PDA

View Full Version : αυτοματο και χωματινο



ppetross
01/10/2013, 22:45
καλησπερα στην παρεα!
νεος χρηστης στην παρεα σας και σχετικα αρχαριος με μοτοσυκλετες ζηταω τη βοηθεια σας σε κατι που ψαχνω να βρω λυση...
εχω ενα innova το οποιο χρησιμοποιω στη δουλεια μου και με εξυπηρετει πολυ γιατι ειναι ευκολοδηγητο και αυτοματο.
το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι μηχανακι πολης και δεν αντεχει σε χωματα λασπες λακουβες κλπ...
εχω βαρεθει να κανω ακτινολογησεις και να παθαινω λαστιχο...
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει enduro αυτοματη η ημιαυτοματη για να μπορω να συνδιασω αντοχη και ευκολια χειρισμου...
κατι σε τετραχονο 250 θα ηταν ιδανικο για να καλυφθω ως προς την ισχυ.
ευχαριστω!

Allst@rf
01/10/2013, 23:18
Και ναι και όχι...

Δεν υπάρχει χωμάτινο μηχανακι βγαλμενο από το εργοστάσιο κατασκευης του, να είναι αυτόματο... όλα είναι με συμπλεκτη...

Αλλά...

Μπορεις να αγοράσεις ένα τυπικο χωμάτινο μηχανακι και να το κανεις εσύ ημιαυτοματο, βάζοντας του συμπλεκτη ειδικό για αυτή τη δουλειά, με αρκετά μεγάλο κόστος βέβαια...

MikeG
01/10/2013, 23:21
http://www.ktm.com/freeride/freeride-e/highlights.html

Λευκάδιος
01/10/2013, 23:30
Δεν υπάρχει χωμάτινο μηχανακι βγαλμενο από το εργοστάσιο κατασκευης του, να είναι αυτόματο... όλα είναι με συμπλεκτη...
:D http://www.bikeexif.com/husqvarna-automatics

ppetross
01/10/2013, 23:32
Και ναι και όχι...

Δεν υπάρχει χωμάτινο μηχανακι βγαλμενο από το εργοστάσιο κατασκευης του, να είναι αυτόματο... όλα είναι με συμπλεκτη...

Αλλά...

Μπορεις να αγοράσεις ένα τυπικο χωμάτινο μηχανακι και να το κανεις εσύ ημιαυτοματο, βάζοντας του συμπλεκτη ειδικό για αυτή τη δουλειά, με αρκετά μεγάλο κόστος βέβαια...

ευχαριστω για την απαντηση αλλα ειναι δυσκολο για καποιον που δεν κατεχει απο μετατροπες και ζει στην επαρχια να βρει τροπο για κατι εξειδικευμενο...
αν και βγαινω εκτος θεματος εχετε κατι να μου προτεινετε στο να αντεχει το innova στην εκτος δρομου χρηση; εννοω ενισχυμενες ζαντες πισω λαστιχο με μεγαλο τακουνι και αν υπαρχει τροπος να το ψηλωσω με αλλα αμορτισερ-ελατηρια; για τα τριξηματα των πλαστικων βρηκα λυση... το γεμισα ταιραπς!! :p

Allst@rf
01/10/2013, 23:34
Με συγχωρεις αλλά μη περιμενεις σοβαρή απάντηση στην ερώτηση σου...

ppetross
01/10/2013, 23:38
Με συγχωρεις αλλά μη περιμενεις σοβαρή απάντηση στην ερώτηση σου...

συγνωμη αλλα επειδη στα παπια εχω δει πολλες μετατροπες ρωτησα χωρις να θελω να κοροιδεψω...

Bradipous
02/10/2013, 00:08
Εκτος απο κατι κινεζικα που ουτε το pc δεν μπορει να διαβασει το ονομα τους και στην θεαση του απελπιζεσαι τοσο ωστε να θεωρησεις τα μαθηματικα μια ευκολη και κατανοητη επιστημη, δεν βρισκεις κατι αλλο που να βγαινει οπως το ζητας.

Το μονο οχημα που πληρει τις περισσοτερες προυποθεσεις που θετεις, οχι ομως την βασικοτερη (να ειναι 2τροχο) ειναι οι γουρουνες.

Επισης το ιννοβα δεν ειναι αυτοματο, ειναι ημιαυτοματο.

ppetross
02/10/2013, 00:47
Εκτος απο κατι κινεζικα που ουτε το pc δεν μπορει να διαβασει το ονομα τους και στην θεαση του απελπιζεσαι τοσο ωστε να θεωρησεις τα μαθηματικα μια ευκολη και κατανοητη επιστημη, δεν βρισκεις κατι αλλο που να βγαινει οπως το ζητας.

Το μονο οχημα που πληρει τις περισσοτερες προυποθεσεις που θετεις, οχι ομως την βασικοτερη (να ειναι 2τροχο) ειναι οι γουρουνες.

Επισης το ιννοβα δεν ειναι αυτοματο, ειναι ημιαυτοματο.
δυστυχως οι γουρουνες δεν ειναι λυση...
ειναι ημιαυτοματο αλλα με βολευει γιατι αυτο που χρειαζομαι πολλες φορες ειναι να εχω το ενα χερι ελευθερο.
οποτε παραμενω ως εχω. μια ερωτηση ακομη. υπαρχει ζαντα στο εμποριο που να ειναι ισχυροτερη σε χτυπηματα απο τη μανισια με ακτινες;

dimzan
02/10/2013, 00:55
Οσο περιεργο κι αν ακουγεται υπαρχει λυση-πατεντα

Το καναμε στα ποδηλατα παλια για να μη σκανε τα λαστιχα. Αναμεσα στο λαστιχο και τη σαμπρελα βαζαμε μια πλαστικη ταινια, σχετικα ευκαμπτη ωστε να παιρνει το σχημα του ελαστικου αλλα με παχος 1-2 χιλιοστα στο κεντρο (στα πλαινα πιο λεπτη) ωστε να μην περνανε προκες, αγγαθια και οτι αλλη μυτερη βλακεια πατουσαμε οταν καναμε downhill. Για πιο ενισχυμενες καταστασεις θα προτεινα να κοψεις φυλλο αλουμινιου σαν ταινια(ακριβως ιδιου μηκους με το μηκος του ελαστικου απο μεσα ωστε να μην κανει σκαλοπατι ), ωστε να το βαλεις αναμεσα στη σαμπρελα και το λαστιχο.

Για το προβλημα με την ακτινολογηση ισως η λυση ειναι να πας σε χαλυβδινες ζαντες, αλλα δεν ξερω αν κι αυτες θα στραβωσουν. Επισης οι ζαντες με ακτινες απορροφουν κραδασμους, οποτε αν οι ζαντες σου γινουν αποιλυτα στιβαρες και μη ελαστικες τοτε ολοι οι κραδασμοι θα μεταφερονται στις αναρτησεις και το σασι. Προφανως ενα παπακι δεν ειναι για χωμα και ο σχεδιασμος του εχει γινει με γνωμονα αλλα πραγματα.


Για αυτοματο μεγαλου κυβισμου και εκτος δρομου πας σε 4τροχο με χοντρςε ροδες , που ομως δεν ειανι οικονομικα στη βενζινη

Lioulios
02/10/2013, 01:00
Άλλος ένας που ψάχνει την τέλεια μοτοσυκλέτα .... Δεν υπάρχει λέμε .


http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=136994

Με αυτό θα σταματήσεις τουλάχιστον να παθαίνεις λάστιχο κάθε 3+λίγο
300397

vaska
02/10/2013, 01:00
Σκέφτηκες να πηγαίνεις πιο σιγά???

Δεν κάνω πλάκα ούτε θέλω να σε ειρωνευτώ.

ppetross
02/10/2013, 01:10
Οσο περιεργο κι αν ακουγεται υπαρχει λυση-πατεντα

Το καναμε στα ποδηλατα παλια για να μη σκανε τα λαστιχα. Αναμεσα στο λαστιχο και τη σαμπρελα βαζαμε μια πλαστικη ταινια, σχετικα ευκαμπτη ωστε να παιρνει το σχημα του ελαστικου αλλα με παχος 1-2 χιλιοστα στο κεντρο (στα πλαινα πιο λεπτη) ωστε να μην περνανε προκες, αγγαθια και οτι αλλη μυτερη βλακεια πατουσαμε οταν καναμε downhill. Για πιο ενισχυμενες καταστασεις θα προτεινα να κοψεις φυλλο αλουμινιου σαν ταινια(ακριβως ιδιου μηκους με το μηκος του ελαστικου απο μεσα ωστε να μην κανει σκαλοπατι ), ωστε να το βαλεις αναμεσα στη σαμπρελα και το λαστιχο.

Για το προβλημα με την ακτινολογηση ισως η λυση ειναι να πας σε χαλυβδινες ζαντες, αλλα δεν ξερω αν κι αυτες θα στραβωσουν. Επισης οι ζαντες με ακτινες απορροφουν κραδασμους, οποτε αν οι ζαντες σου γινουν αποιλυτα στιβαρες και μη ελαστικες τοτε ολοι οι κραδασμοι θα μεταφερονται στις αναρτησεις και το σασι. Προφανως ενα παπακι δεν ειναι για χωμα και ο σχεδιασμος του εχει γινει με γνωμονα αλλα πραγματα.


Για αυτοματο μεγαλου κυβισμου και εκτος δρομου πας σε 4τροχο με χοντρςε ροδες , που ομως δεν ειανι οικονομικα στη βενζινη

το τετρατροχο το αποκλειω γιατι μπαινω σε χωραφια αναμεσα σε σπαρμενες γραμμες.
ισως να ειναι καλες οι ιδεες σου για τις ενισχυσεις που λες και σε ευχαριστω που τις εγραψες αλλα δεν ειμαι σε ηλικια που να εχω χρονο και διαθεση για πειραματισμους... ψαχνω καποια ετοιμη λυση!
αφου δεν υπαρχει κατι εναλλακτικο, αν δε μεινω με το παπι η αλλη λυση που μενει ειναι να παρω ενα εντουρο και να προσαρμοσω καποιους αποθηκευτικους χωρους... αλλα φοβαμαι με το αισθητικο αποτελεσμα!
ενδιαφερον το παραπανω λαστιχο!
δεν τρεχω επειδη μου αρεσει να τρεχω με παπι φιλε μου αλλα για να προλαβω τις δουλειες μου!

Lioulios
02/10/2013, 01:24
Έχεις ξεκινήσει το θέμα σου εδώ , εντελώς λάθος .

Γράψε μας ποιές είναι οι ανάγκες σου και τί θες να κάνεις ακριβώς και ίσως βρεθεί η λύση πολύ ευκολότερα από ότι νομίζεις .Κανένας μας δεν έχει καταλάβει τί θες .

Τί ακριβώς κουβαλάς ; Μέγεθος ; βάρος ; Σε χωράφια μπαίνεις ; Άλλο χωράφια ,αλλο χωματόδρομος .

Ακριβώς τι θες γράψε

ppetross
02/10/2013, 02:01
ειμαι αγροτης σε καμπισια περιοχη. εχω σχετικα αρκετα χωραφια διασκορπισμενα σε εναν κυκλο διαμετρου 10 χλμ περιπου. πολλες φορες τυχαινει να πρεπει να παω σε πολλα χωραφια ειτε για ποτισμα ειτε για ελεγχο κλπ... το να πηγαινω αργα και προσεχτικα με καθυστερει στο να τα προλαβω... δεν τρεχω και του σκοτωμου αλλα με 60χλμ που παω συνηθως οι χωματοδρομοι που εχουν αρκετες κοφτερες πετρες και λακουβες δημιουργουν προβλημα στα ζαντολαστιχα που εχει το ιννοβα μου αλλα και στη μεση μου απο τους κραδασμους. με αυτα που ανεφερα σιγουρα η λυση θα ηταν να παρω ενα εντουρο. το προβλημα μου ομως ειναι πως στα εντουρο πρεπει να εχεις το χερι στη μανετα και εγω πολλες φορες το χρειαζομαι γιατι μπορει να τυχει να κουβαλησω λαστιχα για ποτισμα η τσαπες η αλλα αγροτικα εργαλεια και με το χερι τα κραταω η τα συγκρατω οπως τα εχω τοποθετησει πανω στο παπι. μες τα χωραφια μπορει να μην εχει πετρες αλλα το χωμα αν ειναι φρεζαρισμενο βουλιαζει υπερβολικα και το παπι αγκομαχαει. για αυτο ψαχνω μια λυση που να συνδυαζει ανεση οδηγησης χωρις ομως ταχυτητες η ημιαυτοματο... ελπιζω να εγινα κατανοητος.

Lioulios
02/10/2013, 02:25
Eπειδή είμαστε και μεις αγρότες και ξέρω ...Πίστεψέ με , ένα 4τροχο θα σου έλυνε τα χέρια (μπαγκαζιέρες-σχάρες μπρος - πίσω ) . Δεν είναι και ότι καλύτερο να κυκλοφορείς με τοένα χέρι στοτιμόνι και το άλλο να κρατάς βάνες και κολούρες ποτίσματος ...Πόσο μάλλον τσάπες κτλ και είναι και το μόνο ειδικά αν είναι και 4χ4 που στα φρεζαρισμένα δεν πρόκειτε να κολήσει ακόμα και βρεμένο να είναι .

Το μόνο σίγουρο είναι πως το παπί θα το ξεχάσεις και αν θες να μήνεις σε 2τροχο , τότε θα πρέπει να κάνεις τρελές υποχωρήσεις στα αρχικά θέλω σου .

πχ

Με ένα ψευτοεντουράκι χτ 600 ή και κανα σουζούκι DR (όλα αυτά στο 1.5οοάρι ευρω ) , με μια σχάρα πίσω και κάλά προσαρμοσμένη πάνω μια πλαστική κλούβα(κοφίνι) βάζεις μέσα πολύ πράμα ,πας γρήγορα από χωράφι σε χωράφι ... αλλά χάνεις σε εμφάνιση που λες πως σε ενδιαφέρει , δεν κουβαλάς πολύ μεγάλα αντικείμενα και καρφώνεις στα φρεζαρισμένα (δεν είναι παπί -έχει βάρος και δεν κουμαντάρετε και εύκολα αν δεν είσαι εντουρας )

Εγώ αν ήμουν εσύ θα έπαιρνα ένα γουρουνάκι 2χ4 για αρχή και θα τα έκανα όλα ωραία και καλά .


Αλήθεια ....Με το παπί πως μπαίνεις στα χωράφια ? πάει ? ....Πως να μην θες ακτινολογήσεις και λάστιχα μετά !

Lioulios
02/10/2013, 02:33
Aγροτικό κανονικό

300398

irinia
02/10/2013, 08:37
ΡΕ ΚΟΥΚΛΕ..............ΜΕ ΠΑΠΙ 60ΧΛΜ. ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΧΕΡΙ...............ΜΕΣΑ ΣΤΟΥΣ ΚΑΡΟΔΡΟΜΟΥΣ





Καί στό άλλο τσάπα....??
Θά πρέπει νά είσαι πολύ καλός.
Όπως σού έγραψε καί κάποιος άλλος
κατέβα στά 30-40 τό πολύ καί κάνε
καί καμμιά ώρίτσα παραπάνω,διότι όπως
μάς τά περιγράφεις..........
ΡΙΣΚΑΡΕΙΣ ΠΟΛΥ.....!!!!

Allst@rf
02/10/2013, 10:19
Η λυση στο προβλημα σου ,οπως ειπε και ο loulios ειναι ενα Quad /atv ...

chester24
02/10/2013, 14:07
καλησπερα στην παρεα!
νεος χρηστης στην παρεα σας και σχετικα αρχαριος με μοτοσυκλετες ζηταω τη βοηθεια σας σε κατι που ψαχνω να βρω λυση...
εχω ενα innova το οποιο χρησιμοποιω στη δουλεια μου και με εξυπηρετει πολυ γιατι ειναι ευκολοδηγητο και αυτοματο.
το προβλημα ομως ειναι οτι ειναι μηχανακι πολης και δεν αντεχει σε χωματα λασπες λακουβες κλπ...
εχω βαρεθει να κανω ακτινολογησεις και να παθαινω λαστιχο...
αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν υπαρχει enduro αυτοματη η ημιαυτοματη για να μπορω να συνδιασω αντοχη και ευκολια χειρισμου...
κατι σε τετραχονο 250 θα ηταν ιδανικο για να καλυφθω ως προς την ισχυ.
ευχαριστω!

Επειδη ειπες οτι τετρατροχο το αποκλειεις...

Υπαρχουν και τα καθ αυτου "on off" scooters.. Yamaha Zuma, Honda Ruckus, τα οποια βγαινουν απο το εργοστασιο χωρις πλαστικα για αυτη την δουλεια. Αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν εισαγονται. Εκτος κ αν πας σε εναν αντιπροσωπο και δεις τι μπορεις να κανεις. Παρακατω σου εχω βαλει καποια να δεις. Η 1η περιπτωση ειναι νομιζω κ η καλυτερη, διοτι ειναι μεγαλο σε κυβισμο αλλα και τετραχρονο. Με ενα ελαφρως πιο χωματινο λαστιχο θα κανεις την δουλεια σου κ με το παραπανω.. Α!! Κ με τα δυο χερια στο τιμονι εννοειται.. :D

Ελπιζω να σε βοηθαω καπως... Ειναι scooterakia, μικρα σε κυβισμο. Αλλα θα σε βολεψουν καλυτερα απο το παπακι.. Εχει πολλα τετοια..

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3962886/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3044994/

alex14
02/10/2013, 14:13
Οτι δεν υπαρχει φτιαχνεται

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133729&page=32 :D

toyar
02/10/2013, 14:21
καλα ρε αδελφε οδηγεις συστηματικα παπι σε καροδρομο με 60 χλμ με το ενα χερι και φορτωμενος και ενω εχεις κλεισμενο ραντεβου με βαρβατη τουμπα εσυ κοιτας μη σου σκανε τα λαστιχα;
250αρακι εντουρο με το μεγαλυτερο τελαρο που θα βρεις και (ιδανικα) κρανος-μποτες

OldMan
02/10/2013, 14:23
με 60χλμ που παω συνηθως οι χωματοδρομοι που εχουν αρκετες κοφτερες πετρες και λακουβες δημιουργουν προβλημα στα ζαντολαστιχα που εχει το ιννοβα μου
Το ίδιο και σε οποιοδήποτε enduro που θα το οδηγάς καθιστός και με τσάπες/αξίνες/φτυάρια στη φαρέτρα...

notakos600
02/10/2013, 15:01
Κάτι σαν το παρακάτω χρειάζεσαι που είναι καρασπάνιο, αντί γι' αυτό να προτείνω chaly με τρακτερωτά λάστιχα;

300416

@ngelos
02/10/2013, 16:02
Ο ένας του προτίνει Charly,ο άλλος BWs...
Το παιδί το είπε ξεκάθαρα.Τον ενδιαφέρει η εμφάνιση.Να τον δουν δλδ οι κόρες του χωριού με κανά μηχανάκι άσχημο δλδ να στιγματιστεί?

:lol:

Δν υπάρχει επιλογή,φιλαράκι.
Θα πάρεις γουρούνα όπως σωστά σου λένε,Enduro ή το TW (που δν παθαίνει εύκολα λάστιχο) και θα βάλεις και ένα τελαράκι πίσω.Και κράτα το παπί για όταν κυκλοφορείς στην πόλη.

angelosxf650
02/10/2013, 16:13
Οτι δεν υπαρχει φτιαχνεται

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=133729&page=32 :D
αυτο πηγα να πω και εγω!!!κανα glx με λαστιχο μυστηριο θα σου ελυνε τα χερακια!!!

angelosxf650
02/10/2013, 16:17
αν και πιστευω πολυ σοβαρα οτι μας τρολαρει......

angelosxf650
02/10/2013, 16:25
αγορασε ενα glx αλλαξε ζαντες και λαστιχα βαλε τρακτερωτα βαλε και εξατμισουλα να τραβαει η ανηφορα και εισαι ετοιμος!!! με την μαμα σελα του glx θα εχεις και ηρεμη μεσουλα!και οταν το κανεις αυτο στειλε καμια φοτο να το καμαρωσουμε!

angelosxf650
02/10/2013, 16:28
Επειδη ειπες οτι τετρατροχο το αποκλειεις...

Υπαρχουν και τα καθ αυτου "on off" scooters.. Yamaha Zuma, Honda Ruckus, τα οποια βγαινουν απο το εργοστασιο χωρις πλαστικα για αυτη την δουλεια. Αλλα ΔΥΣΤΥΧΩΣ, δεν εισαγονται. Εκτος κ αν πας σε εναν αντιπροσωπο και δεις τι μπορεις να κανεις. Παρακατω σου εχω βαλει καποια να δεις. Η 1η περιπτωση ειναι νομιζω κ η καλυτερη, διοτι ειναι μεγαλο σε κυβισμο αλλα και τετραχρονο. Με ενα ελαφρως πιο χωματινο λαστιχο θα κανεις την δουλεια σου κ με το παραπανω.. Α!! Κ με τα δυο χερια στο τιμονι εννοειται.. :D

Ελπιζω να σε βοηθαω καπως... Ειναι scooterakia, μικρα σε κυβισμο. Αλλα θα σε βολεψουν καλυτερα απο το παπακι.. Εχει πολλα τετοια..

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3962886/

http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3044994/

φιλε σορρυ αλλα με τα σκουτερακια που του λες εσυ σε ενα μηνα χρησης στα χωραφια και πηγαινει με τα ποδια.....

KotsosDR
02/10/2013, 20:45
Παρε αγροτικο ...



βεβαια αν επιμενεις σκεψου παλι μια γουρουνα ... να τη φορτωνεις τα εργαλεια και να οδηγας με τα 2 χερια στο τιμονι

φιλικα :) :beer:

spyrval
02/10/2013, 21:18
Αν δεν κάνει για σένα η γουρούνα πραγματικά δεν ξέρω για ποιόν έχει φτιαχτεί...Κάνε τη δουλειά σου, πρόσεξε την ασφάλειά σου και μη σε νοιάζει η εμφάνιση.
Το πολύ πολύ εκτός χωραφιού πάρε ένα V-Strom για μόστρα :D

sotos 8
03/10/2013, 15:09
Αυτο πως σου φενετε ;

300460

υπαρχει και σε παλαιοτερη εκδοση (Honda CT 110 HUNDER) οπου υπηρχαν και καποια εντος Ελλαδος .

notakos600
03/10/2013, 15:48
Αυτο πως σου φενετε ;

υπαρχει και σε παλαιοτερη εκδοση (Honda CT 110 HUNDER) οπου υπηρχαν και καποια εντος Ελλαδος .

Καταπληκτικό :beer:

7gibernau
03/10/2013, 16:06
ειμαι αγροτης σε καμπισια περιοχη. εχω σχετικα αρκετα χωραφια διασκορπισμενα σε εναν κυκλο διαμετρου 10 χλμ περιπου. πολλες φορες τυχαινει να πρεπει να παω σε πολλα χωραφια ειτε για ποτισμα ειτε για ελεγχο κλπ... το να πηγαινω αργα και προσεχτικα με καθυστερει στο να τα προλαβω... δεν τρεχω και του σκοτωμου αλλα με 60χλμ που παω συνηθως οι χωματοδρομοι που εχουν αρκετες κοφτερες πετρες και λακουβες δημιουργουν προβλημα στα ζαντολαστιχα που εχει το ιννοβα μου αλλα και στη μεση μου απο τους κραδασμους. με αυτα που ανεφερα σιγουρα η λυση θα ηταν να παρω ενα εντουρο. το προβλημα μου ομως ειναι πως στα εντουρο πρεπει να εχεις το χερι στη μανετα και εγω πολλες φορες το χρειαζομαι γιατι μπορει να τυχει να κουβαλησω λαστιχα για ποτισμα η τσαπες η αλλα αγροτικα εργαλεια και με το χερι τα κραταω η τα συγκρατω οπως τα εχω τοποθετησει πανω στο παπι. μες τα χωραφια μπορει να μην εχει πετρες αλλα το χωμα αν ειναι φρεζαρισμενο βουλιαζει υπερβολικα και το παπι αγκομαχαει. για αυτο ψαχνω μια λυση που να συνδυαζει ανεση οδηγησης χωρις ομως ταχυτητες η ημιαυτοματο... ελπιζω να εγινα κατανοητος.

ολα αυτα που κανεις,τα κανω εγω με ενα πιατζιο ταιφουν 125 του 1996 που εχω
ολα τα εργαλια τα ακουμπαω στα ποδια συν οτι ανετα περνει κλουβα στη σχαρα για ποιο ανετη μετακινηση
εχει 10ρες η 11αρες ζαντες και φαρδια λαστιχα και δε βουλιαζει ακομα και σε φρεζαρισμενο χωραφι

Allst@rf
03/10/2013, 16:42
ολα αυτα που κανεις,τα κανω εγω με ενα πιατζιο ταιφουν 125 του 1996 που εχω
ολα τα εργαλια τα ακουμπαω στα ποδια συν οτι ανετα περνει κλουβα στη σχαρα για ποιο ανετη μετακινηση
εχει 10ρες η 11αρες ζαντες και φαρδια λαστιχα και δε βουλιαζει ακομα και σε φρεζαρισμενο χωραφι


Τσαμπα λεφτά εδωσες για το 250 ,ρε εφορα...

:p

skylaros
03/10/2013, 16:55
ας πει ο άνθρωπος πόσα διαθέτει για αλλαγές ή για άλλο όχημα