PDA

View Full Version : νεο μελος με suzuki freewind



angelosxf650
24/09/2013, 10:17
καλως σας βρηκα!ειμαι νεο μελος στο φορουμ!πριν λιγο καιρο αποκτισα την δικια μου μηχανη αν και οδηγουσα χρονια μηχανες πρωτη φορα οδηγω την δικια μου!και ηθελα να μοιραστω μαζι σας τισ αποριες μου!ποσοι απο εδω μεσα εχουνε freewind?καμια καλη προταση σε εξατμιση και χουφτες σε χαμηλη τιμη?οι ατερμωνες για το κοντερ ποσο στηχιζουν?καμια περιεργη συμβουλη για τα σουζουκακια?:cool::cool::beer::hunter::a34::a33:

Corki
24/09/2013, 19:51
Γεια σου Αγγελε καλως ηλθες στο Forum.

Με γεια το μηχανακι, καλόβολτο! Συμβουλες δεν εχω, αλλα μου αρεσει το μηχανακι σου. Νομιζω οτι ισχυει οτι και για DR 650 (εχει αλλη κεφαλη το δικο σου με διπλη εισαγωγη αρα και καρμπυρατερ). Επισης φοραει ιδια μοτερ με τα CCM .

Καλες βολτες

MikeG
24/09/2013, 19:51
:welcome:

Για χούφτες ψάξε universal της Acerbis ή άλλων εταιριών. Κάνε κανά search και σίγουρα κάτι θα βρεις.

Shaolin Monk
24/09/2013, 20:25
:welcome:

KostasV2
24/09/2013, 20:47
Καλωσήρθες! :wave2:

Acacius
25/09/2013, 05:03
Καλώς ήρθες, το Freewind είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, κάτοχος ενός είμαι κι εγώ.Όπως σου είπαν ήδη, τον κινητήρα τον έχουν φορέσει και τα CCM R30/644, καθώς και το Sachs Roadster, σε περίπτωση που σε βοηθήσει. Από εξατμίσεις υπάρχουν μερικές στο eBay, περισσότερες πάντως για CCM. Στη Γερμανία (π.χ. εδώ (http://www.mizushop.de/index.php?cat=c1391)) μπορείς να βρεις πλήρες ανοξείδωτο σύστημα με πιο ελεύθερους λαιμούς αλλά ακριβά.

Εάν όταν ρωτάς για ατέρμονα εννοείς μόνο το ρότορα που χαλάει εύκολα (ειδικά αν δεν προσέξεις στην αλλαγή ελαστικών), είναι φθηνός και ταιριάζει και από Burgman 400.

Συμβουλές που μου έρχονται στα γρήγορα:

- Το σταντ είναι πολύ μακρύ, αν δεν προσέξεις μπορεί να σου πέσει με το παραμικρό. Προτίμησε σημεία με λίγη κλίση (ή κεντρικό σταντ).
- Αν χάνει λίγα λάδια από κάποια φλάντζα στον κύλινδρο μη σκας, "they all do that sir".
- Αν έχεις μοντέλο πριν το facelift, τα φώτα σου θα είναι for the d!ck. Το κάτοπτρο μαζεύει εσωτερικά σκόνη λόγω κραδασμών και η ήδη μέτρια απόδοση γίνεται χειρότερη. Μπορείς να το καθαρίσεις αλλά πρέπει να κόψεις-ράψεις.
- Οι τάπες που καλύπτουν τον άξονα του ψαλιδιού στο πλαίσιο παγιδεύουν νερό και όλα μέσα γίνονται χάλια από τη σκουριά. Ρίξε μια ματιά και βάλε γράσο προληπτικά ή βγάλε τες, λιγότερη ζημιά θα κάνεις.
- Αν ψάχνεις το μάνιουαλ στείλε μου ΠΜ.

Καλούς δρόμους και πάντα όρθιος.

angelosxf650
25/09/2013, 16:32
Καλώς ήρθες, το Freewind είναι πολύ τίμιο μηχανάκι, κάτοχος ενός είμαι κι εγώ.Όπως σου είπαν ήδη, τον κινητήρα τον έχουν φορέσει και τα CCM R30/644, καθώς και το Sachs Roadster, σε περίπτωση που σε βοηθήσει. Από εξατμίσεις υπάρχουν μερικές στο eBay, περισσότερες πάντως για CCM. Στη Γερμανία (π.χ. εδώ (http://www.mizushop.de/index.php?cat=c1391)) μπορείς να βρεις πλήρες ανοξείδωτο σύστημα με πιο ελεύθερους λαιμούς αλλά ακριβά.

Εάν όταν ρωτάς για ατέρμονα εννοείς μόνο το ρότορα που χαλάει εύκολα (ειδικά αν δεν προσέξεις στην αλλαγή ελαστικών), είναι φθηνός και ταιριάζει και από Burgman 400.

Συμβουλές που μου έρχονται στα γρήγορα:

- Το σταντ είναι πολύ μακρύ, αν δεν προσέξεις μπορεί να σου πέσει με το παραμικρό. Προτίμησε σημεία με λίγη κλίση (ή κεντρικό σταντ).
- Αν χάνει λίγα λάδια από κάποια φλάντζα στον κύλινδρο μη σκας, "they all do that sir".
- Αν έχεις μοντέλο πριν το facelift, τα φώτα σου θα είναι for the d!ck. Το κάτοπτρο μαζεύει εσωτερικά σκόνη λόγω κραδασμών και η ήδη μέτρια απόδοση γίνεται χειρότερη. Μπορείς να το καθαρίσεις αλλά πρέπει να κόψεις-ράψεις.
- Οι τάπες που καλύπτουν τον άξονα του ψαλιδιού στο πλαίσιο παγιδεύουν νερό και όλα μέσα γίνονται χάλια από τη σκουριά. Ρίξε μια ματιά και βάλε γράσο προληπτικά ή βγάλε τες, λιγότερη ζημιά θα κάνεις.
- Αν ψάχνεις το μάνιουαλ στείλε μου ΠΜ.

Καλούς δρόμους και πάντα όρθιος.
χαχαχαχαχ αν εξαιρεσεις οτι εχω το facelift του 2000 και τα φωτα ειναι απιθανα ολα τα αλλα οπως τα ειπες!λαδακι απο το καπακακι το τελευταιο τισ βαλβιδας χανουμε λιγο οι ταπες εχουν φυγει μονες τους το σταντ ειναι μετριο επαρκες ας πουμε!!!ο πρωην της ηταν μερακλης και πολυ καλο παιδι και μου το εδωσε σε απιστευτη κατασταση 76.000 χλμ ...τωρα κανουμε ολα τα αναλωσιμα ενα καλο σερβισ εχουν γινει λαδια φιλτρο λαδιου μπουζι και θελω φιλτρο αερα και τακακια και υγρα φρενων και ατερμωνες που ακομα ψαχνομαι..καθε συμβουλη ειναι δεκτη σας ευχαριστω ολους!

Acacius
25/09/2013, 19:40
Υπ'όψιν ότι επειδή το φίλτρο αέρα είναι σφουγγάρι, ξαναχρησιμοποιείται. Αν δεν έχει σκιστεί μπορείς απλά να το πλύνεις/λαδώσεις και να το επανατοποθετήσεις, ή αν προτιμάς καινούργιο κράτα το για ρεζέρβα.

angelosxf650
25/09/2013, 23:31
Υπ'όψιν ότι επειδή το φίλτρο αέρα είναι σφουγγάρι, ξαναχρησιμοποιείται. Αν δεν έχει σκιστεί μπορείς απλά να το πλύνεις/λαδώσεις και να το επανατοποθετήσεις, ή αν προτιμάς καινούργιο κράτα το για ρεζέρβα.

ανοιγω σελα ανοιγω φιλτροκουτι το πλενω με νερο να φανταστω μονο και το λαδωνω με καποιο ειδικο λαδι?ποσο στοιχιζει περιπου?κανα 25 ευρω εχει το καινουργιο και δεν θα με χαλαγε καθολου να τα γλυτωσω...αλλα δεν το εχω ξανακανει.....απο τακακια ποια μαρκα προτινεις φιλε μου?

Acacius
26/09/2013, 03:51
όπως το κάνω εγώ:

Ξεβιδώνεις το καπάκι από το φιλτροκούτι. Ξεβιδώνεις την πεταλούδα στο κέντρο του φίλτρου και το αφαιρείς. Βγάζεις προσεκτικά το σφουγγάρι από το πλαστικό "καλάθι" που έχει εσωτερικά.

Πλύσιμο με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων μέχρι να θεωρήσεις ότι είναι εντάξει, καλό ξέπλυμα από μέσα προς τα έξω.

Καλό στέγνωμα 1-2 μέρες και μετά λάδωμα. Δεν ξέρω τι ενδείκνυται, εγώ βάζω ό,τι έχω από λάδι κινητήρων (π.χ. 10W-40). Σφίγγεις ώστε να μείνει το ελάχιστο δυνατό λάδι, ομοιόμορφα κατανεμημένο σε όλο το φίλτρο. Γενικά αντέχει αλλά πρόσεχε λίγο, ειδικά τις κολλήσεις.

25 ευρώ για φίλτρο μου φαίνονται κάπως πολλά. Από τακάκια νομίζω έχω SBS (edit: Saito Sintered τελικά) και είναι μια χαρά. Επόμενα θα δοκιμάσω DP αλλά θα αργήσουν.

harris_x
26/09/2013, 08:06
welcome :beer:

angelosxf650
26/09/2013, 09:54
όπως το κάνω εγώ:

Ξεβιδώνεις το καπάκι από το φιλτροκούτι. Ξεβιδώνεις την πεταλούδα στο κέντρο του φίλτρου και το αφαιρείς. Βγάζεις προσεκτικά το σφουγγάρι από το πλαστικό "καλάθι" που έχει εσωτερικά.

Πλύσιμο με χλιαρό νερό και υγρό πιάτων μέχρι να θεωρήσεις ότι είναι εντάξει, καλό ξέπλυμα από μέσα προς τα έξω.

Καλό στέγνωμα 1-2 μέρες και μετά λάδωμα. Δεν ξέρω τι ενδείκνυται, εγώ βάζω ό,τι έχω από λάδι κινητήρων (π.χ. 10W-40). Σφίγγεις ώστε να μείνει το ελάχιστο δυνατό λάδι, ομοιόμορφα κατανεμημένο σε όλο το φίλτρο. Γενικά αντέχει αλλά πρόσεχε λίγο, ειδικά τις κολλήσεις.

25 ευρώ για φίλτρο μου φαίνονται κάπως πολλά. Από τακάκια νομίζω έχω SBS και είναι μια χαρά. Επόμενα θα δοκιμάσω DP αλλά θα αργήσουν.

χαζη ερωτηση....μεχρι να στεγνωσει δεν εχω φιλτρο και παιρνω την μηχανη κανονικα η δεν εχω μηχανη?

Bowleno
26/09/2013, 12:01
χαζη ερωτηση....μεχρι να στεγνωσει δεν εχω φιλτρο και παιρνω την μηχανη κανονικα η δεν εχω μηχανη?

Δεν έχεις μηχανή.... μην διανοηθείς να την κινήσεις χωρίς το φίλτρο, πιθανόν να μην γίνει τίποτα αλλά αν μπουν σκουπίδια σε καρμπυρατέρ η και κινητήρα την έκατσες για καλά... καλύτερα να κάνεις λίγη υπομονή

Α! και καλώς ήρθες :beer:

angelosxf650
26/09/2013, 19:30
σημερα εγινε λαδωμα αλυσιδας και γρασαρισμα στο ψαλιδι εκει που λειπουν οι ταπες επομενη κινηση υγρα φρενων και τακακια για το ελεινο πισω φρενο που μου φενετε ειναι και επικυνδινο.....σκεφτομαι τακακια φεροντο και υγρα φρενων μοτουλ.....εχω ακουσει καλες κριτικες για φεροντο αλλα πρωσοπικη αποψη δεν εχω..νομιζω τακακια υγρα και μαστορας για πισω μονο θα παει 35 ε περιπου....

angelosxf650
27/09/2013, 17:37
αξιζει να βαλω εξατμισουλα στο freewind?η μαμα ειναι αρκετα πνιγμενη εχω βρει race tech καρμπον με 200 ε μαζι με εγκατασταση........

tzimidis
27/09/2013, 23:37
ως έχων , κατέχων και καβαλών αυτό το απόλυτο υπερμηχάνημα από το 2000, θα έλεγα πως ό,τι χρήματα έχεις να ρίξεις πάνω του, ρίχτα σε καλά λάδια/φίλτρα/λάστιχα (και καμμιά ψηλότερη ζελατίνα άμα γουστάρεις εκδρομάς)
Ό,τι άλλο να βάλεις , ακράπες κλπ , δεν πρόκειται να το μεταμορφώσουν , άσε που θα είναι και δυσανάλογα της αξίας του μηχανακίου.

KotsosDR
28/09/2013, 20:51
ασπρο ειναι ?

angelosxf650
29/09/2013, 18:02
οχι κοκκινο ειναι!!!απο αναλωσιμα ρε παιδια φιλτρο αερα τακακια κτλ εχετε να προτινετε κατι?επισης επειδη ειμαι ασχετος ποσο ειναι το κοστος για ρυθμιση βαλβιδων οταν χρειαστει ?τελικη απορια ειμαι μονοκυλινδρος μπορω να ταξιδευω μεσο ορο 5000 στροφες η πρεπει λιγοτερο?ευχαριστω πολυ περιμενω οι εχωντες και οι γνωστες να με διαφωτισουν!

angelosxf650
02/10/2013, 12:35
βαφτικαν αντιβαρα καθρευτες μαυρο ματ εγινε παραγκελεια τακακια πισω οργανικα και υγρα φρενων μοτουλ και αναμενουμε για να αλλαξω και φιλτρο αερα καινουργιο μαμα!

cityfly
02/10/2013, 12:43
καλοτάξιδο

το είχα για 30.000 χιλ
τιμιότατο και πολύ εύκολο μέσα στην πόλη χώνεται παντού
σε εθνική δικάβαλο και σχετικά φορτωμένο τα 130 τα είχα ξεκουραστα 140 ανεκτά από εκεί και πάνω δε λέει

angelosxf650
02/10/2013, 12:46
καλοτάξιδο

το είχα για 30.000 χιλ
τιμιότατο και πολύ εύκολο μέσα στην πόλη χώνεται παντού
σε εθνική δικάβαλο και σχετικά φορτωμένο τα 130 τα είχα ξεκουραστα 140 ανεκτά από εκεί και πάνω δε λέει
φιλε σωσε με.....κλασικο αλλα δεν μ δουλευουν χιλιομετρα!!!με ποσες στροφες κανω ταξιδι ακουραστα για το μοτερ?

NikosXF
21/11/2013, 19:06
[QUOTE=angelosxf650;2377875]αξιζει να βαλω εξατμισουλα στο freewind?η μαμα ειναι αρκετα πνιγμενη εχω βρει race tech καρμπον με 200 ε μαζι με εγκατασταση........[/QUOTE

Κάρμπον εξάτμιση σε μονοκύλινδρο,την ξεχνάς σαν ιδέα..Θα στο πεί κι ο Πέτρος (racetech),αν δε στό'χει πει ήδη..Βάλε μια άλλη,πέτα ένα φίλτρο DNA,ρύθμισε μίγματα και είσ'ωραίος..

NikosXF
21/11/2013, 19:11
Υπολόγιζε τα 3/4 του γκαζιού,ανάλογα πάντα και το δρόμο και θα'χεις ένα μοτέρ που δουλεύει ρολόι.Τακάκια για μένα,κορυφή τα carbon lorraine A3+ . Λαδάκια Bel Ray thumper (για μονοκύλινδρα) 15/50 χειμώνα καλοκαίρι.Τώρα αν εισαι από Αθήνα,στείλε μου με π.μ να σου πω που να πάς να φτιάξεις τον ατέρμονα.(ένα μαγνητάκι είναι στην ουσία στη βάση της ρόδας.Αν ψάξεις ο ίδιος,μπορεί και να το βρείς και αν έχει ξεκολλήσει να το ξαναβάλεις στη θέση του.)

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/05/2021, 15:23
Υπολόγιζε τα 3/4 του γκαζιού,ανάλογα πάντα και το δρόμο και θα'χεις ένα μοτέρ που δουλεύει ρολόι.Τακάκια για μένα,κορυφή τα carbon lorraine A3+ . Λαδάκια Bel Ray thumper (για μονοκύλινδρα) 15/50 χειμώνα καλοκαίρι.Τώρα αν εισαι από Αθήνα,στείλε μου με π.μ να σου πω που να πάς να φτιάξεις τον ατέρμονα.(ένα μαγνητάκι είναι στην ουσία στη βάση της ρόδας.Αν ψάξεις ο ίδιος,μπορεί και να το βρείς και αν έχει ξεκολλήσει να το ξαναβάλεις στη θέση του.)

Υπάρχει τέτοια περίπτωση?
Σόρι για το φτυάρι

azar41
15/05/2021, 20:01
Στο δικό μου είχε κοπεί το καλ,ωδιο του ατέρμονα εσωτερικά και δεν φαινόταν,για ψάξτο.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
15/05/2021, 21:49
Στο δικό μου είχε κοπεί το καλ,ωδιο του ατέρμονα εσωτερικά και δεν φαινόταν,για ψάξτο.

Και τι έκανες?

azar41
16/05/2021, 16:59
Έκοψα το καλώδιο δέκα πόντους απο τον ατέρμονα και έβαλα άλλο,τριπολικό είναι αν θυμάμαι σωστά.

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/05/2021, 17:18
Έκοψα το καλώδιο δέκα πόντους απο τον ατέρμονα και έβαλα άλλο,τριπολικό είναι αν θυμάμαι σωστά.
Ατερμονας λέγεται ο στρογγυλος μαγνήτης?
Η το περιβλημα του?

azar41
16/05/2021, 18:35
Αυτό το στρογγυλό που πιάνει στον άξονα,ατέρμονα το λέμε αλλά σε μας είναι μαγνήτης

ΠΑΠΑΣΟΥΖΑΣ
16/05/2021, 18:40
Ευχαριστώ. Με βοηθάει στην αναζήτηση :)