PDA

View Full Version : Νεος οδηγος, αναζητηση μηχανης



lio1991
11/09/2013, 21:11
Γεια σε όλους. Αφου εριξα καποιες ματιες στο φορουμ και ψαχτικα γενικοτερα, ειπα να ποσταρω και εγω
ενα θεμα, αρκετα συχνο απο οτι ειδα, το θεμα της πρωτης μηχανης.

Δεν εχω διπλωμα αλλα σκεφτομαι αυτες τις μερες να παω να δωσω. Απο οτι ειδα σε καποια σελιδα μπορω να δωσω για Α2 αφου ειμαι 22 χρονων. Το θεμα μου ειναι ποια μηχανη θα μπορουσα να παρω για πρωτη. Εμπειρια απο μηχανη δεν εχω ιδιαιτερη πειρα απο καποιες βολτες
με μηχανες φιλων. Πειρα αρκετη εχω απο μηχανακια μικρου κυβισμου μεχρι 125.

Αφου κοιταξα αρκετα μεσα στο φορουμ ειδα αρκετες που προτεινονταν απο παλια μελη οπως το honda bros 400 το οποιο και μου αρεσε παρα πολυ, αλλα μετα με προβληματισε οτι ειναι αρκετα μεγαλη ηλικιακα μηχανη και επισης καπου πηρε το ματι μου οτι δεν ειναι και οτι καλυτερο για μεγαλα ταξιδια, κατι που θα χρειαζεται να κανω αρκετα συχνα. (πχ αθηνα - βεροια).

Οποτε αν μπορει να με βοηθησει καποιος και να μου προτεινει κατι με το οποιο θα μπορω να κανω ταξιδια μεγαλα,(οχι ιδιαιτερη μετακινηση σε κεντρικα σημεια της αθηνας), και να ειναι καλη για πρωτη μηχανη θα του ημουν ευγνωμων.

Billymuse
11/09/2013, 21:45
μια χάρα starter είναι το 400άρι που λες,και πίστεψε όσο περνάνε τα χρόνια όλο και λιγότερα προβλήματα βγάζει είναι απο τα καλά φημισμένα μηχανάκια όσον αφορά την αξιοπιστία τους. Για ταξιδί ναι είναι ταλαιπωρία θα φας πολύ "ξύλο" στην εθνική απο τον αέρα αλλά νομίζω μέχρι βέροια μπορέις να πας αμα έχεις την τρέλα και την αντοχή.απο κει και πέρα μπορείς να ανέβεις στα κυβικά και να πας στο κλασσικό cbf600

teogtp
11/09/2013, 21:57
Μην υπερβαλουμε, ποσο "ξυλο" τρως στα 110-120?
Μια χαρα μηχανακι ειναι για αυτο που ειναι.

pipe_smoker
11/09/2013, 21:58
...να πας στο κλασσικό cbf600

:nono:
Με το Α2 καβαλαει μεχρι και 35Κw (aka 46-47 απο τα παλια καλα γνωστα μας αλογα).

Το cbf600 μπορει να μην ξηλωνει την ασφαλτο στο διαβα του αλλα ειναι πολυ παραπανω απο αυτα (καπου στα 70-80 αν θυμαμαι καλα).


Lio καλως ηρθες.
Εκτος απο τη χρηση της μηχανης (που μας ειπες ηδη οτι σε απασχολει το ταξιδι), κανε ενα κοπο να μας πεις και ποσα χρηματα* εισαι διατεθιμενος να δωσεις.

*μονο για τη μοτοσικλετα. Στην περιπτωση που δεν εχεις εξοπλισμο υπολογιζεις κανα 800αρι που θα δωσεις για κρανος, μπουφαν, γαντια, μποτες κλπ.

pipe_smoker
11/09/2013, 22:06
Μια χαρα μηχανακι ειναι για αυτο που ειναι.

Σαφεστατα.
Αλλα "αυτο που ειναι" δε νομιζω οτι ειναι ενα κατ´εξοχην ταξιδιαρικο μηχανακι, ουτε και το πρωτο στη λιστα καποιου που σκοπευει να κανει 500 χιλιομετρα (καπου τοσο δεν ειναι η Βεροια?) αρκετα συχνα.
Αν ειχα να κανω 500 χιλιομετρα μεσα στο καταχειμωνο ισως να προτιμουσα καμια ζελατινα, καμια χουφτα, κανα γκριπ ζεσταινουμενο κλπ. Προσωπικη αποψη παντα.

teogtp
11/09/2013, 22:36
Εννοειτε οτι στο καταχειμωνο θα χρειαστεις "εξτραδακια" απλα αυτο το "τρωω ξυλο" απο τον αερα
σε μηχανακια με τελικη 150~ ακουγετε αστειο....
Τωρα για ποιο τουρινγκ καταστασεις υπαρχει και το τρανσαλπ το 400(ζελατινουλα-χουφτες)

lio1991
11/09/2013, 22:39
Σας ευχαριστω ολους για τη γρηγορη απαντηση στο μηνυμα μου.

Για το cbf600 δεν με καλυπτει το διπλωμα οποτε μαλλον το ξεχναω.

Για εξοπλισμο το μονο που εχω ειναι ενα κρανος, αρκετα καλο θα ελεγα, δεν θυμαμαι μαρκα για να σας πω. Το ειχα οταν ειχα το παπι.

Τωρα για τον αερα στα 110-120 δεν νομιζω οτι ειναι και τοσο τραγικο. Και μικροτεροι που ημασταν και ''πειραζαμε'' τα παπακια μας, και τα 110-120 δεν θυμαμαι να ηταν και τοσο ''επωδυνα''. Ε με τη μηχανη πιστευω θα ειναι και πιο ανωδυνα καθως θα υπαρχει μια αλφα ανεση παραπανω.

Γενικοτερα το bros400 μου φαινεται πολυ καλη μηχανη, για αρχη, το μονο που με προβληματιζει, οπως γραφω και παραπανω, ειναι το οτι καπου κοιταξα πως θα ειναι ζορικο στο ταξιδι, και επισης καλως ή κακως ειναι και 20 χρονων μηχανη.

Αν η μανα μου δυσκολευεται μια να χωνεψει το ολο θεμα της μηχανης, αν της πω οτι θα παρω μηχανη 20 χρονων μαλλον θα τα παιξει η γυναικα..χαχα Για αυτο λεω.

Oσον αφορα τα χρηματα το μονο που ξερω ειναι οτι ψαχνω κατι οικονομικο και προφανως μεταχειρισμενο. Οποτε προτεινεται οτι μπορειτε και την τιμη την μελεταω εγω μετα.

Billymuse
11/09/2013, 22:53
Εννοειτε οτι στο καταχειμωνο θα χρειαστεις "εξτραδακια" απλα αυτο το "τρωω ξυλο" απο τον αερα
σε μηχανακια με τελικη 150~ ακουγετε αστειο....
Τωρα για ποιο τουρινγκ καταστασεις υπαρχει και το τρανσαλπ το 400(ζελατινουλα-χουφτες)

εσύ άν πας το πρώτο σου ταξίδι 450χιλίομετρα και με 100-120 δε θα νίωθεις το ξύλο απτον αέρα που δεν θα είσαι συνηθησμένος σε αυτό? Σίγουρα θα του πάρει καιρό μέχρι να το μάθει και να δεί και τη θέση οδήγησης που θα κρατάει σε μια διαδρομή που είναι μεγάλες ευθείες...

pipe_smoker
11/09/2013, 22:54
Oσον αφορα τα χρηματα το μονο που ξερω ειναι οτι ψαχνω κατι οικονομικο και προφανως μεταχειρισμενο. Οποτε προτεινεται οτι μπορειτε και την τιμη την μελεταω εγω μετα.

Το "οικονομικο" για σενα μπορει να ειναι "απλησιαστο" για μενα.

Αν δεν πεις πανω κατω τι φραγκα σκοπευεις να δωσεις δεν ξερω πώς και με ποια κριτηρια μπορει να σου προτεινει καποιος κατι.
Δε λεω να πεις ακριβως μεχρι σεντ. Αλλα που περιπου θες να κινηθεις. Κατω απο 1000ρικο? 1000-1500? 1500-2000? Ανεβαινεις κι αλλο?

(Προς οσους γνωριζουν: Για το ντακαρ δεν ειναι κομπλε με το Α2 ε? Δε θυμαμαι ποσα βγανει.)

AristidisZ
11/09/2013, 22:56
εγώ πάντως για να κάνω 500 χιλιόμετρα ταξίδι δε θα έπαιρνα μηχανάκι 20ετίας, όσο καλοσυντηρημένο κι αν είναι δεν το θεωρώ την καλύτερη λύση (δε μιλάμε για μια φορά, λες ότι το κάνεις σχετικά συχνά)
αν σε ενδιαφέρει το σπορ, πρέπει να έχεις μια λίγο πιο άνετη μηχανή, με όσο το δυνατόν περισσότερα αλογάκια επιτρέπει το δίπλωμά σου, και σίγουρα φουλ εξοπλισμό (κράνος / μπουφάν / γάντια / μπότες / παντελόνι)
για τα παραπάνω υπολόγισε τουλάχιστον 500~600 ευρά, για να μη πω χιλιάρικο...

τι παπί είχες βρε θηρίο που έβγαζε 120 και ήσουν και χαλαρός επάνω ; :D

lio1991
11/09/2013, 23:09
Καλα δεν ειμαι και τοσο ανετος οικονομικα αλλα φανταζομαι γυρω στα 1000-1500 θα μπορουσα να δωσω, χωρια απο το budget.
Και εγω σκαλωνω αρκετα στην σχεση 20 χρονων μηχανη και 500 χιλιομετρα.

(τα 120 τα πιαναμε με πειραγμενα honda μοτερ, πολλα λεφτα, πεταμενα λεφτα οπως μου φαινονται τωρα.
αλλα ενταξει, δεν ημασταν και χαλαροι επανω, χαλαροι ημασταν για τη μικρη αποσταση που μας επετρεπε να παμε με 120, μεγαλο ταξιδι συνεχως με 100-120 θα ειναι αλλη φαση σιγουρα,)

nobody
12/09/2013, 09:17
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4072723/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4051719/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4045658/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3957653/

δες ποια από αυτά καλύπτει το δίπλωμα σου και προχωρα

alex14
12/09/2013, 10:43
κατι τετοιο ισως ?

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3954491/

Δεν ξερω βεβαια εαν καλυπτεται με το Α2

Παντως για την δουλεια που το θελεις με γυμνο μηχανακι θα ταλαιπωρηθεις

lio1991
12/09/2013, 14:28
Η αληθεια ειναι το γυμνο το μηχανακι μου αρεσει πιο πολυ εμφανησιακα, αλλα σιγουρα θα ειναι πιο κουραστικο.
Το Α2 με καλυπτει μεχρι τα 400κε οποτε τα 500αρια δεν μπορω να τα παρω.

Καποια μηχανακια που μου αρεσαν πολυ και ειναι και αρκετα γρηγορα για την κατηγορια τους νομιζω ειναι τα kawasaki zxr400 και zzr400(αν το zzr400 ειναι το ιδιο με το zxr400 συγχωρεστε με). Ποια η γνωμη σας για αυτα? Καπουα διαβασα οτι εχει πολλα ζορια στο να βρεις ανταλλακτικα. ισχυει?

nobody
12/09/2013, 15:44
γιατι δεν κοιτας σε κατι τετοιο?στα λεφτα που διαθετεις ειναι και φαινεται σε αρκετα καλη κατασταση

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3394268/

το zzr το βγαζει 75 ιππους αυτος παντως

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4016727/

lio1991
12/09/2013, 16:30
Δεν ειμαι και πολυ της τσοπεριας η αληθεια ειναι αλλα η vulcan εκτος οτι φαινεται αρκετα ομορφη φαινεται και πολυ ανετη για ταξιδια.
To zzr θα εχω προβλημα που εχει τοσα αλογα? Εμενα καλο μου φαινεται. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

spyrval
12/09/2013, 17:16
Δεν ειμαι και πολυ της τσοπεριας η αληθεια ειναι αλλα η vulcan εκτος οτι φαινεται αρκετα ομορφη φαινεται και πολυ ανετη για ταξιδια.
To zzr θα εχω προβλημα που εχει τοσα αλογα? Εμενα καλο μου φαινεται. Διορθωστε με αν κανω λαθος.

Άνετη φαίνεται λόγω σέλας. Το πού τοποθετείς χέρια και πόδια παίζει μεγάλο ρόλο. Εγώ πιστεύω ότι μετά από καμιά 20αριά χλμ πάνω σ'αυτό το πράμα θα'ψαχνα στάση ΚΤΕΛ.

lio1991
12/09/2013, 17:25
χαχα. και εγω για την σελα ειπα πιο πολυ. φαινεται πολυ αναπαυτικη.
με μηχανη σαν τη zzr400 ειναι πιο ξεκουραστο το ταξιδι δηλαδη. ετσι?

teogtp
12/09/2013, 18:13
Τα καφασακια που εγραψες ειναι περιπου 46kw.........

lio1991
12/09/2013, 18:17
46kw δηλαδη δεν μπορω με το Α2 να το οδηγησω?
απλα μου κανει εντυπωση γιατι τηλεφωνησα σε μια σχολη οδηγων, και ρωτησα τον ανθρωπο 22 ετων που ειμαι μεχρι ποιο διπλωμα μπορω να δωσω και μου ειπε
μεχρι Α2...400κε. Ισως να ξεχαστηκε να αναφερθει στην ιπποδυναμη. Οποτε ακυρο και το zzr400.

Bradipous
12/09/2013, 18:25
46kw δηλαδη δεν μπορω με το Α2 να το οδηγησω?
απλα μου κανει εντυπωση γιατι τηλεφωνησα σε μια σχολη οδηγων, και ρωτησα τον ανθρωπο 22 ετων που ειμαι μεχρι ποιο διπλωμα μπορω να δωσω και μου ειπε
μεχρι Α2...400κε. Ισως να ξεχαστηκε να αναφερθει στην ιπποδυναμη. Οποτε ακυρο και το zzr400.

Νομιζω πως δεν εχει περιορισμο στα κυβικα, ο περιορισμος εγκειται στο οτι η μηχανη πρεπει να ειναι <35κβ (47-48 αλογα) με αναλογια κβ/κιλα <0,2. Περιορισμος σε κυβικα δεν υπαρχει για το α2.

nobody
12/09/2013, 19:45
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4058934/

δεν ξερω μονο αν σε καλυπτει απο αποψη διπλωματος

αλλιως,ξανασκεψου λιγο για ον-οφ,θα βρεις σιγουρα αρκετα που δεν ειναι 20ετιας σε αυτα τα λεφτα

lio1991
25/09/2013, 21:46
Ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο.. απλα ειπα να μην ανοιξω παλι αλλο τοπικ.

Το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μηχανη μεχρι 46-47 αλογα. Το να παρω μια μηχανη που να ειναι 50-52 ειναι τοσο τραγικο?
Το εχω πραγματικα απορια και μου φαινεται λιγο περιεργο το οριο αυτο. Τοσο αυστηροι ειναι στην τροχαια?
Απλα το σκεφτομαι οτι αν ειναι να παρω κατι να το παρω μια και καλη διοτι δεν παιζουν και πολλες κινησεις οικονομικα. Συγχωρεστε με για το ''παιδιαστικο'' της σκεψης μου.

Ρωταω επειδη χαζευα ενα on-off της bmw, το g650gs που για καποιο λογο μου αρεσε πολυ. Δεν λεω οτι το αντεχει η τσεπη μου
αλλα ηταν η αφορμη να μου δημιουργηθει η απορια πανω στο θεμα.

Billymuse
25/09/2013, 22:03
Ηθελα να ρωτησω κατι ασχετο.. απλα ειπα να μην ανοιξω παλι αλλο τοπικ.

Το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μηχανη μεχρι 46-47 αλογα. Το να παρω μια μηχανη που να ειναι 50-52 ειναι τοσο τραγικο?
Το εχω πραγματικα απορια και μου φαινεται λιγο περιεργο το οριο αυτο. Τοσο αυστηροι ειναι στην τροχαια?
Απλα το σκεφτομαι οτι αν ειναι να παρω κατι να το παρω μια και καλη διοτι δεν παιζουν και πολλες κινησεις οικονομικα. Συγχωρεστε με για το ''παιδιαστικο'' της σκεψης μου.

Ρωταω επειδη χαζευα ενα on-off της bmw, το g650gs που για καποιο λογο μου αρεσε πολυ. Δεν λεω οτι το αντεχει η τσεπη μου
αλλα ηταν η αφορμη να μου δημιουργηθει η απορια πανω στο θεμα.

Δέν έχεις άδικο σε κάποια σημεία αλλά είναι Εύρωπαικη οδηγία το όριο της ιπποδύναμης στα διπλώματα. Δεν έχει να κάνει με τη τροχαία.

Bradipous
25/09/2013, 22:14
Το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μηχανη μεχρι 46-47 αλογα. Το να παρω μια μηχανη που να ειναι 50-52 ειναι τοσο τραγικο?
Το εχω πραγματικα απορια και μου φαινεται λιγο περιεργο το οριο αυτο. Τοσο αυστηροι ειναι στην τροχαια?


Η απαντηση ειναι προφανεστατη και νομιζω την αντιλαμβανεσαι.
Απο την τροχαια ισως την γλυτωσεις απο την ασφαλιστικη σε ενδεχομενη στραβη με τιποτα.

Να θεσω ενα αλλο ερωτημα εγω:
Το α2 ειναι μεχρι 35κβ και λογο ισυς προς βαρος εως 0,2.
Το ΧΤ660 (X και R) η ελληνικη εντιπροσωπεια (στο σαιτ) το δινει 35,3 κβ ΑΛΛΑ ο λογος ισχυς προς βαρος ειναι 0,195 (35,3/181)
Το αγγλικο σαιτ της γιαμαχα δινει 35,3κβ για το ΧΤΧ και 35,0 για το ΧΤR.

Επισης για το τενερε 660 δινουν 35,0 κβ (και οι 2)
και για το ΜΤ 03 γραφει 34,5 (στο bikez)

Ερωτηση: οδηγειται λοιπον το ΧΤ660 με το Α2?

Πιθανη απαντηση: οχι γιατι εφοσον η ελληνικη αντιπροσωπεια το δινει 35,3 ξεπερναει το οριο των 35 και ας ειναι 0,195 ο λογος ισχυς /βαρος γιατι συμφωνα με το νομο το οχημα θα πρεπει να ειναι και κατω απο 35κβ και μικροτερο απο 0,2 κβ/κιλα.

Ανταπαντηση: Ναι αλλα εφοσον ειναι πανευρωπαικη η οδηγια δεν γινεται να μπορω να το οδηγω στις Αγγλιες και οχι εν Ελλαδι, ετσι δεν ειναι;

Τι γινεται λοιπον; :confused:

lio1991
19/10/2013, 23:29
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο, ξεκινησανε τα μαθηματα οδηγησης για το διπλωμα Α2 και μπορω να πω οτι ειμαι
παρα πολυ ενθουσιασμενος. Επισης παρα πολυ ενθουσιασμενος ειμαι με τη μηχανη που κανω μαθημα που ειναι ενα honda bros 400,
που πολλοι απο εδω μου ειχανε προτεινει για πρωτη μηχανη. Το εχω λατρεψει το μηχανακι. Ευκολο στην οδηγηση, εχει και το γκαζακι του και πιο φθηνο απο τα αλλα που σκεφτομουν, και πολυ ομορφο.

Οποτε μετα απο αρκετη σκεψη, ειπα να αφησω τα περι μεγαλων ταξιδιων και τα λοιπα, και να ψαχτω στην αγορα μιας μηχανης honda σειρας cb που το αντεχει και η τσεπη μου.

Το θεμα ομως ειναι οτι κοιταω διαφορες μηχανες και δεν πολυβγαζω ακρη. Παρατηρω στο www.car.gr πως μεταξυ διαφορων μοντελων.(cb400, bros 400, cb400sf,cb1) οι τιμες της ιπποδυναμης αλλαζουν, με αποτελεσμα να μην ξερω τι ισχυει και τι οχι. Στην αρχη ειπα οτι το super four δεν θα το ψαξω καθολου γιατι
εχει παραπανω αλογα απο οσα μου επιτρεπει η αδεια να οδηγησω. Μετα ειδα καποια sf που ειχαν 47,45,40 αλογα και μπερδευτηκα.

Μπορει να με κατατοπεισει καποιος για το τι γινεται ακριβως με αυτες τις περιεργες αλλαγες στα αλογα μεταξυ των μοντελων?

teo_g7
20/10/2013, 01:52
Καλά στο car μην περιμένεις να βγάλεις άκρη.Ότι θέλει γράφει ο καθένας.
Άλλα από την άλλη εφόσον η ιπποδύναμή αποτελεί πλέον περιορισμό για το δίπλωμά γιατί δεν αναγράφεται επίσημα στην αδεία κυκλοφοριας να τελειώνουμε;;;
Δηλαδή σε σταματάει ο τροχονονος και του λες "Μισό λεπτό κυρ αστυνομε,κάπου εδώ το χω το φυλλάδιο της Γιαμαχα που λέει ότι το εργαλείο βγανει 45 μουλάρια" ;;;

dimzan
20/10/2013, 03:48
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο, ξεκινησανε τα μαθηματα οδηγησης για το διπλωμα Α2 και μπορω να πω οτι ειμαι
παρα πολυ ενθουσιασμενος. Επισης παρα πολυ ενθουσιασμενος ειμαι με τη μηχανη που κανω μαθημα που ειναι ενα honda bros 400,
που πολλοι απο εδω μου ειχανε προτεινει για πρωτη μηχανη. Το εχω λατρεψει το μηχανακι. Ευκολο στην οδηγηση, εχει και το γκαζακι του και πιο φθηνο απο τα αλλα που σκεφτομουν, και πολυ ομορφο.

Οποτε μετα απο αρκετη σκεψη, ειπα να αφησω τα περι μεγαλων ταξιδιων και τα λοιπα, και να ψαχτω στην αγορα μιας μηχανης honda σειρας cb που το αντεχει και η τσεπη μου.

Το θεμα ομως ειναι οτι κοιταω διαφορες μηχανες και δεν πολυβγαζω ακρη. Παρατηρω στο www.car.gr πως μεταξυ διαφορων μοντελων.(cb400, bros 400, cb400sf,cb1) οι τιμες της ιπποδυναμης αλλαζουν, με αποτελεσμα να μην ξερω τι ισχυει και τι οχι. Στην αρχη ειπα οτι το super four δεν θα το ψαξω καθολου γιατι
εχει παραπανω αλογα απο οσα μου επιτρεπει η αδεια να οδηγησω. Μετα ειδα καποια sf που ειχαν 47,45,40 αλογα και μπερδευτηκα.

Μπορει να με κατατοπεισει καποιος για το τι γινεται ακριβως με αυτες τις περιεργες αλλαγες στα αλογα μεταξυ των μοντελων?

το cb400 ειναι τετρακυλινδρο και βγαζει 60αλογα. Δυσκοαλ βεβαια θα βρεις μεταχειρισμενο cb400 που να ζουν και τα 60αλογα , ομως η ασφαλεια δε σε καλυπτει.

το 400αρι bros το καλυπτεις, το 650 οχι. Καλο μηχανακι για να ξεκινησεις, πιθανον υπαρχουν και καλυτερα στα λιγα χρηματα που διαθετεις. Θελει πολυ ψαξιμο κα τυχη οταν δεν δινεις πολλα χρηματα για μεταχειρισμενο.


Για τις ιπποδυναμεις καλυτερα κοιτα καποιο εγκυρο site , ακομα και το wikipedia. Στο car γραφει ο καθενας οτι θελει, σημασια εχει να εισαι νομιμος

teo_g7
20/10/2013, 10:54
εγκυρο site , ακομα και το wikipedia. Στο car γραφει ο καθενας οτι θελει, σημασια εχει να εισαι νομιμος

Γιατί στο Wikipedia δε γράφει ο καθένας ότι θέλει;;;
Δε μπορεί να κρίνεται αν μπορώ να οδηγησω ένα όχημά από το τι γράφει ένα site η ένα μοτοπεριοδικο.Αυτό λέω.

gregogti
20/10/2013, 11:50
δες τα τελευταια ΚΛΕ500 ειχαν 47 αλογα και σε καλυπτει μια χαρα

devil's animal
20/10/2013, 12:07
Τελικα μετα απο αρκετο καιρο, ξεκινησανε τα μαθηματα οδηγησης για το διπλωμα Α2 και μπορω να πω οτι ειμαι
παρα πολυ ενθουσιασμενος. Επισης παρα πολυ ενθουσιασμενος ειμαι με τη μηχανη που κανω μαθημα που ειναι ενα honda bros 400,
που πολλοι απο εδω μου ειχανε προτεινει για πρωτη μηχανη. Το εχω λατρεψει το μηχανακι. Ευκολο στην οδηγηση, εχει και το γκαζακι του και πιο φθηνο απο τα αλλα που σκεφτομουν, και πολυ ομορφο.

Οποτε μετα απο αρκετη σκεψη, ειπα να αφησω τα περι μεγαλων ταξιδιων και τα λοιπα, και να ψαχτω στην αγορα μιας μηχανης honda σειρας cb που το αντεχει και η τσεπη μου.

Το θεμα ομως ειναι οτι κοιταω διαφορες μηχανες και δεν πολυβγαζω ακρη. Παρατηρω στο www.car.gr πως μεταξυ διαφορων μοντελων.(cb400, bros 400, cb400sf,cb1) οι τιμες της ιπποδυναμης αλλαζουν, με αποτελεσμα να μην ξερω τι ισχυει και τι οχι. Στην αρχη ειπα οτι το super four δεν θα το ψαξω καθολου γιατι
εχει παραπανω αλογα απο οσα μου επιτρεπει η αδεια να οδηγησω. Μετα ειδα καποια sf που ειχαν 47,45,40 αλογα και μπερδευτηκα.

Μπορει να με κατατοπεισει καποιος για το τι γινεται ακριβως με αυτες τις περιεργες αλλαγες στα αλογα μεταξυ των μοντελων?



CB1

ειναι οτι καλυτερο απο την σειρα cb σε αυτα τα κυβικα...
πολυ παραπανω γκαζι απο ολα τα υπολοιπα + monosock που το κανει πιο στριφτερο...

εκκεντροφορο με κινηση απο γραναζια και οχι καδενα και αλλα πολλα...

εχει συζητηθει εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125213&highlight=cb1) και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112168&highlight=cb1)

lio1991
20/10/2013, 12:56
Ευχαριστω καταρχην για τις απαντησεις σας.

Με το λιγο ψαξιμο που εριξα στο ιντερνετ και σε κατι site motorcycle specs κτλπ, δεν νομιζω οτι μπορω να οδηγησω τιποτα αλλο απο τη σειρα cb της honda παρα μονο, το bros, πραγμα που με στεναχωρησε λιγο να πω την αληθεια.

Γνωριζει καποιος κατα ποσο μπορω να οδηγησω καποιο αλλο μοντελο της σειρας cb της honda με το Α2?

Το bros καλο χρυσο μηχανακι, αλλα εκτος οτι εχει γυρω στα 33-35 αλογα και εψαχνα κατι πιο κοντα στα 40-47(που μου επιτρεπει και το Α2), δεν ειναι και τοσο ομορφο οσο τα αλλα cb. Κατι εχει ειδικα στον κωλο του. Βασικα ειχα δει ενα σχολιασμο καποιου εδω μεσα οτι απο πισω το bros μοιαζει με ατροφικο σκυλι.χαχα....ε κατι τετοιο. Ευχαριστω ξανα.

dimzan
20/10/2013, 12:57
CB1

ειναι οτι καλυτερο απο την σειρα cb σε αυτα τα κυβικα...
πολυ παραπανω γκαζι απο ολα τα υπολοιπα + monosock που το κανει πιο στριφτερο...

εκκεντροφορο με κινηση απο γραναζια και οχι καδενα και αλλα πολλα...

εχει συζητηθει εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=125213&highlight=cb1) και εδω (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=112168&highlight=cb1)

θεωρω πως το cb400 ειναι καλυτερη επιλογη.

σε σχεση με το cb1 Μπορει να μην εχει γραναζια αλλα καδενα, ομως τα μοντελα version s και r φορουσαν tps, και ειχαν πολυ κρατημενη καταναλωση, τουλαχιστο 1-1,5 λιτρο κατω στα 100 σε σχεση με τα απλα cb400 και το cb1. Επισης τα cb400sf ξεκινησαν να παραγονται το 92 οποτε ειναι πολυ πιθανο να βρει μηχανη του 95-96 ενω το cb1 ειναι του 89.

Και τα δυο ειναι σκυλια αν εχουν συντηρηθει σωστα. Κανενα μα κανενα που πωλειται δε γραφει αυθεντικα χιλιομετρα, και ελαχιστα αποδιδουν σωστα, σα να ηταν απο το εργοστασιο. Τα περισσοτερα εχουν πεσει-τρακαρει αλλαξει μηχανες-ηλεκτρονικες-κοντερ και παιζουν διαφορες μαιμουδιες. Εγω πχ ειχα version-r αλλα με φαναρια απο το κανονικο, χωρις μασκακι. χλμ αγνωστα , πειραγμενες βελονες και γραναζια και ψηλα ειχε θεμα με τα καρμπς.

Οποτε καταληγουμε οτι σε αυτες τις χρονολογιες και αυτες τις τιμες ας παρει αυτο που ειναι συνολικα πιο καθαρο μηχανακι, ειτε ειναι cb400 ειτε cb1 ειτε καποιο αλλο.


For the record καλυτερα φρενα το sf , ειδικα το s, καλυτερη αναρτηση και γεωμετρια το cb1. Ομως δν νομιζω οτι καποιος νεος οδηγος στις μηχανες θα καταλαβει τη διαφορα στο μοχλικο σε σχεση με τις απλα διπλα αμορτισερ.

Καλυτερη θεση οδηγησης και εμφανιση κατα τη γνωμη μου παλι το sf. Μεταπωληση το sf εχει ευκολη (το εδωσα σε 5 μερες αφοτου εβαλα αγγελια) ενω το cb1 το παντρευεσαι.

Σωστο sf που να μη θελει αναλωσιμα θελει περιπου 1300-1500€ , οποτε για αντιστοιχο cb1 δε θα πρεπει να δωσει πανω απο 1000-1100 γτι θα το παντρευτει κι ολας

devil's animal
20/10/2013, 13:35
....

οπως το βλεπει ο καθενας...
εχουν αναλυθει ολα αυτα στα threads που εβαλα απο πανω...
για μενα παρ'οτι ειναι πιο παλιο το cb1 ειναι σαφως πιο ομορφο και μαζεμενο απο το 400..
για επιδοσεις και στησιμο σαφως ειναι καλυτερο...
για φρενα δεν ξερω να σου πω...αλλα εγω δεν ειχα αντιμετωπισει ποτε προβλημα με το cb1 και το ειχα βαλει και πιστα χωρις σωληνακι υψηλης...
τωρα για καταναλωση, ακομα και πιο μικρη να ειναι, δεν νομιζω οτι αξιζει για οτι σου προσφερει...

anyway, υπαρχουν επιλογες για τον φιλο...

lio1991
20/10/2013, 13:41
Εμενα τελικα το Α2 με καλυπτει στο να οδηγησω ενα cb-1 ή cb 400?
Υποψην το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μεχρι 47 αλογα περιπου.

devil's animal
20/10/2013, 13:55
Εμενα τελικα το Α2 με καλυπτει στο να οδηγησω ενα cb-1 ή cb 400?
Υποψην το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μεχρι 47 αλογα περιπου.

το cb1 το δινουν 50 αλογα...(δεν ειναι επ'ουδενι βεβαια...καμια 40αρια τροχο ειναι)
αλλα δεν νομιζω οτι θα σε σταματησουν οι μπατσοι και θα σε γραψουν για απουσια καταλληλου διπλωματος...
επισης για να πιστοποιησουν κατι τετοιο θα πρεπει η αδεια κυκλοφοριας του οχηματος να αναγραφει τα αλογα ή πιο σωστα τα KW...
ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να αναγραφεται σε τοσο παλιο μηχανακι αυτο το πεδιο (ειτε ειναι cb400 ειτε cb1)...

ψαξ'το και καλυτερα παντως...

Billymuse
20/10/2013, 13:59
Εμενα τελικα το Α2 με καλυπτει στο να οδηγησω ενα cb-1 ή cb 400?
Υποψην το Α2 μου επιτρεπει να οδηγησω μεχρι 47 αλογα περιπου.
CB1
Top speed 190 km/h (118 mph)[1]
Power 55.2 bhp (41.2 kW) @ 10,000 rpm (claimed)[1]

CB400
Το μοντέλο Honda CB 400SF super four '98 και 99
είναι στα 45-46 άλογα απο τι θυμάμαι

teo_g7
20/10/2013, 14:03
το cb1 το δινουν 50 αλογα...(δεν ειναι επ'ουδενι βεβαια...καμια 40αρια τροχο ειναι)
αλλα δεν νομιζω οτι θα σε σταματησουν οι μπατσοι και θα σε γραψουν για απουσια καταλληλου διπλωματος...
επισης για να πιστοποιησουν κατι τετοιο θα πρεπει η αδεια κυκλοφοριας του οχηματος να αναγραφει τα αλογα ή πιο σωστα τα KW...
ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να αναγραφεται σε τοσο παλιο μηχανακι αυτο το πεδιο (ειτε ειναι cb400 ειτε cb1)...

ψαξ'το και καλυτερα παντως...

Γιατί γράφουν οι καινούργιες άδειες ιπποδύναμή;Έχω την εντύπωσή πως όχι,οπότε συζητάμε κάτι πολυ θεωρητικό

devil's animal
20/10/2013, 14:13
Γιατί γράφουν οι καινούργιες άδειες ιπποδύναμή;Έχω την εντύπωσή πως όχι,οπότε συζητάμε κάτι πολυ θεωρητικό

λογικα αφου εχει βγει ο νομος, θα πρεπει να ειναι ενημερωμενοι για τα αλογα και τα kw των καινουργιων μοτο..
αλλα αν υπαρχει μια αδεια απο το 90κατι και ειδικα απο μοτο που δεν ειχε εισαχθει επισημα απο την εδω αντιπροσωπεια και ηρθαν καραβιες εξ ανατολης με αυτα...
πιασ' το αυγο και κουρευτο...

lio1991
20/10/2013, 14:53
Και εμενα πολυ θεωρητικο μου φαινεται ολο αυτο περι ιπποδυναμης. Λιγο δυσκολο μου φαινεται να με γραψουν επειδη η αδεια μου επιτρεπει να οδηγω μεχρι 47 αλογα και το μηχανακι μου ειναι 50. Το ολο θεμα που με απασχολει ειναι η ασφαλεια. Θα μπορω να ασφαλησω για παραδειγμα ενα super four ή cb-1 με αδεια μοτοσυκλετας Α2?

Billymuse
20/10/2013, 21:48
Και εμενα πολυ θεωρητικο μου φαινεται ολο αυτο περι ιπποδυναμης. Λιγο δυσκολο μου φαινεται να με γραψουν επειδη η αδεια μου επιτρεπει να οδηγω μεχρι 47 αλογα και το μηχανακι μου ειναι 50. Το ολο θεμα που με απασχολει ειναι η ασφαλεια. Θα μπορω να ασφαλησω για παραδειγμα ενα super four ή cb-1 με αδεια μοτοσυκλετας Α2?

πολύ δύσκολο θα πρέπει είναι, γιατί στις ασφαλιστικές είναι πολλύ "ψείρες" και κοιτάνε τα πάντα απο τη στιγμή που θα σου ζητήσουν μια φωτότυπία απο το δίπλωμα σου...βέβαια άμα έχεις γνωστό ασφαλιστή και σου κάνει καμια μικρή λαμογιά γιατί για τέτοια μιλάμε τότε ίσως κάτι καταφέρεις.

lio1991
13/11/2013, 20:07
Γεια σας, τελικα μετα απο αρκετο καιρο, λογω καποιων γεγονοτων, εβγαλα και εγω το διπλωμα μου (Α2).

Και ήρθε η στιγμή να βαλω μπρος την αγορα καποιας μηχανής. (ειπα να μην ξεκινησω αλλο τοπικ παλι και γεμιζει ο τοπος)

Μετα απο λιγο ψαξιμο είδα το suzuki bandit 250 και ηθελα να ρωτησω αν το ξερει κανενας και μπορει να πει κανα δυο λογια γιατι ενας γνωστος μου, μου ειπε οτι παιζουν διαφορα θεματα με το συγκεκριμενο μηχανακι. (υποψιν νομιζω οτι με καλυπτει με το διπλωμα που εχω, αν οχι και κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με). Οπότε ακουω αποψεις, αν υπαρχουν φυσικα.

Ευχαριστω πολυ

dimzan
13/11/2013, 23:32
Γεια σας, τελικα μετα απο αρκετο καιρο, λογω καποιων γεγονοτων, εβγαλα και εγω το διπλωμα μου (Α2).

Και ήρθε η στιγμή να βαλω μπρος την αγορα καποιας μηχανής. (ειπα να μην ξεκινησω αλλο τοπικ παλι και γεμιζει ο τοπος)

Μετα απο λιγο ψαξιμο είδα το suzuki bandit 250 και ηθελα να ρωτησω αν το ξερει κανενας και μπορει να πει κανα δυο λογια γιατι ενας γνωστος μου, μου ειπε οτι παιζουν διαφορα θεματα με το συγκεκριμενο μηχανακι. (υποψιν νομιζω οτι με καλυπτει με το διπλωμα που εχω, αν οχι και κανω λαθος παρακαλω διορθωστε με). Οπότε ακουω αποψεις, αν υπαρχουν φυσικα.

Ευχαριστω πολυ

μην μπλεξεις με τοσο παλιο μηχανακι. Τα παλια bandit ειχαν θεματα με τα καρμπυρατερ. Ειδικα το 250 κυκλοφορησε ελαχιστα στην ελλαδα και εκτος του οτι δε θα βρισκεις ευκολα ανταλλακτικα δε θα το ξερει και κανενας μαστορας.

Θεωρητικα ακουγεται ιδανικο, 45 αλογα σε 150κιλα και μολις 250 κυβικα. Στην πραγματικοτηα ειναι οντως ελαφρυ, ομως δεν τραβαει αν δεν το πας πανω απο 8000-10000στροφες. Καισιγουρα ενα 4κυλ που στροφαρει ψηλα δεν ειανι οικονομικο.

Το θεμα ειναι να παρεις μηχανακι να κανεις τις βολτες σου και οχι να σιχτηριζεις ή να τη βγαζεις σε συνεργεια.



Το κοιτουσα κι εγω σα μηχανακι, μου αρεσει. Ειανι απιθανο να βρεις καποιο σωστο που να μη σε γονατισει οικονομικα σε φτιαξιματα

lio1991
14/11/2013, 09:53
Απλα το ειδα κ ειπα εδω ημαστε, για τ λογο του οτι εξαντλει την επιτρεπτη για τ διπλωμα μου ιπποδυναμη. Αλλα μαλλον θ τ ξεχασω.

Για τ honda bros 400 ποια ειναι η γνωμη σου; Τ ξερω οτι ειναι παλιο αλλα ειναι σκυλι κ εχω ακουσει τ καλυτερα κ υπαρχουν κ ανταλακτικα αρκετα, κ ειναι κ φτηνο αρκετα.

dimzan
14/11/2013, 12:40
για αρχη πες μας ποσα χρηματα διαθετεις.

το bros ναι, ειναι μια σχετικα καλη επιλογη, αρκει βεβαια να βρεις σωστο μεταχειρισμενο.

lio1991
14/11/2013, 13:25
Τα λεφτα δυστυχως ειναι πολυ λιγα και εχω γυρω στα 800-900 ε πλεον. Κρανος και διαφορα αλλα μπουφαν και τετοια εχω οποτε δεν χρειαζομαι λεφτα για budget.
Η μηχανη που θα παρω θα την εχω γυρω στα 2-3 χρονια μεχρι να παω 24 και να μπορεσω να δωσω για Α διπλωμα και να παρω κατι μεγαλυτερο και πιο σοβαρο, ελπιζοντας οτι τοτε θα εχω και καποια χρηματα παραπανω.

AristidisZ
14/11/2013, 13:28
χμ, μήπως θα έπρεπε να εξετάσεις το γεγονός να πας σε παπί ή σκούτερ ;
με αυτό το budget, μια ζημιά μπορεί να σε καθηλώσει εντελώς, χώρια που είναι δύσκολο να βρεις σωστό μηχανάκι που να μη χρειάζεται κάτι...

est
14/11/2013, 13:55
Στη θέση σου θα κοιτούσα για 250 μονοκύλινδρο..είτε σε δρόμου είτε σε ον-οφ..
Αρκετά καλή περίπτωση θεωρώ το Yamaha SR 250. Στα συν είναι ότι το βρίσκεις φτηνά, η συντήρηση είναι σχεδόν ίδια σε κόστος με ένα παπί, θα σε πάει πιο εύκολα παραέξω από ένα παπί, οι επιδόσεις είναι αξιοπρεπείς. Τα αρνητικά είναι (για μένα πάντα)..το εξής ένα..η εμφάνιση! Είναι παπουδιέρα από τις λίγες!!:lol:
Αν ήμουν στην ηλικία σου,θα το διάλεγα; Η απάντηση είναι ναι.
Λογικά σκεπτόμενος..δεν θα μου ρούφαγε το αίμα, όσο καιρό το κρατούσα θα ήταν τίμιος υπηρέτης και όταν ήμουν έτοιμος για το μεγαλύτερο δίπλωμα δεν θα έχανα πολλά στη μεταπώληση.

dimzan
14/11/2013, 14:11
Τα λεφτα δυστυχως ειναι πολυ λιγα και εχω γυρω στα 800-900 ε πλεον. Κρανος και διαφορα αλλα μπουφαν και τετοια εχω οποτε δεν χρειαζομαι λεφτα για budget.
Η μηχανη που θα παρω θα την εχω γυρω στα 2-3 χρονια μεχρι να παω 24 και να μπορεσω να δωσω για Α διπλωμα και να παρω κατι μεγαλυτερο και πιο σοβαρο, ελπιζοντας οτι τοτε θα εχω και καποια χρηματα παραπανω.


Το καλο ειανι οτι εχεις προστατευτικο εξοπλισμο.

Το κακο ειναι οτι με 800-900€ δεν πιστευω πως θα βρεις σωστο μηχανακι. Και οπως πολυ σωστα ειπωθηκε, μια ζημια σε τετοια μηχανη μπορει να κοστισει 100-200-300€ και φυσικα να σε αφησει εκτος του χωρου.

Με 800-900€ εσυ θες να καλυψεις την αγορα της μηχανης (700€) τη μεταβιβαση (20-55€ αναλογως κυβικων) και μια ασφαλεια για ενα εξαμηνο (τουλαχιστο 100€, κυριως λογω ηλικιας και κυβικων ανεβαιενι η τιμη). Και αυτο προυποθετει οτι η μηχανη που θα αγορασεις με 700-750€ δ θα θελει ουτε σερβις (λαδια φιλτρα μπουζι ρυθμισμα καμπυρατερ παιζουν στο 100€) ουτε αλυσιδα (100€ πανω κατω) ουτε λαστιχα (150-250€).


Δυστυχως τα χρηματα αυτα δε σου φτανουν για μηχανακι 250-400κυβικα που θα σε βγαλεια ασπροπροσωπο για 2-3 χρονια. Πρεπει να φτασεις στα 1200 τουλαχιστο κατα τη γνωμη μου, και ισως ειναι καλυτερα να παρεις καποιο εμπορικο cbf cbr 125αρι ωστε να μπορεις και να το πουλησεις μετα.

lio1991
14/11/2013, 14:57
Τα 800-900 ε θα πανε στη μηχανη, και κατι δανεικα απο τον bro (100-200ε) θα πανε για τα μεταβιβασης και κανα σερβις. Νομιζα οτι 100-200 ε θα φτανανε για τα βασικα.(σε γνωστο μαστορα παντα)

Το θεμα παπακι ή σκουτερ δεν με τρελαινει. Αλλωστε για αυτο εδωσα και για Α2, για να παρω καποια μηχανη.

AristidisZ
14/11/2013, 15:05
δύσκολο να βρεις μηχανάκι στα 800€ που να μη θέλει κάτι "χοντρό" (π.χ. αλυσιδογράναζα, λάστιχα, τσιμουχάκια, μπαταρία κλπ)
βάλε ασφάλεια, βάλε σήμα, βάλε μεταβίβαση, βάλε καμιά μικροζημιούλα, βάλε κάνα λαδάκι, ένα 300αράκι στο νερό υπό την προϋπόθεση που είπαμε παραπάνω, ότι το μηχανάκι δε θα έχει κάποια σημαντική έλλειψη
και να έχεις στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι ακόμα και σε καινούριο μηχανάκι, 3~4 χρόνων, είναι "πανεύκολο" να σου ζητήσει ανά πάσα στιγμή ένα 150άρι 200άρι...

lio1991
14/11/2013, 15:24
Αρα μαλλον την ξεχναω την μηχανη προς το παρον.

gregogti
14/11/2013, 17:53
ΚΛΕ 400-ΑΧ 1 250.

SHOOTER045
14/11/2013, 21:53
αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4254843/
αν εξαιρεσεις το προβληματακι,που λυνεται ευκολα και σχετικα φθηνα
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4108444/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3968379/
και παει λεγοντας http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4233511/
αυτο φαινεται αξιολογο αν και χωρις τιμη http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4338651/

Billymuse
16/11/2013, 19:32
αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4254843/
αν εξαιρεσεις το προβληματακι,που λυνεται ευκολα και σχετικα φθηνα
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4108444/
η αυτο http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3968379/
και παει λεγοντας http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4233511/
αυτο φαινεται αξιολογο αν και χωρις τιμη http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4338651/

για το πρώτο θα έλεγα +1

gregogti
16/11/2013, 20:05
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4303722/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4319747/