PDA

View Full Version : Kymco Jetix 125 ή Daytona Sprinter 125 EFI...? Βοηθεια.



evris75
12/09/2013, 10:18
Γεια σας.
Ειμαι νεο μελος στο moto.gr και χρειαζομαι την βοηθεια σας.

Φυσικα λογω κρισης αποφασισα να πουλησω το αμαξακι μου και να παρω ενα παπι για να μπορεσω να επιβιωσω.
Επειδη τα χρηματα ειναι λιγα κατεληξα στους δυο γνωστους Ασιατες Sprinter 125 EFI ή Jetix 125.
Βοηθηστε λιγο την κατασταση. Η διαδρομη που συνηθως θα κανω ειναι Κρυονερι - Περιστερι καθημερινα, δηλαδη 23km+23km εθνικης οδου(τερμα γκαζι).
Σε πρωτη αναγνωση το Jetix μου αρεσει περισσοτερο εμφανισιακα αλλα και το Sprinter δεν με χαλαει. Η καταναλωση του Sprinter λογω ψεκασμου ακουγετε ονειρικη(!)και του δινει πολλους ποντους. Την καταναλωση του Jetix δεν μπορω να την βρω καπου(μηπως γνωριζεται?).
Με χαλασε που διαβασα οτι το Jetix τελικιαζει στα 100km/h(!), ισχυει??? Ενα crypton του 1996 που ειχα πριν 10-12 χρονια επιανε τα 110km/h! Και επειδη θα ειμαι συνεχεια στην εθνικη τα 100 μου φαινονται λιγα.Το Sprinter που τελικιαζει?
Απο ζημιες? βγαζουν συχνα? Αποφασησα να παρω καινουργιο και οχι καποιο γιαπωνεζικο μεταχειρισμενο γιατι θελω μια φορα να παρω εγω πρωτος ενα οχημα και να το γνωριζω απο την αρχη και οχι να παιξω παλι joker.
Οποιος φιλος εχει ή γνωριζει τα παπια αυτα ας μου δωσει please τα φωτα του.

Ευχαριστω

dimzan
13/09/2013, 00:12
ολα τα 125αρια παπια 100-110 πανε.

Επισης σε καμια των περιπτωσεων δε συστηνω για την περιπτωση σου παπι. Η διαδρομη περιλαμβανει εθνικη, και το παπι το σκοτωνεις αν το πηγαινεις για 10χλμ τελικιασμενο, ασε που θα καιει οσο ενα 250αρι σε αυτη την ταχυτητα.

Γενικως σου προτεινω καποιο 250αρι για την κατασταση σου.

Διαφορετικα ξεχνας το παπι και πας σε ιαπωνεζικο μοτοσυκλετακι 125κκ. Εχει ο πατερας μ (130 κιλα ανθρωπος) ενα cbf125 Και πηγε και ηρθε ανετα αθηνα-λειβαδια οπως ειπε αλλα με 90χλμ/ωρα σταθερα. Καταναλωση 16€ ανα 380χλμ. Στο συνιστω ανεπιφυλακτα λοιπον, ή μπορεις να δεις και cbr125, ybr125 και οποιο αλλο 125αρι μοτοσυκλετακι θες.

Παπακι και εθνικη το ακουω και φοβαμαι

SHOOTER045
13/09/2013, 00:35
οτι ειπε ο απο πανω
επισης θα ελεγα οτι παιζει μεχρι και 400αρι μεταχειρω
η και βεσπα απο 125cc και ανω

dimzan
13/09/2013, 00:45
400αρι και βεσπα θα καινε πολυ. Οπως επισης και οποιοδηποτε σκουτερ.

Οικονομια θελει ο φιλος οποτε παει γαι λιγα κυβικα. Στα 100χλμ/ωρα ομως τα παπια ρουφανε ανετα 3λ/100 γι αυτο ειπα μηπως παει σε 250αρι, να ταξιδευει ανετα στα 110.

Ταξιδι με 125αρι οριζεται στα 90χλμ/ωρα αλλιως θα το παρεις στο χερι συντομα.



και συμπληρωνω, πως ενα καλο ιπαωνεζικο μεταχειρο ειανι πολυ καλυτερο απο καποιο μετριο παπι καινουριο. Δεν γνωριζω τα παπια που αναφερεις διοτι δεν ασχολουμαι με παπια.

Στα 2000€ περιπου που φανταζομαι διαθετεις υπαρχουν εξαιρετικες επιλογες σε μεταχειρισμενα μοτοσυκλετακια με injection .

Επισης με 50χλμ τη μερα θα θες γεμισμα ανα 2 ημερες με το παπι , ενω με ενα μοτοσυκλετακι ανα 4-5, διοτι οι μοτοσυκλετες εχουν τουλαχιστο 10λιτρα τεποζιτο.


Μπορω επισης να σου αναλυσω για ενεργητικη ασφαλεια, κρατηματα φρενα ποιοτητα στις μοτοσυκλετες αλλα πρεπει να μου πεις το οκ οτι δε θα παρεις παπακι!

evris75
13/09/2013, 14:31
400αρι και βεσπα θα καινε πολυ. Οπως επισης και οποιοδηποτε σκουτερ.

Οικονομια θελει ο φιλος οποτε παει γαι λιγα κυβικα. Στα 100χλμ/ωρα ομως τα παπια ρουφανε ανετα 3λ/100 γι αυτο ειπα μηπως παει σε 250αρι, να ταξιδευει ανετα στα 110.

Ταξιδι με 125αρι οριζεται στα 90χλμ/ωρα αλλιως θα το παρεις στο χερι συντομα.



και συμπληρωνω, πως ενα καλο ιπαωνεζικο μεταχειρο ειανι πολυ καλυτερο απο καποιο μετριο παπι καινουριο. Δεν γνωριζω τα παπια που αναφερεις διοτι δεν ασχολουμαι με παπια.

Στα 2000€ περιπου που φανταζομαι διαθετεις υπαρχουν εξαιρετικες επιλογες σε μεταχειρισμενα μοτοσυκλετακια με injection .

Επισης με 50χλμ τη μερα θα θες γεμισμα ανα 2 ημερες με το παπι , ενω με ενα μοτοσυκλετακι ανα 4-5, διοτι οι μοτοσυκλετες εχουν τουλαχιστο 10λιτρα τεποζιτο.


Μπορω επισης να σου αναλυσω για ενεργητικη ασφαλεια, κρατηματα φρενα ποιοτητα στις μοτοσυκλετες αλλα πρεπει να μου πεις το οκ οτι δε θα παρεις παπακι!
ευχαριστω φιλε για τις πληροφοριες.
Θα τα σκεφτω, θα δω τι παιζει στην αγορα και θα επανελθω με νεα ή με νεες αποριες...

nikonian
19/09/2013, 13:45
23 + 23 ΧΛΜ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΙ??????????????:nono:
Πήρα παπί και φοβάμαι να πάω 5 χλμ Ε.Ο. , απ'τη ρενώ μέχρι το Περιστέρι.

teo_g7
19/09/2013, 14:18
23 + 23 ΧΛΜ ΕΘΝΙΚΗ ΟΔΟ ΤΗ ΜΕΡΑ ΜΕ ΠΑΠΙ??????????????:nono:
Πήρα παπί και φοβάμαι να πάω 5 χλμ Ε.Ο. , απ'τη ρενώ μέχρι το Περιστέρι.

Ντάξει μάγκες μη το πάμε και στο άλλο άκρο.Είπαμε δεν είναι και το καλυτερο μεσο το παπι για να κινείσαι στην Εθνική αλλά δεν είναι και απαγορευτικό.Ειδικά σε ώρες αιχμής κινείσαι και σε διήθηση.Τις υπόλοιπες ώρες μια χαρα πας δεξιά με 80-90 χλμ.Μην τρελαθούμε και τελείως.

notakos600
19/09/2013, 14:22
Δεν το βλέπω (το παπί) να κλείνει ούτε μήνα με τόσα χιλιόμετρα. Σε τέτοιες συνθήκες και αποστάσεις το αυτοκίνητο (που πούλησες) θα σου ερχόταν τσάμπα στην εθνική.
Τα παπάκια φίλε μου είναι οικονομική λύση για μέσα στη πόλη και όχι σε εθνικές με τέρμα γκάζι.