PDA

View Full Version : διπλωμα και ... φακελακι



lio1991
17/09/2013, 20:50
Λοιπον. Ηρθε η ωρα να βγαλω και εγω διπλωμα. Αυριο παω να κανω τα χαρτια μου και απο
μεθαυριο,παραμεθαυριο αν πανε ολα καλα θα ξεκινησω πρακτικα μαθηματα για Α2.

Το θεμα μου ειναι οτι εκει που εψαχνα διαφορες σχολες οδηγησης σχετικα φθηνες, μου παρουσιαστηκε και το θεμα
του ''λαδωματος''. Και πετυχα στη συνεχεια και καποιο site στο οποιο υπαρχουν ανωνυμες καταγγελιες ατομων τα οποια
χρειαστηκε να δωσουν φακελακι στον εξεταστη για να περασουν.

Ο αριθμος αυτων των καταγγελιων ειναι τοσο μεγαλος που αρχισα καπως να αγχωνομαι αλλα και να εκενυριζομαι μηπως τυχον μου τυχει και εμενα καποιο τετοιο παρομοιο σκηνικο. (εχω και τον ξαδερφο που κοπηκε για τον ιδιο λογο, αλλα για διπλωμα αυτοκινητου)

Μπορει καποιος να μου πει ,αν ξερει φυσικα, κατα ποσο ισχυουν αυτα τα σεναρια? Και αν υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω
κατι τετοιο?

Υ.Γ. Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω ποτε ουτε λεπτο.

OldMan
17/09/2013, 20:52
Μπορει καποιος να μου πει ,αν ξερει φυσικα, κατα ποσο ισχυουν αυτα τα σεναρια? Και αν υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω
κατι τετοιο?
Άμα λαδώσεις από πριν δεν θα χρειαστεί να σου ζητήσουν φακελάκι...;)

lio1991
17/09/2013, 21:02
Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω ουτε φακελακι ουτε να λαδωσω απο πριν για να αποφυγω το φακελακι.
(χαχαχαχα, ελπιζω να το ειπες απλα για να κανεις χιουμορ αυτο)

OldMan
17/09/2013, 21:05
(χαχαχαχα, ελπιζω να το ειπες απλα για να κανεις χιουμορ αυτο)
Δεν είναι του χαρακτήρα μου ...:D

lio1991
17/09/2013, 21:07
Πιο πραγμα δεν ειναι του χαρακτηρα σου? το χιουμορ?

AUFGEBRACHT
18/09/2013, 17:43
Ανυπόστατες φήμες, γιαυτό άλλωστε είναι και ανώνυμες καταγγελίες, δεν υπάρχουν υπάλληλοι του μεταφορών που παίρνουν "φακελάκι" στις εξετάσεις διπλώματος, σε λίγο θα πούνε ότι παίρνουν "φακελάκι" κι οι γιατροί, ότι χρηματίζονται οι δικαστές, ότι οι μοντέλες κάνουν βίζιτες κι ότι κυκλοφορούν ναρκωτικά στις φυλακές!!!

OldMan
18/09/2013, 18:06
Ανυπόστατες φήμες, γιαυτό άλλωστε είναι και ανώνυμες καταγγελίες, δεν υπάρχουν υπάλληλοι του μεταφορών που παίρνουν "φακελάκι" στις εξετάσεις διπλώματος, σε λίγο θα πούνε ότι παίρνουν "φακελάκι" κι οι γιατροί, ότι χρηματίζονται οι δικαστές, ότι οι μοντέλες κάνουν βίζιτες κι ότι κυκλοφορούν ναρκωτικά στις φυλακές!!!
Είσια "φορτωμένος" μάστορα ή μΕ φαίνεται ..??

AUFGEBRACHT
18/09/2013, 18:19
Είσια "φορτωμένος" μάστορα ή μΕ φαίνεται ..??

Σε λίγο θα μου πεις ότι είμαι και οργισμένο μέλος :lol: Όχι, η απάντησή μου δεν έχει σχέση με "φόρτωμα"...

Pan (dvs)
18/09/2013, 20:12
Δωσε κανονικα,κανε οτι πρεπει (δεν εννοω να τους τα ακουμπησεις) και μη φοβασαι τιποτε.Ευκολα ειναι.

nic mor
18/09/2013, 20:37
και προσοχη στην επιλογη δασκαλου..
απο εκει ξεκινανε ολα;)

redfantomas
20/09/2013, 10:22
και προσοχη στην επιλογη δασκαλου..
απο εκει ξεκινανε ολα;)


σωστα ..θυμαμαι το 97..περιστερι εδωσα με μια σχολη που ηταν μες τα κολπα ...σκαω να δωσω για παπι ...με ερυθρολευκη ( παιζαμε κυπελο το απογευμα) κανω το δικαβαλο και στα 2 χλμ φαινεται ενα αμαξι...τελιωνει το δικαβαλο ( ευθεια) κοβεσαι μου λεει ...καγκελο εγω καγκελο ο δασκαλος ....αποτελεσμα ...το διπλωμα ηρθε σπιτι μου δεν πηγα καν να δωσω ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ...φτανουμε ρεθυμνο πια εδωσα αμαξι-φορτηγο-ανεξαρτητα κυβικα( λιγο μετα βγηκε ο νομος για την αυτοματη ανανεωση ,...μιλαμε για καντεμια) ΚΙ ΟΜΩΣ ΣΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ ...ΔΕΝ ΔΙΝΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΕ ΚΑΝ ΟΙ ΣΧΟΛΕΣ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ !!ΚΑΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ ...

backos
20/09/2013, 16:28
ποτέ μα ποτέ φακελάκι
αν σου ζητήσουν φακελάκι έχεις 2 επιλογές
1 μαζεύεις του φίλους σου και τον σαπίζετε στο ξύλο (με κίνδυνο να σας κάνει μήνυση και να σας τρέχει , άλλα θα το έχετε ευχαριστηθεί )
2 μιλάς με αστυνομία και με τα κλασικά προσημειωμένα ευροπουλακια τον σκίζεις κανονικά μιας και πλέον ψάχνουν αφορμές για να απολύσουν κόσμο

nic mor
20/09/2013, 17:45
δεν πιανονται ευκολα αυτοι..
υπαρχουν παρα πολλοι τροποι να την σκαπουλαρουν ;)
μιλαμε για κομπινα που στηνεται 10αδες χρονια..
συνηθως τα χρηματα που δινει ο δασκαλος στους εξεταστες ειναι
δικα του λεφτα που τα εχει βγαλει ο ιδιος απο ατμ;)

Dbnn
20/09/2013, 21:16
Βρες δάσκαλο της προκοπής και άσε τα λαδώματα, όταν έδινα για αμάξι δεν λάδωσα και με περάσανε παρότι έκανα οπισθογωνία 70 μέτρα και το παρκάρισμα ήταν 1 μέτρο απο το πεζοδρόμιο.....

Το λάδωμα σημαίνει τα παίρνει ο δάσκαλος κατα 50-60% και δίνει μεζεδάκι στους εξεταστές, στην Ελλάδα ζούμε :beer:

lio1991
23/09/2013, 21:47
Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.
Δεν σκοπευω να δωσω φακελακι με τιποτα. Απλα εχω αγχωθει με ολα αυτα που διαβαζω περι λαδοματος και δεν ξερω μην με πιασει κανενα αγχος στην εξεταση. Backo η πρωτη σου λυση ηταν και η δικια μου πρωτη λυση στο θεμα....χαχα Αλλα μετα ερχεται το θεμα της μηνυσης κτλπ κτλπ.

Εντελει μετα απο αρκετη σκεψη κατεληξα στο οτι θα παω οσο πιο σωστος γινεται, και αν υποθει τιποτα για φακελακι θα το παιξω παπια και θα τους χτυπησω στο συναισθημα μπας και βαλει κανενας μυαλο γιατι ειναι απανθρωπα πραγματα στη μεση τετοιας κρισης ο αλλος να σε εκμεταλευεται για να βγαλει την κωλαρα του καθαρη.

Οσον αφορα τη σχολη οδηγων, την βρηκα στο ψαξιμο στο ιντερνετ σε ενα αλλο φορουμ οταν εψαχνα για φθηνη σχολη οδηγων, και συγκεκριμενα το ατομο αναφεροταν σε αυτη τη σχολη οτι ειναι πολυ καλα ατομα και τιμια. Τωρα ελπιζω να μην κανω λαθος, διοτι πηγα παρεδωσα παραβολα φωτο κλπ, για να βγαλω την καρτελα, και η υπαλληλος που μιλησε με το αφεντικο στο τηλ, μου ειπε οτι η καρτελα θα κανει κανα μηνα να βγει λογω του υπουργειου και το πως εχει η κατασταση και κατι τετοια. Αλλα μονο αυτο. Δεν μου ζητησε κατι ''εξτρα'' για να επισπευσουμε τα πραγματα. Ισα ισα που μου ειπε οτι και τα εξεταστρα μπορω να τα δωσω οποτε μπορω, και σιγα σιγα.

Ελπιζω να μην γινει καμια στραβη. Θα δειξει.

Pan (dvs)
24/09/2013, 16:54
Mην εισαι χαζος.Το φακελακι ειναι η εξαιρεση.Και μην αγχωνεσαι δεν ειναι τιποτε δυσκολο.Χαλλλλαρα:)

Dbnn
24/09/2013, 23:26
Ας υποθέσουμε οτι έχεις βρεί καλό δάσκαλο που θέλει όντως να σε μάθει και όχι να στα αρπάξει.
Την ημέρα των σημάτων δεν θα έχεις κανένα άγχος. 7 φορές κόπηκα ενώ τα ήξερα όλα. Και αυτό απο το άγχος. Μέχρι την 8η φορά που πήγα να δώσω σήματα κοπάνησα 2 μπύρες και πηγα πολύ χαλαρός σκεπτόμενος --ότι και να γίνει αδιαφορώ--. Και σε πληροφορώ δεν είχα διαβάσει τίποτα αυτή την τελευταία φορά.

Την ημέρα της πορείας (επειδή σε ρωτάνε οι εξεταστές θεωρία) θα πονάει ο φρονιμήτης σου και δεν θα μπορείς να αρθρώσεις λέξη. ;)
Ούτε λάδια ούτε ξύδια.

lio1991
25/09/2013, 13:47
Εμενα απο οτι μου ειπαν, επειδη τους ειπα οτι εχω το διπλωμα ΑΜ και διπλωμα αυτοκινητου, δεν δινω σηματα, καθολου, ουτε μηχανολογικα. Ελπιζω να ισχυει αυτο και μην μου σκασουν τιποτα παραπανω μετα.

Οπως και να εχει, ελπιζω να παραμεινω ηρεμος και να μην αγχωθω γιατι αν αγχωθω την πατησα ασχημα(και ειμαι και αγχωδης τυπος γενικοτερα).
Και ελπιζω οντως το φακελακι να ειναι η εξαιρεση.

OldMan
25/09/2013, 14:01
ελπιζω να παραμεινω ηρεμος και να μην αγχωθω
Ρε σκάσε μια σούζα ξεγυρισμένη με 3-4 αλλαγές στον αέρα και άσε αυτούς να αγχωθούν...

AristidisZ
25/09/2013, 14:03
Ρε σκάσε μια σούζα ξεγυρισμένη με 3-4 αλλαγές στον αέρα και άσε αυτούς να αγχωθούν...

4 αλλαγές σε σούζα με παπί είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακό

bros400pgm
25/09/2013, 14:08
Moτερ απο ΗονΔα SS :lol:

lio1991
25/09/2013, 14:13
χαχα. σουζα κομματακι δυσκολο. δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα, παρολο που μου αρεσει αρκετα να τρεχω.

AristidisZ
25/09/2013, 14:14
χαχα. σουζα κομματακι δυσκολο. δεν τα παω και πολυ καλα με αυτα, παρολο που μου αρεσει αρκετα να τρεχω.

ώπα, νατο το λαγουδάκι

OldMan
25/09/2013, 14:16
4 αλλαγές σε σούζα με παπί είναι αν μη τι άλλο εντυπωσιακό
Εντυπωσιακό θα ήταν αν έδινε με MAICO 700..;)

AristidisZ
25/09/2013, 14:18
Εντυπωσιακό θα ήταν αν έδινε με MAICO 700..;)

σοφέ γέροντα σε χάνω ορισμένες φορές
(το MAICO δε το ξερα καν φυσικά, παρά ταύτα είδα ότι έχει 5άρι σασμάν, άρα ;;; )

lio1991
25/09/2013, 14:18
Αληθεια. Με τι μηχανες δινουν συνηθως εξετασεις?

AristidisZ
25/09/2013, 14:20
Αληθεια. Με τι μηχανες δινουν συνηθως εξετασεις?

με MAICO :bawl:

σοβαρά τώρα, τω καιρώ εκείνω, που έδινα εγώ, είχα δώσει για 50άρι με το δικό μου παπί, και για απεριόριστα με μηχανή της σχολής που έκανα μαθήματα, ένα honda cb-500

STOYBI
25/09/2013, 14:23
Λοιπον. Ηρθε η ωρα να βγαλω και εγω διπλωμα. Αυριο παω να κανω τα χαρτια μου και απο
μεθαυριο,παραμεθαυριο αν πανε ολα καλα θα ξεκινησω πρακτικα μαθηματα για Α2.

Το θεμα μου ειναι οτι εκει που εψαχνα διαφορες σχολες οδηγησης σχετικα φθηνες, μου παρουσιαστηκε και το θεμα
του ''λαδωματος''. Και πετυχα στη συνεχεια και καποιο site στο οποιο υπαρχουν ανωνυμες καταγγελιες ατομων τα οποια
χρειαστηκε να δωσουν φακελακι στον εξεταστη για να περασουν.

Ο αριθμος αυτων των καταγγελιων ειναι τοσο μεγαλος που αρχισα καπως να αγχωνομαι αλλα και να εκενυριζομαι μηπως τυχον μου τυχει και εμενα καποιο τετοιο παρομοιο σκηνικο. (εχω και τον ξαδερφο που κοπηκε για τον ιδιο λογο, αλλα για διπλωμα αυτοκινητου)

Μπορει καποιος να μου πει ,αν ξερει φυσικα, κατα ποσο ισχυουν αυτα τα σεναρια? Και αν υπαρχει καποιος τροπος να αποφυγω
κατι τετοιο?

Υ.Γ. Δεν υπαρχει περιπτωση να δωσω ποτε ουτε λεπτο.



Δεν μπορω να καταλαβω γιατι φοβασαι οτι θα χρειαστεις φακελακι εφοσον κανεις σωστα οτι σου ζητησουν οι εξεταστες...??? :confused:

lio1991
25/09/2013, 14:31
Φοβαμαι διοτι εχω διαβασει τοσα πολλα(μαλλον κακως εκατσα και τα διαβασα) και εχω και δικα μου ατομα που εχουν δωσει, και κοπηκανε επειδη οι εξεταστες δεν πηρανε φακελακι και φαινοταν οτι ηθελαν να τα κοψουν με το ζορι.

Ισως να αγχωνομαι τσαμπα τελικα. Απλα δεν ειμαι και απο αθηνα, και αυτο το φαινομενο πρωτη φορα εδω το ακουσα, και ισως να το εχω δεσει και εγω στο κεφαλι μου οτι θα την παθω σιγουρα. Δεν ξερω.

OldMan
25/09/2013, 14:31
σοφέ γέροντα σε χάνω ορισμένες φορές
(το MAICO δε το ξερα καν φυσικά, παρά ταύτα είδα ότι έχει 5άρι σασμάν, άρα ;;; )
Τερμάτισε εσύ τις αλλαγές σουζαριστός με το κατωθεν επισυναπτόμενο μοτοσακό και παρατήρησε συγχρόνως και την έκφραση των εξεταστών..;)

AristidisZ
25/09/2013, 14:35
Τερμάτισε εσύ τις αλλαγές σουζαριστός με το κατωθεν επισυναπτόμενο μοτοσακό και παρατήρησε συγχρόνως και την έκφραση των εξεταστών..;)

πόσο λίγο με ξέρεις...

STOYBI
25/09/2013, 14:37
Φοβαμαι διοτι εχω διαβασει τοσα πολλα(μαλλον κακως εκατσα και τα διαβασα) και εχω και δικα μου ατομα που εχουν δωσει, και κοπηκανε επειδη οι εξεταστες δεν πηρανε φακελακι και φαινοταν οτι ηθελαν να τα κοψουν με το ζορι.

Ισως να αγχωνομαι τσαμπα τελικα. Απλα δεν ειμαι και απο αθηνα, και αυτο το φαινομενο πρωτη φορα εδω το ακουσα, και ισως να το εχω δεσει και εγω στο κεφαλι μου οτι θα την παθω σιγουρα. Δεν ξερω.

Εφοσον εισαι σωστος κανενας εξεταστης δεν μπορει να σε κοψει με το ζορι.....

OldMan
25/09/2013, 14:39
πόσο λίγο με ξέρεις...
πόσο ευχαριστώ τον πανάγαθο γι αυτό...

AristidisZ
25/09/2013, 14:41
πόσο ευχαριστώ τον πανάγαθο γι αυτό...

αααααααααααααααααααααααααααααα
δε ξέρεις τι χάνεις

lio1991
25/09/2013, 14:44
Μακαρι να ειναι ετσι. θα δειξει.

AristidisZ
25/09/2013, 14:45
Μακαρι να ειναι ετσι. θα δειξει.

χαλάρωσε ωρέ, μακάρι να ταν τα άγχη σου τέτοια :beer:

lio1991
25/09/2013, 14:49
Καλα οντως. Αγχωνομαι στα χαμενα.

Dbnn
25/09/2013, 17:59
Σε μερικές μέρες θα βγάλω το απεριόριστο....
Και μου λέει ο δάσκαλος σήμερα:
-CBF (?)600 έχεις ξαναοδηγήσει?
-όχι μόνο GSXR Κ7 και CBR 1000RR απο μεγάλες.
-άααα οκ γιατί το 600 με 3η σηκώνεται σούζα, μιλάμε για δύναμη...
-Σε dragster θα πάμε ή να δώσω πορεία?
-Όχι ρε απλά σε ενημερώνω.

:look:

lio1991
25/09/2013, 20:52
Σε μερικές μέρες θα βγάλω το απεριόριστο....
Και μου λέει ο δάσκαλος σήμερα:
-CBF (?)600 έχεις ξαναοδηγήσει?
-όχι μόνο GSXR Κ7 και CBR 1000RR απο μεγάλες.
-άααα οκ γιατί το 600 με 3η σηκώνεται σούζα, μιλάμε για δύναμη...
-Σε dragster θα πάμε ή να δώσω πορεία?
-Όχι ρε απλά σε ενημερώνω.


χαχαχα.καλο

trelf
27/09/2013, 10:05
Φίλε το μήνυμα αν το πάρει ο δάσκαλος. ...θα το μεταφέρει κ στους εξεταστες! (Αν ειναι λαμογια) ...Οπότε φρόντισε να το πάρει...

lio1991
27/09/2013, 10:53
Δηλαδη λετε να του αναφερω του δασκαλου οτι δεν προκειται να λαδωσω?
Ή ειναι καλυτερα να το αφησω ετσι στα κουτουρου, οτι δεν εχω καν ιδεα για φακελακια και τετοια

Dbnn
27/09/2013, 12:05
Δηλαδη λετε να του αναφερω του δασκαλου οτι δεν προκειται να λαδωσω?
Ή ειναι καλυτερα να το αφησω ετσι στα κουτουρου, οτι δεν εχω καν ιδεα για φακελακια και τετοια

Άμα του πείς δεν πρόκειτε να λαδώσω έτσι στο άσχετο ή στο σχετικό, πολύ απλά δεν θα δείς δίπλωμα. :)
Ή δεν λες τίποτα ή αν σου αναφέρει κάτι για λαδολέμονα τότε πας σε άλλον δάσκαλο.

STOYBI
27/09/2013, 12:42
Άμα του πείς δεν πρόκειτε να λαδώσω έτσι στο άσχετο ή στο σχετικό, πολύ απλά δεν θα δείς δίπλωμα. :)
Ή δεν λες τίποτα ή αν σου αναφέρει κάτι για λαδολέμονα τότε πας σε άλλον δάσκαλο.

Δηλαδη εαν ειναι σωστος θες να πεις οτι θα τον κοψουν ...???

Γιατι για λαδολεμονα θα τουν πουν μετα.....μονο εαν δεν ειναι σωστος ( εχω την εντυπωση....!! )

lio1991
27/09/2013, 13:26
Εγω λεω να μην αναφερω τιποτα καθολου για φακελακι. Να προσπαθησω δηλαδη οσο μπορω να μην μπω καν σε τετοιου ειδους συζητηση με τον δασκαλο.

Απλα εχω ακουσει και ακραια σκηνικα που και σωστος να εισαι στην εξεταση αυτοι να βρισκουν κατι, οτιδηποτε, κατι ηλιθιο, κατι παραλογο, και να σε κοβουν. Σιγουρα αυτο θα ειναι σπανιο. Απλα λεμε.

OldMan
27/09/2013, 13:49
Δηλαδη εαν ειναι σωστος θες να πεις οτι θα τον κοψουν ...???
Κώστα, παίζεται ...

Φίλος κόπηκε ΜΕΤΑ το πέρας της εξέτασης...
(στην εξέταση όλα ΟΚ και ενώ ο εξεταστής δήλωσε ότι πέρασε και έληξε η εξέταση, τον έκοψε επειδή σταμάτησε σε σταση λεωφορείου για να τον κατεβάσει..)

trelf
30/09/2013, 00:31
φίλε άκου να δείς......

πας στον δάσκαλο....και του ξεκαθαρίζεις τα παρακάτω....

1) είσαι τύπος που δεν υπάρχει ΠΟΤΕ περίπτωση να λαδώσεις
2) θεωρείς το λάδωμα ΑΝΗΘΙΚΟ
3) θεωρείς ότι είσαι έτοιμος να πάρεις το δίπλωμα χωρίς λάδωμα, γιατί πολύ απλά το αξίζεις!!!! και φυσικά το αξίζεις αφού με την δική του σύμφωνη γνώμη προχωράς σε εξέταση...οπότε έχει και αυτός ευθύνη!
4) ξεκαθαρίζεις ότι θα γίνει της κ@$#%$#% αν σε κόψουν επίτηδες....

και ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΕΣ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΤΑ!!!!!!!

δύο οι περιπτώσεις
α)εάν είναι στο κόλπο (στο 75% των περιπτώσεων πιστεύω ότι εμπλέκεται και ο δάσκαλος στο κόλπο, και είναι λογικό αφού έχουν συχνά επαφές μεταξύ τους).....θα τα πιάσει τα μηνύματα και θα τα μεταφέρει, και δε θα ρισκάρουν να σε ζορίσουν.....trust me!........θα πούν "αφήστε τον αυτόν,είναι λίγο περιέργος...."
β)εάν δεν έχει σχέση με αυτά.....δεν έχασες τίποτα...

εγώ αυτό έκανα.......δεν με ενόχλησε ποτέ κανείς και στις τρείς φορές που έδωσα και τα πήρα άνετα με την πρώτη.... (1 αυτοκ, 1 μηχανακι , 1 μηχανη απεριοριστα)

καλή τύχη!

RORY FOR EVER
28/10/2013, 22:16
Να προσθεσω κι εγω μια γνωμη...Απ' οσο γνωριζω το λεγομενο "δικαβαλο"στην εξεταση (εξεταζομενος-εξεταστης) εχει κοπει. Δυσκολιες υπαρχουν ομως, στην ειδικη πιστα(φρεναρισμα πανικου,κλπ)και φυσικα,για εναν αρχαριο και απειρο εξεταζομενο, το 25λεπτο μεσα στην κινηση της πολης.Εχει δημοσιευσει εκτενες αφιερωμα στα νεα διπλωματα το Μοτοτριτη...για καθε ενδιαφερομενο...

menelaos46
28/10/2013, 22:59
Πήγαινε να δώσεις και μη σε απασχολεί αυτό. Το πολύ πολύ να σε κόψουν.....