PDA

View Full Version : Προβλημα με μπροστα λαμπες σε cbr600Fi 2001



dankannn
23/09/2013, 20:09
Έχουμε και λέμε
Έχω ένα Honda cbr600Fi 2001 και το πρόβλημα μου είναι ότι εντελώς ξαφνικά άρχισε να μου καίει τις μπροστά λάμπες H7 ( και τις δυο ).
Τις άλλαξα μια φορά και τις ξανά έκαψε.
Έτσι έπιασα για αρχή και μέτρησα την μπαταρία που ήταν 13V με το μηχανάκι σβηστό.
Μετά έκανα μέτρηση στο κύκλωμα φόρτισης στις 2500 rpm με σβηστά φώτα και είναι στα 14,3 V.
Το επόμενο βήμα ήταν να πάω σύμφωνα με το manual , έτσι το πήγα στις 5.000 rpm με τον διακόπτη από τα φωτά αναμμένο αλλά με τις καμένες λάμπες επάνω , το μόνο που λειτουργούσε ήταν το λαμπάκι θέσης στην μέση που αυτό δεν το είχε κάψει ποτέ , πίσω λάμπες και τα όργανα και έβγαλε 14,6V.
Έκανα και μια μέτρηση στα πηνία, πάλι συμφωνά με το manual και ήταν και τα τρία κίτρινα καλώδια μεταξύ τους στα 1.0 Ohms.
Το τελευταίο που έκανα ήταν έναν έλεγχο στην γείωση η μήπως ήταν κάνα καλώδιο η ντουί αρπαγμένο η τσακισμένο αλλά τίποτα όλα πεντακάθαρα.
Μέτρησα και τα ντουί και βγάζουν με αναμμένη μηχανή 14,5 v ( αυτό δεν ξέρω αν είναι σωστό γιατί δεν αναφέρει κάτι το manual)το ίδιο και πίσω, ακόμα να πω ότι τα πίσω φώτα δεν τα χει κάψει.
Τις μετρήσεις τις έκανα και με κρύο και ζεστό μηχανάκι.
Το ερώτημα μου είναι και τώρα τι άλλο να ψάξω ?

mikepap
23/09/2013, 20:50
τσεκαρισε τα φυσακια μεσα στα ντουι μηπως εχουν χαλαρωσει.την εχω πατησει κ αλαζα 2 λαμπες την μερα ....

dankannn
23/09/2013, 21:47
Μπα μια χαρα ειναι τα ντουι.

dankannn
26/09/2013, 11:15
Και μετά από επανέλεγχο είναι ο ανορθωτής, μετά από 8 χρόνια με πρόδωσε.
Φυσικά να πω ότι στο ρελαντί είχα και ένα μικρό τρεμόπαιγμα στα φωτά εδώ και μια εβδομάδα , και μετά καίγαμε τις λάμπες.
Αφού δεν έβγαλα άκρη και όλα έβγαιναν σωστά από τις πρώτες μετρήσεις είπα να τις ξανακάνω
Έτσι την Τρίτη το πρωί αφού έκανα 40 χλμ έως την δουλειά με το που το πάρκαρα είχα μαζί μου το πολυμετρο και πάω και μετραω, πάω στις 2500rpm και έδειχνε 14,5 V όλα ΟΚ λέω ,το πάω 5000 rpm πάλι ΟΚ και αρχίζω και σκάω γκαζιες και πάω και πάνω από 6000- 7000 rpm και βλέπω ένα 16 V ωπα λέω και ξανά επαναλαμβάνω και πάλι στα 16-17 V , υπερφόρτιση .
Οπότε το απόγευμα για να επιστρέψω και να μην κάψω τίποτα έβγαλα τα πηνεια έσβησα διακόπτες και έφυγα με ότι φορτίο είχε η μπαταρία.
Επειδή το μηχανάκι για μένα είναι αναπόσπαστο και δεν μπορώ να μην το κυκλοφορώ αγόρασα σήμερα λίγο βιαστικά έναν ανορθωτή από τον sx electronics , ελπίζω να βγει ΟΚ έβαλα και λάμπες και όλα ΟΚ.
Έβαλα και την μπαταρία στον optimate 4 να την φορτίσω και ελπίζω να σωθεί και να μην αγοράσω άλλη γιατί δεν υπάρχει σάλιο.
Τελικά όλα ΟΚ και με την μπαταρία και με τον ανορθωτή.

McGyver
26/09/2013, 14:25
Επειδή το μηχανάκι για μένα είναι αναπόσπαστο και δεν μπορώ να μην το κυκλοφορώ αγόρασα σήμερα λίγο βιαστικά έναν ανορθωτή από τον sx electronics , ελπίζω να βγει ΟΚ έβαλα και λάμπες και όλα ΟΚ.

Καλή επιλογή έκανες :winka:.

dankannn
27/09/2013, 10:03
Καλή επιλογή έκανες :winka:.

Καλημέρα Θωμά
Γενικά ολοι λένε καλά λόγια για τον SX ELECTRONIC.
O μαμά μια χαρά κράτησε τόσα χρόνια.
Να σου πω την αλήθεια μου αν είχα χρόνο θα έφερνα από εδώ http://www.electrexworld.co.uk έναν MOSFET.
(RR690 - Regulator Rectifier with longer lead).
Ο χρόνος θα δείξει
:)

ariscbr600f4
08/10/2013, 18:29
καλησπερα..
εχω ενα cbr600f4 του 2000, και αντιμετοπιζω και γω προβλημα με τον ανορθωτη, ειχα καταληξει σε sun (γιαπωνιας) στα 80 ευρο..
στην SX ELECTRONIC για το cbr μου ζητανε 95ευρο...
ποιο να προτιμησω??? εχω ακουσει καλα λογια και για τα 2...

catmaster
08/10/2013, 19:26
καλησπερα..
εχω ενα cbr600f4 του 2000, και αντιμετοπιζω και γω προβλημα με τον ανορθωτη, ειχα καταληξει σε sun (γιαπωνιας) στα 80 ευρο..
στην SX ELECTRONIC για το cbr μου ζητανε 95ευρο...
ποιο να προτιμησω??? εχω ακουσει καλα λογια και για τα 2...

αν δεν μπορείς να διαθέσεις τα παραπανίσια χρήματα για mosfet , και οι δύο καλοί είναι ... εγώ προσωπικά βάζω sun και δεν είχα ποτέ πρόβλημα ....

dankannn
09/10/2013, 13:25
Αν δεν είναι βιαστικό το θέμα όπως με μένα πάρε από εδώ http://www.electrexworld.co.uk mosfet.
Για τους δυο άλλους έχω ακούσει καλά λόγια από όλους.
8 χρόνια ήμουν με τον μαμά και όλα καλά τώρα θα δούμε με τον SX ELECTRONIC ,ο χρόνος θα δείξει.