PDA

View Full Version : Στρώσιμο, τσοκ, και ρελαντί (CBF-250)



ThM
05/03/2005, 11:22
Παιδιά σας παραδίδω την συζήτηση που είχα με τον master johnpan σχετικά με το στρώσιμο μετά τα 1000 χιλιόμετρα της μηχανής.Θα θέλαμε και την δικιά σας γνώμη πάνω σε αυτό.

ThM:
Giati re sy exw thn entypwsh oti h moto meta tis 7000 strofes dyskoleyetai na anoiksei???? Rwthsa kai ton texniko pou mou kanei to service sxetika me to strwsimo meta ta 1000 kai mou eipe oti kalo einai na to anoigw ws ta 3000 xiliometra mexri tis 7000 strofes. Pantws tora pou mporw kai anoigw ligo parapanw to gazi...h mhxanh gamei kai dernei alla gia na fas ta papakia h akoma kai ta 250aria...prepei na anoigeis tis prwtes taxythtes mexri tis 6000 strofes

A!!1 Kai kati pou ksexasa...re file pws frenareis-katevazeis tis taxythtes? Eimai sxetika kainourgios kai fovamai mhn kanw malakies me to katevasma kai faw thn mhxanh.

Johnpan:
Ο τεχνικός καλά κάνει και σου λέει για τα 3000 χλμ. Και εγώ αν ήμουν τεχνικός αυτό θα σου έλεγα, αλλά σα φίλος λέω πως η μηχανή είναι οκ και με 1000. Άλλωστε αυτό λέει και η Χόντα. Είναι λογικό να δυσκολεύεται αν τα 1000 τα έχεις κάνει μέσα στην πόλη. Ξαναδιάβασε το προηγούμενο p.m. μου για το πώς το έκανα εγώ. Για να ανοίξει στις πιο ψηλές στροφές είναι λογικό να θέλει να δουλεύει πιο πολλή ώρα στα μεσσαία, όχι απλά μέχρι να αλλάξεις ταχύτητα. Βάλε έκτη και πήγαινε μερικά χιλιόμετρα με 100-110. Κάνε στάση και περίμενε να παγώσει. Μετά κάντο πάλι. Μετά πήγαινε με έκτη και 120. Μετά ανέβασε πιο πολύ την πέμπτη πριν την αλλάξεις, κράτησε την πέμπτη με 110 ας πούμε... Μόνο με ταξίδι μπορείς να συντομεύσεις το στρώσιμο. Ολα αυτά προσωπική μου γνώμη.

Για το κατέβασμα στο φρενάρισμα κάντο μόνο αν πειστείς ότι η μηχανή έχει στρωθεί. Συνδιασμός των δύο φρένων είναι ικανοποιητικό φρενάρισμα, και στα τελευταία μέτρα τις κατεβάζεις όλες μαζί με κρατημένο συμπλέκτη, απλά για να βάλεις νεκρά στο φανάρι.

Για φρενάρισμα με κατέβασμα, μπορείς να κατεβάζεις όταν οι στροφές είναι κάτω από 5000 και να βλέπεις πώς αντιδρά αφήνοντας το συμπλέκτη. Εγώ τον αφήνω πάντα απότομα.

Αυτά. Αν έχεις και πρόβλημα με σβυσίματα, με το τσοκ, ή με το ρελαντί, πες μου γιατί έχω βρει το σωστό τρόπο

Rezeguet
05/03/2005, 11:46
Οκ πρωτων ειναι βλακεια το να στρωνεις επι 3000χλμ το μοτορι σου. Πρεπει να εχεις γιγαντιαια υπομονη. Εδω ακομα και το χιλιαρι σουπερσπορτ δεν θελει τοσο στρωσιμο, η cbf θα θελει τοσο? Το βιβλιο του κατασκευαστη λεει οτι για 500 χλμ πρεπει απλα να σεβαστεις την νεοτητα του μηχανακιου δηλαδη οχι υπερβολικες σαλ αλλα για 500 οχι για 3000!! Και τα 1000 πολλα ειναι, θα ελεγα στα 750 εχει στρωθει κανονικα. Ο μαστορας μαλον δεν το ξερει καλα το μηχανακι, και απο την εμπειρια μου δεν εμπιστευομαι τους μαστορες στα συνεργεια. Ρωτα κανεναν που ξερει για το μηχανακι να μαθεις περισσοτερα αποσα ξερει ο μαστορας.

Τωρα για το φρεναρισμα ειναι βλακεια να τις αφηνεις ολες μαζι οταν φτασεις στο φαναρι. Ειχαμε πει και στο θεμα τεχνικες οδηγησης για αρχαριους στην κατηγορια ''τεχνικες οδηγησης'' οτι αυτο δεν ειναι καλο. Καλυτερα να αφηνεις τις ταχυτητες σιγα σιγα μια μια και να φρεναρεις σταδιακα, ακομα και αν στρωνεις δεν υπαρχει προβλημα. απλα προσεξε οταν αφηνεις τις ταχυτητες να αφηνεις απαλα το συμπλεκτη και πατωντας λιγο γκαζι ωστε να μηνμ φαγωθεουν τα γραναζια.

johnpan
05/03/2005, 18:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
Τωρα για το φρεναρισμα ειναι βλακεια να τις αφηνεις ολες μαζι οταν φτασεις στο φαναρι

Πρόσεξε το ύφος σου και διάβασε ξανά και αργά τι έγραψα. Έχεις ήδη σχεδόν φρενάρει και λίγα μέτρα πριν σταματήσεις τελείως κατεβάζεις όλες μαζί τις ταχύτυτες χωρίς να αφήνεις συμπλέκτη ανάμεσα. ΑΠΛΑ για να βάλεις νεκρά.

ΒΛΑΚΕΙΑ είναι να σταματάς εντελώς και μετά να κοπανάς όλες τις ταχύτητες για να βάλεις νεκρά.

Ευχαριστώ.

Alexander
05/03/2005, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Johnpan
Αυτά. Αν έχεις και πρόβλημα με σβυσίματα, με το τσοκ, ή με το ρελαντί, πες μου γιατί έχω βρει το σωστό τρόπο
Να το πάρει το ποτάμι !!! :p

Το δικό μου τώρα τελευταία και μετά τις βροχές εμφανίζει κάποιες αρυθμίες το πρωί κατά την εκκίνηση.

Φοβάμαι μήπως πήρε τίποτα νερά στην εισαγωγή.

Φαινόταν κάργα μπουκωμένο.

Rezeguet
05/03/2005, 21:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Πρόσεξε το ύφος σου και διάβασε ξανά και αργά τι έγραψα. Έχεις ήδη σχεδόν φρενάρει και λίγα μέτρα πριν σταματήσεις τελείως κατεβάζεις όλες μαζί τις ταχύτυτες χωρίς να αφήνεις συμπλέκτη ανάμεσα. ΑΠΛΑ για να βάλεις νεκρά.

ΒΛΑΚΕΙΑ είναι να σταματάς εντελώς και μετά να κοπανάς όλες τις ταχύτητες για να βάλεις νεκρά.

Ευχαριστώ.

ρε συ τζονυ μην παρεξηγηθουμε (ειμαστε και συνονοματοι :D :beer: )

Λοιπον εννοω οτι δεν ειναι καλο να μην αφηνουμε ολες τις ταχυτητες μαζι αλλα να φρεναρουμε σταδιακα και αφηνοντας πανατ ενδιαμεσα τις ταχυτητες. Δεν εννοουσα οτι οταν φτασουμε αφηνουμε ολες μαζι αλλα φτανοντας κατεβαζουμε μια μια τις ταχυτητες. Ετσι αφενος φρεναρουμε πολυ πιο αποτελεσματικα και ελεγχομενα κει δεν καταστρεφουμε το κιβωτιο, ουτε και κινδυνευουμε να κολλησουν οι ταχυτητες με αποτελεσμα να μην μπορει να μπει αλλη ταχυτητα (το χω παθει πολλες φορες).




Edit: επισης θα συμφωνησω οτι ειναι βλακεια αυτο που λες να σταματαμε και να κατεβαζουμε ταχυτητες ολες μαζι αλλα επισης και οταν καθως κινουμαστε δεν ειναι κλαο να κατεβαζουμε πανω απο 2 ταχυτητες χωρις να αφησουμε συμπλεκτη. Αποτι ξερω και τα δυο ειναι ΒΛΑΚΕΙΕΣ :D :D :blush:

Οπως ειπα και πριν, παντα φιλικα και χωρις παρεξηγσεις :beer: :wave2: :D

Rezeguet
05/03/2005, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alexander
Να το πάρει το ποτάμι !!! :p

Το δικό μου τώρα τελευταία και μετά τις βροχές εμφανίζει κάποιες αρυθμίες το πρωί κατά την εκκίνηση.

Φοβάμαι μήπως πήρε τίποτα νερά στην εισαγωγή.

Φαινόταν κάργα μπουκωμένο.

επισης μου συμβαινει αυτο αλλα εχω ρυθμισει το ρελαντι σε υψυλοτερα επιπεδα. Οταν εχω χρονο και θες να μαθεις θα σου πω πως ξεκιναω τα πρωινα με τα κρυα!

johnpan
06/03/2005, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
ρε συ τζονυ μην παρεξηγηθουμε (ειμαστε και συνονοματοι :D :beer: )

Οπως ειπα και πριν, παντα φιλικα και χωρις παρεξηγσεις :beer: :wave2: :D

ούτε εγώ έχω διάθεση για παρεξηγήσεις φίλτατε, αλλά μπορούμε να λέμε τη γνώμη μας με ηπιότερους τόνους και να διαφωνούμε με επιχειρήματα και όχι με σκόρπιες λέξεις.

Δε θέλω να κουράσω άλλο το θέμα, αλλά πρέπει να απαντήσω. Έχεις μπλέξει δύο πράγματα: 1. Φρενάρισμα με βοήθεια κιβωτίου και 2. Πώς να βρίσκουμε νεκρά στο φανάρι.

Εγώ αναφέρθηκα ξεχωριστά στα δύο πράγματα στις δύο παραγράφους μου, εσύ τα έμπλεξες.

Ο αναβάτης ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να χρηιμοποιεί το κιβώτιο για να φρενάρει, μπορεί να το κάνει μόνο με τα φρένα.

Αν λοπόν επιλέξει μόνο φρένα, τότε λίγα μέτρα πριν σταματήσει, δηλαδή με ταχύτητες κάτω των 10 χλμ, κατεβάζει όλες της ταχύτητες μία μία με απόσταση δευτερολέπτου μεταξύ τους, με κρατημένο συμπλέκτη. Το να αφήσεις συμπλέκτη με 4η όταν πηγαίνεις με 5χαω είναι ΛΑΘΟΣ, μπορεί να σου σβήσει. Δεν βλάπτει τη μηχανή σε τίποτα.

Η πιθανότητα να σου κολλήσουν οι ταχύτητες ΔΕΝ υπάρχει σε αυτό που περιγράφω, γιατί η μοτο κινείται. Δε χρειάζεται να αφήσεις συμπλέκτη, αφού κινείται η μοτο ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ τα γρανάζια του κιβωτίου γιατί είναι πιο κοντά στον δευτερεύων άξονα από ότι ο συμπλέκτης... Δεν τα βγάζω από το μυαλό μου αυτά που υποστηρίζω, έχω αλλάξει 3 μοτο.


Και τώρα πάμε στο ρελαντί..... (ακολουθεί)

johnpan
06/03/2005, 22:24
Το μάνιουαλ γράφει 1400 +- 100. Κάπου όμως γράφει ότι κάτω απο 1300-1200 δημιουργείται ανάστροφο ρεύμα με αποτέλεσμα να μη φορτίζει η μπαταρία, ίσως και να την τρώει...

Ετσι εγώ έχω ρυθμίσει το ρελαντί στι 1500. Την έκανα μία μεγάλη βόλτα και μετά το έβαλα στις 1500.

Το πρωί την ξεκινάω με τσοκ, και όταν πάρει αμέσως το κατεβάζω μέχρι να πέσουν οι στροφές στις 3000. Μέχρι εκει δεν καταπονούνται οι ταχύτητες. Καθώς ζεσταίνεται ανεβαίνουν οι στροφές, και έτσι για 2-3 φανάρια το κατεβάζω συνεχώς για να τις κρατάω στις 3000. Όταν αρχίζουν και πέφτουν μόνες τους (=πρώτα στάδια μπουκώματος) κλείνω τελείως το τσοκ ταυτόχρονα με λίγες γκαζιές. Οι στροφές είναι πλέον 1400. Μετά από μεγάλη βόλτα φτάνουν 1500



Κάτι άσχετο, μετά το πρώτο σέρβις μην περιμένετε μέχρι τα 6000 χλμ για να κοιτάξετε λάδια, ίσως να καίει λίγα. Το δικό μου το κοιτάω συχνά λόγω ταξιδιών, και πού και πού θέλει λίγα ml συμπλήρωμα. Κάντε σωστά τη διαδικασία τσεκαρίσματος, την γράφει το βιβλίο αναλυτικά.

Rezeguet
07/03/2005, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan


Ο αναβάτης ΔΕΝ είναι υποχρεωμένος να χρηιμοποιεί το κιβώτιο για να φρενάρει, μπορεί να το κάνει μόνο με τα φρένα.

Αν λοπόν επιλέξει μόνο φρένα, τότε λίγα μέτρα πριν σταματήσει, δηλαδή με ταχύτητες κάτω των 10 χλμ, κατεβάζει όλες της ταχύτητες μία μία με απόσταση δευτερολέπτου μεταξύ τους, με κρατημένο συμπλέκτη. Το να αφήσεις συμπλέκτη με 4η όταν πηγαίνεις με 5χαω είναι ΛΑΘΟΣ, μπορεί να σου σβήσει. Δεν βλάπτει τη μηχανή σε τίποτα.

Η πιθανότητα να σου κολλήσουν οι ταχύτητες ΔΕΝ υπάρχει σε αυτό που περιγράφω, γιατί η μοτο κινείται. Δε χρειάζεται να αφήσεις συμπλέκτη, αφού κινείται η μοτο ΚΙΝΟΥΝΤΑΙ τα γρανάζια του κιβωτίου γιατί είναι πιο κοντά στον δευτερεύων άξονα από ότι ο συμπλέκτης... \(ακολουθεί)

ok δεκτα ολα αυτα. τα κατελαβα λιγο αλλιως αλλα ενταξει . Παντως συνεχιζω να υποστηριζω οτι δεν ειναι οτι καλυτερο να κατεβαζεις ολες χωρις να αφηνεις συμπλεκτη αναμεσα, οπως και στο φρεναρισμα χωρις βοηθεια ταχυτητων. Για το μεγιστο ικανο φρεναρισμα το φρενο του κινητηρα ειναι ΠΟΛΥ σημαντικο. Δοκιμασε ενω πηγαινεις με 100 να φρεναρεις με πατημενο συμπλεκτη και μετα κατεβαζοντας και αφηνοντας συμπλεκτη ενδιαμεσα. Σιγουρα η διαφορα θα ειναι τουλαχιστον 10-20 μετρα και παραπανω αν αφηνεις τον συμπλεκτη σταδιακα.
Δεν εννοω οταν εισαι με 4η και εχεις 5χλμω στο κοντερ να αφησεις συμπλεκτη αλλα να μην φτασεις καν σε αυτην την κατασταση, δηλ καθως φτανεις να αφηνεις μετα απο καθε κατεβασμα το συμπλεκτη, να τον ξαναπατας να κατεβαζεις κοκ. Οταν εχεις 5χλμ η σε ακινησια θα σου κολησουν οι ταχυτητες σιγουρα γιαυτο ειναι καλο να εχουμε κατεβασει τις ταχυτητες πριν φτασουμε στην σχεδον ακινησια. Ενταξει υπαρχει και η μεθοδος που λες αλλα δεν βολευει λογο αργου φρεναρισματος και απο εναν απειρο οδηγο μπορει αμα θελει να φρεναρει πο γρηγορα (δηλ οσο γρηγορα θα φρεναρε αν αφηνε και με το φρενο του κινητηρα) να πατησει αθελα του παραπανω φρενο και να κολλησει ενας τροχος(πραγμα οδυνηρο, καθως μεταφραζεται σε πτωση ακομα και το χασιμο του πισινου αν δεν ξερει να οδηγαει καλα).

Γιαυτο δεν αντιλεγω απλα λεω οτι ειναι πολυ πιο αποτελεσματικο και ελεγχομενο, διευκολυνοντας τον απειρο και βοηθοντας τον εμπειρο να φρεναρει πιο αποτελεσματικα, αν χρησημοποιησει το φρενο του κινητηρα.
:wave2:

johnpan
08/03/2005, 11:27
:wave2:

Alchimistis
09/03/2005, 15:05
παιδια το μηχανακι εχει κσνει 620 χιλ. περιπου μπορω να το ανοιξω λιγο το γκαζι(το εχω κανει ηδη απλα θελω να δω μηπως το στρωσιμο επρεπε να συνεχιστει)

Rezeguet
09/03/2005, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alchimistis
παιδια το μηχανακι εχει κσνει 620 χιλ. περιπου μπορω να το ανοιξω λιγο το γκαζι(το εχω κανει ηδη απλα θελω να δω μηπως το στρωσιμο επρεπε να συνεχιστει)

νιτρο μονο μην του βαλεις και ειναι νταξ το μοτορι ! :D :D :wave2:

oulas
10/06/2005, 22:44
Επισης ακομα και αυτην την εποχη το βαζω μπροστα με το τσοκ.
Το manoul λεει, σελιδα 44, οτι χρησιμοποιουμε τσοκ απο θερμοκρασιες 10c -35c. Ολοι το ιδιο κανετε;

Ετσι το αφηνω στο τσοκ για 30", χωρις γκαζι, και μου ανεβαζει το μηχανακι 2300 οριο! το manoual λεει απο 2300 - 3400. μπορω να ρυθμισω το τσοκ να δουλευει παραπανω, Αν ναι πως; Θα ειναι καλυτερο για το μηχανακι;

johnpan
11/06/2005, 01:08
άντε πάμε πάλι απαντήσεις!!!

ΚΑΤΑΡΧΗΝ ΧΑΛΑΡΩΣΕ, το μηχανάκι δεν παθαίνει τίποτα!!

θελει αρκετο ζεσταμα καπου 10 λεπτα. Κανω καλα που το αφωνω 10 λεπτα να ζεσταθει;

όχι δεν κάνεις καλά, ΧΑΛΑΣ ΤΗΝ ΠΙΑΤΣΑ ΡΕΕΕΕ! Χόντα έχεις, όχι ΚαΤεΜ. Το έγραψα και πριν, μπορείς να κινήσαι για λίγο με το τσοκ μέχρι να κρατάει 1500. Ζέσταμα ένα λεπτό και πολύ είναι. Άλλωστε είναι αερόψυκτο, δεν του αρέσει το ρελαντί σε στάση.

μπορω να ρυθμισω το τσοκ να δουλευει παραπανω

Δεν είναι εύκολο, πρέπει να βγει το ντεπόζιτο. Αστο όπως είναι το μηχανάκι και προσαρμόσου εσύ σ'αυτό.

Τα νεκρά έτσι μπαίνουν, μισή κίνηση για δευτέρα. Σε όλα τα δίτροχα του κόσμου μη σου πω!!!! :lol: :lol: Άκου δε θυμάται τα μαθήματα!! :lol: :lol:

Σου θυμίζω:

Αν σβύνει, κάνε λίγα χιλιόμετρα με ανοιχτό το τσοκ, και ρύθμιζέ το από φανάρι σε φανάρι να είναι κάτω από τις 3000 ρελαντί. Μετά από λίγα φανάρια το κλείνεις τελείως και οκ.

Rezeguet
11/06/2005, 12:10
λοιπον για να παιξω λιγο τον ψυχολογο 8α πω οτι η αγαπη ευαισθησια και ο φοβος για τη μηχανη σου εχει γινει παρανοια!

Θυμησου οτι ειναι ΧΟΝΤΑ και βγαζει 20 ιππους στα 250 κυβικα... Το οποιο παει να πει οτι δεν ΧΑΛΑΕΙ. :lol:

Περα απο αυτο, το ρελαντι μην το πολυπαιζεις δεν θα σου βγει σε καλο. Αστο εκει που ειναι για αρχη και ξεκινα με τσοκ. ΜΗΝ οδηγας με τσοκ ανοιχτο δεν κανει καλο. Κρατα το λιγο ανοιχτο μολις βαζεις το πρωι μπροστα και μετα μολις ξεκινησεις στα 5 μετρα κλειστο και στα φαναρια αν σβηνει κρατα το λιγουλακι ανοιχτο η πατα ξερογκαζιες.

Το συμπλεκτη θα το μα8εις λεμεεεε μην ανυσηχεις. Παντα χαλαρος μεινε και μην πανικοβαλεσε οταν σε φαναρι σου κλεισει απο συμπλεκτη και ασε τους αλλους να κορναρουν!

Αυτα
:wave2: :wave2:

johnpan
11/06/2005, 15:25
τι χαλάει δηλαδή με το τσοκ ανοιχτό?

Rezeguet
11/06/2005, 17:22
οχι ρε ειπαμε ΧΟΝΤΑ ειναι δε χαλαει! :lol: :lol: :lol:

Απλα αφενος επειδη ειναι καινουργιο και δεν κανει να φτανει σε υψηλες θερμοκρασιες (που επιτυγχανονται πολυ πιο γρηγορα με οδηγηση με ανοιχτο τσοκ) και αφετερου γενικα δεν κανει καλο καθως και μπουκωνει και υπερθερμαινεται. :wave2:

Alchimistis
11/06/2005, 17:25
ΠΟΤΕ ΤΟ ΤΣΟΚ ΑΝΟΙΧΤΟ ΟΤΑΝ Η ΜΗΧΑΝΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝ ΚΙΝΗΣΗ~~~~~~!
Ειμαι στα 3000 χιλιομετρα και οταν παω να βαλω νεκρα δεν μπαινει ευκολα....την "πηδαει"(με την καλη εννοια) μηπως πρεπει να ρυθμισω κατι?????

johnpan
11/06/2005, 19:06
Μία κανονική απάντηση εκτός του στυλ ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ μπορώ να ακούσω?

Τα μηχανάκια ειδοποιούν όταν πρόκειται να μπουκώσουν, με μικρές διαλλείψεις, ΑΝ είσαι άσχετος ώστε να κρατήσεις το τσοκ τόση ώρα.

Το κλείνεις και με δυο γκαζιές από φαναρι ε φανάρι είναι μια χαρά.

Υπερθερμένεται? Ρε τι πάει να πει αυτό? Το τσοκ απλά αλλάζει την αναλογία μείγματος. Σας πειράζει να φτάσει στα φυσιολογικά επίπεδα θερμοκρασίας ΧΩΡΙΣ να περιμένεις 10 λεπτά μέχρι να ξεκινήσεις? Ισα ίσα, όταν κινείσαι ψύχεται καλύτερα αφού είναι ΑΕΡΟψυκτο.

Εγώ δεν ξέρω και ρωτάω ΓΙΑΤΙ κάνει κακό ΑΝ κάνει. Οποιος δεν ξέρει δεν απαντάει ή λέει ΝΟΜΙΖΩ.

Rezeguet
11/06/2005, 19:38
πω ρε τζονυ ναρχισω παλι τα τεχνικα....?
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Οκ, αν και βαριεμαι να γραφω θα το κανω επειδη ειναι λογικο επιχειρημα :lol: . Ο κινητηρας του ειναι καινουργιος. Το οποιο παει να πει οτι σχηματιζονται τα μεταλλα και το εσωτερικο του κινητηρα του σε καθε χιλιομετρο που κανει. Η θερμοκρασια του κινητηρα παιζει μεγαλο ρολο στη διαμορφωση των επιφανειων. Η κατασκευαστρια εταιρεια εχει προβλεψει ορισμενες θερμοκρασιες στον κινητηρα κια ορισμενη ομαλη προσαρμογη σε αυτες τις θερμοκρασιες. Αν η εταιρια εχει προβλεψει να παει απο τουσ χ στους ψ βαθμους σε τοσο χρονο και εσυ χρησημοποιοντας το τσοκ, αυξανεις αυτην την ταχυτητα και χαλας την ομαλοτητα ζεσταματος του κινητηρα. Αυτο διαταρασει την ομαλη προσαρμωση των μεταλλων του κινητηρα στις νεες θερμοκρασιες γιατι με το να θερμανεις πιο πολυ τον κινητηρα αυξανεις και την ταχυτητα θερμανσης του. Τωρα σε ενα κινητηρα καινουργιο που ειναι και ευαισθητος και παραμορφωνεται, ειναι λογικο να τον προσεχεις λιγο πιο πολυ και να αφησεις το τσοκ.

Τωρα αν διερωτασαι ΓΙΑΤΙ θερμαινεται ο κινητηρας αν εχεις ανοιχτο το τσοκ,
αυτο ειναι μεγαλο θεμα και ΔΕΝ προκειται να σου απαντησω τωρα γιατι βαριεμαι να γραφω :D τοσο πολυ. Απλα σκεψου λιγο την αναλογια του μιγματος και το πως γινεται η καυση με εμπλουτισμενο μιγμα και λιγοτερο οξυγονο. :wave2:

Αν παλι διερωτασαι γιατι δεν κανει καλο σε εναν κινητηρα που εχει ηδη στρωθει, σου λεω απλα οτι η ταχυτητα προσαρμογης στις θερμοκρασιες του κινητηρα ειναι και εκει προβλεπομενες και και αμα τις αυξησεις διαταρασεις την ομαλη λειτουργεια του.

Και μην ξεχναμε το γνωστο μπουκωμα, που οφειλεται στην κακη αναλογια μιγματος και δεν αφηνει το μιγμα να καει σωστα λογω ελλειψης αερα. Ετσι αφενως βγαινει ακαυτο μειγμα και μολυνεις το περιβαλλον, και επιβαρυνεις τον καταλυτη και την εξατμιση κθως και την αποδοση του κινητηρα. Το αν θα το ακουσεις, μαλον οχι, πιο πολυ θα το καταλαβεις απο την ιδιοτροπη συπμεριφορα της μηχανης οσο επιταχυνεις, αφηνεις η πατας το γκαζι.

Τελος παντων δεν θα μπω σε περαιτερω αναλυση γιατι nuff said. Ο αμετανοητος ας συνεχισει να οδηγαει με ανοιχτο τσοκ :D :D

:wave2: :wave2:

oulas
11/06/2005, 20:10
Να στε καλα παιδια για τις συμβουλε σας. Ποτε δεν εχω χρησιμοποιηση το τσοκ εν κινηση, και ποτε δεν το ειχα ακοθσει, να το κανει κανεις αυτος. Σημερα τα πηγα αψογα με τον συπλεκτη και τις αλλαγες. Εκανα μια μεγαλη βολτα , που παραλiγο, να μου βγει ξυνη! Εχω ποσταρει την μερα μου στο αναλογo σημειο στο forum: http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=9926

johnpan
13/06/2005, 23:47
Rezeguet said: Ο αμετανοητος ας συνεχισει να οδηγαει με ανοιχτο τσοκ

Φίλε μου επειδή είμαι ανοιχτόμυαλος και όχι αμετανόητος:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9935

Rezeguet
14/06/2005, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Rezeguet said: Ο αμετανοητος ας συνεχισει να οδηγαει με ανοιχτο τσοκ

Φίλε μου επειδή είμαι ανοιχτόμυαλος και όχι αμετανόητος:


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=9935

οκ βρε τζονυ. Το ξερω οτι θες να εχεις δικιο οποτε δεν θα το παλεψω. Αλλα μην ξεχνας οτι βασικα μιλουσα για αστρωτο και καινουργιο (ευαισθητο στις παραμορφωσεις) κινητηρα.

Στην τελικη οτι θελει ο καθενας κανει με την μηχανη του αφου απο την τσεπη του βγηκανε τα λεφτα. Εσυ θεωρεις οτι ειναι σωστη η μεθοδος που προτεινεις και γω λεω οτι η δικια μου μεθοδος ειναι σωστη. Σου εφερα επιχειρηματα και δεν τα δεχτηκες. Πιθανως ναχω εγω αδικο πιθυανως ναχεις εσυ αδικο, δεν ειμαστε και οι πλεον ειδικοι (δηλ μηχανικοι/μηχανολογοι) :winka: :winka:

Οποτε συνιστω :beer: :beer:
:lol: :wave2:

ΥΓ) τωρα απλα δεν καταλαβα που ηθελες να καταληξεις με το 1ο λινκ και που με το 2ο (το οποιο δεν λειτουργει). Παντως σε αυτο που οδηγει στο μοτο φορουμ δεν λεει πουθενα κατι που ναρχεται σε αντιθεση με αυτα που ειπα, τουλαχιστον αποτι ειδα. Αν μπορεις να με διαφωτισεις... :wave2:

Alchimistis
14/06/2005, 16:07
οκ βρε τζονυ. Το ξερω οτι θες να εχεις δικιο οποτε δεν θα το παλεψω. Αλλα μην ξεχνας οτι βασικα μιλουσα για αστρωτο και καινουργιο (ευαισθητο στις παραμορφωσεις) κινητηρα.
Τι πολιτισμένα φλωρικα ειναι αυτα ρε συ!!!!!!
Σπασε του τα μουτρα που τολμα να σε αμφισβητεί
Πες του να βαλει το τσόκ του εκει που ξέρει αν δε μας πειστευει...
Αχχχχ :alien: :alien: :rotflmao: :yuck: :uplate: :hypnotize :dizzy: :lol:

johnpan
14/06/2005, 17:46
Το χαλασμένο λινκ το διόρθωσα. Δεν είμαι εγώ αυτός που θέλει να έχει πάντα δίκιο, γι αυτό άλλωστε έφτιαξα και αυτά τα δύο ποστ που δείχνω, για να πάρω πολλές απόψεις.

Αλλά τι νόημα έχει τώρα να το παλεύω με ένα παιδί λυκείου. Οπότε οκ, τα λέμε....

Rezeguet
14/06/2005, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan

Αλλά τι νόημα έχει τώρα να το παλεύω με ένα παιδί λυκείου. Οπότε οκ, τα λέμε....

εεεε σεμνααααα :evil: :evil: :evil: :mad:

και συ καποτε παδιλυκειου ησουνα. Και τεραστια μυαλα ηταν καποτε (η ειναι ακομα η θα γινουν καποτε) παιδια λυκειου μην το ξεχνας :winka: :winka: . Επισης μην ξεχνας οτι παδι λυκειου ξελυκειου, και ο ροσσι οταν κερδισε τα παγκοσμια ηταν επαιδι λυκειου και ηξερε ΠΟΛΛΑ απο μηχανες. Και μην παραξενευτεις αν δεις πολλα παιδια λυκειου να ξερουν περισοτερα απο σενα για τα τη μηχανη σου :evil: :evil: :wave2:

εσυ ζητησες γνωμη εγω σου απαντησα, και σου εδωσα και επεξηγηση. Μην υποτιμας ποτε κανεναν, για κανεναν λογο. :wave2: :wave2:

oulas
14/06/2005, 22:07
Μην τσακωνεστε ρε μεταξυ σας! Χαλαρωστε και παρτε μια :beer: , χωρις αλοκοολ, να ηρεμισετε! :lol: :lol:

johnpan
15/06/2005, 20:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Rezeguet
εεεε σεμνααααα :evil: :evil: :evil: :mad:

και συ καποτε παδιλυκειου ησουνα. Και τεραστια μυαλα ηταν καποτε (η ειναι ακομα η θα γινουν καποτε) παιδια λυκειου μην το ξεχνας :winka: :winka: . Επισης μην ξεχνας οτι παδι λυκειου ξελυκειου, και ο ροσσι οταν κερδισε τα παγκοσμια ηταν επαιδι λυκειου και ηξερε ΠΟΛΛΑ απο μηχανες. Και μην παραξενευτεις αν δεις πολλα παιδια λυκειου να ξερουν περισοτερα απο σενα για τα τη μηχανη σου :evil: :evil: :wave2:

εσυ ζητησες γνωμη εγω σου απαντησα, και σου εδωσα και επεξηγηση. Μην υποτιμας ποτε κανεναν, για κανεναν λογο. :wave2: :wave2:

Με εκπλήσσεις ευχάριστα με την απάντησή σου, γι'αυτό και συνεχίζω.

Δεν αμφισβητώ τα παιδιά Λυκείου. Αμφισβιτώ συγγεκριμένα εσένα, που μου έχεις δώσει λαβές να το κάνω.

Θα μπορουσες να έχεις πολλές γνώσεις, δεν αμφιβάλλω, εγώ σχολίασα το ύφος σου και όχι τις γνώσεις σου. Μπορώ και κρίνω πόσο σοβαρά θα πάρω την άποψη του καθενός, είτε προσπαθεί να την τεκμιριώσει ''επιστημονικά'' έιτε όχι.

Το ύφος που έχεις είναι ότι "Εγώ σου τα είπα και σου τα απόδειξα, αν δε θέλεις να με ακούσεις, κάνε του κεφαλιού σου"

Ασφαλώς θα κάνω του κεφαλιού μου αφού αυτό εμπιστεύομαι πιο πολύ, αλλά πρώτα θέλω να μάθω όσα περισσότερα μπορώ για το θέμα, και γι αυτό ποστάρισσα δυο θέματα στο μοτο και στο bikenet, και όχι για να σου δείξω αν έχεις λάθος.

τώρα πάμε για :beer:

Alchimistis
16/06/2005, 16:24
johnpan γιατι γαμωτο εισαι στην Τσιτα συνεχεια και αρπαζεσαι??? :confused:
Και ενταξη να αρπαζεσαι με τους αλλους...αλλα οχι με εμας.....τα αδερφια σου:D :D

johnpan
16/06/2005, 18:37
ίσα ίσα απάντησα πολύ ήρεμα.:beer: :sun:

oulas
30/06/2005, 18:33
δεν πληρωνω 50 ρε συ! Ειναι φθηνος ο μαστορας!

Ακουστε προβλημα μαγκες: ΣΟΣ!

Ειμαι ηδη στην Αμοργο (3η μερα σημερα) και εχω παθει το εξεις:

Την πρωτη μερα που εφθασα, το σπιτι που μενω εχει μια τεραστια ανηφορα, 55 % κλιση, και καπου συναντηθηκα με ενα αμαξι και εκανα στην ακρη. Που να το ξεκινησω με δυο ατομα το μηχανακι, σε τετοιο ανηφορο, και με 1000 χλμ πειρα μονο! Εφου δεν με πηρε πισω παλι καλα!

Λοιπον, εκανα στις 3 το βραδι, στον ανηφορο αυτο, γυρω στα 7 σβησηματα παρακαλω! Απο τα νευρα μου οι μιζιες ηταν η μια πανω στην αλλη και χωρις διακοπες.

Το αποτελεσμα ηταν να παρει την 8η φορα με τεραστια δυσκολια μπροστα.

Το αλλο πρωι, παω να βαλω μπροστα, και παρει με μεγαλη δυσκολια πηρε!

Πλεον αφου εκανα μερικα χιλιομετρα και φορτισε η μπαταρια, πλεον καθε φορα που παω να βαλω μπροστα γινετε το εξης:


1)Γυρναω το κλειδι στο on
2)περιμενω οι βελονες και το ηλεκτρονικο να τερματισουν και να δειξουν κανονικες ενδειξεις
3)παταω την μειζα για 2 δευτερολεπτα και ανοιγω καμποσο το γκαζι.
(Παλαιοτερα η μιζα ισα που ηθελε ενα ελαχιστο πατηματακι)
4)κατα την δειαρκεια του μιζαρισματος, το φως την μηχανης σχεδον κλεινει, το ηλεκτρονικο κλεινει τελειως, και χανεις ολες την ενδειξεις του [μηδενιζοντε χιλιομετρα, και η ωρα γυρναει στο 1:00]
5) αφου γινει ολο αυτο, τοτε παιρνει μπροστα.
6) η ωρα αναβοσβηνει, και θελει απο την αρχη ρυθμιση
7)εχω την εντυπωση οτι το μπεζοτινο δειχνει σωστα. Ειναι αναλογικος ο μηχανισμος που κοιταει καθε φορα, σωστα;;;

Αφτο που καταλαβαινω ειναι οτι μαμηθηκε η μπαταρια μου, και σβηνουν τα παντα, για να παρει μπροστα η μηχανη. Σωστα;

Μηπως εχουν παθει κατι τα ηλεκτρικα μου; Τι συμπαιρασμα βγαζετε απο ολο αυτο;

Συναγερμο πανω στην μηχανη δεν τον εχω τοποθετησει ακομα.
Τα φωτα δεν τα εχω ξεχασει σωστα
Το ρελαντι μεχρι τα 1000 ηταν στις 1500 στροφες, οντας ζεστο το μηχανακι
Απο οταν το πηγα για σερβις, και για 200 χλμ το ρελαντι ηταν στις 1300. ( Το εβαλε τοσο ο μαστορας, αλλα εγω παλι το γυρισα στις 1500)


Λοιπον τι επαθε το ρημαδι;

Να σημειωσω τελως απο οταν επαθα αυτο το πραγμα εχω κανει 200 χλμ, αλλα απειδει οι αποστασεις ειναι μικρες καθε, 6, 17, η 30 χλμ, ξαναμειζαρω για να φυγω. Μηπως δεν προλαβαινει να γεμιζει η μπαταρια;

oulas
30/06/2005, 18:48
Ααα να προσθεσω οτι εκανα και 5 χιλιομετρα με ανοιχτο το τσοκ, αμεσως μετα το προβλημα αυτο! Ξεχαστηκα ο βλακας και ειχα και μια απορια, γιατι, αναιβαζει στροφες απο μονο του!


:cry: :cry:

Ειχα διαβασει στο foru, πως αμα κανω την παραπανω πατατα το πολυ πολυ να χαλασει μονο το μπουζι.

Δεν σχετιζεται αυτο με τα ηλεκτρικα εεεε;;

Χεραιτω, τωρα ηρθε να την κανω για Αιγιαλη, (τρελο στροφιλικη η διαδρομη, και πολυ βουνο, για να παω σε ενα πανηγυρι)

Αντε γεια!:wave2: :wave2:

Rezeguet
30/06/2005, 21:37
xaxaxaxxaxa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

AXAXAXAXAXAXAXAXAXAX
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

XAXAXAXAAXAXAXAXAXA
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

αντε ρε ουλα παλι μεκανες να σκασω απο τα γελια!! Πηγες σε ανηφορα με κλιση 55% με 2 ατομα στις 2 το βραδυ???? ΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΧΑΧΑΧ
Και σου κλεισε 3φορες? αχαχχαχαχαχααχ
ΚΑΙ ΟΔΗΓΗΣΕΣ ΜΕ ΤΣΟΚ ΑΝΟΙΧΤΟ για 5 χλμ οταν καταφερες να βαλεις μπρος τη μηχανη? ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao:



Λοιπον τωρα που ηρεμησα λιγακι να πω τα εξης

1) δεν εχει παθει τιποτα η μηχανη το πολυ αμα το κανεις ακομα μερικες φορες να χρειαζεται να αλλαξεις γραναζι.
2)Η μπαταρια απλα εχει αδειασει. Οποτε η την ξεβιδωνεις και την πας για φορτωμα στο μαστορα, η πας το μηχανακι στο μαστορα η φερνεις τον μαστορα στη μηχανη. Εναλλακτικα την φορτιζεις και μονος σου ή την πας μια μεγαααααλη βολτα να φορτισει
3) Τα 5χλμ ελπιζω να μην ητανε οταν ειχε ζεστη και μεσα στην κινηση ε? Δεν πειραζει οτι και ναναι δεν επαθε τιποτα η μηχανη απλα μην το κανεις συχνα...
4) Μην πατας παρα πολη ωρα τη μιζα δεν κανει καλο. Πιθανως αμα το παρατραβηξεις να καψεις κανα μπουζι αλλα λιγο απιθανο να εχει συμβει και αλλαζεται ευκολα. Παντως γενικα μην πιεζεις την μηχανη να παρει μπρος αν δεν θελει να παρει μπρος. Βρες την αιτια και μετα πραξε αναλογα. Αμα επιμεινεις μπορεις να κανεις ζημια στη μηχανη

Αυτα, και το νου σου

:wave2:

oulas
06/07/2005, 14:01
Λοιπον,

Σημερα πηγα συνεργειο, και το προβλημα με την μπαταρια που ειναι πεσμενη οφειλετε στο οτι δεν φορτιζει σωστα η μηχανη την μπαταρια.:hypnotize

Αφησα το piaggio που με ειχε σκισει στα προβληματα, και παλι τα ιδια τωρα με το CBF, σημερα μολις εκλεισα μηνα, και 1600 χλμ!:bigcry:

Το εξαρτημα που θα αλλαχθει ειναι το "βολαν" .

Ολα μεσα στη εγγυηση φυσικα, εργατικα και το εξαρτημα.

Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι το φαινομενο αυτο εχει παρατηρηθει σε αρκετα CBF250 αρια, οποτε εαν εχετε κατι παρομοιο να πατε να το δειτε!

Λοιπον αυριο φευγω για Ζακυνθο, και σε περιπτωση που μεινω απο μπαταρια, μην ανυσηχειτε, εκανα αρκετη εξασκησει, και το εβλα 2-3 φορες, χωρις την μιζα, με τρεξιματακι, και μετα καβαλα πανω στο αλογο.

Την Τεταρτη που γυρναω αλλαζω το "βολαν"


Α το παραδοξο για εμενα ηταν, την ωρα που μετραγε με το πολυμετρο την μπαταρια, οσο ηταν στο ρελαντι, φορτιζε η μπαταρια με ταση 14.8 V ενω οταν γκαζονες 3-4000 στροφες και πανω, η ταση επεφτε στα 13.5.

Η μπαταρια μονη της βγαζει γυρω στα 12.8, αρα πως να φορτωση αποδοτικα! Επισης οταν μιζαρω για να ξεκινησω η ταση πφτει στα 8.5 V

Τα λεμε παιδια:wave2: :wave2:

GyPsy
13/07/2005, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Λοιπον,

Σημερα πηγα συνεργειο, και το προβλημα με την μπαταρια που ειναι πεσμενη οφειλετε στο οτι δεν φορτιζει σωστα η μηχανη την μπαταρια.:hypnotize

Αφησα το piaggio που με ειχε σκισει στα προβληματα, και παλι τα ιδια τωρα με το CBF, σημερα μολις εκλεισα μηνα, και 1600 χλμ!:bigcry:

Το εξαρτημα που θα αλλαχθει ειναι το "βολαν" .

Ολα μεσα στη εγγυηση φυσικα, εργατικα και το εξαρτημα.

Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι το φαινομενο αυτο εχει παρατηρηθει σε αρκετα CBF250 αρια, οποτε εαν εχετε κατι παρομοιο να πατε να το δειτε!

Λοιπον αυριο φευγω για Ζακυνθο, και σε περιπτωση που μεινω απο μπαταρια, μην ανυσηχειτε, εκανα αρκετη εξασκησει, και το εβλα 2-3 φορες, χωρις την μιζα, με τρεξιματακι, και μετα καβαλα πανω στο αλογο.

Την Τεταρτη που γυρναω αλλαζω το "βολαν"


Α το παραδοξο για εμενα ηταν, την ωρα που μετραγε με το πολυμετρο την μπαταρια, οσο ηταν στο ρελαντι, φορτιζε η μπαταρια με ταση 14.8 V ενω οταν γκαζονες 3-4000 στροφες και πανω, η ταση επεφτε στα 13.5.

Η μπαταρια μονη της βγαζει γυρω στα 12.8, αρα πως να φορτωση αποδοτικα! Επισης οταν μιζαρω για να ξεκινησω η ταση πφτει στα 8.5 V

Τα λεμε παιδια:wave2: :wave2:
Εμένα γιατι αυτό μου φέρνει για ανωρθοτής?

Rezeguet
13/07/2005, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Τι στα διαλο!

Γυρισα απο Ζακυνθο ειχα λειψει, μια εβδομαδα, και κανενες δεν εγραψε τπτ στην κατηφορια CBF 250;

Οπως τα αφησα... το βρηκα:hypnotize

μας ελλειψες. απο τη θλιψη μας δεν μπορουσαμε να πιασουμε το πληκτρολογιο να γραψουμε κατι στο φορουμακι αυτο.

:( :( :( :(


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

oulas
13/07/2005, 12:50
Οπως το περιγραφω αυτο ειναι το πιο λογικο. Αυριο θα παω να αλλαξω το βολαν, και αν δεν φορτισει η μπαταρια θα πηγαινω θα τον αφησω να τα αλλαξει ολα!

Ειναι ολα καλυμμενα στην εγγυηση

oulas
30/09/2005, 02:45
------------------------------------------------------------------------------------
Λοιπον,

Σημερα πηγα συνεργειο, και το προβλημα με την μπαταρια που ειναι πεσμενη οφειλετε στο οτι δεν φορτιζει σωστα η μηχανη την μπαταρια.

Αφησα το piaggio που με ειχε σκισει στα προβληματα, και παλι τα ιδια τωρα με το CBF, σημερα μολις εκλεισα μηνα, και 1600 χλμ!

Το εξαρτημα που θα αλλαχθει ειναι το "βολαν" .

Ολα μεσα στη εγγυηση φυσικα, εργατικα και το εξαρτημα.

Επισης ο μαστορας μου ειπε οτι το φαινομενο αυτο εχει παρατηρηθει σε αρκετα CBF250 αρια, οποτε εαν εχετε κατι παρομοιο να πατε να το δειτε!

Λοιπον αυριο φευγω για Ζακυνθο, και σε περιπτωση που μεινω απο μπαταρια, μην ανυσηχειτε, εκανα αρκετη εξασκησει, και το εβλα 2-3 φορες, χωρις την μιζα, με τρεξιματακι, και μετα καβαλα πανω στο αλογο.

Την Τεταρτη που γυρναω αλλαζω το "βολαν"


Α το παραδοξο για εμενα ηταν, την ωρα που μετραγε με το πολυμετρο την μπαταρια, οσο ηταν στο ρελαντι, φορτιζε η μπαταρια με ταση 14.8 V ενω οταν γκαζονες 3-4000 στροφες και πανω, η ταση επεφτε στα 13.5.

Η μπαταρια μονη της βγαζει γυρω στα 12.8, αρα πως να φορτωση αποδοτικα! Επισης οταν μιζαρω για να ξεκινησω η ταση πφτει στα 8.5 V


-----------------------------------------------------------------------------------


Το κολο βολαν εκανε 2.5 μηνες να το φερει ο Σαρακακης, και ετσι αλλαχθηκε χθες. Επισης μου αλλαξα και μπαταρια μιας και τα ειχε παιξει τελιως εφοσον δεν φορτιζε σωστα τοσο καιρο. Ολα καλυμενα απο την εγγυηση!

Ολα καλα πλεον, τσακμακι το μηχανημα. Τερμα η οικονομια στα φωτα των φρενων, και τα φλας!:)