PDA

View Full Version : Αναρτησεις Hagon...ξερουμε τπτ?



George_M.
30/09/2013, 20:48
λεω να τις ριξω στο ΤΑ650.πασα εμπειρια δεκτη...:beer:

vassat
30/09/2013, 21:40
Αρχικά τοποθέτησα τα εμπρός ελατἠρια μαζί με το συνιστώμενο λάδι (σε Sprint ST 1050) και το μπροστινό μεταμορφώθηκε. Μάλιστα η εταιρεία πρότεινε διαφορετικό air gap από την Τriumph, γεγονός που δείχνει ότι το έχουν ψάξει.
Μετά από αυτήν την θετική εμπειρία προχώρησα στην αγορά του πίσω αμορτισέρ, το οποίο δυστυχώς δύο φορές έχασε λάδι (πριν συμπληρωθούν 5Κ χλμ).
Ο αντιπρόσωπος την πρώτη φορά μου το αντικατέστησε χωρίς κόστος, ενὠ το ίδιο θα έκανε και την δεύτερη, αλλά το αμέλησα...
Πάντως όσο δούλευε, ήταν σαφώς καλύτερο από το Wilbers που έχω τώρα.
/ ΒΣ

DrBig
30/09/2013, 23:14
Πάντως όσο δούλευε, ήταν σαφώς καλύτερο από το Wilbers που έχω τώρα.


δηλαδη?

George_M.
01/10/2013, 06:32
Αρχικά τοποθέτησα τα εμπρός ελατἠρια μαζί με το συνιστώμενο λάδι (σε Sprint ST 1050) και το μπροστινό μεταμορφώθηκε. Μάλιστα η εταιρεία πρότεινε διαφορετικό air gap από την Τriumph, γεγονός που δείχνει ότι το έχουν ψάξει.
Μετά από αυτήν την θετική εμπειρία προχώρησα στην αγορά του πίσω αμορτισέρ, το οποίο δυστυχώς δύο φορές έχασε λάδι (πριν συμπληρωθούν 5Κ χλμ).
Ο αντιπρόσωπος την πρώτη φορά μου το αντικατέστησε χωρίς κόστος, ενὠ το ίδιο θα έκανε και την δεύτερη, αλλά το αμέλησα...
Πάντως όσο δούλευε, ήταν σαφώς καλύτερο από το Wilbers που έχω τώρα.
/ ΒΣ


τις ειχες αγορασει απο τον εδω αντιπροσωπο η' απο καταστημα?
οταν λες οτι θα εκανε το ιδιο εννοεις πως ειχες μιλησει μαζι του κ την δευτερη φορα η΄στο ειχε πει κατα την αντικατασταση της πρωτης?

DrBig
01/10/2013, 09:50
Παντως παλιοτερα η hagon κατασκευαζε μετριοτατα αμορτισερ, ροκ μποτομ πραις με την αναλογη ποιοτητα. Τωρα δεν ξερω αν εχουν βελτιωθει. Προσωπικα θα επερνα nitron.

spyrakos35
01/10/2013, 09:53
Προσωπικα θα επερνα nitron.

μην φανταστείς πάντως οτι είναι τραγικά πιο φτηνά (για το δικό μου πάντα)

DrBig
01/10/2013, 09:56
μην φανταστείς πάντως οτι είναι τραγικά πιο φτηνά (για το δικό μου πάντα)

Οι τιμες τους ειναι στανταρντ για ολες τις μηχανες. Με υδραυλικη προφορτιση χωρις δοχειο αζωτου πρεπει να κανει γυρω στα 650 και χωρις υδραυλικη 450. Το δοχειο αζωτου δεν ειναι και απαραιτητο και πρεπει να εχει καπου 300+

George_M.
01/10/2013, 11:18
δλδ να μην...:look:

vassat
01/10/2013, 13:00
δηλαδη?

Δηλαδή: θεωρώ ότι το Hagon είχε καλύτερη λειτουργία από το Wilbers, τώρα πως το αξιολόγησα; by the seat of my pants.

@manianisg εννοώ ότι την πρώτη φορά που είχε χάσει λάδι μου το αντικατέστησε άμεσα, χωρίς κόστος, χωρίς "δύσπνοιες", ούτε καν το είδε. Τη δεύτερη φορά, επειδή δεν πίστευε ότι επαναλήφθηκε το φαινόμενο, πήγα και το έδειξα οπότε με είπε "φέρτο να στο αλλάξω". Αλλά όπως είπα το αμέλησα και πήρα wilbers από το οποίο δεν είμαι ιδιαίτερα ευχαριστημένος εξ' αρχής. Πάντως, τα HAGON τα έχουν σε υπόληψη στο παγκόσμιο φόρουμ της Τ, όπως και διάφοροι "παλαιοί" μηχανόβιοι.
Γνώμη μου, βάλε ελατήρια πχ HyperPro και κάνε ένα σερβάκι/revalve στο K-Shock ή ρώτησε τους τι προτείνουν.
/ ΒΣ

vassat
01/10/2013, 13:05
Επίσης να συμπληρώσω ότι μαζί με το πίσω αμορτισέρ της Wilbers, τοποθέτησα και τα εμπρός ελατήρια της ίδιας εταιρείας , τα οποία τα έβγαλα επιτόπου και ξαναέβαλα τα Hagon.
/ ΒΣ

DrBig
01/10/2013, 13:11
Δηλαδή: θεωρώ ότι το Hagon είχε καλύτερη λειτουργία από το Wilbers, τώρα πως το αξιολόγησα; by the seat of my pants.


Σαν αμορτισερ, τα wilbers ειναι πολυ καλα. Ειναι κλασης ohlins κλπ. Οποτε, η σου εκατσε στραβη, η δεν ασχοληθηκες διολου με τις ρυθμισεις, η το ελατηριο του μεν ηταν καταλληλοτερης σκληροτητας για τον τροπο που οδηγεις απο το δε. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να πεις οτι γενικα τα χαγκον ειναι καλλιτερα απο τα βιλμπερς.

sapila racing
01/10/2013, 13:42
Σαν αμορτισερ, τα wilbers ειναι πολυ καλα. Ειναι κλασης ohlins κλπ. Οποτε, η σου εκατσε στραβη, η δεν ασχοληθηκες διολου με τις ρυθμισεις, η το ελατηριο του μεν ηταν καταλληλοτερης σκληροτητας για τον τροπο που οδηγεις απο το δε. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να πεις οτι γενικα τα χαγκον ειναι καλλιτερα απο τα βιλμπερς.

Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Το αντίθετο συμβαίνει μάλιστα.
Επίσης μην παρει κανείς διπλά Hagon ειναι σχεδόν πεταμένα λεφτά, έχουν πανσκληρα ελατήρια και δεν δουλευουν καθόλου σωστά.
Στην πραγματικότητα ειναι τα ίδια με τα παλιά Girling, τα οποία ήταν μέτρια για τότε, πόσο μαλλον για σήμερα.

spyrakos35
01/10/2013, 13:55
Σαν αμορτισερ, τα wilbers ειναι πολυ καλα. Ειναι κλασης ohlins κλπ. .

όχι ρε φίλε....

όταν έψαχνα με τι να αλλάξω το δικό μου βρήκα τύπο από ξένο φόρουμ που είχε στείλει το αμορτισερ 5 φορές στην εταιρεία πίσω γιατί του έχανε συνέχεια το λάδι.....

στο τέλος πήρε ολινς και ησύχασε......

DrBig
01/10/2013, 13:57
όχι ρε φίλε....

όταν έψαχνα με τι να αλλάξω το δικό μου βρήκα τύπο από ξένο φόρουμ που είχε στείλει το αμορτισερ 5 φορές στην εταιρεία πίσω γιατί του έχανε συνέχεια το λάδι.....

στο τέλος πήρε ολινς και ησύχασε......

ξερεις ποσους εχω διαβασει στο νετ να λενε ακριβως το αντιστροφο....
Τα μαμα ας πουμε αμορτισερ μεγαλων μηχανων που σχεδον ποτε δεν χανουν λαδια, ειναι καλλιτερα απο ολινς η βιλμπερς? Παντα υπαρχει καποιος για οποιαδηποτε αναρτηση που του εχει κατσει στραβη και συνηθως οφειλεται σε λαθος μαστορου.

stefanos
01/10/2013, 14:03
όχι ρε φίλε....

όταν έψαχνα με τι να αλλάξω το δικό μου βρήκα τύπο από ξένο φόρουμ που είχε στείλει το αμορτισερ 5 φορές στην εταιρεία πίσω γιατί του έχανε συνέχεια το λάδι.....

στο τέλος πήρε ολινς και ησύχασε......

ήταν ο αντιπρόσωπος της ohlins φαντάζομαι :lol:

buckley
01/10/2013, 14:25
Συμφωνώ κι επαυξάνω.
Το αντίθετο συμβαίνει μάλιστα.
Επίσης μην παρει κανείς διπλά Hagon ειναι σχεδόν πεταμένα λεφτά, έχουν πανσκληρα ελατήρια και δεν δουλευουν καθόλου σωστά.
Στην πραγματικότητα ειναι τα ίδια με τα παλιά Girling, τα οποία ήταν μέτρια για τότε, πόσο μαλλον για σήμερα.

Για ρίξε καμμιά πρόταση ρε μάστορα (για διπλά πάντα μιλάω ξέρεις) και όταν λέω καμμιά δεν εννοώ μόνο μια ...

spyrakos35
01/10/2013, 15:19
ξερεις ποσους εχω διαβασει στο νετ να λενε ακριβως το αντιστροφο....
Τα μαμα ας πουμε αμορτισερ μεγαλων μηχανων που σχεδον ποτε δεν χανουν λαδια, ειναι καλλιτερα απο ολινς η βιλμπερς? Παντα υπαρχει καποιος για οποιαδηποτε αναρτηση που του εχει κατσει στραβη και συνηθως οφειλεται σε λαθος μαστορου.

αξίζει τον κόπο να ρίξεις μία ματιά....

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=169229

vassat
01/10/2013, 15:54
Σαν αμορτισερ, τα wilbers ειναι πολυ καλα. Ειναι κλασης ohlins κλπ. Οποτε, η σου εκατσε στραβη, η δεν ασχοληθηκες διολου με τις ρυθμισεις, η το ελατηριο του μεν ηταν καταλληλοτερης σκληροτητας για τον τροπο που οδηγεις απο το δε. Σε καμια περιπτωση δεν μπορεις να πεις οτι γενικα τα χαγκον ειναι καλλιτερα απο τα βιλμπερς.

Ασχολήθηκα και παραασχολήθηκα μάλιστα,
έκανα ακριβώς ότι λένε τα διάφορα "κιτάπια" για τις ρυθμίσεις σαγκ κτλ, πλην όμως η λειτουργία του δεν με άρεσε/ει.
Και επειδή ακριβώς το "αρέσει" είναι σχετικό, θα πω/γράψω ότι με αρέσει να έχω μια σφικτή αλλά γλυκιά αίσθηση, το βίλμπερς μου δίνει μια ξερή και απότομη. Επίσης το ελατήριο -όπως και όλο το αμορτισέρ- υποτίθεται έρχεται κάστομ μπίλτ, με βάση ερωτηματολόγιο που συμπληρώνει ο υποψήφιος αγοραστής, για τις οδηγικές του προτιμήσεις/απαιτήσεις...
Τέσπα, σε κάθε περίπτωση η εμπειρία μου δεν μπορεί να θεωρηθεί αντιπροσωπευτική, για αυτό όμως είναι τα φόρουμ.
/ ΒΣ

sapila racing
01/10/2013, 16:09
Για ρίξε καμμιά πρόταση ρε μάστορα (για διπλά πάντα μιλάω ξέρεις) και όταν λέω καμμιά δεν εννοώ μόνο μια ...

Για διπλά αμορτισέρ, απ όσα ξερω σήμερα στην αγορά θα πρότεινα τα IKON (πρωην KONI).
Υπαρχουν και Ωχλινς, αλλά είναι πολύ το ωχ. ;)

DrBig
01/10/2013, 17:00
αξίζει τον κόπο να ρίξεις μία ματιά....

http://www.ukgser.com/forums/showthread.php?t=169229


Μετα τις φωτο που ειδα (σε σχεση με την ποιοτητα μηχανουργικης επεξεργασιας) το μονο που μπορω να πω ειναι οτι πρεπει να εχεις δικιο.

Nitron λοιπον!

stefanos
01/10/2013, 18:41
Τα gs δεν είναι και το μέσο μηχανάκι πάντως για να κρίνεις πάνω του αμορτισέρ,
ειδικά αν μιλάμε και για τύπους που το χρησιμοποιούν.

DrBig
01/10/2013, 18:47
εδω που τα λεμε, το τελελεβερ δουλευει και χωρις να σου εχει μεινει καθολου αποσβεση, ενα περιεργο πραμα....