PDA

View Full Version : Αγορά Καινούργιας Μοτοσυκλέτας



ThemisRafail
16/09/2013, 15:57
Χαιρετώ τους πάντες εδω μέσα. Είναι η πρωτη φορά που μπαίνω εδώ οπότε ελπίζω να μήν εχω κάνει λάθος ως προς το Forum που δημοσιέυω αυτό το θέμα.
Ήμουν κάτοχος ενος Hornet και τώρα έχω ένα cbf 600. Μετά από καιρό επιτέλους είμαι σε θέση να αγοράσω μια καινούργια μηχανή για ταξιδιά αλλα να μην ξεπερναει τα 800 κυβικά λόγω φόρου. Εδώ να σημειώσω πως είμαι παντρεμένος οπότε ότι εψαξα το έψαξα μαζί με την γυναίκα μου γιατί θα ανεβαίνει και αυτή. Έχω ψάξει τα πάντα σε αυτη την κατηγορία όλες τις μάρκες. Τελικά καταλήξαμε σε τρεις μηχανές. Το bmw800gt, το fazer 800 και το crossrunner 800. Το bmw το αποκλείσαμε λογο πολιτικής της εταιρείας οι οποιά είναι αθλια κατα την αποψή μου καθώς όταν τους ρώτησα για την τιμή μου είπαν 10.450 ευρώ και μετά μου έβγαλαν ένα κατάλογο με τα extra για τη μηχανη. Δηλαδή αμα θέλω εχτρά trip computer για παράδειγμα πρέπει να πληρώσω 200 ευρω η αμα θέλω σχάρες για βαλίτσες άλλα 200 ευρώ. Για έπτωση ούτε συζητηση και για δώρο ούτε λέξη. Αυτό σε δυο αντιπρόσωπους. Οπότε το παράτησα. Τώρα είμαι ανάμεσα σε fazer 800 η honda crossrunner800. Το κακό με το fazer είναι οτι εψαξα σε 3 αντιπροσοπειες και καμιά δεν το είχε για να το δω. Καλά για test drive ουτε συζητηση. Με καποιον αντιπρόσωπο που μιλήσα μου είπε εμπιστευτικά ότι το fazer καλό αγιο μηχανακι αλλα δεν έχει εμπορευσιμότητα σε σχεση με το crossrunner. Σε αντιθεση το crossrunner το βρίσκω παντού και ετοιμοπαραδώτο το εχω δοκιμάσει κιόλας (απο τις λίγες μάρκες που έχουν test drive μαζι και η bmw-ολοι η άλλοι απλά μου λέγαν ειναι το τάδε τι θες να το δοκιμάσεις) και μου έχει αφήσει καλές εντυπώσεις. Έχει και πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Τώρα θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει το fazer 800 η και το crossrunner να μου πει εντυπώσεις. Να σημειώσω ότι τη μηχανή τη θέλω για ταξίδια, λίγο μέσα στη πόλη και όταν θέλω να τη δώσω να δίνει.να έχει κάποιο απόθεμα δύναμης. Περιμένω τα φώτα απο τους ειδικούς εδώ μέσα

taisteal
16/09/2013, 16:00
ειδικος δεν ειμαι,αλλα στην θεση σου θα επαιρνα το χοντα

ThemisRafail
16/09/2013, 16:12
Μην γιουχάρετε για το test drive-test ride ήθελα να πω...συνήθεια.....

AristidisZ
16/09/2013, 16:14
ειδικος δεν ειμαι,αλλα στην θεση σου θα επαιρνα το χοντα

+1 :beer:

McGyver
16/09/2013, 16:56
Το BMW στα 798 κυβικά παίζει στη "μεγάλη" κατηγορία (πάνω από 785 κυβικά).
Με τα άλλα δύο (779 το Yamaha, 782 το Honda) παίζεις στα "μεσαία".

DrBig
16/09/2013, 17:15
Απο αυτες που εγραψες, crossrunner ψηφιζω εγω, χωρις να την εχω οδηγησει ομως. Εξακοσαρι 4κυλ ειναι ο ορισμος της μηχανης χωρις αποθεματα ισχυος.
Αλλα κριμα ειναι τετοια εποχη να παρεις καινουργια μηχανη. Τελως παντων, καλες αγορες!

McGyver
16/09/2013, 17:20
Απο αυτες που εγραψες, crossrunner ψηφιζω εγω, χωρις να την εχω οδηγησει ομως. Εξακοσαρι 4κυλ ειναι ο ορισμος της μηχανης χωρις αποθεματα ισχυος.

Ένα VFR800 VTEC είναι το Crossrunner, απλά το έχουν "ντύσει" λίγο περίεργα.

DrBig
16/09/2013, 17:23
Ένα VFR800 VTEC είναι το Crossrunner, απλά το έχουν "ντύσει" λίγο περίεργα.

Αι νο.....και αγαπω VFR :beer:

paramedic
16/09/2013, 19:44
Καινούριο μηχανάκι αυτή την περίοδο μόνο αν δεν υπάρχουν έστω 3.000 μετρητά και θέλεις να βάλεις δόσεις. Πέρα απο το σήμα δεν υπάρχει κάτι άλλο όσον αφορά τα φορολογικά στα πάνω απο 785cc. Αν επιμένεις σε καινούριο και εγω στο ΗONDA θα πήγαινα απο αυτά που λές και την χρήση που θέλεις.

akis_trevor
16/09/2013, 21:24
το χοντα δεν το ξερω καθολου.ειναι ενα νεο στυλ μοτοσυκλετας που ακομα το ματι δεν την εχει συνηθισει και προς το παρον δεν μου αρεσει και πολυ.
περι fazer.δεν ξερω αν εχεις οδηγησει το 600αρι για να στο συγκρινω με αυτο ωστε να εχεις μια εικονα.εχει αρκετο γκαζι,πολυ ροπη σε σχεση με τα 600αρια και την βγαζει απο χαμηλα.η θεση του συνεπιβατη αν και ακομα δεν εχει δοκιμαστει σε μεγαλη αποσταση,ειναι πιο σπορ απτου 600.πιο μικρη,μαλλον λιγοτερο αφρωδες υλικο και τα γονατα λιογ πιο λυγισμενα.με καλες χειρολαβες ομως.σε τεστ κλπ λενε πως το αδυνατο σημειο του ειναι το πισω σελακι.
παντως μπορεις να βρεις ελαφρως μεταχειρισμενο σε πολυ καλη τιμη απλα δεν εχεις πολλες επιλογες καθοτι δεν εχει πουλησει πολυ και ειναι 3 χρονια που βγαινει μονο.

AUFGEBRACHT
16/09/2013, 21:48
Χαιρετώ τους πάντες εδω μέσα. Είναι η πρωτη φορά που μπαίνω εδώ οπότε ελπίζω να μήν εχω κάνει λάθος ως προς το Forum που δημοσιέυω αυτό το θέμα.
Ήμουν κάτοχος ενος Hornet και τώρα έχω ένα cbf 600. Μετά από καιρό επιτέλους είμαι σε θέση να αγοράσω μια καινούργια μηχανή για ταξιδιά αλλα να μην ξεπερναει τα 800 κυβικά λόγω φόρου. Εδώ να σημειώσω πως είμαι παντρεμένος οπότε ότι εψαξα το έψαξα μαζί με την γυναίκα μου γιατί θα ανεβαίνει και αυτή. Έχω ψάξει τα πάντα σε αυτη την κατηγορία όλες τις μάρκες. Τελικά καταλήξαμε σε τρεις μηχανές.

W.A.F. τουτέστιν Wife Acceptance Factor. Ρώτα την καλού-κακού αυτή ποια προτιμάει...

ThemisRafail
22/09/2013, 12:01
τελικα βρήκα το fazer 800 για test ride. δεν μας ικανοποιήσε. το κακό είναι ότι έχει δαιρούμενη σέλα. μετά από πολλή σκέψη και βάζοντας κάτω αρνητικά και θετικά καταλήξαμε στο crossrunner 800. το κακό είναι ότι έχει ε΄να μετριοπαθές κράτημα αλλά αυτό οφείλεται στην επιλογή των ελαστικών που έχει κάνει η honda. όταν την οδηγάς ψηλά έχει απαιτήσεις σε καύσιμο.έχει κόφτη από τη μάνα του μέχρι 210. για τα λεφτά όμως που θα δωθούν είναι to καλύτερο στη κατηγορία του. μετά απο έρευνα αγοράς ξεκίνησα με 10.900 αρχική τιμή και τελικά μετα από αρκετές μέρες ψαξίματος κατάφερα και τη βρήκα μέχρι και 1400 κάτω στα 9500 χιλιαρικα

McTalas
22/09/2013, 12:28
Να ρωτισω τωρα εγω, το cbf 600 δε κανει για ταξιδια????
εγω παντως θα επερνα το bmw ουτε καν το triumph, βμς δαγκωτο...

Billymuse
22/09/2013, 12:28
Ένα VFR800 VTEC είναι το Crossrunner, απλά το έχουν "ντύσει" λίγο περίεργα.

Απλά Θωμά το VFR 800vtech έχει αρκετά κακά όπως οτι αποδίδει μετα τις 7000 στροφές και πίνει πολυ βενζίνη για τα κυβικά του θαρώ..?

ThemisRafail
22/09/2013, 14:25
το cbf κάνει αλλα πλέον το κατεχει η γυναίκα. το έπλυνα έγινε και το σερβις των 32000 το γύαλισα το πέρασα ένα φιόγκο. το έκανα μεταβίβαση στο ονομά της και τώρα το χαίρετε. bmw όπως ανέφερα και παραπάνω η πολιτική της εταίρειας δεν μου αρέσε. δεύτερον λόγω υπηρεσίας έχω κάνει το f800 πάνω από 50.000 χιλίομετρα. δεν μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις οπότε το απέκλεισα από την πρώτη στιγμή. για το μόνο που ρώτησα ήταν το f800 gt. τώρα το vtec αποδίδει παντού. το κακό και ίσως για κάποιους να μήν είναι κακό είναι ότι λόγω vtec ο κινητήρας έχει τρία σκαλοπάτια και αποδίδει παντόυ.πάντος εγώ που το έχω κάνει test ride δεν είχα πρόβλημα μέσα στη πόλη κινιόμουν άνετα με τετάρτη χώρίς σκορτσάρισμα. έξω με 120 εώς 130 ήταν άνετο χώρις να καιέι. και γύρω στις 6000 με 6500 αν δεν κανω λάθος που παίρνει το vtec μπρος ειχε δύναμη σταματόυσε να ανεβαζει γρηγορα μετά τις 11000-11500 και τα 210 τα είδα γρήγορα. αλλά μέχρι εκεί γιατί μετά είχε το κόφτη. την άλλη βφομάδα λογικά θα το παραγγείλω. θα σας βγάλω φοτο και θα σας πώ για την κατανάλωση. α και επιπλέον παίρνες ένα κινητήρα ο οποιός μπορεί να είναι σχετικά παλιος αλλά ξερεις εξαρχης ότι δεν προκεταί να σου ζητήσεις τίποτα για αρκετές χιλίαδες χιλιομετρα.

DrBig
23/09/2013, 13:48
Μαζι σου, εκανες πολυ καλη επιλογη αν το βρωμογκαζο δεν ειναι προτεραιοτητα! Αναμενουμε και τις εντυπωσεις απο την κτηση.

daz
23/09/2013, 15:57
το cbf κάνει αλλα πλέον το κατεχει η γυναίκα. το έπλυνα έγινε και το σερβις των 32000 το γύαλισα το πέρασα ένα φιόγκο. το έκανα μεταβίβαση στο ονομά της και τώρα το χαίρετε. bmw όπως ανέφερα και παραπάνω η πολιτική της εταίρειας δεν μου αρέσε. δεύτερον λόγω υπηρεσίας έχω κάνει το f800 πάνω από 50.000 χιλίομετρα. δεν μου άφησε καθόλου καλές εντυπώσεις οπότε το απέκλεισα από την πρώτη στιγμή. για το μόνο που ρώτησα ήταν το f800 gt. τώρα το vtec αποδίδει παντού. το κακό και ίσως για κάποιους να μήν είναι κακό είναι ότι λόγω vtec ο κινητήρας έχει τρία σκαλοπάτια και αποδίδει παντόυ.πάντος εγώ που το έχω κάνει test ride δεν είχα πρόβλημα μέσα στη πόλη κινιόμουν άνετα με τετάρτη χώρίς σκορτσάρισμα. έξω με 120 εώς 130 ήταν άνετο χώρις να καιέι. και γύρω στις 6000 με 6500 αν δεν κανω λάθος που παίρνει το vtec μπρος ειχε δύναμη σταματόυσε να ανεβαζει γρηγορα μετά τις 11000-11500 και τα 210 τα είδα γρήγορα. αλλά μέχρι εκεί γιατί μετά είχε το κόφτη. την άλλη βφομάδα λογικά θα το παραγγείλω. θα σας βγάλω φοτο και θα σας πώ για την κατανάλωση. α και επιπλέον παίρνες ένα κινητήρα ο οποιός μπορεί να είναι σχετικά παλιος αλλά ξερεις εξαρχης ότι δεν προκεταί να σου ζητήσεις τίποτα για αρκετές χιλίαδες χιλιομετρα.

Περιμένουμε φωτό και εντυπώσεις. :beer:

Semiaz
29/09/2013, 21:12
Καλή επιλογή. Θα το καταευχαριστηθείς είναι χιλιομετροφάγος. Τα κρατήματα του μη τα φοβάσαι καθόλου είναι καθαρά θέμα ελαστικού.

Συμβουλή:
1) Κάνε παζάρι για δώρο extra ζελατίνα (αν είσαι γύρω στο 185 συνιστώ MRA - Στο XR1100 αυτή της Honda κάνει στροβιλισμούς για άλλα κράνη δε ξέρω)
2) Βάλε μανιτάρια ή κάγκελα άμεσα (κρίμα να τα βάλεις αφού τη φας)
3) Μη κάνεις έλεγχο βαλβίδων στις 24000 χλμ τζάμπα λεφτά δεν υπάρχει περίπτωση να έχουνε θέμα.
4) Να ξέρεις ότι ούτε το C R είναι ιδιαίτερα εμπορεύσιμο μοντέλο.

Μόνη διαφωνία: Έχοντας αγοράσει μηχανή από κουτί ομολογώ πως δε θα το ξανάκανα. 1 καλό συνεργείο για έλεγχο και μτχ ftw. Ιδιαίτερα με τέτοια μηχανάκια που τα παίρνουν άνθρωποι για βόλτες και ταξίδια κι όχι για να τα σπάνε.

ΥΓ:΅Ότι χρειαστείς να ρωτήσεις για το μηχανάκι μη διστάσεις να κάνεις πμ, το έχει το φιλαράκι μου.