PDA

View Full Version : Θανάσης



nicksior
27/09/2013, 18:37
«Ως γόνος μεγάλης οικογένειας που ήμουν, οι βασανιστές θέλησαν να αλαφρύνουν το δικό μου βασανιστήριο στο Μακρονήσι. “Ζήτα μια χάρη και θα σου την κάνουμε” μου ...είπαν! Το μόνο που ζήτησα ήταν να με αφήσουν να πάω να μείνω στο βουνό χωρίς φαΐ και χωρίς νερό ενδεχομένως, αρκεί να μην τους βλέπω και να μη με βλέπουν. Το δέχτηκαν!
Την πρώτη μέρα τράβηξα για το βουνό, βρήκα ένα μέρος να κάτσω και βάλθηκα να ατενίζω την απέραντη μοναξιά του τοπίου. Ξάφνου, ένας γρήγορος, αεράτος τύπος εμφανίζεται κρατώντας κάτι πασσάλους στα χέρια του και δυο τρία κομμάτια ύφασμα. Δεν μου μιλάει, δεν του μιλάω και σε ελάχιστα λεπτά με ταχυδακτυλουργικές κινήσεις στήνει ένα αντίσκηνο! Το δικό μου αντίσκηνο!
«Τι κάνεις;» τον ρωτάω. «Θα πεθάνεις εδώ πάνω» απάντησε σοβαρός και συνέχισε τη δουλειά. Για όλες τις επόμενες μέρες, για όσο καιρό έζησα σαν αγρίμι, εξόριστος μεσ’ στην εξορία, ο ίδιος τύπος πηγαινοερχόταν κάθε μέρα διανύοντας μια τεράστια απόσταση από το στρατόπεδο ίσαμε το βουνό μόνο και μόνο για να μου φέρνει φαγητό να τρώω να μην πεθάνω. Ήταν ο Θανάσης Βέγγος, η απαρχή μιας μεγάλης φιλίας πάνω απ’ όλα.»

Νίκος Κούνδουρος

300115

Bowleno
28/09/2013, 02:52
Ότι και να πούμε για τον "καλό μας άνθρωπο" είναι λίγο....

:a23::a23::a23:

vaska
28/09/2013, 15:05
Ήταν μοναδικός κι ανεπανάληπτος. Δεν νομίζω να υπάρξει άλλος με τέτοιο μέγεθος, με τέτοιο μεγαλείο ψυχής.

Δεν σε ξεχνάμε καλέ μας άνθρωπε.

MG-KTiNoS
28/09/2013, 15:11
:(:(

nicksior
28/09/2013, 17:40
Στο τέλος της «διαδρομής» , μοίρα κοινή – στοίχημα βέβαιο , όλοι δικαιούνται θρησκευτικό μνημόσυνο .

Κάποιοι , σαν τον Θανάση , αξιώνονται και λαϊκό , σαν αυτό εδώ .

Δεν γνωρίζω αν ωφελούνται οι ίδιοι (δεν είμαι μεταφυσικός) , σίγουρα όμως ωφελούνται οι μνήμονες

Black Mamba
28/09/2013, 19:05
Πραγματικα ΑΝΘΡΩΠΟΣ!
Τιποτα λιγοτερο...

sapila racing
29/09/2013, 16:43
Ηταν καλός άνθρωπος, πολύ καλός.

tai
29/09/2013, 21:27
ειναι ωραίο να έχουμε αυτά τα παραδείγματα για να συγκρίνουμε το εγω μας.