PDA

View Full Version : Απόκτηση Διπλώματος χωρίς προηγούμενη εμπειρία



krejab
26/09/2013, 17:30
ΓΕΙΑ ΧΑΡΑ!
συγχαρητήρια στους admins και τους χρήστες για το community

δεν έχω ιδέα από οδήγηση μοτοσικλέτας, και πάω για απόκτηση Α2 τώρα (23 ετών). είμαι έμπειρος (:look:) οδηγός αυτοκινήτου.
η σχέση μου με μηχανές είναι 0, συγκεκριμένα έχω υπάρξει συνεπιβάτης 3-4 φορές. έχω την υποψία (και από το βλέμμα στη σχολή οδηγών !) ότι τα υποχρεωτικά μαθήματα (14 ώρες) δεν θα με καλύψουν. σκέφτομαι να κάνω επιπλέον ώρες αν χρειαστεί.
τι άποψη έχετε πάνω στο θέμα? που να δώσω προσοχή, χωρίς να έχω παραμικρή εμπειρία, για να μάθω καλύτερα και πιο αποτελεσματικά? θα καλυφθώ από 15-20 ώρες εκπαίδευσης?
tnx

paramedic
26/09/2013, 19:47
Και εγω οταν ξεκίνησα 7 ώρες έκανα και εδωσα για εξετάσεις. 9 χρόνια με μηχανή και ακόμα μαθαίνω να οδηγώ....

Dbnn
26/09/2013, 22:21
Σε σχολή μην περιμένεις να μάθεις να οδηγείς....
Μεγάλωσα σε τράκτορες απο τα 14 μου (λόγο επαγγέλματος πατέρα), έβγαλα δίπλωμα αυτοκινήτου στα 23 και τώρα που είμαι 27 μπορώ να σου πω με βεβαιότητα οτι ακόμα δεν έχω μάθει "τίποτα" για το τιμόνι.....

Με τον χρόνο και την οδήγηση θα μάθεις :beer:

krejab
26/09/2013, 22:30
δεν ξέρω.. στο δίπλωμα αυτοκινήτου, όταν άφησα υποννοούμενο στο δάσκαλο ότι θα κάνω μόνος μου γύρες στο αεροδρόμιο, μου την είπε αρκετά άσχημα. Και νομίζω είναι ανεύθυνο να κάνω practise με μηχανή φίλου.. (δεν μου την εμπιστεύεται και κανένας!)

Dbnn
26/09/2013, 22:47
practice θα κάνεις με την δικιά σου μηχανή και μόνο.
Πήγαινε σχολή να μάθεις πως ξεκινάμε, πως σταματάμε, ισσοροπία κλπ να έχεις μια ιδέα και μετά μόλις πάρεις την "ρόζα" βγαίνεις έξω κυρίως βράδια και κόβεις βόλτες με προσοχή....
Δεν είναι και τίποτα, είναι σαν να οδηγάς ποδήλατο αλλά πρέπει να έχεις στο μυαλό σου οτι με την μηχανή έχεις γκάζια, άλλοτε λίγα άλλοτε πολλά. Και τα λίγα και τα πολλά είναι επικύνδυνα όμως αν δεν έχουμε το μυαλό μας στην θέση του.
Όσο που στην είπε ο δάσκαλος και εγώ να ήμουν θα στην έλεγα γιατί να κόβεις κύκλους σε μια αλάνα δεν θα σε βοηθήσει σε τίποτα.
Μόνο όταν βγείς έξω να δουλέψουν τα αντανακλαστικά σου και να μαθαίνεις να υπολογίζεις τους γύρω σου και όχι εσένα, τότε μόνο θα σε βοηθήσει....

due
27/09/2013, 10:31
Και γω έβγαλα δίπλωμα το 2010 στα 29 (με CB500) με μοναδική εμπειρία 3 φορές παπάκια φίλων. Κι ας διαβάζω τουτο δω το φόρουμ από το 2003. Από τότε ξαναοδήγησα για να κατεβάσω την δική μου μηχανή από το καράβι που μου την στείλανε πριν 4 μηνες. Φαντάσου ότι την κατέβασα 6 η ώρα από το καράβι και μέχρι τις 9 έκανα βόλτες μέσα στο λιμάνι για να μην μου σβήνει, να αλλάζω ταχύτητες χωρίς να σκέφτομαι κλπ.

Εγώ αυτό που έκανα ήταν να παρακολουθήσω το Level 1 του CSS μία βδομάδα μετά. Από τότε κάνω 40 χλμ την ημέρα με το KLE μου. Δεν είναι τίποτα αλλά να έχεις υπόψιν σου ότι στην αρχή θα χρειαστείς και τύχη. Τι να κάνουμε, έτσι είναι. Και πάντα εξοπλισμό.

krejab
27/09/2013, 23:42
για να δούμε, ξεκινάω μάλλον την επόμενη παρασκευή στο ΟΑΚΑ