PDA

View Full Version : Βάψιμο πόρτας σε εξωτερικό χώρο



Takata Dome
25/09/2013, 20:10
Θέλω να βάψω μια μεγάλη σιδερένια πόρτα,που βρίσκεται σε εξωτερικό χώρο.Είχε ξαναβαφτεί στο παρελθόν (όχι απο εμένα),και πρόλαβε να πετάξει σκουριές σε 3 χρόνια.Θέλω να την βάψω και να κρατήσει όσο γίνεται περισσότερο.Η ερώτησή μου λοιπόν είναι: Τι υπόστρωμα ή υποστρώματα να χρησιμοποιήσω και τι χρώμα; Τα κλασσικά με αντισκωριακό αστάρι και χρώματα σιλικόνης τα ξέρω,απλά λέω μήπως υπάρχει κάτι ακόμα καλύτερο!

captajohn
25/09/2013, 20:27
Υπάρχουν πάρα πολλά προϊόντα και με μεγάλος εύρος τιμών. Το ζητούμενο είναι να μονώσεις το μέταλλο όσο καλύτερα γίνεται από το περιβάλλον και τις συνθήκες που προκαλούν την οξείδωση. Αν θες λοιπόν να το κάνεις μια φορά και να το ξεχάσεις για πολλά χρόνια, αφού πρώτα προετοιμάσεις το μέταλλο (χτύπημα-τρίψιμο σκουριάς και αφαίρεση παλιού χρώματος) το περνάς ένα μίνιο εποξικό δύο συστατικών και στη συνέχεια χρώμα με προσθήκη σκληρυντή. Και μιλώ για χρώματα ναυτιλιακών προδιαγραφών. Το κόστος ενδεχομένως δεν θα είναι μικρό, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι καλύτερο στο πνεύμα των όσων αναφέρεις. ;)

Takata Dome
25/09/2013, 21:08
Καλή ιδέα ακούγεται! Αυτά τα βρίσκω σε κοινά χρωματοπωλεία ή εξειδικευμένα καταστήματα;

lspiros
25/09/2013, 22:08
ναυτιλιακα χρωματα

bocaros
26/09/2013, 01:45
δεν θα απαντησω σαν ειδικος που δεν ειμαι ετσι κι αλλιως αλλα θα προτεινα να κατεβαζες το κοστολογιο οσο μπορουσες και να εκανες την ιδια εργασια καθε 2-3 χρονια.
ο λογος ειναι τεχνικος , αλλα περισσοτερα θα μπορουσα να πω αν ηξερα με τι υλικα (διατομες) εχει φτιαχτει η πορτα , απλα επειδη φανταζομαι σου προτεινω οτι πιο φτηνο υπαρχει και πιο συχνα

Acacius
26/09/2013, 04:13
Δεν την περνάς ένα hammerite να τελειώνεις...

GFawkes
26/09/2013, 09:52
Δεν την περνάς ένα hammerite να τελειώνεις...

+1

ΤΟ ΑΥΤΟ

Takata Dome
26/09/2013, 09:53
Eυχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!
Η πόρτα είναι όπως είπα σιδερένια.Λόγω μεγέθους και χρήσης,δεν είναι εύκολο να την βάφουμε συχνά.Θα κοιτάξω τις τιμές στα ναυτιλιακά χρώματα,αν δεν είναι πολύ ακριβά μάλλον προς τα εκεί πάω.

stam2
26/09/2013, 11:20
πριν από 7 χρόνια σε εξοχικό φίλου στη νέα μάκρη. το σίδερο της γκαραζόπορτας είχε σκουριάσει τόσο σε κάποια σημεία, που οι οριζόντιοι κοιλοδοκοί της πόρτας στις άκρες τους είχαν σαπίσει και με το χτύπημα σπάσανε και τρυπήσανε.

Γέμισμα με πολυουρεθάνη μέχρι να βγεί από την άλλη μεριά ο αφρός. κόψιμο του αφρού σύρριζα, στοκάρισμα με σιδηρόστοκο, και πασάλειμα με 2 στρώσεις hammerite. μετά από 7 χρόνια, είναι σαν καινούρια...!

Pan (dvs)
26/09/2013, 13:59
Ξυσε,τριψε γενικα βγαλε για αρχη οσο περισσοτερο μπορεις απο την παλια σκουργια.Μετα η χρωμα με ασταρι τυπου χαμεραιτ και τελειωσες.Αλλιως ασταρι καλης ποιοτητας (περασμα 2 χερια και εδιαμεσα λιγο ξυσιμο με γυαλοχαρτο) και αμεσως μετα το κανονικο χρωμα (αλλα 2 χερια).
Τα καινουργια μεταλλα σκουριαζουνε πιο ευκολα απο τα παλια.Μην το πολυπαιδευεις.

OldMan
26/09/2013, 14:45
σκουργια.
Και έψαχνα να βρω πως γραφεται η κάργια..:beer:

Pan (dvs)
26/09/2013, 14:49
Και έψαχνα να βρω πως γραφεται η κάργια..:beer:

Και με το σ κεφαλαιο?