PDA

View Full Version : Αντικλεπτικά μέσα για CBF-250



oulas
12/05/2005, 11:30
Ζητω! Παλι Up το site, ειχα ξενερωσει τελειως τοσο καιρο! Πουλησα πριν 2 εβομαδες το βρωμο gilera μου :lol: ,
Χθες πηγα και αγορασα αλυσιδα abus 225 europoula παρακαλω, μαλλον για αγκυρα μιλαμε με 5 κιλα βαρος. Πηρα την Granit Power Chain 3760, 170 cm, 11 mm παχος, και σε 20 μερες παω ολοταχως για CBF 250! :smilea:
Παιδια ηθελα να ρωτησω οσοι χρησιμοποιειτε αλυσιδες πιο ειναι το καλυτερο σημειο για να δενεις την CBF 250. Εχει κανεις σας την αλυσιδα αυτη; Αν ναι πειτε μου τι εχετε ακουσει. Πως τα παει με τα σπρεει, και τους κοφτες;

:beer:

Rezeguet
12/05/2005, 12:00
καλως μας και παλι ολυους τους cbfαδες εδω στο ΜΟΤΟ.gr!

Λοιπον εγω δεν χρησημοποιουσα ποτε αλυσιδα δεν εχει εδω κλεφτες μηχανων (πολυ μικρη πολη) και μαλιστα σε τετοι βαθμο που τα μηχανακια τ'αφηνουν ξεκλειδωτα σχεδον παντα και μερικες φορες ξεχνανε και τα κλειδια πανω στην μηχανη και ουτε καν τα αγγιζει κανεις... Παντως για σημειο προσδεσης θα συνιστουσα ζαντα (καθως δεν μπορει να κανει ζημια εκει η βαρια αλυσιδα) μπροστινη η πισηνη (καλυτερα μπροστινη)

Αυτα τα ολιγα και καλες βολτες και καλα και προπαντως ορθια χλμ με την καινουργια μηχανη σου!

oulas
12/05/2005, 12:18
Τυχερος εισαι φιλε,

Εδω στην Αθηνα εισαι συνεχεια με το ανχος, τι θα γινει την επομενη στιγμη! Ασε που αμα το δεσεις στη ζαντα, αμα θελουν να το φανε, το πιο πιθανο ειναι σου μεινει απο ολο το εργαλειο, ροδα και αλυσιδα. :cry: Το εχω δει αυτο σε μια κολονα, απο ροδα απο σκουτερ (μπροστα), που ξεβιδωνει με μια βιδα!

Η Αλυσιδα μου ειναι καπου στους 3 ποντος πλατος, μαζι με το προστατευτικο για τις γρατζουνιες υφασμα. Υπαρχει σταθερο σημειο πανω στον σκελετο οπου μπορει να περασει η αλυσιδα;

:D

Rezeguet
12/05/2005, 13:21
ισως τοτε πανω απο το ψαλιδι αναμεσα στην ανρτηση και τον κινητηρα αμα χωραει... να σου πω δν θυμαμαι κι ολας τοσο καλ την μηχανη να σου πω. Εχω μεν τις φωτο αλλα δεν λενε λεπτομερειες αν χωραει καπου. Ισως και πανω απο το πλαισιο (κατω απο τον κινητηρα δηλαδη) η πανω απο τον λαιμο της εξατμισης (κακο αυτο γιατι μπορουν απλα να βγαλουν την εξατμιση και η αλυσιδα μπορει να λιωσει (η το προστατευτικο τουλαχιστον) με τετοιες θερμοκρασιες...

oulas
31/05/2005, 17:08
Σημερα μαγκες παραγγειλα το CBF 250, ασημενιο, Συναγερμο ΜΕΤΑ (Χωρις τηλεειδοποηση), και Givi μπαγκαζιερα 45 lt ασημενια.

Επισης απο αλυσιδα ειχα αγορασει μονος μου, ΑΒUS GRANIT POWER CHAIN 1.70 cm, γιατι αυτες που δεινουν με τα δωρα ειναι για τα πανυγηργια!

Την Πεμτη η την Παρασκευη λογικα θα το εχω στα χερια μου.


Αμην και Ποτε

:lol: :lol:

SnakeMJK
01/06/2005, 00:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Επισης απο αλυσιδα ειχα αγορασει μονος μου, ΑΒUS GRANIT POWER CHAIN 1.70 cm, γιατι αυτες που δεινουν με τα δωρα ειναι για τα πανυγηργια!

Τι κερδίζεις με την aftermarket αλυσίδα; Είμαι λίγο άσχετος από μηχανές κ την ψάχνω τελευταία..

oulas
01/06/2005, 01:14
Οι αλυσιδες που δινουν δωρο ειναι τις πλακας παιδια και κοβονται σαν χαρτακι. Δεν σου προσφερουν καμια ασφαλεια, παρα την ψευδεσθηση οτι το εχεις κλειδωσει.

Επιπλεον οταν κανεις μια αγορα θα εμπισθευτεις απο το μαγαζι που θα την αγορασεις να σου δωσουν, κλειδια για την μηχανη, το συναγερμο, κλειδια για το λουκετο του δισκοφρενου, κλειδια για την αλυσιδα;

Επισης θα ξερουν Αρ Κυκλοφοριας, που μενεις, τα παντα.

Δηλαδη την εχουν στο πιατο την μηχανη σου. Υπαρχουν κυκλωματα σε μαγαζια, και συνεργεια, που βγαζουν αντικλειδια, και στην βουτανε στο λεπτο. Χωρις να εχει γινει και καμια παραβιασει αφου τα εχουν ολα!

Ετσι αν απο κει που πας να αγορασεις την μηχανη σου, τα παρεια ολα πακετο, αλυσιδες...κλειδαριες...κ.α.... και το μαγαζι αυτο κανει τετοιες δουλειες... τοτε την εκανες φιλε μου.

Με την αγορα ομως μια αλυσιδα aftermarket, τους αλλαζεις τα σχεδια!

Για αυτο ποτε, οταν πας σε σεινεργειο, ειναι νομος, οτι δεν αφεινεις, ολο το μπρελοκ, μαζι με τα κλειδια, μηχανης, συναγερμου, κλειδαριων. Ουτε διευθυνση δινεις επισης. Αφεινεις το κλειδι της μιζας, ενα τηλεφωνο σου, και ενα ονομα.


Τωρα οσο για την αλυσιδα που αγορασα εγω, εχει στα 225 εuro, εχει υψηλο δεικτη ασφαλειας 20, 11 χιλιοστα παχος, 5 κιλα βαρος, απο γρανιτη, 1.7 m μηκος. Σαν αγκυρα ειναι και δεν εχει καμια σχεση, με αυτες των 15 ευρο που δεινουν δωρο!


Παντος με οτι και να την κλειδωσεις, ποτε δεν εισαι σιγουρος!

Δες τη πειρα: http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=6761590842354273105200521717148241&select=0105b02&artikel=4003318128097m

johnpan
01/06/2005, 09:57
μη φοβάστε ρε, δεν τα κλέβουν τα 250άκια μας...

oulas
01/06/2005, 11:27
Εμενα καποτε πηγαν να μου κλεψουν 50 αρι Honda Lead, 15αετιας τοτε, καταβρωμικο, σκετο σαβαραλο σου λεω! Τον ειδα με τα ματια μου, απο μακρια, να μου σπαει το τιμονι, με κλωτσια. Ειμουν σε αποσταση 100 m, ετρεξα, το παρατησε, και εγινε λαγος!!! Ασε σου λεω!!!! Το Leadaki το εχω ακομα για συνεσθηματικους λογους, ( Πλεον πιανει τα 25-30 χλμ max - καλα ειμαι και βοδι) και το σπασμενο του τιμονι, μου θυμιζει καθημερινα την μερα εκεινη!

Απο τοτε εγινα καχυποτος, και οτι μηχανακη και να εχω το τριπλοκλειδονω!


Επισης το καλοκαιρι που παω στην Ζακυνθο, που υποτειθετε οτι ειναι νησι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τα κλεφτρονια, ακουω, για κλεμενα παπακια και τετοια.....


Ασε!!!!!

Rezeguet
01/06/2005, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Πλεον πιανει τα 25-30 χλμ max



τρελο εργαλειο δηλαδη ε?


Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Απο τοτε εγινα καχυποτος, και οτι μηχανακη και να εχω το τριπλοκλειδονω!


και πολυ καλα κανεις. Αμα ψαξεις λιγο το φορουμ θα δεις ενα σωρο κλεμενα TDM busa κλπ, και μια ματια σε κανα ΜΟΤΟ στις αγγελιες (στα ''αγνοειται'') αρκει να αλλαξεις γνωμη περι ασφαλειας μοτοσυκλετων...ειναι κα μεγαλο σοκ να σου κλεψουν την μηχανη και μεγαλη ζημια (αν δεν το εχεις ασφαλισει, αλλα ποιος πληρωνει τωρα..)



Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Επισης το καλοκαιρι που παω στην Ζακυνθο, που υποτειθετε οτι ειναι νησι και ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα για τα κλεφτρονια,


οντως. ειδικα αν μενεις εκει τους ξερεις ολους. εδω στην Κρητη φοβουνται να στο πειραξουν το μηχανακι γιατι δεν εχουν που να το πανε, φαντασου στην Ζακυνθο. (βεβαια ηρακλειο κλεβουνε αλλα μονο εκει και μονο περιορσμενα)Πιστευω στην Ζακυνθο θα εισαι αρκετα ασφαλης αλλα παρε την αλυσιδα μαζι σου και εχε το νου σου...ποτε δεν ξερεις, και αφου δεν μενεις εκει ειναι πιο δυσκολο να βρεις τον κλεφτη. (γιατι εγω που μενω εδω ξερω τη μιση πολη και ολο και καποιος θα το εχει δει)

johnpan
01/06/2005, 12:57
να κουβαλάς μαζί σου την αλυσίδα πάντως το βρίσκω υπερβολικό. Λουκετάκι που σφυρίζει αν κουνηθεί είναι οκ. Αλυσίδα έχω μόνο στο δέντρο έξω από σπίτι.

oulas
01/06/2005, 13:26
Εγω την κουβαλαω παντα, και ειναι και 5 ολοκληρα κιλα!
Σκεπσου πχ, αν το κλεφτρονι δει πχ, διο ιδια μηχανακια διδπλα διπλα, το ενα εχει αλυσιδα, λουκετο δισκοφρενου, και το αλλο μονο λουκετο δισκοφρενου, ποιο θα προτιμησει;

Εγω ειμαι τις αποψης οτι το κλεφτρονι, μεταξυ, πχ 20 μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα σε μια πλατεια, θα προτιμησει να ασχοληθει, με αυτο που εχει τις λιγοτερες κλειδαριες... και βεβαια λογικο ειναι...

Rezeguet
01/06/2005, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas

Εγω ειμαι τις αποψης οτι το κλεφτρονι, μεταξυ, πχ 20 μηχανακια που ειναι παρκαρισμενα σε μια πλατεια, θα προτιμησει να ασχοληθει, με αυτο που εχει τις λιγοτερες κλειδαριες... και βεβαια λογικο ειναι...

εγω παλι ειμαι τις αποψης οτι θα φωναξει φορτηγο και θα τα μαζεψει και τα 20! :lol: :lol: :wave2:

johnpan
01/06/2005, 13:49
τα κλεφτρόνια δεν δουλεύουν έτσι. Ψάχνουν και ξέρουν ποια μηχανάκια έχουν ζήτηση, ή δυσσεύρετα ανταλλακτικά. Ύστερα κόβουν βόλτες σε γειτονιές και βρίσκουν στόχους, τους οποίους παρακολουθούν για μέρες. Μετά γίνεται η δουλειά, και όπως και να το έχεις φυλαγμένο, την κατάλληλη ώρα έρχεται φορτηγάκι και γεια σας.

Rezeguet
01/06/2005, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
τα κλεφτρόνια δεν δουλεύουν έτσι. Ψάχνουν και ξέρουν ποια μηχανάκια έχουν ζήτηση, ή δυσσεύρετα ανταλλακτικά. Ύστερα κόβουν βόλτες σε γειτονιές και βρίσκουν στόχους, τους οποίους παρακολουθούν για μέρες. Μετά γίνεται η δουλειά, και όπως και να το έχεις φυλαγμένο, την κατάλληλη ώρα έρχεται φορτηγάκι και γεια σας.


τι λε ρε δεν το ξερα οτι γινμεται τοσο οργανωμενα... :hypnotize: δηλαδη ειναι ολοκληρη διαδκασια, παρακουλουθηση κλπ... :hypnotize: ρε εκει εχετε οργανωμενο εγκλημα :hypnotize

ThM
07/06/2005, 10:16
Εγώ θέλω να πάρω μια πιο καλή κλειδαριά τώρα και είμαι ανάμεσα σε:

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=4612085220910590706200562123643&select=0105b05&artikel=4003318009037m

και

http://www.abus.de/us/main.asp?ScreenLang=us&sid=4612085220910590706200562123643&select=0105b05&artikel=4003318216565m

Θα ήθελα την άποψή σας

oulas
07/06/2005, 11:26
Κοιτα, οσο ποιο μεγαλυτερο δεικτη ασφαλειας εχει τοσο το καλυτερο. Δες και τα χρηματα σου και αναλογα πραξε.
Εκτος ομως απο κλειδαρια δισκοφρενου, πιστευω ειναι απαραιτητο και να δενεις το μηχανακι σε σταθερο σημειο. Εγω παντος, παντα το δενω με την αλυσιδα abus που πηρα σε κολονα, και εχω και ενα λουκετο δισκοφρενου της πλακας, και το βαζω και αυτο. Αργοτερα ομως θα το αντικαταστησω με ενα απο τα δυο abus που εχεις ποσταρει. Αν θες στειλε πμ να σου πω μαγαζι, με λογικες τιμες. μπορεις να ρωτησης και τηλεφωνικα, η με mail, τιμη και διαθεσιμοτητα.

SnakeMJK
27/07/2005, 11:45
Ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο σημείο πρόσδεσης;; Ζάντες νομίζω είναι πολύ εύκολο να βγουν... Σκέφτομαι για το κενό που έχει πάνω απ τον μπροστινό τροχό, μέσα στο πηρούνι.... ε;;;; :)

oulas
27/07/2005, 16:46
Το καλυτερο μερος το οποιο εχει παχο 3-4 ποντους μασιφ σιδερο ειναι ενας κυκλός ακριβως διπλα απο το μονοτσοκ στον πισω τροχο.

την πηρες; Μπραβο ρε καλοταξιδι:beer:

Indian
27/05/2006, 21:16
Kalispera mages,egw exw valei enan sunagermo tis ELSER me tileeidopoiisi.Exei ta panta panw,mono kafe den kanei.Mou pige 240 euro.Exei akoma kai ruthmisi otan tin kleidwnw na menoun ta flas 30sec anoixta gia na vlepw.To mono kako einai oti an xaseis to monadiko tilexeiristirio einai 100 europoula...
Pantws me auton koimamai oso mporw isixos giati an sou tin valoun sto mati kai to Rotwailer mou na exw valei dipla na tin fulaei, tha tin paroun...:alien:

possidi
12/08/2006, 16:47
Γεια σας παιδες!

Εγω της εχω βαλει συναγερμο Patrol με 250 ευρωπουλα για να δυσκολεψω καπως τους αξιοτιμους κυριους που θα αποφασισουν να μου την "φανε"...κατα τα αλλα την εχω σε γκαραζ αλλα οταν την παω βολτα ρε παιδια και την αφηνω στο κεντρο τι προτεινετε? να παρω ενα U Lock που μπαινει και κατω απο τη σελα? Τι λετε? να παρω και ενα λοστο σε περιπτωση που πιασω στα πρασα το κλεφτρονι να του ανοιξω το κεφαλι στα δυο ... [οπως στο "μη αναστρεψιμος ενα πραμα ...]

Ευχαριστω παιδια και καλα μπανια σε ολους μας!!!:cool: :sun:

ledz
12/08/2006, 17:52
Στο Irreversible πυροσβεστηρα δεν κραδαινε ο αξιοτιμος κυριος Cassel?

ξερω ξερω... :a27:

kostisthegreek
12/08/2006, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
να κουβαλάς μαζί σου την αλυσίδα πάντως το βρίσκω υπερβολικό. Λουκετάκι που σφυρίζει αν κουνηθεί είναι οκ. Αλυσίδα έχω μόνο στο δέντρο έξω από σπίτι.

Λεπτομέριες για το λουκέτο που σφυρίζει παρακαλώ.

Λεωνίδας
13/08/2006, 01:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από kostisthegreek
Λεπτομέριες για το λουκέτο που σφυρίζει παρακαλώ. Αυτά (http://www.xenasecurity.com/) τα φέρνει ο ΞΥΚΗΣ (http://www.xikis.gr/) για παράδειγμα... (και άλλοι τα φέρνουν υποθέτω, και δεν υπάρχουν μόνο τα XENA αλλά ότι έχω πρόχειρο γράφω :rolleyes: )

oulas
13/08/2006, 02:21
Εγω παιδια εχω αθτην την αλυσιδα, και κοιμαμαι παντα υσηχος. Την κουβαλαω παντα στην παγκαζιερα, και δενω την μηχανη απο ψαλιδι, και κολονες, και δεν εχω κανενα προβλημα. Στο μηχανακι δεν εχω συναγερμο, γιατι κανεις δεν ενδιαφερετε. Αν τον ακουσεις εσυ, μεχρι να φτασεις το ποιο πιθανο θα νε να βλεπεις τον κλεφτη καβαλα στην μηχανη σου και αντε γεια...

Η αλυσιδιτσα εχει 230 ευρα, και ειναι εγγυση. Κοβετε μονο με τροχο και με τπτ αλλο.


58357

Nikoskazer2000
13/08/2006, 02:47
Ωραίος ο Oulas :beer: !

Δίνεις κάτι παραπάνω και έχεις μια Α' προστασία αν και πιστεύω πως οι συναγερμοί με τηλεειδοποίηση είναι απαραίτητο συμπλήρωμα.

kostisthegreek
14/08/2006, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
Αυτά (http://www.xenasecurity.com/) τα φέρνει ο ΞΥΚΗΣ (http://www.xikis.gr/) για παράδειγμα... (και άλλοι τα φέρνουν υποθέτω, και δεν υπάρχουν μόνο τα XENA αλλά ότι έχω πρόχειρο γράφω :rolleyes: )

Ευχαριστώ Λεωνίδα!
Θα ψάξω για κάτι τέτοιο στον Πειραιά.
Μου φαίνεται "έξυπνο" λουκετάκι!