PDA

View Full Version : Αγορά Μπουφάν Μηχανής



2-Chri
22/09/2013, 20:28
Παιδιά καλησπέρα,
Θέλω να αγοράσω ένα μπουφάν για τώρα το χειμώνα αλλά δεν γνωρίζω πολλά επί του θέματος. Ένας φίλος μου σύστησε το παρακάτω λέγοντας μου ότι είναι μία από τις καλύτερες μάρκες. Εγώ κυρίως αυτό που θέλω είναι να είναι αδιάβροχο επομένως μήπως θα ήταν καλύτερα να προτιμήσω κάποιο δερμάτινο; Το συγκεκριμένο πάντως λέει πως είναι 100% αδιάβροχο. Αυτά! Περιμένω τη γνώμη σας.

http://www.motoexpert.gr/product_info.php?cPath=15_21_36&products_id=2104

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=474

http://www.dainese.com/uk_en/motorbike/g-xantum-d-dry.html?cat=12&subcat=15

spyrakos35
22/09/2013, 20:55
το δερμα ΔΕΝ είναι αδιαβροχο.....

τι μηχανή έχεις και τι χρήση το θες?

2-Chri
22/09/2013, 21:00
Έχω τη "Honda transalp 700" και επειδή είμαι στο δρόμο αρκετά το χειμώνα θέλω να είναι αδιάβροχο και ζεστό.

spyrakos35
22/09/2013, 21:04
η πρότασή μου (το έχω)

http://www.fc-moto.de/epages/fcm.sf/en_GB/?ViewObjectID=12372584&Currency=EUR

nikvolos
22/09/2013, 21:26
Ξεκινάμε απο αυτό:100% αδιάβροχο μπουφάν πρακτικά δεν υπάρχει. Σε πολύ ισχυρή και συνεχόμενη βροχή, όλα τα μπουφάν θα περάσουν υγρασία, γι΄αυτό και απαιτείται σετ αδιάβροχων. Και βέβαια ακόμα και στην πόλη έστω κι αν έχεις αδιάβροχο μπουφάν, θα βραχεί το παντελόνι σου, οπότε αν θες να κυκλοφορείς τις βροχερές μέρες θα πρέπει εκτός απο το μπουφάν να προμηθευτείς και αδιάβροχα που θα τα κουβαλάς μαζί σου και ίσως και ένα ζευγάρι αδιάβροχες γκέτες ή μπότες αδιάβροχες, τέτοιες υπάρχουν.
Ξέρω οτι μάλλον σε άγχωσα αλλά δεν γίνεται αλλιώς...

2-Chri
22/09/2013, 21:32
Το συγκεκριμένο μπουφάν μου το συστήνεται ως μία καλή λύση;

http://www.toofast.gr/showprod.php?id=474

Pardalotzatziki
22/09/2013, 23:59
Το συγκεκριμένο μπουφάν μου το συστήνεται ως μία καλή λύση;

http://www.motoexpert.gr/product_inf...oducts_id=2104

Δεν φαινεται το λινκ αλλα τα αλλα που εβαλες ειναι κοντα. Διαλεξε μπουφαν 3/4 οπως αυτο που προτεινε ο Spyrakos. Αν το δοκιμασεις κοιτα να κλεινει καλα στο λαιμο...
Η μεση σου θα ειναι ζεστη...και εννοειται οτι μπουφαν με συνθετικα υλικα τα φορας ανετα ολο το χρονο.

Και ενα σετ αδιαβροχα οπως ειπωθηκε...και γκετες ....ή κανα καλο μποτακι αδιαβροχο...κοιτα και προς trekking μερια...
Οι γκετες ειναι πιο φτηνες βεβαια...

Μπορεις να διαβασεις και αυτο..
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=90181&highlight=%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF+%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%86%CE%B 1%CE%BD

2-Chri
23/09/2013, 07:54
Το μπουφάν 3/4 που λες τι είναι ακριβώς; Το μπουφάν που λέω είναι στο παρακάτω link και επίσης αυτό είναι 3/4;

AristidisZ
23/09/2013, 08:01
3/4 είναι τα μπουφάν που σου καλύπτουν τον πισινό (ή μέρος αυτού τελοσπάντων)
αυτό που έδειξες εσύ είναι "μεσάτο", δηλαδή σκέψου ότι φτάνει περίπου στο ύψος της ζώνης

Billymuse
23/09/2013, 09:18
ακριβώς και επειδή το μεσάτο θα σου έχει εκτεθημένη τη χαράδρα θα τρώς κρύο σε αυτό το σημείο οπότε να πάρεις ενα 3/4 και αν έχει λίγο χρήμα παραπάνω να είναι gore tex 100% και 100% αναπνέουσα μεμβράνη

Pardalotzatziki
23/09/2013, 10:21
Το μπουφάν 3/4 που λες τι είναι ακριβώς; Το μπουφάν που λέω είναι στο παρακάτω link και επίσης αυτό είναι 3/4;

Οταν κοιτας φωτο, προσεξε τη ακρη απο τα μανικια να ειναι διπλα στη μεση του μπουφαν...
Αν η μεση ειναι πιο κοντη, τοτε ειναι μεσατο/κοντο μπουφαν...

2-Chri
23/09/2013, 15:59
Φίλε Billymuse μήπως έχεις να μου συστήσεις κάποιο που να έχει αυτά τα χαρακτηριστικά (gore tex 100% και 100% αναπνέουσα μεμβράνη) που προ ανέφερες; Επίσης το "gore tex " τι ακριβώς είναι? Σε DAINESE που κοίταξα δε βρήκα κάποιο με τέτοια χαρακτηριστικά. Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.

Billymuse
23/09/2013, 16:48
Goretex είναι μια Αμερικάνικη εταίρια που φτίαχνει το εν λόγο υλικό και συνεργάζεται με πολλές επώνυμες εταιρίες στο χώρο της ένδυση των αναβατών. Τα goretex σημαίνει οτι σου παρέχουν 100% αδιαβροχοποίηση και 100% αναπνοή στο σώμα σου καθώς το φοράς χωρίς να βρέχεσαι. Τα απλά cordura d-dry για παράδειγμα έχουν 50% αναπνέουσα μεμβράνη στο σύνολο τους. Μάλλον δεν έψαξες καλά τα μοντέλα της Dainese επειδή ήταν απο τις πρώτες εταιρείες που χρησιμοποιούν σε πολλά κομάτια τους το goretex. Μπορώ να σου προτίνω αλλά να ξέρεις ότι είναι ακριβά ..π.χ αυτό http://www.dainese.com/it_it/motorbike/g-ice-sheet-gore-tex.html?cat=12&subcat=14

2-Chri
23/09/2013, 18:59
Αν μπορείς να μου προτείνεις κάποια καλά μπουφάν θα το ήθελα. Όσο για τα λεφτά έχω αποφασίσει να διαθέσω ένα καλό ποσό ώστε να πάρω κάτι καλό και αξιόπιστο. Ευχαριστώ πολύ για τη μέχρι εδώ βοήθεια.

Εγώ βρήκα και αυτό. Πως σου φαίνονται;
http://www.dainese.com/it_it/motorbike/g-philip-gore-tex.html?cat=12&subcat=14

Εγώ αρχικά έλεγα να πάρω αυτό http://www.dainese.com/uk_en/motorbike/g-xantum-d-dry.html?cat=12&subcat=15
το οποίο είναι "D-DRY". Δεν θα μου κάνει δουλειά λες να προτιμήσω "GORE-TEX".

gregogti
23/09/2013, 19:36
γιατι εχεις κολησει με τα dainese? υπαρχουν καλυτερα και φθηνοτερα....σαν και αυτο που σου ειπε το παιδι πιο πανω revit

2-Chri
23/09/2013, 19:38
Απλώς επειδή βλέπω ότι κυκλοφορούν αρκετά και έχω ακούσει και καλά λόγια από αυτούς που τα έχουν. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο.

teogtp
23/09/2013, 20:39
Απλώς επειδή βλέπω ότι κυκλοφορούν αρκετά και έχω ακούσει και καλά λόγια από αυτούς που τα έχουν. Δεν έχω κάποιο ιδιαίτερο λόγο.

Αν εχεις Iphone παρε Dainese.......;)

Billymuse
23/09/2013, 21:36
Ότι πληρώνεις παίρνεις στην αγορά του εξοπλισμού της μηχανής. Δε σημαίνει οτι πληρώνεις το όνομα, αλλά σίγουρα υπάρχουν εξίσου το ίδιο καλές εταιρίες. Απο κει και πέρα το goretex είναι απτα κορυφαία υλικά σε θέματα αντοχής στη τριβή και στη βροχή. Goretex θα βρεις και σε άλλες εταιρίες

Billymuse
23/09/2013, 21:37
Α! Είδα και αυτα που είδες στο site της Dainese αλλά μη νομίζεις,μια χαρά ειναι και τα D-Dry απλά τα γκορτεξ είναι για πιο σκληρές καταστάσεις που ενδεχομένως στη περιοχή που θα κινήσε να σου χρειαστεί περισσότερο

teo_g7
23/09/2013, 22:01
γιατι εχεις κολησει με τα dainese? υπαρχουν καλυτερα και φθηνοτερα....σαν και αυτο που σου ειπε το παιδι πιο πανω revit

Φθηνότερα σίγουρα.Για το καλύτερά έχω μερικές αμφιβολίες.Όσον άφορά δηλαδή στην ποιότητά κατασκευης(ραφεςφερμουαρ),στα προστατευτικά,κλπ

spyrakos35
23/09/2013, 22:30
Φθηνότερα σίγουρα.Για το καλύτερά έχω μερικές αμφιβολίες.Όσον άφορά δηλαδή στην ποιότητά κατασκευης(ραφεςφερμουαρ),στα προστατευτικά,κλπ

να μην έχεις....

η dainese δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε.... και τα φερμουάρ της χαλάνε.... και ο αντιπρόσωπος δεν έχει και την καλύτερη φήμη....

teo_g7
23/09/2013, 22:39
να μην έχεις....

η dainese δεν είναι αυτό που ήταν κάποτε.... και τα φερμουάρ της χαλάνε.... και ο αντιπρόσωπος δεν έχει και την καλύτερη φήμη....

Έχω και Dainese και Bering.Κακά τα ψέματά το Dainese είναι αρκετά ανώτερο ποιοτικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά τιμης.

spyrakos35
23/09/2013, 22:40
Έχω και Dainese και Bering.Κακά τα ψέματά το Dainese είναι αρκετά ανώτερο ποιοτικά χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δικαιολογεί την τόσο μεγάλη διαφορά τιμης.

τώρα μιλάς όμορφα.... :beer:

Billymuse
23/09/2013, 23:02
Σαν πρόταση σου έχω αυτό. http://www.coloriposto.gr/web/?ProductID=594&id=1&sub=89
Πολύ καλό για τα λευτά του. Μεσάτο με εγγύηση εφόρου ζωής,(αν χαλάσει κάποιο φερμουάρ κτλ στο φτίαχνουν δωρεάν) και φυσικα το καλύτερο σε αυτο το jacket είναι η εσωτερική του επένδυση. Eίναι απο υλικό wind stopper που είναι απο τα καλύτερα στην αγορά στο θέμα μόνωσης της θερμοτητας. οτι πρέπει για τα κρυα εκει πάνω σε σένα

AristidisZ
23/09/2013, 23:39
για να το προτείνεις κάτι θα ξέρεις ρε billy, αλλά 3 κατόμπαλα για colori ; :uplate:

Pardalotzatziki
23/09/2013, 23:43
για να το προτείνεις κάτι θα ξέρεις ρε billy, αλλά 3 κατόμπαλα για colori ; :uplate:

Αξιζει ως προταση η Colori...

Billymuse
24/09/2013, 14:32
για να το προτείνεις κάτι θα ξέρεις ρε billy, αλλά 3 κατόμπαλα για colori ; :uplate:

φίλε μου είναι ένα απο τα jacket και πίστεψε με το συγκεκριμένο αξίζει τα λευτά του . Εξωτερικά το ύφασμα του έχει και βαλιστικό υλικό το οποίο το καθιστά πολύ γερό στις τριβές. Και όπως είπα πιο πάνω έχει φανταστική επένδυση με wind stoper, που ίσως λόγο αυτού ανέβηκε και η τιμή του. Π.χ Ενα ισοθερμικό παντελόνι απο wind stoper κοστίζει 80 ευρο αν δν κάνω λαθος

Semiaz
29/09/2013, 20:59
1) Μη λέμε ότι θέλουμε. Σαν τη ποιότητα Dainese κακά τα ψέμματα δεν έχει.
2) Δες τα Macna τα σπάνε. Είναι 4ων εποχών και τα παίρνεις σε πολύ καλές τιμές.

AUFGEBRACHT
29/09/2013, 21:02
1) Μη λέμε ότι θέλουμε. Σαν τη ποιότητα Dainese κακά τα ψέμματα δεν έχει.

Έχεις δει ή φορέσει Rev'it ας πούμε; Θα αναθεωρήσεις...

Semiaz
29/09/2013, 21:35
Έχει η γυναίκα μου Revit. Είναι καλά μπουφάν, δε διαφώνησα.

Να γίνω πιο συγκεκριμένος για να μη παρεξηγηθώ.

Εγώ ξεκίνησα με Cordura της AXO. Αξιοπρεπέστατη όσον αφορά τις καιρικές συνθήκες (ταξίδια με 2-3ο C) αλλά δεν είχε ούτε την εμφάνιση ούτε τις προστασίες της Dainese. (Την είχα πάρει και 400Ε). Ψάχνοντας μπουφάν μετά δοκίμασα διάφορα και κατέληξα στα Dainese.
Πλέον χρησιμοποιώ τo 2ο δερμάτινο Dainese (Είχα το Racing και τώρα έχω το Laguna Seca).
Οι προστασίες της Dainese και η ποιότητα του δέρματος όσον αφορά την προστασία είναι σε άλλο επίπεδο (μπορείς να το επιβεβαιώσεις συγκρίνοντας τα προστατευτικά πλάτης ανάμεσα σε διαφορετικές εταιρείες - για τα δέρματα που χρησιμοποιεί μπορείς να ψάξεις στο google).

Για cordura θα πάρω φέτος στη γυναίκα μου Macna (είναι η μόνη με 4αρων εποχών και έχω φίλους που τα φοράνε εδω και 2 χρόνια- τα σπάνε πραγματικά).
Ήδη της έχω πάρει το παντελόνι. Εάν είχε η Dainese 4αρων εποχών δε ξέρω αν θα της έπαιρνα Macna. Εκτός άμα τη δίνανε στη διπλή τιμή.

Δε τα λέω αυτά για να απαξιώσω τις υπόλοιπες εταιρείες. Κάθε εταιρεία έχει καλά κομμάτια. Απλά λέω το τι κάνω εγώ.

2-Chri
29/09/2013, 21:53
Φίλε αυτό πως σου φαίνεται; Το έχω βρει σε προσφορά 190€. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί τεσσάρων εποχών;

http://www.dainese.com/uk_en/motorbike/g-xantum-d-dry.html?cat=12&subcat=15

daz
29/09/2013, 22:38
1) Μη λέμε ότι θέλουμε. Σαν τη ποιότητα Dainese κακά τα ψέμματα δεν έχει.
2) Δες τα Macna τα σπάνε. Είναι 4ων εποχών και τα παίρνεις σε πολύ καλές τιμές.

Ότι θέλουμε θα λέμε! Γιατί όχι δλδ?

Ποιος το λέει ότι δεν έχει?

Έχω και dainese και revit και είχα και Bering και colory κ.α

H dainese δεν είναι καλύτερη απ' τη revit ούτε στα πιο τρελά της όνειρα. Συγκρίνοντας μπουφάν ίδιας κατηγορίας τα revit είναι καλύτερα.

Μετά από 5 χρόνια καθημερινής χρήσης με χωμάτινες πτώσεις, συχνά πλυσίματα, επαφές με άσφαλτο κτλ κάνει ακόμα τη δουλειά του και στο κρύο και στην βροχή. Ραφές δεν άνοιξαν, φερμουάρ δεν χάλασαν, κουμπιά δεν ξεκόλλησαν. Το παντελόνι μου το ίδιο. Ένα αρχαίο παντελόνι της bmw κατασκευασμένο απ' την revit το ίδιο.

Και αν θέλεις να μιλήσουμε για κορυφαία ποιότητα σε χειμερινά μπουφάν να βάλουμε κι άλλες εταιρείες στην συζήτηση όπως η Rucca και μετά έλα πες μου τι ψάρια πιάνει η dainese..

Η οποία είναι καλή αλλά, κακά τα ψέματα, όχι η καλύτερη ενώ τα περισσότερα που έχει υπερτιμολογημένα και τα υπόλοιπα μαϊμού.

300222

300227

Αν θέλουμε να μιλήσουμε λοιπόν για τεχνολογία υλικών, αντοχή στην κατάχρηση κτλ αφήνουμε την dainese για την καφετέρια και πάμε αλλού.

Semiaz
29/09/2013, 22:52
Όχι. Η μόνη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών είναι η Macna. Τα Macna έχουν 3 επενδύσεις. Στο εξωτερικό στρώμα τους έχουν δικτυωτά σημεία έτσι ώστε αν αφαιρεθούν οι εσωτερικές επενδύσεις να μπορείς να βάλεις το μπουφάν ακόμη και το καλοκαίρι. Επίσης μπορείς να βάλεις τη μία επένδυση μόνον έτσι ώστε να το φοράς σε ανοιξιάτικό καιρό και να προσθέτεις όσο πας σε πιο πολύ κρύο με άριστα αποτελέσματα.

Τα χειμερινά μπουφάν των άλλων εταιρειών έχουν μια επένδυση. Βγάζοντας την μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και την άνοιξη και ίσως με λίγη υπομονή μέχρι και το Μάιο. Από κει και πέρα απλά θα στάζεις. Μπορεί να έχουν εξαερισμούς κλπ αλλά θα στάζεις. Για άνεση θα χρειαστείς καλοκαιρινό (δικτυωτά σημεία κλπ).

Από όσο ξέρω ένα Macna κάνει περίπου 250+ ευρώ. Ένα χειμερινό Dainese 200-500 ανάλογα το μπουφάν. Ένα καλοκαιρινό Dainese 150-200.

Άν θέλεις κάτι κομψό και βολικό για καθημερινή και τουριστική χρήση νομίζω ότι θα είναι καλά να πας να δεις τα Macna από κοντά.

Άν θέλεις μέγιστη ασφάλεια (στο βαθμό που μπορεί να στη προσφέρει ένα μπουφάν φυσικά) και κάτι που να μπορείς να το βάζεις και για βόλτα έξω (προς Θεού όχι χωρίς τη μηχανή) ή έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα αργότερα τότε κοίτα για δέρματα στη Dainese (με φερμουάρ για το παντελόνι οπωσδήποτε).

Ο λόγος που για τη γυναίκα μου κοιτάω για Macna είναι ότι στη μηχανή ανεβαίνει κυρίως όταν είναι να πάμε ταξίδι. Στο ταξίδι θες την ευελιξία του να αλλάζεις τα ρούχα σου χωρίς να πιάνουν χώρο ανάλογα με τον καιρό που συναντάς.

Semiaz
29/09/2013, 22:54
@ daz
Δε ξέρω γτ πορώνεσαι τόσο νομίζω ότι έγινα σαφής για τον τρόπο που μιλώ σε προηγούμενο πόστ

Semiaz
29/09/2013, 23:17
Επειδή δεν έχω την διάθεση να μπω στη διαδικασία να δικαιολογήσω τον τρόπο που εκφράζομαι ούτε και να διαπληκτίζομαι με όποιον δε πάει τις εταιρείες που ανάφερα (στις μπάλες μου η Dainese και η Macna δικές μου εταιρείες δεν είναι) θα σταματήσω εδώ διευκρινίζοντας ότι δεν είπα στο παιδί να πάει να πάρει Dainese ή κάτι άλλο. Αν το έκανα θα μιλούσα για συγκεκριμένο μοντέλο και όχι για όλη την εταιρεία. Απλά είπα το τι κάνω εγώ.
(Και ίσως να πρότεινα το να δει τα Macna μιας και από ότι κατάλαβα το παιδί δε γνώριζε την εταιρεία)

Από εκεί και πέρα ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με το τι του κάθεται καλά (ακόμη και στην ίδια εταιρεία θα βρεις μοντέλα που απλά δε σου κολλάνε) και με την τσέπη του.
Καλοφόρετο ότι και να πάρεις.

daz
29/09/2013, 23:47
Φίλε αυτό πως σου φαίνεται; Το έχω βρει σε προσφορά 190€. Αυτό μπορεί να θεωρηθεί τεσσάρων εποχών;

http://www.dainese.com/uk_en/motorbike/g-xantum-d-dry.html?cat=12&subcat=15

Όχι φίλε μου δεν είναι. Δεν μπορείς να πάρεις 4 εποχών με 200 ευρώ. Αυτό ούτε αεραγωγούς της προκοπής δεν έχει.

Μπορείς να κοιτάξεις για 3 εποχών που είναι πιο φθηνά.

Τα 3 εποχών έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην ισοθερμική και διαθέτουν αεραγωγούς σαν αυτούς (όχι πάντα τόσο μεγάλους).

300242

Στα 4αρων εποχών η αδιάβροχη επένδυση είναι αφαιρούμενη όπως και η ισοθερμική και πρέπει οπωσδήποτε να έχουν την κατάλληλη σχεδίαση ώστε να μην ανάβει ο κώλος μας στη ζέστη, να μην παγώνει τον χειμώνα και να μπορούμε να τα φορέσουμε μια βροχερή καλοκαιρινή μέρα χωρίς να γίνουμε μούσκεμα απ' τον ιδρώτα. (Όπως γίνεται όταν φοράμε αδιάβροχα ή όταν η αδιάβροχη επένδυση είναι ενσωματωμένη στην ισοθερμική)

Εδώ βλέπεις ότι το μανίκι μπορεί να ανοίγει τελείως για να κυκλοφορεί ο αέρας το καλοκαίρι ενώ από μέσα διακρίνεται η αφαιρούμενη επένδυση gortex που φτάνει μέχρι κάτω στον καρπό. Από μέσα είναι η ισοθερμική και διακρίνονται οι αεραγωγοί στο ύψος του στήθους. Πιο δροσερά μόνο τα καλοκαιρινά είναι ενώ παράλληλα είναι αδιάβροχο και ζεστό.

300243

Αυτά που έχουν την αδιάβροχη επένδυση ενσωματωμένη στην κορντούρα είναι κατά κανόνα πιο ζεστά το καλοκαίρι αλλά όχι απαραίτητα και τον χειμώνα. Για να αντεπεξέλθουν σε μια ζεστή μέρα πρέπει να έχουν σοβαρούς αεραγωγούς και πρέπει οπωσδήποτε η επένδυση να είναι gortex. Αν η σχεδίαση και η ποιότητα δεν είναι καλή η επένδυση με την συνεχή χρήση φθείρεται. Εδώ πάμε σε πολύ ακριβές λύσεις για να πεις ότι θα σε καλύψει σε μεγάλο εύρος θερμοκρασιών και παράλληλα θα έχει αντοχή στον χρόνο. Το μεγαλύτερο ατού τους είναι ότι στεγνώνουν πολύ γρήγορα και δεν παπαριάζουν στην πολύ βροχή όπως γίνεται με αυτά που έχουν την επένδυση από μέσα.

Όσο ανεβαίνεις σε τιμή τα υλικά γίνονται πιο exotic το βάρος του μπουφάν μειώνεται οι προστασίες είναι καλύτερες κτλ.

Για νορμάλ χρήση δεν χρειάζεται να δώσεις πάνω από 300 το πολύ 350 ευρώ για να πάρεις κάτι που θα σε καλύψει χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βρεις και κάτι αξιόλογο με 250 ευρώ (όπως κάποια Macna που σου πρότεινε ο Semiaz) και να έχει όσα παραπάνω γίνεται απ' τα χαρακτηριστικά που σου περιέγραψα (αλλά με τις βασικές, φθηνές, λύσεις όσον αφορά τα προστατευτικά).

Ξεκόλλα λοιπόν απ' τα dainese και ψάξε να βρεις τι πραγματικά μπορεί να καλύψει τις ανάγκες σου, όλες οι επώνυμες μάρκες έχουν αξιόλογα μπουφάν.

Held, spidi κτλ

H revit έχει κατά την γνώμη τα πιο μελετημένα για όλες τις εποχές.
Η rucca είναι αλλού όταν μιλάμε για χειμερινά τζακετ σε απαιτητικές καταστάσεις όπως των παιδιών εδώ.

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=710660&page=32

Δεν είναι τυχαίο ότι για την αφρική επέλεξαν revit και για την Ρωσία rucca. Απλά δεν έχουν τα μυαλά τους κολλημένα στην dainese όπως οι μισοί Έλληνες που γνωρίζω.

daz
30/09/2013, 00:09
@ daz
Δε ξέρω γτ πορώνεσαι τόσο νομίζω ότι έγινα σαφής για τον τρόπο που μιλώ σε προηγούμενο πόστ

Δεν πορώνομαι ρε 'συ. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω για dainese και το πόσο καλά είναι ενώ οι περισσότεροι που τα προτείνουν δεν μπορούν να ονομάσουν όυτε μία αλλη μάρκα από εξοπλισμό.

Το ότι δεν εισαι κολλημένος το κατάλαβα γι' αυτό δεν έσβησα, στην παράθεση που έκανα, την πρόταση στην οποία πρότεινες το Macna. (Το οποίο εγώ δεν γνώριζα αλλά το έψαξα).

Αυτό που με χάλασε (λίγο) ήταν το "μη λέμε ότι θέλουμε σαν τα dainese δεν υπάρχει". Ναι η αλήθεια είναι ότι δεν βρίσκεις κάτι τόσο ακριβό με τόσο χάλια ποιότητα (για την τιμή του) και με τέτοιο ανύπαρκτο after sales. Έχουν όμως απίθανη σχεδίαση (Ιταλοί γαρ), έχουν χτίσει και ένα όνομα μεσα στις προηγούμενες δεκαετίες και όλοι έχουν ξεχάσει το όνομά τους με δαύτα. Και μιλώ έχοντας αγοράσει και εγώ dainese, ένα d-dry κάτι.
Και γάντια έχω της εν' λόγο κυρίας και 2 ζευγάρια μάλιστα, ένα εκ' των οποίων δεν άνηκε στην οικονομική κατηγορία. Υπάρχουν όμως και πολύ καλύτερα προιόντα στην αγορά με πολλές καινοτομίες και σχεδίαση που δεν εξυπηρετεί μόνο το design.

daz
30/09/2013, 00:24
Όχι. Η μόνη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών είναι η Macna. Τα Macna έχουν 3 επενδύσεις. Στο εξωτερικό στρώμα τους έχουν δικτυωτά σημεία έτσι ώστε αν αφαιρεθούν οι εσωτερικές επενδύσεις να μπορείς να βάλεις το μπουφάν ακόμη και το καλοκαίρι. Επίσης μπορείς να βάλεις τη μία επένδυση μόνον έτσι ώστε να το φοράς σε ανοιξιάτικό καιρό και να προσθέτεις όσο πας σε πιο πολύ κρύο με άριστα αποτελέσματα.

Τα χειμερινά μπουφάν των άλλων εταιρειών έχουν μια επένδυση. Βγάζοντας την μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις και την άνοιξη και ίσως με λίγη υπομονή μέχρι και το Μάιο. Από κει και πέρα απλά θα στάζεις. Μπορεί να έχουν εξαερισμούς κλπ αλλά θα στάζεις. Για άνεση θα χρειαστείς καλοκαιρινό (δικτυωτά σημεία κλπ).

Από όσο ξέρω ένα Macna κάνει περίπου 250+ ευρώ. Ένα χειμερινό Dainese 200-500 ανάλογα το μπουφάν. Ένα καλοκαιρινό Dainese 150-200.

Άν θέλεις κάτι κομψό και βολικό για καθημερινή και τουριστική χρήση νομίζω ότι θα είναι καλά να πας να δεις τα Macna από κοντά.

Άν θέλεις μέγιστη ασφάλεια (στο βαθμό που μπορεί να στη προσφέρει ένα μπουφάν φυσικά) και κάτι που να μπορείς να το βάζεις και για βόλτα έξω (προς Θεού όχι χωρίς τη μηχανή) ή έχεις σκοπό να μπαίνεις πίστα αργότερα τότε κοίτα για δέρματα στη Dainese (με φερμουάρ για το παντελόνι οπωσδήποτε).

Ο λόγος που για τη γυναίκα μου κοιτάω για Macna είναι ότι στη μηχανή ανεβαίνει κυρίως όταν είναι να πάμε ταξίδι. Στο ταξίδι θες την ευελιξία του να αλλάζεις τα ρούχα σου χωρίς να πιάνουν χώρο ανάλογα με τον καιρό που συναντάς.


Νταξ τώρα έβαλες τα πράγματα στη θέση τους, γιατί με το πρώτο ποστ μου θύμισες τους μισούς Έλληνες που γνωρίζω. :lol: Τελικά οι άλλοι μισοί είναι από εδώ μέσα και δεν τους γνωρίζω πραγματικά. :lol:
:beer: εκτός απ' το σημείο που λες ότι είναι η μονη εταιρεία που βγάζει 4ρων εποχών. Kαι η sidi νομίζω βγάζει (ή τουλάχιστον έβγαζε) και η revit κ.α.

:wave2:




Επειδή δεν έχω την διάθεση να μπω στη διαδικασία να δικαιολογήσω τον τρόπο που εκφράζομαι ούτε και να διαπληκτίζομαι με όποιον δε πάει τις εταιρείες που ανάφερα ......

Τσ τσ τσ.. ρε παιδάκι μου!!! Ούτε μια αντιπαράθεση της προκοπής δεν μπορούμε να κάνουμε. Δεν κάνεις εσύ για το γαλατικό χωριό! :lol:

Pan (dvs)
30/09/2013, 19:11
Δεν πορώνομαι ρε 'συ. Απλά έχω βαρεθεί να ακούω για dainese και το πόσο καλά είναι ενώ οι περισσότεροι που τα προτείνουν δεν μπορούν να ονομάσουν όυτε μία αλλη μάρκα από εξοπλισμό.

Το ότι δεν εισαι κολλημένος το κατάλαβα γι' αυτό δεν έσβησα, στην παράθεση που έκανα, την πρόταση στην οποία πρότεινες το Macna. (Το οποίο εγώ δεν γνώριζα αλλά το έψαξα).

Αυτό που με χάλασε (λίγο) ήταν το "μη λέμε ότι θέλουμε σαν τα dainese δεν υπάρχει".

Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.

daz
01/10/2013, 14:22
Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.

Αν το επόμενο μπουφάν μου ανήκει στην κορυφαία κατηγορία τιμής, ίσως τα δοκιμάσω για every day use. (Σαν σερβιετάκι ακούστηκε αυτό ε? :lol:)

AUFGEBRACHT
01/10/2013, 21:18
Τα Dainese δεν ειναι αυτα που ητανε και ειναι πλεον γνωστο.Αντιθετα τα magna ειναι παρα πολυ καλα και δοκιμασμενα.Για την τιμη τους και οχι μονο μαλλον οτι καλυτερο (για μενα).Τα παντελονια τους δεν μου αρεσουνε αλλα ειναι εξισου καλα.

Mε είχε "ζαλίσει" ένας γνωστός που ξεκίνησε να τα φέρνει πριν λίγο καιρό, μου έλεγε ότι είναι και σε super τιμή, πάντως ένα-δυο σχέδια που είδα εμφανησιακά ήταν πολύ χοντροκομμένα και δε μου άρεσαν...

panosmic
27/03/2019, 12:53
φιλε μου για κοιταξε αυτο εδω. ειναι oxford που θεωρειται κορυφαια μαρκα και απο προσωπικη εμπειρια με βολεψε παρα πολυ. https://www.ridendriveproducts.com/el/motosykleta/endysi/adiabroxa-53/oxford-rainseal-%CE%B1%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%B2%CF%81%CE%BF%CF%87%CE%BF-jacket-large-detail για τσεκαρε το

o_gavros
28/03/2019, 16:57
Αν και μου κάνει για clickbait, επειδή είσαι καινούριος παίρνεις την αμφιβολία υπέρ σου.
Επίσης καλό είναι να κοιτάμε την ημερομηνία στα μηνύματα που απαντάμε.
Φαντάζομαι ότι μετά απο 6 χρόνια...ο αρχικός συντάκτης θα βρήκε κάποιο μπουφάν να πάρει.

IAPWNAS
31/03/2019, 13:11
Χαιρετώ την παρέα! Πρόσφατα αγόρασα ένα παντελόνι δερμάτινο της blizzard! Γνωρίζει κανείς αυτή την Μαρκα?

o teos
31/03/2019, 18:55
Dainese και alpinestars και το μυαλο στα κάγκελα να ουμ...:a016:

Ξεθαψτε θρεντ να γινει τζερτζελο και μουχαμπετι να πήξει το μοντερεσιο τιμ στη φασινα ρεεε:a09::a22:

SONone
31/03/2019, 18:57
Dainese και alpinestars και το μυαλο στα κάγκελα να ουμ...:a016:

Ξεθαψτε θρεντ να γινει τζερτζελο και μουχαμπετι να πήξει το μοντερεσιο τιμ στη φασινα ρεεε:a09::a22:

ασε ρε με τα σκουπιδια. ναι αυτα που ειχες παρει πριν 10 χρονια γαμανε τωρα οτι βγαινει ειναι σαν νορντκαπ

IAPWNAS
31/03/2019, 23:05
Γνωρίζει κανείς την Μαρκα σε ένδυση blizzard??

Volpad
31/03/2019, 23:11
Γνωρίζει κανείς την Μαρκα σε ένδυση blizzard??

https://gear.blizzard.com/us/games/world-of-warcraft/world-of-warcraft-alliance-pullover-hoodie

Αυτή??