PDA

View Full Version : Αφαιρεση ΜΑΚΑΣ / Ψιλοσκουριας απο τις ακτινες... Done!



chester24
19/09/2013, 20:34
Καλησπερα παιδια!! Βασικα ελπιζω το θεμα να το ανοιγω στο σωστο section.. Αν οχι, οι mods ας το μετακινησουν.. :D

Λοιπον, υπαρχουν πολλοι που προσπαθουν να καθαρισουν τις ακτινες της καλης τους αλλα, βλεπουν ολη αυτη την βρωμια και λενε...

"Δε γ...... αστο, που να τριβω τωρα.. κανε εκει λιγο με το σφουγγαρακι την ωρα που πλενεις και καλα ειναι.."

Εγω λοιπον πηρα την μεγαλη αποφαση να ασχοληθω....:a25: Αφιερωσα αρκετες ωρες (4+ :bawl:) αλλα το τελικο αποτελεσμα ηταν ανμπιλιβαμπλ!!! ;)

Λοιπον...

Υλικα : Ψεκαστηρι (azax κλπ), νερακι, υγρο σαπουνι για τα πιατα (οτι αρωμα θελετε :p) και ξυδακι (εμενα δεν ηταν του εμποριου και ηταν μπαρουτ!)..
Βραζετε νερο (εγω δεν το εβρασα πολυ για να μην λιωσει το ψεκαστηρι. Απλα το αφησα να καψει), το ριχνετε στο ψεκαστηρι και ριχνετε μια γενναιοδωρη δοση ξυδιου μεχρι να δακρυσετε απο τις αναθυμιασεις. Μετα βαζετε επισης αρκετο σαπουνι, κλεινετε ανακινειτε λιγο κ ετοιμο το κοκτεηλ... ;);)

Ψεκαζετε παντου αφοβα και το αφηνετε λιγο μεχρι να μαλακωσουν οι μακαούκες. Μετα ξεκιναει το τριψιμο. Εγω ξεκινησα να το κανω με τον γνωστο τροπο, με το κορδονι παπουτσιου η πανακι λιγο λιγο.. Για οσους δεν ξερουν http://www.youtube.com/watch?v=7oLGgnbNqXo
Δεν ηθελα να χρησιμοποιησω scotch brite για να μην κανω καμια ζημια. Μετα απο τεσσερις ωρες Βιολιου / Λυρας με το κορδόνιον λεω.. Ρε μακακα, δεν δοκιμαζεις σε μια ακτινα λιγο σκοτς?? Ε και δοκιμασα.. θα ειχα τελειωσει σε δυο ωρες αν το ειχα κανει απο την αρχη.. :bigcry: Η αληθεια ειναι οτι δεν χρειαστηκε ιδιαιτερη πιεση κ τριψιμο (ωστε να γινει καποια ζημια) διοτι την δουλεια την ειχε κανει το κοκτεηλ! Τωρα για το αν πεταξει σκουρια λογω του σκοτς, δεν το ξερω, αλλα κ παλι δεν νομιζω...

Φωτος

Πισω πριν...
299668
299669
Με το κορδονιο...
299670

chester24
19/09/2013, 20:35
Πισω μετα.. :sun::a2:
299671

chester24
19/09/2013, 20:39
Μπροστα πριν... :cry:
299672
299673

Μπροστα μετα.. :smokin::D
299674

nikvolos
19/09/2013, 20:43
Ωραίος. Το θαυματουργό κοκτέιλ λοιπόν...:beer:

chester24
19/09/2013, 21:01
Thanks mate!!!! ;)

Translatoras
19/09/2013, 21:20
Τώρα μπορώ να βάλω τις ακτινωτές στο GS μιας και πάντα φοβόμουν ότι θα τις κάνει Μο(υ)νίκ η θάλασσα του Πειραιά (που απ' όλες είναι πιο γλυκιά).

lspiros
19/09/2013, 21:31
ωραια δουλεια και ωραια παρουσιαση ρε αρχοντα,βαλε και μια ολοσωμη της κυριας:beer:

AUFGEBRACHT
19/09/2013, 21:34
ωραια δουλεια και ωραια παρουσιαση ρε αρχοντα,βαλε και μια ολοσωμη της κυριας:beer:

Θα ΄ναι μες στη βρώμα η υπόλοιπη μοτοσυκλέτα, 4 ώρες με τις ακτίνες που να προλάβει...

bruno
19/09/2013, 22:45
Μπαβο πολυ καλο,θελει πολυ υπομονη ομως αλλα αξιζει.Επρεπε να βαλεις βοηθο-ους!

chester24
20/09/2013, 00:08
ωραια δουλεια και ωραια παρουσιαση ρε αρχοντα,βαλε και μια ολοσωμη της κυριας:beer:

Ευχαριστω Σπυρο! :D

Οριστε κ η ολοσωμη... :smokin:

299687

299688

chester24
20/09/2013, 00:09
Μπαβο πολυ καλο,θελει πολυ υπομονη ομως αλλα αξιζει.Επρεπε να βαλεις βοηθο-ους!

Επρεπε, αλλα οπου λαλουν πολλοι κοκκοροι... :p

bruno
20/09/2013, 00:30
Τα κεντρα πως τα καθαρισες,εγω ειχα σκεφτει να καθαρισω ακτινες κεντρα με οδοντοβουρτσα αλλα μονο στην σκεψη κουραστηκα:p

chester24
20/09/2013, 00:34
Αν δεν βαλεις χερι δε!!! Βασικα τα κεντρα δεν ειχαν καμια σοβαρη βρωμια.. Λιγο σκουπισμα κ κομπλε.. Το προβλημα ηταν στις ακτινες.. ;) Θα πας να παρεις κατι πανακια με μικροινες.. Θα ψεκασεις τα κεντρα και θα τα σκουπισεις/τριψεις καλα με το πανακι. :D

Lioulios
20/09/2013, 01:31
To ψαλίδι και τα μερσπιέ είναι ηλεκτροστατική ; Τιμή ; Το υποπλαίσιο υπήρχε κάποιος λόγος που δεν ;

Ρωτάω γιατί τελευταία το σκαφτόμουν και εγώ ,αλλά δεν ... Αλλά πού ξέρεις ! Πες και για το καπάκι της ασφαλειοθύκης αν θες (που -πως -τιμή)

Όσο για το κοκτέηλ ....Θα το δοκιμάσω σίγουρα . Μέχρι τώρα ότι και να έκανα είχα απογοητευτεί ...

freco
20/09/2013, 10:40
Θέλω να μας πεις και σε πόσο καιρό θα γίνουν πάλι σκ@τα. Αν ξαναγίνονται πάλι σε ένα μήνα χάλια δεν λέει.
Anyway thanks for the tip.

chester24
20/09/2013, 10:47
Θέλω να μας πεις και σε πόσο καιρό θα γίνουν πάλι σκ@τα. Αν ξαναγίνονται πάλι σε ένα μήνα χάλια δεν λέει.
Anyway thanks for the tip.

H αληθεια ειναι οτι κ εγω αυτο περιμενω τωρα.. Βεβαια πλεον οταν θα πλενεται, καλο ειναι να καθαριζονται λιγο καλυτερα οι ακτινες ωστε να μην ξαναπιασουν μακες. ;)

Shiatman
20/09/2013, 10:47
Μπράβο ρε φίλε γιατί έχω το ίδιο πρόβλημα κι όλο το αναβάλω...

Θα δοκιμάσω το μαγικό ζουμί!!

preve
20/09/2013, 11:23
Πολυ καλο το αποτελεσμα, σωστο το κοκταιηλ!!

gbtechelec
20/09/2013, 11:28
(Ψεκαζετε παντου αφοβα και το αφηνετε λιγο μεχρι να μαλακωσουν οι μακαούκες. Μετα ξεκιναει το τριψιμο. Εγω ξεκινησα να το κανω με τον γνωστο τροπο, με το κορδονι παπουτσιου η πανακι λιγο λιγο.. Για οσους δεν ξερουν http://www.youtube.com/watch?v=7oLGgnbNqXo)

Πολύ χρήσιμο και κατατοπιστικό το post . Απλώς , νομίζω ότι για γρηγορότερο αποτέλεσμα , αντί για το κορδόνι , μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ιμάντα υφασμάτινο ( η καλύτερα αν έχουμε απο Velcro !!!) πλάτους 2-3 ών εκατοστών .

Το μαγικό ζουμί κάνει θαύματα.
Thanks chester24 .:beer:

chester24
20/09/2013, 11:43
Velcro εε??? Δεν το ειχα σκεφτει!!! Αξιζει μια δοκιμη την επομενη φορα.. Απλα το κορδονι ειναι πιο ευελικτο. Καθε δοκιμη ευπροσδεκτη.. χαχα!! :beer: Anytime gbtechelec!!

stam2
20/09/2013, 12:23
παιδιά και ρετάλι μάλλινο, (από μία κάλτσα του στρατού ας πούμε) κάνει φοβερό γυάλισμα-καθάρισμα...

μπράβο για το φωτορεπορτάζ...! :)

THANOS_KTM
23/09/2013, 08:55
To ζουμί "δουλεύει" και σε ποιό σκουριασμένες ακτίνες?

chester24
23/09/2013, 12:36
Κοιτα να δεις, σε πολυ σκουρια δεν ξερω πως θα δουλεψει.. Το θεμα ειναι να ψεκαστουν και σιγουρα χρειαζεται κοπος και τριψιμο! Ε, ολο και κατι θα φυγει.. πρεπει να αφιερωσεις ωρα αδερφε... Δεν εχεις να χασεις τιποτα!! Το σιγουρο ειναι οτι οπως κ να εχει, θα γινουν καλυτερες απο οτι ηταν!!! ;-) Κοιτα να ψεκασεις καλα και παντου, ασε τις βρωμιες να μαλακωσουν κ κοιτα να το χρησιμοποιεις κ κατα την διαρκεια που θα καθαριζεις.. ;-)

freco
23/09/2013, 13:31
... στο Βιλαμπάχο ακόμα τρίβουν... :lol::lol::lol::lol:

Pardalotzatziki
23/09/2013, 21:37
Ωραιος.

Ακτινες....και ζαντες ισως?????

chester24
23/09/2013, 22:17
Ωραιος.

Ακτινες....και ζαντες ισως?????


Ε ναι.. νερο, ξυδι, υγρο σαπουνι.. Πιατων συγκεκριμενα χαχαχα!! Μεχρι και το μηχανακι μπορεις να κανεις με αυτο... Θα αρωματιστει κιολας χαχαχαχα!!!

AUFGEBRACHT
23/09/2013, 22:19
Ε ναι.. νερο, ξυδι, υγρο σαπουνι.. Πιατων συγκεκριμενα χαχαχα!! Μεχρι και το μηχανακι μπορεις να κανεις με αυτο... Θα αρωματιστει κιολας χαχαχαχα!!!

Και τα πλαστικά θα το λατρέψουν...

Translatoras
23/09/2013, 23:11
Και ερωτώ.

εμείς που είμαστε τεμπέληδες μπορούμε να τρίψουμε (αφού ρίξουμε το ζουμί) με το dremelάκι και αυτά της φωτό...........;;;;

299946

imitrelos
24/09/2013, 03:13
Ναι μπορείς αλλα αν έχεις μεγάλο δίσκο μόνο είναι δύσκολο

Με το ζουμί μετά είσαι οκ αντε να χρειαστεί μετα απο κανένα μήνα απλό καθάρισμα με πανάκι μικρό ινών και αζαξ (κάνει θαύματα)

Συμβουλή για την διατήρηση των στεφανιων και ακτίνων σε καλη κατάσταση ...που και που τις περνάτε με ενα αντισκοριακο σπρέι
Και φεύγει η μακα αλλα και προστατευονται απο σκουρια καψουλια και ακτίνες

chester24
24/09/2013, 08:12
Και ερωτώ.

εμείς που είμαστε τεμπέληδες μπορούμε να τρίψουμε (αφού ρίξουμε το ζουμί) με το dremelάκι και αυτά της φωτό...........;;;;

299946

Σωστος.. κ εγω αυτο σκεφτομουν, αλλα δεν εχω ντρεμελ... Οποτε εβαλα το χειροκινητο.. :cry:

chester24
24/09/2013, 08:16
Και τα πλαστικά θα το λατρέψουν...

Οσα χρονια πλενω τα μηχανακια μου τα πλενω με υγρο πιατων! Και δεν εχουν παθει τιποτα.. :) Αλλα και το ξυδι επισης δεν τους κανει ζημια γιατι δεν ειναι τοξικο. Ισα ισα που θα καθαρισουν και καλυτερα.. ;) Βεβαια μιλαμε για ενα μικρο μερος ξυδιου στο σαπουνι..

Translatoras
24/09/2013, 09:50
Υγρό πιάτων και μπλε οινόπνευμα.

chester24
24/09/2013, 09:54
Υγρό πιάτων και μπλε οινόπνευμα.

Για το πλυσιμο??? How? Για πες? καλο???

Trickster
24/09/2013, 12:06
Στα μεταλλικά μέρη εγώ χρησιμοποιώ μίγμα σουάζ και πετρέλαιο (ότι βάζουν και στα βενζινάδικα δλδ)

spyro
24/09/2013, 12:11
απο τη στιγμή που χρησιμοποιείς scotch τότε και WD40 Μια χαρά κάνει. μη σου πω και απλό υγρό πιάτων χωρίς τίποτα άλλο μέσα την ίδια δουλεια θα κάνει.

τα μαντζούνια κια τα secret potions χρειάζονται όταν δε χρησιμοποιείς κάτι δυνατό για τρίψιμο

Lioulios
24/09/2013, 14:55
Παλιότερα με συρματάκι λεπτο (αυτό σαν μαλί) και WD40 πήρα τα @@ μου !

imitrelos
24/09/2013, 17:13
μια απο τα ίδια γιάννη
το συρματακι δεν έκανε δουλειά ουτε ιδιαίτερη το wd40 καλήτερα ξύδι αλλά και ένα τιπ άν το κάνετε με ξύδι μετά καθαρίστε με ένα άζαξ ή αντισκοριακό...... θα κρατήσουν περισσότερο ;)

Translatoras
24/09/2013, 21:18
Για το πλυσιμο??? How? Για πες? καλο???

Μια χαρά. Στον κουβά με το νερό προσθέτεις το υγρό πιάτων και 1/3 του μπουκαλιού μπλε οινόπνευμα.

Σε αμάξι και μηχανάκι με πολλά άβαφα πλαστικά δεν τα πείραξε καθόλου και καθαρίζει πολύ καλά ακόμα και ελαφριές πίσσες ή μούργα από το δρόμο.

Για πλυσίματα που δεν έχω νερό για ξέπλυμα χρησιμοποιώ ΑΖΑΧ υγρό για πατώματα που δεν θέλει ξέβγαλμα. Σκούπισμα με το πετσί και είμαι 90% ΟΚ.

stam2
24/09/2013, 21:37
Μια χαρά. Στον κουβά με το νερό προσθέτεις το υγρό πιάτων και 1/3 του μπουκαλιού μπλε οινόπνευμα.

Σε αμάξι και μηχανάκι με πολλά άβαφα πλαστικά δεν τα πείραξε καθόλου και καθαρίζει πολύ καλά ακόμα και ελαφριές πίσσες ή μούργα από το δρόμο.

Για πλυσίματα που δεν έχω νερό για ξέπλυμα χρησιμοποιώ ΑΖΑΧ υγρό για πατώματα που δεν θέλει ξέβγαλμα. Σκούπισμα με το πετσί και είμαι 90% ΟΚ.

Παναγιώτη δεν το φοβάσαι το αζαξ....?

όσο για το μπλε οινόπνευμα τώρα τελευταία το άκουσα ότι κάνει θαύματα.... ειδικά το μπλε όμως, δεν ξέρω γιατί...
νομίζω ο τερίνο μου το πε...

Translatoras
25/09/2013, 00:40
Παναγιώτη δεν το φοβάσαι το αζαξ....?

όσο για το μπλε οινόπνευμα τώρα τελευταία το άκουσα ότι κάνει θαύματα.... ειδικά το μπλε όμως, δεν ξέρω γιατί...
νομίζω ο τερίνο μου το πε...

Το μπλε διότι είναι φτηνό :)

Με το ΑΖΑΧ τί να φοβηθείς;;;
Ίσα-ίσα που τα ανιονικά τασιενεργά επιτυγχάνουν τη μέγιστη πόλωση στα μεγαλομόρια των αλειφατικών υδρογονανθράκων του καυσίμου
με αποτέλεσμα τη βέλτιστη καύση και τη μέγιστη απόδοση του κινητήρα.

Επιπλέον, το άρωμα λεμόνι διώχνει αποτελεσματικά (ακόμα και σε ταχύτητες που υπερβαίνουν τα 217,32 χ.α.ω)
τα μυγάκια και τα αποδέλοιπα ρεπουμπλικανάρια και σάβαρα που ίπτανται κατά τους εαρινούς και θερινούς μήνες,
διατηρώντας λεία και απαλή την εξωτερική επιφάνεια της μοτοσυκλέτας.

Να μη μιλήσω για την αίσθηση καθαριότητας (άρα και μισής αρχοντιάς) που "αποπνέει" το μηχανάκι
όταν το παρκάρεις ακριβώς δίπλα σου στην καφετέρια για να καλύψεις τις ανθρωποδιωκτικές οσμές
που εκπέμπεις μετά το σχολαστικό και εξουθενωτικό πλύσιμο της καλής σου.

stam2
25/09/2013, 09:39
Ίσα-ίσα που τα ανιονικά τασιενεργά επιτυγχάνουν τη μέγιστη πόλωση στα μεγαλομόρια των αλειφατικών υδρογονανθράκων του καυσίμου
με αποτέλεσμα τη βέλτιστη καύση και τη μέγιστη απόδοση του κινητήρα.


:a55:

χμμμ έτσι όπως τα λές θα το βάζω και στον καφέ....!:lol:

endopandou
25/09/2013, 11:40
Το μπλε διότι είναι φτηνό :)

Με το ΑΖΑΧ τί να φοβηθείς;;;
Ίσα-ίσα που τα ανιονικά τασιενεργά επιτυγχάνουν τη μέγιστη πόλωση στα μεγαλομόρια των αλειφατικών υδρογονανθράκων του καυσίμου
με αποτέλεσμα τη βέλτιστη καύση και τη μέγιστη απόδοση του κινητήρα.

Επιπλέον, το άρωμα λεμόνι διώχνει αποτελεσματικά (ακόμα και σε ταχύτητες που υπερβαίνουν τα 217,32 χ.α.ω)
τα μυγάκια και τα αποδέλοιπα ρεπουμπλικανάρια και σάβαρα που ίπτανται κατά τους εαρινούς και θερινούς μήνες,
διατηρώντας λεία και απαλή την εξωτερική επιφάνεια της μοτοσυκλέτας.

Να μη μιλήσω για την αίσθηση καθαριότητας (άρα και μισής αρχοντιάς) που "αποπνέει" το μηχανάκι
όταν το παρκάρεις ακριβώς δίπλα σου στην καφετέρια για να καλύψεις τις ανθρωποδιωκτικές οσμές
που εκπέμπεις μετά το σχολαστικό και εξουθενωτικό πλύσιμο της καλής σου.

:tooth:

freco
25/09/2013, 16:02
όσο για το μπλε οινόπνευμα τώρα τελευταία το άκουσα ότι κάνει θαύματα.... ειδικά το μπλε όμως, δεν ξέρω γιατί...
νομίζω ο τερίνο μου το πε...

Μπλέ και πράσινοι κόκκοι, ουρανός, θάλασα, Σαμαράς (τι μου 'ρθε τώρα, Πούτσ..ς μπλε)... Εγγύηση το μπλε.

Πάντως εγώ δε βάζω στην καλή μου οινόπνευμα. Θα μυρίζει σαν φαρμακείο. Άζαξ για τα πιάτα. Σκέτο. Και μπράτσα φτιάχνεις και χέρια βελούδινα. :tooth:

chester24
26/09/2013, 20:33
Το μπλε διότι είναι φτηνό :)

Με το ΑΖΑΧ τί να φοβηθείς;;;
Ίσα-ίσα που τα ανιονικά τασιενεργά επιτυγχάνουν τη μέγιστη πόλωση στα μεγαλομόρια των αλειφατικών υδρογονανθράκων του καυσίμου
με αποτέλεσμα τη βέλτιστη καύση και τη μέγιστη απόδοση του κινητήρα.

Επιπλέον, το άρωμα λεμόνι διώχνει αποτελεσματικά (ακόμα και σε ταχύτητες που υπερβαίνουν τα 217,32 χ.α.ω)
τα μυγάκια και τα αποδέλοιπα ρεπουμπλικανάρια και σάβαρα που ίπτανται κατά τους εαρινούς και θερινούς μήνες,
διατηρώντας λεία και απαλή την εξωτερική επιφάνεια της μοτοσυκλέτας.

Να μη μιλήσω για την αίσθηση καθαριότητας (άρα και μισής αρχοντιάς) που "αποπνέει" το μηχανάκι
όταν το παρκάρεις ακριβώς δίπλα σου στην καφετέρια για να καλύψεις τις ανθρωποδιωκτικές οσμές
που εκπέμπεις μετά το σχολαστικό και εξουθενωτικό πλύσιμο της καλής σου.


:bawl::a48::a48:

Pardalotzatziki
30/10/2013, 13:25
Πως ειναι μετα απο 1 μηνα? Εβγαλε καμια σκουρια?

Pardalotzatziki
02/10/2014, 13:04
Πως ειναι μετα απο 1 μηνα? Εβγαλε καμια σκουρια?

ή μετα απο 11 μηνες :D:D:D

chester24
05/10/2014, 11:56
ή μετα απο 11 μηνες :D:D:D


Μετα απο εντεκα μηνες οφειλω να ομολογησω οτι ειναι σε υπεραριστη κατασταση....


Οτι σκουρια εμφανιστηκε, (που ειναι ελαχιστη) εμφανιστηκε στα λιγοστα σημεια που ειχε και πριν..

Τις σαπουνιζω καλα στο πλυσιμο και ολα οκ... :p

Να σημειωθει οτι το μηχανακι κυκλοφορει καθημερινα και πλενεται οποτε το εχει αναγκη. Οχι καθε εβδομαδα. ;)

Μονο οταν παει στο βουνο πλενεται κατευθειαν...

Pardalotzatziki
05/10/2014, 12:06
Μετα απο εντεκα μηνες οφειλω να ομολογησω οτι ειναι σε υπεραριστη κατασταση....


Οτι σκουρια εμφανιστηκε, (που ειναι ελαχιστη) εμφανιστηκε στα λιγοστα σημεια που ειχε και πριν..

Τις σαπουνιζω καλα στο πλυσιμο και ολα οκ... :p

Να σημειωθει οτι το μηχανακι κυκλοφορει καθημερινα και πλενεται οποτε το εχει αναγκη. Οχι καθε εβδομαδα. ;)

Μονο οταν παει στο βουνο πλενεται κατευθειαν...

Εκανα μια δοκιμη και ειδα οτι εφυγε αρκετη βρωμια. Ο πισω τροχος εχει κατι περιεργες βρωμιες στο αυλακι που θελουν ξυσιμο με κατι(καποιο σκληρο πλαστικο θα βρω)
Το κακο ειναι οτι δεν το δοκιμασα ολο το καλοκαιρι, τωρα θυμηθηκα :D
Και φυσικα επιασε βροχη, οποτε το αφησα :D Να φυγουν οι μπορες που ερχονται και ξανα απ' την αρχη

Pardalotzatziki
19/10/2014, 18:10
Να 'σαι καλα, ξαναγυαλισε το ΧΤακι μετα απο πολλα χρονια :D
Στις φωτο ειναι το πριν και το μετα και η πρωτη δοκιμη, την οποια διεκοψε η βροχη.
Οι τροχοι γινανε αψογοι, ακτινες και καψουλια θελουν πολυ δουλεια και δεν ξερω αν θα γυαλισουν μετα απο τοσα χρονια.
Στον πισω τροχος φανηκαν κατι γραμμες/γρατσουνιες και κατι σημαδια σαν ψωρα στο μεταλο.
Η γυαλαδα ειναι ωραια, αλλα απο κοντα φαινονται και αυτα. Ολως περιεργως ο μπροστα τροχος δεν εχει ουτε ενα παρομοιο σημαδι.

Pardalotzatziki
19/10/2014, 18:12
Και ο πισω ολοκληρος...

notakos600
19/10/2014, 19:56
Ατσαλόμαλλο (σύρμα τριψίματος μαρμάρων) το Νο1, είναι το λεπτότερο. Κάνει θαύματα σε ζάντες, ακτίνες, ακόμη και καπάκια μοτέρ. Γυαλίζει χωρίς ξύδια, υγρά πιάτων, αντισκουριακά κλπ. Ένα πλύσιμο μετά και τέλος. Κόβουμε με το ψαλίδι όση ποσότητα χρειαζόμαστε, το κάνουμε μπαλάκι και ξεκινάμε. Το βρίσκουμε σε χρωματοπωλεία και είναι πάμφθηνο. ;)


325204

Pardalotzatziki
19/10/2014, 21:06
Ατσαλόμαλλο (σύρμα τριψίματος μαρμάρων) το Νο1, είναι το λεπτότερο.

Αυτο χρησιμοποιησα αλλα τα ΑΖΑΧ που ειναι ετοιμα τετραγωνακια.
Δυστυχως μετα απο τοσα χρονια χωρις καποιο μαγικο ζωμο δεν εφευγαν τα σημαδια. Μετα το πλυσιμο ειχα μια θαμπη ζαντα.
Το χρησιμοποιεις με νερο απλα; Δεν αφηνει γρατσουνιες;

notakos600
19/10/2014, 21:13
Αυτο χρησιμοποιησα αλλα τα ΑΖΑΧ που ειναι ετοιμα τετραγωνακια.
Δυστυχως μετα απο τοσα χρονια χωρις καποιο μαγικο ζωμο δεν εφευγαν τα σημαδια. Μετα το πλυσιμο ειχα μια θαμπη ζαντα.
Το χρησιμοποιεις με νερο απλα; Δεν αφηνει γρατσουνιες;

Στις ακτίνες τι να αφήσει; Τις γυαλίζει.
Σε ζάντα εξαρτάται, αν έχει αρχίσει να πιάνει επιφανειακή σκουριά την αφαιρεί.
Μπορείς να το βουτάς σε πετρέλαιο ή να ψεκάζεις πριν με WD 40.
Αλλά αν μιλάμε για χοντρό πρόβλημα μάκας ή σκουριάς αυτό που σε απασχολεί πρωτίστως είναι να φύγουν τα χοντρά, μετά ψεκάζεις με JIF, VIM (υγρά καθαρισμού για τα άλατα στο μπάνιο κάνουν φανταστική δουλειά).
Στο ΧΤ έχω κάνει μόνο ακτίνες μέχρι τώρα, στο JAWA 350 όμως που ήταν σε απελπιστική κατάσταση, μου έδωσε πολύ καλό χέρι στο καθάρισμα.

Pardalotzatziki
19/10/2014, 21:29
Στις ακτίνες τι να αφήσει; Τις γυαλίζει.

Για ζαντα εννοω. Δεν ξερω αν μου αφησε γρατσουνιες μιας και η μπροστα ειναι μια χαρα. Με μπερδεψε λιγο.
Αυτη η "ψωρα" στην πισω τι ειναι;

notakos600
19/10/2014, 21:30
Για ζαντα εννοω. Δεν ξερω αν μου αφησε γρατσουνιες μιας και η μπροστα ειναι μια χαρα. Με μπερδεψε λιγο.

Το Νο1 έχει πολύ λεπτές ίνες, δεν νομίζω να αφήνει, αλλά από την άλλη μην σε πάρω στο λαιμό μου.

Pardalotzatziki
19/10/2014, 21:56
Αυτη η "ψωρα" στην πισω ξερεις τι ειναι;

sapila racing
19/10/2014, 22:11
Και ο πισω ολοκληρος...

Tζάμι έγιναν! :beer:

notakos600
20/10/2014, 07:20
Αυτη η "ψωρα" στην πισω ξερεις τι ειναι;

Η ψώρα που φαίνεται στις ακτίνες εννοείς;
Υπομονή κι επιμονή, πρόσεξε τα δάκτυλα γιατί σφηνώνουν για πλάκα και πονάνε.
Πολύ ωραία την έκανες, ούτε καινούργια δεν ήταν έτσι.

amyroukai
20/10/2014, 09:37
Έχω κάτι παλιές ζάντες έξω, θα το δοκιμάσω το πράγμα.

Pardalotzatziki
20/10/2014, 11:27
Η ψώρα που φαίνεται στις ακτίνες εννοείς;
Πολύ ωραία την έκανες, ούτε καινούργια δεν ήταν έτσι.
Θενξ!

Εννοω πανω στη ζαντα, κοιτα παραπανω την τετραδα φωτο του πισω τροχου, κατω δεξια.

chester24
20/10/2014, 19:38
Και ο πισω ολοκληρος...

Ωραιο εγινε το ζαντονι

motomaniac
21/10/2014, 01:17
Αυτη η "ψωρα" στην πισω ξερεις τι ειναι;

πρωτη δοση σκουριας -διαβρωσης. τιποτε που να επανερχεται αλλα δεν θα γινει κι ευκολα χειροτερο αν τις προσεχεις. ουτεμε αλοιφη θα στωρσουν. ισως βελτιωθουν απλα λιγο.

est
21/10/2014, 14:52
Η οποία ψώρα, παίζει να λέγεται και "ηλεκτρόλυση";
Το άκουσα από ειδικό ζαντών και ακτινών να το λέει..ότι με την τριβή και τα ηλεκτρικά φορτία που δημιουργούνται την ακούει το στεφάνι. Είναι λέει και ο λόγος που βάζουν τα μολυβάκια στις ακτίνες.
Αν είναι για ντομάτες αυτό που έγραψα, αμολάτε κατά βούληση!

lykourgi
21/10/2014, 15:26
Η οποία ψώρα, παίζει να λέγεται και "ηλεκτρόλυση";
Το άκουσα από ειδικό ζαντών και ακτινών να το λέει..ότι με την τριβή και τα ηλεκτρικά φορτία που δημιουργούνται την ακούει το στεφάνι. Είναι λέει και ο λόγος που βάζουν τα μολυβάκια στις ακτίνες.
Αν είναι για ντομάτες αυτό που έγραψα, αμολάτε κατά βούληση!

Τα μολυβάκια είναι βαρίδια για ζυγοστάθμιση. Αν σου το είπε μάστορας αυτό ...............

notakos600
21/10/2014, 15:30
Η οποία ψώρα, παίζει να λέγεται και "ηλεκτρόλυση";
Το άκουσα από ειδικό ζαντών και ακτινών να το λέει..ότι με την τριβή και τα ηλεκτρικά φορτία που δημιουργούνται την ακούει το στεφάνι. Είναι λέει και ο λόγος που βάζουν τα μολυβάκια στις ακτίνες.
Αν είναι για ντομάτες αυτό που έγραψα, αμολάτε κατά βούληση!

Τεχνικός καυστήρων ήτανε λέει ο μάστορας;

est
21/10/2014, 15:58
Αμα σου πω τον μάστορα.. η μισή Αθήνα εκεί πάει για ζαντοακτινολογήσεις. Τι να πω, μπορεί να είχε κέφι να λέει παραμύθια εκείνη την ώρα.
ΥΓ. Μολυβάκια πάνω στις ακτίνες για ζυγοστάθμιση; Δεν μπαίνει εκείνο το αυτοκόλλητο πάνω στο στεφάνι; Ή ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικά βαρίδια;

notakos600
21/10/2014, 15:59
Αμα σου πω τον μάστορα.. η μισή Αθήνα εκεί πάει για ζαντοακτινολογήσεις. Τι να πω, μπορεί να είχε κέφι να λέει παραμύθια εκείνη την ώρα.
ΥΓ. Μολυβάκια πάνω στις ακτίνες για ζυγοστάθμιση; Δεν μπαίνει εκείνο το αυτοκόλλητο πάνω στο στεφάνι; Ή ίδιο αποτέλεσμα με διαφορετικά βαρίδια;

Σε πιστεύω για τον μάστορα, χιούμορ έκανα άλλωστε.
Αυτοκόλλητα βαράκια στις χυτές και μολυβάκια στις ακτινωτές. ;)