PDA

View Full Version : Suzuki Bandit + Dunlop = Disaster



PortisHead
15/09/2013, 12:07
Πριν κανα 2 χρόνια ειχα βαλει τα Dunlop Sportmax Qualifier I
Αρκετά ευχαριστημένος απο τα λαστιχα , αλλα καποια στιγμη,
γυρω στα 6000χλμ παρατήρησα πολυ εντονο κουνημα στο τιμονι.
Μπορεί να το είχε απο την αρχή και να μην το παρατήρησα μεχρι τότε,
μιας και δεν συνηθίζω να αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι.
Μεταξύ 50-80 χλμ. το κουνημα ήταν τοσο έντονο που έτσι κιαφηνες τα χερια σου,
θα γύρναγε σε tank-slapping αβλεπή.
Απο τα 80χλμ/ωρα και πανω...σταθερο σαν τραίνο.
Πήγα στο λαστιχά μου , ζυγοσταθμίσαμε , ελεξαμε ζαντα....τιποτα, ολα ΟΚ.
Μου πρότεινε να βάλουμε καποιο αλλο μεταχειρισμενο μιας και κοντευαν για αλλαγη
αλλα το αφησα ετσι.
Περασε ο καιρος και λογο χαλια οικονομικων αξιωθηκα να αλλαξω μολις χτες λάστιχα.
(Συνολο 3.5 χρονια μετα)
Τι να βάλω,τι να βαλω , στα οικονομικα μου ταιριαζαν μονο τα BT-021 και τα Qualifier I
ξανα.
Ειπα πως θα ήταν μεμονομένο γεγονος κι αποφάσισα τελικα για τα Qualifier τα ΙΙ.
Μιας και ημουν ευχαριστημενος απο το κρατημα του ,λεω δεν μπορει , θα ετυχε στο προηγουμενο,
ασε που θα βάλω τώρα και τα ΙΙ που οσο να'ναι , θα 'ναι και βελτιωμενα.
Μονταρουμε χτες τελικα τα Dunlop Qualifier τα ΙΙ πανω , παιρνω την μηχανη να φύγω ,κι οπως κατεβαίνω τη Συγγρου...μετα τα 50χλμ/ωρα...παρε τα τρελλα κουνηματα ξανα.
Νομιζα πως εβλεπα κακο όνειρο , δεν μπορει λεω να συμβαινει με ολοκαινουργιο λαστιχο , κάτι θα εχει η μηχανη.
Ρουλεμαν ? Αναρτηση ? Κατι αλλο θα φταιει παντως.
Γυριζω αμεσα πισω , τους λεω τα "ευχάριστα" ,και μένουν καγκελο.
Κατεβάζει τελικα απο το ραφι ενα ολοκαινουργιο σετ Bridgestone ΒΤ-023 και μου τα μοντάρει πάνω.
Ξανα-μανά εγω κατεβαίνω τη Συγγρου...και ως εκ θαυματος....απο τα 40-160 χλμ/ωρα , το μηχανακι τραίνο.
Ουτε υποψία κουνήματος.
Μου κοστισαν φυσικα λίγο παραπάνω...αλλα ησύχασα απο το βραχνά.

Η απορια μου ηταν πως ειναι δυνατον καινουργια λάστιχα να παρουσιαζουν τετοιο προβλημα?
Η μονη λογικη εξηγηση ηταν οτι ο σκελετος των Dunlop ΔΕΝ κανει για το βάρος του Bandit.
Επίσης, δεν ειχε ποτε κι απο κανεναν αλλον τετοιο παραπονο για τα Dunlop.

Ηθικό διδαγμα ?

Bandit + Dunlop Qualifier = ΜΑΚΡΥΑ !!!

Sorry για το μακροσκελες κειμενο , απλα σκεφτηκα μπας και προφυλάξω κανεναν
άλλον απο ταλαιπωρίες.

cosgili
15/09/2013, 12:33
Πριν κανα 2 χρόνια ειχα βαλει τα Dunlop Sportmax Qualifier I
Αρκετά ευχαριστημένος απο τα λαστιχα , αλλα καποια στιγμη,
γυρω στα 6000χλμ παρατήρησα πολυ εντονο κουνημα στο τιμονι.
Μπορεί να το είχε απο την αρχή και να μην το παρατήρησα μεχρι τότε,
μιας και δεν συνηθίζω να αφήνω τα χέρια απο το τιμόνι.
Μεταξύ 50-80 χλμ. το κουνημα ήταν τοσο έντονο που έτσι κιαφηνες τα χερια σου,
θα γύρναγε σε tank-slapping αβλεπή.
Απο τα 80χλμ/ωρα και πανω...σταθερο σαν τραίνο.
Πήγα στο λαστιχά μου , ζυγοσταθμίσαμε , ελεξαμε ζαντα....τιποτα, ολα ΟΚ.
Μου πρότεινε να βάλουμε καποιο αλλο μεταχειρισμενο μιας και κοντευαν για αλλαγη
αλλα το αφησα ετσι.
Περασε ο καιρος και λογο χαλια οικονομικων αξιωθηκα να αλλαξω μολις χτες λάστιχα.
(Συνολο 3.5 χρονια μετα)
Τι να βάλω,τι να βαλω , στα οικονομικα μου ταιριαζαν μονο τα BT-021 και τα Qualifier I
ξανα.
Ειπα πως θα ήταν μεμονομένο γεγονος κι αποφάσισα τελικα για τα Qualifier τα ΙΙ.
Μιας και ημουν ευχαριστημενος απο το κρατημα του ,λεω δεν μπορει , θα ετυχε στο προηγουμενο,
ασε που θα βάλω τώρα και τα ΙΙ που οσο να'ναι , θα 'ναι και βελτιωμενα.
Μονταρουμε χτες τελικα τα Dunlop Qualifier τα ΙΙ πανω , παιρνω την μηχανη να φύγω ,κι οπως κατεβαίνω τη Συγγρου...μετα τα 50χλμ/ωρα...παρε τα τρελλα κουνηματα ξανα.
Νομιζα πως εβλεπα κακο όνειρο , δεν μπορει λεω να συμβαινει με ολοκαινουργιο λαστιχο , κάτι θα εχει η μηχανη.
Ρουλεμαν ? Αναρτηση ? Κατι αλλο θα φταιει παντως.
Γυριζω αμεσα πισω , τους λεω τα "ευχάριστα" ,και μένουν καγκελο.
Κατεβάζει τελικα απο το ραφι ενα ολοκαινουργιο σετ Bridgestone ΒΤ-023 και μου τα μοντάρει πάνω.
Ξανα-μανά εγω κατεβαίνω τη Συγγρου...και ως εκ θαυματος....απο τα 40-160 χλμ/ωρα , το μηχανακι τραίνο.
Ουτε υποψία κουνήματος.
Μου κοστισαν φυσικα λίγο παραπάνω...αλλα ησύχασα απο το βραχνά.

Η απορια μου ηταν πως ειναι δυνατον καινουργια λάστιχα να παρουσιαζουν τετοιο προβλημα?
Η μονη λογικη εξηγηση ηταν οτι ο σκελετος των Dunlop ΔΕΝ κανει για το βάρος του Bandit.
Επίσης, δεν ειχε ποτε κι απο κανεναν αλλον τετοιο παραπονο για τα Dunlop.

Ηθικό διδαγμα ?

Bandit + Dunlop Qualifier = ΜΑΚΡΥΑ !!!

Sorry για το μακροσκελες κειμενο , απλα σκεφτηκα μπας και προφυλάξω κανεναν
άλλον απο ταλαιπωρίες.

Σαφέστατα και δεν κάνει το Q II για το ληστή. Μιλάς για σπορ ελαστικό σε πολύ βαρύ μηχανάκι και χρήση διαφορετική από αυτή που προορίζεται. Από dunlop έπρεπε να πας σε roadsmart II που από προσωπική εκτίμηση είναι το ιδανικότερο ελαστικό για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Για τα 023 δεν έχω άποψη, αλλά ευτυχώς που δεν φόρεσες τα 021 (τα είχα στο ληστή), καθότι είναι το πιο ΑΧΡΗΣΤΟ ελαστικό EVER!!! Tα άλλαξα με συνοπτικές διαδικασίες μετά από 8000χλμ έπειτα από επικίνδυνα γλιστρήματα.:wave2:

AUFGEBRACHT
15/09/2013, 12:40
Σαφέστατα και δεν κάνει το Q II για το ληστή. Μιλάς για σπορ ελαστικό σε πολύ βαρύ μηχανάκι και χρήση διαφορετική από αυτή που προορίζεται. Από dunlop έπρεπε να πας σε roadsmart II που από προσωπική εκτίμηση είναι το ιδανικότερο ελαστικό για το συγκεκριμένο μηχανάκι.

Για τα 023 δεν έχω άποψη, αλλά ευτυχώς που δεν φόρεσες τα 021 (τα είχα στο ληστή), καθότι είναι το πιο ΑΧΡΗΣΤΟ ελαστικό EVER!!! Tα άλλαξα με συνοπτικές διαδικασίες μετά από 8000χλμ έπειτα από επικίνδυνα γλιστρήματα.:wave2:

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν χειρότερα λάστιχα από τα bridgestone, μαζί με την αγορά τους πρέπει να σου δίνουν και χρυσή εγγύηση εφ' όρου ζωής γλυστρίματος, σε on/off μηχανάκι τα άλλαξα σχεδόν καινούρια με συνοπτικές διαδικασίες...

sapila racing
15/09/2013, 13:51
Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν χειρότερα λάστιχα από τα bridgestone, μαζί με την αγορά τους πρέπει να σου δίνουν και χρυσή εγγύηση εφ' όρου ζωής γλυστρίματος, σε on/off μηχανάκι τα άλλαξα σχεδόν καινούρια με συνοπτικές διαδικασίες...

Η Bridgestone εχει πολύ καλά λάστιχα, απλά τα τουριστικά της δεν κανουν καθόλου για την Ελλάδα.
Δεν φταίει η Bridgestone γι αυτό όμως. ;)

Pan (dvs)
15/09/2013, 15:46
Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχουν χειρότερα λάστιχα από τα bridgestone, μαζί με την αγορά τους πρέπει να σου δίνουν και χρυσή εγγύηση εφ' όρου ζωής γλυστρίματος, σε on/off μηχανάκι τα άλλαξα σχεδόν καινούρια με συνοπτικές διαδικασίες...

Ελα ρε,τα ειχα στη bmw.Oχι και τοσο για να τα πεις χαλια.Και αντεξανε.Στο χωμα η αληθεια ειναι οτι με ταλαιπωρουσανε.

spyrakos35
15/09/2013, 18:42
Τα βτ23 στο φουζουρου μαμανε απο ολες τις αποψεις...... τα εβαλα προσφατα δευτερη φορα στο φουζουρου κ δεν το εχω μετανοιωσει καθολου......

Θελω να πιστευω οτι θα τα ευχαριστηθεις

Billymuse
15/09/2013, 18:48
αμαν γαμώτη σου (με τη καλή έννοια) θέλω να βάλω τα bt0-21 και ήθελα να αρχίσω να παίρνω γνώμες με το καιρό :P σε τι τιμή τα βρήκες και που αν θες πες μου σε πμ για να μη κάνουμε "γκρίζα" διαφήμιση

peter86
16/09/2013, 10:44
Η Bridgestone εχει πολύ καλά λάστιχα, απλά τα τουριστικά της δεν κανουν καθόλου για την Ελλάδα.
Δεν φταίει η Bridgestone γι αυτό όμως. ;)

Αυτό είναι το σωστό!!!
Μην υπερβάλλετε!!Υπό άλλες συνθήκες το λάστιχο είναι ιδιαιτερα καλό και με πολύ ωραία κορώνα για τουριστάδικο!!!!

peter86
16/09/2013, 10:47
Για την Ελλάδα το λάστιχο αυτό αξίζει μόνο αν το θες για ταξίδια.Αν έχεις απαιτήσεις από αυτά για μέσα στην Αθηνα θα απαγοητευτείς.
Στα + τους ότι βγάζουν αρκετά χλμ.
Εγώ πάντως επειδή πλέον το μηχανάκι βγαίνει μόνο σε ταξίδια και πολλές φορές δικάβαλο θα το σκεφτούμουνα αν έβρισκα κανένα σχετικα φρέσκο ζευγάρι με κάνα 200 άρι .
Αλήθεια μπορέι να παίξει σε τέτοια τιμή???

PortisHead
16/09/2013, 10:49
ΟΚ...κατανοητο.
Αλλα φτανει πια...τα εχω βαλει ήδη...μην με στεναχωρειτε αλλο
:cry:

spyrakos35
16/09/2013, 12:09
Η Bridgestone εχει πολύ καλά λάστιχα, απλά τα τουριστικά της δεν κανουν καθόλου για την Ελλάδα.


Τα βτ23 στο φουζουρου μαμανε απο ολες τις αποψεις...... τα εβαλα προσφατα δευτερη φορα στο φουζουρου κ δεν το εχω μετανοιωσει καθολου......


γιατί το λες αυτό άρη?

sapila racing
16/09/2013, 12:16
γιατί το λες αυτό άρη?

Γιατί σε κανονικές μοτο (οχι σαν το δικό σου μαστόδοντο :D ) και σε συνδυασμό με το μαπα οδόστρωμα δεν ζεσταίνονται με τίποτα.
Βγαζουν άπειρα χλμ αλλά τι να τα κάνεις?

Αν όμως κάποιος ξεκινάει για ενα ταξίδι στην Ευρώπη, θα είναι ιδανικά μια και θα προσφέρουν καλό κράτημα και θα αντέξουν ωστε να γυρίσει και πίσω χωρίς να αλλάξει λάστιχα στο ταξίδι.

spyrakos35
16/09/2013, 12:22
ε μα ναι.... σε μαστόδοντα (ή αλλιώς βαριά) απευθύνεται το συγκεκριμένο ελαστικό (και για το μπάντιτ δεν κλαίγονται οτι είναι βαρύ?)....

όταν τα έβαζα (την δεύτερη φορά) ήταν ένας με speed triple που τα φόραγε και κλαιγόταν.....

- ρε φίλε αφού δεν είναι για το δικό σου μηχανάκι, τι κλαίγεσαι?

nikvolos
16/09/2013, 12:31
Τα ΒΤ 23 στο TDM πάνε κουτί. Έκανα τουλάχιστον 10 κ σε Ελλάδα και Ευρώπη ικανοποιητικότατα και χωρίς προβλήματα και στη βροχή. Για τους δρόμους της Αθήνας δεν ξέρω, στην επαρχία πάντως δουλεύουν μια χαρά... ;)

Mao85
18/09/2013, 17:10
kalispera,

Foraw ta BT023 edw k 10000xlm kai mporw na pw oti eimai apolyta euxaristimenos gia tin xrisi pou kanw.
Prin foresoume kapoio lastixo kalo tha einai na gnwrizoume ti pairnoume....
To bt023 exei skliri goma, krataei gia polla xml me to mono arnitiko oti thelei kapoia xlm gia na zesta8ei/apodosh, opote anagkastika ta prwta xlm pas xalara kai meta den exei na zilepsei tpt apo ola ta ypoloipa tis agoras.

X/Smous
Giwrgos

giwrgos2012
18/09/2013, 17:26
Τώρα να πώ ότι φταίει το μαγαζί πιθανόν και να πω γιατί. Βάζω τα λάστιχα καινούρια Dunlop Sportsmart μετα από καμία 1000 χλμ κάνω μια βόλτα πετυχαίνω ενα μεγάλο σαμάρι με κάποια ταχύτητα αφού δεν το είδα. Λέω έχει πλάκα να έπαθα καμιά ζημιά αφήνω το τιμόνι και παρατηρώ αυτό που λές 50-70 αν θυμαμαι να παίζει το τιμόνι όχι τόσο έντονα, μετα τα 70 μια χαρα να πηγαίνει. πάω πίσω από εκεί που τα πήρα, τους το λέω, ζυγοστάθμιση, βόλτα ξανα το ίδιο, κατευθείαν επιστρέφω τους το λέω και επιτόπου χωρίς να το ελέξουν οι ίδιοι μου αλλάζει το μπροστινό λάστιχο με καινούριο. Η συνεχεια τέλος το κούνημα, μου είπαν οτι ο σκελετος του λάστιχου είχε πρόβλημα. τώρα αν το έπαθε στο σαμαράκι, αν ήταν εξαρχής και το διαπίστωσα αφού αφησα το τιμόνι μετα το σμαράκι δεν ξέρω. Πάντως λύθηκε με αλλαγή ελαστικού

Pan (dvs)
18/09/2013, 20:18
ΟΚ...κατανοητο.
Αλλα φτανει πια...τα εχω βαλει ήδη...μην με στεναχωρειτε αλλο
:cry:

Αν ομως ειχες fazer θα πηγαινε τραινο και με λαστιχα απο ποδηλατο.Δε με ακους.

akaposto
19/09/2013, 08:22
θα γύρναγε σε tank-slapping αβλεπή.

έχει μπαγκαζιέρα/καγκελαρία το μηχανάκι;

Τι πάει να πεί βαρύ μηχανάκι και δεν κάνει το λάστιχο...αυτά πάνε με τον δείκτη.

*επίσης για να πάει στις διαμάχες. Κατεβάζω υποψηφιότητα για το χειρότερο λάστιχο:
Pirelli Diablo.-

PortisHead
19/09/2013, 08:42
Αν ομως ειχες fazer θα πηγαινε τραινο και με λαστιχα απο ποδηλατο.Δε με ακους.
Εγω σ'ακουω....εσυ που εχεις αρχίσει και μαζευεις "κιτρινες" δεν ακους :lol:

dimzan
19/09/2013, 23:52
έχει μπαγκαζιέρα/καγκελαρία το μηχανάκι;

Τι πάει να πεί βαρύ μηχανάκι και δεν κάνει το λάστιχο...αυτά πάνε με τον δείκτη.

*επίσης για να πάει στις διαμάχες. Κατεβάζω υποψηφιότητα για το χειρότερο λάστιχο:
Pirelli Diablo.-

μια χαρα ειναι το ντιαμπλο για πισω, σε μενα αντεξε πολυ ντριφταρισμα

Pan (dvs)
21/09/2013, 07:36
Μηχανη 220 κιλα,αναβατης 100 (συνολο 320)
Μηχανη 240 κιλα,αναβατης 80 (συνολο 320)
Εχει σημασια αν η μια ειναι ελαφρυτερη της αλλης?

pektis
21/09/2013, 11:18
Θα συμφωνισω με τον sapila... Τα bridgestone ειναι καλα λαστιχα, αλλα οχι για την Ελλαδα... Ειχα παλιοτερα τα bt 21 και τα ειχα δει ολα...δεν ζεσταινονταν με τπτ!!! Τωρα με τα dunlop roadsmart ΙΙ κραταει πολυ καλα...:)

υγ. Πρεπει να τα αλλαξω...μα πότε μαζεψα παλι τα χλμ. γμτ...!

peter86
21/09/2013, 11:29
υγ. Πρεπει να τα αλλαξω...μα πότε μαζεψα παλι τα χλμ. γμτ...![/SIZE][/SIZE]


Μία από τα ίδια, και γω θέλω λάστιχα.........Είμαι λίγο πριν το δείκτη φθοράς......

pineza
06/10/2013, 01:41
pote ksana pirelli... meta apo 4500 xlm ebropi einai gia petama.. exoun gemisi zares kai to mixanaki kani treles sinolo 6000xlm exoun
na do pos tha bgalo to ximona..
bridgestone basilisa tou elastikou TELOS ola ta ala einai pitoura arki na balis to katalilo lastixo kai oxi oti sou pei o lastixas

pektis
06/10/2013, 11:50
Πάντως το Bridgestone δεν κάνει για το bandit

AUFGEBRACHT
06/10/2013, 12:19
bridgestone basilisa tou elastikou TELOS ola ta ala einai pitoura

Εξ΄ου και το τιμητικό προσωνύμιο Bridgestone Deathwing...

PortisHead
16/12/2015, 15:08
Και μια μικρη νεκρανασταση....
Διαβαστε το πρωτο thread , αυτου του post.

Μετα, οπου Dunlop, βάλτε ΒΤ-023 στο κείμενο.
Η μονη διαφορα ειναι οτι αντεξαν περισσοτερα χλμ. τα BT μεχρι να ξαναεμφανιστει το ιδιο ακριβως
προβλημα στα ιδια ακριβως χλμ/ωρα (50-70)

Αποκλειω , ζαντες , ρουλεμαν , αναρτησεις , μιας και οταν μπαινουν φρεσκα λαστιχα πανω
το προβλημα εξαφανιζεται.

Γνωμες ???

byron
16/12/2015, 15:13
Γνωμες ???

Την stock εξάτμιση φοράει το Bandit?

PortisHead
16/12/2015, 15:36
Την stock εξάτμιση φοράει το Bandit?

Οχι , αλλα για πες...τι σχεση θα μπορουσε να εχει αυτο ?

byron
16/12/2015, 15:39
Οχι , αλλα για πες...τι σχεση θα μπορουσε να εχει αυτο ?

Τίποτα ρε συ...

Απλά με την μπετονιέρα που φοράει, μπορεί να στράβωνε το πέλμα :tooth: :tooth:

BLiTzER
16/12/2015, 15:42
Πάντως τα Q2 προτείνονται για το δικό μου μηχανάκι. Δεδομένου ότι εγώ ΜΑΖΙ με το μηχανάκι μου δε φτάνουμε το bandit ούτε στεγνό (σε βάρος), μάλλον δεν ήταν πολύ καλή επιλογή.

PortisHead
16/12/2015, 15:44
Τίποτα ρε συ...

Απλά με την μπετονιέρα που φοράει, μπορεί να στράβωνε το πέλμα :tooth: :tooth:

Περιμένω και γω σαν μ@λ@κ@ς με το δαχτυλο στο F5 να δω τι σχεση μπορουν να εχουν αυτα τα 2.
:lol:

PortisHead
16/12/2015, 15:46
Το δυσκολο ειναι πως οτι αιτιες και να σκεφτεις
δεν κολλανε με το γεγονος οτι οταν ειναι καινουργια τα λαστιχα (και στην περιπτωση των BT μεχρι τα 10.000χλμ)
δεν εμφανιζεται το προβλημα.

Sapadak
16/12/2015, 15:53
Βαλίτσα πίσω δε παίζει στον Ληστη σωστα?

PortisHead
16/12/2015, 16:04
Βαλίτσα πίσω δε παίζει στον Ληστη σωστα?


Παιζει.(52αρα)
Αλλα και παλι.
Το δυσκολο ειναι να απαντησεις γιατι ΔΕΝ το κανει οταν ειναι φρεσκα τα ελαστικα.

Εχω αρχίσει να πιστευω πως καποιο προβλημα εχει καποια ζαντα , και με την χρηση ,
χαλαει μονομερος καποιο απο τα 2 ή και τα 2 ελαστικα
(ως προς το σχημα εννοω).

Sapadak
16/12/2015, 16:27
Παιζει.(52αρα)
Αλλα και παλι.
Το δυσκολο ειναι να απαντησεις γιατι ΔΕΝ το κανει οταν ειναι φρεσκα τα ελαστικα.

Εχω αρχίσει να πιστευω πως καποιο προβλημα εχει καποια ζαντα , και με την χρηση ,
χαλαει μονομερος καποιο απο τα 2 ή και τα 2 ελαστικα
(ως προς το σχημα εννοω).


Κανε μια δοκιμή χωρίς να αποκλείσεις τη σύνδεση μεταξύ τους