PDA

View Full Version : Νέος Οδηγός (οχι μονος) ψαχνει..



LAMBIS
01/10/2013, 21:10
Παιδιά καλησπέρα
εχω μπει σε διαδικασια αναζητησης πρωτης μηχανης και ειμαι μπερδεμενος απο το τι κυβικα τελικα θα επρεπε να διαλεξω (αν ισχυει το "επρεπε" τελικα) μεχρι το τι μαρκα/μοντελο (θα ειναι στανταρ μεταχειρισμενη λογω χρηματων)..
Και ξεκιναω:
Πηρα το διπλωμα μου τον Δεκεμβριο (2012) και απο τοτε ουσιαστικα η οδηγικη μου εμπειρια (περα απο τα μαθηματα με το cb400) ειναι συνολικα 2 εβδομαδες το καλοκαιρι με ενα Xmax 250 (εχω ανεβει σε beverly, sh 150 και bmw f650 φιλων, αλλα δεν το θεωρω και τοσο "εμπειρια" γιατι ουσιαστικα ηταν βολτες γυρω απο το τετραγωνο).
Η χρηση που θα γινεται θα ειναι
α) κυριως μεσα στην Αθηνα σε καθημερινη βαση με συχνη μεταφορα συνεπιβατη ή/και οργανου (τρομπονι συγκεκριμενα, το οποιο ειναι σχετικα μεγαλο και βαρυ).
β) περιπου 1 ταξιδακι το μηνα κρητη (διαδρομη χανια-ρεθυμνο και πισω).
γ) κανα ταξιδακι Αθηνα Χαλκιδα σε καλοκαιρινη περιοδο.
Οι αναζητησεις μου μεχρι τωρα ποικιλουν καθως εχω αλλαξει γνωμη απειρες φορες..
Δεν ειμαι τοσο φαν παπιων/σκουτερ αλλα παρ'ολα αυτα εχω ριξει ματια και σε τετοια..
Εχω δει λοιπον μεχρι τωρα
* cb400 σαν της σχολης (φιλος μου ειπε οτι θα τρωει σε service.. οποτε την αφησα)
* vstrom (η οποια νομιζω θα μου πεφτει καπως βαρια και ψηλη.. θελω να παταω και σχετικα καλα κατω.. οποτε την αφησα)
* cbf250 (μου αρεσε φατσικα, μου αρεσε που ειναι πιο ομαλη η κλιση σελας οδηγου/συνοδηγου.. αλλα επειδη σκεφτομαι και τα ταξιδακια και δεν ξερω αν θα με βγαζει.. δεν εχει και abs οποτε.. την αφησα)
* ybr250 (αρχισα να το βλεπω μετα απο αποψεις οτι ειναι πιο καλο λογω ψεκασμου.. αλλα μετα, το ιδιο με την cbf250 οποτε.. την αφησα)
* cbf 500
* gsr 600

Ειμαι 1.72, 79κιλα (προσπαθωντας να τα κατεβασω κι αλλο). Το μπατζετ μου ειναι στα 3000€

ΥΓ.:
Σε σχεση με τα κυβικα.. Τα 600 κυβικα πιστευετε οτι ειναι πολλα σε σχέση με την οδηγική εμπειρια μου/χρηση? Αντιστοιχα, τα 250 κυβικα θα με δυσκολεψουν για τα ταξιδια που ειπα?
Θα εκτιμησω τις γνωμες σας ως παλιοτεροι και πιο εμπειροι :)

Bradipous
01/10/2013, 21:24
Ολα ειναι μια χαρα και να προσθεσεις bmw f650, xt660 ενω (για μενα) αφερεσε το σουζουκι.
Σιγουρα πιο πρακτικο για την καθημερινοτητα σου θα ειναι ενα σκουτερ με ισιο πατωμα για να βαζεις και το οργανο σου αλλα εκτος οτι η λεξη "σκουτερ" ειναι ταμπου εδω, δεν σου αρεσουν κ ολας. (και καλα κανεις)

Απο 250 και πανω ολα σε καλυπτουν απλα εχε υποψην οτι με την αυξηση κυβικων (αρα και ιππων) αυξανεται και το κοστος συντηρησης/χρησης.
Για μενα εισαι απο 250cc εως 650cc (το πολυ δικυλινδρα)

LAMBIS
01/10/2013, 22:53
Ευχαριστω για την απαντηση! :)
οταν λες "ολα ειναι μια χαρα" απο αυτα που εγραψα μιλας για ολα ολα (ακομα κι αυτα που εγραψα "την αφησα"?)
η μη υπαρξη abs ας πουμε στο ybr250 ειναι θεμα? θα μου ειναι "λιγο" σαν κυβικα για τα ταξιδια που αναφερα?
τα 600-600+ κυβικα θα θεωρουσες οτι ειναι πολλα για χρηση στην Αθηνα?
(για περιπτωση που πεσουμε -ω μη γενοιτο- σε σκουτερ, τι θα προτεινες?)

Bradipous
01/10/2013, 23:38
Ναι και για αυτα.
Βασικα ολα τα αφησες και κρατησες τα gsr & cbf500.

Μηχανη με ΑΒΣ σε αυτα τα λεφτα δυσκολα να βρεις, εκτος απο κανενα μπεμβε 650.
Τα 250 σε δικαβαλο ταξιδι θα σε κουρασουν, για πολη ομως ειναι οτι πρεπει (δεν ξερω για ποσα χλμ μιλας, υποθετω καπου στα 150?).
Πολλοι (υποθετω) θα σου πουν οτι χρυση τομη ειναι το βστρωμ που το βρισκεις σε αυτα τα λεφτα, οπως και το versys αλλα προσωπικα τα θεωρω υπερβολη για την περιπτωση σου.

Κατ' εμε αν πας στα 600 παρε μονοκυλινδρο δεν σου χρειαζοντε ουτε 2+ κυλινδροι ουτε 80+ αλογα.

Επειδη τωρα δε μου ερχοντε και πολλα μοντελα στο μυαλο, ειναι και περασμενη η ωρα, αν μπορει καποιος ας ριξει καμια προταση...
Δεν καταλαβα ομως ποιο/α μοντελο/α γλυκοκοιταζεις... :confused:

LAMBIS
02/10/2013, 00:42
Βασικα ολα τα γλυκοκοιταζα μεχρι να αλλαξω γνωμη για τους παρενθετικους λογους.. τα τελευταια που γλυκοκοιταζα τελευταια ηταν οντως τα cbf500-gsr600 γιατι μου αρεσαν εμφανισιακα και γιατι φανταζομαι οτι θα παταω καλα στα ποδια μου πανω τους. το strom οπως και το versys (το οποιο κατι με χαλαει στη μουρη του για να πω την αληθεια) μου κανουν ψηλα για μενα (το στρομ και λιγο βαρυ θα ελεγα)
το abs δεν ειναι σημαντικο για μηχανη? θα εχω θεμα αν παρω ενα απο τα 250ρια χωρις το abs για παραδειγμα (εστω κι αν θα με κουραζει στα ταξιδακια που λεω?)

οσο για τις μετακινησεις μου:
εντος Αθηνας απο Αρειο Παγο απο/προς Συνταγμα (3/3χλμ) και απο/προς Ηλιουπολη-Ελληνικο (12/12χλμ) ή και συνδιαστικα και τα δυο σε σχεδον καθημερινη βαση, και καποιες μερες Γουδη (4/4χλμ) και Παγκρατι (5/5χλμ).
τα ταξιδακια:
Κρητη, 55/55χλμ για τη διαδρομη καραβι-σπιτι και καμμια βολτιτσα μακρυνη 60/60χλμ ή 90/90χλμ
Χαλκιδα 100/100χλμ

LAMBIS
04/10/2013, 09:56
καμμια αλλη προταση/αποψη παιδια?

Sapadak
04/10/2013, 10:02
καμμια αλλη προταση/αποψη παιδια?

Για τα χλμ που λες παραπανω για ταξιδια τα 250 κυβικά ειναι μια χαρά.
Σκεψου οτι δικάβαλος θα εισαι στα 100χλμ/ωρα

nickald
04/10/2013, 10:08
το gsr δεν θα σε βολεψει... θα τρωει πολλα μεσα στην πολη και δε το λες ευκολο να βολεψεις το κλαμπατσιμπανο πανω του.. απο την αλλη δε ξερω με ποια μηχανη θα σε βολεψει να το κανεις αυτο...

Τα 250αρια παντως δεν θα πουν οχι σε μικρες εξορμησεις ενω ειναι ιδανικα για την πολη (παλι εξαιρω την αναγκη μεταφορας του οργανου σου :p ). Το ABS βεβαιως και θα ηταν καλο να υπαρχει αλλα ολα ειναι θεματα συμβιβασμού και υποχωρησεων...

Τωρα το θεμα κυβικων-εμπειριας ειναι μια αιωνια διαμαχη μεγαλυτερη και απο τον τροπο τοποθετησης του χαρτιου υγειας στην θηκη του.... εγω "αρχισα" με gsr600 και ειμαι ακομα εδω....

απο την πλευρα μου θα βαλω ενα + στα ονοφ που προτεινε ο Bradipous... εχω ενα πηγασο με το χαμηλο καθισμα και νομιζω οτι στο υψος σου θα το πατας ανετα.

VANDA
04/10/2013, 10:11
Το μπατζετ μου ειναι στα 3000€


Ο εξοπλισμός είναι μέσα στα 3000;
Επίσης, κοιτάς διάφορα, αλλά δε βλέπω να σε ενθουσιάζει κανένα. Ποιο σου αρέσει; φατσικά λες το cbf, αλλά πετάς κι ένα vstrom..
Btw, καλά πατάς με 1.72 και σε ψηλότερα μηχανάκια. Τα 600 κυβικά δεν είναι αναγκαστικά πολλά. Αν τα φοράει κανένα transalp πχ, δεν πας βήμα όσο και να σου ξεφύγει το χέρι.. :bawl:

LAMBIS
04/10/2013, 15:36
Παιδια ευχαριστω για τις απαντησεις
@VANDA
το "παταω καλα" για μενα ειναι το παταει ολο το πελμα κατω και τα 2 ποδια, νομιζω θα μου ειναι πιο σιγουρη η μηχανη ετσι. αλλιως σιγουρα υπαρχουν και ψηλοτερες που ακουμπαω κατω (στο στρομ πχ δεν παταω τελειως κατω και τα 2.. στο f650 παταω καλυτερα)
τα 3000 ειναι αποκλειστικα για τη μηχανη, ο εξοπλισμος θα ειναι εξτρα.
και το vstrom και το cbf μου αρεσουν με τη διαφορα ομως που ειπα, το vstrom εχει βαρος και επειδη δεν παταω καλα νομιζω δεν θα το ευχαριστηθω (για αρχη τουλαχιστον).. το cbf αντιθετως ειναι πιο χαμηλο, και πατωντας καλα κατω πιστευω οτι θα μου ειναι βολικοτερο..

spyrval
04/10/2013, 16:57
Η χρηση που θα γινεται θα ειναι
α) κυριως μεσα στην Αθηνα σε καθημερινη βαση με συχνη μεταφορα συνεπιβατη ή/και οργανου (τρομπονι συγκεκριμενα, το οποιο ειναι σχετικα μεγαλο και βαρυ).

Χρησιμοποιούμενο αντί κόρνας πρέπει να είναι υπερόπλο μέσα στην κίνηση :lol:

LAMBIS
05/10/2013, 00:39
Χρησιμοποιούμενο αντί κόρνας πρέπει να είναι υπερόπλο μέσα στην κίνηση :lol:
:lol:
μολις το δοκιμασω θα σου πω!

MikeG
05/10/2013, 11:22
BMW F650GS, CBF600,Vstrom

devil's animal
05/10/2013, 12:59
BMW F650GS

VANDA
05/10/2013, 13:52
το "παταω καλα" για μενα ειναι το παταει ολο το πελμα κατω και τα 2 ποδια

Και για μένα, αυτό σημαίνει. Αφού το δοκίμασες και δεν, πάσο.

Drake Ramore
05/10/2013, 13:56
CBX 500. Το καλύτερο για νέους οδηγούς και επειδή δεν είναι ψόφιο 250αράκι δεν θα το βαρεθείς γρήγορα.

LAMBIS
10/03/2014, 23:44
Παιδες καλησπερα! για να κλεισω αυτο το θεμα, μετα απο μερικα οικονομικα θεματακια, αποκτησα το τριημερο της Καθαρας Δευτερας ενα CBF 500 :)
Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια :)

Shiatman
11/03/2014, 08:48
Μεγειά και καλοτάξιδο/βολτο. Με προσοχή και πάντα όρθιοι και οι τρείς :beer::beer:

LAMBIS
11/03/2014, 09:18
Ευχαριστω πολυ!! :)
:beer:

VANDA
11/03/2014, 17:55
Καλοτάξιδο! :beer:

LAMBIS
12/03/2014, 00:32
Ευχαριστώ! :)

amyroukai
12/03/2014, 08:54
Καλοτάξιδο και αγρατσούνιστο. Για αυτή τη χρήση που περιγράφεις είναι ότι πρέπει, οριακά "πολύ". Να το χαρείς :)

ggs
12/03/2014, 09:16
καλοταξιδο ... να σε καλα να το χαρεις..:beer::beer::beer:

makis206
12/03/2014, 12:23
Τα 600 κυβικά δεν είναι αναγκαστικά πολλά. Αν τα φοράει κανένα transalp πχ, δεν πας βήμα όσο και να σου ξεφύγει το χέρι.. :bawl:

Speak for your 650 you punk.!:D

LAMBIS
12/03/2014, 13:32
Θενκ γιου Θενκ γιου! :)
αντε να παμε και καμμια βολτα :)