PDA

View Full Version : Ρουλεμάν εμπρός τροχού



masterdiakos
28/09/2013, 22:52
Γεια χαρά

Παπί με 16500 χιλιομ. και ηλικία 8,5 έτη μου έβγαλε εκκωφαντικό θόρυβο από το εμπρός μέρος εν κινήση που το εντόπισα στον τροχό και 99% πρέπει να είναι ρουλεμάν.
Θόρυβος που αυξάνεται όσο αυξάνεται η ταχύτητα και είναι σαν τσίριγμα γδάρσιμο και πολλά άλλα μαζί.
δεν υπάρχει κανένα άλλο σύμπτωμα στο μηχανάκι εκτός τον θόρυβο.

ερώτηση είναι φυσιολογικό από χιλιόμετρα η από ηλικία να βγάλει ρουλεμάν ;
επίσης ποιοι παράγοντες επισπεύδουν την καταστροφή τους ;

:cool:

MG-KTiNoS
28/09/2013, 23:11
νερό (με πίεση)

παλιό

masterdiakos
28/09/2013, 23:27
Πόσο στοιχίζουν τα ρουλεμάν με τσιμούχες για τον εμπρός τροχό σε παπί daytona κατοστάρι και πόσα θα πάρει για την εργασία του ένας τεχνίτης ;

sapila racing
28/09/2013, 23:38
Πόσο στοιχίζουν τα ρουλεμάν με τσιμούχες για τον εμπρός τροχό σε παπί daytona κατοστάρι και πόσα θα πάρει για την εργασία του ένας τεχνίτης ;

Δεν είναι ακριβά, αλλά πήγαινε αμέσως να το φτιάξεις.
Αν ψιλοφρακάρει και κανεις χιλιόμετρα θα φάει τις φωλιές και μετά πας για ζάντες.
Αν φρακάρει τελείως θα κάνεις ένα τρομερό endo και μετά πάς για δόντια. :D

notakos600
29/09/2013, 06:53
Δεν είναι ακριβά, αλλά πήγαινε αμέσως να το φτιάξεις.

Αν φρακάρει τελείως θα κάνεις ένα τρομερό endo και μετά πάς για δόντια. :D

:lol:

masterdiakos
29/09/2013, 11:09
Δεν είναι ακριβά, αλλά πήγαινε αμέσως να το φτιάξεις.
Αν ψιλοφρακάρει και κανεις χιλιόμετρα θα φάει τις φωλιές και μετά πας για ζάντες.
Αν φρακάρει τελείως θα κάνεις ένα τρομερό endo και μετά πάς για δόντια. :D

Ευχαριστώ για την απάντηση και ερωτώ........υπάρχει περίπτωση να φρακάρει τελείως το ρουλεμάν ;
Να φάει τις φωλιές εντάξει αλλά για φρακάρισμα δεν άκουσα
Τουλάχιστον σε ρουλεμάν πλυντηρίου που τα παράτησα........διαλύθηκαν τα ρουλεμάν έφαγαν τo χώρο που φώλιαζαν....ο θόρυβος αφόρητος αλλά όχι να φρακάρει.......αυτά τα λίγα

sniper
29/09/2013, 11:15
...
Αν φρακάρει τελείως θα κάνεις ένα τρομερό endo και μετά πάς για δόντια. :D

Kι εμένα δεν με προειδοποίησε ή δεν το καταλαβα όταν μου το 'λεγε... εντυπωσιακό να φρενάρεις με ανοιχτο το γκάζι.

vaska
29/09/2013, 11:56
Ευχαριστώ για την απάντηση και ερωτώ........υπάρχει περίπτωση να φρακάρει τελείως το ρουλεμάν ;
Να φάει τις φωλιές εντάξει αλλά για φρακάρισμα δεν άκουσα
Τουλάχιστον σε ρουλεμάν πλυντηρίου που τα παράτησα........διαλύθηκαν τα ρουλεμάν έφαγαν τo χώρο που φώλιαζαν....ο θόρυβος αφόρητος αλλά όχι να φρακάρει.......αυτά τα λίγα

Μην παίζεις και μην ρισκάρεις, η μοτο δεν είναι πλυντήριο και η άσφαλτος είναι σκληρή και ζεματιστή. Δεν υπάρχει λόγος δλδ αν το θες, λόγω και του κόστους του ανταλλακτικού!!

:nono:

masterdiakos
29/09/2013, 12:07
Δεν αμφισβητώ καθόλου την επικινδυνότητα που αναφέρετε για τα ρουλεμάν τροχών απλά δεν γνώριζα επί του θέματος.
Εγώ πάντως έχω σαν πάγια αρχή στη ζωή μου πως όταν κάτι κάνει θόρυβο η δεν λειτουργεί σωστά η δεν συμπεριφέρεται τέλος πάντων όπως πριν να σταματώ τη χρήση του και να το επισκευάζω.
Μόλις μου έβγαλε το θόρυβο (ευτυχώς ήμουν μόνο 4 χιλ από το σπίτι) το πήγα σιγά σιγά και προσεκτικά στο σπίτι και αύριο με το καλό στο τεχνίτη.

Πολυμήχανος
29/09/2013, 15:46
Τα ρουλεμάν τροχών είναι συνήθως φτηνά, του στυλ 10 ευρώ το ζευγάρι, συνήθως βρήσκονται στο γενικό εμπόριο ανταλλακτικών και δεν χρειάζεται να πάρεις από το δίκτυο της αντιπροσωπείας sony και καλά, αλλάζονται σχετικά εύκολα και από τον κάτοχο αν έχει τα εργαλεία να βγάλει τροχό και πιάνουν τα χέρια του να χτυπήσει να βγουν-μπουν, και ένας μάστορας, το πολύ να πάρει κάνα 20ρικο για εργασία.

Όσο για το επικίνδυνον του θέματος, ξέρω άνθρωπο που του μπλόκαρε τροχός σε R1 στην Εθνική οδό με μπόλικα χιλιόμετρα, και από ένα συνδυασμό ψυχραιμίας-ταλέντου και κυρίως τύχης, δεν έπεσε. Μην το αμελείς, δεν είναι καν κάτι δύσκολο.

masterdiakos
30/09/2013, 12:04
Γεια και χαρά και πάλι

Το παπί πήγε μάστορα και φτιάχτηκε.
Δεν ήταν τελικά ρουλεμάν αλλά ο ατέρμων του κοντέρ ήθελε καθάρισμα και γρασάρισμα.
Τίμιος ο μάστορας γιατί μπορούσε να μου πει ρουλεμάν η αλλαγή του ατέρμων και να με χρεώσει χωρίς λόγο.
Πάντως δεν γνώριζα ότι βγάζει τέτοιο θόρυβο που τρομάζεις και κοιτούν όλοι από όπου περνάς.
Για τα ρουλεμάν μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φρακάρει και να σκοτωθείς.....είναι κάτι το σπάνιο γιατί 99,9% διαλύεται και δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτά από εμένα

notakos600
30/09/2013, 14:38
Γεια και χαρά και πάλι

Το παπί πήγε μάστορα και φτιάχτηκε.
Δεν ήταν τελικά ρουλεμάν αλλά ο ατέρμων του κοντέρ ήθελε καθάρισμα και γρασάρισμα.
Τίμιος ο μάστορας γιατί μπορούσε να μου πει ρουλεμάν η αλλαγή του ατέρμων (ΑΤΕΡΜΟΝΟΣ) και να με χρεώσει χωρίς λόγο.
Πάντως δεν γνώριζα ότι βγάζει τέτοιο θόρυβο που τρομάζεις και κοιτούν όλοι από όπου περνάς.
Για τα ρουλεμάν μου είπε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να φρακάρει και να σκοτωθείς.....είναι κάτι το σπάνιο γιατί 99,9% διαλύεται και δεν έχεις πρόβλημα.

Αυτά από εμένα

;):beer: