PDA

View Full Version : ΤΡΑΚΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΑΠΟ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ



CaBouRas
17/09/2013, 16:15
Καλησπερα σε ολους.
θα ηθελα την βοηθεια απο οποιον γνωριζει.
εχω ενα CBR 600F4 του 2000 με πρωτη αδεια το 2001.
ειχα ενα τροχαιο και σημερα πηγε ενας εμπειρογνωμονας απ το συνεργειο που το ειχα στειλει το μηχανακι και ειπε στον μηχανικο οτι το μηχανακι θα βγει ολικη...το ερωτημα μου ειναι το εξης..σε τι τιμη πουλιουνται αυτα τωρα;;...και δευτερον επειδη η ασφαλιστικη του οδηγου που με τρακαρε δεν ανηκει σε φιλικο διακανονισμο και κατα τα λεγομενα πολλων δεν εχει και την καλυτερη φημη..σε περιπτωση που μου πουν οτι μου δινουν λιγοτερα απο την αξια της μηχανης εγω πως πραττω...;;;;ευχαριστω εκ των προτερων.

Bradipous
17/09/2013, 18:34
Καλησπερα σε ολους.
θα ηθελα την βοηθεια απο οποιον γνωριζει.
εχω ενα CBR 600F4 του 2000 με πρωτη αδεια το 2001.
ειχα ενα τροχαιο και σημερα πηγε ενας εμπειρογνωμονας απ το συνεργειο που το ειχα στειλει το μηχανακι και ειπε στον μηχανικο οτι το μηχανακι θα βγει ολικη...το ερωτημα μου ειναι το εξης..σε τι τιμη πουλιουνται αυτα τωρα;;...και δευτερον επειδη η ασφαλιστικη του οδηγου που με τρακαρε δεν ανηκει σε φιλικο διακανονισμο και κατα τα λεγομενα πολλων δεν εχει και την καλυτερη φημη..σε περιπτωση που μου πουν οτι μου δινουν λιγοτερα απο την αξια της μηχανης εγω πως πραττω...;;;;ευχαριστω εκ των προτερων.

Δες την μεση τιμη στο car.gr αυτη ειναι η αξια του, αν σου δωσουν λιγα πηγαινεις δικαστικως.

CaBouRas
17/09/2013, 18:46
Δες την μεση τιμη στο car.gr αυτη ειναι η αξια του, αν σου δωσουν λιγα πηγαινεις δικαστικως.

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...ΜΟΝΟ ΣΤΟ CAR.GR ΕΧΕΙ ΜΕΣΗ ΤΙΜΗ;

faraway
17/09/2013, 19:09
Από κει θα πάρεις μια ιδέα .

Και μην κοιτάς τη μέση τιμή αλλά τη χαμηλότερη , μειόν κάποια χρήματα αν το κρατήσεις για να το πουλήσεις εσύ , χοντρικά όλα αυτά και ανάλογα σε ποιανού απατεώνα την ασφαλιστική έπεσες πανώ .

Bradipous
17/09/2013, 20:49
Απο οσο ξερω για τα αυτοκινητα κοιτουν τον πινακα με τις μεσες τιμες ανα εταιρια και μοντελο,
επειδη ομως κατι τετοιο δεν υπαρχει για τις μηχανες φανταζομαι πως κοιτουν την μεση τιμη που βγαινει στην αναζητηση.

teo_g7
17/09/2013, 23:32
Απο οσο ξερω για τα αυτοκινητα κοιτουν τον πινακα με τις μεσες τιμες ανα εταιρια και μοντελο,
επειδη ομως κατι τετοιο δεν υπαρχει για τις μηχανες φανταζομαι πως κοιτουν την μεση τιμη που βγαινει στην αναζητηση.

Ακριβώς αυτό κάνουν.Κι από άλλα site μεταχειρισμενων (πχ Μοτοτριτη ).
Πάντως όπως σου είπαν και τα παιδιά αν δε σου αρέσει η πρότασή που θα σου κάνουν μπορείς να κάνεις μια αντιπρότασή και να τα βρείτε εξωδικαστικα.Άλλα δε νομίζω ότι συμφέρει να πας δικαστικά πρώτον γιατί είναι μικρο το ποσό και δεύτερο γιατί δύσκολα να σου επιδικάσει καποιο πολύ υψηλότερο ποσό.

kadcbr
18/09/2013, 19:39
Απο προσωπική εμπειρία.
Μέση τιμή πήρα απο αντιπροσωπεία με μια απλή βεβαίωση "Honda CBR 929RR η δική μου μηχανή"
δηλαδή πηγαίνεις σε έναν, δύο, τρείς αντιπρόσωπους Honda "'οσους θέλεις" και σου δίνει μία βεβαίωση και λέει ότι η μηχανή σου το συνγκεκριμένο μοντέλο με περίπου αυτά τα χιλιόμετρα που έχεις κάνει τόσο.