PDA

View Full Version : Πλαστικοποίηση τεποζιτου με Maripox 2600



Gi_4ce
21/09/2013, 15:20
Είχα στα σχέδια να πλαστικοποιήσω το τεπόζιτο του cb 400 sf που είχε κατι σκουρίτσες...
Μετά απο ξύδια, μύδια και @@, τελικά κατέλήξα σε κάτι πιο ολοκληρωμένο.

http://www.suchem.gr/index.php/2010-04-12-17-02-58/2010-04-17-17-30-20/156-maripox-2600-.html

Το σετάκι είναι στα 55 Ευρώ και περιλαμβάνει:

-1 μπουκάλι λίτρου καθαριστικο σκουριας

-1 μπουκάλι λίτρου σταθεροποιητη σκουριάς

-1 κιλό πλαστικοποιητή και 200gr καταλύτη (σύνολο 1,2 κιλα υλικο)

-Οδηγίες χρήσης.

Επειδή ήθελα να καθαρίσω όσο περισσότερο γινόταν το τεπόζιτο, πριν κάνω οτιδήποτε, επαιξε αλυσιδάκι και white spirit. Μετά ενα καλό ξέπλυμα και αρχίζουμε δουλίτσα.

Το πρώτο βήμα, είναι το καθαριστικο της σκουριάς. Αυτό ειναι ενα πολύ δυνατό οξύ (καλύπτουμε σημεία με χρώμα μην εχουμε κανενα ατύχημα) που πραγματικα ΔΕΝ ΑΦΗΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ μέσα απο σκουριά...

Ακολουθώντας τις οδηγίες, το δεύτερο βήμα ήταν ο σταθεροποιητής, εφ'όσον ξεπλύνεις καλά το τεπόζιτο με νερό. Ο σταθεροποιητής είναι ένα υλικό το οποίο κάνει μια χημική αντίδραση και μετατρέπει την σκουριά σε καποιο άλλο υλικο το οποίο δεν μεταβάλλεται και δεν επεκτείνεται. Πρέπει να παραμείνει 24 ώρες μέσα στο τεπόζιτο για να δράσει. Όπου έχει κάνει δουλειά, παίρνει ενα σκουρο μπλε προς το μαύρο χρώμα.

Εδώ δυσκολεύτηκα ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ. Ναι μεν έπιασε ο σταθεροποιητής, αλλα επειδή ειναι παχύρευστος σαν γαλάκτωμα, σε καποια σημεία που ειχε στεγνώσει (και ειδικά στις ραφές) ΔΕΝ ΕΦΕΥΓΕ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!!! Επιστρατεύτηκαν πάρα πολλά λίτρα ζεστού νερού και πολλών προσευχών*-1 για να καθαρίσει τελείως.

Μετά απο ενα πολύ καλό στέγνωμα, περάστηκε ο πλαστικοποιητής, ο οποίος μπορω να πω οτι εφτασε ψιλοοριακά...

Εβαλα, 1,2 κιλά μεσα και βγήκαν 200 γραμμάρια.

Σίγουρα σε κάποιο μεγαλύτερο τεπόζιτο δεν θα επαρκούσε...

Έχει κάτσει μια βδομάδα πλεον (αναγκαίος χρόνος πολυμερισμού του υλικού) και απ ότι βλέπω έχει γινει πολύ καλή δουλειά και απο θεμα σκήρότητας αλλα και απο θεμα στιλπνότητας....

TIP No 1: Μην ξεκινήσεστε την εργασία χωρίς θερμοπίστολο, κομπρεσέρ αέρος ή ακόμα και κανένα οικιακό φούρνο... ΔΕΝ ΣΤΕΓΝΩΝΕΙ ΕΥΚΟΛΑ το τεπόζιτο... Επίσης όταν το στεγνώνετε, γυρίστε το τούμπα. Είναι πολύ πιο εύκολο να εξατμιστεί μια ποσότητα νερού η οποία μοιράζεται σε μεγαλύτερη επιφάνεια μετάλλου παρα οταν λιμνιάζει στις ραφές στον πατο του τεποζιτου.

TIP No 2: Προσοχή στον σταθεροποιητή. Θα σας βγάλει και μερικές καφέ σκουρόχρωμες σταμπες. Δεν ειναι σκουριά. Είναι η χημική αντίδραση με τα διάφορα άλλα μέταλλα που έχει το τεπόζιτο. Θα φανεί στην υφή, αλλα αμα θέλετε να ειστε σιγουροι, βρεξτε ενα πανάκι με το καθαριστικο σκουριας και περάστε το. Εαν δεν φυγει, δεν ειναι σκουρια...:cool:

sapila racing
21/09/2013, 16:20
Ελπίζω να σου κάνει σωστή δουλειά και να μην ξαναμπλέξεις με σκουριές στο μέλλον.

Ομως εμένα καπως μου φαίνεται να πωλείται αυτό το υλικό για πλαστικοποίηση τεπόζιτου απο την στιγμή που ο κατασκευαστής το πουλάει για τελείως άλλη χρήση και μαλιστα δεν αναφέρει κάν αν αντέχει στην σύγχρονη αμόλυβδη βενζίνη, η οποία διαλύει παλιότερες πλαστικοποιήσεις σε τεπόζιτα μοτοσυκλετών σε ανησυχητικό βαθμό.
Βασικά ειναι για βιομηχανικά δάπεδα.

http://www.marispolymers.com/wp-content/uploads/2011/10/2600-version-10.pdf

sapila racing
21/09/2013, 16:30
Τωρα είδα οτι στην Ελληνική μετάφραση των τεχνικών δεδομένων περιλαμβάνει την αμόλυβδη βενζίνη αλλά το οτι είναι σταθερό μόνο για μικρό διάστημα στην Αιθανόλη ειναι πρόβλημα.
Βασικά η συγχρονη αμόλυβδη βενζίνη περιέχει αιθανόλη μέχρι και 10% κατ όγκο, και οταν νοθεύεται πολύ περισσότερο φυσικά.

http://www.lazarakis-constructions.gr/files/2080.pdf

Βαλε καλό φίλτρο γιατί αν παρ ελπίδα αρχίσει να ξηλώνεται, θα σου τα βουλώσει όλα πολύ άσχημα.

stam2
21/09/2013, 17:11
εμένα με παραξένεψε αυτό που γράφεις, ότι έβαλες 2 κιλά μέσα (=2 λίτρα περίπου?) και βγήκαν μόνο τα 200 ml....

δηλαδή το ντεπόζιτο έχασε 1,5 λίτρο από τη χωρητικότητά του....???

Gi_4ce
21/09/2013, 17:38
εμένα με παραξένεψε αυτό που γράφεις, ότι έβαλες 2 κιλά μέσα (=2 λίτρα περίπου?) και βγήκαν μόνο τα 200 ml....

δηλαδή το ντεπόζιτο έχασε 1,5 λίτρο από τη χωρητικότητά του....???

1,2 κιλα μεσα και βγηκαν 200gr...

sapila και εμενα μου εκανε εντυπωση αυτο... Βέβαια μου διαβεβαιώσανε οτι απο την στιγμή που δεν έχει πόρο απο τριβή (οπως συμβαινει σε χρήση δαπέδου) και παραμενει στιλβωδες η όψη του, δεν εχει θεμα διάβρωσης. Οψόμεθα.

Gi_4ce
12/12/2013, 21:39
Είχα βάλει σε ένα μπουκάλι και στο τεπόζιτο...

Μετά τον πολυμερισμό του, συρρικνώθηκε και στις 2 περιπτώσεις...

Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να αποκολληθεί απο τα τοιχώματα του μπουκαλιου, αλλα και απο το τεπόζιτο μετά απο 2 μήνες χρήσης.

Απο κατω απο τα σημεία που αποκολλήθηκε, δεν υπήρχε ούτε ΙΧΝΟΣ σκουριάς.

Επίσης, όπου εμποτιζόταν στην βενζίνη, είχε μαλακώσει αρκετά...

sapila racing
12/12/2013, 21:45
Κρίμα που τελικά επαληθέυτηκα αλλά η αλήθεια είναι οτι φαινόταν το πράγμα.
Με τις νέες βενζίνες εχουν πρόβλημα υλικά που αποδεδειγμένα άντεχαν για χρόνια.

Gi_4ce
12/12/2013, 21:54
Το δοκιμάσαμε, παίξαμε και χάσαμε, δεν πειράζει!

Απο το να καθόμουν μπροστά στην τηλεόραση, καλή ασχολία ήταν.

:)

Αρχίζει η αναζήτηση για μάστορα.
πλέον έχω καταλήξει στον tankclinic.
Είναι μεν αρκετά πιο ακριβός απο όλους, αλλα δίνει εγγύηση...

gasto
12/12/2013, 22:15
por15 3 χρονια τωρα και δεν εχω κανενα προβλημα.

Takata Dome
12/12/2013, 22:17
Εγώ μετά απο έναν χρόνο και 2 μήνες με τον POR15,και αν και εφάρμοσα μόνο τον πλαστικοποιητή και η υπόλοιπη διαδικασία ήταν DIY,κανένα πρόβλημα.

motomaniac
24/03/2014, 16:55
auto? http://rustbuster.com.au/pd_slosh_tank_sealer.html

virus
24/03/2014, 18:41
πλέον έχω καταλήξει στον tankclinic.
Είναι μεν αρκετά πιο ακριβός απο όλους, αλλα δίνει εγγύηση...


τασο ακριβος μεν αλλα πολυ καλη η δουλεια του. μου εφτιαξε ενα ρεζερβουαρ και ειναι μια χαρα ενα χρονο τωρα. με κλειστα ματια πηγαινε.:)