PDA

View Full Version : Καρμπυρατερ Honda c50 1983



giannis.m
18/09/2013, 22:09
Καλυσπερα παιδια. Οπως αναγραφετε εχω ενα Honda c50 το οποιο ανακατασκευασα μονος μου πριν απο περιπου ενα χρονο. Μη εχοντας αρκετη εμπηρια εκανα αρκετες βιατηκες κινησης και ακομα μαζεβω ψιλοπραγματακια. Η μονη αναβαθμιση στο μοτερ ειναι κυλιδροπιστονο στα 47mm και καρμπυρατερ astrato οπως μου το προωθησε ο πωλητης το οποιο πανω γραφει keihan και οπως μου ειπε ειναι 16αρι.εχω κρατησει ομως αυτο που ειχε ιδη πανω και ειναι ενα keihin pb. οι αποριες μου ειναι οι εξης 1) ειναι καλητερα να βγαλω το keihan και να βαλω to keihin? 2)αν ναι πως μπορω να το προσαρμωσω στις απαιτησεις του υπαρχωντος κυλινδρισμου?
επισης να αναφερω πως ειμαι απο πατρα και ολες οι προτασεις και βοηθειες ειναι δεκτες. ευχαρηστω πολυ!

OldMan
19/09/2013, 13:37
1) ειναι καλητερα να βγαλω το keihan και να βαλω to keihin? 2)αν ναι πως μπορω να το προσαρμωσω στις απαιτησεις του υπαρχωντος κυλινδρισμου?
1) Αν το λογότυπο του keihan είναι ίδιο με αυτό του keihin, μάλλον πρόκειται για "στιγμιαίο λάθος" της Sudco...:p
(αλλά καλύτερα να βγαλεις το keihan και να βάλεις το keihin..)

2) Η προσαρμογή δεν έιναι δύσκολη (ίσως και να μην χρειάζεται) αρκεί να ξέρεις τον κυβισμό σου και την διάμετρο του καρμπυρατέρ..
(αν η διάμετρος είναι Ο.Κ. ίσως χρειστεί λίγο παίξιμο με ζικλερ και βελόνα..)

giannis.m
19/09/2013, 15:27
1) Αν το λογότυπο του keihan είναι ίδιο με αυτό του keihin, μάλλον πρόκειται για "στιγμιαίο λάθος" της Sudco...:p
(αλλά καλύτερα να βγαλεις το keihan και να βάλεις το keihin..)

2) Η προσαρμογή δεν έιναι δύσκολη (ίσως και να μην χρειάζεται) αρκεί να ξέρεις τον κυβισμό σου και την διάμετρο του καρμπυρατέρ..
(αν η διάμετρος είναι Ο.Κ. ίσως χρειστεί λίγο παίξιμο με ζικλερ και βελόνα..)

το keihin εχει το γνωστο σημα με το αστερακι στην μεση σε αντιθεση με το kiehan που απλα αναγραφει την επωνημια. ξερω τον κυβισμο μου και το νουμεροο στα ζιγκλερ αλλα δεν ξερω την διαμετρο του καρμπ. το εχω κοιταξει και δεν βρικα καποιο νουμερο να αντιστοιχει ( 13-12 που παει σε 50αρι μηχανακι). μπορω να το μετρισω καπως? υπαρχει το νουμερο του καπου που δεν το εχω προσεξει?

giannis.m
19/09/2013, 15:29
να διορθωσω πως το νεο καρμπ δεν ειναι keihan αλλα kiehan.

OldMan
19/09/2013, 15:38
Μετρας την εσωτερική διάμετρου στην είσοδο...

OldMan
19/09/2013, 15:39
να διορθωσω πως το νεο καρμπ δεν ειναι keihan αλλα kiehan.
:bawl:

Δηλ. έχεις να διαλέξεις μεταξύ μαϊμούς και πίθηκου ..??

giannis.m
19/09/2013, 15:57
:bawl:

Δηλ. έχεις να διαλέξεις μεταξύ μαϊμούς και πίθηκου ..??

οχι βρε. το μηχανακι τωρα δουλεβει με kiehan και το παλιο ειναι keihin. η διαμετρος του ειναι 16 mm κατα προσεγκιση γτ το παχιμετρο μου εχει παει για καφε και φοραει κεντρικο σιγκλερ 70 και το αλλο 38...

OldMan
19/09/2013, 16:03
Και τι θες τώρα..??

giannis.m
19/09/2013, 16:10
αν το τοποθετησω θα δουλευει σωστα το μηχανακι η χρειαζετε το καρμπ ζιγκλερομα? επισης ξερω πως υπαρχουν σετ επισκευης, να παρω ενα τετοιο και αν ναι να παρω για c50 ή c70 ή c90? φορανε το ιδιο καρμπ?

OldMan
19/09/2013, 16:16
Τώρα δουλέυει σωστά το μηχανάκι..??

giannis.m
19/09/2013, 16:18
ναι αλλα οπως ξερω τα επωνημα ειναι πιο αξιοπηστα και γι' άυτο τον λογο θελω να το βαλω. δεν υπαρχει λογος πηστευεις?

OldMan
19/09/2013, 16:20
ναι αλλα οπως ξερω τα επωνημα ειναι πιο αξιοπηστα και γι' άυτο τον λογο θελω να το βαλω. δεν υπαρχει λογος πηστευεις?
Κανένας λόγος, πιστεύω..

(ΟΟΟΟταν και ΑΑΑΑΑν χαλάσει αυτό που φοράει, το ξανασυζητάμε..):wave2:

giannis.m
19/09/2013, 16:25
καλως φιλε μου. σε ευχαρηστω για τον χρονο σου.