PDA

View Full Version : FI και κοκκινη λαμπα αναμενη ΒΟΗΘΕΙΑ!



LePa
21/09/2013, 13:08
γεια

έχοντας αυτό το πρόβλημα πηγα το SV για σέρβις λιγο πριν συμπληρώσει τα χιλιόμετρα του. Το παρέλαβα εχοντας κανει τις αναλογες εργασιες μπουζι λαδια κλπ και φευγοντας το προβλημα ( FI + kokkini lampa ) επανήλθε.
το παω παλι πισω την επομενη μερα και μου λεει ο μαστορας : το ενα μπουζι ειναι βραχικυκλομενο έπαιρνε παραπάνω καύσιμο αλλα ολα ΟΚ το συνδεσαμε στο μηχάνημα της yoshimura και το ρυθμίσαμε. Φευγοντας το προβλημα επανηλθε σε συνδυασμό με πολυ εντονες διακοπες του κινητήρα.
Το παω παλι πισω βγαζει τη σελα πειραζει κατι στον εγκεφαλο και μου λεει καντο μια βολτα και πες μου. Το κανω βολτα ο κινητήρας δουλευει κανονικά το λαμπακι δεν αναβει και φευγω.
Την επομενη μερα το ΠΡΟΒΛΗΜΑ (FI + labaki) εμφανιζετε παλι... το παω πισω. Ηρθε η ωρα να το παραλαβω και μου λεει ΟΛΑ ΟΚ φιλε το φτιαξαμε. Τι ειχε ρωταω ? απολιτος τπτ μου λεει το καλοδιασαμε και απλα εβλεπε σαν σφαλματα καπιες απο τις παρεμβασεις. παρτο και εισαι ΟΚ μου λεει.
Σημερα μετα απο ολα αυτα το καβαλαω χαρουμενος με σκοπο να το παω για πλύσιμο. Στη διαδρομη το ΠΡΟΒΛΗΜΑ εμφανιζετε ξανα.

Ο λογος που το παω στον ιδιο ειναι οτι του εχω δοσει λεφτα για το σερβις και δε του δινω αλα λεφτα. ο άνθρωπος μου εχει δώσει να καταλαβω πως πολυ απλα ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΟΛΥ ΕΣΑΣ ΕΔΩ να μου πειτε 5 πραγματακια για να ξερω να μιλησω οταν παω εκει. ΝΑ του πω ΡΕ ΑΣΧΕΤΕ ρώτησα ατομα που ξερουν και μου ειπαν να δεις αυτό και αυτό και αυτό.

ο τυπος ειναι εξουσιοδοτημένος SUZUKI στο ηρακλειο κρητης.

παρακαλω πολυ μη με αγνοήσετε τη δευτερα θα παω παλι εκει και ειναι σαββατο σημερα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Nostradamus
21/09/2013, 13:28
Η ενδειξη F1 απο to owners manual του δικου μου σουζουκι ειναι για προβλημα στον ψεκασμο.

βασικα το διαγνωστικο τι βγαζει σαν βλάβη??

LePa
21/09/2013, 13:37
οταν λες διαγνωστικο? του συνεργειου ή του κοντερ μου?

Nostradamus
21/09/2013, 14:00
του συνεργειου..

Βασικα στο owner's manual της μηχανης σου θα το γραφει. Εμενα εχει 2 περιπτωσεις. Α και Β με ενδειξη F1 και το λαμπακι να αναβοσβηνει και να ειναι μονημα αναμμενο.. Στην μια περιπτωση ο κινητηρας παιρνει μπροστα και στην δευτερη οχι.

Και για τις 2 λεει να παει σε εξουσιοδοτημενο και να ελεγθει το συστημα ψεκασμου.

devil's animal
21/09/2013, 18:24
στα gsxr βραχυκυκλωνεις με εναν συνδετηρα 2 επαφες στην κεντρικη φυσα και σου βγαζει τον κωδικο του λαθος στο καντραν ενδειξεων...
εικαζω οτι μπορεις να το κανεις και στο sv...
απλα πρεπει να ξερεις τι να βραχυκυκλωσεις...

Dant3
21/09/2013, 20:05
Ακριβως.
Βρες στο ιντερνετς αναλογα με τι χρονια εισαι, ποια καλωδια βραχυκυκλωνεις και θα μπεις σε dealer mode.
Εκει θα αρχιζει να πεταει στο κοντερ τα σφαλματα τα οποια σημειωνεις για να δεις στο μανουαλι τι ειναι τι.

LePa
23/09/2013, 15:15
ευχαριστω για τις απαντησεις παιδια

AUFGEBRACHT
23/09/2013, 21:48
στα gsxr βραχυκυκλωνεις με εναν συνδετηρα 2 επαφες στην κεντρικη φυσα και σου βγαζει τον κωδικο του λαθος στο καντραν ενδειξεων...
εικαζω οτι μπορεις να το κανεις και στο sv...
απλα πρεπει να ξερεις τι να βραχυκυκλωσεις...

Στάνταρ εξοπλισμός σε κάθε γνήσια εργαλειοθήκη Suzuki...

299945

devil's animal
23/09/2013, 22:06
Στάνταρ εξοπλισμός σε κάθε γνήσια εργαλειοθήκη Suzuki...

299945

που να ξερετε εσεις με τα προπελερ αυτα τα κολπα...
εσεις θελετε το ειδικο tool by Bavaria που ακουει στο ονομα ειδικοδιαγωνστικομηχανημαγιαβλαβεςπουαφορουνταμοντ ελαμεαριθμομοτερ41674216+461...

AUFGEBRACHT
23/09/2013, 22:18
που να ξερετε εσεις με τα προπελερ αυτα τα κολπα...
εσεις θελετε το ειδικο tool by Bavaria που ακουει στο ονομα ειδικοδιαγωνστικομηχανημαγιαβλαβεςπουαφορουνταμοντ ελαμεαριθμομοτερ41674216+461...

Ανοησίες... οδική βοήθεια uber alles :lol:

akaposto
24/09/2013, 00:33
δες εδώ πως μπαίνει σε service mode
http://forums.sv650.org/showthread.php?t=55459&highlight=throttle+position+sensor

πες μου το mail σου να σου στείλω το manual με τα τσιτσιμπλίκια που εξηγεί τα F

Carlos.1on2
25/09/2013, 13:01
Με το λαμπακι αναμμένο, το μηχανάκι "μπουκώνει"? Δλδ τραβάς το γκάζι αλλά δεν έχει δύναμη? Επίσης, είναι δυνατόν, ξαφνικά και οσο το μηχανακι ειναι σε κινηση "μπουκωμενο" να ανοιξει ξαφνικα το γκάζι χωρίς να γυρίσεις άλλο την γκαζιέρα?

Αν ναι, τότε έχεις το ίδιο θέμα με εμένα, προ μερικών μηνών


Αντιγράφω από διπλανό φόρουμ:

"2) πολλαπλασιαστής του 2ου κυλίνδρου στα 55.200χλμ και αντικαταστάση αυτού με κόστος ανταλλακτικου στα 90€"


Ελεγξτε τους πολλαπλασιαστές σας μήπως και έχουν φθαρεί-ραγίσει καθότι το κεραμικό υλικό τους είναι εύθραυστο στα πολλά βάλε-βγάλε. Το μηχανάκι δουλευε κανονικά, έχανε κάποια στιγμή συμπίεση στον 2ο κύλινδρο και δούλευε τρικύλινδρα. Το μηχανακι μου έκανε σε αυτη την κατάσταση περιπου 1500χλμ επιστροφής από Βοσνία. Σπαστικό μεν αλλά χωρίς επιπλέον επεκτάσεις και προβλήματα.