PDA

View Full Version : Αγορά πρώτης μηχανής



Georl
28/09/2013, 02:55
Καλησπέρα παιδιά, είμαι νέος στο φόρουμ οπότε σόρρυ εαν γράφω σε λάθος πόστ.
Είμαι 21 χρονών και παρότι έχω κάμποσο καιρό το δίπλωμα (περίπου 2 χρόνια) οδηγάω πολύ σπάνια δανεικό παπί ( Honda anf) και είπα να κάνω το βήμα για να αγοράσω ένα δικό μου μεταχειρισμένο όμως. (οι λόγοι καθαρα οικονομικοί κια για την καθυστέρηση και για το ότι τώρα σκέφτομαι μόνο μεταχειρισμένο)
Διαβάζοντας πολλά πόστ σε αρκετά φόρουμς κατέληξα στα Daytona dy 125 rs και crypton r 115 . Μέσα σε αυτά που απέκλεισα ήταν τα Kymco nexxon 125 , crypton r 105 και όλα τα κινέζικα. Γενικά ψάχνω παπί γύρω στα 800-900 ευρώ το πολύ και όλα τα παραπάνω ήταν σε αυτό το εύρος (οι διαφορές στο 50άρι) αλλά για όσα απέκλεισα διάβασα ότι είχανε προβλήματα.
Επίσης, το hondaki anf δεν το βρίσκω σε αυτή την τιμή άρα το αποκλείω και όταν (πριν κάποια χρόνια :p ) έκανα μάθημα είχα crypton αλλά δεν θυμάμαι αν ήταν R ή X , για αυτό κοίταξα και τα cryptonakia . (το X αποκλείεται γιατί πάει πάνω απο 1400 ευρώ)
Γενικά δεν ξέρω και πολλά απο μηχανές , οπότε όποια πληροφορία μπορείτε να μου δώσετε και εκτός των 2 που κατέληξα θα με βοηθήσει.
Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Georl
28/09/2013, 03:01
Και κάτι ακόμα που ξέχασα.
Το παπί το θέλω κυρίως για διευκόλυνση στις μετακινήσεις - δουλειές μου .... οπότε θα ήθελα να ληφθεί υπόψην η χαμηλή κατανάλωση και κυρίως η αντοχή (άμα πάθει γρήγορα ζημιά είναι μεγάλο πρόβλημα) ...
Ευχαριστώ και πάλι. :)

NIKOS.
28/09/2013, 07:38
ενα παπι crypton x & r ειναι οτι πρεπει για αυτα που ζητας ,η ενα innova ,αφου το τσεκαρεις προσεκτικα και στο μηχανικο σου , η με καποιο φιλο σου που να ειναι καλος γνωστης .
δωσε βαση στο τι ειναι ο προηγουμενος ιδοκτητης απεφυγε πιτσιρικαδες κανγκουρες με φτιαγμενα παπια κλπ
απο τιμες δεν ξερω πολλα αλλα φανταζομαι οτι αν πεις στο car.gr θα μπορεσεις να κανεις συγκριση μονος σου..
και με μια καλη διαπραγματευση και ΕΛΕΧΟ να βρεις κατι που σου κανει..

yiannis172
28/09/2013, 09:10
Με 9 κατοσταρικα,X πολυ δυσκολα να βρεις.Εχεις ομwς απειρες επιλογες σε πολλα αλλα καλα μοντελα (Astrea,Supra,Kriss 115,Crypton R),αρκει μονο να τα ελεγξει καποιος εμπειρος.

Sapadak
28/09/2013, 09:15
κρυπτον 115 βρες και τσιμπα με αυτά τα λεφτά

Georl
28/09/2013, 10:06
Επειδή και εγώ είμαι προσεκτικός στον προηγούμενο ιδιοκτήτη, έχω βρει ένα μαγαζί που πουλάει μεταχειρισμένα στις τιμές που είπα, οπότε δεν νομίζω να έχω πρόβλημα.
Ευχαριστώ πολύ παιδιά , θα αρχίσω να κοιτάω για το cryptonaki λίγο-λίγο να το βρω στην τιμή που αντέχει η τσέπη μου....

Georl
28/09/2013, 15:31
Καλησπέρα και πάλι παιδιά και σόρρυ αν σας έχω ζαλίσει.
Υπάρχει κάποιος που μπορεί να μου πει λίγα πράγματα για το daytona dy 125 rs???
Έχω βρει ένα crypton r 115 απλά είναι μοντέλο του 2006 ενώ το daytona dy 125 rs είναι μοντέλο του 2008 με 5120 κμ.
Δώστε τα φώτα σας εαν δεν με βαρεθήκατε παρακαλώ.

*Συμφέρει να κοιτάω την διαφορά στα κυβικά ή χάνει το daytona σε αντοχή ?

Χίλια ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας.

gregogti
28/09/2013, 15:45
daytona με τοσα λιγα χλμ λογικα ειναι καινουργιο το παπι .αμα το προσεχεις στα σερβις του θα το εχεις για πολλα χρονια

yiannis172
03/10/2013, 10:25
Μη κολλας στη διετια,δε λεει κατι.Το Crypton ειναι πολυ πιο σιγουρη λυση.

Georl
04/10/2013, 17:22
Δεν είναι ότι κολλάω , απλά στα χρήματα που διαθέτω είναι αρκετά εως πολύ δύσκολο να βρω Crypton ... όχι ότι τα Daytona υπάρχουν κατα δεκάδες...
Τέσπα , ακόμα στο ψάξιμο είμαι αν και λόγω κάποιων προβλημάτων ίσως χρειαστεί να περιμένω ακόμα λίγο.... ποιός ξέρει , ίσως καταφέρω να μαζέψω λίγα ακόμα λεφτά... :D