PDA

View Full Version : αγορά μηχανής και απωθημένα



l_logo
15/09/2013, 11:34
Καλημέρα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις (τυχόν) απαντήσεις!
Δίπλωμα οδήγησης μηχανής και αυτοκινήτου στα 18 μου, όπως σχεδόν όλοι και έκτοτε (20 χρόνια) με αυτοκίνητο. Σε μηχανές (σχεδόν) μηδενική εμπειρία, εκτός από μαθητικά scooter και κανένα XT δανεικό. Και φυσικά του δασκάλου!!

Ένεκα κρίσης αποφάσισα να δώσω στον εαυτό μου την ευκαιρία να (ξανά)σκεφτεί το φοιτητικό του απωθημένο και να δοκιμάσει τους δύο τροχούς. Με ενδιαφέρει περισσότερο η μετακίνηση σε επαρχιακή πόλη (Ναύπλιο) για τα μαθήματα μου και καιρού επιτρέποντος και ταξιδάκι σε διαδοχικά αυξανόμενες αποστάσεις. Πρέπει να αποκτήσω και κάποια εμπειρία για ταξίδι και για δικάβαλο!!
Στην αρχή προσανατολίστηκα σε on/off, αλλά λόγω δικών μου "κυβικών" (1.75, 65 κιλά), σκέφτομαι πως θα δυσκολευτώ, ξέχωρα ότι θα "εξαφανιστώ" και θα δίνω την εντύπωση ότι με πάει το μηχανάκι κι όχι ότι το πάω...
Οπότε κοιτάζω για μεταχειρισμένο naked με budget γύρω στα 3k - 3.5k.
Στην λίστα υπάρχουν:

GSR 600
ER6-n
XJ6

και το αγαπημένο, αλλά δύσκολο μονοκύλινδρο mt-03

Θα εκτιμούσα πραγματικά την γνώμη σας... να μην σκοτωθώ, καθότι και μπαμπάς, αλλά να μην κλάψω και τα λεφτά μου!!

yannis24
15/09/2013, 11:38
Transalp, kle, vstrom......
Οικονομικά, σε απόκτηση και συντήρηση, εύκολα, τίμια.......πίστεψε με με 1.75 δεν εξαφανίζεσαι πάνω στο μηχανάκι......τι να πούμε δηλαδη κα εμείς οι 1.70 με το ζόρι.........

MikeG
15/09/2013, 11:40
Βρες ένα BMW F650GS μονοκίλυνδρο, θα κάνει ακριβώς ότι θέλεις. Μη φοβάσαι για το ύψος και τα κιλά, δε παίζουν ρόλο. Επίσης θα σου κάνει πραγματική οικονομία σε καύσιμο και συντήρηση.

Welcome

:beer: :beer:

AUFGEBRACHT
15/09/2013, 12:09
Υπάρχουν on/off που δεν θα έχεις πρόβλημα με το ύψος, ούτε θα "χάνεσαι" σ' αυτά όπως λες, π.χ. το F650 GS, είμαι λίγο πιο κοντός από εσένα και περίπου στα ίδια κιλά, οπότε μη σε αγχώνει :wave2:

l_logo
15/09/2013, 12:17
ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!!
να υποθέσω ότι θεωρείτε τα on/off πιο εύκολα για αρχάριο απ' ότι τα naked;

MikeG
15/09/2013, 12:18
ευχαριστώ για την άμεση απόκριση!!
να υποθέσω ότι θεωρείτε τα on/off πιο εύκολα για αρχάριο απ' ότι τα naked;


Πιο ήπιο γκάζι, πιο εύκολο στην οδήγηση σε πόλη, πιο οικονομικό.

calmen
15/09/2013, 13:02
:a27: ο ενας 65κ ο αλλοσ ειναι λιγο παραπανω 69κ και ο αλλος ειανι στα ιδια ..τι γινεται ρε πουστη μου ο μονος χοντρος ειμαι σε αυτο το φορουμ!!

MG-KTiNoS
15/09/2013, 13:10
:a27: ο ενας 65κ ο αλλοσ ειναι λιγο παραπανω 69κ και ο αλλος ειανι στα ιδια ..τι γινεται ρε πουστη μου ο μονος χοντρος ειμαι σε αυτο το φορουμ!!

μπα !
:D

MG-KTiNoS
15/09/2013, 13:14
Καλημέρα κι ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις (τυχόν) απαντήσεις!
Δίπλωμα οδήγησης μηχανής και αυτοκινήτου στα 18 μου, όπως σχεδόν όλοι και έκτοτε (20 χρόνια) με αυτοκίνητο. Σε μηχανές (σχεδόν) μηδενική εμπειρία, εκτός από μαθητικά scooter και κανένα XT δανεικό. Και φυσικά του δασκάλου!!

Ένεκα κρίσης αποφάσισα να δώσω στον εαυτό μου την ευκαιρία να (ξανά)σκεφτεί το φοιτητικό του απωθημένο και να δοκιμάσει τους δύο τροχούς. Με ενδιαφέρει περισσότερο η μετακίνηση σε επαρχιακή πόλη (Ναύπλιο) για τα μαθήματα μου και καιρού επιτρέποντος και ταξιδάκι σε διαδοχικά αυξανόμενες αποστάσεις. Πρέπει να αποκτήσω και κάποια εμπειρία για ταξίδι και για δικάβαλο!!
Στην αρχή προσανατολίστηκα σε on/off, αλλά λόγω δικών μου "κυβικών" (1.75, 65 κιλά), σκέφτομαι πως θα δυσκολευτώ, ξέχωρα ότι θα "εξαφανιστώ" και θα δίνω την εντύπωση ότι με πάει το μηχανάκι κι όχι ότι το πάω...
Οπότε κοιτάζω για μεταχειρισμένο naked με budget γύρω στα 3k - 3.5k.
Στην λίστα υπάρχουν:

GSR 600
ER6-n
XJ6

και το αγαπημένο, αλλά δύσκολο μονοκύλινδρο mt-03

Θα εκτιμούσα πραγματικά την γνώμη σας... να μην σκοτωθώ, καθότι και μπαμπάς, αλλά να μην κλάψω και τα λεφτά μου!!

Η γνώμη μου ειναι ότι άργησες και πρέπει να προσέξεις όχι τι μηχανάκι να πάρεις αλλά τι θα γίνει όταν το πάρεις.
Άσε τα αποθημένα και σκέψου τη γλυκιά ζωή.
Αν το αποφασίσεις τράβα κάνε ράιντιγκ σκουλ άμεσα.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΟΥ

υγ
Κι εγώ έχω πολλά απωθημένα κυρίως σεξουαλικά αλλά ζω και χωρίς...
:D

(και ούτε πλάκα κάνω ούτε να σε προσβάλω θελω)

daz
15/09/2013, 13:19
:a27: ο ενας 65κ ο αλλοσ ειναι λιγο παραπανω 69κ και ο αλλος ειανι στα ιδια ..τι γινεται ρε πουστη μου ο μονος χοντρος ειμαι σε αυτο το φορουμ!!

Εγώ είμαι 75, μην αγχώνεσαι! :lol:




Θα προτείνω και εγώ το gs650. Χαμηλή σέλα, οικονομικό και άνετο για κάθε χρήση, όχι μόνο από αρχάριο. Πράγμα που σημαίνει ότι θα σε βολέψει και οταν (αν) οι απαιτήσεις σου αυξηθούν.

SHOOTER045
15/09/2013, 13:30
+λιγα παραπανω
στο θεμα μας τωρα
και το ΜΤ παιζει
και tenere παιζει
και xt r παιζει
και transalp παιζει
και gs παιζει
και kle παιζει
και stom παιζει
τι σηκωνει η τσεπη και τι σου κανει κλικ

yannis24
15/09/2013, 13:31
:a27: ο ενας 65κ ο αλλοσ ειναι λιγο παραπανω 69κ και ο αλλος ειανι στα ιδια ..τι γινεται ρε πουστη μου ο μονος χοντρος ειμαι σε αυτο το φορουμ!!

Όχι ρε συ...εγω είμαι με το ζορι 1.70 όπως σου είπα, και 80+ κιλά........
Οπότε εκτός απο ΧΟΝΔΡΟΣ είμαι και κοντός........κοινώς είμαι κοντοχοντρος.....οπότε μην στεναχωριεσαι.......

daz
15/09/2013, 13:36
...
και tenere παιζει


Αυτό δεν παίζει με τίποτα. Έχει πολύ ψηλά τοποθετημένη σέλα.

SHOOTER045
15/09/2013, 15:29
Αυτό δεν παίζει με τίποτα. Έχει πολύ ψηλά τοποθετημένη σέλα.

αν το προβλημα ειναι η σελα
οι ταπετσερηδες δεν θα γινουν κλεφτες............:p

Billymuse
15/09/2013, 18:15
Αυτό δεν παίζει με τίποτα. Έχει πολύ ψηλά τοποθετημένη σέλα.

Συνφωνώ και ίσως το πιρούνι και το τιμονι του φανεί αρκετά ψηλό για πρώτη μηχανή. Εγω θα σου έλεγα το Transalp που κάνει ότι του ζητήσεις

daz
15/09/2013, 18:27
αν το προβλημα ειναι η σελα
οι ταπετσερηδες δεν θα γινουν κλεφτες............:p

Ρε δεν έχει περιθώρια. Πρέπει να χαμηλώσεις και τις αναρτήσεις.

Και πάλι θα είναι πιο ψηλό απ' το gs.

SHOOTER045
15/09/2013, 22:20
29 συμφορουμητες συνιστουν gs
αυτοι ξερουν..........

l_logo
16/09/2013, 11:05
Αυτό παρατηρώ κι εγώ, σίγουρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν!!

bulmont
16/09/2013, 17:59
τι γινεται ρε πουστη μου ο μονος χοντρος ειμαι σε αυτο το φορουμ!!


Nαι, ρε Θωμά. Ο Βάσκας αδυνάτισε......................