PDA

View Full Version : Γνωμες για πελλοπονησιακη μοτοδιαδρομη...



camen
13/09/2013, 17:23
Τερατος αποκτιθεντος και μεγαλου στερητικου συνδρομου,μιας κ εχω πολυ καιρο να παω σωστη βολτα, σκεφτομαι καποιο απο τα επομενα ΣΚ να την κοπανησω για καμια 700αρα:D
Σκεφτομαι να κινηθω Πελοποννησο και περιπου στην τυχη εβγαλα την παρακατω διαδρομη,που περιλαμβανει μερη που θελω να περασω ή που εχω ηδη ξαναπερασει.
Σκεφτομαι για μια διανυκτερευση στην Πυλο(διχως ιδιαιτερο λογο,απλα γουσταρω)...:smokin:

Αυτο που προτιστως επιθυμω ειναι να μου πειτε αν
1)η διαδρομη που εβγαλα περιλαμβανει καποιο χωματινο κομματι,μιας κ δεν ειναι επιθυμητο!Θελω να κινηθω σε ασφαλτινα κομματια...
2)εχετε να προτεινεται καποια μικροαλλαγη για να δω/περασω απο κατι καλυτερο απο αυτο που εφτιαξα...

Για να ακουσω...Η διαδρομη ειναι η παρακατω με φορά:
Πατρα-Πυργο-Αρχ.Ολυμπια-Δημιτσανα-Στεμνιτσα-Τριπολη-Μεγαλοπολη-Ζευγολατιο-Καλο Νερο-Φιλιατρα-Πυλο(διανυκτερευση)-Καλαματατα-Σπαρτη-Τριπολη-Κλειτορια-Καλαβρυτα-Πατρα.

http://goo.gl/maps/Sgwvs

Billymuse
13/09/2013, 21:56
και απο λίμνη στυμφαλίας μπορείς να περάσεις έχει ωραία διαδρομή και κοψίδια εκει γύρω

daz
13/09/2013, 23:02
Μια χαρά είναι Θωμά. Έχω κάποιες αλλαγές για μέρη που μπορείς να περάσεις αλλά θα σου φάνε χρόνο, ενώ αν δεν πας μόνος σου η επιπλέον κούραση δεν θα είναι ότι καλύτερο.
Χώμα δεν βλέπω πουθενά αλλά αν δεν ανεβάσεις χάρτη απ' το google δεν μπορώ να εντοπίσω λεπτομέρειες στην διαδρομή σου. Αν και φαίνεται ότι έχεις βάλει στανταρ δρομολόγια.



Προτάσεις.. (απλά κάτι διαφορετικό)

Αν έχεις διασχίσει τον Ταύγετο (καλαμάτα-Σπάρτη) έστω και μια φορά και δεν έχεις πάει καθόλου Μάνη θα σου πρότεινα να πας Σπάρτη από Καρδαμύλη Στούπα Αρεόπολη Γύθειο.

Αν έχεις πάει πύλο μπορείς να παρακάμψεις όλο το κομμάτι Κυπαρισσία Πυλος. Κάνεις διανυκτέρευση στην Στούπα (που ειναι πάμφθηνη) και την επόμενη κάνεις την βολτα σου στην Μάνη μέχρι το Ταίναρον και επιστροφή με ολίγον Πάρνονα. Ή διανυκτερευση στο Γερολιμένα και την επόμενη μέρα ταίναρο και επιλεγμένες διαδρομές στον Πάρνωνα.

Αν δεν θέλεις να αλλάξεις δραματικά το δρομολόγιό σου και νομίζεις ότι σε παίρνει να παρεκκλίνεις σε δευτερεύοντες (όχι πάντα καλούς) δρόμους, υπάρχουν πολλά που μπορείς να επισκεφτείς. Αν με αφήσεις όμως να γράφω θα σου βάλω άλλα 500 χλμ μέσα (από καταρράκτες μέχρι αρχαία).

Πχ Αντί να πας από Μεγαλόπολη Μελιγαλά Κοπανάκι Κυπαρισσία μπορείς να περάσεις από εδώ.

299304

και να βγεις κοπανάκι αλλά στον διπλάσιο χρόνο με τα ίδια χλμ.

Ρώτα και εκείνον τον Νιο που τον πήγα Πάτρα φολόη Λαγκάδια Καρίτενα Βλαχοκερασιά Καστανίτσα (όλο τον πάρνωνα) και επιστροφή από Λεωνίδιο Αστρος 111 Πάτρα, σε μία μέρα. Ο Πάρνωνας αξίζει μια διανυκτέρευση στην βλαχοκερασιά για να τον γυρίσεις όλο. Αν σε ενδιαφέρει το δρομολόγιο μπορώ να στο δώσω και πιο αναλυτικά ή να στο ανεβάσω σε χάρτη και να το τεντώσεις άλλο λίγο για δύο μέρες. Έτσι όπως το κάναμε εμείς, από Πάτρα είναι λίγο πάνω από 1000 χλμ.

camen
14/09/2013, 00:37
αν δεν ανεβάσεις χάρτη απ' το google

Eχω ανεβασει ρε,ειναι το λινκ πανω απο την φωτογραφια;)
Τα υπολοιπα θα τα μελετησω αυριο με την ησυχια μου:beer:
Το πιο βασικο ειναι να μην πεσω σε χωμα,γτ δε θα ειμαι μονος μαλλον;)

virus
14/09/2013, 02:02
o daζ τα ειπε πολυ ωραια. κι αυτην την εκκλησια ολο την ακουω και ποτε δεν αξιωθηκα να παω να την δω. :(

ας δωσω μια αλλη επιλογη διαδρομης που ισως.....

χαλανδριτσα-αγ γεωργιος-σταυροδρομι-πανοπουλος-καρατουλας-αρχ ολυμπια-κρεστενα-καλλιθεα-ανδριτσαινα-καρυταινα-μεγαλοπολη-ασεα-κερασια-βαβακου-πολυδροσο (γαμω τα μερη για καφε)-γερακι-σκαλα-γυθειο-αρεοπολη-κατεβαινεις ταιναρο απο κοκκαλα-λαγια-κι ανεβαινεις απο την αλλη μερια γαρδενιτσα-αρεοπολη-πλατσα-ριγκλεια (αρε γιατρακο μου εμαθες την μανη κι εφυγες)-καρδαμυλη-καλαματα-μεσσηνη-πεταλιδι-κορωνη-μεθωνη-πυλος-γαργαλιανοι-φιλιατρα-κυππαρυσια και γυρνας οπως θες

καπου 1000 χιλιομετρα. αλλα αξιζει αυτη η διαδρομη.

καλα χιλιομετρα!!!!


:beer:

skylaros
14/09/2013, 04:00
αν θέλεις να δεις κάτι, μη κάνεις μεγάλη διαδρομή, αν θέλεις να γράψεις χιλιόμετρα πάσο. Στη θέση σου πάντως θα χτύπαγα 2 μέρες σε κάθε νομό για να δω στα γρήγορα το 1/3 του. Θα πήγαινα αυτή την περίοδο μόνο Αρκαδία, έχει πολύ ωραία μέρη και σίγουρα μια μέρα δε σου φτάνει σωστά αλλά κάτι θα προλάβεις. σου προτείνω Αρκαδία γιατί έρχεται χειμώνας και σε 1-2 μήνες δε θα μπορείς να τη δεις με μηχανή εύκολα. Εναλλακτικά (αν και σίγουρα από Πάτρα θα έχεις πάει )Καλάβρυτα μεριά για τους ίδιους λόγους.Αν πας Αρκαδία πάντως χώμα δε θα χρειαστεί να πατήσεις και θα τη δεις και σχεδόν όλη.

vaska
14/09/2013, 05:40
Αφού θα φτάσεις Μεσσηνία, μια βόλτα από τους καταρράκτες του Νέδα, επιβάλλεται. Πανέμορφη φύση και οριακά προλαβαίνεις να το δεις πριν αρχίσουν οι βροχές.

teo_g7
14/09/2013, 10:50
Ας ξεκινησουμε το οτι η Πελοπονησσος έχει τόσα μέρη(οπως αυτα που αναφερθηκαν πιο πανω Νεδα,Αγ.Θεοδωρα) που δε σου φτανει το τριημερο.

Παρακατω λοιπον σου εχω μια προταση.Μετα την Αρχ.Ολυμπία πας προς Κρέστενα και απο κει Ανδρίτσαινα - Καρύταινα - Μεγαλόπολη.Οχι οτι η άλλη η διαδρομή απο Λαγκάδια είναι άσχημη αλλά είναι κι αυτή μια εναλλάκτικη που θα σε αποζημιώσει.Μετα τη Μεγαλόπολη λοιπόν ξεκινάει το καλό.Ακολουθείς ταμπέλες προς Λεοντάρι - Λογκανίκο - Αγοριανη ανεβαίνοτας τον Ταυγετο και μετα κατεβαίνεις προς Σπάρτη κι απο κει πας οπου θες.Τώρα θες να πας προς Αρεόπολη - Λιμένι - Σπήλαιο Δυρρού πάς,Θες να πας προς Μονεμβασία κλπ πας.
Πάρε και μια φωτο με την πρόταση

ΥΓ.Δέν έχει πουθενά χώμα.
299318

AUFGEBRACHT
14/09/2013, 11:20
Αφού θα φτάσεις Μεσσηνία, μια βόλτα από τους καταρράκτες του Νέδα, επιβάλλεται. Πανέμορφη φύση και οριακά προλαβαίνεις να το δεις πριν αρχίσουν οι βροχές.

Έχω πως είναι ΤΗΣ Νέδας και πρέπει να είναι και το μοναδικό ποτάμι στην Ελλάδα με θηλυκό όνομα...

vaska
14/09/2013, 11:42
Έχω πως είναι ΤΗΣ Νέδας και πρέπει να είναι και το μοναδικό ποτάμι στην Ελλάδα με θηλυκό όνομα...


Είναι το ίδιο όμορφο όπως κι αν το πεις!!!

camen
14/09/2013, 14:52
Kαλη ιδεα να βγω Μεγαλοπολη αλλα ισως φτασω μεχρι Στεμνιτσα και μετα αποφασισω επι τοπου αν θα βγω Τριπολη ή Μεγαλοπολη.

Ευχαριστω ολους για τις ιδεες κ τις προτασεις σας:beer:

karellen
14/09/2013, 20:54
Εάν αποφασίσεις την διαδρομή που έβαλες στην αρχή τότε σου προτείνω εντόνως μια παρακαμψούλα λίγων χιλιομέτρων για να να περάσεις από το Πολυλίμνιο με τα φανταστικά νερά και τους καταρράκτες του.Το θέαμα θα σε αποζημιώσει !
Είναι στη Χαραυγή,μετά την Πύλο προς Καλαμάτα.
http://goo.gl/maps/WWN03