PDA

View Full Version : γαυγισμα σκυλου



Σελίδες : [1] 2 3

xalias
02/10/2013, 09:41
μιας και βλέπω ότι πολύ έδω μέσα έχουμε κατοικίδια θα ήθελα την γνώμη σας σε ένα θέμα που με αποσχολεί και έαν έχει κανείς καμιά ιδέα να μου προτείνει.
Έχω ένα σκύλο τον οποίο τον έχω στο μπαλκόνι. Κάθε φορά που γυρίζω σπίτι ο σκύλος ξεσικώνει την γειτονιά από την χαρά του. Μέχρι να βγώ στο μπαλκόνι δεν σταματάει να γαβγίζει με αποτέλεσμα να τα ακούω από τους γείτονες. Είδα στο νετ πολλές συσκευές με υπέρηχους που όταν γαυγίζει ο σκύλος παράγει έναν ήχο που τον ακούει μόνο το σκύλι και είναι ενοχλητικός για αυτόν με αποτέλεσμα να σταματάει.
Έχει δοκιμάσει κανείς κάτι τέτοιο ή έχει ακούσει κάτι;
Κολάρα που χρησιμοποίουν ρεύμα αποκλείονται δεν θέλω να βασανίσω τον σκύλο αλλα ούτε και να του προκαλώ πόνο για κάτι που είναι από την φύση του να κάνει.
ευχαριστώ.

AristidisZ
02/10/2013, 09:42
χωρίς να θέλω να στην πω, το ότι παρατάς το ζώο όλη μέρα στο μπαλκόνι είναι ήδη βασανιστήριο

sniper
02/10/2013, 09:43
Τι σκύλος είναι;

vaska
02/10/2013, 09:45
Άσε τον σκυλάκο ήσυχο να εκδηλώνει την χαρά του και γράψε στ' @ρχίδια σου τους γείτονες.

:wave2:

sniper
02/10/2013, 09:49
Άσε τον σκυλάκο ήσυχο να εκδηλώνει την χαρά του και γράψε στ' @ρχίδια σου τους γείτονες.

:wave2:

Καλά... δεν ειναι τόσο απλά τα πράγματα αν δεν μπορεί ο διπλανός να κοιμηθεί... Από φόλα μέχρι χειροδικία πέφτει...

xalias
02/10/2013, 09:51
Δεν μου τι λες φίλε μου.
Ο σκύλος ήταν πάντα μέσα στο σπίτι αλλά λόγο του ότι προστέθηκε νέο μέλος στην οικογένεια και το σκυλί είναι μεγάλο
(cane corso) αναγκάστηκα να το βγάλω στο μπαλκόνι. Δεν είναι όλη μέρα στο μπαλκόνι καθώς όποτε είμαι σπίτι είναι μέσα μαζί μου. Φοβάμαι να μην είμαι σπίτι εγώ και να είναι η γυναίκα μου με το παιδί και το σκυλί μαζί. Μπορεί να ξέρω το σκύλο μου αλλά επειδή πολλά έχουν γίνει προτίμησα την λύση αυτή χωρίς να μου άρεσει.

xalias
02/10/2013, 09:52
Άσε τον σκυλάκο ήσυχο να εκδηλώνει την χαρά του και γράψε στ' @ρχίδια σου τους γείτονες.

:wave2:


εάν έμενα σε εξωχή δεν θα με ενοιαζε αλλα τώρα πρέπει να σεβαστώ και τους γείτονες

sniper
02/10/2013, 09:57
Δλδ έχεις μάθει το σκυλί μέσα στο σπίτι και με το που ήρθε το παιδί, το έβγαλες στο μπαλκόνι.... λαμπρά....

Βάλε τον εαυτό σου στην θέση του σκύλου. Δεν γαυγίζει επειδή σε θέλει. Σου λέει ότι έχεις κάνει μ@λακία και τον τιμωρείς, άσε που πλέον ζηλεύει το μωρό...

DeusEx
02/10/2013, 10:00
Ενας φιλος εχει παρει κολάρο, το οποιο εχει νερο μεσα...
Οταν γαυγισει ο σκυλος, τσαφ, του ριχνει σαν σπρέι λιγο νερο στα μουτρα...
Εχει βρει την υγεια του!

ΥΣ: Μπαίνει ενας τυπος σε ενα pet-shop, πηγαίνει στην κοπελα στο ταμείο και την ρωταει:
-Εχετε κολάρα?

AristidisZ
02/10/2013, 10:02
Ενας φιλος εχει παρει κολάρο, το οποιο εχει νερο μεσα...
Οταν γαυγισει ο σκυλος, τσαφ, του ριχνει σαν σπρέι λιγο νερο στα μουτρα...
Εχει βρει την υγεια του!


κολάρο - μπουγελόφατσα δηλαδή :bawl:



ΥΣ: Μπαίνει ενας τυπος σε ενα pet-shop, πηγαίνει στην κοπελα στο ταμείο και την ρωταει:
-Εχετε κολάρα?

:confused:

sniper
02/10/2013, 10:03
κολάρο - μπουγελόφατσα δηλαδή :bawl:



:confused:

Ανεκδοτο είναι.... αντικατέστησε το ο με ωλ

lspiros
02/10/2013, 10:04
Άσε τον σκυλάκο ήσυχο να εκδηλώνει την χαρά του και γράψε στ' @ρχίδια σου τους γείτονες.

:wave2:

:nono:(εχω φτασει στα δικαστηρια γιαυτον το λογο,η ζωοφιλια δεν μπορει να στηριζεται στην υπομονη και την ανοχη μου)...
φυσικα το ζωακι δεν φταιει σχεδον ποτε...

GFawkes
02/10/2013, 10:04
Πρεπει καθε φορα που γαυγιζει και για τις επομενες 20 μερες περιπου, να βγαινει και με ηπιο αλλα αποφασιστικο τονο να του λες τα ησυχασει.
Λογικα εαν τον εχεις εκπαιδευσει παλιοτερα σε λιγο καιρο να γαυγιζει λιγοτερα....αν ειναι μεγαλος στην ηλικια και ανεκπαιδευτος...τοτε υπομονη.

xalias
02/10/2013, 10:05
Δλδ έχεις μάθει το σκυλί μέσα στο σπίτι και με το που ήρθε το παιδί, το έβγαλες στο μπαλκόνι.... λαμπρά....

Βάλε τον εαυτό σου στην θέση του σκύλου. Δεν γαυγίζει επειδή σε θέλει. Σου λέει ότι έχεις κάνει μ@λακία και τον τιμωρείς, άσε που πλέον ζηλεύει το μωρό...
έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε που ο σκύλος βγήκε στο μπολκόνι και βγήκε 3 μήνες πριν γεννηθεί το παιδί ώστε να μην συνδέση ότι κάποιος άλλος πήρε την θέση του

pipe_smoker
02/10/2013, 10:05
Δεν γαυγίζει επειδή σε θέλει. Σου λέει ότι έχεις κάνει μ@λακία και τον τιμωρείς, άσε που πλέον ζηλεύει το μωρό...

Το σημαντικότερο...

Κι αφού έχει γίνει πλέον η μλκία, ίσως και δικαιολογημένα να φοβάσαι να το αφήσεις μόνο του μέσα στο σπίτι με το μωρό χωρίς το αφεντικό παρόν (εσένα δηλαδή).

Και χωρίς τίποτα το προσωπικό (απλά επειδή όταν ακούω για κάποιες συγκεκριμένες ράτσες το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια) το σκυλί το έχεις εκπαιδεύσει? Μόνος σου ή σε εκπαιδευτή? Και τί εκπαίδευση του είχες κάνει?

sniper
02/10/2013, 10:06
Πρεπει καθε φορα που γαυγιζει και για τις επομενες 20 μερες περιπου, να βγαινει και με ηπιο αλλα αποφασιστικο τονο να του λες τα ησυχασει.
Λογικα εαν τον εχεις εκπαιδευσει παλιοτερα σε λιγο καιρο να γαυγιζει λιγοτερα....αν ειναι μεγαλος στην ηλικια και ανεκπαιδευτος...τοτε υπομονη.


έχουν περάσει δύο χρόνια από τότε που ο σκύλος βγήκε στο μπολκόνι και βγήκε 3 μήνες πριν γεννηθεί το παιδί ώστε να μην συνδέση ότι κάποιος άλλος πήρε την θέση του

Δες από πάνω....

Μήπως να αρχίσεις να σκέφτεσαι να τον δώσεις;

xalias
02/10/2013, 10:07
Πρεπει καθε φορα που γαυγιζει και για τις επομενες 20 μερες περιπου, να βγαινει και με ηπιο αλλα αποφασιστικο τονο να του λες τα ησυχασει.
Λογικα εαν τον εχεις εκπαιδευσει παλιοτερα σε λιγο καιρο να γαυγιζει λιγοτερα....αν ειναι μεγαλος στην ηλικια και ανεκπαιδευτος...τοτε υπομονη.

το σκυλι δεν γαυγίζει όταν είμαι σπίτι ή όταν κάποιος άλλος είναι μέσα στο σπίτι. γαυγίζει μόνο όταν γυρίσω στο σπίτι μέχρι να μπώ μέσα και δεν είναι κανείς μ΄έσα.

xalias
02/10/2013, 10:12
Το σημαντικότερο...

Κι αφού έχει γίνει πλέον η μλκία, ίσως και δικαιολογημένα να φοβάσαι να το αφήσεις μόνο του μέσα στο σπίτι με το μωρό χωρίς το αφεντικό παρόν (εσένα δηλαδή).

Και χωρίς τίποτα το προσωπικό (απλά επειδή όταν ακούω για κάποιες συγκεκριμένες ράτσες το μυαλό μου παίζει περίεργα παιχνίδια) το σκυλί το έχεις εκπαιδεύσει? Μόνος σου ή σε εκπαιδευτή? Και τί εκπαίδευση του είχες κάνει?

να ξεκαθαρίσω ότι το σκύλι αγοράστηκε με γνώμονα την ομορφιά της ράτσας και όχι εάν είναι δυνατό σκυλί ή άγριο.
από 5 χρονών είχαμε πάντα σκύλο στην οικογένεια μου και πάντα αγαπούσα τους σκύλους
Εκπεύδεση στο σκύλο δεν έχει γίνει από κάποιων ειδικό καθώς κάποιους τρόπους που χρησιμοποιούν τους θεωρώ βασανηστήρια.
κάποια βασικά πράγματα του τα έχω μάθει εγώ.

xalias
02/10/2013, 10:17
η εκπαίδευση που του έχει γίνει είναι στα κλασικά κάτσε σήκω ξάπλωσε ήσύχασε (όταν γαυγίζει) όχι (να μη τρώει από κάτω).
είναι υπάκουω σκυλί και δεν έχει δείξει μέχρι στιγμής να ζηλεύει το παιδί ίσα ίσα που το αφήνει να τον κάνει ότι θέλει.

vaska
02/10/2013, 10:18
Ρε παιδιά δεν λέει ότι ο σκύλος γαβγίζει συνέχεια, γαβγίζει μόνο όταν τον βλέπει και μέχρι να μπει μέσα ο κύριός του. Πόσο δύσκολο είναι να κάνει κάποιος υπομονή 5 λεπτά???

@xalias

Το μπαλκόνι είναι απαράδεκτο για τον σκυλάκο συν του ότι του δείχνεις ότι τον έχεις αποκόψει από την οικογένεια και την ζωή της.

Αν υπάρχει τρόπος να μη σε βλέπει την ώρα που έρχεσαι, ίσως και να είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

alex14
02/10/2013, 10:20
Αν υπάρχει τρόπος να μη σε βλέπει την ώρα που έρχεσαι, ίσως και να είναι η λύση στο πρόβλημά σου.

το αυτο

AristidisZ
02/10/2013, 10:21
παιδιά ο σκύλος "μυρίζεται" το αφεντικό από 3 τετράγωνα μακρυά, πως να το κάνει αυτό ;

xalias
02/10/2013, 10:23
φίλε vaska δεν διαφωνω ότι το μπαλκόνι είναι ότι καλύτερο για ένα σκυλί γι'αυτό και όποτε είμαι σπίτι είναι πάντα μαζί μου (και είμαι από τις 4 το μεσημέρι στο σπίτι) και εάν δεν μπορώ να τον έχω μαζί μου είμαι εγώ έξω μαζί του.

Τώρα όσο τον να μην με βλέπει υπάρχει και δεύτερο μπαλκόνι το οποίο βλέπει στον ακάληπτο αλλά δεν θέλω να τον βάλω καθότι πιστεύω ότι τον κόβω από τον κόσμο καθώς ο σκύλος για εννια ώρες που είμαι στην δουλεία δεν θα βλέπει τίποτα.

xalias
02/10/2013, 10:24
παιδιά ο σκύλος "μυρίζεται" το αφεντικό από 3 τετράγωνα μακρυά, πως να το κάνει αυτό ;

συν αυτό. ακόμα και με τα πόδια να γυρίσω χωρίς να κάνω φασαρία αυτός πάντα θα με πάρει χαμπάρι

sniper
02/10/2013, 10:26
Μάλλον πρέπει να αποφασίσεις με ποιον θες να ζήσεις. Με το παιδί σου ή τον σκύλο σου.

Το να εισαι στο μπαλκόνι μαζί του και να μην είσαι με το παιδί σου είναι θέμα.

Cane cosro σε διαμέρισμα.... κι εμένα μ'΄αρεσουν τα άλογα....

AristidisZ
02/10/2013, 10:28
κι εμένα μ'΄αρεσουν τα άλογα....

εμένα να δεις, αλλά όλο με κοντές πάω και μπλέκω :p

xalias
02/10/2013, 10:34
Το σκυλί για μένα είναι παιδί.
προσπαθώ να τα συνδιάσω και τα δύο
Δεν θέλω να πετλαξω τίποτα από τα δύο.
Επίσης πριν το πάρω έψαξα αρκετα εάν μπορεί να ζήσει ένα τέτοιο σκυλί σε διαμέρισμα και μίλησα με αρκετούς που έχουν.
Εάν σου αρέσουν τα άλογα πάρε άλογο.

bulmont
02/10/2013, 10:34
Έχω ένα σκύλο τον οποίο τον έχω στο μπαλκόνι. Κάθε φορά που γυρίζω σπίτι ο σκύλος ξεσικώνει την γειτονιά από την χαρά του. Μέχρι να βγώ στο μπαλκόνι δεν σταματάει να γαβγίζει με αποτέλεσμα να τα ακούω από τους γείτονες.


Ρε μπάς και τον έχει δασκαλέψει να γαβγίζει μόλις σε αντιλαμβάνεται η σύζυγος;;;;;;

xalias
02/10/2013, 10:36
Ρε μπάς και τον έχει δασκαλέψει να γαβγίζει μόλις σε αντιλαμβάνεται η σύζυγος;;;;;;


χαχα.
δεν παίζει γιατι εάν είναι στο σπίτι η σύζηγος δεν γαυγίζει.
μόνο όταν το σπίτι είναι άδειο γαυγίζει.

sniper
02/10/2013, 10:38
Το σκυλί για μένα είναι παιδί.
προσπαθώ να τα συνδιάσω και τα δύο
Δεν θέλω να πετλαξω τίποτα από τα δύο.
Επίσης πριν το πάρω έψαξα αρκετα εάν μπορεί να ζήσει ένα τέτοιο σκυλί σε διαμέρισμα και μίλησα με αρκετούς που έχουν.
Εάν σου αρέσουν τα άλογα πάρε άλογο.

Ε βάλε το σκυλί μέσα τότε. Αφου τα έχεις ψάξει όλα, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Σωστά;

xalias
02/10/2013, 10:40
Ε βάλε το σκυλί μέσα τότε. Αφου τα έχεις ψάξει όλα, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Σωστά;

Μου φαίνεται ότι δεν διαβάζεις αυτά που γράφω.

sniper
02/10/2013, 10:41
χαχα.
δεν παίζει γιατι εάν είναι στο σπίτι η σύζηγος δεν γαυγίζει.
...

το σκυλι δεν γαυγίζει όταν η συζυγος είναι στο σπιτι, ή η συζυγος δεν γαυγίζει όταν το σκυλι είναι στο σπιτι; :bawl:

sniper
02/10/2013, 10:42
Μου φαίνεται ότι δεν διαβάζεις αυτά που γράφω.

εγω βλέπω οτι φοβασαι, και δικαίως. Αλλά είναι κρίμα να ειναι το σκυλί εξω όταν εχει μαθει να ειναι μέσα.

Όχι οτι εχει καποιο προβλημα. Εγω τα σκυλια μου έξω τα ειχα ακόμα και με -15

xalias
02/10/2013, 10:45
εγω βλέπω οτι φοβασαι, και δικαίως. Αλλά είναι κρίμα να ειναι το σκυλί εξω όταν εχει μαθει να ειναι μέσα.

Όχι οτι εχει καποιο προβλημα. Εγω τα σκυλια μου έξω τα ειχα ακόμα και με -15

όταν έχεις ακούσει τόσο να γίνονται με σκυλιά και παιδιά νομίζω ότι δικαίως φοβάσαι.
ξέρω καλά τον σκύλο μου αλλά και ΄πάλι η παροιμία λέει φύλαγε τα ρούχα σου και με τέτοια πράγματα δεν είναι να παίζεις.

nicksior
02/10/2013, 10:47
Μάλλον πρέπει να αποφασίσεις με ποιον θες να ζήσεις. Με το παιδί σου ή τον σκύλο σου.

Το να εισαι στο μπαλκόνι μαζί του και να μην είσαι με το παιδί σου είναι θέμα.

Cane cosro σε διαμέρισμα.... κι εμένα μ'΄αρεσουν τα άλογα....

Και οι αρκούδες επίσης...

Εδώ όμως συμφωνώ απόλυτα.
Αλλες οι ανάγκες των σκύλων , άλλες των ανθρώπων.
Ογκώδες - βαρύ σκυλί σαν το δικό σου σε διαμέρισμα ή σε μπαλκόνι ? Οχι :nono:
Το ξαναγράψαμε "αγαπώ τον σκύλο μου" δεν σημαίνει τίποτα απο μόνο του , επίσης πρέπει να καταλάβουμε κάτι πολύ σημαντικό ...
Αλλη η δική μας ηθική , ΑΛΛΗ του ζώου..
Το μόνο που βλέπω σαν λύση είναι τον δώσεις σε κάποιον (επιλεγμένο) φιλό σου που διαθέτει μεγάλη αυλή ή ακόμη καλύτερα αγρόκτημα και να τον επισκέπτεσαι.
Είχα γνωρίσει παλιά κάποιον ασφαλιστή και μηχανόβιο που έμενε σε ένα δυάρι στο Παγκράτι , μαζί του και δυο τεράστια δανέζικα που τα λάτρευε.. Φυσικά τα σκυλιά ήταν δυστυχισμένα.

sniper
02/10/2013, 10:50
όταν έχεις ακούσει τόσο να γίνονται με σκυλιά και παιδιά νομίζω ότι δικαίως φοβάσαι.
ξέρω καλά τον σκύλο μου αλλά και ΄πάλι η παροιμία λέει φύλαγε τα ρούχα σου και με τέτοια πράγματα δεν είναι να παίζεις.

Για μενα κακώς φοβάσαι. Αν δε, ειχες βάλει το σκυλί δίπλα στο μωρό από την αρχή θα έβλεπες τον δεσμό που θα έφτιαχναν. Κι ακόμα δεν ειναι αργά βεβαια, αλλά δεν ξερω τι θα πει κι η διοίκηση.

300402

endopandou
02/10/2013, 10:50
Το σκυλί για μένα είναι παιδί.

Όπως λοιπόν θα πας το παιδί σου στον παιδίατρο για να λύσεις κάποιο θέμα και όχι στον οποιονδήποτε, έτσι και για τον σκύλο σου θα απευθυνθείς σε ειδικό αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα και δεν θέλεις να ενοχλείς.

endopandou
02/10/2013, 10:51
:nono:(εχω φτασει στα δικαστηρια γιαυτον το λογο,η ζωοφιλια δεν μπορει να στηριζεται στην υπομονη και την ανοχη μου)...
φυσικα το ζωακι δεν φταιει σχεδον ποτε...
+1 :beer:

lspiros
02/10/2013, 10:52
Όπως λοιπόν θα πας το παιδί σου στον παιδίατρο για να λύσεις κάποιο θέμα και όχι στον οποιονδήποτε, έτσι και για τον σκύλο σου θα απευθυνθείς σε ειδικό αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα και δεν θέλεις να ενοχλείς.

+1000000

xalias
02/10/2013, 10:54
Και οι αρκούδες επίσης...

Εδώ όμως συμφωνώ απόλυτα.
Αλλες οι ανάγκες των σκύλων , άλλες των ανθρώπων.
Ογκώδες - βαρύ σκυλί σαν το δικό σου σε διαμέρισμα ή σε μπαλκόνι ? Οχι :nono:
Το ξαναγράψαμε "αγαπώ τον σκύλο μου" δεν σημαίνει τίποτα απο μόνο του , επίσης πρέπει να καταλάβουμε κάτι πολύ σημαντικό ...
Αλλη η δική μας ηθική , ΑΛΛΗ του ζώου..
Το μόνο που βλέπω σαν λύση είναι τον δώσεις σε κάποιον (επιλεγμένο) φιλό σου που διαθέτει μεγάλη αυλή ή ακόμη καλύτερα αγρόκτημα και να τον επισκέπτεσαι.
Είχα γνωρίσει παλιά κάποιον ασφαλιστή και μηχανόβιο που έμενε σε ένα δυάρι στο Παγκράτι , μαζί του και δυο τεράστια δανέζικα που τα λάτρευε.. Φυσικά τα σκυλιά ήταν δυστυχισμένα.

μην βλέπετε το σκυλί σαν ράτσα.
επίσης ο δικός μου δεν είναι τόσο μεγάλος όσο αυτά που βλέπετε το ύψως του είναι 50 πόντους.
επίσης δεν ρωτάω για το πως θα διώξω το σκύλο μου ούτε τι να τον κάνω αφού τον αγόρασα όύτε εάν έκανα λάθος που τον αγόρασα.
Ρωτάω κάτι συγκεκριμένο για το΄οποίο απάντηση δεν πήρα ίσως γιατί δεν έχετε γνώμη.

sniper
02/10/2013, 10:56
Κάτσε ρε φίλε.... 50 ποντοι δεν ειναι cane corso, που εσύ δήλωσες ότι έχεις! Εμείς που να ξέρουμε τι έχεις;

Το σοφότερο το είπε ο endopandou (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=43510). Ειδικός και τέλος. Εδώ μεσα τι να σου πούμε;

xalias
02/10/2013, 10:56
Όπως λοιπόν θα πας το παιδί σου στον παιδίατρο για να λύσεις κάποιο θέμα και όχι στον οποιονδήποτε, έτσι και για τον σκύλο σου θα απευθυνθείς σε ειδικό αν πραγματικά σε ενδιαφέρει το θέμα και δεν θέλεις να ενοχλείς.

πριν πάς την μηχανή σου στον μηχανικό ρωτάς και όλους αν ξέρουν κάτι.
μια γνώμη ζήτησα για κάτι που διάβασα.
Εάν σε ενόχλησα συγνώμη.

sniper
02/10/2013, 10:57
....απάντηση δεν πήρα ίσως γιατί δεν έχετε γνώμη.

Γνώμη έχουμε αλλά την κρατάμε για τον εαυτό μας. Ειδική γνώση δεν έχουμε οπότε και δεν μιλάμε.

xalias
02/10/2013, 10:59
Κάτσε ρε φίλε.... 50 ποντοι δεν ειναι cane corso, που εσύ δήλωσες ότι έχεις! Εμείς που να ξέρουμε τι έχεις;

Το σοφότερο το είπε ο endopandou (http://www.moto.gr/forums/member.php?u=43510). Ειδικός και τέλος. Εδώ μεσα τι να σου πούμε;

Τι να σου κάνω ρε φίλε που βγήκε κοντος. δεν μου ζήτησες να σου πω πως είναι ο σκύλος.
Νομίζω ότι έκανες ερώτημα για το τι ράτσα είναι ο σκύλος στο αρχικό post
Επίσης ήμουν ξεκάθαρος στο τι ήθιελα να μου πουν κάποιοι απο εδω μέσα εφόσον γνωρίζουν.
άρα απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις θεωρώ ότι κακός απάντησες και συνεχίζεις να απαντας.

endopandou
02/10/2013, 11:02
πριν πάς την μηχανή σου στον μηχανικό ρωτάς και όλους αν ξέρουν κάτι.
μια γνώμη ζήτησα για κάτι που διάβασα.
Εάν σε ενόχλησα συγνώμη.
Μην παίρνεις αμυντική στάση αμέσως βρε συ. Στον παραλληλισμό με το πιο σημαντικό πλάσμα στη ζωή ήμουν δεικτικός.

Λύση: Na πεις στη σύζυγο να βάζει τον σκυλο μέσα στο σπίτι 15 λεπτά πριν πας εσύ και να το έχει σε άλλο δωμάτιο απο το παιδί. Αν τώρα η σύζυγος δεν μπορεί να το κουμαντάρει ή το φοβάται, φοβάμαι πως θα έχετε θέμα γενικότερο.

akis_trevor
02/10/2013, 11:02
δεν υπαρχει υγιεστερο πραγμα απτο να μεγαλωνει ενα παιδι με ενα σκυλι...τα δικα μου και 20 λεπτα να φυγω απτο σπιτι(και χωρις να ειναι μονα τους) οταν γυριζω ερχονται πανω μου σαν να ειχα να τα δω 2 μερες!!

xalias
02/10/2013, 11:06
Μην παίρνεις αμυντική στάση αμέσως βρε συ. Στον παραλληλισμό με το πιο σημαντικό πλάσμα στη ζωή ήμουν δεικτικός.

Λύση: Na πεις στη σύζυγο να βάζει τον σκυλο μέσα στο σπίτι 15 λεπτά πριν πας εσύ και να το έχει σε άλλο δωμάτιο απο το παιδί. Αν τώρα η σύζυγος δεν μπορεί να το κουμαντάρει ή το φοβάται, φοβάμαι πως θα έχετε θέμα γενικότερο.

ρε παιδια συγνώμη αλλά τόσο χάλια τα γραφω και δεν καταλαβαίνετε;
ο σκύλος γαυγίζει όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι

sniper
02/10/2013, 11:06
Τι να σου κάνω ρε φίλε που βγήκε κοντος. δεν μου ζήτησες να σου πω πως είναι ο σκύλος.
Νομίζω ότι έκανες ερώτημα για το τι ράτσα είναι ο σκύλος στο αρχικό post
Επίσης ήμουν ξεκάθαρος στο τι ήθιελα να μου πουν κάποιοι απο εδω μέσα εφόσον γνωρίζουν.
άρα απο την στιγμή που δεν γνωρίζεις θεωρώ ότι κακός απάντησες και συνεχίζεις να απαντας.

Δηλαδή μπήκες στο moto.gr και ψάχνεις για εκπαιδευτές σκύλων;
Θα μπορουσα να σε στειλω σε γνωστή εκπαιδευτρια αλλά εσυ τα ξέρεις και τα κάνεις όλα.

Πρόσεχε λίγο τους τρόπους σου. Δεν σε προσέβαλλε κανένας!

sniper
02/10/2013, 11:08
ρε παιδια συγνώμη αλλά τόσο χάλια τα γραφω και δεν καταλαβαίνετε;
ο σκύλος γαυγίζει όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι

ΟΚ, θα στον φωλιάσουν ή θα τρέχεις στα δικαστήρια αν πιαστείτε στα χερια ή για ασφαλιστικά μετρα που θα σου κάνουν (και να δω τι θα τον κάνεις τον σκύλο τότε).

Πήγαινε σε εκπαιδευτή το συντομότερο.

AristidisZ
02/10/2013, 11:08
ρε παιδια συγνώμη αλλά τόσο χάλια τα γραφω και δεν καταλαβαίνετε;
ο σκύλος γαυγίζει όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι

προφανώς όμως δεν αφήνεις το παιδί μόνο του τότε
άρα γιατί δεν τον βάζεις μέσα ;

endopandou
02/10/2013, 11:08
ρε παιδια συγνώμη αλλά τόσο χάλια τα γραφω και δεν καταλαβαίνετε;
ο σκύλος γαυγίζει όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι
Α ναι sorry λοιπόν #MyBad

xalias
02/10/2013, 11:11
Δηλαδή μπήκες στο moto.gr και ψάχνεις για εκπαιδευτές σκύλων;
Θα μπορουσα να σε στειλω σε γνωστή εκπαιδευτρια αλλά εσυ τα ξέρεις και τα κάνεις όλα.

Πρόσεχε λίγο τους τρόπους σου. Δεν σε προσέβαλλε κανένας!

συνεχίζεις να γράφεις ότι θες. από την στιγμή που το φορουμ έχει ενότητα γενικά και ο καθένς μπαίνει εκεί και ρωτάει ότι θέλει δεν νομίζω ότι έκανα κάτι λάθος ή αντίθετο στο φόρουμ.
επίσης όσο για τους τρόπους μου εσύ είσαι αυτός που ξεκίσεις λέγοντας διάφορα.
Δεν έχω σκοπό να τσακωθώ με κανέναν και ούτε θέλω είπα το πρόβλημα μου μήπως και υπάρξει κάποιοςς να μου πει εάν ξέρει κάτι και έχω καταλήξη στο να απολογούμε γιατί πήρα αυτό το σκύλο, γιατί κάθομαι έξω και χίλια δυο.

OldMan
02/10/2013, 11:13
Μόνο εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι το πρόβλημα - ουσιαστικά - είναι στο ότι ο φίλος δεν θέλει να τον παίρνουν χαμπάρι τι ώρα γυρίζει σπίτι ..?? :D

endopandou
02/10/2013, 11:14
:tooth:

xalias
02/10/2013, 11:14
προφανώς όμως δεν αφήνεις το παιδί μόνο του τότε
άρα γιατί δεν τον βάζεις μέσα ;


φίλε μου είναι μια λύση η οποία έχω σκεφτεί και έχω κάνει αλλά όταν ο σκύλος έμεινε μέσα στο σπίτι μόνος του με το που έκλεισα την πόρτα άρχισε να κλάιει.
έχει συνηθίσει να μένει στο μπαλκόνι και ακόμα όταν έχω ανοιχτεί την μπαλκονόπορτα προτιμάει να μένει έξω παρα μέσα.

xalias
02/10/2013, 11:15
Μόνο εγώ σχημάτισα την εντύπωση ότι το πρόβλημα - ουσιαστικά - είναι στο ότι ο φίλος δεν θέλει να τον παίρνουν χαμπάρι τι ώρα γυρίζει σπίτι ..?? :D


εάν βάλεις οτι δίπλα μένει και η πεθερά είναι ένας λόγος κι αυτός. χαχαααχαχαχα

spyrval
02/10/2013, 11:15
Καλά κάνεις και φυλάγεσαι. Παιδί και σκυλί μαζί χωρίς επίβλεψη ποτέ. Παιδί και κάνε κόρσο μαζί χωρίς επίβλεψη αυτού που το κουμαντάρει ποτέ. Προχθές άκουσα περιστατικό μπόξερ 4 ετών (όχι GS...) με παιδί που είχαν μεγαλώσει αγκαλιά. Κανένας δεν μπορεί να καταλάβει γιατί, πιθανόν βέβαια να υπήρχε λόγος που δεν τον αναγνωρίζω επειδή δεν είχα άμεση εικόνα και γνώση σκυλιού, οικογένειας, παιδιού κλπ. Κι εγώ μπόξερ έχω, βλέπει τη μικρή μου και λιώνει, αλλά στο βάθος του μυαλού μου πάντα υπάρχει μια μικρή,μικρή,μικρή επιφύλαξη που δε θα φύγει ποτέ.
Στο θέμα σου, δεν καταλαβαίνω πόσο πρόβλημα δημιουργεί ένα ολιγόλεπτο γαύγισμα μία φορά τη μέρα. Εναλλακτική είναι το crate μέσα στο σπίτι, ώστε το σκυλί να νιώθει μαζί με τη γυναίκα και το παιδί. Αν το πάρει θετικά, σιγά σιγά θα το βλέπει σα φωλιά και ίσως να κοιμάται την περισσότερη ώρα. Η δικιά μου λόγω του ότι είναι υπερκινητική, τρελή, κλόουν και τσίρκο μαζί δεν το καλοείδε και δεν επέμεινα.

nicksior
02/10/2013, 11:16
ρε παιδια συγνώμη αλλά τόσο χάλια τα γραφω και δεν καταλαβαίνετε;
ο σκύλος γαυγίζει όταν δεν είναι κανείς στο σπίτι

Και καλά κάνει γιατί όλα τα σκυλιά έχουν το ένστικτο του φύλακα .
Αν τον κρατήσεις πρέπει να αποφασίσεις πως Ολοι οσοι ζειτε κατω απο την ιδια στεγη ειστε οικογενεια .
Ο σκυλος επειδη ειναι σκυλος δεν σημαινει οτι δεν ανήκει στην οικογένεια.
Πρέπει να αντιμετωπιζεται με συνεπεια και αγαπη πολυ αγαπη.
Οταν ξαφνικά τον απομονώνεις στο μπαλκόνι θα αισθανθεί απόριψη χωρις να μπορεί να αντιληφθεί τον λόγο.
Σχετικά με το μωρό κανείς ειδικός δεν θα πάρει την ευθύνη να σε συμβουλέψει.
Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

pipe_smoker
02/10/2013, 11:19
Αφού οι απαντήσεις μας δε σου κάνουν (και με το δίκιο σου ίσως αφού ρωτάς κάτι πολύ συγκεκριμένο, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι φταίμε εμείς) μπες σε ένα φόρουμ για σκύλους και ψάξε για εκπαιδευτή.
Μη ρωτήσεις κι εκεί τί να κάνεις για το πρόβλημά σου. Ρώτα για εκπαιδευτή.
έντιτ: Ή εμπιστεύσου τον sniper και μίλα με αυτή που έχει να σου προτείνει.

Πές του/της εκπαιδευτή/τριας το πρόβλημά σου, και θα σου πει αν λύνεται και πώς.
Παίζει ρόλο και η ηλικία του σκύλου και το πώς είναι μαθημένος μέχρι τώρα, αλλά και πάλι σχεδόν όλα γίνονται.

Πιθανόν να αναλάβει ο εκπαιδευτής την όλη διαδικασία, αρχικά να μάθει στο σκύλο κάποια βασικά πράγματα (περισσότερα από αυτά που του έχεις μάθει εσύ), και μετά να αρχίσουν οι συστάσεις με το πιτσιρίκι.
Μπορεί όλα αυτά να τα κάνει σπίτι σου μπορεί και σε κάποιο άλλο χώρο (φίλος μου εκπαιδεύει σκύλο που πήρε πρόσφατα στο ΟΑΚΑ και μου λέει ότι κάθε Σάββατο όλοι οι εκπαιδευτές μαζεμένοι εκεί είναι).

Αμα λοιπόν για σένα το σκυλί=παιδί=η ζωή σου (γιατί δεν μπορώ να διανοηθώ ότι το παιδί σου είναι κάτι λιγότερο), βάλε το χέρι στην τσέπΑ, αφιέρωσε και λίγο χρόνο (χρόνο ουσίας όμως, όχι χρόνο κάθε μέρα και πάλεμα να κουμαντάρεις το γαύγισμα του σκύλου), και λογικά θα λύσεις το πρόβλημά σου.

Αρκετά απλό δεν είναι?


εμένα να δεις, αλλά όλο με κοντές πάω και μπλέκω :p

Το γλάρο τον πέρασα στο ντούκου.

Άμα σε δω και με άλογο έχεις φάει καταγγελία στο λέω:moutza:

el_hymador
02/10/2013, 11:21
1. Bάζεις τον σκύλο μέσα στο σπίτι
2. Για τα γαυγίσματα όταν σε βλέπει γράφεις στα @@δια σου όποιον μ@λ@κ@ παραπονιέται
3. Αν γαυγίζει συνεχώς δεν είναι φυσιλογικό, ψάχνεις νας βρεις τι προκαλλεί αυτή την αντίδραση

OldMan
02/10/2013, 11:21
Παιδί και σκυλί μαζί χωρίς επίβλεψη ποτέ.
Από ότι καταλαβα, το παιδί είναι μικρό άρα δεν μένει ποτέ μόνο του...

Οπότε, αυτός που επιβλέπει το παιδί μπορεί να επιβλέπει και το συνδυασμό παιδιού/σκυλιού..
(το αν ο φίλος δεν εγκρίνει τον συναγελασμό του ζώου με το παιδί, είναι άλλη πράγραφος..)

Υ.Γ.
Μάλλον συζητάμε π@π@ριές του τύπου: "Έχω ξηροκάμπανο DUCATI και πρέπει να το ζεσταίνω τουλάχιστον 5 λεπτα πριν καταφέρω να κουμπώσω πρώτη χωρίς να πάρω το σαζμαν στα χέρια, αλλά οι γείτονες διαμαρτύρονται.. Τι με συμβουλεύετε..??"

xalias
02/10/2013, 11:22
Και καλά κάνει γιατί όλα τα σκυλιά έχουν το ένστικτο του φύλακα .
Αν τον κρατήσεις πρέπει να αποφασίσεις πως Ολοι οσοι ζειτε κατω απο την ιδια στεγη ειστε οικογενεια .
Ο σκυλος επειδη ειναι σκυλος δεν σημαινει οτι δεν ανήκει στην οικογένεια.
Πρέπει να αντιμετωπιζεται με συνεπεια και αγαπη πολυ αγαπη.
Οταν ξαφνικά τον απομονώνεις στο μπαλκόνι θα αισθανθεί απόριψη χωρις να μπορεί να αντιληφθεί τον λόγο.
Σχετικά με το μωρό κανείς ειδικός δεν θα πάρει την ευθύνη να σε συμβουλέψει.
Τα ζυγίζεις και αποφασίζεις.

ρε παλικαρια καλά και ωραία αυτά που λέτε δεν ζήτησα όμως τι να κάνω με το παιδί και το σ΄κύλι ζήτησα μόνο να μου κάποιος την γνώμη του αμα ξέρει για τα μηχανήματα που βγάζουν υπέρυθρους ήχους. τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο

VANDA
02/10/2013, 11:24
Τι είναι οι υπέρυθροι ήχοι;

el_hymador
02/10/2013, 11:25
ρε παλικαρια καλά και ωραία αυτά που λέτε δεν ζήτησα όμως τι να κάνω με το παιδί και το σ΄κύλι ζήτησα μόνο να μου κάποιος την γνώμη του αμα ξέρει για τα μηχανήματα που βγάζουν υπέρυθρους ήχους. τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο

Οι υπέρυθροι ήχοι δεν υπάρχουν, εκτός και αν δίνεις στον σκύλο μισο γράμμαριο LSD μαζί με τις κροκέτες κάθε μέρα... τότε και θα τους δει και θα τους ακούσει και θα τους αισθανθεί. Υπέρηχοι υπάρχουν, αλλά το θεωρώ μαλακία.

pipe_smoker
02/10/2013, 11:25
Τι είναι οι υπέρυθροι ήχοι;

:lol::lol::lol:

OldMan
02/10/2013, 11:25
Τι είναι οι υπέρυθροι ήχοι;
Το αναποδο των υπεριώδων σιωπών...

OldMan
02/10/2013, 11:26
Υπέρηχοι υπάρχουν, αλλά το θεωρώ μαλακία.
Μαλακία που υπάρχουν..??

sniper
02/10/2013, 11:27
Το αναποδο των υπεριώδων σιωπών...

Nimbus?

nicksior
02/10/2013, 11:28
Νόμιζα πως εγώ μόνο πίνω πριν το απόγευμα!

xalias
02/10/2013, 11:28
Από ότι καταλαβα, το παιδί είναι μικρό άρα δεν μένει ποτέ μόνο του...

Οπότε, αυτός που επιβλέπει το παιδί μπορεί να επιβλέπει και το συνδυασμό παιδιού/σκυλιού..
(το αν ο φίλος δεν εγκρίνει τον συναγελασμό του ζώου με το παιδί, είναι άλλη πράγραφος..)

Υ.Γ.
Μάλλον συζητάμε π@π@ριές του τύπου: "Έχω ξηροκάμπανο DUCATI και πρέπει να το ζεσταίνω τουλάχιστον 5 λεπτα πριν καταφέρω να κουμπώσω πρώτη χωρίς να πάρω το σαζμαν στα χέρια, αλλά οι γείτονες διαμαρτύρονται.. Τι με συμβουλεύετε..??"

Για να τα πούμε αναλυτικά.
Το παιδί έίναι 16 μηνών. το σκυλι είναι 4 χρονων.
το παιδί όταν λοίπω το κρατάει η πεθερά μου στο σπίτι μου.
επειδή φοβάμαι εχω πει στην πεθερά μου να μην έχει το σκυλί μέσα (αλλιώς θα αντιδράσω εγώ και αλλιως η πεθερά μου εάν συμβεί κάτι)
Επίσης το παιδι με το σκυλί γίνανται μια μπάλα όταν είναι μαζί από το παιχνίδι.

dankannn
02/10/2013, 11:30
Φίλε μου δεν μπορώ να κρίνω τις επιλογές σου αλλά μπορώ να σου πω τα παρακάτω.
Αφού είχες και έχεις ακόμα σκύλο πρέπει να γνωρίζεις ότι στους σκύλους ο αρχηγός της αγέλης είναι ο άνθρωπος ( το αφεντικό του).
Αυτό απλά σημαίνει ότι εσύ είσαι ο αρχηγός και μετά πάει η γυναίκα σου και μετά ο σκύλος.
Εσύ με τον ερχομό του μωρού και μπορεί και από την πίεση της γυναίκα σου
έβγαλες τον σκύλο στο μπαλκόνι , αυτό για τον σκύλο είναι ότι τον απομόνωσες
από την αγέλη.
Φυσικό είναι να γαυγίζει ο σκύλος από την χαρά του και αυτή στο κάτω κάτω είναι η δουλεία του , για αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον σταματήσεις παρά μόνο να τον έχεις μέσα.
Τώρα το ότι είναι στο διαμέρισμα ούτε αυτό θα το κρίνω , μιας και αν του παρέχεις αρκετή εκτόνωση πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτό που δεν μας λες είναι αν ο σκύλος σου είναι επιθετικός η αν έχει δήξει σημάδια ?
Αν δεν είναι θα σου έλεγα σιγά να τον ενσωματώσεις στην οικογένεια σου και να μην τον αφήνεις στην απέξω αν και εως τωρα τα έχεις κάνει μάνταρα.
Έτσι και αλλιώς φίλε μου το παιδάκι σου και 10 ετών να φτάσει αν ο σκύλος είναι επιθετικός θα του κάνει ζημία , άρα δεν μπορεί να είναι στο μπαλκόνι συνέχεια.
Επίσης μπορείς να δεις σε διάφορα post ανάλογα θέματα που θα σε βοηθήσουν.

http://www.dogacademy.gr/%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/preparing-your-dog-for-a-baby.html

http://www.eimaimama.gr/2013/09/proetoimazontas-ton-skilo-gia-ton-erxomo-tou-morou.html

http://www.in2life.gr/home/pets/article/140095/skylos-kai-paidi-odhgos-symvioshs.html

OldMan
02/10/2013, 11:31
Nimbus?
Είσαι φρικιαστικά σιχαμερός...:cry:

endopandou
02/10/2013, 11:31
2. Για τα γαυγίσματα όταν σε βλέπει γράφεις στα @@δια σου όποιον μ@λ@κ@ παραπονιέται

Ωραία λύση. :a10:
Να πάρουμε όλοι απο έναν σκύλο μπαλκονοφύλακα και θα σου πω μετά αν θα τολμήσει Ρουμάνος να ξανασκαρφαλώσει. Και αν το κάνουμε όλοι παρέα δεν θα υπάρχει γείτονας να γκρινιάξει.



υγ. :moutza:

:tooth:

nicksior
02/10/2013, 11:33
Ωραία λύση. :a10:
Να πάρουμε όλοι απο έναν σκύλο μπαλκονοφύλακα και θα σου πω μετά αν θα τολμήσει Ρουμάνος να ξανασκαρφαλώσει. Και αν το κάνουμε όλοι παρέα δεν θα υπάρχει γείτονας να γκρινιάξει.



υγ. :moutza:

:tooth:

Κι αν γκρινιάξει σιγά μην ακουστεί !

Nimbus : a Danish produced motorcycle manufactured in 1919-1924 and 1932-1954

xalias
02/10/2013, 11:36
Φίλε μου δεν μπορώ να κρίνω τις επιλογές σου αλλά μπορώ να σου πω τα παρακάτω.
Αφού είχες και έχεις ακόμα σκύλο πρέπει να γνωρίζεις ότι στους σκύλους ο αρχηγός της αγέλης είναι ο άνθρωπος ( το αφεντικό του).
Αυτό απλά σημαίνει ότι εσύ είσαι ο αρχηγός και μετά πάει η γυναίκα σου και μετά ο σκύλος.
Εσύ με τον ερχομό του μωρού και μπορεί και από την πίεση της γυναίκα σου
έβγαλες τον σκύλο στο μπαλκόνι , αυτό για τον σκύλο είναι ότι τον απομόνωσες
από την αγέλη.
Φυσικό είναι να γαυγίζει ο σκύλος από την χαρά του και αυτή στο κάτω κάτω είναι η δουλεία του , για αυτό δεν μπορείς να κάνεις κάτι για να τον σταματήσεις παρά μόνο να τον έχεις μέσα.
Τώρα το ότι είναι στο διαμέρισμα ούτε αυτό θα το κρίνω , μιας και αν του παρέχεις αρκετή εκτόνωση πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα.
Αυτό που δεν μας λες είναι αν ο σκύλος σου είναι επιθετικός η αν έχει δήξει σημάδια ?
Αν δεν είναι θα σου έλεγα σιγά να τον ενσωματώσεις στην οικογένεια σου και να μην τον αφήνεις στην απέξω αν και εως τωρα τα έχεις κάνει μάνταρα.
Έτσι και αλλιώς φίλε μου το παιδάκι σου και 10 ετών να φτάσει αν ο σκύλος είναι επιθετικός θα του κάνει ζημία , άρα δεν μπορεί να είναι στο μπαλκόνι συνέχεια.
Επίσης μπορείς να δεις σε διάφορα post ανάλογα θέματα που θα σε βοηθήσουν.

http://www.dogacademy.gr/%CE%86%CF%81%CE%B8%CF%81%CE%B1/preparing-your-dog-for-a-baby.html

http://www.eimaimama.gr/2013/09/proetoimazontas-ton-skilo-gia-ton-erxomo-tou-morou.html

http://www.in2life.gr/home/pets/article/140095/skylos-kai-paidi-odhgos-symvioshs.html

Πάμε πάλι.
το σκυλί βγήκε εκτός σπιτιου πολύ πριν έρθει το παιδί ώστε να μην νιώσει ότι εκδιώθηκε από τον ερχομό του παιδιου.
με το που μπήκε το παιδί στο σπίτι ο πρώτος που το είδε, μύρισε ήταν ο σκύλος.
8 ώρες την ημέρα ο σκύλος είναι μαζί με το παιδί και παίζουν υπο την επίβλεψη μου.
είναι αμυντικό σκυλί από την φύση του και δεν έχει επιτεθεί ποτέ σε άνθρωπο ή άλλο σκύλο μέχρι τώρα.
βγαίνει βόλτα 3 φορές την ημέρα από μια ώρα κάθε φορά και τρέχει και παίζει ώστε να εκτονωθεί η ενέργειά του.

Pan (dvs)
02/10/2013, 11:36
Φιλαρακι βρες καποιο καλο σπιτι να δωσεις το ζωο.Τυρανιεται στο μπαλκονι.Ενα σκυλι σε αυτο το μεγεθος καθε μερα πρεπει να κανει απο 5 εως 10 χλμ βολτα.

dankannn
02/10/2013, 11:38
Και κάτι ακόμα το θεωρώ μεγάλη μαλακια να κάνεις προβληματικό τον σκύλο με μαλακιες υπερήχων για να μην γαυγίζει.
Είναι σαν να βουλώνεις το στόμα του μωρού για να μην κλαίει.

xalias
02/10/2013, 11:41
επειδη τελικά γνώμη για αυτό που έψαχνα δεν πήρα και απ'οτι βλέπω απάντηση δεν θα πάρω θα παρακαλούσα να κλείσει το post.
ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε και όσους γράψατε τι γνώμη σας ή την απόψη σας ασχέτος αν δεν με βοήθησαν σε αυτό που ρώτησα.

el_hymador
02/10/2013, 11:41
Το πραγματικό πρόβλημα ποιο είναι; Για εσένα μιλάω καθότι ο σκύλος έχει ήδη ένα, το ότι είναι στο μπαλκόνι... αλλα για εσένα ποιο έιναι το πρόβλμα; Δεν θες να γαυγίζει όταν σε βλέπει; Γαυγίζει συνεχώς όταν είναι στο μπαλκόνι μόνος του; Τι ακριβώς;

dankannn
02/10/2013, 11:45
Μα ρε φίλε μου σου λέμε όλοι τα λογικά και εσύ από την μεριά σου θες να σου πούμε ότι πάρε μια μαλακια υπερήχων για να σπας τα παπαρια του σκυλου σου.
Δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου αυτή η απάντηση μου απλά κατάλαβε από την μεριά σου ότι όποιος ξέρει 5 πράγματα από σκυλιά δεν θα σου πει να κάνεις αυτό που σκεφτεσαι γιατι δεν είναι λογικο.

pipe_smoker
02/10/2013, 11:48
επειδη τελικά γνώμη για αυτό που έψαχνα δεν πήρα και απ'οτι βλέπω απάντηση δεν θα πάρω θα παρακαλούσα να κλείσει το post.
ευχαριστώ όσους ασχοληθήκατε και όσους γράψατε τι γνώμη σας ή την απόψη σας ασχέτος αν δεν με βοήθησαν σε αυτό που ρώτησα.

Μίλα με εκπαιδευτή.
Αυτά που νομίζεις ότι τους κάνουν και τα θεωρείς βασανιστήρια 1ον. είναι μέσα στο μυαλό σου, και 2ον. ακόμα κι αν ζοριστεί το σκυλί στην εκπαίδευση δε συγκρίνεται με αυτά που περνάει τώρα ή θα περάσει στην πορεία με το συγκεκριμένο βιολί.

Καλή συνέχεια:wave2:

vaska
02/10/2013, 11:56
Καλά κάνεις και φυλάγεσαι. Παιδί και σκυλί μαζί χωρίς επίβλεψη ποτέ. Παιδί και κάνε κόρσο μαζί χωρίς επίβλεψη αυτού που το κουμαντάρει ποτέ. Προχθές άκουσα περιστατικό μπόξερ 4 ετών (όχι GS...) με παιδί που είχαν μεγαλώσει αγκαλιά. Κανένας δεν μπορεί να καταλάβει γιατί, πιθανόν βέβαια να υπήρχε λόγος που δεν τον αναγνωρίζω επειδή δεν είχα άμεση εικόνα και γνώση σκυλιού, οικογένειας, παιδιού κλπ. Κι εγώ μπόξερ έχω, βλέπει τη μικρή μου και λιώνει, αλλά στο βάθος του μυαλού μου πάντα υπάρχει μια μικρή,μικρή,μικρή επιφύλαξη που δε θα φύγει ποτέ.
Στο θέμα σου, δεν καταλαβαίνω πόσο πρόβλημα δημιουργεί ένα ολιγόλεπτο γαύγισμα μία φορά τη μέρα. Εναλλακτική είναι το crate μέσα στο σπίτι, ώστε το σκυλί να νιώθει μαζί με τη γυναίκα και το παιδί. Αν το πάρει θετικά, σιγά σιγά θα το βλέπει σα φωλιά και ίσως να κοιμάται την περισσότερη ώρα. Η δικιά μου λόγω του ότι είναι υπερκινητική, τρελή, κλόουν και τσίρκο μαζί δεν το καλοείδε και δεν επέμεινα.

100% σωστός. Χωρίς επίβλεψη ποτέ.

Κι εγώ μπόξερ και μηχανή και σκυλί.

:cry:300404

xalias
02/10/2013, 12:00
Μα ρε φίλε μου σου λέμε όλοι τα λογικά και εσύ από την μεριά σου θες να σου πούμε ότι πάρε μια μαλακια υπερήχων για να σπας τα παπαρια του σκυλου σου.
Δεν είναι κάτι προσωπικό μαζί σου αυτή η απάντηση μου απλά κατάλαβε από την μεριά σου ότι όποιος ξέρει 5 πράγματα από σκυλιά δεν θα σου πει να κάνεις αυτό που σκεφτεσαι γιατι δεν είναι λογικο.


δεν είπα να μου πείτε να το πάρω ρώτησα εάν κάποιος έχει και ξέρει
Τα παπαρια του σκύλου τα σπάς για δυο μέρες όπως διάβασα σε άλλο φορουμ καθός μετά ο σκύλος καταλαβαίνει και δεν γαβγίζει.
Κτηνίατρος και εκπαιδευτής μου είπαν για ένα κολάρο με σπρέυ σιτρονέλας που όταν γαβγίζει ο σκύλος ψεκάζει.
εγώ ρώτισα για αυτό με τους υπέρυχους ώστε να μην ψεκάζετε το σκυλί με οτιδήποτε.
Επίσης το δώσε το σκυλί είναι γ@μο της λύσεις.
Να το δώσεις σε κάποιον που έχει αυλή ή χωράφι (θεωρητικά καλύτερο για το σκύλι) αλλά θα είναι μόνο στην αυλή γιατί αφου έχεις αυλή η χωράφι ποιός ο λόγος να το πάς βόλτα

Το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα γαβγίσει ο σκύλος το πρόβλημά μου είναι ότι για δυο λεπτά μου σπάνε τα ...... οι γείτωνες και επειδή δεν θέλω να τους γράψω όπως είπε κάποιος ψάχνω μια λύση. ΑΥΤΑ

gata_kontos
02/10/2013, 12:01
Ρε παιδιά δεν λέει ότι ο σκύλος γαβγίζει συνέχεια, γαβγίζει μόνο όταν τον βλέπει και μέχρι να μπει μέσα ο κύριός του. Πόσο δύσκολο είναι να κάνει κάποιος υπομονή 5 λεπτά???

@xalias

Το μπαλκόνι είναι απαράδεκτο για τον σκυλάκο συν του ότι του δείχνεις ότι τον έχεις αποκόψει από την οικογένεια και την ζωή της.

Αν υπάρχει τρόπος να μη σε βλέπει την ώρα που έρχεσαι, ίσως και να είναι η λύση στο πρόβλημά σου.
Αν ο καθένας κάνει έκπτωση στο χρόνο του άλλου, 5 λεπτά ο ένας, 5 λεπτά ο άλλος, 5 λεπτά ο παράλλος, 'ντααξ' τι 5 τι 10, άλλα 5 λεπτά εσύ, 5 λεπτά ο άλλος που θέλει να εκδικηθεί, 5 λεπτά ο άλλος που σκέφτεται αφού δε με σέβονται γιατί να μη βάλω κι εγώ τέρμα τα ηχεία και παραδίπλα ο γεράκος και η γιαγιάκα να κάνουν υπομονή. Αλλά εσύ γράψ' τους στα αρχίδια σου. Για 5 λεπτά τώρα; Να πα να γαμηθούν όλοι, αρκεί να γίνει η δουλειά σου.

VANDA
02/10/2013, 12:04
Εγώ λέω να πάρεις το κολλάρο (με ήχους, σιτρονέλλα, δόνηση.. ό,τι θες) και να το δοκιμάσεις εσύ (χωρίς πλάκα). Δες πόσο βασανιστήριο είναι (αν είναι) και αποφασίζεις αν θες να το βάλεις στον σκύλο.

AristidisZ
02/10/2013, 12:06
Εγώ λέω να πάρεις το κολλάρο (με ήχους, σιτρονέλλα, δόνηση.. ό,τι θες) και να το δοκιμάσεις εσύ (χωρίς πλάκα). Δες πόσο βασανιστήριο είναι (αν είναι) και αποφασίζεις αν θες να το βάλεις στον σκύλο.

kinky μας βγήκε ο VANDAΣ :bawl:

gata_kontos
02/10/2013, 12:06
Σε τιμά που σκέφτεσαι τους γείτονές σου. Για μένα το σκυλί δεν είναι ζώο για διαμέρισμα! Είναι ζώο για σπίτι! Για να το έχεις έξω. Τυρρανιέται και το ζώο, εκφυλίζεται η φύση του και κάνει τη ζωή σου πολύ πιο πολύπλοκη ενώ η δική του ζωή είναι μαρτυρική σε σύγκριση με ένα φυσιολογικό σκύλο που ζει έξω! Οι περισσότεροι γείτονες δεν το δέχονται, απλώς το ανέχονται.

nikvolos
02/10/2013, 12:08
Εγώ λέω να πάρεις το κολλάρο (με ήχους, σιτρονέλλα, δόνηση.. ό,τι θες) και να το δοκιμάσεις εσύ (χωρίς πλάκα). Δες πόσο βασανιστήριο είναι (αν είναι) και αποφασίζεις αν θες να το βάλεις στον σκύλο.


:D :D :D

vaska
02/10/2013, 12:15
Αν ο καθένας κάνει έκπτωση στο χρόνο του άλλου, 5 λεπτά ο ένας, 5 λεπτά ο άλλος, 5 λεπτά ο παράλλος, 'ντααξ' τι 5 τι 10, άλλα 5 λεπτά εσύ, 5 λεπτά ο άλλος που θέλει να εκδικηθεί, 5 λεπτά ο άλλος που σκέφτεται αφού δε με σέβονται γιατί να μη βάλω κι εγώ τέρμα τα ηχεία και παραδίπλα ο γεράκος και η γιαγιάκα να κάνουν υπομονή. Αλλά εσύ γράψ' τους στα αρχίδια σου. Για 5 λεπτά τώρα; Να πα να γαμηθούν όλοι, αρκεί να γίνει η δουλειά σου.

Είσαι υπερβολικός, όλοι μας έχουμε σκύλους ή γείτονες με σκύλους και δεν αφρίζουμε όταν ένα σκυλί υποδέχεται τον κύριό του.

gata_kontos
02/10/2013, 12:19
Είσαι υπερβολικός, όλοι μας έχουμε σκύλους ή γείτονες με σκύλους και δεν αφρίζουμε όταν ένα σκυλί υποδέχεται τον κύριό του.
Εξαρτάται απ' την περίπτωση φίλος. Κι εγώ έχω γείτονα με σκύλο, 3 ορόφους πιο πάνω και μια φορά βρήκα σκατά στην πόρτα μου. Τον έχω δει να κατεβαίνει απ' τα σκαλοπάτια κι όμως όταν του το είπα, είπε ότι κατεβαίνει πάντα με το ασανσέρ.
Εξαρτάται πάντα απ' την περίπτωση, για να μην πολυλογούμε! Δεν ξέρεις τι ζόρι τραβάνε στο διπλανό διαμέρισμα. Δεν είναι λύση το "μη δίνεις καμμιά σημασία", παραφράζοντάς σε.

el_hymador
02/10/2013, 12:27
Δηλαδή αν ένα μωρό ή παιδί κλαίει όλη μέρα τι θα γίνει; Τι να κάνουμε πρέπει να εξασκήσουμε την ανεκτικότητα μας και αν δεν μπορούμε λίγη βαλεριάνα βοηθάει απ ότι λένε.

akis_trevor
02/10/2013, 12:29
λίγη βαλεριάνα βοηθάει απ ότι λένε.

αμα βαλουμε ριανα και ακουσουμε θα βοηθησει λες;;;:cry:

xalias
02/10/2013, 12:33
Δηλαδή αν ένα μωρό ή παιδί κλαίει όλη μέρα τι θα γίνει; Τι να κάνουμε πρέπει να εξασκήσουμε την ανεκτικότητα μας και αν δεν μπορούμε λίγη βαλεριάνα βοηθάει απ ότι λένε.


αμα κλαίει και ενοχλεί τους γείτωνες το δίνεις σε έναν φίλο σου που έχει εξοχικό και δεν έχει γείτωνες. Πας που και που και το βλέπεις και όταν γίνει 15 χρονών πας και το παίρνεις.
:lol::lol:

gata_kontos
02/10/2013, 12:35
Δηλαδή αν ένα μωρό ή παιδί κλαίει όλη μέρα τι θα γίνει; Τι να κάνουμε πρέπει να εξασκήσουμε την ανεκτικότητα μας και αν δεν μπορούμε λίγη βαλεριάνα βοηθάει απ ότι λένε.
Είναι το ίδιο; Άλλο να φέρω ένα μαντρόσκυλο στο διαμέρισμα κι άλλο να έχω μωρό. Άλλο να περπατάω με τσόκαρα κι άλλο να μου πέσει ένα βάζο. Πρέπει να προσπαθήσεις να δεις την κατάσταση και με τα μάτια των άλλων για να καταλάβεις αν οι δραστηριότητές σου και οι επιλογές σου είναι ενοχλητικές.

petros1972
02/10/2013, 12:37
Δλδ έχεις μάθει το σκυλί μέσα στο σπίτι και με το που ήρθε το παιδί, το έβγαλες στο μπαλκόνι.... λαμπρά....

Βάλε τον εαυτό σου στην θέση του σκύλου. Δεν γαυγίζει επειδή σε θέλει. Σου λέει ότι έχεις κάνει μ@λακία και τον τιμωρείς, άσε που πλέον ζηλεύει το μωρό...
+100000000000000000000000

petros1972
02/10/2013, 12:40
το οτι ειναι cane corso και εχεις γυναικα και παιδι δεν σημαινει κατι.το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να δεις την συμπεριφορα του σκυλου σου στην γυναικα και στο παιδι.κακο σκυλι δεν υπαρχει.κακος ιδιοκτητης υπαρχει.

xalias
02/10/2013, 12:41
φίλε μου ίσως είναι το ίδιο ίσως και χειρότερο.
Κάτω από το σπίτι μου μένει οικογένεια με τρία πιτσιρίκια τα οπία ησυχάζουν μετα τις 12 το βράδυ, όλη την υπόλοιπη ημέρα γίνεται της που....
Δεν τους έχω πει ούτε μια φορά τίποτα παρόλο που δεν μπορείνα κοιμηθεί το παιδί.
Παρόλα αυτά έκαναν πάράπονο για τα δυο λεπτά που γαβγίζει ο σκύλος.
δεν λέω ότι είναι ότι καλύτερο να ακούς να γαβγίζει ο σκύλος αλλά δεν νομίζω ότι για δυο λεπτά σε ενοχλεί ο σκύλος και δεν σε ενοχλούν τρια παιδια ποα από της 8 το πρωί μέχρι της 12 το βράδυ δεν υσηχάζουν.
αλλά εγώ και πάλι ψάχνω να βρώ λύση ώστε ούτε 2 λεπτά να μην ενοχλουνται

sniper
02/10/2013, 12:44
Δηλαδή αν ένα μωρό ή παιδί κλαίει όλη μέρα τι θα γίνει; Τι να κάνουμε πρέπει να εξασκήσουμε την ανεκτικότητα μας και αν δεν μπορούμε λίγη βαλεριάνα βοηθάει απ ότι λένε.

Aυτά έπρεπε να μου τα πειτε πριν 15 χρόνια.


αμα κλαίει και ενοχλεί τους γείτωνες το δίνεις σε έναν φίλο σου που έχει εξοχικό και δεν έχει γείτωνες. Πας που και που και το βλέπεις και όταν γίνει 15 χρονών πας και το παίρνεις.
:lol::lol:

Α θες να ζήσετε μαζί την εφηβεία... :bawl:

petros1972
02/10/2013, 12:44
δεν είπα να μου πείτε να το πάρω ρώτησα εάν κάποιος έχει και ξέρει
Τα παπαρια του σκύλου τα σπάς για δυο μέρες όπως διάβασα σε άλλο φορουμ καθός μετά ο σκύλος καταλαβαίνει και δεν γαβγίζει.
Κτηνίατρος και εκπαιδευτής μου είπαν για ένα κολάρο με σπρέυ σιτρονέλας που όταν γαβγίζει ο σκύλος ψεκάζει.
εγώ ρώτισα για αυτό με τους υπέρυχους ώστε να μην ψεκάζετε το σκυλί με οτιδήποτε.
Επίσης το δώσε το σκυλί είναι γ@μο της λύσεις.
Να το δώσεις σε κάποιον που έχει αυλή ή χωράφι (θεωρητικά καλύτερο για το σκύλι) αλλά θα είναι μόνο στην αυλή γιατί αφου έχεις αυλή η χωράφι ποιός ο λόγος να το πάς βόλτα

Το πρόβλημα μου δεν είναι αν θα γαβγίσει ο σκύλος το πρόβλημά μου είναι ότι για δυο λεπτά μου σπάνε τα ...... οι γείτωνες και επειδή δεν θέλω να τους γράψω όπως είπε κάποιος ψάχνω μια λύση. ΑΥΤΑ

λαθος .σκυλια στυλ cane corso ,rottweilwr,pitbull κτλ θελεουν κοινωνικοποιηση αλλοιως γινονται επικυνδινα.Αυτο εκπαιδευτης δεν στο ειπε?

xalias
02/10/2013, 12:44
το οτι ειναι cane corso και εχεις γυναικα και παιδι δεν σημαινει κατι.το πρωτο που πρεπει να κανεις ειναι να δεις την συμπεριφορα του σκυλου σου στην γυναικα και στο παιδι.κακο σκυλι δεν υπαρχει.κακος ιδιοκτητης υπαρχει.

δεν αντιλέγω με αυτά που λες.
ο σκύλος είναι άψογος στην συμπεριφορά του μέχρι τώρα με όλους. δεν είναι εκει το πρόβλημά μου.