PDA

View Full Version : ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ.....



kalgeorge
08/10/2005, 22:31
Λοιπον παιδια, εβλεπα το παιχνιδι της Εθνικης στην Δανια σημερα και εχω να παρατηρησω σαν φιλαθλος και οχι με τασεις προπονητη, ορισμενα πραγματα.

Καταρχην, ειναι γνωστο οτι οταν μια συγκεκριμενη συνθεση παει καλα δεν την αλλαζεις (ειδικα οταν εχει παρει το euro) αλλα μην το ξεφτιλιζουμε κιολας.

Καποιοι παιχτες δεν επρεπε καν να ξεκινησουν σημερα

Επισης υποτιθεται οτι σημερα θελαμε νικη οπωσδηποτε.Τοτε τι ακριβως εκανε ο Βρυζας μπροστα ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;;;;;
Προς τι το συστημα 4-4-1-1;;;;;Να κρατησουμε το Χ;;;;

Για ποιο λογο αργησαμε να βαλουμε επιθετικο σχημα να κυνηγησει το αποτελεσμα (περιπου στο 70);

Γενικα η ομαδα με την αποδοση της δεν δικαιολογησε οτι ηθελε την νικη σε κανενα σημειο.

Κριμα....:sad:

AFTER
08/10/2005, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalgeorge
Λοιπον παιδια, εβλεπα το παιχνιδι της Εθνικης στην Δανια σημερα και εχω να παρατηρησω σαν φιλαθλος και οχι με τασεις προπονητη, ορισμενα πραγματα.

Καταρχην, ειναι γνωστο οτι οταν μια συγκεκριμενη συνθεση παει καλα δεν την αλλαζεις (ειδικα οταν εχει παρει το euro) αλλα μην το ξεφτιλιζουμε κιολας.

Καποιοι παιχτες δεν επρεπε καν να ξεκινησουν σημερα

Επισης υποτιθεται οτι σημερα θελαμε νικη οπωσδηποτε.Τοτε τι ακριβως εκανε ο Βρυζας μπροστα ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ;;;;;
Προς τι το συστημα 4-4-1-1;;;;;Να κρατησουμε το Χ;;;;

Για ποιο λογο αργησαμε να βαλουμε επιθετικο σχημα να κυνηγησει το αποτελεσμα (περιπου στο 70);

Γενικα η ομαδα με την αποδοση της δεν δικαιολογησε οτι ηθελε την νικη σε κανενα σημειο.

Κριμα....:sad:

Γενικα εγω ειδα οτι δεν υπηρχε καθολου φαντασια στο σημερινο παιχνιδι!
Πασιτσες κατω απο την σεντρα και κατοπιν αντε μπας και μας βγει καμια κοντρα!

Και να πηγαιναμε στους τελικους, τι θα καταλαβαιναμε με τετοιο παιχνιδι....?

Τελος παντων, αν και απογοητευμενος, δεν θελω να μειωσω τις δυνατοτητες των παικτων μας.
Ισως απλα οι Δωδεκα θεοι αποφασισαν να μας ριξουν ολους τους ανεμους που ειχανε, περυσι.

tifoefs
10/10/2005, 09:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Γενικα εγω ειδα οτι δεν υπηρχε καθολου φαντασια στο σημερινο παιχνιδι!
Πασιτσες κατω απο την σεντρα και κατοπιν αντε μπας και μας βγει καμια κοντρα!

Και να πηγαιναμε στους τελικους, τι θα καταλαβαιναμε με τετοιο παιχνιδι....?

Τελος παντων, αν και απογοητευμενος, δεν θελω να μειωσω τις δυνατοτητες των παικτων μας.
Ισως απλα οι Δωδεκα θεοι αποφασισαν να μας ριξουν ολους τους ανεμους που ειχανε, περυσι.

Ενταξει ...

Μη τα περιμενουμε ολα μεσα σ' ενα χρονο !!

Εδω ειχαμε να χαρουμε την Εθνικη απο τοτε που υπηρξε !!

Νομιζω οτι αν τωρα γινει καλη δουλεια τα επομενα χρονια θα περπατησει πιο πολυ ακομα...

:beer: :beer:

cityfly
10/10/2005, 09:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Ενταξει ...

Μη τα περιμενουμε ολα μεσα σ' ενα χρονο !!

Εδω ειχαμε να χαρουμε την Εθνικη απο τοτε που υπηρξε !!

Νομιζω οτι αν τωρα γινει καλη δουλεια τα επομενα χρονια θα περπατησει πιο πολυ ακομα...

:beer: :beer:

αυτό χρειάζεται δουλειά

ένας προπονητής που θα τον αφήσουν να κάνει τη δουλειά του με την ησυχία του όπως και ο ότο και νέο αίμα στην ομάδα, οι περισσότεροι είναι γύρω στα 32, δε μπορούμε να περιμένουμε από αυτούς, να γίνει ένας καλός κορμός από 25αρηδες 27αρηδες και να δέσει η ομάδα. όπως η εθνική μπάσκετ, όλοι πιτσιρίκια είναι

tifoefs
10/10/2005, 17:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από cityfly
αυτό χρειάζεται δουλειά

ένας προπονητής που θα τον αφήσουν να κάνει τη δουλειά του με την ησυχία του όπως και ο ότο και νέο αίμα στην ομάδα, οι περισσότεροι είναι γύρω στα 32, δε μπορούμε να περιμένουμε από αυτούς, να γίνει ένας καλός κορμός από 25αρηδες 27αρηδες και να δέσει η ομάδα. όπως η εθνική μπάσκετ, όλοι πιτσιρίκια είναι

Εμ ναι !!

Αν δεν τον θαψουν τον Οττο ως συνηθιζεται !!

;)

zzr2005
10/10/2005, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Εμ ναι !!

Αν δεν τον θαψουν τον Οττο ως συνηθιζεται !!

;)
παιδιά ακόμα και να μείνει ο Ότο τίποτα δεν πρόκειται να ξαναπάει καλά για την Εθνική Ελλάδος....Μια φορά κοιμήθηκε ο θεός....
δεν υπάρχει ταλέντο ούτε σε αυτή την ομάδα ούτε σε μικρότερης ηλικίας παίχτες που θα τους διαδεχτούν...
στη μόνη θέση που υπάρχει πλεόνασμα παιχτών είναι στους κόφτες ...και αυτοί φυσικά διακρίνονται για τα ανσταλτικά τους καθήκοντα και όχι γ ια τη δηιουργία....
όταν θα βγούν 7αρια σαν τον Σαραβάκο και 10αρια σαν τον Καραπιάλη (αλλά όχι τόσο ξενίχτηδες όσο ο Λαρισαίος!!!) και με ένα σοβαρό προπονητή ίσως ξανακάνει κάτι η Εθνική!

STOYBI
10/10/2005, 20:29
ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΤΤΟ ΠΟΙΟΣ??????:confused:



ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ !!!!!!:D

tifoefs
10/10/2005, 20:39
χαχαχαχαχαχαχα !!!

Μαζωχτειτε προστατες της εθνικης !! Βγαλτε τη στο πεζοδρομιο να την λιθοβολησει ο οχλος που λεγονται ελληνες .............

Ετσι γιατι εδω μονο νικητες γουσταρουμε ..............

Ειμαστε ανωτερη ρατσα λεμε τυφλα ναχουν οι ναζι ...............

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

idi
10/10/2005, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΟΤΤΟ ΠΟΙΟΣ??????:confused:
ΝΤΟΥΣΑΝ ΜΠΑΓΕΒΙΤΣ !!!!!!:D


:eyepop: :eyepop: :eyepop: :uplate: :hypnotize


25820

zzr2005
10/10/2005, 21:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
χαχαχαχαχαχαχα !!!

Μαζωχτειτε προστατες της εθνικης !! Βγαλτε τη στο πεζοδρομιο να την λιθοβολησει ο οχλος που λεγονται ελληνες .............

Ετσι γιατι εδω μονο νικητες γουσταρουμε ..............

Ειμαστε ανωτερη ρατσα λεμε τυφλα ναχουν οι ναζι ...............

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
δεν ασχολήθηκα ούτε με τις νίκες ούτε με τις ήττες της Εθνικής...
ασχολήθηκα με το χαμηλό επίπεδο από θέμα ποδοσφαιρικής ποιότητας της Εθνικής...Φυσικά το επίπεδο ήταν το ίδιο και πέρσι στην Πορτογαλία....απλά όλοι ήταν πεθαμένοι...οι δικοί μας έπαιξαν 100% των δυνατοτήτων τους χωρίς υστερήσαντες και πάλι τα περισσόταρα γκολ μπήκαν από στημένες φάσεις...
βάλαμε 7 γκολ σε 6 παιχνίδια..εκ των οποίων το ένμα εκτός 90λεπτου.....όσο για ευκαιρίες και φάσεις ελάχιστες...
αυτό είναι ποιότητα?????φυσικά τα ίδια έλεγα και περσι όταν κερδίζαμε ΄...μάλιστα γέλαγα που σήκωσε το ευρωπαϊκό ο Φύσσας...όταν ο Χατζηπαναγής δεν έχει παίξει καν στην Εθνική!!!!!

tifoefs
10/10/2005, 22:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δεν ασχολήθηκα ούτε με τις νίκες ούτε με τις ήττες της Εθνικής...
ασχολήθηκα με το χαμηλό επίπεδο από θέμα ποδοσφαιρικής ποιότητας της Εθνικής...Φυσικά το επίπεδο ήταν το ίδιο και πέρσι στην Πορτογαλία....απλά όλοι ήταν πεθαμένοι...οι δικοί μας έπαιξαν 100% των δυνατοτήτων τους χωρίς υστερήσαντες και πάλι τα περισσόταρα γκολ μπήκαν από στημένες φάσεις...
βάλαμε 7 γκολ σε 6 παιχνίδια..εκ των οποίων το ένμα εκτός 90λεπτου.....όσο για ευκαιρίες και φάσεις ελάχιστες...
αυτό είναι ποιότητα?????φυσικά τα ίδια έλεγα και περσι όταν κερδίζαμε ΄...μάλιστα γέλαγα που σήκωσε το ευρωπαϊκό ο Φύσσας...όταν ο Χατζηπαναγής δεν έχει παίξει καν στην Εθνική!!!!!

Καλα εκανες... ο καθενας κανει οτι μπορει ...

σκεψου να μην εκανε ο καθενας οτι μπορει ....

ακομα θα γρυλλιζαμε στους ανυπαρκτους δρομους ....

:wave2:

zzr2005
11/10/2005, 17:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Καλα εκανες... ο καθενας κανει οτι μπορει ...

σκεψου να μην εκανε ο καθενας οτι μπορει ....

ακομα θα γρυλλιζαμε στους ανυπαρκτους δρομους ....

:wave2:
αν έχεις αν επισυνάψεις κάποιο πιο ποδοσφαιρικό επιχείρημα, πλην της ειρωνίας, είμαι ανοικτός προς συζήτηση..
τώρα αν νομίζεις ότι πρέπει να επεφημώ μια ζωή αυτό το συνοθήλευμα απλώς επειδή πήρε το κύπελλο το 2004..΄τότε τι να πω...δεν είμαι τόσο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ!!!

tifoefs
11/10/2005, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
αν έχεις αν επισυνάψεις κάποιο πιο ποδοσφαιρικό επιχείρημα, πλην της ειρωνίας, είμαι ανοικτός προς συζήτηση..
τώρα αν νομίζεις ότι πρέπει να επεφημώ μια ζωή αυτό το συνοθήλευμα απλώς επειδή πήρε το κύπελλο το 2004..΄τότε τι να πω...δεν είμαι τόσο ΕΛΛΗΝΑΡΑΣ!!!

Το να γουσταρεις που κερδισε η Εθνικη για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην ιστορια της δε χρειαζεται να το παιζεις ελληνας. Ακομα και οι ξενοι εδω που ειμαι γουσταρανε.

Τωρα αν θες να τη δεις ποδοσφαιρογιατρος δικαιωμα σου...

Εγω δεν παιζω ...ουτε και η εθνικη αν δεν θελουν.....και δεν ειρωνευομαι εσενα ουτε κανεναν .....

:wave2: :wave2:

zzr2005
11/10/2005, 19:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Το να γουσταρεις που κερδισε η Εθνικη για ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ στην ιστορια της δε χρειαζεται να το παιζεις ελληνας. Ακομα και οι ξενοι εδω που ειμαι γουσταρανε.

Τωρα αν θες να τη δεις ποδοσφαιρογιατρος δικαιωμα σου...

Εγω δεν παιζω ...ουτε και η εθνικη αν δεν θελουν.....και δεν ειρωνευομαι εσενα ουτε κανεναν .....

:wave2: :wave2:
δηλαδή επειδή έχω άποψη γι αυτό που βλέπω το παίζω ποδοσφαιρογιατρός?????ΈΛΕΟΣΣΣ
θα ήμουν ηλίθιος να μην έχω άποψη για κάτι που βλέπω, άσχετα αν είναι σωστή ή λάθος η άποψη...(αυτό είναι θέμα προς συζήτηση και γι αυτο υπάρχει ο διάλογος)......

tifoefs
11/10/2005, 19:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από zzr2005
δηλαδή επειδή έχω άποψη γι αυτό που βλέπω το παίζω ποδοσφαιρογιατρός?????ΈΛΕΟΣΣΣ
θα ήμουν ηλίθιος να μην έχω άποψη για κάτι που βλέπω, άσχετα αν είναι σωστή ή λάθος η άποψη...(αυτό είναι θέμα προς συζήτηση και γι αυτο υπάρχει ο διάλογος)......

Αλλα δεν εχουν βρει λυση απο τοτε που αρχισαν να κλωτσανε μπαλλα στην ελλαδα, τωρα θα βρεθει ;

:confused: :confused:

zzr2005
11/10/2005, 19:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από tifoefs
Αλλα δεν εχουν βρει λυση απο τοτε που αρχισαν να κλωτσανε μπαλλα στην ελλαδα, τωρα θα βρεθει ;

:confused: :confused:
τώρα μπαίνει η συζήτηση σε μία ρότα....
αν μείνουμε στις θριαμβολογίες για την κατάκτηση του ευρώ τότε θα είναι σαν να αγνοούμε όσα γίνονται στο έλληνικό ποδόσφαιρο...
εγώ αντίθετα επειδή συχαίνομαι όταν βλέπω ελληνικό ποδόσφαιρο ξέρω ότι η επιτυχία της εθνικής είναι φωτοβολίδα.....και ουδεμία σχέση έχει με την αντίστοιχη του μπάσκετ (άθλημα με σαφώς καλύτερες βάσεις και ανώτερο επίπεδο αθλητών)....

Gandalf dr685sm
12/10/2005, 13:13
Η βασική διαφορά του Ελληνικού Basket με το ποδόσφαιρο είναι τα τρελά χρήματα που έπεσαν για τα μεγέθη και τα δεδομένα του αθλήματος ακόμα και στην Ευρώπη..

Πάρε Κόκκαλη , πάρε Γιαννακόπουλο, πάρε Φιλίππου κτλ...

Ειδικά την δεκαετία του 90 , που ήρθαν και τα Ευρωπαϊκά σιδηρικά , σε συλλογικό επίπεδο , και οι συνεχείς παρουσίες , σε τετράδες Final Four , τα μετρητά ήταν απίστευτα....

Ποιός ξεχνάει τα 300-350 μύρια τον χρόνο - διχρονία που μάζευαν οι παίκτες (δικαίως) για να παίξουν...;;;

Εκεί είναι η διαφορά λοιπόν..

Εκεί έγιναν και οι υποδομές και ήρθαν και οι Σέρβοι , (σαν να λέμε Primera Division) στο άθλημα εδώ και ακολούθησαν και απο το NBA (σαν να λέμε Premier League) παίκτες σαν τον Dominique Wilkins, Skyles,Radja,Vrancovic, etc. που σε καμία χώρα στην Ευρώπη δεν έπαιξαν όπως εδώ...

Να μην ξεχάσω και το Πανευρωπαικό κιούπι στους Εφήβους , όταν ο scouter της N.Carolina , είχε κάνει κόκκινο το πρόγραμμα του αγώνα , σημειώνοντας τα ονόματα των παικτών μας.

Εκεί είναι λοιπόν η διαφορά , και θα δείτε οτι μετά το Ευρωπαϊκο και πάλι φέτος , θα έχουμε και συνέχεια, τόσο γιατί οι παίκτες είναι νεαροί και ο προπονητής τους έμπειρος και στα δύο πόστα (προπονητής και πάικτης) αλλά και επειδή παίζουν σαν ΠΡΩΤΟΙ στις ομάδες τους , τόσο στην Ελλάδα , όσο και στο Εξωτερικό...

όταν λοιπόν φτάσει το ποδόσφαιρο σε αυτά τα επίπεδα , τότε μπορεί να μην είναι πλέον φωτοβολίδα μια επιτυχία μας εκεί..

Αλλά προς το παρόν , η ομάδα του Γκάλη , Χριστοδούλου , Γιαννάκη , Φασούλα, Φιλλίπου , Καμπούρη , Καρατζάς, Σταυρόπουλος , Λινάρδος ,Ανδρίτσου , Ιωάννου ακόμα δημιουργεί πρότυπα που τα είδαμε να το σηκώνουν και πάλι το 2005.

Για αυτό λέγεται και η επίσημη αγαπημένη , έτσι;....


Gandalf

zzr2005
12/10/2005, 17:04
συμφωνώ εν μέρει με τα λεγόμενά σου!
όντως έπεσαν πολλά χρήματα στο μπάσκετ αλλα μην ξεχνάμε ότι η ομάδα του Άρη όταν έκανε επιτυχίες (3 ΄φάιναλ φορ) δεν είχε τρελό μπάτζετ αλλά αστήρευτο ταλέντο (βλέπε Γκάλη, Γιαννάκη....
ενώ και η αντίστοιχη Εθνική του 87 φυσικά δεν στηριζόταν σε τεράτια συμβόλαια σε συλλογικό επίπεδο αλλά είχε μεγάλα μπασκετικά μεγέθη (Φάνης, Γκάλης κτλ κτλ)...αυτά δηλαδή που λείπουν από το ποδόσφαιρο....λείπει το ταλέντο στο ποδόσφαιρο...όχι γιατί η Ελλάδα δεν βγάζει ταλέντα αλλά γιατί τα θάβει προβιβάζοντας στις μεγάλες ομάδες αυτούς που έχουν κονέ (έχω προσωπική άποψη για τι πως δουλεύουν ακαδημίες όπως του Παναθηναΐκού)....
επίσης πιστεύω ότι στο μπάκσετ οι αθλητές έχουν καλύτερο πνευματικό επίπεδο...αυτό βοηθάει πολύ στο να είσαι σοβαρός και μεγάλος αθλητής...ενδεικτικά ΄αν παρακολουθήσεις δηλώσεις ποδοσφαιριστών σε αντιστοιχεία με δηλώσεις μπασκετμπολιστών θα καταλάβεις για το επίπεδο του καθενός!!!!
ως εκ τούτου πιστεύω ότι το ευρωπαϊκό ήταν μεγάλο πυροτέχνημα...

Gandalf dr685sm
13/10/2005, 10:00
Τα ταλέντα υπήρξαν αλλά ...

Το Ευρωπαϊκό ήταν η απαρχή...

Γιατί οι διακρίσεις και τα κιούπια ήρθαν μετά... όταν ήρθε και το χρώμα του χρήματος.

Για αυτό και δεν ήταν φωτοβολίδα , το Basket και δεν πρόκειται να είναι και αυτό που είδαμε φέτος...


Κοίτα καλά , να δείς τι θα γίνει φέτος με τα τηλεοπτικά πάλι , ξεκινώντας απο σήμερα με τονν αγώνα Knock-out ΟΣΦΠ-ΠΑΟ...

12.000 εισητήρια παρεπιπτόντως μέσα στο ΣΕΦ!!!!


Gandalf

zzr2005
13/10/2005, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Gandalf dr685sm
Τα ταλέντα υπήρξαν αλλά ...

Το Ευρωπαϊκό ήταν η απαρχή...

Γιατί οι διακρίσεις και τα κιούπια ήρθαν μετά... όταν ήρθε και το χρώμα του χρήματος.

Για αυτό και δεν ήταν φωτοβολίδα , το Basket και δεν πρόκειται να είναι και αυτό που είδαμε φέτος...


Κοίτα καλά , να δείς τι θα γίνει φέτος με τα τηλεοπτικά πάλι , ξεκινώντας απο σήμερα με τονν αγώνα Knock-out ΟΣΦΠ-ΠΑΟ...

12.000 εισητήρια παρεπιπτόντως μέσα στο ΣΕΦ!!!!

Gandalf
όταν έλεγα ότι δεν υπάρχουν ταλέντα εννούσα στο ποδόσφαιρο για αυτό αντιπαρέβαλα την επιτυχία του ποδοσφαίρου με την επιτυχία του μπάσκετ (όπου πιστεύω τα πράγματα είναι πιο υγειή)!!
το τι θα γίνει σήμερα έχει να κάνει περισότερο με καφρίλα πάντως παρά με μπάσκετ...
είδη άρχισαν να πέφτουν οι μολότοφ έξω από το γήπεδο από τους ......"μπασκετόφιλους"......