PDA

View Full Version : προβλημα με προστινο φρενο παπιου



bruno
14/09/2013, 21:38
Χαιρετω σας,μπας και βρει κανεις την λυση γιατι εχω κανει μπιλιες απο μοτερ μεχρι τελευταια βιδα και εχω κολλισει σε κατι που ειναι τοσο απλο.Το προβλημα ειναι οτι παταω την μανετα τερματιζει,ακουμπαει στο γκριπ του γκαζιου,δεν σταματαει,δεν πιανει το φρενο,μολις σφιγγω το παξιμαδι κατω στην ντιζα μια-δυο στροφες να μαζεψω την ντιζα,φρεναρει τον τροχο και δεν γυρνα ευκολα.Αλλαξα δυο φορες σιαγωνες,δυο ντιζες,μανετα,εβαλα σε αλλη θεση το καρε του διχαλου ακομα και αλλη ζαντα και κανει τα ιδια.Πειτε καμια γνωμη μοιαζει με αινιγμα:lol:

SHOOTER045
14/09/2013, 21:54
μαλλον δεν εχεις περασει το καλωδιο της ντιζας σωστα
το δοκιμασες γυρνωντας το τιμονι δεξια αριστερα αν χαλαρωνει?
ισως να φταιει και ολος ο μηχανισμος του τυμπανου εχωτερικα
δεν βαζεις ενα μπροστινο με δισκο και υγρα να ησυχασεις.................

bruno
14/09/2013, 22:43
ειναι σωστα περασμενη οπως πρεπει,δεν δειχνει κατι στην κιθαρα ουτε φαγωμενο ταμπουρο.Πεταμενα λεφτα για δισκους και ζουμια σε παπι..δεν βαζω αλλα τοσα για λαστιχα στο drzετακι μου!

notakos600
15/09/2013, 07:41
Το τελευταίο που μένει να κάνεις είναι να ''φας'' με γυαλόχαρτο το υλικό των σιαγόνων, έτσι ώστε να κατέβουν 1mm. Οι καινούριες σιαγόνες έχουν πολύ υλικό και χωράνε οριακά μέσα στο ταμπούρο μην αφήνοντας το νεκρό διάκενο που χρειάζεται για να γυρίζει ελεύθερα ο τροχός όταν δεν φρενάρεις.

bruno
15/09/2013, 11:19
το εκανα και αυτο,αλλα αυτο που ειδα ειναι οτι παταει μονο απο την μια πλευρα απο εκει που ειναι το πλακε του διχαλου.Εχει αφισει δηλαδη μαυριλα στην σιαγωνα στο1\3 της επιφανιας.Ελεγα μηπως ηταν τα ρουλαμαν του τροχου αλλα θα αφηνε σημαδια δεξια η αριστερα στην σιαγωνα,δηλ να καθεται στραβα το ταμπουρο με την κιθαρα αν και δεν εχουν μποσικα και τα δυο ταμπουρα που δοκιμασα.

jimmystoys
15/09/2013, 14:30
Τσεκαρες το πλακε του διχαλου οπως το λες για φθορα;Αν ηταν ενταξει εβαλες γνησια ντιζα;

bruno
15/09/2013, 14:42
Ναι το τσεκαρα ειναι σε πολυ καλη κατασταση το γυρισα αλλιως τα ιδια,ετσι και αλλιως το ελυσα για να το καθαρισω και να το βαψω.Ντιζα,μαλλον ντιζες δεν ειναι γνησιες,η δευτερη λιγο καλυτερη ποιοτητα και καλα japan,αλλα χρονια βαζω τετοιες σε διαφορα παπια δεν ειχα προβληματα.

notakos600
15/09/2013, 15:31
Μήπως ο άξονας του τροχού δεν είναι οριζόντιος με το έδαφος; έχεις στραβές μπουκάλες; τι μπροστινό φοράς; στυλ glx, εξάβολτου ή astrea, supra;

bruno
15/09/2013, 23:59
Απο βδομαδα θα αλλαξω και ρουλεμαν,ειναι στυλ που θα κανω τον σουπερμαν καμια μερα:a08: πανω σε κανα δεντρο,ειναι στυλ suzuki FB 50 μηχανακι δυσκολο παντου.Εβαλα εναν προχειρο αποστατη στο κατω μερος της εξωτερικης ντιζας να κοντυνει περισσοτερο η διαδρομη του συρματοσχοινου...μια απο τα ιδια.Τα αμορτισερ μπροστα ειναι καινουργια, ο πειρος μπαινει αερα στην θεση του.

sakis k
16/09/2013, 00:17
Πριν μπεις σε εξοδα λαδωσε καλα τις ντιζες σου, ωστε να παιζουν ελευθερα.... Απο τα φρένα του FB μην περιμενεις να κοκαλωνουν, ειδικά αν φορας 2.50 λάστιχο μπροστά....

bruno
16/09/2013, 00:34
Λες εε! αλλα τοσο χαλι δεν εχω ξαναδει, δεν εχουν ακομα πατησει τα φρενα δεν δικαιολογειται ομως το πισω ειναι μια χαρα.Θα την λαδωσω, παιζει ελευθερα παντος.

OldMan
16/09/2013, 13:07
Δοκίμασε πρώτα με τις σιαγόνες στον αέρα να δεις αν ανοιγοκλείνουν σωστά (διαδρομή και εκκεντρότητα ως προς την τρύπα του άξονα..)

Αν είναι ΟΚ και συνεχίζεις να παρατηρείς "μονόπατο" φαγωμα, παίζει να είναι αρπαγμένη η "κιθάρα"...
(πραγμα πολύ πιθανό, εφόσον με λίγο ρεγουλαρισμα κάτω αρχίζει και φρακάρει..)

bruno
16/09/2013, 15:49
Εννοεις μαλλον το αξονακι με το καρε που πιανει το διχαλο,να εχει φαει την τρυπα στην κιθαρα.Εκει ναι ειδα εναν μικρο τσογο,λεω εγω τωρα 1 το πολυ 2mm.

OldMan
17/09/2013, 13:44
Εννοεις μαλλον το αξονακι με το καρε που πιανει το διχαλο,να εχει φαει την τρυπα στην κιθαρα.Εκει ναι ειδα εναν μικρο τσογο,λεω εγω τωρα 1 το πολυ 2mm.
Αν είναι 2mm στην τρύπα, είναι πολύ περισσότερο στην επαφή της σιαγόνας με το τύμπανο...

Αν η μαυρίλα στο 1/3 της σιαγόνας που λες πιο πάνω είναι σε όλο το μήκος της, τότε είναι αρκετά "φευγάτη" και μάλλον πας για αλλαγή κιθάρας...
(ή αν μπορέσεις να γεμίσεις και να τρυπήσεις σωστά αυτό το @#%$#αλουμίνιο..)

bruno
17/09/2013, 21:32
Λοιπον,αλλαξα ρουλεμαν.. τιποτα,πηρα δανεικη κιθαρα με χιλια ζορια.. τιποτα,ανοιξα μεγαλυτερες τρυπες στα αμορτισερ που μπαινει ο πειρος.. τιποτα,εβαλα διαφορες ροδελες δεξια,μεσα,εξω τα ιδια.Μετραω ξανα το ταμπουρο 108,6 (μεσα στο ταμπουρο γραφει MAX DIA.110.7mm).Oι σιαγωνες πανω στην κιθαρα εχουν διαμετρο 108,3 ειναι μεσα στα ορια το ταμπουρο. Η επιστημη σηκωνει τα χερια και μουτζωνει.

SHOOTER045
18/09/2013, 00:32
τωρα που χειμωνιαζει σε καποια μερη της ελλαδας
αναβουν τεραστιες φωτιες
δεν πας σε μια να το ριξεις μεσα να ησυχασεις........:confused:

notakos600
18/09/2013, 09:25
τωρα που χειμωνιαζει σε καποια μερη της ελλαδας
αναβουν τεραστιες φωτιες
δεν πας σε μια να το ριξεις μεσα να ησυχασεις........:confused:

:bawl::bawl::bawl::bawl::moutza::bawl::bawl:

jimmystoys
18/09/2013, 10:30
Παρε την κιθαρα στα χερια σου και ανοιξε το διχαλο τερμα ωστε να ανοιξουν οι σιαγωνες.Μετρα.Αν η μετρηση ειναι πανω απο 110 μαλλον εχεις προβλημα με τις ντιζες.Λαστιχαρουν με αποτελεσμα να χανεις διαδρομη απο την μανετα.

bruno
18/09/2013, 14:50
τωρα που χειμωνιαζει σε καποια μερη της ελλαδας
αναβουν τεραστιες φωτιες
δεν πας σε μια να το ριξεις μεσα να ησυχασεις........:confused:
:D πραγματικα μου ηρθε μια να του ριξω με το σφυρι,αλλα ηταν μικρο το σφυρι και λυπηθηκα τον κοπο μου.Ενταξει μωρε, κανει την δουλεια του για τα γυρο γυρο και εκει που το αφηνω για να παω στην δουλεια δεν μπορω να αφησω την μηχανη.Μου το χαρισαν και βρηκα τον μπελα μου:lol: .Παντος οσο κυκλοφορει,σφιγγω 1-2 φορες την ντιζα και καλυτερευει λιγο η κατασταση,τουλαχιστον απο φρεναρισμα... γιατι απο αισθηση, χαλια μαυρα.

OldMan
18/09/2013, 14:55
Κανόνισε όμως γιατί την βλέπω την ντίζα να σε χαιρετάει στεγνά (χωρίς ούτε ένα σημείωμα, να πει ότι από το σφίξε σφίξε άρχισε να ασφυκτιά και την πνίγει πια η σχέση σας) ;)

bruno
18/09/2013, 19:51
Κανόνισε όμως γιατί την βλέπω την ντίζα να σε χαιρετάει στεγνά (χωρίς ούτε ένα σημείωμα, να πει ότι από το σφίξε σφίξε άρχισε να ασφυκτιά και την πνίγει πια η σχέση σας) ;)
Το προβλημα ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη διαδρομη η ντιζα,τοσο μεγαλη που ακουμπαει στο γκριπ του γκαζιου,αρα ισα ισα που δεν πιεζεται η ντιζα ;).

OldMan
19/09/2013, 13:44
Το προβλημα ειναι οτι εχει πολυ μεγαλη διαδρομη η ντιζα,τοσο μεγαλη που ακουμπαει στο γκριπ του γκαζιου,αρα ισα ισα που δεν πιεζεται η ντιζα ;).
Κάτσε γιατί κατι δεν έπιασα..

Την ρεγουλάρεις από το μοχλό του ταμπούρου και πάλι έχει μεγάλη διαδρομή ..??

notakos600
19/09/2013, 14:10
Μπρούνο my boy, μα τις χίλιες αγελάδες κάτι κάνεις λάθος σε μοντάρισμα, ρύθμιση, αφήγηση, δεν ξέρω αλλά κάτι δεν μου κάθεται καλά.

bruno
19/09/2013, 15:12
Ναι βρε μαναρια,αυτο ψαχνω τοσες μερες και σας ζαλιζω τα αυτα,που ειναι το προβλημα η¨που εχω κανει λαθος.Το ρεγουλαρω ισα ισα να γυρναει ελευθερα ο τροχος, αν βιδωσω 1-2 στροφες ακομα ο τροχος αρχιζει να μην γυρνα ευκολα,αλλα η μανετα τερματιζει στο γκριπ και δεν σταματαει το παπι.

OldMan
19/09/2013, 15:43
Βρε μαναρι, μήπως (λέω μήπως) είναι άλλη η ντίζα που ρεγουλάρεις στο ταμπούρο και άλλη αυτή που στη μανετα του φρένου..???:D

Αν όχι, τότε έχεις περάσει πετονιά αντί για ντίζα...

bruno
19/09/2013, 15:51
Μαναρι..:D εσυ που κλεινεις τα ματακια;) :lol:και εγω ετσι νομιζα οτι ξεχειλωνει η ντιζα γιατι ειναι μαιμουδιαρα.

OldMan
19/09/2013, 16:00
και εγω ετσι νομιζα οτι ξεχειλωνει η ντιζα γιατι ειναι μαιμουδιαρα.
Ρε μη μΕ σπας τα νεύρα λέμεεεεεεεεεεεεεε

Αν η ντίζα ξεχειλώνει, τότε θα το κάνει συνέχεια οπότε κάποτε θα κοπεί..

notakos600
19/09/2013, 16:00
Ρε μη μΕ σπας τα νεύρα λέμεεεεεεεεεεεεεε

Αν η ντίζα ξεχειλώνει, τότε θα το κάνει συνέχεια οπότε κάποτε θα κοπεί..

:a014::a014::a014::a014:

bruno
19/09/2013, 16:07
Ρε μη μΕ σπας τα νεύρα λέμεεεεεεεεεεεεεε

Αν η ντίζα ξεχειλώνει, τότε θα το κάνει συνέχεια οπότε κάποτε θα κοπεί..

καλα γεροντα,μην σου αναιβει η πιεση..αν δεν κοπει θα την κοψω εγω :lol:

Acacius
19/09/2013, 16:39
Έτσι όπως διαβάζω τα τελευταία ποστ, ή η ντίζα έχει βρασμένο σπαγγετίνι Νο10 αντί για συρματόσχοινο, ή όταν τραβάς τη μανέτα αυτή δεν τραβάει μόνο το συρματόσχοινο αλλά και το περίβλημα της ντίζας, αν και αυτό θα φαινόταν εύκολα. Αλλιώς κάτι λάθος έχει ο μοχλός σου και ενώ τραβάς τη μανέτα, αυτή δεν κάνει αυτό που πρέπει με την αναλογία που χρειάζεται (κομμάτι απίθανο). Εναλλακτικά, μήπως η ντίζα είναι λάθος μήκος (υπερβολικά μακριά);

OldMan
19/09/2013, 16:56
κάτι λάθος έχει ο μοχλός σου και ενώ τραβάς τη μανέτα, αυτή δεν κάνει αυτό που πρέπει με την αναλογία που χρειάζεται
ΑΞΙΟΘΑΥΜΑΣΤΗ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ...!!! :eek:

bruno
19/09/2013, 17:18
Αλλαξα και ντιζες,ηταν το πρωτο που σκεφτηκα για την ντιζα οτι ειναι σαν ελατηριο,καποιοι απατεωνες που πουλαγαν μηχανακια εβαζαν το διχαλο πιο μπροστα και σου ελεγαν ψεματα οτι εχουν αλλαγμενα φρενα.Αρα το μηκος διορθωνεται αν και παλι εβαλα ενα σωληνακι-αποστατη 1,5mm για να μειωσω την διαδρομη αλλα τιποτα.Τελος παντον χτες που το ανοιξα παλι ειδα οτι εχουν πατησει μεχρι την μεση η σιαγωνες και μια πολυ μικρη βελτιωση στο φρεναρισμα.Ισως η φθορα του ταμπουρου σε συνδιασμο με ιμιτασιον ντιζα, φερνουν αυτο το αποτελεσμα.Θελω να πιστευω σε καποια χλμ να εχω κατι καλυτερο και βλεπουμε.

OldMan
19/09/2013, 19:23
Αν κατάλαβα καλά, περιμένεις να στραβοπατήσουν εντελώς οι σιαγώνες για να έχεις κανονικό φρενάρισμα..??:confused:

Αν δεν κατάλαβα, άστο ...

virus
19/09/2013, 19:49
η φθορα του ταμπουρου δεν εχει σχεση με την ντιζα.

εχεις βαλει καινουργιες σιαγωνες. μην περιμενεις να πατησουν με την μια.

επισης για δες το ταμπουρο σου στο βαθος αν εχει σκαλοπατακι.

γιατι αν εχει σκαλοπατακι αλαζεις το ταμπουρο.

toyar
19/09/2013, 20:41
οταν πατας φρενο..........
ή πανω το καλυμα του συρματοσκοινου δεν παταει στη θεση του να κοντραρει και τραβιεται απο τη μανετα
ή κατω το παξιμαδι ρυθμισης ειναι κλωτσημενο και μολις ζοριστει πηδαει βολτες πανω στο σπειρωμα της ντιζας

bruno
19/09/2013, 22:04
η φθορα του ταμπουρου δεν εχει σχεση με την ντιζα.

εχεις βαλει καινουργιες σιαγωνες. μην περιμενεις να πατησουν με την μια.

επισης για δες το ταμπουρο σου στο βαθος αν εχει σκαλοπατακι.

γιατι αν εχει σκαλοπατακι αλαζεις το ταμπουρο.

Το ταμπουρο εχει περιπου 2mm φθορα ,εχω γραψει παραπανω,σιγουρα δεν περιμενω να εχω φρενα με καινουργιες σιαγωνες αλλα επρεπε να ειχαν στρωσει π.χ το πισω ηταν ο.κ απο τα πρωτα χλμ,δεν εχω δει κατι αναλογο τοσα χρονια με παπια,μηχανες κλπ.

bruno
19/09/2013, 22:28
Αν κατάλαβα καλά, περιμένεις να στραβοπατήσουν εντελώς οι σιαγώνες για να έχεις κανονικό φρενάρισμα..??:confused:

Αν δεν κατάλαβα, άστο ...
Ειπα να κανω μερικα χλμ να δω πως παει και θα το ξαναδω,μακαρι να ειχα 500ε και βαλε να του εβαζα φωτια.Το καταλαβες τωρα?

virus
19/09/2013, 23:04
η φθορα του ταμπουρου δεν εχει σχεση με την ντιζα.

εχεις βαλει καινουργιες σιαγωνες. μην περιμενεις να πατησουν με την μια.

επισης για δες το ταμπουρο σου στο βαθος αν εχει σκαλοπατακι.

γιατι αν εχει σκαλοπατακι αλαζεις το ταμπουρο.

δαυτο το τσεκαραμε;

bruno
19/09/2013, 23:40
2mm πατουρα στο περιπου δε χωραει παχυμετρο μεσα.Αυριο θα δω μια ζαντα κομπλε που εχω δει στην δουλεια,αν κανει,ειναι σιγουρα απο suzuki FR ποση φθορα εχει ισως ειμαι τυχερος,αλλιως αααν λεω αν βρω ιμιτασιον 45-50ε.Πρωτα θα δω για ντιζα γνησια να παρω χαπια,να κατσω να ακουσω τιμη.

notakos600
21/09/2013, 05:56
http://www.car.gr/parts/view/3744578/

bruno
28/09/2013, 17:37
Το προβλημα λυθηκε με την αλλαγη του ταμπουρου,:a54: ευχαριστω για τις απαντησεις σας.