PDA

View Full Version : Αγορα κλασσικης αλλα...



astroman76
18/09/2013, 15:13
Εχω βρει ενα παλιο καβασακι 1982-1983 μαλλον οπως και ενα χοντα της ιδιας εποχης 900-1000 και τα 2 αλλα εχουν και τα 2 πολλα απληρωτα τελη... τι γηνετε με αυτο το θεμα?

Sapadak
18/09/2013, 15:42
x2 το κάθε έτος (αν δε κάνω τραγικο λάθος)

Δηλαδης δεν...

Bradipous
18/09/2013, 15:49
Εχει γραφτει πολλακις εδω μεσα
οτι τα απληρωτα τελη δεν επιβαρυνουν τον αγοραστη αλλα τον πωλητη
και αυτο μονο αν του ζητηθει να τα πληρωσει.

RizlaPlusPlus
18/09/2013, 15:52
x2 το κάθε έτος (αν δε κάνω τραγικο λάθος)

Δηλαδης δεν...


Κλασσικες πινακιδες και τετοια πραγματα δεν τη σωζουν την κατασταση;;

virus
18/09/2013, 16:26
Εχει γραφτει πολλακις εδω μεσα
οτι τα απληρωτα τελη δεν επιβαρυνουν τον αγοραστη αλλα τον πωλητη
και αυτο μονο αν του ζητηθει να τα πληρωσει.


ετσι!!!!


τα τελη κυκλοφοριας πανε μαζι με το αφμ του πωλητη. και τελος εκει.

ας κοψει την κεφαλα του ο πωλητης.

astroman76
18/09/2013, 16:37
και με το κτεο? επισης μπορω μετα την αγορα να κανω χαρτια για κλασσικη σωστα? δεν ξερω αν ειναι σε καλη λιτουργικη κατασταση.... ξερω σιγουρα οτι εχει την ουρα Ταρζαν style....

sapila racing
18/09/2013, 19:27
και με το κτεο? επισης μπορω μετα την αγορα να κανω χαρτια για κλασσικη σωστα? δεν ξερω αν ειναι σε καλη λιτουργικη κατασταση.... ξερω σιγουρα οτι εχει την ουρα Ταρζαν style....

Οπως ειπώθηκε ήδη μπορείς να κάνεις κανονικά μεταβίβαση, τα απλήρωτα τέλη ειναι υποχρέωση του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
Για να βγάλει πινακίδες κλασσικού θα πρέπει να ειναι σε σχετικά original κατάσταση.
Η ουρά πχ δεν παίζει σημαντικό ρόλο, απλά θα μπεί σαν παρατήρηση και θα μπεί και η μοτο στην ανάλογη κατηγορία ανάλογα το πόσο original είναι.

astroman76
18/09/2013, 20:16
Οπως ειπώθηκε ήδη μπορείς να κάνεις κανονικά μεταβίβαση, τα απλήρωτα τέλη ειναι υποχρέωση του προηγούμενου ιδιοκτήτη.
Για να βγάλει πινακίδες κλασσικού θα πρέπει να ειναι σε σχετικά original κατάσταση.
Η ουρά πχ δεν παίζει σημαντικό ρόλο, απλά θα μπεί σαν παρατήρηση και θα μπεί και η μοτο στην ανάλογη κατηγορία ανάλογα το πόσο original είναι.

ειπαρχει Tarzan Style κατηγορια? η συγκεκριμενη μηχανη βασικα ειναι αυτη που με εκανε να αγαπησω τα μηχανακια!!! δεν την εχω δει ακομη για να πω σε τι κατασταση ειναι σιγουρα οχι και πολυ καλη!


εδω μια φοτο απο την κατασταση της στις αρχες τις δεκαετιας του 90 (1990 νομιζω ισως και πιο πρην!)

299621

ειπαρχει τροπος να μην τραβιετε και ο πρωην για τα απληρωτα?

stam2
18/09/2013, 21:43
ώπα, πάμε ξανά?

αγοράζω μηχανάκι με απλήρωτα τέλη 3 ετών = κόστος για 6 σηματάκια.
Πάω κάνω μεταβίβαση, και καλείται ο προηγούμενος για να πληρώσει το κόστος...???
κι αν εξαφανιστεί, τι κάνω...?

virus
18/09/2013, 22:15
εσυ τιποτα. το πηρες κι αντε γεια.

τα σηματακια πανε στο αφμ!!!

astroman76
18/09/2013, 23:32
και με το Κτεο τι παιζει? Σαπιλα αν δεν κανω ποτε μεταβηβαση μπορω να βγαλω πινακηδες κλασσικου στο ονομα μου ισως με καποια υπεθηνη δηλωση απο τον ηδιοκτητη?

Acacius
19/09/2013, 00:36
ώπα, πάμε ξανά?
αγοράζω μηχανάκι με απλήρωτα τέλη 3 ετών = κόστος για 6 σηματάκια.
Πάω κάνω μεταβίβαση, και καλείται ο προηγούμενος για να πληρώσει το κόστος...???
κι αν εξαφανιστεί, τι κάνω...?Όπως είπε κι ο virus, εσένα δε σε νοιάζει.

Για να γίνει μεταβίβαση, το όχημα πρέπει να έχει πληρωμένα τα τέλη του παρόντος έτους. Αν δηλαδή αυτή τη στιγμή χρωστάει μεταξύ άλλων τα τέλη του 2013, αυτά πρέπει να πληρωθούν με όποια προσαύξηση.

Τα παλιότερα απλήρωτα τέλη βαραίνουν αυτόν που ήταν ιδιοκτήτης το/α έτος/η που αυτά δεν πληρώθηκαν. Είτε εξαφανιστεί είτε όχι δεν είναι δικό σου πρόβλημα αλλά της εφορίας.

MG-KTiNoS
19/09/2013, 07:40
πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει μια χρονολογία που από αυτή και ΠΡΙΝ μπορείς να πάρεις νούμερο για κλασσικό αλλά δεν ξέρω πια είναι τώρα...

stam2
19/09/2013, 07:47
@virus & acacius: ευχαριστώ παίδες...!!

Sapadak
19/09/2013, 07:58
Για να γίνει μεταβίβαση, το όχημα πρέπει να έχει πληρωμένα τα τέλη του παρόντος έτους. Αν δηλαδή αυτή τη στιγμή χρωστάει μεταξύ άλλων τα τέλη του 2013, αυτά πρέπει να πληρωθούν με όποια προσαύξηση.

Μπορεί κάποιος να πληρώσει πχ ΜΟΝΟ του '13 και να αφήσει τα υπόλοιπα απλήρωτα??

Takata Dome
19/09/2013, 07:59
πρέπει να ξέρεις ότι υπάρχει μια χρονολογία που από αυτή και ΠΡΙΝ μπορείς να πάρεις νούμερο για κλασσικό αλλά δεν ξέρω πια είναι τώρα...

1983 αν δεν κάνω λάθος

sapila racing
19/09/2013, 08:53
και με το Κτεο τι παιζει? Σαπιλα αν δεν κανω ποτε μεταβηβαση μπορω να βγαλω πινακηδες κλασσικου στο ονομα μου ισως με καποια υπεθηνη δηλωση απο τον ηδιοκτητη?

Nαι μπορείς με υπεύθυνη δήλωση του ιδιοκτήτη.
Εφ όσον βγάλει πινακίδες κλασσικού, σταματάει να περνάει ΚΤΕΟ και να πληρώνει τελη κυκλοφορίας, αλλά δεν ειναι για βόλτες κάθε μέρα.
Πρεπει να ειναι πριν το 83 προς το παρόν.

Acacius
19/09/2013, 15:55
Μπορεί κάποιος να πληρώσει πχ ΜΟΝΟ του '13 και να αφήσει τα υπόλοιπα απλήρωτα??
Μη σε πάρω στο λαιμό μου, αλλά πριν 5-6 χρόνια αγόρασα μηχανή η οποία είχε παλαιότερα τέλη απλήρωτα αλλά του τότε τρέχοντος έτους πληρωμένα. Τη μεταβίβαση την άφησα στον προηγούμενο ιδιοκτήτη οπότε δεν ασχολήθηκα για να ξέρω πώς και τι.

Τα απλήρωτα τέλη φαίνονταν και όταν αργότερα έκανα προσωρινή κατάθεση πινακίδων, αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα αφού δεν τα όφειλα εγώ.

muppet
19/09/2013, 21:00
...αλλά δεν ειναι για βόλτες κάθε μέρα.


Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος; Τι σημαίνει αυτό επί του πρακτέου;

Bowleno
19/09/2013, 21:13
Να ρωτήσω εγώ ο άσχετος; Τι σημαίνει αυτό επί του πρακτέου;

Σημαίνει ότι θα βγαίνει μόνο για επιδείξεις και αγώνες κλασσικών μοτό όταν αυτά γίνονται, κατόπιν βεβαίως αδειοδότησης του υπ. μεταφορών ;)

muppet
19/09/2013, 21:27
Με κάλυψες, thanks!

sapila racing
20/09/2013, 09:16
Σημαίνει ότι θα βγαίνει μόνο για επιδείξεις και αγώνες κλασσικών μοτό όταν αυτά γίνονται, κατόπιν βεβαίως αδειοδότησης του υπ. μεταφορών ;)

Δεν είναι έτσι όπως τα λες Bowleno.

Μεχρι πρότινος ηταν στην κρίση του ιδιοκτήτη αλλά μερικοί το είχαν παρακάνει όπως αντιλαμβανεστε και μτα και απο μερικές κραυγαλέες περιπτώσεις, πχ όταν εγινε ατυχημα με μοτο με κλασσική πινακίδα και δεν είχε ούτε την ασφάλεια πληρωμένη (που ειναι 40 Ευρω τον χρόνο..) τα πράγματα άλλαξαν.
Τώρα πλέον βγαίνεις βόλτα και για χιλιόμετρα συντήρησης, αλλά πρέπει πριν βγείς βόλτα να ενημερώνεται η Λέσχη που έβγαλε την πινακίδα με mail η fax.
Τα λεει κι εδω αναλυτικά για να μην τα ξαναγράφω.

http://www.motoguzziclub.gr/articles/technika/proupotheseis-kuklophorias-klasikon-motosikleton-pinakides.html

Bowleno
20/09/2013, 12:01
Δεν είναι έτσι όπως τα λες Bowleno.

Μεχρι πρότινος ηταν στην κρίση του ιδιοκτήτη αλλά μερικοί το είχαν παρακάνει όπως αντιλαμβανεστε και μτα και απο μερικές κραυγαλέες περιπτώσεις, πχ όταν εγινε ατυχημα με μοτο με κλασσική πινακίδα και δεν είχε ούτε την ασφάλεια πληρωμένη (που ειναι 40 Ευρω τον χρόνο..) τα πράγματα άλλαξαν.
Τώρα πλέον βγαίνεις βόλτα και για χιλιόμετρα συντήρησης, αλλά πρέπει πριν βγείς βόλτα να ενημερώνεται η Λέσχη που έβγαλε την πινακίδα με mail η fax.
Τα λεει κι εδω αναλυτικά για να μην τα ξαναγράφω.

http://www.motoguzziclub.gr/articles/technika/proupotheseis-kuklophorias-klasikon-motosikleton-pinakides.html


Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, Άρη, είχα μείνει με την εντύπωση αυτού που έγραψα παραπάνω :beer: