρουν τεκμηριο διαβιωσης(οπως τα αμαξια πχ...) και στην προκειμενη στο λεω επειδει κανεις μηδενικη δηλωση ειδαλως αυτο με την υπευθυνη δηλωση παιζει σαν σεναριο αλλα και παλι να το κανει 3 στους 10 και αυτο..

Υ.γ.Στην ελλαδα ολα ρευστα ειναι τωρα δεν εχουν του χρονου ομως μπορει αν τους κα$@!σει και να τις φορολογησουν και αυτες..



ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝΕ ΤΕΚΜΗΡΙΟ

ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΩ ΟΤΙ ΑΓΟΡΑΣΑ ΠΧ 2.000 ΕΥΡΩ ΜΗΧΑΝΑΚΙ ΔΕΝ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΘΕΜΑ ?

Η ΝΑ ΜΗ ΔΗΛΩΣΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ

theofilos888
12/09/2013, 10:43
τιποτα μη δηλωσεις! Τα μηχανακια δεν ειναι τεκμηριο αρα δεν τα δηλωνουμε πουθενα!

spyrakos35
12/09/2013, 10:47
ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΑΩ ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΠΟΤΕ ?
ΘΑ ΕΧΩ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?
ΚΑΠΟΙΟΙ ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΟ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΕΚΜΗΡΙΟ Η ΜΗΧΑΝΗ

ΙΣΧΥΕΙ ΑΥΤΟ?

την μηχανή όπως δηλώνω το αυτοκίνητο, όχι δεν την δηλώνω.... είναι στο αφορολόγητο

όμως την αγοραπωλησία πρέπει να την δηλώσεις..... και αν έχεις μηδενική δήλωση, προκύπτει ποθεν έσχες....

εκτος και αν μπορείς να το δικαιολογήσεις απο εισοδήματα παρελθόντων ετών.... αλλά και πάλι, θα μπλέξεις νομίζω....

devil's animal
12/09/2013, 11:17
αν αυτος που σου πουλησει το hayabusa το βαλει στην δηλωση του, οτι πηρε καποια λεφτα απο εσενα (απο την υπευθυνη δηλωση φαινεται αυτο), τοτε και εσυ θα πρεπει να κανεις κατι αντιστοιχο..δλδ να δηλωσεις οτι εδωσες το συγκεκριμενο ποσο για την αγορα του μηχανακιου...
επειτα προκυπτει (αυτονοητα), αφου εσυ κανεις μηδενικη δηλωση, ΠΟΥ βρηκες τα λεφτα για να κανεις την εν λογω αγορα...και εκει μπλεκεται το πραγμα...


οποτε για μενα, πες στον πωλητη να μην δηλωσει την πωληση και φυσικα ουτε εσυ την αγορα...
και αφου οι μοτοσυκλετες δεν αποτελουν τεκμηριο, αρα δεν δηλωνονται σαν κατοχικα στοιχεια, δεν θα υπαρξει προβλημα...

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 11:43
αν αυτος που σου πουλησει το hayabusa το βαλει στην δηλωση του, οτι πηρε καποια λεφτα απο εσενα (απο την υπευθυνη δηλωση φαινεται αυτο), τοτε και εσυ θα πρεπει να κανεις κατι αντιστοιχο..δλδ να δηλωσεις οτι εδωσες το συγκεκριμενο ποσο για την αγορα του μηχανακιου...
επειτα προκυπτει (αυτονοητα), αφου εσυ κανεις μηδενικη δηλωση, ΠΟΥ βρηκες τα λεφτα για να κανεις την εν λογω αγορα...και εκει μπλεκεται το πραγμα...


οποτε για μενα, πες στον πωλητη να μην δηλωσει την πωληση και φυσικα ουτε εσυ την αγορα...
και αφου οι μοτοσυκλετες δεν αποτελουν τεκμηριο, αρα δεν δηλωνονται σαν κατοχικα στοιχεια, δεν θα υπαρξει προβλημα...

ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΞΩ...

spyrakos35
12/09/2013, 11:46
ΑΥΤΟ ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΑΛΛΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΜΠΛΕΞΩ...

και θα μπλέξεις χειρότερα....

alex14
12/09/2013, 11:51
Δεν ρωτας αν γινεται να σου κανει καποιος μια "δωρεα" ενος Α ποσου ?
Και εννοειται οτι η τιμη αγορας θα ειναι χαμηλοτερη ;)

Bladerunner
12/09/2013, 11:53
Σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις την αγορά της.

αρ.17 παρ.1 Κ.Φ.Ε


Ως ετήσια τεκμαρτή δαπάνη του φορολογουμένου, της συζύγου του και των προσώπων που τους βαρύνουν λογίζονται και τα χρηματικά ποσά που πραγματικά καταβάλλονται για:
α) Αγορά ή χρηματοδοτική μίσθωση αυτοκινήτων, δίτροχων ή τρίτροχων αυτοκινούμενων οχημάτων, πλοίων αναψυχής και λοιπών σκαφών αναψυχής, αεροσκαφών και κινητών πραγμάτων μεγάλης αξίας(...)

Το τεκμήριο αγοράς της θα αθροιστεί με τα λοιπά τεκμήρια που έχεις και αν υπερβαίνουν το δηλωθέν εισόδημα θα φορολογηθείς στο τεκμαρτό εισόδημα.

Αν είσαι άγαμος και μένεις με τους δικούς σου και δεν έχεις άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου, έχεις ελάχιστο τεκμήριο 3.000 ευρώ.

Το αφορολόγητο είναι 9545* ευρώ. Οπότε, αν "αγοράσεις" τη μηχανή όχι παραπάνω από (9545-3000) 6545, δε θα πληρώσεις φόρο.

*Αρκεί να προσκομιστούν αποδείξεις ίσες με το 25% του φορολογητέου εισοδήματος

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 11:54
και θα μπλέξεις χειρότερα....


ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

spyrakos35
12/09/2013, 11:57
ΚΑΙ ΤΗ ΠΡΟΤΕΙΝΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ?

φορολογούμενος είμαι όχι εφοριακός ούτε λογιστής.... σόρρυ...

ίσως αυτό που λεει ο blade παραπάνω να αρκεί....

:beer:

Souza_me_240kmh
12/09/2013, 12:01
Σύμφωνα με τον Κώδικα Φορολογίας Εισοδήματος είσαι υποχρεωμένος να δηλώσεις την αγορά της.

αρ.17 παρ.1 Κ.Φ.Ε

[/COLOR][/FONT]

Το τεκμήριο αγοράς της θα αθροιστεί με τα λοιπά τεκμήρια που έχεις και αν υπερβαίνουν το δηλωθέν εισόδημα θα φορολογηθείς στο τεκμαρτό εισόδημα.

Αν είσαι άγαμος και μένεις με τους δικούς σου και δεν έχεις άλλο περιουσιακό στοιχείο στο όνομά σου, έχεις ελάχιστο τεκμήριο 3.000 ευρώ.

Το αφορολόγητο είναι 9545* ευρώ. Οπότε, αν "αγοράσεις" τη μηχανή όχι παραπάνω από (9545-3000) 6545, δε θα πληρώσεις φόρο.

*Αρκεί να προσκομιστούν αποδείξεις ίσες με το 25% του φορολογητέου εισοδήματος

ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΧ ΑΓΟΡΑ 1.500-2.000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Bladerunner
12/09/2013, 12:38
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΧ ΑΓΟΡΑ 1.500-2.000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ

Αν οι υπόλοιπες προϋποθέσεις ισχύουν (άγαμος - φιλοξενούμενος - κανένα άλλο περιουσιακό στοιχείο), τότε... ναι. Με τα σημερινά δεδομένα δεν θα έχεις πρόβλημα.

nicksior
12/09/2013, 18:54
ΔΗΛΑΔΗ ΑΝ ΓΡΑΨΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ ΠΧ ΑΓΟΡΑ 1.500-2.000 ΕΥΡΩ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ


Για suzuki δεν τρέχει τίποτα.

Μόνο οι BMW έχουν αντικειμενικές αξίες!!

Πολυμήχανος
12/09/2013, 19:14
Να συμπληρώσω επίσης, ότι δηλώσεις-δεν δηλώσεις την αγορά της μοτοσυκλέτας εσύ, όταν κάνεις την μεταβίβαση στο ονομά σου, ενημερώνεται αυτομάτως το αρχείο οχημάτων του υπουργείου οικονομικών, για αυτό και ξέρουν να σου στείλουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς να ενημερώσεις εσύ για αυτό.

Με πιο απλά λόγια, το κράτος ΞΕΡΕΙ πότε απέκτησες όχημα.

Εσύ απλά συμφώνησε το ποσό με μια αμοιβαία δήλωση με τον πωλητή, ώστε να το βάλεις κι αυτό στην επόμενή σου φορολογική δήλωση, και να είσαι απόλυτα καλυμένος.

Επίσης επειδή σε βλέπω λίγο μπερδεμένο, άλλο το τεκμήριο αγοράς (που είναι άπαξ, όταν αγοράζεις κάτι) και άλλο το τεκμήριο διαβίωσης (που είναι κάθε χρόνο). Η μηχανή έχει τεκμήριο αγοράς, αλλά όχι τεκμήριο διαβίωσης.

mikes
12/09/2013, 21:26
ρε παιδια τι ποθεν εσχες και πρεπει να δικαιολογησει τα λεφτα του λετε του παιδιου? δεν τιθεται θεμα ποθεν εσχες, καθως το μπουσα θα το παρει με τα λεφτα απο την πωληση του τζιξερ! και μιας και οι μοτοσυκλετες δεν αποτελουν τεκμηριο, και η δαπανη δικαιολογειται αφου πουλαει μηχανη και αγοραζει αλλη, ειναι οκ και δεν εχει κανενα προβλημα!

παρεπιπτοντως να πω οτι εγω ποτε δεν δηλωσα αγοραπωλησια μηχανης!!

Souza_me_240kmh
13/09/2013, 11:19
Να συμπληρώσω επίσης, ότι δηλώσεις-δεν δηλώσεις την αγορά της μοτοσυκλέτας εσύ, όταν κάνεις την μεταβίβαση στο ονομά σου, ενημερώνεται αυτομάτως το αρχείο οχημάτων του υπουργείου οικονομικών, για αυτό και ξέρουν να σου στείλουν τα τέλη κυκλοφορίας χωρίς να ενημερώσεις εσύ για αυτό.

Με πιο απλά λόγια, το κράτος ΞΕΡΕΙ πότε απέκτησες όχημα.

Εσύ απλά συμφώνησε το ποσό με μια αμοιβαία δήλωση με τον πωλητή, ώστε να το βάλεις κι αυτό στην επόμενή σου φορολογική δήλωση, και να είσαι απόλυτα καλυμένος.

Επίσης επειδή σε βλέπω λίγο μπερδεμένο, άλλο το τεκμήριο αγοράς (που είναι άπαξ, όταν αγοράζεις κάτι) και άλλο το τεκμήριο διαβίωσης (που είναι κάθε χρόνο). Η μηχανή έχει τεκμήριο αγοράς, αλλά όχι τεκμήριο διαβίωσης.


ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΝΑ ΣΑΙ ΚΑΛΑ ΦΙΛΕ ΜΕ ΚΑΛΥΨΕΣ ΑΠΟΛΥΤΑ