PDA

View Full Version : SOS Προβλημα εκκινησης...



John_lar
14/09/2013, 19:53
Οπως ειχα αναφερει και σε προηγουμενο thread http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=137319 σημερα το απογευμα μετα απο 4 ημερες που μου παρουσιασε το προβλημα εκεινο ξανα σημερα παλι τα ιδια δηλαδη το βαζω μπρος με μιζα και ενω παιρνει με την πρωτη μιζια ακουγετε το ρελαντι το οποιο ειναι αρκετα αργο(οπως σχεδον ολες τις φορες) και με το που ανοιγω ελαφρως(το τονιζω) το γκαζι για να παρει στροφες εκεινο ξεψυχαει και σβυνει απο τοτε τιποτα δεν περνει με μιζα επισης οσες φορες δοκιμασα με μανιβελα τιποτα.. αναγκαστικα δινω μανιβελα και λιγο γκαζακι... παιρνει και μετα απο λιγο σβηνει...
Σε καποια στιγμη ενω βαρουσα μανιβελα μυρισε βενζινη..
Επισης οσες φορες βαρουσα μανιβελα ακουγοτε κατι σαν κτακ η κτικ(δεν μπορω να το προσδιορισω) προφανως ο θορυβος οτι παει να αναψει αλλα σβηνει απευθειας, καπως ετσι...
Τελικα το ξαναβαλα με μανιβελα και λιγο γκαζακι και ανοιξα τερμα τσοκ προσεξα ομως οτι
οσο ειχα τσοκ ανοιχτο και εδινα γκαζι προοδευτικα η εξατμιση ακουγοτανε σαν να γουργουριζε.... οταν αφηνα το γκαζι κατω απο τις 2,5 με 3 χιλιαδες στροφες σαν να ενιωθα οτι πηγαινε να σβησει....
Αφου εδωσα προοδευτικα μεχρι τις 3,5- 4 χιλιαδες στροφες γκαζι(για κανα 2 λεπτο) εσβησα τσοκ... σταματησε το γουργουριτο(δεν ξερω αν ακριβως σταματησε την ωρα που εδινα τσοκ η λιγο ποιο πριν)
Προσεξα παντως οτι εκεινη περιπου την στιγμη ενω εδινα γκαζι η λιγο μετα οτι μυρισε σαν καμενο πλαστικο η λαστιχο κατι τετοιο τελως παντων....
Και τελικα μπροσεσα να κουμποσω ταχυτητα και να φυγω...
Οι διαφορες με την προηγουμενη φορα που δεν επερνε εμπρος ειναι:
1) Δεν το εχω πλυνει απο τοτε καθολου....
2)Εχει λειτουργησει απο τοτε κανονικα χωρις προβλημα δηλαδη με την 1η μιζια περνει

Να προσθεσω οτι η τα κοινα και της δυο φορες αλλα και γενικως απο τοτε που πηρα το μηχανακι ειναι
1)Το αφηνω σε ηλιο οπως επισης και πολλες αλλες φορες(δεν ξερω αν επηρεαζει κατι αυτο)
2) Και της δυο φορες εχω βαλει βενζινη την ιδια μερα που μου παρουσιαστηκε το προβλημα αλλα εχω κανει κοντα 20-30 χιλιομετρα μεχρι να μου βγαλει το προβλημα της εκκινησης...(αλλα επισης απο εκει βαζω βενζινη εδω και 910 χιλιομετρα που εχει το μηχανακι πανω)
3)Και στης 2 φορες το κανει σε ακυρη στιγμη ενω εχει ηδη λειτουργησει το πρωι και το μεσιμερι κανονικα χωρις το παραμικρο προβλημα...

Πραγματικα δεν ξερω τι φταιει... μηπως του κανω υπερβολικα συντηριτικο στρωσιμο και εχει μπουκωσει? να ειναι προβλημα τροφοδοσιας? προβλημα βενζινης? υπαρχει θεμα με το καρμπυρατερ η το μειγμα γενικα? τι στο διαολο? το μηχανακι τονιζω πως δεν το εχω πειραξει καθολου.... ειναι κουραστικο αυτο το πραγμα...
Εχει τυχει σε κανεναν κατι αντιστοιχο με το ιδιο η αλλο μηχανακι?

Dbnn
15/09/2013, 14:08
Για αρχή άλλαξε βενζινάδικο.....

John_lar
15/09/2013, 15:26
Για αρχή άλλαξε βενζινάδικο.....
Προφανως αυτο το σκευτικα και εγω.... αλλα εχοντας κανει 6 φουλαρισματα μου φαιντε καπως περιεργο να φταει το βενζιναδικο....