PDA

View Full Version : Για μια θέση parking...



Multijohn
08/10/2005, 19:05
Πρίν απο λίγο τελείωσα με έναν καυγά για μια θέση πάρκινγκ.
Είχα τη μηχανή παρκαρισμένη σε θέση αυτοκινήτου και έρχεται ένα τύπος και μου λέει ''φίλε,πάρε την μηχανή να παρκάρω'' με ένα ύφος χιλίων καρδινάλιων!Ξέχασα να αναφέρω οτι την θέση την κρατούσα για πελάτη μου (δουλεύω ρεσεψιόν σε ξενοδοχείο χωρίς παρκινγκ).Με τα πολλά,τον ρώτησα εάν είναι πελάτης του ξενοδοχείου και μου απαντάει με το αλαζονικό ''γιατί,αναφορά θα σου δώσω?!''. Μουλάρωσα και 'γώ και του εξήγησα οτι κρατάω την θέση για πελάτη μου.Αφού άρχισε να βρίζει(ασχημα,πολύ άσχημα!)μπαίνω μέσα στη ρεσεψιόν και προς μεγάλυ μου έκπληξη τον βλέπω να τραβάει την μηχανή και να την παρατάει στη μέση του δρόμου με τον συναγερμό και το pager να έχουν τρελαθεί!!!Χωρίς δεύτερη σκέψη,βγαίνω έξω και ξεκινάμε το πανηγύρι(δεν υπολόγισα ούτε πελάτες μου που βλέπανε την φάση,ούτε τίποτα).Εκ των υστέρο,το μετάνιωσα γιατί θα μπορούσα να του φέρω τροχαία και να τραβάει τις κολότριχές του αλλά που μυαλό εν θερμό!Και στην τελική αυτό που με πρίζωσε ήταν το σκεπτικό ''πάρε το μηχανάκι σου απο δώ ρε αλήτη''.Δεν πιστεύω οτι έχω κόμπλεξ του είδους ''αλήτης με μηχανάκι''(το αποδεικνείω κάθε μέρα στον εαυτό μου) αλλά δεν αντέχω την έλειψη σεβασμού είτε με όταν οδηγάω,είτε όταν περπατάω ή οτι και να κάνω τέλος πάντων.
Με αυτά και με τ'άλλα βρέθηκα στο pathetic σημείο να κάθομαι και να σκοτώνομαι για.....
























































ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!

n1k3man
08/10/2005, 19:18
καλα του εκανες ρε φιλε. εγω που τραβαω τα ιδια καθε μερα με τους γειτονες και μαλιστα σε πιλοτη οπου δικαιουμαι να βαζω την μηχανη μπροστα στην αποθηκη μου? αυτοι ομως δε λενε να το βαλουν στο κεφαλι τους οτι για οσο ζω εδω θα τρωνε τις μηχανες μου και των φιλων μου στη μαπα τους!

AFTER
08/10/2005, 19:21
Μια φορα μου ειχε κανει το ιδιο ενας τσοπερας(δυστυχως ελειπα και οταν γυρισα στην μοτο μου την ειδα να εχει αλλαξει θεση κατα 90 μοιρες κλεινοντας το μισο πεζοδρομιο)

Εκει που του εβαλα την δικια του αργοτερα, μαλλον την πηρε ο γερανος της τροχαιας :a029:



Μπορω να καταλαβω πολυ ευκολα τι ανθρωπος ητανε ο συγκεκριμενος.
Ο κλασικος ο τυπος ''king of the road'' & αλλα πολλα που καλυτερα να μην πω γιατι θα σβηστουν....

Εν βρασμο ψυχης ουτε εγω μπορω να συγκρατησω τον εαυτο μου, αλλα η καλυτερη λυση ειναι να φωναξεις την αστυνομια.

n1k3man
08/10/2005, 19:24
δηλαδη ρε after [ρωταω μην παρεξηγηθω..] αν καποιος γειτονας παρει την μηχανη μου απο το parking[πιλοτη] και την βγαλει εξω στο δρομο γιατι ετσι νομιζει οτι ειναι το σωστο αν φωναξω την αστυνομια θα του κανει κατι??

AFTER
08/10/2005, 19:41
Μπορει να μην του κανει και τιποτα, ομως την επομενη φορα θα το σκεφτει πολυ να ξανακανει την ιδια @@

Σου ειπα, και εγω σε βρασμο ψυχης, μπορει να του πεταγα εξω τα αντερα, ομως ο πονος που μενει για παντα, ειναι ο νομικος...

adam_tsouk
09/10/2005, 10:18
Η ΜΗΧΑΝΗ ΠΡΟΒΛΕΠΕΤΑΙ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΘΕΣΗ PERKING!




Σε άλλη περίπτωση έάν στην ρίξουν δεν σε αποζημιώνουν.


Τουλάχιστον έτσι ξέρω.......



Κανά μπουκέτο του τράβηξες;


Προσωπικά δεν τα κάνω κάτι τέτοια αλλά τη μηχανή που έχεις κάνει τον κώλο σου ΝΑ να αγοράσεις και προσέχεις και...και...και... δεν έχει κανείς δικαίωμα να σου ακουμπήσει.

Stergios69
09/10/2005, 17:43
Τίποτα φίλε, κανένα έλεος, την άλλη φορά να τους δίνετε όλους αυτούς στην τροχαία...
Έξω από το σπίτι μου το γκαραζ ΜΟΥ είναι μονίμως πιασμένο από τύπους ''έλα μωρέ, 5 λεπτάκια'' για μέρες στη σειρά.
Μετά που έγραψε η τροχαία κανα δυο είμαι άρχοντας.
Τα τυπάκια αυτά είναι κλασσικοί θρασύδειλοι τύποι, από αυτούς που θα σου πάρουν την σειρά στην τράπεζα πχ.
Την περασμένη βδομάδα μάλιστα, σε μέρος όπου πληρώνω στον Δήμο 200 ευρώ το μήνα για να μπαινοβγαίνουν φορτηγά, πάρκαρε τύπος ''θα σου φέρω την αστυνομία έπιασες όλο το πεζοδρόμιο'' και για πρώτη φορά έβρισα άνθρωπο τόσο πολύ στη ζωή μου.

Alx 84
09/10/2005, 20:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από n1k3man
δηλαδη ρε after [ρωταω μην παρεξηγηθω..] αν καποιος γειτονας παρει την μηχανη μου απο το parking[πιλοτη] και την βγαλει εξω στο δρομο γιατι ετσι νομιζει οτι ειναι το σωστο αν φωναξω την αστυνομια θα του κανει κατι??

όχι, αλλά μπορείς να του βάλεις το κάρο του σε τσιμεντόλιθους να δω πως θα το κουνήσει μετα!!!!!

Alx 84
09/10/2005, 20:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Πρίν απο λίγο τελείωσα με έναν καυγά για μια θέση πάρκινγκ.
Είχα τη μηχανή παρκαρισμένη σε θέση αυτοκινήτου και έρχεται ένα τύπος και μου λέει ''φίλε,πάρε την μηχανή να παρκάρω'' με ένα ύφος χιλίων καρδινάλιων!Ξέχασα να αναφέρω οτι την θέση την κρατούσα για πελάτη μου (δουλεύω ρεσεψιόν σε ξενοδοχείο χωρίς παρκινγκ).Με τα πολλά,τον ρώτησα εάν είναι πελάτης του ξενοδοχείου και μου απαντάει με το αλαζονικό ''γιατί,αναφορά θα σου δώσω?!''. Μουλάρωσα και 'γώ και του εξήγησα οτι κρατάω την θέση για πελάτη μου.Αφού άρχισε να βρίζει(ασχημα,πολύ άσχημα!)μπαίνω μέσα στη ρεσεψιόν και προς μεγάλυ μου έκπληξη τον βλέπω να τραβάει την μηχανή και να την παρατάει στη μέση του δρόμου με τον συναγερμό και το pager να έχουν τρελαθεί!!!Χωρίς δεύτερη σκέψη,βγαίνω έξω και ξεκινάμε το πανηγύρι(δεν υπολόγισα ούτε πελάτες μου που βλέπανε την φάση,ούτε τίποτα).Εκ των υστέρο,το μετάνιωσα γιατί θα μπορούσα να του φέρω τροχαία και να τραβάει τις κολότριχές του αλλά που μυαλό εν θερμό!Και στην τελική αυτό που με πρίζωσε ήταν το σκεπτικό ''πάρε το μηχανάκι σου απο δώ ρε αλήτη''.Δεν πιστεύω οτι έχω κόμπλεξ του είδους ''αλήτης με μηχανάκι''(το αποδεικνείω κάθε μέρα στον εαυτό μου) αλλά δεν αντέχω την έλειψη σεβασμού είτε με όταν οδηγάω,είτε όταν περπατάω ή οτι και να κάνω τέλος πάντων.
Με αυτά και με τ'άλλα βρέθηκα στο pathetic σημείο να κάθομαι και να σκοτώνομαι για.....
ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!

Σύμφωνοι. μια θέση Pakring είναι. δεν τρέχει τίποτα. Αλλά αυτό το υφάκι, εγώ είμαι και κάνω ότι γουστάρω, αλήτη μηχανόβιε κλπ είναι μια ωραία αφορμή να φορέσεις τα γαντάκια με τις ενισχύσεις και να κάνεις προπονισούλα στο κεφάλι του τύπου. Έλεος πια. τι θα γίνει με όλους αυτούς;;; δεν τους κλείνουν πουθενά να ησυχάσουμε κι εμείς;;;

idi
09/10/2005, 22:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged


ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!

οχι φιλε ...οχι για μια θεση παρκινγκ...

ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ ΣΟΥ!!!

ΚΑΛΑ ΤΟΥ ΕΚΑΝΕΣ ΤΟΥ Π***ΡΑ ΚΑΙ ΑΝ ΗΜΟΥΝ ΣΤΗ ΘΕΣΗ ΣΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΣΠΑΓΑ ΤΑ ΜΟΥΤΡΑ ΑΝ ΑΚΟΥΜΠΑΓΕ ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΜΟΥ!!!

ΑΚΟΥΣ ΕΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΤΑΒΑΤΖΙΛΙΔΙΚΑ ΝΑ ΣΟΥ ΚΟΥΝΗΣΕΙ ΤΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ???? ΑΜΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟ Κ***ΡΑΚΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ???

ΠΩ ΠΩ ΑΝΕΒΑΣΑ ΠΙΕΣΗ ΤΩΡΑ...

FestoNero
10/10/2005, 02:05
Προκειται καθαρα για ιδιωτικη περιουσια!
Σου ακουμπησε το μηχανακι;
Παρε την αστυνομια, πες τους το,
θα ερθουν να τον μαζεψουν κ θα του κανεις μηνυση για..
Ε, δ ξερω, ρωτα κανα δικηγορο.


ΑΜΑ ΠΙΑΣΩ ΤΟ Κ***ΡΑΚΙ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΤΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ???

Χουφτωστη Χουφτωστη!!! :D :D :D

Motoulis
18/10/2005, 00:06
ρεγγα στην εξάτμιση.......... δεν το βρίσκεις ποτε και αν το βρεισ ενω εχει δουλέψει ο κουβας αρα εχει ζεσταθεί η εξάτμιση ειναι πλέον αργά μα πολυ πολύ αργά εχουν ολα ποτίσει με αρωμα ρέγγα...... καπνιστή. Η ΑΠΟΛΥΤΗ εκδίκηση....... δεν φεύγει η μυρωδιά ούτε με βιολογικο πλύσιμο....και πουλιέται μονο για ανταλλακτικά. extra tip φρόντισε να είναι λιπαρη η ρέγγα διαχεεται καλύτερα και πιο εντονα το αρωμα ....

Tropeas
18/10/2005, 00:22
Μόνο το οτι την ακούμπησε και την μετακίνησε ... με το προηγούμενο υφάκι (ειρωνία είναι το αδύνατο σημείο μου , που απο ήρεμο πρόβατο με κάνει αγριο λύκο) θα του χα σκάσει ένα κουτουλίδι (ηρέμισε Λάμπρο δεν είσαι έτσι) και θα βγαζε αστράκια!:mad:

Alx 84
18/10/2005, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Motoulis
ρεγγα στην εξάτμιση.......... δεν το βρίσκεις ποτε και αν το βρεισ ενω εχει δουλέψει ο κουβας αρα εχει ζεσταθεί η εξάτμιση ειναι πλέον αργά μα πολυ πολύ αργά εχουν ολα ποτίσει με αρωμα ρέγγα...... καπνιστή. Η ΑΠΟΛΥΤΗ εκδίκηση....... δεν φεύγει η μυρωδιά ούτε με βιολογικο πλύσιμο....και πουλιέται μονο για ανταλλακτικά. extra tip φρόντισε να είναι λιπαρη η ρέγγα διαχεεται καλύτερα και πιο εντονα το αρωμα ....


αρχηγέ πολύ σωστός!!!!!:a013: :a013:

skous
19/10/2005, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Πρίν απο λίγο τελείωσα με έναν καυγά για μια θέση πάρκινγκ.
Είχα τη μηχανή παρκαρισμένη σε θέση αυτοκινήτου και έρχεται ένα τύπος και μου λέει ''φίλε,πάρε την μηχανή να παρκάρω'' με ένα ύφος χιλίων καρδινάλιων!Ξέχασα να αναφέρω οτι την θέση την κρατούσα για πελάτη μου (δουλεύω ρεσεψιόν σε ξενοδοχείο χωρίς παρκινγκ).Με τα πολλά,τον ρώτησα εάν είναι πελάτης του ξενοδοχείου και μου απαντάει με το αλαζονικό ''γιατί,αναφορά θα σου δώσω?!''. Μουλάρωσα και 'γώ και του εξήγησα οτι κρατάω την θέση για πελάτη μου.Αφού άρχισε να βρίζει(ασχημα,πολύ άσχημα!)μπαίνω μέσα στη ρεσεψιόν και προς μεγάλυ μου έκπληξη τον βλέπω να τραβάει την μηχανή και να την παρατάει στη μέση του δρόμου με τον συναγερμό και το pager να έχουν τρελαθεί!!!Χωρίς δεύτερη σκέψη,βγαίνω έξω και ξεκινάμε το πανηγύρι(δεν υπολόγισα ούτε πελάτες μου που βλέπανε την φάση,ούτε τίποτα).Εκ των υστέρο,το μετάνιωσα γιατί θα μπορούσα να του φέρω τροχαία και να τραβάει τις κολότριχές του αλλά που μυαλό εν θερμό!Και στην τελική αυτό που με πρίζωσε ήταν το σκεπτικό ''πάρε το μηχανάκι σου απο δώ ρε αλήτη''.Δεν πιστεύω οτι έχω κόμπλεξ του είδους ''αλήτης με μηχανάκι''(το αποδεικνείω κάθε μέρα στον εαυτό μου) αλλά δεν αντέχω την έλειψη σεβασμού είτε με όταν οδηγάω,είτε όταν περπατάω ή οτι και να κάνω τέλος πάντων.
Με αυτά και με τ'άλλα βρέθηκα στο pathetic σημείο να κάθομαι και να σκοτώνομαι για.....

ΜΙΑ ΘΕΣΗ ΠΑΡΚΙΝΓΚ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ!!!!!


ola swsta ALLA to na kratas 8esi parking gia allon, einai to ligotero tragiko!

Opws oloi aytoi pou exoun magazia kai bazoun kafasia ap'exw!
ELEOS diladi.


Ola ayta bebaia den exoun na kanoun me to gegonos oti o allos sou eipe na pareis tin mixani, alla to oti eipes oti tin kratas gia allon ktl einai la8os

devil's animal
19/10/2005, 14:08
επισης καλη λυση ειναι και η πατατα βραστη στην εξατμιση για να κανει καμια καλη ζημια!!!

:evil: :evil: :evil: :evil: :evil:
:smokin: :smokin:

Boxer
19/10/2005, 14:30
Το υφακι ηταν λαθος.
Αλλα το να βαζεις τη μηχανη να κραταει μια θεση για καποιον αλλον ειναι τουλαχιστον προκλητικο.

Ειναι κατι τυποι οι οποιοι εχουν και μηχανη και αυτοκινητο και οποτε ξεπαρκαρουν το αυτοκινητο βαζουν τη μηχανη στη θεση του για να βρουν θεση μετα.
Γυρναγα απο Κορινθο το 1998 και ειχα κανει 1 ωρα δρομο. Αλλη μιαμιση μετα δεν ειχα βρει να παρκαρω. Ειχα φτασει στα ορια της τρελας. Και ως εκ του θαυματος φευγει ενα ΙΧ. Αλλα δεν παει μακρια. 2 μετρα μετα σταματαει και παει να βαλει τη μηχανη για να κρατησει τη θεση. ΕΛΕΟΣ. Μπηκα με τη μουρη στη θεση και κατεβηκα κατω και γιναμε μπιλιες.

Λοιπον οι θεσεις παρκινγ δεν ειναι κανενος. Οποιος προλαβει. Ολοι τα ιδια τελη πληρωνουμε. Και αυτα του στυλ περιμενω να ερθει η μανα μου , ο γιος μου κλπ να παρκαρει να δεχθω οτι ισχυουν για τα επομενα δυο λεπτα.
Δεν μπορεις κυριε να κρατας μια θεση 1-2 ωρες.

Απ οτι λες ο τουτου ηταν απαραδεκτος. Καλα οτι σου ακουμπησε τη μηχανη δεν το συζηταω. ΚΡΕΜΑΣΜΑ.
Αλλα και εσυ δεν ησουν σωστος ετσι;

dimitris74
19/10/2005, 14:30
εμενα παντως το να βλεπω να κρατανε θεση παρκινγκ ειναι το χειροτερο, προσωπικα το ιδιο θα σου κανα και ας καλουσες την αστυνομια,
μου τι δινουν απιστευτα οι τυποι που κανουν τον νταβατζη στους δρομους και καθεσαι εσυ σαν βλακας να γυρνας γυρω γυρω να παρκαρεις,
δεν καταλαβα το σκεπτικο του πελατη του ξενοδοχειου, αν θες να παρεχεις παρκινγκ νοικιασε θεσεις η οικοπεδο και βαλτο,
την εχουνε δει τρελλα ολοι τους εδω ειναι τσιφλικη μου και κανω οτι γουσταρω,
εφοσον συμπεριφερεσαι ετσι να εισαι ετοιμος και να δεχτεις αντιστοιχη συμπεριφορα.

Multijohn
20/10/2005, 00:43
Συγγνώμη κίολας αλλά...πλάκα μου κάνετε,έτσι?!
Ποιός ΑΚΡΙΒΟΣ έχει δικαίωμα να ακουμπήσει ξένο όχημα?Φίλε dimitris74 το μόνο που θα κέρδιζες εάν έκανες το ίδιο πράγμα (εξαρτάρτάται και τον κάτοχο του οχήματος)είναι ή κλήση της τροχαίας ή ότι κέρδισε ο φίλος που το δοκίμασε...(μην το πάρεις προσωπικά,το ξυλίκι εννοώ και την ταραχή γενικώς ασχέτως εάν της έδινες ή τις έπαιρνες).
Και οι δύο τελευταίοι δεν απαντάτε στην ερώτηση μου όμως.Εαν ήταν αμάξι τι θα κάνατε δηλαδή?!Θα μου λέγατε να το τραβήξω?!Εάν μπορείς,κάντο και εσύ ρε φίλε!Αλλά απο την στιγμή που υπάρχει ΟΧΗΜΑ δεν μπορείς να κάνεις ΤΙΠΟΤΑ.Aπ'οτι θυμάμαι δεν΄διευκρινίζει ο Κ.Ο.Κ. τίποτα για την περίπτωση.Αντιθέτος εγώ θα μπορούσα να ισχυριστώ ότι ήθελα.Εννοείται οτι ξέρω και αποδέχωμαι οτι όταν είμαι προκλητικός,είμαι έτοιμος να δεχθώ και την ανάλογη συμπεριφορά και να έχω την επίσης ανάλογη αντίδραση(τροχαία την επόμενη φορά χωρίς μα μου και πολλά λόγια!)

Φιλικά...

dimitris74
20/10/2005, 01:10
απλα θα την αραζα διπλα απο την μηχανη και θα σου εσπαζα τα @@ μην αφηνοντας τον πελατη να παρκαρει, και οταν εσυ αποφασιζες να μετακινησεις την μηχανη σου θα εμπαινα εκει
και μετα εσυ θα μου εσπαζες το αυτοκινητο και θα ησουν στην ιδια μοιρα με ολους αυτους που κατηγορουμε που εκτελουν χρεη παρκαδορου στα σκυλαδικα.
δεν καταλαβα, ποιο ειναι ακριβως το δικαιωμα σου να στερεις απο καποιον μια θεση παρκινγκ? μηπως εχεις οικονομικο οφελος?
εχει καταντησει αηδια το συγκεκριμενο θεμα και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι τροποι να βρεις το δικιο σου, εχω στειλει καρεκλες, κωνους και τα σχετικα σε καδους, εχω καλεσει δημοτικη αστυνομια για παρανομη καταληψη οδου σε καποιον αλλο εξυπνακια που ειχε ενα μπαουλο, εχω καλεσει τροχαια και γερανο να παρει μηχανακι χωρις χαρτια που το ειχε βαλει ο αλλος για να πιασει θεση παρκινγκ,
και πες μου εσυ βαση ποιας κατηγοριας θα μου κοβε κληση ο μπατσος που σου την ακουμπησα... την μηχανη? οσο για τα κουτουλιδια και το ξυλικη, εισαι ετοιμος να λερωσεις το ποινικο σου μητρωο?
απλα μην νομιζουμε οτι εχουμε μηχανη και δικαιολουμαστε για τα παντα, και ολοι μας φταινε
αυτη η συμπεριφορα το μονο που δειχνει ειναι νοοτροπια κωλο ελληνα, και αν εισαι η γουσταρεις να εισαι ετσι, τουλαχιστον ελπιζω να σου αφηνουν κανα χαρτζιλικη οι πελατες και να μην παιζεις ξυλο τζαμπα.
φιλικα παντα,

CHRISTINE
20/10/2005, 01:15
Το ότι ακούμπησε το μηχανάκι σου είναι λάθος του.

(το γράφω 1ο για να καταλάβεις ότι δεν είμαι με τον τύπο... αλλά ούτε και μαζί σου όπως θα καταλάβεις από τα παρακάτω..)


Η τακτική "κρατάω την θέση για τον πελάτη" είναι επίσης λάθος....... Το μεγαλύτερο όμως λάθος σου ξέρεις ποιο είναι? ότι του το είπες κιόλας!!! χαχαχαχχαχαχαχα!!!

Τι σημαίνει κρατάω την θέση για τον πελάτη? Ήταν ο χώρος πάρκινγκ του ξενοδοχείου???? δεν καταλαβαίνω....


...Είμαι με το αμάξι στο κέντρο και ψάχνω στην Ασκληπιού να παρκάρω... βρίσκω θέση παρκινγκ μόνο που εκέι στέκονται 2 άτομα.. τους κάνω νόημα ότι θέλω να παρκάρω και μου απαντούν: "κρατάμε" την θέση για να παρκάρει ένα αυτοκίνητο...
Σηκώθηκα και έφυγα... για τον απλό λόγο ότι δεν έχω την ικανότητα να διαχειρίζομαι την βλακεία... και φυσικά σιγά μην κάτσω να εκνευριστώ επειδή κυκλοφορούν ανόητοι άνθρωποι.. σιγά το νέο...




Όλα τα παραπάνω δεν θα στα έλεγα και θα ήμουν 100% μαζί σου αν είχες παρκάρει το μηχανάκι σου εκεί και όχι απλά το χρησιμοποιούσες ως κώνο για να "κρατήσεις" την θέση στον πελάτη.... Δεν σου ανήκει κανένας χώρος για να τον παραχωρείς σε οποιονδήποτε πελάτη.. Σου "ανήκει" μόνο αν προλάβεις να παρκάρεις το μηχανάκι σου για πάρτη σου...


Και στην τελική αν πήγαινες να παρκάρεις κάπου το μηχανάκι σου και κάποιος σε έδιωχνε λέγωντας σου ότι κρατάει την θέση για κάααααποιον που θα έρθει, πως θα σου φαινόταν?

Multijohn
20/10/2005, 02:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimitris74
απλα θα την αραζα διπλα απο την μηχανη και θα σου εσπαζα τα @@ μην αφηνοντας τον πελατη να παρκαρει, και οταν εσυ αποφασιζες να μετακινησεις την μηχανη σου θα εμπαινα εκει
και μετα εσυ θα μου εσπαζες το αυτοκινητο και θα ησουν στην ιδια μοιρα με ολους αυτους που κατηγορουμε που εκτελουν χρεη παρκαδορου στα σκυλαδικα.
δεν καταλαβα, ποιο ειναι ακριβως το δικαιωμα σου να στερεις απο καποιον μια θεση παρκινγκ? μηπως εχεις οικονομικο οφελος?
εχει καταντησει αηδια το συγκεκριμενο θεμα και πιστεψε με υπαρχουν πολλοι τροποι να βρεις το δικιο σου, εχω στειλει καρεκλες, κωνους και τα σχετικα σε καδους, εχω καλεσει δημοτικη αστυνομια για παρανομη καταληψη οδου σε καποιον αλλο εξυπνακια που ειχε ενα μπαουλο, εχω καλεσει τροχαια και γερανο να παρει μηχανακι χωρις χαρτια που το ειχε βαλει ο αλλος για να πιασει θεση παρκινγκ,
και πες μου εσυ βαση ποιας κατηγοριας θα μου κοβε κληση ο μπατσος που σου την ακουμπησα... την μηχανη? οσο για τα κουτουλιδια και το ξυλικη, εισαι ετοιμος να λερωσεις το ποινικο σου μητρωο?
απλα μην νομιζουμε οτι εχουμε μηχανη και δικαιολουμαστε για τα παντα, και ολοι μας φταινε
αυτη η συμπεριφορα το μονο που δειχνει ειναι νοοτροπια κωλο ελληνα, και αν εισαι η γουσταρεις να εισαι ετσι, τουλαχιστον ελπιζω να σου αφηνουν κανα χαρτζιλικη οι πελατες και να μην παιζεις ξυλο τζαμπα.
φιλικα παντα,

Πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα με τους παρκαδόρους!
Λοιπόν,
Το δικαίωμά μου να στερείσω πάρκινγκ απο κάποιον αίναι το δικαίωμά μου να παρκάρω οπουδήποτε γουστάρω απο την στιγμή που επιτρέπεται.
Ακόμα και οικονομικό όφελος να είχα,δεν είναι λογαριασμός κανενός.Οτι καρατούσα τον χώρο για πελάτη μου το είπα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να εκτονώσω την ένταση.
'Οχι δεν είμαι έτοιμος να λερώσω το ποινικό μου μητρώο και αυτό μου κόστισε μελανιά στο μάγουλο καθώς δεν άρχισα εγώ τον καυγά(δεν έδωσα την πρώτη).''Απλά μιλούσα έντονα κυριε δικαστά και μου ξεφύγαν σταγονίδια σάλιου τα οποία ο αντίδικός μου θεώρησε πτύειν''...
Δεν ξέρω εάν κολοέλληνας είναι αυτός που απλά παρκάρει το δεύτερο όχημά του για να κρατήσει μέρος αλλά ξέρω τι είναι τραμπούκος: αυτός που μαλώνει κάθε τρείς και λίγο και πετάει μπαούλα και κώνους σε μια προσπάθεια να βρεί το ''δίκιο'' του,μην έχοντας κάποιο άλλο τρόπο,πιο ήρεμο και λεκτικό ή έστω και ένδικο,και που στη τελική χάνει το όποιο δίκιο θα μπορούσε να έχει.
Με συγχωρείς για το ύφος μου αλλά είναι ανάλογο του υποννοούμενού σου περι χαρτζιλικιού και ''παιζεις ξύλο τζάμπα''το οποίο θεώρησα προσβλητικό.Εάν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς.

Multijohn
20/10/2005, 02:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από CHRISTINE
Το ότι ακούμπησε το μηχανάκι σου είναι λάθος του.

(το γράφω 1ο για να καταλάβεις ότι δεν είμαι με τον τύπο... αλλά ούτε και μαζί σου όπως θα καταλάβεις από τα παρακάτω..)


Η τακτική "κρατάω την θέση για τον πελάτη" είναι επίσης λάθος....... Το μεγαλύτερο όμως λάθος σου ξέρεις ποιο είναι? ότι του το είπες κιόλας!!! χαχαχαχχαχαχαχα!!!

Τι σημαίνει κρατάω την θέση για τον πελάτη? Ήταν ο χώρος πάρκινγκ του ξενοδοχείου???? δεν καταλαβαίνω....


...Είμαι με το αμάξι στο κέντρο και ψάχνω στην Ασκληπιού να παρκάρω... βρίσκω θέση παρκινγκ μόνο που εκέι στέκονται 2 άτομα.. τους κάνω νόημα ότι θέλω να παρκάρω και μου απαντούν: "κρατάμε" την θέση για να παρκάρει ένα αυτοκίνητο...
Σηκώθηκα και έφυγα... για τον απλό λόγο ότι δεν έχω την ικανότητα να διαχειρίζομαι την βλακεία... και φυσικά σιγά μην κάτσω να εκνευριστώ επειδή κυκλοφορούν ανόητοι άνθρωποι.. σιγά το νέο...




Όλα τα παραπάνω δεν θα στα έλεγα και θα ήμουν 100% μαζί σου αν είχες παρκάρει το μηχανάκι σου εκεί και όχι απλά το χρησιμοποιούσες ως κώνο για να "κρατήσεις" την θέση στον πελάτη.... Δεν σου ανήκει κανένας χώρος για να τον παραχωρείς σε οποιονδήποτε πελάτη.. Σου "ανήκει" μόνο αν προλάβεις να παρκάρεις το μηχανάκι σου για πάρτη σου...


Και στην τελική αν πήγαινες να παρκάρεις κάπου το μηχανάκι σου και κάποιος σε έδιωχνε λέγωντας σου ότι κρατάει την θέση για κάααααποιον που θα έρθει, πως θα σου φαινόταν?
Συμφωνώ μαζί σου μόνο στο οτι έκανα λάθος που του είπα τον λόγο.Δεν έπρεπε και στην τελική κατάλαβα οτι αντί να ηρεμήσω τα πνεύματα έκανα το αντίθετο.

CHRISTINE
20/10/2005, 02:19
ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι θεωρώ λάθος το "κρατάω την θέση για κάποιον άλλον"... αυτό το λέω στην περίπτωση που δεν έγινε κατανοητό από το προηγούμενο ποστ μου...



Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Συμφωνώ μαζί σου μόνο στο οτι έκανα λάθος που του είπα τον λόγο.Δεν έπρεπε και στην τελική κατάλαβα οτι αντί να ηρεμήσω τα πνεύματα έκανα το αντίθετο.


οοοοκ! αυτό είναι το διπλωματικό του θέματος εφόσον αποφάσισες να "καταλάβεις" τον χώρο για λογαριασμό κάποιου άλλου.... και εφόσον είσαι φαν τέτοιας τακτικής την υποστηρίζεις με αυτό τον τρόπο... τρόπον τεινα πονηριά...


Δεν μου απάντησες όμως σε αυτό, αν θέλεις βέβαια (και αυτό σημαίνει 'βάζω τον εαυτό μου στην θέση του άλλου'):

"Και στην τελική αν πήγαινες να παρκάρεις κάπου το μηχανάκι σου και κάποιος σε έδιωχνε λέγωντας σου ότι κρατάει την θέση για κάααααποιον που θα έρθει, πως θα σου φαινόταν?"


και επιμένω γιατί αναφέρθηκες επιλεκτικά στο ποστ μου.... δεν έγραψα μόνο αυτό που έκανες quote.... και εφόσον έγραψες public την εμπειρία σου λογικά θα είσαι προετοιμασμένος να ακούσεις και αντίθετες απόψεις...

Multijohn
20/10/2005, 03:07
Εγινες κατανοητή.
Δεν άρχισα να κυκλοφορώ εχθές και μου έχει τύχει ούκ ολίγες φορές αυτό αλλά ποτέ δεν θα καθόμουν να μαλώσω για μια θέση πάρκινγκ και αυτό είναι που με κάνει να απορώ με τον εαυτό μου πως καταδέχθηκε να κάνει κάτι τέτοιο.Το βρίσκω τουλάχιστον αρρωστημένο,ενώ υπάρχουν πολλά τετραγωνικά γύρω μου,να κάθομαι και να μαλώνω και να αρχίζω φασαρία για να βάλω το όχημά μου κάπου.Υπάρχουν πολλά άλλα μέρη.Σίγουρα θα κάνω περισσότερο χρόνο να βρώ παρκάρισμα,αλλά θα χάσω ακόμη περισσότερο χρόνο μαλώνοντας για κάτι τέτοιο καθώς επίσης και την ηρεμία μου.Με λίγα λόγια πιστεύω οτι κάποιος πρέπει να έχει πολλά αποθημένα για να κάθεται και να ασχολήται με το τι κάνει ο ένας και ο άλλος!Επαναλαμβάνω,εδώ,οτι αυτό που με έβγαλε απο τα ρούχα μου(ευτυχώς ελεγχόμενα!) είναι η...αλαζονία ''πάρε το μηχανάκι σου,να βάλω το αυτοκίνητό μου''!Ακόμα,και εάν το ζητoύσε πιο όμορφα,θα το έκανα γιατί δεν έιχα κάποιο όφελος (οικονομικό όπως υποννόησε ο φίλος πιο πάνω) και δεν ενδιαφέρομαι κάν να αποδείξω το αντίθετο.
Ελπίζω να σε κάλυψα.
Τώρα απάντησε και εσύ στο δικό μου ερώτημα αν έχεις την καλοσύνη: ''Εάν δεν ήταν μηχανή και ήταν αμάξι ή ακόμα και φορτηγάκι,και απο την στιγμή που δεν έκανα κάτι παράνομο,τι θα μου έλεγε?!Παρε το αμάξι σου να βάλω το δικό μου?!"
Πάντα μα πάντα είμαι ανοιχτός σε όλες τις απόψεις είτε συμφωνούν είτε διαφωνούν καθώς είμαι της άποψης οτι το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο.Είναι χρήσιμο μόνο όταν είναι ανοιχτό.

Ευχαριστώ εκ των προτέρω...

CHRISTINE
20/10/2005, 04:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged

Τώρα απάντησε και εσύ στο δικό μου ερώτημα αν έχεις την καλοσύνη: ''Εάν δεν ήταν μηχανή και ήταν αμάξι ή ακόμα και φορτηγάκι,και απο την στιγμή που δεν έκανα κάτι παράνομο,τι θα μου έλεγε?!Παρε το αμάξι σου να βάλω το δικό μου?!"



Καλά μην τρελλένεσαι.. σαφώς ένα μηχανάκι λόγω όγκου είναι πιο εύκολο να μετακινηθεί και μπορεί να παρκαριστεί κάθετα στο πεζοδρόμιο... Νομίζω ότι αν το έκανες αυτό θα μπορούσε να παρκάρει. Επίσης είμαι σίγουρη ότι και εσύ όπως οι περισσότεροι μας παρκάρουμε τα μηχανάκια μας κάθετα και ίσως στην συγκεκριμένη περίπτωση αυτό να είχες κάνει αν δεν ήθελες να "κρατήσεις" την θέση για τον πελάτη. Ξέρω.. ξέρω.. τα μηχανάκια ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ να παρκάρουν όπως και τα αυτοκίνητα... Φαντάσου ότι στο παρελθόν έχω συμμετάσχει σε διαμαρτυρία του συλλόγου Άνεμος για αυτό τον λόγο... παρκάραμε τα μηχανάκια μας στο Κολωνάκι όπως παρκάρουν και τα αυτοκίνητα θέλωντας να δείξουμε ότι αυτό θα δημιουργούσε μεγάλο πρόβλημα στις θέσεις παρκινγκ και ότι οι οδηγοί των αυτοκινήτων θα πρέπει να προσέχουν τα παρκαρισμένα κάθετα στο πεζοδρόμιο μηχανάκια γιατί έτσι ουσιαστικά διευκολύνονται και αυτοί....

.... επίσης είμαι σχεδόν σίγουρη ότι αν ήταν εκεί παρκαρισμένο αυτοκίνητο ή φορτηγάκι (ακόμα και αν εκτελούσε χρέη κώνου ...) δεν θα σου ζητούσε να το μετακινήσεις έστω και αγενώς... αν στο ζητούσε τότε δεν μιλάμε για αγενή ή θρασύ αλλά για τρελλό.. οπότε πάλι κακώς ασχολήθηκες ή ακόμα καλύτερα κακώς θήχτηκες....


..σχετικά με το θέμα "παράνομο ή μη" δεν μπορούμε να επικαλούμαστε τον νόμο όποτε μας συμφέρει.. π.χ παράνομο είναι να καβαλάς την διπλή ή να βγαίνεις αντίθετο για να προσπεράσεις τα μποτιλιαρισμένα αυτοκίνητα και να φτάσεις μπροστά στο φανάρι... το κάνεις όμως, σωστά???
Εμείς που ζούμε σε μεγάλες πόλεις (είδα στο προφίλ σου ότι είσαι Θεσσαλονίκη) και έχουμε πρόβλημα χώρου καλό είναι να διευκολύνουμε ο ένας τον άλλον... φαντάσου δλδ όλα τα μηχανάκια να περίμεναν στην ουρά.. τότε και εμείς ΑΛΛΑ και τα αυτοκίνητα θα ξεκινούσαμε σήμερα και θα φτάναμε αύριο....

..σχετικά με τις απόψεις είπαμε να μιλάμε ανοιχτά αλλά με επιχειρήματα που ευσταθούν αν είναι να αρχίσουμε τις υπερβολές και τα άκρα.... άστα να πάνε...



υ.γ: σόρρυ αν πλατιάζω αλλά αν δεν χαλαρώσουμε όλοι γενικότερα, αν δεν σταματήσουμε να νομίζουμε ότι έχουμε πάντα δίκιο παντού, σε λίγο καιρό θα κυκλοφορούμε με κουμπούρια και θα πέφτει πιστολίδι για μια θέση παρκινγκ... για ένα προσπέρασμα... γιατι μου πήρες την σειρά στην ουρά κτλ κτλ κτλ.... be cool and sexy που λέει και μια φίλη μου!!! χαχαχχαχαχχαχα!!!

Multijohn
20/10/2005, 05:45
Σωστά μιλάς.όντως τίνει να γίνει σημείο των καιρών να σκοτώνεσαι για το πάρκινγκ και όπως είπα παραπάνω,λυπήθηκα τον εαυτό μου που έπεσα σε αυτό το επίπεδο.Απλά,όπως επίσης είπα πιο πάνω,τρελάθηκα όταν τον είδα να μετακινεί τη μηχανη με συναγερμό και pager να βαράνε σας τρελά!Σκέψου λίγο την φάση!
Χάρηκα...:a3: :a3: :a10: :sun: :beer:

The Rainmaker
20/10/2005, 08:48
Για να πω και εγω την άποψή μου:

Καταρχήν γενικά συμφωνώ με την Christine.

Και εγώ αν έβλεπα οτι μια μοτοσυκλέτα πιάνει χώρο στον οποίο μπορούν να παρκάρουν μια μοτοσυκλέτα και ένα αυτοκίνητο θα ζητούσα από τον ιδιοκτήτη να τη μετακινήσει. Με το σωστό τρόπο βέβαια και όχι με ύφος χιλίων καρδινάλιων.

Από την άλλη κανείς δε νομιμοποιείται να κρατάει χώρο για κανένα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό κρατάω parking για πελάτη. Δηλαδή "πουλάς" δημόσιο δρόμο? Γιατί ουσιαστικά αυτό κάνεις. Στις υπηρεσίες σου περιλαμβάνεις και μια θέση parking. Θα τρελαθούμε τελείως?

Ο συλλογισμός αν ήταν φορτηγάκι ή αυτοκίνητο είναι τουλάχιστον άστοχος για να μην πω αφελής. Σκέψου το λίγο και θα καταλάβεις γιατί.

zanny
20/10/2005, 10:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από The Rainmaker

Από την άλλη κανείς δε νομιμοποιείται να κρατάει χώρο για κανένα. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το συλλογισμό κρατάω parking για πελάτη. Δηλαδή "πουλάς" δημόσιο δρόμο? Γιατί ουσιαστικά αυτό κάνεις. Στις υπηρεσίες σου περιλαμβάνεις και μια θέση parking. Θα τρελαθούμε τελείως?


+++
Σκέψου να είσαι σε φάση αναζήτησης θέσης parking για καμιά ώρα και να έχεις πετύχει 2-3 τύπους που κρατάνε θέση για άλλον.. Παρόλο που δεν είναι σωστό, εν τούτοις ο τέταρτος που θα πετύχεις να κρατά θέση θα την πληρώσει. Είναι βέβαιο και είναι και αναμενόμενο..
:nono: :nono:

dimitris74
20/10/2005, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Πρέπει να έχεις κάποιο πρόβλημα με τους παρκαδόρους!

με αυτους που παρανομα καταλαμβανουν δημοσιο χωρο και τον εκμεταλλευονται για οικονομικο οφελος μεγαλο.


Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Το δικαίωμά μου να στερείσω πάρκινγκ απο κάποιον αίναι το δικαίωμά μου να παρκάρω οπουδήποτε γουστάρω απο την στιγμή που επιτρέπεται.
Ακόμα και οικονομικό όφελος να είχα,δεν είναι λογαριασμός κανενός.Οτι καρατούσα τον χώρο για πελάτη μου το είπα σε μια απέλπιδα προσπάθεια να εκτονώσω την ένταση.
[/B]
δεν σου ειπε κανενας να μην παρκαρεις οπου επιτρεπεται, ομως αν κρατας θεσεις και εχεις οικομονικο οφελος ομως ειναι αλλο θεμα,
με την ιδια λογικη παω και εγω στο κολωνακι και κραταω τρεις τεσσερις θεσεις και βγαζω μεροκαματο χωρις να κανω τιποτα, διαφερει σε τιποτα?



Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
'Οχι δεν είμαι έτοιμος να λερώσω το ποινικό μου μητρώο και αυτό μου κόστισε μελανιά στο μάγουλο καθώς δεν άρχισα εγώ τον καυγά(δεν έδωσα την πρώτη).''Απλά μιλούσα έντονα κυριε δικαστά και μου ξεφύγαν σταγονίδια σάλιου τα οποία ο αντίδικός μου θεώρησε πτύειν''...
[/B]
και γαμω τις δικαιολογιες, :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
Δεν ξέρω εάν κολοέλληνας είναι αυτός που απλά παρκάρει το δεύτερο όχημά του για να κρατήσει μέρος αλλά ξέρω τι είναι τραμπούκος: αυτός που μαλώνει κάθε τρείς και λίγο και πετάει μπαούλα και κώνους σε μια προσπάθεια να βρεί το ''δίκιο'' του,μην έχοντας κάποιο άλλο τρόπο,πιο ήρεμο και λεκτικό ή έστω και ένδικο,και που στη τελική χάνει το όποιο δίκιο θα μπορούσε να έχει.
[/B]
ωραια εγινα και τραμπουκος τωρα,


Αρχικά δημιουργήθηκε από estranged
με συγχωρείς για το ύφος μου αλλά είναι ανάλογο του υποννοούμενού σου περι χαρτζιλικιού και ''παιζεις ξύλο τζάμπα''το οποίο θεώρησα προσβλητικό.Εάν κατάλαβα λάθος με συγχωρείς. [/B]

ελπιζω να καταλαβες οτι δεν ειμαι ο μονος που στραβωνει με το συγκεκριμενο θεμα, και πιστεωψε με εχω πολλους τροπους να αντιδρασω χωρις να παιξω ξυλο με κανεναν, δεν ειναι λυση το συγκεκριμενο, ειμαστε πολιτισμενοι ανθρωποι, δεν θα κατσω να πλακωθω με κανεναν,

εσυ μπορουσες καλλιστα αν και κατακρινω αυτη τη νοοτροπια σε μια χωρα που τα αυτοκινητα ειναι πολλαπλασια απο τις θεσεις παρκινγκ να κλειδωσεις με μια μπιλια την μηχανη σου και να μην ασχοληθεις παραπανω, δεν θα εμπαινε καν στον κοπο να την κουνησει και ουτε θα ειχεις ασχλοληθει καθολου, απλα δεν θα μπορουσε να την μετακινησει, :wave2:

ομως μιας και εκανες το λαθος να γινει σκηνικο εχει χιλια δικια να στα χωσει οταν του λες οτι την κραταω για πελατη, δηλαδη εγω που δεν ειμαι πελατης δεν εχω ιδια δικαιώματα? :beer: :beer:

σκεψου το λιγο, και φερε και τον ευατο σου στην θεση καποιου που δουλευει παγκρατι, η που μενει καλλιθεα και για να παει σπιτι η στην δουλεια του μπορει να ψαξει και 40 λεπτα για παρκινγκ.
φιλικα παντα, και μην αρπαζεσαι. :beer: :beer:

Multijohn
21/10/2005, 01:31
Παιδιά κάπου εδώ να διευκρινήσω οτι δεν είχα κανένα προσωπικό όφελος και πόσο μάλλον οικονομικό.ΔΕΝ τα έπαιρνα για να κρατήσω την θέση.Αυτός είναι και ο λόγος που σε όποιον συνάδελφο το είπα,με μούτζωσε.Επαναλαμβάνω για πολλοστή φορά οτι το θέμα γύρισε σε προσωπικό,απο την στιγμή που ακούμπησε την ιδιοκτησία ΜΟΥ.Αυτό με το λουκέτο,όντως είναι σοφό και το κάνω άλλες φορές αλλά εκείνη την στιγμή δεν το είχα μαζί μου.Σύμφωνα με όλη την φάση κανονικά δεν θα έπρεπε να το επαναλάβω προκειμένου να έχω την ηρεμία μου.Και ΔΕΝ θα το κάνω.Δεν θα το κάνω για πελάτη!
Ο συγκεκριμένος τύπος όμως θα βλέπει την μηχανή μου ακριβώς εκεί για καιρο!Τουλάχιστον μέχρι να μου περάσει!Και μάλιστα δεν θα κάνει και τίποτα γιατί κατάλαβε(ή μάλλον του έδειξα!)οτι δεν τον παίρνει και πολύ...και άμα θέλει ας φωνάξει την αστυνομία ή ας κάνει ότι θέλει.Πόσο μάλλον να βγεί εκτός ελέγχου και να κάνει καμμιά ανοησία και να την ρίξει ή να την χτυπήσει.Θα είναι μια καλή ευκαιρία να βάλω εκείνον τον φιμέ ανεμοθώρακα που θέλω τόσο καιρό!!!Εγώ πάντως στο τριπάκι δεν ξαναμπαίνω.Δεν την ξανακάνω την μαλακία...